Varkensprijzeii liepen sterk omhoog Ministers uit Suriname en Antillen blijven drie weken in ons land Droom van hotelkoning Cantor: voor 50 dollar de oceaan over Loop der bevolldng te Leiden MAANDAG 30 JANUARI 1961 Gistermiddag op Schiphol aangekomen Zeer snelle groei van Antilliaanse tv Gistermiddag zijn twee ministers van Rijksdelen uit de West op Schiphol aangekomen: de minister van Onderwijs en Volksontwikkeling, A. J. Morpurgo uit Suriname en mr. I. C. Debrot, minis ter van Cultuur, Opvoeding en Volks gezondheid uit de Nederlandse Antillen. In de ontvangstkamer van het vliegveld ontmoetten zij de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals. De ministers Morpurgo en Debrot zijn naar Nederland gekomen om donderdag in het ministerie van O.. K. en W. de installatieplechtigheid bij te wonen van de Adviesraad voor Culturele Samen werking tussen de landen van het Ko ninkrijk. Koningin Juliana zal deze raad persoonlijk installeren. Weliswaar hebben de ministers zelf in deze raad geen zitting, doch zij zullen ieder op hun beurt in eigen land de jaarlijkse vergadering ervan als voorzit ter leiden De eerste zitting, die donder dag, vrijdag en zateTdag ïn het minis terie te Den Haag zal worden gehouden, wordt dus geleid door minister Cals. Voor ieder deel van het Koninkrijk hebben drie leden in de raad zitting. CJV Kerkelijk L even nam afscheid van E. J. M. Faber Zeer velen hebben zaterdagmiddag ln het buitencentrum van het Christelijk jongeren Verbond (C.J.V.), de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuurse, afscheid genomen van de algemeen secretaris van het Verbond, de heer E. J. M. Faber, die zijn functie heeft neergelegd we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De voorzitter van het C.J.V., ds H. J. van Heerden. zei, dat de bijeenkomst op verzoek van de heer Faber, sober was gehouden. Hij vond dit tekenend voor de persoon, die hij kenschetste als nuchter en bescheiden. „Faber heeft er nooit een one-man-show van gemaakt", aldus ds Van Heerden, „het C.J.V.-werk is mede een stuk van zijn leven gewor den". Mevr. Faber kreeg bloemen en de scheidende functionaris een cheque voor een reis. De heer H. J. Jansen Klomp, alg. secretaris, sprak namens de collega's en oud-collega's woorden van waardering en dank. Tenslotte kwam de heer Faber zelf aan het woord in een met humor door kruide speech, waarin hij zei dat hem vooral de na-oorlogse Jaren veel genoe gen hadden gedaan. Aan de maaltijd, die daarna volgde, spraken dr H. Schamhardt namens de synodale hervormde Jeugdraad en de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, ds H. van Andel namens de Oecumenische Jeugdraad, drs J. Kuyper namens de A.M.V.J. en de adj. secretaris van de N.J.G., de heer H. v.d. Bergh, als oud collega en vriend. Herv. Synode komt beloften niet 11a Geref. kerkelijk karakter wordt geen recht gedaan Het comité „1618/19", gevormd uit her vormde belijdende lidmaten, die zich ten doel stellen de belangen van schrift en belijdenis ln de Ned. Herv. Kerk, zoals uitgesproken in de synode-generaal van 1618/19, te behartigen, heeft een brief gericht tot de hervormde synode. Daar in zegt het comité het synodebestuur ontslagen te achten van de taak, hem als hoogste vergadering in de kerkge meenschap opgedragen. Het comité is van mening, dat de synode haar belof ten niet is nagekomen, niet berekend is voor haar taak en dat het gerefor meerd kerkelijk karakter geen recht wordt gedaan. In het bijzonder wordt de synode verweten „sinds de invoering der lang verbeide nieuwe kerkorde niet zelfstandig te kunnen werken, heil te zoeken bij de wereldraad van kerken, oecumenedrij- vers, joden en roomsen" en voorts „vrij zinnigen van 't meest verdachte kaliber in bescherming te nemen". Het comité stelt zich op het standpunt, dat de syno de op 31 oktober 1945 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam met het verleden der kerk gebroken heeft. Het comité beveelt de kerkeleden aan steun te zoeken bij de „uit de nood ontstane legitieme groepen", te weten „de confessionele vereniging" en „de gereformeerde bond", die „de liefde" tot de oorsprong der kerk nog betonen te bezitten". DEMISSIONAIR Het comité besluit zijn schrijven met te verklaren, dat het het synodebestuur thans als demissionair beschouwt, tot dat „een wettige vergadering uit de clas sical vergaderingen, van lastbrieven voorzien, het zal vervangen door een nieuwe verkiezing". Het schrijven is namens het comité ondertekend door de secretaris A. W. van Woerkens te Den Haag. Huldiging prof. dr. D. Nauta Prof .dr. D. Nauta, hoogleraar in het kerkelijk recht aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, is zaterdagmiddag ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als hoogleraar gehuldigd op een zeer druk bezochte receptie in het „Ame rican hotel". De voorzitter van het hul- digingscomite, prof. dr. R. Schippers, bood de jubilaris, de nestor der hoogle raren aan de theologische faculteit, diens door Roelof Klein geschilderd portret, een bundel met door de jubilaris zelf geschreven wetenschappelijke artikelen („Opera Minora"), plus een couvert, be stemd voor een kleine studiereis, aan. Rector magnificus prof. mr. I. A. Diepenhorst noemde prof. Nauta een groot kerkhistoricus, te allen tyde objec tief, die een beminde figuur is in de academische gemeenschap. Spreker ge waagde voorts van de bijzondere voor liefde van prof. Nauta voor de eenheid, diens drang naar saamhorigheid en ver der diens onkreukbaarheid, hulpvaar digheid en vaderlijkheid. Ds. P. N. Kruys- wijk, preases van de moderamen der laatst gehouden synode der Geref. Ker ken, bracht de dank dezer kerken over voor hetgeen de jubilaris voor de syno den heeft gedaan. Dr. J. C. A. van Loon vertolkte de dank van leerlingen en oudleerlinger Zoals gemeld bestaat de Nederlandse delegatie uit prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, dr. H. J. Rei- nink, directeur-generaal voor de Kun sten en voor de Buitenlandse Culturele Betrekkingen en mr. C. E. Schelfhout, adjunct-directeur van het R-K. Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding. Zowel minister Morpurgo als minister Debrot zullen eerst over circa drie we ken naar Suriname en de Antillen te rugkeren. Minister Morpurgo hoopt na bijwoning van de vergadering van de nieuwe raad nog twee weken met minis ter Cals en een aantal ambtenaren en kele vraagstukken te bespreken, onder andere de middelbare opleiding in Suri name. Minister Debrot zal ambtelijke besprekingen met minister Cals en de minister van Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, voeren. Boven dien hoopt hij nauw contact op te ne men met de Nederlandse Televisie- Stichting ten gunste van de zich snel ontwikkelende televisie op de Antillen. De verkoop van televisietoestellen heeft in de Antillen sinds de instelling van tv alle verwachtingen overtroffen. Een half jaar geleden kwam de eerste zender in de lucht en thans zijn er circa 8 000 toestellen onder de ongeveer 120.000 zielen tellende bevolking. Minister Debrot vertelde, dat er per week circa 54 uur wordt uitgezonden (hetgeen aanzienlijk meer is dan in Ne derland, circa 30 uur). Naar bekend is het commerciële televisie. De regering heeft het recht op 1 uur zendtijd per dag, maar maakt daar niet het volle gebruik van. Eén keer per week is er 'n geheel lokaal programma, waarin plaat selijke artiesten, onder wie vele jonge ren, een kans krijgen. Dagelijks is de zender in de lucht, van 12 tot 14 uur en vervolgens van 17.30 tot sluitingstijd. Iedere avond om half tien wordt het programma besloten met een goede, zij het niet recente, grote speelfilm. Meestal weet men de hand op bekroonde films te leggen. De overige programma's bestaan in hoofdzaak uit Amerikaanse en uit het z.g. koninkrijksprogramma, dat men van de NTS krijgt. „Sinds de televisie-uitzendingen zijn begonnen, is de lokale cultuur enorm opgebloeid", besloot mr. Debrot, „zowel voor de muziek, de dans als het toneel is het een gezonde injectie gebleken". M B Binnen 24 uur van uw griep af! Meimo Simons in Amsterdam herdacht Gaf richting aan het doopsgezinde denken Tijdens een bijzondere dienst in de historische, ruim 350 jaar oude doops gezinde kerk aan het Singel te Amster dam is zondagmiddag de nagedachtenis geëerd van de doopsgezinde leidsman en hervormer Menno Simons, die 4C0 jaar geleden, op 31 januari 1561, overleed in Oldeslot bij Hamburg. In zijn begroetingswoord zei de voor zitter van de Amsterdamse kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente, de heer A. Siksma, dat Simons niet de stichter van de doperse beweging is geweest, maar dat hij wel de leiding heeft genomen toen er een deraillering dreigde. Hij heeft hierdoor richting gegeven aan het doopsgezinde denken. De voorzitter van de Algemene Doops gezinde Sociëteit, ds. S. M. A. Daalder uit Haarlem, noemde Menno Simons een strijder in een tijd, dat het doperdom nog de enige reformatorische uiting in ons land was. Hij schetste Menno Si mons, die aanvankelijk pastoor was in zijn geboorteplaats Witmarsum en die later door zelfstandige studie tot evan gelische inzichten kwam, zich aanvan kelijk aansloot bij de z.g. anabaptisten (wederdopers) doch later leider werd van de naar hem genoemde Mennonie ten, in ons land bekend als doopsgezin den, als een „instrument in dienst van zijn Heer". Over de theologie van deze doopsge zinde leidsman sprak prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan, hoogleraar aan de Gem. Universiteit van Amsterdam en aan het Doopsgezind Seminarie. Vooral de laat- Directeur rampmijn te Marcinelle in beroep veroordeeld Zes maanden voorwaardelijk (Van onze Brusselse correspondent) Het Brusselse hof van beroep heeft zaterdag uitspraak gedaan in het beroep dat door vijf beklaagden van de mijn ramp te Marcinelle was ingediend. Drie heeft zij er vrijgesproken, één was in middels overleden en de vijfde, Adolf Calicis, directeur van de mijnconcessie Bois de Cazier, waar de ramp heeft plaatsgevonden, is veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Het hof achtte hem schuldig aan het feit dat hij in de mijn een seinstelsel tot het in beweging brengen van de lift had laten bestaan dat aanleiding kon geven tot verwarring. De eis van de nabestaanden van de 262 mijnwerkers die bij de ramp om het le ven kwam tot schadevergoeding tot een bedrag van circa 40 miljoen Belgische franken (circa 3 miljoen gulden) werd onontvankelijk verklaard, omdat het hof oordeelde dat die schade is vergoed over eenkomstig de wet op de arbeidsongeval len. Ne nabestaanden van vier werklieden die in de mijn werkten voor rekening van derden, een geval niet bij de wet voorzien, kregen 4 miljoen Belgische franken schadevergoeding toegewezen. In eerste instantie waren de vijf be klaagden vrijgesproken, doch het Open baar Ministerie was in beroep gegaan; de debatten hebben maanden geduurd en er zijn vele deskundigen gehoord. De ramp te Marcinelle heeft 8 augus tus 1956 plaats gevonden: 262 mannen verloren er het leven, slechts 13 konden worden gered. De doden lieten 183 we duwen en 392 wezen na. De ramp ont stond 's ochtends op een verdieping 975 meter onder de grond in een liftkooi. Een kipwagen rolde ontijdig uit die kooi en sneed leidingen van elektriciteit, van olie en van geperste lucht door. Er ont stond kortsluiting. Toen men bovengronds, onwetend van hetgeen beneden was gebeurd, de afne mende druk constateerde, trachtte men die te verhogen en daardoor werd het vuur juist aangeblazen. De reddings werkzaamheden stuitten op vele moei lijkheden. Bovendien waren in de mijn geen brandblusmiddelen en ademha lingstoestellen aanwezig. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 27 januari. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling" G.A. Snij bloemen dagprijzen. Euphorbia 80-110; Forsythia 35-72; Prunus Triloba 40-82; Amaryllis per kelk 50-82; Seringegn: Step- man 4 kop per stuk 75-140; id. 2 kop 40- 53; Legray 4 kop 40-63; id. 2 kop 20-34; Fresia per bos 200-270; Tulpen 180-260; Narcissen 75-120; Hyacinten per stuk 20- 32; Anjers: rood per stuk 35-51; roze 25- 46; wit 25-43; Rozen: Roselandla 60-82; Parel van Aalsmeer 100-130; Pech told 70- 95. KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 januari. Groenteveiling: waspeen Al 6.80-9.20; A2 3.20-6.70; BI 540-6.30; C2 2.10 alles per kist: boerenkool 32.00; rodekool 7.00- 9.00; breekpeen per kist 60-70; prei Al 27.00; ld. A2 15.00. Aanvoer waspeen 25.000 kg. waarvan 10.000 kg voor export werd verkocht. LISSE. 30 januari. Plantgoedveiling. Plantgoed van- gladiolen wordt nu meer aangevoerd. De vraag valt niet tegen en er werd goed verkocht GLADIOLEN 6/8 4'6: Benares f 1.30 f 0.80; Bloemfontein f 0.70 f 0.50; Flower ste jaren is men gaan inzien, zo betoogde de hoogleraar, dat de inhoud van Si mons' theologie veel meer dan tijdelijke betekenis heeft. Bepaalde onderdelen zijn vruchtdragend voor het oecume nisch bestel, waarmee de doopsgezinden zich in feite nog te weinig bèzig houden. Prof. Oosterbaan noemde een aantal punten van overeenstemming met de theologie van Karl Barth. Tenslotte sprak dr. C. Krahn, biblio thecaris van het Bethel-college in North Newton in Amerika over Simons als een der centrale figuren van een broeder schap die zich over de gehele wereld heeft verspreid en ds. H. W. Meihuizen, doopsgezind predikant uit Den Haag, over het leven en de vroomheid van Simons. De eerste zei o.m. dat Simons een voorloper is geweest van de oecumene en van een christendom, dat niet be perkt was tot nationale grenzen. Ds. Meihuizen zag Simons vooral als een dapper held, die het gedurfd heeft met zoveel beter geschoolden theologen van Lutherse en Calvinistische oorsprong te debatteren en die het waagde telkens naar ons land terug te keren, hoewel hij een opgejaagd bestaan leidde. Tot de talrijke aanwezigen, die de herdenkingsdienst bijwoonden, behoor den vertegenwoordigers van an dere kerkgenootschappen, afgevaar digden van vele doopsgezinde gemeenten uit Nederland en uit het buitenland. Pearl 20-28; Ostara 22-28 per stuk. BRANDSTOFFENBEURS KOMT IN ROTTERDAM (Van onze Haagse oorrespondent) Met ingang van 7 februari a.s. zal iedere dinsdagmiddag in Rotterdam een brandstoffenbeurs worden gehouden. Deze beurs wil men niet alleen een na tionaal, maar ook een internationaal karakter geven. Iede/re „insider" zal zich er moeten kunnen oriënteren omtrent prijs en aanbod (uit binnen- en buiten land) van brandstoffen. Aanvankelijk zijn het uitsluitend vaste brandstoffen, doch het ligt in de bedoeling ook de vloeibare brandstoffen bij deze beurs te betrekken. De uit de diverse kringen van de brandstoffenwereld (detailhandel, groot, handel en importeurs) gevormde com missie die in de achterliggende weken de mogelijkheden heeft onderzocht om te komen tot een officiële „brandstof fenbeurs Rotterdam", is er in geslaagd de beschikking te krijgen over een deel van de Koopmansbeurs in de Maasstad. Na een inloopperiode van circa een half jaar zal na verzoek aan deze beurs een permanente vorm kunnen worden gege. (Brussel), kende men reeds een derge ven. In het buitenland, bijv. in België lijke brandstoffenbeurs. Hier te lande werd allang de behoefte hieraan ge voeld. Ook voor de oorlog kenden de brandstoffenhandelaren hier te lande reeds een soortgelijk ontmoetingspunt. Benoemingen in Washington President Kennedy heeft Edward Murrow, een bekend radio, en televisie commentator, benoemd tot directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst (Usia). Donald Wilson is aangewezen als plaatsvervangend directeur. De 52- jarige Murrow bezit dertien Amerikaan se ere-doctoraten en onderscheidingen van de regeringen van Engeland, België en Frankrijk. Als commentator bij de Columbia Broadcasting System (CBS) verdiende hij meer dan 200.000 dollar per jaar. Zijn salaris als hoofd van de Usia bedraagt 21 000 dollar per jaar. De Usia is het voornaamste Amerikaanse propaganda-instituufc, dat o.a. uitzen dingen van de „Stem van Amerika" verzorgt. Voorts is Henry Labouisse benoemd tot directeur van het Bureau voor in ternationale samenwerking dat kwesties betreffende de Amerikaanse econo mische hulp aan het buitenland regelt. Tivee gigantische schepen zouden elk per reis 6.000 passagiers moeten vervoeren (Van onze Correspondent in Bonn) De 58-jarige Amerikaanse hotel koning H. B. Cantor heeft dezer da gen in Hamburg verklaard dat hij nog altijd bezig is aan de verwerke lijking van zijn project tot de bouw van twee oceaanschepen van elk 90.000 brt. voor goedkoop passagiers vervoer tussen Amerika en Europa. De laagste passageprijs zou volgens Cantor 50 dollar (goed 190 gulden) bedragen! In een interview met het „Hambur ger Abendblatt" verklaarde Cantor dat zün plan zeker gerealiseerd kan worden Onjuist bericht Het Russische tijdschrift „Ogonjok" heeft gisteren bekend gemaakt, dat het een onjuist bericht had afgedrukt, toen verteld werd dat in 1958 11 Amerikanen een geslaagde parachutesprong hadden gemaakt en door de Russen waren ge vangen genomen. Ogonjok wijt deze on. juiste voorstelling van zaken aan een artikel dat uit een Oostduits blad was overgenomen. Over het lot der 11 Ame rikanen is niets bekend geworden sedert hun transportvliegtuig op 2 september 1958 was neergeschoten nabij Jerevan in Armenië. De 56-jarige Labouisse is van 1954 tot 1958 hoofd van het bureau van de VN voor hulp aan de Palestijnse vluchtelin gen geweest. Sindsdien was hij adviseur van de Wereldbank. President Kennedy heeft Thomas Fin- letter die van 1950 tot 1953 minister voor de Luchtmacht is geweest benoemd tot Amerikaans ambassadeur bij de NAVO, hij is 67 jaar. In de week van 19 t.e.m 25 januari GEVESTIGD G. J. Smit en fam., winkelbediende, At- jehstraat 87; M. J. Slljkhuis-Stolk en fam. Herengracht 110; A. C. Broodbakker-öder en fam., Lieven de Keystr. 20; F. A. G. J. Broeders en fam., leraar. Vijf Meilaan 95; P. A. Klinkhamer en fam.. bedrijfschef, Stuyvesanthof 9; P. Carree en fam., wa- terfitter, Ir. Driessenstr. 7; F. Goossen en fam., chef monteur, Temmlnckstr. 28; W. C. Velders-van de Weerd en fam., kantoor bediende, Haagweg 172a; M. Boer en fam., plaatwerker, Hansenstraat 2; A. M. van Dream f 1.70 Friendship f 0.65 f 0.50; Joh. Strauss f 0.65 f 0.45; Jo Wagenaar f 0.75 f 0.65; Kard. Spellman f 1. Leeuwenhorst f 0.75 f .045; Life Flame f 1.50 Memorial Day f 0.85 f 0.65; Mor ning Kiss f2.20 Patriot f 0.80 f 0.60; Pride of Holland f 1.40 Spie and Span f 1.50 Sneeuwprlnses f 0.60 f 0.45. BIJGOED: Lilium Tigrinum 20-op 15.70 idem 18/20 f 8.10; id. 14/18 f 5.60; Hyacint Candicans 16-op f 6.05; Canna Robert Kemp 1 f 12.Montbretla Fantasy 7-op f 1.70; idem 6-op f 1.35; Montbretla Me teor 6-op f 1.45; Anemone The Caen 7/8 fl.—idem 6/7 f0.70. idem 5/6 f 0.58; Anemone St.-Brigld 7/8 f 1.15; idem 6/7 f 0.80; idem 5/6 f0.55; Dubbele Beginia 4-op f 17.idem 2/3 f5.30; Dahlia's in soorten f 10.tot f 15. ROELOFARENDSVEEN, 27 Januari. Blauwe Druifjes 18-37, Anemonen 60-74, Fresia's 1.00-2.00, Narcissen: Early Glorie 71-97, Carlton 78-95, Buxton 48-71, Whrestler 78-89, Tulpen: Edith Eddy 1.09- 1.11, Krelage 68-85, Lustige Witwe 1.00- 1.21, v. d. Eerden 83-1.04, Copland Pur per 89-1.07, Preludium 78-96, Orange Queen 71-79, Wintergold 78-1.05, Plquan- te 94-1.22. White Sail 1.00-1.25, Roze Cop land 89-1.16, Hillegarde 79-91, Imperator 1.05-1.12. Emmy Peeck 90-1.15, Golden Harvest 1.03-1.18. Prominence 1.20-1.49. Roland 1.15-1.24, Beatrix 1.00-1.10 per bos Am. Anjers 20-41 per stuk. ROTTERDAM, 30 Januari. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1803. Vette koeien en ossen 1113, varkens 690. Prijs ln cents per kg: vette koeien le kw. 295-325, 2e kw. 265-295, 3e kw. 250- 265; varkens (lev. gew.) 210 208 205. RIJNSBURG, 28 Januari. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Copland Purper 115-120; idem roze 125-140; Blenda 135- 140; v. d. Eerde 115-120; Paul Richter 135- 140; Preludium 105-115; Edith Eddy 125- 130; White Sail 130; Zenober 100-110; Yellow Gemengd 140-145; Narcissen: He lios 85-90; Fortuna 105-110; Carlton 110- 115 alles per bos; Hyacinten: eerste soort Gemengde 26-31; Jan Bos 34-36; Pink Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Het koude weer van de afgelopen week veroorzaakte voor de handel in verse melkkoeien een wat terughoudende kooplust. Ofschoon er in het huidige seizoen successievelijk wat meer aanbod van vers gekalfde koeien en vaax-zen kan worden verwacht, was het aanbod door de koude wat teruggehouden. Ook de ko pers hielden zich meer afzijdig omdat het risico met deze dieren te reizen of welk transport ook groter is dan anders. Totaal gezien was de handel dan ook minder gunstig en drukte het iets op de prijzen. Kalfdragend vee en ook de vare koeien bleven onveranderd duur. Jong vee in doorsnee matige handel en voor al niet duurder. Voor het slachtvee was bij de aanvang der week wat levendiger handel, mede door korter aanbod en bovendien ging er iets meer weg voor export (nl. fijn vlees) terwijl ook het duurdere varkens vlees do vraag naar rundvlees even sti muleerde. In de tweede helft van de week was er echter op de noordelijke markten, met name Zwolle en Leeuwar den veel meer aanbod, waardoor de prijzen weer wat werden afgeremd. Ten gevolge hiervan liep het ook hier op de Leidse markt tenslotte even stroever af. ondanks het feit dat hier het aanbod niet zo ruim was. Van zoveel betekenis was de daling echter niet, dat het in onze noteringen tot uitdrukking behoef de te worden gebracht. vtóta kalv«r«a werden ook in de eerste helft van de week vlugger en zelfs gemiddeld 10-15 cent per kg. duur der verkocht. Er was veel aanbod, doch voor export bestond een goede belang stelling. Tenslotte ging het met de 2de en 3de soorten weer wat terug, doch Utrecht sloot zaterdag weer duidelijk duurder. Er gaan nog altijd veel vette kalveren levend voor export, nu Italië voor de geslachte export dicht zit. De nuchtere kalveren, meer in aantal, werden tegen prijzen van f. 50 tot f. 85 per stuk gretig opgenomen. Per kg. le vend gewicht noteerden we voor de vet te tussen f. 2.40 en f. 3.25 en voor de nuchtere tussen f. 1.30 en f. 1.70 gemid deld per kg. levend gewicht. Op de wolveemarkt was het aanbod ruim. Men wilde blijkbaar zoveel moge lijk ruimen voor de nieuwe regeling, wel ke met ingang van 1 febr. met Frankrijk moet worden getroffen. Het gaat hier om de ruilbasis van mager rundvlees voor de vleeswarenindustrie, welke door ons land uit Frankrijk wordt ingevoerd tegenover schapen of lamsvlees, dat wordt uitgevoerd naar Frankrijk. Of dit eirige wijziging in de huidige situatie zal brengen is af te wachten. Hoe het zij, tot pog toe hebben de vette weidelam- meren beste prijzen opgebracht en kun nen geen grote aanvoeren meer worden verwacht. Alleen zgn. kerksclia;. r. ..luj- nen er nogal wat te verkopen te zijn. Wij geloven echter niet dat de prijzen veel zullen veranderen. De varkensmarkt was door maatrege len op de uitvoer, nl. een veel hogere heffing op de uitvoer van levende var kens naar Frankrijk en een algehele uit voer van hammen, ribben en schouders naar Frankrijk, zij het voorlopig om de hoge prijzen wat af te remmen, in de aanvang der week wat gedrukt, doch het einde was weer veel duurder. Er is op de vette varkensstapel blijk baar een soort „roofbouw" gepleegd, want er zijn weken geweest dat er alleen naar Frankrijk al 1300 ton varkensvlees werd verzonden. Dat is dus 130 spoor wagons en bovendien tussen 1000 en 2000 levende varkens. Voorts nog de duizen den, die voor de baconfabricage werden bestemd. Nu heeft dus niet Frankrijk de deur tijdelijk dicht gedaan, doch heeft Nederland maatregelen moeten nemen om de varkensprljzen niet al te hoog te laten worden. Toch was de beurs te Utrecht zaterdag voor de fijne varkens tot een geslacht gewicht van 70110 kg. van f. 2.38 tot f. 2.50 per kg. toe en voor de varkens boven een levend gewicht van 130 kg. f. 2.03f. 2.05 per kg. levend. De zeugen deden zaterdag te Utrecht tussen f. 1.65 en f. 1.75 per kg. levend gewicht met 4 kg. tarra. Zo duur zijn de slagersvarkens de laatste tijd nog niet geweest! De paarden bleven vrijwel op het ni veau van vorige week, nl. van rond f. 2.- tot f. 2.40 per kg. geslacht gewicht. der Wal-de Vos en fam.. Hoge Rijndijk 61; B. P. van de Eykel-Oosterbeek en fam., caissière, Andr. Schotkade 7; L. Boelee en fam., timmerman, Jan de Latershof 14; C. A. Zaalberg en fam., wetensch. ambtenaar Marlenpoelstr. 61; M. A. De BooiJ-Boot en fam., Huizingastr. 22; S. Oudshoorn en fam., timmerman, Julianastrat 89; L. J. van den Berg, monteur, Kolfmakersteeg 20a; E. van Mourik Broekman, Oude Sin gel 78; C. M. Wisse-Krupp. Haarlemmer straat 224; R. S. Vlieger, militair. Noord einde 2a; E. M. J. Darleij, Gerecht 10; A. Kloosterman, verpleegster. Terweepark 3; G. W. van der Meiden, Rijn- en Scniekade 44; R. van der Heijden-de Boer, Verdamstr. 40; A. Karremans, doktersassistente, Burg- gravenlaan 7; A. H. M. Kiel, db.. Pres. Steinstraat 7; J. Cupedo. havenarbeider, Toussaintkade 35; R. Stoffels, Herengracht 9; E. W. B. Ruitenberg, Nieuwstraat 29; K. J. P. Haasnoot, Houtstraat 4; C. W. B. van Ommeren, militair, Noordeinde 2a; H. W. van Ark, Haagweg 210; J. M. C. van der Velden, militair. Noordeinde 2a; M. J. J. A. Hombergen, Langebrug 28a; E. M. Kloosterman. 11. ziekenverzorgster, Rijns- burgerweg 10; G. H. O. van Maanen, To- matenstr. 38; E. M. Feldbrugge, Herenstr. 75; G. M. van den Heuvel, Morsweg 38; R. M. J. Weise, Herengracht 53; T. A. van den Ende. Joh. de Wittstr. 47; J. J. Hop penbrouwer-van der Hoeven, Apothekers- dijk 7: H. E. Kerkhoven, 11. ziekenverzorg ster, Rijnsburgerweg 10; J. van Saarloos, winkeljuffrouw, Evertsenstr. 5; C. E. M. Brouwer, Warmonderweg 29; M. Lens. mu sicus KM, Tulpenstr. 5; M. J. D. A. Hans- sen, Hogewoerd 122; A. S. Altlng, onder wijzeres, Kernstraat 3; A. W. J. Winters, bouwk. ingenieur, Brucknerstraat 1; L. Olfjerhoek, los arbeider, Herengracht 108; J. van den Berg-van Toor, Dr. Lelylaan 5; L H. C. van der Schalk, Witte Singel 96/ 97; S. Heemskerk, havenmeester, Marlen poelstr. 19a; E. Graeves-Schumacher, Le vendaal 137; M. H. Omar, Lammenschans- weg 7; D. Pisano, zandvormer, Sumatra - straat 52a; C. E. Postma, Rijnsburgerweg 140; A. L. G. Collée, Boerhaavelaan 190; A. C. Rutgers, Jeugdleidster, Brederostr. 15 E. de Zeeuw-van Dullemen, Jac. Catslaan 50; J. H. Logeman, Moddermanstr. 63; H. M. Oudshoorn, 11. verpleegster, St.-Joris- steeg 32; W. H. Matray-Bedier, Zoeter- woudsesingel 106; S. Tradori, zandvormer, Zoeterwoudsesingel 95; R. Cau, zandvor mer, Zoeterwoudsesingel 95; G. Cossu, af- bramer. Kort Rapenburg 5a; I. Vincis, af- bramer. Kort Rapenburg 5a; F. Musa, af- bramer, Kort Rapenburg 5a; J. van der Graaf, Witte Singel 56; H. Waltl, slager. J. W. Frisostraat 33; P. M. de Wit. 11. kraamverzorgster, le Binnenvestgracht 30. VERTROKKEN T. Schep en fam. Corn. Schuytlaan 8 nr Reussel, Vlasert 20a; W. J. Ewaardt en fam., Morssingel 1, nr 's-Gravenhage, Boomsluiterskade 96; J. T. C. Waaijer en fam., Sophlastraat 58, nr Voorburg, Dui venvoordelaan 1; J. Verboon en fam.. Ba- listraat 49, nr Haarl.meer, Berkmeerstr. 3; H. van den Eertwegh en fam., Oppen- heimstr. 35. nr 's-Gravenhage, Wantsnij- dersgaarde 105; H. Henkes en fam., Boer haavelaan 156, nr Eindhoven, Montgome- rylaan 903; A. Aalbertsen en fam., Zoe- terwoudseweg 102, nr Langbroek, Juliana- laan 5; M. Lensveldt, Tit, Brandsmalaan 78, nr Liberia; P. Verschragen, Witte Sin- geu 50, nr Noordwijkerhout, Langevelc'er- weg 27; C. N. A. van den Borg, Hoogl. Kerkgrt. 18, nr Amsterdam, Oranje Nas- saulaan 44; G. Massaro, Oude Rijn 52, nr Oegstgeest, De Kempenaerstr. 80; M. Vonk van Winkel, Oude Vest 49a, nr Leiderdorp Hoofdstr. 207; C. G. van Schie-Röling. v. d. Duynstr. 12, nr Voorhout, Margrietstr. 13: J. P. A. Stolk, Fagelstraat 175, nr Utrecht, Schimmelpennicnklaan 41; G. v. d. Mije. Tlmorstr. 39, nr Utrecht. Knep- pelhoutstr. 24bls; P. Romijn-Sicking, So- phiastr. 58, nr Voorburg, Duivenvoorde laan 1; I. D. David, Roodenburgerstr. 20, nr Middelburg, Noordpoortstr. 8; M. C. Krekelaar-Bronsgeest, Rijndijk 31, nr Rid derkerk, Ds. Sleswijk Visserstr. 45; S. de Mooij, Diefsteeg 18, nr 's-Gravenhage, v. Alkemadelaan 30; B. A. van den Berg, Kloksteeg 4, nr Bergen N.-H., Van der Wijckpleln 2; H. J. du Marchie Sarvaas, Pleterskerkgrt 3a, nr Frankrijk; J. J. Kre kelaar, Oude Singel 2, nr Ridderkerk, Ds. Sleeswijk Visserstr. 45; M. Groen, Bakh. Roozenboomstr. 2. nr 's-Gravenhage, Velp- sestraat 3; J. M. A. v. d. Klugt-Hooge- veen, Melch. Treublaan 40, nr Asten N.-B., Rozenstr. 18; M. J. M. Kooien, Groenho- venstraat 19. nr Wassenaar, Van Bergen- laan ;6 G. J. J. Derogee-Stremmelaar, de Genestetstraat 93, nr Haarlem, Einden- houtstr. 34; C. Post, Rijnsburgerweg 10, nr Amsterdam. Tenlersstr. 1; C. Aalbertsen Zoeterwoudseweg 102, nr Voorschoten, Prof. v. d. Waalslaan 23; R. A. J. Mees, Breestraat 123a. nr Amsterdam, Reguliers- gracht 32; C. J. de Fouw, Noordelnde 2a. nr Oost- en West-Souburg, Van Visvliet- straat 2: H. E. Waldt. Breestraat 51. nr 's-Gravenhage, Thomsonlaan 17; J. F. Del maar. Morsstraat 62-64, nr Utrecht, Croe- selaan 39; E. T. H. Geenjaar-Koperberg, Oude Singel 72a, nr 's-Gravenhage. Mon- stersestraat 132; A, W. Vandevelde, v. 't Hoffstraat 44, nr België; R. Moolenbeek, Kapteynstr. 22, nr Delft, Oude Delft 15; D. J. L. Duindam-Platteel, v. d. Sande Bak'nuyzenlaan 1, nr Voorhout, Kievits park 56; A. H. G. van Dijk-Kamerling. de Sitterlaan 5a. nr Oegstgeest. Leliestraat 13 J. N. M. van Dijk. v. d. Waalsstr. 16. nr Oegstgeest, Lelielaan 13. „daar kan men rotsen op bouwen", zei hij. Per schip en per reis zullen steeds 6000 passageirs vervoerd moeten worden, dat is 500.000 passagiers per jaar. Pas dan zal goedkoop passagiers vervoer met de twee gigantische schepen rendabel worden. Cantor vertelde ook hoe hij op het idee van de lage passageprijs voor het Atlantische passagiersvervoer is geko men. In 1932 reisde hij per trein van Los Angeles maar New York een af stand even groot als die tussen New York en Europa. Maar waar de trein reis Los AngelesNew York destijds maar 65 dollar kostte, daar kostte toen de reis per schip AmerikaEuropa 325 dollar. Sedertdien liet hem de gedachte niet los dat men toch ook naar Europa voor 50 tot 100 dollar moest kunnen reizen. Daartoe bestudeerde hij allerlei econo mische factoren en bezocht hij gretig grote passagiersschepen. Bü deze bezoeken bemerkte hij eens dat er één kok voor vijf passagiers was in de hotels van Cantor is er één kok voor tweehonderd gasten! Op luxueuze oceaanschepen is een bemanning van 1500 man bij een passagiersmaximum van 1000 in het geheel geen uitzonde ring. Cantor wil zijn grote passagiers schepen voorzien van een bemanning van 1350 man, waartegenover een aan tal passagiers van 6000 moet staan. Bonn huiverig Daarbij denkt Cantor er niet aan te concurrei-en met de grote scheepvaart maatschappijen. Zijn streven is het om de kleine man te bewegen goedkoop „even" naar Amerika of naar Eui-opa te varen. De namen van zijn beide schepen, die nog lang niet gebouwd zijn, heeft Cantor een zeer energieke vijftiger die nog handbalt en daarnaast een ver woed organist is reeds vastgesteld: het ene schip zal „Peace" en het andere „Goodwill" heten, die beiden een „goed kope brug over de oceaan zullen moeten slaan Cantor heeft evenwel zelf niet vol doende geld voor de financiering van de bouw van de beide grote schepen, die rond achthonderd miljoen gulden zullen kosten. Hy wil dat de Westduitse regering een krediet ter beschikking stelt van 70 procent van het totaal be drag van de bouw der beide schepen. Daarna zou Cantor de Deutsche Werft in Hamburg de opdracht tot de bouw van de schepen van elk 90.000 ton kunnen geven. De Westduitse regering voelt daarvoor evenwel niets en zwijgt, niet in het minst geimponeerd door de argumenten van de Amerikaanse hotel koning. Philidor wint niet moeite van LSG2 In afdeling IIC van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft Philidor 1, zoals verwacht, gewonnen van LGS 1. Niet verwacht was echter de bijzonder goede tegenstand van laatstgenoemd team, waardoor de zege van Philidor lange tijd aan een zijden draad heeft gehangen. Eén partij was vooruitge- speeld: Selier had geruime tijd belang rijk voordeel gehad tegen Hardonk, doch had zich uiteindelijk met remise tevreden moeten stellen. Zeer snel kwam Barkema in een ver loren positie: in de opening liet hij zich door een venijnige combinatie over bluffen, hetgeen hem de kwaliteit en twee pionnen kostte. De Graaff en Van der Nat kwamen remise overeen. De Graaff had de open Spaanse partij met wit niet geheel correct behandeld, maar wist beslissend nadeel te vermijden. Piket won gesmeerd van Segaar. Laatst genoemde liep in een toch al niet zo beste stelling in een val en raakte een stuk kwijt. De partij Berg-Elzenga was een klucht: in een slechte stelling dacht Elzenga het schijnoffer van een stuk te kunnen brengen. Berg accep teerde het stuk, waarna Elzenga de ver meende pion speelde. Diverse Philidor- toeschouwers zagen echter het levens grote lek in de zwarte combinatie: als Elzenga namelijk bij de volgende zet het stuk terug zou slaan, zou dit hem door een simpel aftrekschaak de dame kos ten. Edoch, Elzenga, geheel onbewust, van wat hem boven het hoofd hing. stond op en kwam glunderend de Philidor-toe- schouwers vertellen dat hij prachtig stond: by de volgende zet ging hij im mers het stuk terugslaan! De Phili- dorianen zagen natuurlek niet de min ste reden om hem uit de droom te hel pen en knikten maar eens vredig. Berg zette. Elzenga ging zitten en nam on middellijk het stuk terug, waarop Berg het aftrekschaak gaf en de zwarte dame incasseerde. Tableau.... Geijer en Nieuwzwaag vochten een partij met wisselende kansen uit. In een iets betere stelling ging Nieuwzwaag met remise akkoord. Etmans maakte in het middenspel een grote fout, waardoor hij een pion inboette en bovendien een zeer slechte stelling overhield. Hij wist met enkele schwindeltjes Meilink echter aan de praat te houden en in tijdnood wist de LSG-er, hoewel zijn stelling op dat moment glad gewonnen was niets beters te vinden dan herhaling van zetten: remise. Van Dtfk stond de ge hele partij door zeer overwegend en gaf in het eindspel de winst uit handen. Preenen besliste toen de wedstrijd ten gunste van Philidor; een iets gunstiger eindspel voerde hij op onberispelijke wijze tot winst. Schuss verloor tegen Troost onverwachts twee pionnen, die in het eindspel de beslissing brachten. De overige uitslagen in deze afdeling waren: VIOS 1—Rotterdam 2 4—6; HCSV 2— NRSV 1 7—3; DD 2—Moerwijk 1 2^—IVt. De stand luidt: 1. Rotterdam 2 7—26; 2. Philidor 1 7—22; 3. HCSV 2 5—23; 4. DD 2 4—22; 5. Moerwijk 1 3—18'46. NRSV 1 3—16lé; 7. LSG 2 2—15; 8. VOIS 1 1—17. De gedetailleerde uitslag van de wed strijd luidt als volgt: Philidor 1—LSG 2: R. A. G. de Graaff W. H. van der Nat drs. P. Selier—M. J. Hardonk V-—M. D. Et- mansdr. J. H. Meilink Vz\ J. J- Piket—M. M. Segaar 1—0; A. Barkema ir. J. P. J. Nabben (res.) 01; P. J. Preenen—L. G. Barendregt 10; C. C. BergC. Elzenga 1—0; W. F. Schuss J. B. Troost 01; C. van DijkD. H. J. de Jongh A. Geyer—dr. S. A. Nieuwzwaag xh.Vz. Totaal: 5%4%.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4