VREEMD PROCES OVER ONDER HYPNOSE GESCHREVEN ROMAN Eindelijk bewijs tegen SS-moordenaar Wentritt Rechtvaardige verdeling welvaart primaire eis Sanapirin sao» Specialist moorcl-autobussen waarin joden werden vergast Een procent nationale inkomen voor minder ontwikkelde gebieden De Gaulle en Maemillan namen grote problemen onder de loep Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 januari 1961 Vierde blad no. 30267 (Van onze correspondent in Bonn) De 70-jarige Münchense psycho-the- rapeut en hypnotiseur, dr. Karl Schmitz. heeft met het „helpen schrijven" van de roman „Die verratene Armee" een normaal artsenhonorarium plus het „extraatje" van 9500 mark (8600 gul- i den) verdiend. Dat blijkt uit het compromis, dat hij met de 52-jarige leraar, dr. Heinrich Gerlach uit Brake aan de Weser het afgelopen weekeinde te Oldenburg heeft gesloten, na één der vreemdste proces sen uit de literaire en juridische ge schiedenis. Heinrich Gerlach was onderofficier in het Duitse Zesde leger, dat onder lei- i ding van generaal-veldmaarschalk Friedrich von Paulus, tijdens de „rat tenoorlog" in de hel van Stalingrad, in januari en februari 1943 compleet ten- onder ging. De soldaat Gerlach schreef tijdens zijn krijgsgevangenschap in Rus- land over deze voor hem verschrikke lijke fase van de oorlog een roman, waarvan hij hoopte dat hij hem na de oorlog zou kunnen publiceren. Gerlach zag echter geen kans zijn romanmanuscript veilig en wel naar Duitsland te smokkelen. Hij raakte het tijdens een ziekte in het krijgsgevange nenkamp in de Sovjet-Unie namelijk kwijt. In Duitsland teruggekeerd, bleek dat het hem volslagen onmogelijk was, de roman nog eens te schrijven: wel lukte het hem met een bepaald deel van het verhaal, maar er bleken te vele leemten te zijn, die hij, ongeïnspi reerd, als hij geworden was, eenvoudig weg niet meer kon opvullen. Gerlach, inmiddels leraar aan een middelbare school te Brake geworden, kreeg toen de hulp van dr. Schmitz uit München, een bekend hypnotiseur Dr. Schmitz zag kans om de vergeten roman-gedeelten uit het onbewuste van Gerlach tevoorschijn te toveren. Onder de hypnose van de arts konden de leemten in de roman opgevuld wor den, en wel met dezelfde woorden, die Gerlach in de Russische krijgsgevange nenkampen zou hebben gebruikt Het resultaat van deze intieme sa menwerking tussen schrijver en hypno tiseur was de alleszins aanvaardbare roman, „Die verratene Armee", die nu al jaren lang in de hele wereld flinke oplagen heeft, en waarvan zelfs een film is gemaakt. Dr. Schmitz beweerde, al gauw na het verschijnen van het boek in 1956, dat hfj recht had op een kwart van het auteurshonorarium, dat dr. Gerlach voor zijn roman had gekregen. Gerlach, zo toonde de arts aan, had hem een verklaring gegeven, waarop dat zwart op wit vermeld was. Waarop dr. Gerlach beweerde dat ook die ver klaring dan wel onder hypnose d.w.z. onder dwang is geschreven, want hij herinnerde zich niet ooit een dergelijke belofte op schrift te hebben gezet Bijna vijf jaar lang hebben auteur en Advertentie blust snel opkomende griep Moerasgas oorzaak van bibberziekte (Van onze correspondent) Een nieuw geval van bibberziekte dat zich aan het begin van de vorige week bij de 11-jarige Wim schuit uit de zesde klas van de Wilhelminaschoot te Voorthuizen heeft voorgedaan, heeft de onder zoekers naar de oorzaak van de geheimzinnige ziekte volop aan het werk gezet. Een en ander is aan leiding geweest tot hernieuwd en nog grondiger onderzoek van de hoofdinspectie van de volksge zondheid in Den Haag, welk onder zoek zich thans in het bijzonder richt op de mogelijke aanwezigheid van moerasgas onder de vloer van de school. Op de plaats waar de school is ge bouwd was vroeger een weiland dat in ondergrondse verbinding stond met het egenwoordige plantsoen Molenveen, welk veen enkele jaren geleden nog een drassig moeras was. Later heeft de ge meente Barneveld het moeras gedempt en een plantsoen met vijver aange legd. Het voormalig weiland (waarop de school thans staat) stond bij nat sei zoen altijd blank. Dit water was af komstig van het moeras Molenveen, dat in de onmiddellijke nabijheid lag. Thans ■wordt vermoed dat de grond onder de school (het voormalige weiland) nog steeds een onderaardse verbinding met pet Molenveen heeft. Men wordt in deze mening versterkt omdat de bibber- lekte zich voor het eerst voordeed in ie t(jd dat Voorthuizen ernstig van wa- eroverlast had te lijden. Thans staat de kelder van de school ol met water, dat door de muren naar tanen sijpelt. Moeras heeft de eigen- cbap veel gassen te bevatten. Daarom wam men op het eerder genoemde idee at dit wellicht een oorzaak van de lysterieuze ziekteverschijnselen zou onnen zijn. Discussie over EEG- vervoerspolitiek is thans wel gewenst De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, meent it de tijd rijp begint te worden voor m algemene discussie over de vervoer- olitiek in de Europese Economische Ge meenschap. Nu eenmaal in het EEG- erdrag de verplichting tot het tot- andbrengen van een gemeenschappe- vervoerbeleid voor de zes landen is istgelegd, dient men met het op gang toigen van een dergelijke discussie ook tt langer te wachten, zo verklaart hij 'een artikel in het nieuwe tijdschrift 'aart" (voor binnenvaart, kustvaart en fcerij), dat dezer dagen voor het eerst ^schijnt. Een algemene discussie, zo ^egt hij hieraan toe, heeft het voordeel de verschillende aspecten in hun Merlinge verhouding aan een algemene *>ordeling kunnen worden onderwor- hypnotiseur over dit twistpunt proces sen gevoerd. Een jaar geleden kwam vast te staan, via een grafologisch on derzoek door de provinciale politie van Neder-Saksen, dat de verklaring over het aandeel van dr. Schmitz inderdaad geschreven was door dr. Gerlach. Te be wijzen was daarbij niet dat dr. Schmitz deze verklaring onder hypnose had af gedwongen l Schrijver en arts kwamen zaterdag J.l. na de zoveelste behandeling van hun zaak, in Oldenburg tot een compromis: dr. Gerlach betaalt dr. Schmitz 9500 mark als diens aandeel in net auteurs honorarium voor de roman. Daarna verzekerden de opponenten plechtig dat voor hen beiden thans de zaak ein delijk als afgedaan kan worden be schouwd Persoueelsboot in de Waalhaven overvaren (Van onze Rotterdamse correspondent) Tegen zeven uur vanmorgen is de „Marie J.", een personeelsboot van de N.V. J. W. Junius en zoons classifiseerders-bedrijf, door de Belgische binnentanker „Citema 46" in de mond van de Waalhaven te Rotterdam overvaren. De 44 personen die zich aan boord van de Marie J." bevonden zijn allen in het water gesprongen of gevallen. De Marie J." was binnen korte tijd gezonken. Zowel bij de politie als in ziekenhuizen werden drenkelingen binnengebracht. Voor zover men heeft kunnen nagaan zijn alle opvarenden in veiligheid. Hartig of zoef, op roggebrood smaakt alles goedi Neem morgen weer eens een pakje roggebrood. Een prettige afwisseling ,bij de broodmaaltijd. Roggebrood is voedzaam, licht verteerbaar en be vorderlijk voor de spijsvertering. Gezond voor jong en oud. Ook in roggebrood is er afwisseling genoeg. Keuze uit 7 soorten, waaronder zout loos voor dieetpatienten. IET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. (Van onze correspondent in Bonn) In het afgelopen weekeinde kon in zijn Zuidduitse, armoedige barak- kenwoning de thans 59-jarige Harry Wentritt gearresteerd worden. Wentritt was eens een beruchte specialist van de S.S. op het gebied van de zogenaamde „moord-autobussen". Door een duivelse uitvinding van hem zijn in de oorlog honderdduizenden joden op verschrikkelijke wijze vermoord. Wentritt werkte oorspronkelijk als lid van de beruchte Sicherheits- dienst in Berlijn. Hij werd in de oorlog de specialist, volgens wiens ideeën en plannen autobussen werden omgebouwd voor zogenaamde efficiënte vernietiging van honderdduizenden mensenlevens. sen", die hij met eigen ogen heeft aan schouwd, te erg vond. Eichmann vroeg aan Himmler dan ook om een ander soort massavernietiging Tegelijk met Wentritt zijn twee van zijn S.S.-medewerkers in Noord-Duits- Ia nd gearresteerd. Zij Prinses Margriet, die enige we ken in Zwitserland heeft vertoefd voor herstel van gezondheid, keerde gisteravond op Schiphol in het va derland terug. Een stewardess moest haar met een grote paraplu beschermen tegen de stromende regen. Jongerenvergadering P. v.d. A. De zaterdag in Amsterdam gehouden jongerenconferentie ran de P. v. d. A. Is beëindigd met een appèl, waarin op de regering en het parlement een dringend beroep wordt gedaan „om te bevorderen, dat Nederland en andere welvarende landen zo spoedig mogelijk ten minste een procent van hun nationale inkomen op niet commerciële grondslag zullen besteden voor de technische, sociale en economische ontwikkeling van de minder ontwikkelde gebieden. De conferentie achtte deze constructieve en onmisbare voorwaarde voor de vrijheid, de vrede en de sociale gerechtigheid in de wereld slechts te verwezenlijken in multiraterale vorm, opdat de hulpverlening onttrokken wordt aan de sfeer van de koude oorlog. De ruim 1600 deelnemers van allerlei politieke en maatschappelijke groeperingen spreken in het appèl voorts als hun oordeel uit, dat de tegenstelling tussen de rijke en arme landen in onze tijd de wezenlijke inhoud vormt van het sociale vraagstuk en dat derhalve een politieke beweging, die de rechtvaardige verdeling van de welvaart voorstaat, de oplossing van dit vraagstuk als één van haar primaire doeleinden heeft na te streven. ijn methode zelfs Eiclnnann te erg De zogenaamde gasautobussen van Wentritt waren gewone bussen, waar van evenwel de deuren en vensters luchtdicht waren gesloten. De S.S. perste in deze bussen tien tallen joodse mannen, vrouwen en kin deren, waarna door een geraffineerde installatie, de uitlaatgassen van de automotor direct in de passagiersruim te werden geleid. Voor de S.S. was deze methode „uiterst goedkoop", zo zei men cynisch in Ber lijn. Men laadde de bussen namelijk vol, de inzittenden werden op weg naar het crematorium door de uitlaatgassen gedood, en in het crematorium laadde men de dodenbussen voor de laatste vernietigingsfase uit Alleen al in de kleine Poolse stad Chelmond zijn op deze wijze door SS- troepen meer dan honderdduizend Pool se joden op afschuwelijke wijze ver moord. TWINTIG RUSSEN VERDRONKEN Redders die gestationeerd zijn op Yell (Shetland-eilanden) hebben gezegd, dat naar hun mening twintig Russische vissers moeten zijn verdronken, toen him schip op de rotsen liep bij Yell. De Russische treiler „Olenevod", die deel uitmaakte van een Russische vloot, werd door de golven van 25 meter hoog te bij windsnelheden tot 180 kilometer per uur, op de rotsen gesmeten. Kort daarvoor had het moederschip van de vloot, de „Kazalinsk" een radio boodschap om hulp uitgezonden. Op deze melding gingen de redders in de boot. Zij waren echter nog niet bij het schip aangekomen, toen de „Kazalinsk" sein de: „Wij wensen nu geen hulp van U, ga terug" Kustvaarder „Unitas" in haven van Liverpool De Groninger kustvaarder „Unitas" ligt nu in de haven van Liverpool. Het schip is op eigen kracht binnengekomen en ligt nu „plat op zijn zij" in de ha ven. Het schip ligt nu met kabels aan de wal verbonden. Bij laag water valt het droog. Het heeft een gat opgelopen aan Stuurboordzijde. Bij laag water zal de „Unitas" worden leeggepompt en dan zal het gat worden dichtgelast. In 1956 kon men niets bewijzen Wentritt werd in 1956 gearresteerd, maar men kon hem toen weinig be wijzen. Enige weken geleden kreeg de officier van Justitie in Hannover ein delijk uit Amerika materiaal in han den, waaruit de schuld van Wentritt zonneklaar kan worden bewezen. Intussen heeft de ex-S.S.-er met vrouw en zes kinderen 15 jaar lang rustig in Zuid-Duitsland kunnen leven, zonder ooit een valse naam te hebben aangenomen. Toen hij werd gearresteerd zei zijn geschrokken vrouw zaterdag j.l.: „Ik ben er van overtuigd dat mijn man gauw terug zal komen. Unser Vati ist kein Schurke". Maar tekenend voor de methode van Wentritt is. dat zelfs de thans in Israël gevangen Adolf Eichmann de „liquida tie" van joden in de „moord-autobus- De jongerensecretaris van de P.v.d.A. mr. J. van den Bergh beloofde dat hij er persoonlijk voor zal Ijveren, dat, wan neer de P.v.d.A. weer deel gaat uitma ken van de regering, de „een procent daadwerkelijke gerechtigheid" in het re geringsprogramma zal worden opgeno men. Voorts kondigde hij aan dat de Fe deratie van jongerengroepen van de P.v.d.A. een fonds zal stichten, dat vak bekwame werkende jongeren uit de on derontwikkelde gebieden in staat zal stellen in Nederland te studeren. Reconstructie van de wereld Inleidingen door de econoom prof. dr. J. Tinbergen en prof. dr. Egb. de Vries, directeur van het Internationaal insti tuut voor sociale wetenschappen in Den Haag. en voorzitter van de Novib, vorm den de basis voor de discussies. De eerste inleider pleitte voor een betere organi satie van de wereld, meer samenwerking met communistische landen en een planmatige bestrijding van de armoede in de wereld. Zonder plan blijft elke hulp lapwerk, zo meende hij. Prof. Tinbergen ontvouwde een plan recontructie van de wereld. In de eerste plaats zullen wij moeten leren om op voet van gelijkheid met anderen volken te spreken. Voorts dient in internatio naal verband ernst te worden gemaakt met de beginselen van bestuur, die wij binnen onze gebieden als vanzelfspre kend zijn gaan beschouwen. Niet langer mogen nationale en par tiële belangetjes op de voorgrond wor den gesteld. Indien de bereidheid tot wijziging van onze houding hiertoe aanwezig is, dan zullen wij volgens spr. ons moeten be raden over de noodzaak om uit de na tionale middelen bij te dragen in het ontwikkelingswerk, waarvoor voorlopig minstens een procent van het nationale inkomen beschikbaar dient te worden gesteld. Dit betekent voor ons land 300 a 400 miljoen gulden. Voorts gaf prof. Tinbergen in over weging het technische hulpwerk zo goedkoop mogelijk uit te voeren. Nood zakelijk is een lopend budget voor ont wikkelingswerk. Ook is een orgaan no dig voor de bevordering van een sta- bilisatiepolitiek (grondstoffen, prijzen, buffelvoorraden e.d.). Dit betekent vol gens prof. Tinbergen dat een internatio nale planpolitiek gewenst is. Volgens prof. Tinbergen is ook de tijd gekomen om de handel met de com munistische landen verder uit te brei den. Rood-China zal moeten worden erkend. Ook besprekingen met de com munistische landen zijn gewenst, o.m. over de economische politiek, de uit breiding van de handel en ontmoetin gen tussen vakgenoten. Bij de reorgani satie van de wereldeconomie kan vol gens prof. Tinbergen nuttig gebruik worden gemaakt van de bestaande re gionale organisaties. Blank en zwart Tientallen Jongeren namen hierop deel aan de discussies. De jongerensecretaris vfan de P.v.d.A. mr. J. van den Bergh, die een samen vatting van de conferentie gaf, merkte o.m. op. dat de vraagstukken van ras sendiscriminatie en hulp aan de on derontwikkelde gebieden alleen kunnen worden opgelost wanneer blank en zwart elkaar erkennen. Tenslotte luisterden de conferentie deelnemers naar moderne jazzmuziek en voordracht. Gesprekken onder vier ogen: er kon zelfs geen korte persconferentie af Documentaire film over Nieuw-Guinea (Van onze Parijse correspondent) Gedurende het afgelopen weekeinde hebben Frankryks staatshoofd generaal Charles de Gaulle en Engelands eerste minister Harold Maemillan in het kas teel van Rambouillet bij Parijs met onderbrekingen voor intieme en officiële maaltijden, de kerkdienst en een film voorstelling alle problemen van de bui tenlandse actualiteit de revue laten pas seren. Ofschoon ze dat onderzoek voor namelijk onder vier ogen hebben ver richt, mocht de Franse premier Michel Debré zich gisterochtend toch bij dit hoge gezelschap voegen. Des middags werd ook de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Maurice Couve de Murville toegestaan de top van dit Frans-Britse overleg te beklimmen. Volgens de gebruiken van de gehei me diplomatie, die De Gaulle weer in ere heeft hersteld, heeft men na af loop de journalisten zelfs niet door mid del van een korte persconferentie op de hoogte willen stellen van de onderwer pen of eventuele resultaten van het overleg. Het enige concrete nieuws, dat Frans ruimte-onderzoek De Franse commissie voor ruimte onderzoek heeft zaterdag een vijf-jaren plan goedgekeurd, waarmee een bedrag van 130 miljoen nieuwe franken zal zijn gemoeid. Naar in de omgeving van de commissie wordt vernomen, wil men in de komende vijf Jaar ruim 200 raketten lanceren, waarvan twintig in dit jaar. Buiten dit program vallen de militaire plannen om in de loop van 1961 vijf Franse raketten van het type Veronique af te schieten. Het program zal voor een groot deel worden uitgevoerd op het Franse eiland Kergülen in het zuidelijke deel van de Indische Oceaan. TOCH V.N.-WAARNEMERS NAAR NIEUW-GUINEA? Aangenomen wordt dat de secretaris generaal van de V.N., Hammarskjöld, een onderzoek instelt naar de mogelijk heden voor de V.N. de spanning tussen Nederland en Indonesië over Ned. Nieuw Guinea te doen verminderen, aldus is zaterdag uit New York vernomen. Zoals gemeld, heeft Hammarskjöld dezer da gen met de permanente vertegenwoordi gers van Nederland en de Maleise Fede ratie, mr. C. W. A. Schürmann en Kamil gesproken. Degenen die bij een dergelijk contact betrokken zijn, hebben niets willen zeg gen. Van zekere zijde in het hoofdkwartier van c'.e V.N. is de idee geopperd dat Hammarskjöld overweegt of het toch niet nuttig zou zijn waarnemers van de V.N. naar Nieuw-Guinea te zenden. Of ficieel commentaar kon niet worden ver kregen. Pro excolendo jure patrio (Groningen) 200 jaar Het genootschap „Pro excolendo jure patrio" (ter beoefening van het vader lands recht), het oudste juridische ge nootschap in Nederland, heeft zaterdag middag in de aula van de Rijksuniver siteit in Groningen zijn 200-jarig be staan gevierd in een buitengewone al gemene vergadering. De voorzitter van het genootschap, prof. mr. K. Wiersma, verwelkomde verscheidene autoriteiten, 'o.w. de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus en de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin. prof. Wiersma schetste de betekenis van het Genootschap in de loop der jaren. Op het ogenblik telt het 200 leden. Aan de autoriteiten werd daarna een exem plaar uitgereikt van de feestbundel ver schenen ter gelegenheid van dit jubileum met een aantal juridische opstellen door leden van „Pro excolendo". De feestrede werd uitgesproken door jhr. mr. W. W .Feith, oud-president van de arrondissementsrechtbank in Groningen. Hij gaf een diepgaande be schouwing over de ontwikkeling van het genootschap in de loop der jaren en schetste verscheidene prominente leden JIp grote bekendheid in binnen- en bui tenland hebben verworven, o.a. de gees telijke vader van het genootschap, de Groninger hoogleraar F. A. van der Marck. officieel werd vrijgegeven was, dat de beide staatslieden en hun echtgenotes de documentaire film over Nieuw-Gui nea hadden aanschouwd, die vorig jaar door de Franse cineast-etnoloog Domi nique Gaisseau in de binnenlanden bjj de Papoea's, waar nog nooit een blanke een voet had gezet, werd opgenomen. In diplomatieke kringen in Parijs neemt men intussen aan dat alle pro blemen, die de buitenlandse politiek ln de beide hoofdsteden thans beheersen, aan een grondige studie zijn onderwor pen door de twee staatslieden die elkaar sinds lange jaren kennen en wederzijds schijnen te waarderen. Toen De Gaulle in de oorlogstijd in Londen de bewe ging der vrije Fransen" stichtte en leid de, fungeerde Maemillan namelijk al als verbindingsman tussen de generaal en de Engelse regering. Onder die actuele vraagstukken wor den met name genoemd: Algerije, de tegenstellingen tussen de Zes en de Ze ven in Europa, een mogelijke Frans- Engelse samenwerking op het gebied van atoomonderzoek en ruimtevaart en tenslotte de verhouding Oost-West in het licht van Kennedy's nieuwe presi dentschap. Zes kleurlingen van tie „Victorious" niet naar Zuid-Afrika (Van onze Londense correspondent) Pers en parlement in Engeland ver keren in opschudding omdat de Britse Marine besloten heeft zes gekleurde leden van de bemanning van het op weg naar Zuid-Afrika zijnde, 35.000 ton metende vliegdekschip „Victorious", tij delijk van boord te nemen, om hun moeilijkheden te besparen tijdens het verblijf van het schip in de Unie van Zuid-Afrika. De mannen, allen als Brit se staatsburgers geboren en getogen en geschoolde technici, zouden vandaag in Gibraltar aan land worden gezet. De Admiraliteit heeft met nadruk verklaard, dat het besluit genomen is om bestwil van de kleurlingen, voor wie in Zuid-Afrika vele café's, bars, restau rants, dancings en bioscopen taboe zul len zijn. Zij zullen deze niet samen met hun kameraden kunnen bezoeken. Het betreft overigens een routine-maat regel van de Britse Marine, welke bij het aandoen van Zuidafrikaanse ha vens altijd vermijdt, dat er gekleurde matrozen of officieren aan boord zijn, tenzij er een uitdrukkelijk geldige reden voor hen is om de reis mee te maken. Ook ditmaal gaan enkele kleurlingen met de „Victorious" mee om hen in staat te stellen, hun ln Zuid-Afrika wo nende families te bezoeken. Er is geen sprake van, dat de Zuidafrikaanse re gering deze kwetie zou hebben beïn vloed. omdat zij er in het geheel niet over Is geraadpleegd. Een ander motief voor het besluit van de Britse Marine is, dat er, indien men de kleurlingen wel zou meenemen, demonstraties tegen hun behandeling in Zuid-Afrika dreilgen van de rest van de uit 2200 koppen bestaande be manning, welke van plan was tot een boycotactie over te gaan en uit soli dariteit met de kleurlingen te weigeren in Zuid-Afrika voet aan land te zetten. De Admiraliteit zegt ,dat zij bij het ne men van maatregelen zich ervan be wust was. dat deze een felle reactie zou uitlokken en het risico zou meebrengen, dat de feiten zouden worden verdraaid. De kleurlingen, die niet mee mogen, zullen later naar Aden of Colombo worden overgevlogen om hun plaats, nadat het schip de Zuidafrikaanse wa teren heeft verlaten, aan boord weer in te nemen. Arrestaties wegens diefstal accordeon van Harry Moot en De Amsterdamse politie heeft in hun woningen aangehouden een 15-jarige scholier en een 20-Jarige kantoorbedien de, die hebben bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan de diefstal van de kostbare accordeon van Harry Mooten in de avond van 15 januari Jl. uit diens auto in de Tesselschadestraat te Am sterdam. Evenzo is aangehouden een 19- Jarige fotogTaaf, die ook terstond be kende op het verzoek van het genoemde tweetal te zijn ingegaan, het instrument voor hen te verkopen. De fotograaf had door de publikaties over de diefstal me delijden gekregen en de accordeon bij de eigenaar teruggebracht, nadat deze uit drukkelijk had beloofd hem niet aan de politie te verraden. Deze zaak kon tot oplossing wordeji gebracht, doordat het de politie ls gelukt de taxi te achterhalen, die de fotogTaaf had gebruikt om het instrument bU Harry Mooten terug te bezorgen. ACTIE-COMITÉ OPENBAAR ONDERWIJS Op initiatief van de hoofden van drie openbare scholen te Delft, is een lan delijk „Actie-comité openbaar onderwijs" opgericht. Het comité wil een „Stichting tot bevordering van het openbaar on derwijs" in het leven roepen. Het be stuur van het comité wordt gevormd door de heren J. van Mourik, voorzit ter, D. Wijbenga en J. Vonk. Ter toe lichting op dit initiatief wordt meege deeld, dat bU zeer velen ln den lande de bezorgdheid ls toegenomen over het tekort aan inzicht ten aanzien van de grondslagen van het openbaar onder wijs en de gevaren, die door dit gemis de openbare school bedreigen. De voorzitter van het comité deelde ons mee. dat de op te richten stichting is bedoeld als een overkoepelende orga nisatie, die het werk van de bestaande organisaties, die IJveren voor openbaar onderwijs, wil stimuleren en coördine ren. Met name h<x>pt men ook een goede verstandhouding te kweken tussen de vereniging Volksonderwijs en de ver eniging van hoofden van scholen. De heer Van Mourik meent ook, dat de op te richten stichting doeltreffend zal kun nen werken, omdat zij geen enkele po litieke en levensbeschouwelijke bind'n" wil hebben.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7