Rus Brumel sprong in Leningrad 2.25 meter Kunstrij-elite kon Sjoukje Dijkstra niet van Europese titel afhouden Europese nacompetitie kreeg haar beslag Oostenrijkse Regine Heitzer en Tsjechische Jana Mraskova op de andere ereplaatsen Slot van kür was zeer sterk Doreen Denny en Courtney Jones prolongeerden Europese titel Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 januari 1961 Derde blad no. 30267 (Van onze speciale Verslaggever) West-Berlijn, zaterdagavond In het sportpaleis stokte één seconde de ademhaling van de 6500 toeschouwers. Sjoukje Dijkstra was gevallen. Was het een scheurtje in het wat broze ijs, een verkeerde beweging of een moment van onachtzaamheid? In een poging een dubbele flip te springen trof haar rechterschaats het ijs alsof de bliksem in een eik sloeg. Maar op hetzelfde moment gleed haar been weg en sloeg zij neer op het ijs. Twee, drie meter schoof zij weg, gevaarlijk dicht naar de houten balustrade. Maar Sjoukje herstelde zich snel. In enkele seconden krabbelde zij overeind om haar kür te voltooien. Toch scheen zij geschokt, het ritme in haar rijden werd minder, de sprongen minder gewaagd. Twee dubbele Rittbergers en een dubbele Salchow vlak achter elkaar deden haar zelfvertrouwen weer groeien. Het slot van de kür in afwijking van de meeste niet in het midden maar in een hoek van de ijsvloer was zeer sterk, een wervelende pirouette, waarbij haar blonde haren als vuurstralen rond haar hoofd schoten. Het applaus sloeg krakend terug van de wanden van het Sportpalast, toen de jury de cijfers toonde: tweemaal 5.6, zes maal 5.7 en eenmaal 5.8 punten voor de algemene indruk en vijf maal 5.7 en vier maal 5.8 voor de sportieve waarde. Het was duidelijk: de cijfers waren zó hoog, dat geen van de concurrenten, die nog na haar moesten rijden, haar zelfs ook maar zouden kunnen benaderen. Sjoukje Dijkstra was Europees kampioenen 1961! jurylid de rijdster helemaal niet accep teert) en alleen de Haagse beoordelaar dr. Engelfriet blameerde zich met een 4,2 voor algemene indruk. Het moment dat het publiek, dat overigens zo mild tegei ver zwakkelingen was geweest, luid applaudisseerde voor de 2,9 van de Engelsman Yates was voor de Neder landers in het sportpaleis om door de grond te gaan. En het is bijna misdadig te noemen wanneer ouders en officials een meisje aan zo iets blootstellen. Er zat in deze gruwelijke minuten slechts één sportief element. Dat was de race tussen de razende muziek van Jacques Offenbach en het trage rijden van Willy ten Hoopen. Jacques won. Openbaring Een openbaring was het rijden van de 16-jarige Oostenrijkse Helli Sengst- schmid, die na de verplichte figuren de elfde plaats innam. De Weense schoot als een raket over de baan, dubbele Salchows en Axels springend alsof er voor haar geen moeilijkheden beston den. Gratie en charme schitterden in deze kür evenzeer als de twinkelende steentjes in haar lichtgroen toilet. Het applaus groeide tegen het einde van haar kür aan tot een orkaan van toe juichingen. Twee juryleden gaven haar zelfs hogere cijfers dan Sjoukje Dijk stra. één waarderde haar gelijk met de Nederlandse, de overigen, waarbij het Zwitserse jurylid met een 5.0 voor de algemene inhoud volkomen uit de toon viel, stemden voor Sjoukje Dijkstra. Overgelukkig reed de Weense naar de tribune, waar haar trainer Kar] Wen- niger wat verlegen zat te kijken tussen al deze groten uit de kunstr ij wereld. Want Wenniger een sterke water- polospeler weet maar zeer weinig van kunstrijden en zelf heeft hij' deze sport nooit beoefend. Hij heeft alles geleerd van de ex-wereld kampioen Karl Schae- fer, die hem Helli Sengstschmid als pupil toeschoof. De Britse Ann Rey nolds. in een vuurrood kostuum, en de 17-jarige Oostenijrkse Karin Frohner waren kennelijk beduusd van Helli's ge. weid. Beiden bleven onder hun normale prestatie en dat kostte de 17-jarige Weense, die na de verplichte figuren derde was, zelfs de plaats op het ere podium. Regine Heitzer behield haar tweede plaats in een, wat vlakke, doch charmante kür. Neen, de derde plaats was niet voor Karin Frohner, maar voor Europees kampioene Sjoukje Dijkstra tijdens de ceremonie proto- colaire. Links van onze landgenote de Oostenrijkse Regine Heitzer, die tweede werd, rechts de Tsjechische Jama Mrazkova. (teiefoto) de Tsjechische Jana Mr&zkova. In vol maakte rust, bijna een deel geworden van het ijs. gleed zij over de vloer als een ballerina. Haar pirouettes waren de schoonste die het publiek deze avond te zien kreeg. Eén jurylid plaatste haar zelfs voor alle deelneemsters aan de top van de ranglijst. Blamage Voordat Sjoukje Dijkstra voor het hoogtepunt had gezorgd, beleefden we in het Sportpalast een blamage voor Ne derland. Het Haagse meisje Willy ten Hoopen heeft zich serieus voorbereid en ze heeft natuurlijk gedaan wat ze kon. Maar dit kunnen is zo gering, dat het hele optreden van dit bovendien nog op vallend lange meisje alleen maar be lachelijk genoemd kon worden. Het is droevig maar waar, dat het publiek heeft zitten schateren tijdens deze de monstratie van onmacht en talentloos heid. Voor Willy ten Hoopen moet het een verschrikkelijk soort spitsroeden- lopen geweest zijn. Zonder enig tempo ging zij traag draaiend, zonder met haar lange benen ook maar drie centemeter van het ijs te komen, de baan rond. Het leek een vertraagde film, het was stijf en houterig. De cijfers lagen rond de 3,5 er was zelfs tweemaal 2,9 bij (volgens ongeschreven regels het bewijs dat het Over de voetbaltoto - en vooral het aandeel van de afdelingen van de KNVB daarin - is zaterdag het langdurigst gesproken op de in Am- sterdam gehouden algemene verga dering van de sectie afdelingen. De voorzitter van de KNVB. de heer A. Schroder, die speciaal was geko men in verband met dit agendapunt, noemde de tijd sinds het ontstaan van de toto een „diamanten tijd perk". Tot nu toe kregen de afde lingen uit de opbrengst van de toto in totaal f. 1.095.000 en hoewel de omstandigheden thans gewijzigd zijn door de oprichting van de stichting Nationale Sporttoto, waardoor de KNVB niet meer alleen over de op brengst kan beschikken, zal naar schatting van de heer Schroder toch ook voor dit lopende totoseizoen een totaalbedrag van f. 280.000 voor de 20 afdelingen vrijkomen. Toch waarschuwde de heer Schro der voor een te groot optimisme. „Elk jaar kan de bestaande rege ling, waarbij geld vrijkomt voor de verenigingen en de afdelingen van de KNVB, gewijzigd worden. Men ligt op de loer". Ongerustheid werd uitgesproken door de heer J. Jaspers (Amster dam), nu de greep van de vereni gingen op het poolwerk verzwakt is door het laten vervallen van het der de blad van het pool formulier. „Dit systeem kan de eerste stap zijn tot de uitschakeling van onze verenigin gen", aldus de heer Jaspers, die voorts voorstelde het aandeel van de afdelingen in de opbrengst van de toto van 1 op 2 te brengen. Dit zou betekenen, dat de KNVB niet 1 maar 2 van zijn toto-inkomsten aan de afdelingen zou moeten af staan. Maar daarvoor zei bondsvoor zitter Schroder niet veel te voelen. De sectie afdelingen besloot het medisch keuren van de afdelings scheidsrecht er s verplicht te gaan stellen. De scheidsrechter zal bij zijn intrede in het voetbal gekeurd moe ten worden, vervolgens om de drie jaar een herkeuring moeten onder gaan en na zijn 35ste verjaardag zelfs elk jaar een bewijs van de me dische sportkeuring moeten overleg gen. Perfecte demonstratie ijsdansen (Van onze speciale correspondent) West-Berlijn, zondagavond Doreen Denny en Courtney Jones hebben hun geheim als een kost bare schat bewaard. De linkerhand van de 20-jarige verkoopster in een Londense damesmodezaak bleef verborgen in Courtney's rechtervuist. Geen van de concur renten voor de Europese titel ijs- dansen 1961 heeft het geweten: het was het geheim van Doreen en Courtney. De ontknoping kwam pas nadat de beide Engelsen wis ten, dat zij hun Europese titel had den geprolongeerd. Twee seconden nadat miss Denny met een stralende glimlach van het ijs was gegleden, liet zij zich snikkend zakken op de tribune. Het duurde misschien maar minuten, maar in die korte tijd snikte zij alle ver driet uit dat zij 16 uur lang had opge spaard. Dikke tranen trokken smalle strepen in het gezicht van de Engelse kampioene. Haar zelfbeheersing was tot het laatste onsje opgebruikt. In de kleed kamer liet zij mij zien, waarom zij had gehuild. De vingers van haar linkerhand waren blauw en geschaafd, en zij had moeite ze te strekken. Zaterdagavond was haar hand blijven steken in de snel ronddraaiende deur van het hotel. Hui lend ging zij naar haar kamer. Courtney Jones knikte begrijpend. „Ik weet dat Jury let teveel op bekeiule namen De meeste deelnemers aan de Europese kampioenschappen kunstrüden, zijn wat ontevreden over de waardering van de internationale jury voor hun rijden. En speciaal by de verplichte figuren van de dames, zagen wjj vele mistroos tige gezichten. Bij degenen, die voor de eerste of tweede maal aan deze jaarlijkse titelstrijd deelnamen, waren zeer veel somber gestemde dames. Niemand kan zich onttrekken 2an de idee, dat degenen, met grote, bekende namen, hogere cijfers kregen dan de nieuwelingen, zelfs indien een figuur bepaald slechter is gereden. Een zeer zwak gereden slangenboog tegendrie, van de Oostenrijkse kampioene Regine Heitzer, die volkomen scheef lag, werd toch nog beloond met een gemiddelde van 4.3 punten. Indien een dergelijke slechte figuur door een nieuweling was gereden, was er ongetwijfeld niet meer dan een gemid delde van 3.8 of 3.9 uit de bus geko men. Meer en meer gaan er dan ook stemmen op, om de jury van de baan te houden als de deelnemers hun ver plichte figuren rijden. Daarna zonder dat de jury weet van wie de figuur is zouden de cijfers moeten worden gegeven. En de houding by het rijden van een figuur zou dan op het cijfer niet meer van invloed moeten zijn. Velen zijn ervan over tuigd, dat de ranglijst na een dergelijke beoordeling er geheel anders zou uit zien dan nu. Sjoukje Dijkstra is met vlag en wimpel kampioene geworden, maar er zijn toch aanwijzingen, dat binnen twee, drie jaren, jeugdiger krachten zeer zware concurrenten voor haar zullen worden. Zo zal men de naam van de Weense Helli Sengstschmid zonder twijfel in de nabije toekomst op de lijst van Euro pese kampioenen kunnen terugvinden. Nu echter was Sjoukje nog veruit de sterkste. het pijn doet", zei hü. maar Doreen Je gaat binnenkort trouwen met Canepa doe me een plezier en laten we morgen samen rijden, zoals zoveel jaren tevoren en laten we weer kampioen van Europa worden". En Doreen Denny reed! Zij en Court ney Jones zweefden in een perfect ritme over het ijs, als een koppel ganzen op weg naar het warme zuiden. Niemand van de bijna 5000 toeschouwers in het sportpalast twijfelde ook maar een ogen blik aan hun prolongatie van de Euro pese titel. De cijfers waren dan ook al leen maar voor kampioenen: zes maal 5.9 en een maal 5.7 voor de inhoud; een 6 bekroning voor een vlekkeloze dans vier maal 5.9 en twee maal 5.8 voor de uitvoering. Op de tweede plaats eindigde het Franse echtpaar Christiane en Jean-Paul Guhel. Hun reeds na de verplichte dan sen behaalde tweede plaats kwam bij de vrije dans niet meer in gevaar. Char mant en betoverend van uitvoering was de vrije dans van de Tsjechen Eva en Pavel Roman. Hun achterstand was ech ter te groot om alsnog de top te berei ken. Zij werden vijfde. Naast Doreen Denny en Courtney Jo nes, en het echtpaar Guhel kwam nu Engelands hope voor de toekomst op de laagste trede van het edepodium. De 15- jarige Linda Shearman en Michael Phi- lipps (18 jaar) streefden hun landgeno ten Mary Parry en Roy Mason voorbij. Sportminnend Nederland heeft het gisteren moeilijk gehad: de ijs banen waren onberijdbaar, de vel den onbespeelbaar en de humeuren vaak ongenietbaarEen dambord kon soms nog enige troost brengen. Nederland neemt deel met vier clubs Tijdens een zaterdag in Wenen gehouden vergadering van het be stuur van het toernooi om de Mitropa Cup is besloten met ingang van dit jaar internationale nacompetitie te houden, waarvoor reeds acht landen hun deelneming hebben toegezegd. Deze landen, Oostenrijk, Zuid- Slavië, Oost-Duitsland, Zweden, West-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije, Zwitserland en Nederland zullen met vier clubs (de hoogst geëindigden in de nationale com petities) aan het toernooi deelne men. De wedstrijden zullen worden gespeeld op 18 en 25 juni, 2 en 9 juli en op 6 en 13 augustus. Ook Italië en Hongarije verklaarden gaarne aan het toernooi te zullen deelnemen, maar om technische redenen hiertoe niet in staat te zijn. Het toernooi zal in twee groepen ver speeld worden. In groep A worden in gedeeld de clubs uit Zuid-Slavië, Tsjecho Slovakije, Oostenrijk en Oost-Duitsland, in groep B de clubs uit Zweden, Zwit serland, West-Duitsland en Nederland. Deze beide poules worden onderverdeeld in vier subgroepen, waarin van elk land één club uitkomt. Iedere club moet dus zes wedstrijden spelen. De reiskosten worden vergoed door de stichting inter- toto. Van Italiaanse zijde werd boven dien voorgesteld nog een tweede toer nooi in het leven te roepen, waaraan de vier hoogstgeplaatste clubs uit Oos tenrijk, Tsjecho-Slovakije, Zuid-Slavië en Italië zouden deelnemen. Dit voorstel zal op de eerstvolgende vergadering van de Europese Voetbal Unie, op 21 fe bruari te Amsterdam, worden behan deld. Hoe de winnaar van het toernooi zal worden aangewezen, is nog niet defini tief geregeld. Waarschijnlijk zullen de winnaars van de acht groepen volgens cup-systeem tegen elkaar spelen op drie weekdagen tussen eind augustus en eind november. Ook dit voorstel zal op de vergadering van de Europese Voet bal Unie te Amsterdam ter tafel ko men. Ranglijsten De officiële uitslag van de strijd om de Europese titel kunstrijden dames luidt voor de eerste zes: 1. en Europees kampioene: Sjoukje Dijkstra (Nederland», plaatscyfer 9, 1681.5 pnt.; 2. Regine Heitzer (Oosten rijk». pl.cijfer 21. 1602.9 pnt.; 3. Jana Mrazkova (Tsj.-Slowakije), pl.cijfer 26, 1586.3 pnt.; 4. Karin Rohner (Oosten rijk), pl.cijfer 49, 1546.2 pnt.; 5. Dany Ri- boulot (Frankrijk), pl.cijfer 57, 1534.6 pnt.; 6. Helli Sengstschmidt (Oostenrijk) pl.cijfer 53. 1536.2 punten. De officiële uitslag van het ijsdansen luidt 1. Doreen DennyCourtney Jones (G.- B.», pl.cijfer 7, 262.2 pnt., 2. Christiane en Jean-Paul Guhel «Fr.), pl.cijfer 14, 248.2 pnt.. 3. Linda ShermanMichael Philips (G.-B.), pl. cijfer 25, 238.9 pnt. 4. Mary ParryRoy Mason (G.-B.) pl. cyfer 26, 238.2 pnt., 5. Eva en Pavel Ro man (Tsj.-Slow.) pl.cijfer 33, 235.3 pnt., 6. Rita Paucke—Peter Kwiet (W.-Dld.) pl.cijfer 46, 222.4 pnt. Het onwaarschijnlijke is gebeurd 380 gulden voor een „televisieplaats" Van de tcedstrijd om het wereld kampioenschap zwaargewicht boksen tussen de titelhouder, de Amerikaan Floyd Patterson, en de Zweedse ex- kampioen, Ingemar Johansson, wel ke op 13 maart in Miami Beach uordt gehouden, zal op een scherm van 9 x 12 meter in Madison Square Garden in New York een televisie uitzending worden gegeven. Meer dan twaalfduizend mensen zullen deze uitzending kunnen volgen, ech ter tegen betaling wel te verstaan. De prijzen der plaatsen 5Vz tot 100 dollar. Omgerekend in Neder landse valuta: van 21 tot 380 gulden. Het onwaarschijnlijke is gebeurd. Het Amerikaanse hoogspringfeno meen John Thomas heeft zijn evenknie gevonden. De 18-jarige Rus Valeri Brumel, student aan de universiteit van Moskou sprong zaterdag tijdens indoorwedstrijden in Leningrad 2.25 meterDe beste prestatie ooit door een atleet ter wereld geleverd. Deze verrichting krijgt nog meer re- lief wanneer men weet dat Valeri Bru mel achtereenvolgens 1.95, 2.-, 2,05 - 2,10 - 2,13 - 2,16 bij zün eerste poging haalde. Het was alleen bü 2,21 meter dat de tot het uiterste geconcentreerde atleet faalde. Na zün tweede aanloop ging hü echter royaal over de lat. Dood stil was het in de zaal toen Valeri Brumel zich voorbereidde op de sprong van 2,25 meter. Nerveus wreef hü met zün hand over het voorhoofd. Plotseling zette hij aan en zeilde over de dwarslig ger. Als één man stonden de toeschou- werd overeind, en een ovatie rolde van de tribunes. Het was een historisch mo ment in de annalen van de atlethiek. Wie is Brumel Valeri Brumel, die in 1942 in Lugansk werd geboren is een van de talentvolste atleten van Rusland. Ondanks zün jeugd is Valeri Brumel een geroutineerde sprin ger, die sinds de dag dat hü voor het eerst aan schoolwedstrüden deelnam hü was toen 14 jaar en sprong toen 1.40 meter aan meer dan 100 wed strijden heeft deelgenomen. In 1957 was zün beste verrichting 1.75 meter, in 1958 1.95 meter en in 1959 2.01 meter. Het was de bekende Russische coach Vladimir Dachkov die hem onder zijn hoede nam en de jeugdige energie in goede banen leidde. Was het in 1960 de Amerikaan John Thomas, die na een ernstige voetblessure de experts ver baasde met een sprong van 2.22 meter, nog geen maand later sprong Valeri Brumel 2.17 meter. Enkele dagen na de Olympische Spelen in Rome waar hü de zilveren medaille veroverde achter zün landgenoot Robert Shavlakdze maar vóór John Thomas, die he vig teleurstelde, kwam hij weer een cen timeter hoger op en op 24 oktober in Oujgoerod sprong hü zelfs 2.20 meter. Thomas: 2.21 meter Enkele uren nadat Valeri Brumel in Leningrad met 2.25 meter de beste we reldprestatie hoogspringen had verbeterd, kwam de Amerikaan John Thomas te Boston tot een hoogte van 2.21 meter. Eén dag eerder zou dit nog een (offi cieus) record van indoorwedstrüden heb ben betekend. Thomas, die voor hü van huis ging. van Brumel's fantastische prestatie had gehoord, zei: „die 2.25 me ter was een grootse sprong. Ik wist dat het er in zat en ik zie niet in waarom ik het niet zou kunnen. Brumel is 1.84 lang en dus kon hü deze hoogte berei ken". De beste prestatie tüdens indoor wedstrüden stond op naam van Thomas met een sprong van 2.19 meter. Mevrouw Benedictus-Liefting ze gevierde zaterdag tüdens internationale wedstrüden in Hannover met Lorbas in de strüd om een internationale dres- suurproef met 8.3 punten vóór de Duit ser Harry Boldt. die met Remus op de tweede plaats beslag legde. AUTOMOBILISME Maus Gatsonides onderscheiden De Nederlandse rallye-ryder Maus Gatsonides, die ln totaal 16 keer deel nam aan de Rallye Monte Carlo en deze monsterrit zelfs eenmaal (in 1953) wist te winnen, is in Monte Carlo be noemd tot Ridder in de Orde van Lo- dewyk 2 van Monaco. De versierselen behorende bü deze onderscheiding wer den hem tüdens een ontvangst, die za terdag door Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco in het prinselyk paleis werd gehouden, overhandigd. SCHERMEN Om Jan Nederpelt beker Hagenaar Kardolus na barrage winnaar De Hagenaar Kardolus heeft gisteren, na barrage, het in Den Haag gehouden sabeltoernooi om de Jan Nederpelt- beker. waarvoor 42 sabreurs op de loper kwamen, gewonnen. De barrage ging tussen Kardolus. Haenen en Prager, die in de finale allen tot 6 overwinningen kwamen. Kardolus won in de barrage beide partüen. die tegen Haenen uit een achterstand van 14 met 54, terwyi Haenen Prager versloeg. De uitslag werd hierdoor 1. Kardolus (Vrüe Wapenbroeders, Den Haag». 6 gew. partüen; 2. Haenen (Zaal Vandervoodt, Rotterdam). 6 pew. part; 3. Prager (Parade et Riposte. Den Haag), 6 gew. part.; 4. Verschoor «Zaal Vandervoodt. Rotterdam». 2 gew part.; 5. W. Boot (Kos, Den Haag». 2 gew. part; 6 H. van Oosten (Parade et Ri poste), 2 gew. part.; 7. N. Pents «Zaal Vandervoodt). 2 gew. part 8. H. Ver- brugge (Parade et Riposte), 2 gew. part. In het Krelage-huis in Haarlem is zaterdag het districtenkampioenschap van de Nederlandse Volleybal Bond ge houden. Bü de heren won West 2 (Am sterdamUtrecht) van bekerhouder zuid 1 (Limburg» met 15—9 15—10. Bü de dames werd kampioen het district West 3 (Den Haag—Rotterdam) dat in de finale van West 2 (Amsterdam Utrecht) won met 15—13 15—7. Diamanten tijdperk' door voetbaltoto

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5