Laatste nieuws De Westduitse liberalen willen in de regering Contact met Oost-Europa bepleit MAANDAG 30 JANUARI 1961 Wat Lezers schrijven Voorsorteren bij Leids station I. Er zijn drie verkeersbanen voor het Leidse station, waaronder een ver- keersbaan bedoeld voor het verkeer, dat komende van het viaduct gaat in de richting van de stadskern en het ver keer rechtuit langs het verlengde sta tionsplein. Deze verkeersbaan is in twee ën verdeeld door een witte blokstreep voor het voorsorteren voor het links- afslaan en rechtuitgaan direct na het passeren van het station. De stations helft van deze weg voor „rechtuit" is echter niet druk bereden en praktisch niet nodig voor wielrijders. De wielrij ders op de linker helft, die linkafslaan naar de stad zijn echter talrijk en ko men steeds in het gedrang, temeer door dat vaak auto's, die op de rechter „rechtuit-zijde" rijden later dan het be gin van de voorsorteringsstreep tot de ontdekking komen, dat zij linksaf naar de stad moeten en dus op de linker helft moeten gaan rijden. Daarbij wordt de wielrijdersstroom „geknepen". Zou deze blokstreep voor het voor sorteren niet naar de stationszijde ver legd kunnen worden en tevens een me ter of tien eerder kunnen beginnen, dus verder naar het station toe, zodat auto mobilisten eerder op voorsorteren ver dacht zijn? II. Ik opper naar aanleiding van de verontreiniging van de straten, dat de straten waarin zich scholen bevinden door de leerlingen dier scholen van papiertjes e.d. gereinigd worden met stoffer en blik. Zo zouden ze ook eens gewoon iets doen, en daardoor levens- LEIDERDORP COV vierde jubileum met toneelspel Zaterdagavond werd in het Dorpshuis een feestavond gehouden van de Chr. Oranjevereniging in verband met de herdenking van het 40-jarig bestaan van deze vereniging. Het Dorpshuis was ge heel bezet. De toneelvereniging „Ons Genoegen" voerde een detective-blijspel in 3 bedrij ven van Jan de Koek .Misdaad op maat" op. Deze voor de Leiderdorpers zo bekende toneelvereniging zorgde voor een vlotte, egzellige opvoering, zodat er nog al eens gelachen werd. De acteurs kregen uit handen van de burgemeester sigaren en bloemen. De herdenking wordt deze week besloten met een receptie op woensdagavond 1 februari van 8 tot 10 uur in Irene. Raad vrijdag bijeen De eerstvolgende openbare raadsver gadering zal worden gehouden op vrij dag 3 februari. Dit wordt tevens de begrotingsvergadering, weshalve 't aan- vangsuur vervroegd is: 6.45 uur nam. De te behandelen agenda luidt als volgt: voorstel tot verhoging van de hondenbe lasting; tot benoeming van 'n lid van het Bureau Sociale Zorg; tot benoeming van een ambtenaar van de burgelijke stand; tot aankoop van 13 aandelen B. van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; tot het treffen van voorzieningen aan de Doesbrug; tot het treffen van verkeers maatregelen bij de Doesbrug; tot aan koop van grond van de heer C. Brussee; tot voorlopige vaststelling van de ge meenterekening en van de rekening der bedrijven over 1959; tot vaststelling van de gemeentebegroting en de begrotingen der bedrijven en tot goedkeuring van de begroting van het Bureau Sociale Zorg; tot verkoop van grond aan de heer K. de Vrij. KLACHTEN OVER HONDEN; BELASTING GAAT OMHOOG Bij het voorstel om de hondenbelasting te verhogen zeggen B. en W„ dat zij her haaldelijk klachten ontvangen, dat in woners van de gemeente overlast on dervinden van loslopende honden. De ze overlast betreft vernieling en bevui ling van particuliere tuinen, bezaaide grond en erven. Men zou het zo kunnen stellen, dat deze zaak behandeld moet worden tus sen de benadeelden en de eigenaar van de hond. B. en W. menen echter, dat het gemeentebestuur hier niet lijdelijk mag toezien, omdat de overlast toe neemt in verband met de structurele ontwikkeling van de gemeente, want naast een werkelijke is er ook een re latieve toeneming van het aantal par ticuliere tuinen (vaak „open" tuinen) en het openbaar groen. B. en W. me nen als middel ter beperking der over last verhoging van de hondenbelasting te moeten voorstellen. Voor de gemeen te kan dit eventueel een tegemoetkoming in de kosten betekenen bij vernieling aan het openbaar groen. De tarieven voor luxe- en waakhonden zullen dan van f 19 op f 25 en van f 15 op f 20 worden gebracht. Verhoging van het tarief alleen voor luxe honden kan geen uitkomst bieden, omdat vele hon den, die als waakhond worden aange geven, in feite luxe honden zijn, aldus het voorstel. Benoeming Door benoeming elders van de heer G. R. M. Hartog lid van het Bureau Sociale Zorg, dient in de vacature te wor den voorzien. Daar de gemeenteraad de leden van dit bureau benoemt, stellen B. en W. voor de heer C. van Gar deren, commies ter secretarie, in de va cature te benoemen. De heer van Gar deren woont nog in Wijk bij Duurstede. Aankoop aandelen Door aankoop van 115 aandelen B. van f 1000 heeft de raad van Leider dorp de deelneming van de gemeente in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten vergroot. Deze bank gaat over tot twee de uitgifte van aandelen B. Na de eerste uitgifte zijn er nog 7500 aandelen van f 1000 beschikbaar. De verdeling gaat naar evenredigheid van de bevolkings grootte per 1 januari 1961, zodat Lei derdorp 13 aandelen zal kunnen kopen. B. en W. stellen nu voor de deel neming met de aankoop van dertien aandelen te vergroten. Grondverkoop De heer K. de Vrij heeft het gemeen tebestuur verzocht een strook grond van 170 m2 gelegen tussen Acacialaan 2 en de Hoogmadeseweg te mogen kopen. De ze grond is bestemd voor openbaar groen en zal worden afgescheiden met een heg. De heer de Vrij zal deze grond gebruiken voor tuinaanleg. B. en W hebben geen bezwaar tegen deze grond- verkoop en stellen de raad voor hier toe voor f 1700 over te gaan. lang oog krijgen voor (nodeloze!) arbeid van anderen. hoogachtend; een lezeres. Wat het eerste betreft, zouden wij willen opmerken, dat verlenging van de voorsorteringsstreep weinig effect heeft op de positie van de wielrijders. Zij immers komen hoogstens in de knel, wanneer zij tijdig maar automo bilisten te laat tot de ontdekking ko men, dat zij moeten voorsorteren. Bij voorsorteren bij het begin van de streep door alle weggebruikers ontstaat dit euvel niet. Fouten te dien aanzien zijn onafhankelijk van het punt waarop de voorsorteringsstreep begint. Verlegging naar de stationszijde ter verbreding van de drukkere linker weg helft heeft grote bezwaren. De strook voor het rechtuitgaande verkeer wordt daardoor gevaarlijk smaller, wat voor de (weliswaar weinige maar toch aan wezige) wielrijders op de rechter helft onnodige risico's oplevert. Bovendien wordt het risico voor de wielrijders op de linker helft daardoor vergroot in- plaats van verkleind. Het autoverkeer op de rechter helft zal de wielrijders op de linker helft dan dichter aan de rechter-zijde passeren, hetgeen zeer ge vaarlijk is gezien de „instinctmatige" vei ligheid, die de wielrijder rechts van zich voelt bij eventuele onverwacht noodza kelijke kleinere zwenkingen. In de hui dige situatie is de linker weghelft breed genoeg voor twee wielrijders en een auto, en aan meer is o.i. zeker geen behoefte, wanneer dit in ander opzicht gevaren met zich mee brengt. Wat het tweede betreft menen wij, dat de schooljeugd tegenwoordig genoeg te verwerken heeft om naast het leer programma ook nog het schoonhouden van de straten verplicht op zich te ne men. Bovendien zou een als door de lezeres voorgestelde maatregel slechts de symptomen van een misstand bestrij den. Er is geen enkele aanwijzing, dat de schooljeugd meer schuldig is aan vervuiling van de straten dan de an dere stadsbewoners. De preventieve wer king van de voorgestelde maatregel lijkt ons derhalve op z'n zachtst geno men zeer dubieus. De pedagogische wer king lijkt ons nihil. Kinderen dwingen de gevolgen te bestrijden van het wan gedrag van anderen lijkt ons tot een averechtse uitwerking te zullen leiden. Red. Leidsch Dagblad. OEGSTGEEST Bijzondere dienst in Pauluskerk Ds. H. K. Jonkman, verbonden aan het Zendingshuis, leidde gisterochtend in de Pauluskerk een bijzondere dienst, daar deze in het teken stond van de uit zending van de heer en mevrouw Groe nendijk en de heer en mevrouw De Haan naar Nieuw-Guinea. Beide echtparen zullen aldaar gaan werken bij het christelijk onderwijs. Het bijzondere en volgens ds. Jonkman het verheugende, is dat beide gezinnen tot de Gereformeerde Kerk behoren en in dienst van de Hervormde Kerk in Nieuw-Guinea gaan werken. Dit moge aldus spreker abnormaal lijken, doch de Evangelisch Christelijke Kerk in Nieuw- Guinea omvat daar zowel hervormden als gereformeerden, een toestand die naar hij hoopte, bestendigd zou blijven. Het abnormale is juist, dat de moeder kerken in Nederland gescheiden zijn. De dienst werd bijgewoond door tal van ge reformeerden. Ook was een officiële af vaardiging van de Ger. kerk alhier aan wezig. Ds. Jonkman had als zijn tekst woord uit 2 Cor. 4 vers 7 gekozen „maar wij hebben deze schat in aarden vaten". Na de preek sprak de heer Groenen dijk nog over de band tussen de werkers in de Zending en het moederland. In het Zendingshuis was na afloop van de dienst gelegenheid om persoonlijk van beide families afscheid te nemen. VOORSCHOTEN Kongo-actie groot succes De inzameling van blikjes melk voor de hongerende bevolking van Kongo is een groot succes geworden. De honder den welpen, kabouters, padvindsters, gid sen en verkenners, leden van de geza menlijke padvindersgroeperingen, lieten zich door de storm niet tegen houden en stroopten het gehele dorp af. Het eind-resultaat was dan ook bemoedigend, 21 Jr en C. A. van der Velde, 21 Jr EERVOL ONTSLAG AAN PRESIDENT HOGE RAAD Bij K.b. is aan mr. dr. J. Donner, die vrijdag a.s. 70 jaar wordt, op zijn ver zoek, met ingang van 1 maart 1961 eer vol ontslag verleend uit zijn ambt van president van de Hoge Raad der Ne derlanden onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten in verschillende rechterlijke betrekkingen H.M. de Koningin en aan den lande be wezen. Dinsdag 28 februari zal mr. Don ner afscheid nemen in een plechtige zitting van de Hoge Raad. drie duizend vijfhonderd negen en zes tig blikjes verwisselden van eigenaar. De voorraad werd in de Kimshoeve opge slagen en overgedragen aan het plaat selijk Rode Kruiscomité. De blikjes wor den vandaag naar Den Haag vervoerd, alwaar het Rode Kruis voor snelle ver zending zorgt naar de Kongo. Pr. Beatrixgro«p 15 jaar Zaterdagavond vierde de Prinses Bea- trixgroep in het Gebouw voor Chr. Be langen het derde Lustrum. Groepsleider Jac. de la Belje verheugde zich over de grote belangstelling. Naast de ouders waren onder meer aanwezig de leiding van de Voorschotense N.P.V. en N.P.G. en afgevaardigden van de Katholieke Verkenners. De welpen van de groep voerden hierna een maskerspel op. De „Bea Band" zorgde voor vrolyke muziek en de goochelaar Amarco toverde ballen, knopen in touwen, koek en limonade. Drie clowns verleenden ook hun me dewerking. De verkenners voerden enkele schetjes op. Het gehele programma werd verzorgd door eigen krachten. Hopman de la Beije reikte het dankbaarheids insigne uit aan de heer Achthoven. Bea- journaal. Jaarfeest van de Sint Laurentiusharmonie De St. Laurentiusharmonie vierde in het Bondsgebouw zaterdagavond op uit bundige wüze het jaarfeest. Terwijl de harmonie aangetreden stond op het podium in de nieuwe uniformen met de nieuwe instrumenten in de hand hield de voorzitter, de heer Lelieveld, een toespraak, waarin hü wees op de dankbaarheid van de harmonie voor de hulp. Thans zal weer worden deelgeno men aan de bondsconcourwedstrijden en een ernstig punt van overweging vormt de mogelijkheid van ruilconcerten, waar door door verenigingen uit andere plaat sen geconcerteerd zal worden. De be langstelling bij een concert van de eigen harmonie is meestal niet groot, daar entegen wel de uitvoeringen van con certendoor andere verenigingen. De har monie heeft echter nog steeds geldgebrek, weliswaar niet meer zo hevig als een jaar geleden, maar er moet nog veel betaald worden. De heer Lelieveld bracht weer eens de oud-papieractie onder de aandacht. De harmonie heeft ook nog enige plaatsen vrij, welke open staan voor muziekliefhebbers. Hierna volgden enige marsen en enige melodieën uit de Show-Boat. Na een optreden van de drumband volgde de grote verloting. Na de pauze brachten de Laurentico's, de eigen toneelvereni ging van de harmonie, onder regie van de heer J. Steenbrugge 't blijspel „De Oom uit Amerika" over het voetlicht. Opmerkelijke muzikale resultaten be reikte de 13-jarige Marian Roodakkers met haar klarinet-solo, op de piano be geleid door mevr. Strengh-Schoonder- woerd. Ook een duet voor klarinet ver tolkt door mej. R. Lelieveld en de heer H. Zonneveld oogste veel waardering, terwyi de heer J. Balfoort begeleid door „klein orkest" de zaal wist te boeien met z(jn trombone-solo. Zondagavond werd deze feestavond herhaald. ZOETERWOUDE Burgerlijke Stand Geboren: Agatha M. M., dr van W. A. Bos en C. M. van Velzen; Marlnus L. M., zn van O. P. Rijsdijk en M. A. Ooijendljk; Wilhelmina H. E. J.. dr van W. G. Molen kamp en J. H. Karremans; Helena G.. dr van C. M. Versteegen en M. J. A. Kou- wenhoven; Catharlan M. B., dr van C. P. Duivenvoorden en J. C. M. Droogh; Adrla- nus Th. M., zn van C. J. Straathof en A. C. H. van Meurs; Johanna C. Fr dr van J. Wassenburg en A. A. Roijendijk. Overleden: C. H. Reeuwljk. w.v. C. v. Haastert, 76 Jaar. Ondertrouwd: J. P. N. Bensdorp, 29 Jr en M. M. van der Hoeven, 21 Ir; M. C. Pet 27 Jr en G. van der Stoel, 23 Ir. Getrouwd: Y. J. Rademaker. 20 Jr en A. H. J. Langezaal, 20 Jr, N. Olie. 26 Jr en M. C. van Kempen. 23 Jr; A. J. Ouwerkerk 25 Jr en M. A. van Mil, 20 Jr; F. W. Kempf /-> Wn» 17alria 01 Ir Herstel van oude coalitie (Van onze correspondent te Bonn) Erich Mende, de leider van de West duitse liberale partü. de FDP, heeft de afgelopen twee dagen te Stuttgart met 2 markante uitspraken de aandacht op zich en zjjn partij gevestigd. Hjj kwam er allereerst rond voor uit, dat de FDP weer in de regering te Bonn vertegenwoordigd wil zün. En wel samen met de CDU van Adenauer. Voorts hield hü een duidelük pleidooi voor het aanknopen door Bonn van di plomatieke betrekkingen met de Oost- europese communistische staten. Mende verklaarde, dat het doel van de FDP dit jaar is om over te stappen van haar huidige oppositie-positie, naast de socialisten, naar de regeringsbanken. „Wij willen", zo zei hü bloemrijk, „de rol van passagier verlaten en als co pilot richting en hoogte van de vlucht van de regering mede bepalen". Daarbij wees hü sociale experimenten af en gaf hy hoog op van het feit, dat de FDP steeds haar „ja-woord" heeft gegeven aan alle wetten en verdragen nopens be- langrüke buitenlandse problemen als de aansluiting van Bonn bü de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, en bü de NAVO. Mendes pleidooi voor diplomatieke be trekkingen met Praag, Warschau, Boe dapest, Sofia en Belgrado heeft - zoals hü met nadruk zei - niets te maken met het verlangen om Bonn in een „schom melstoelpositie" tussen het Westen en Moskou te plaatsen. Hü achtte een goed contact met de Oosteuropese lan den nodig teneinde enige hoop te kun nen blüven koesteren op de Duitse een wording. Controverse Evenwel juist dezer dagen ontstond in de FDP een scherpe tegenstelling over deze eenwording en over de legitimiteit van de communistische Oostduitse staat. Volgens het vooraanstaande FDP-be- stuurslid en Bondsdag-vice-president, Dehler - vaak een buitenbeentje in de partü - bezit ook O.-Duitsland alle eigen schappen van een normale staat. Dat zü niet democratisch geregeerd wordt heeft daarmee züns inziens niets te maken: ook Cuba en Turicüe zün niet-democra- tisch geregeerde landen en bezitten tóch de legimiteit van een normale staat. Partü voorzitter Mende heeft dit giste ren bestreden: alleen de Bondsrepubliek is züns inziens de opvolgster van de vooroorlogse Duitse staat. De FDP bezit in de Bondsdag (Tweede Kamer te Bonn) op een totaal van 519 zetels 44 mandaten. Zü kreeg bü de Bondsdagverkiezingen van 1957 slechts 7.7 procent der stemmen. Zü was zowel in het eerste (1949) als in het tweede kabinet-Adenauer (1953) vertegenwoor digd, maar kwam daarin na een fel po- lit'ek gevecht in de partü zelf en ook met Adenauer in 1957 niet meer voor. Thans lükt het erop, nu verwacht wordt, dat de CDU in september a.s. niet meer - gelük in 1957 - de absolute meerder heid zal halen, of de FDP opnieuw sa men met Adenauers partü een coalitie zal gaan 'ormen. Partychef Mende stelt daarvoor twee voorwaarden: ten eerste moet de CDU die absolute meerderheid niet meer halen, ten tweede wenst hü dat de opvolging van Adenauer als kan selier voor de verkiezingen wordt gere geld. Angstig avontuur in Waalhaven overleefd (Van onze correspondent) Twee, hooguit drie minuten bleef de aangevaren personeelsboot men zie elders met zware slagzü drüven. De Maria J, een tot „werkboot" omgebouw de oude grote sleepboot, zonk naar de 12 meter diepe rivierbodem. De rivier politie kon tegen zeven uur vaststellen dat allen het angstwekkende avontuur op deze eerste werkdag van de week hadden overleefd. Van Pernis was komen aanvaren de Belgische canklichter Citerna, een schip van ongeveer 400 ton, op weg naar Ant werpen. Ze had een behoorhjke gang. De Maria J kwam met stuurboord voor de Citerna, die nog probeerde de werkboot te ontwijken. Maar een aanvaring was onvermüdelijk en toen speelde zich in enkele minuten de gebeurtenis af, die met iets minder geluk in een drama had kunnen eindigen. De 44 classisficeerders waren allen beneden in een kajuit. Op het moment van de aanvaring werden de mannen over elkaar geslingerd. De een viel op de ander, het schip bleef scheef han gen en men klauterde, geschrokken en nog niet wetend wat er aan de hand was overeind om onmiddelijk instinctief de weg te zoeken naar lüfsbehoud. Het grote geluk is geweest dat de tanker op de werkboot bleef zitten. De neus had zich aan stuurboord in het schip geboord. De kapitein van de Ci terna hield zün schip op de werkboot en dat is de redding geworden voor het grootste deel van de opvarenden. Want zo konden zü vrüwel zonder een nat pak te halen, van het ene schip overstappen op het andere. VARIA Britse soldaten gaan op schuimrubber slapen De Britse militairen zullen binnenkort de vermoeide ledematen uitstrekken op latex schuimrubber matrassen. Er is een contract geplaatst bü Vitafoam Ltd te Middeleton, Manchester voor 60.000 schuimrubber matrassen ter waarde van bijna vijf miljoen gulden. Het besluit van het leger om de nieuwe matrassen te bestellen valt samen met zijn moder niseringsprogramma, zowel wat de be wapening als de huisvesting betreft. Vele van de nieuwe matrassen zullen worden gebruikt in de semi-privé vier-kamer vertrekken, die in de plaats zijn geko men van de traditionele zalen in barak ken. Fossielen in Londen Tüdens graafwerk voor een riolering in Hackney, Londen, zün op een diepte van ruim zes meter fossiele tanden en beenderen gevonden. Sindsdien heeft men ontdekt dat deze stammen van een wild paard, een olifant en een bison of reuzenos. Volgens de deskun digen zün ze minstens 200.000 jaar oud. De fossielen werden opgemerkt door een amateur-geolooog. Hü zag ze in de op gegraven aarde. Het eerste voorwerp was een reuze-tand. Daarna werden ook de andere voorwerpen, voornamelük hoofd beenderen, aan het licht gebracht. Na te zün schoongemaakt werden zü door dr. Anthony Sutcliffe van het Museum voor Natuurlüke Historie geïdentificeerd. Het voorkomen van de recht-tandige olifant in plaats van de mammoet toont aan dat de dieren in een van de drie warme interglaciale perioden moeten hebben geleefd, waarschünlük in de tweede, die 200.000 jaar geleden ten einde liep. De vondsten, de eerste in hun soort in dit district, zün van büzonder belang aan gezien zü min of meer uit dezelfde tijd stammen als de vroegste menselüke overblijfselen die tot dusverre in Groot- Brittannië zün gevonden, en wel die van de Swanscombe mens. De boer als verzorger Men heeft berekend dat iedere boer of landarbeider in de Verenigde Staten per jaar voldoende produceert om 25 mensen te voeden en te kleden. Nauwelüks dertig jaar geleden be droeg dit aantal nog 9 personen. Ook in Amerika is er dus op land bouwgebied door allerlei oorzaken een enorme verbetering en vooruitgang te bespeuren. Natuurgetrouw model van de Bernina-spoorweg Op het stationsplein van Pontresina (Zwitserland) is sedert december jl. een nieuwe attractie te zien: het natuur getrouwe model van de Bernina-spoor weg, de enige die over de Alpen voert! De initiatiefnemer en bouwer van het model, Hans-Peter Diem uit Pontresina, toont in een ruime, verwarmde hal op een oppervlakte van 680 m2 het schitte rende landschap, waar de Bernina-Bahn doorheen rüdt en de volkomen natuur getrouwe nabootsing van deze zeer in teressante bergbaan zelf. De rails heb ben een totale lengte van 346 m en het baanvak telt 150 wissels. Niet min der dan 2100 masten voor de stroom draden en 18 stations flankeren de rou te, die de trein via vele bruggen en door nauwe tunnels omhoog naar de Berni- napas en weer naar beneden, naar het Puschlav aflegt. Er werd niet minder dan 62 km kabel gebruikt, dezelfde leng te als het eigenlüke traject van St.-Mo- ritz naar Tirano. Met de aanleg werd in 1959 begonnen. Momenteel wordt nog slechts het noorderlük deel tot aan het eind van het Lago Bianco bereden, het zuidelüke gedeelte komt in het begin van het a.s. zomerseizoen gereed. Dan hoopt men ook de sneeuwslingermachi- nes, de -ruimers en -ploegen klaar te hebben. Pontresina is door deze unieke modelspoorweg een grote attractie rij- ker geworden Groenteverbruik in Amerika De consumptie van groenten in de Verenigde Staten is gedurende de laat ste 25 jaren toegenomen met 33 procent. Rekening houdend met de toename van de bevolking is het gebruik van verse groenten per hoofd daarentegen met 8 procent gedaald in deze periode. Dit laatste zou toegeschreven kunnen worden aan de sterk vergrote populari teit van ingeblikte en ingevroren groen ten waarvan het gebruik gedurende de laatste kwart eeuw met 110 procent is toegenomer Nieuwe uitgaven Norbert Loeser: „Nietzsche en Wilde Voorzien van een inleiding van B. Stroman verscheen bü Moussault's Uit- geverü N.V. „Nietzsche en Wilde en an dere essays" door Norbert Loeser, die vooral bekendheid verkreeg door zün publicistische werkzaamheid op het ge bied der muziek. Hü overleed in 1958 en was muziekredacteur van het „Al gemeen Handelsblad". Hü heeft veel werk nagelaten: composities, een roman, gedichten en essays. Een aantal van zün belangrükste opstellen zün in deze bun del verzameld, essays, die niet over mu zikale onderwerpen handelen. Wat deze essays verbindt is het geloof van de auteur in de blüvende waarde van de avondlandse cultuur, in de noodzaak de christelük-humanistische beschaving, die het bedreigde erfgoed is van Europa, met inzet van onze totale persoonlükheid te verdedigen. Bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. te Lelden verscheen onlangs „Apartheid and Discrimination'' van de hand van K. L. Roskam, die dit geschrift onder een ge wijzigde titel gebruikte als dissertatie voor zijn promotie aan de Vrüe Universiteit te Amsterdam. De schrijver, die als Juri disch student geruime tijd ln Zuld- Afrlka de betrekkingen tussen de blanke en gekleurde bevolkingsgroepen bestu deerde, komt tot de conclusie, dat het begrip apartheid alleen gehanteerd wordt ter camouflage van de ware traditionele politiek, welke daarachter schuil gaat, n.l. de handhaving van het blanke over wicht door overheersing. Rome zien en dan sterven, door N. Gifford. Uitg.: Nijgh Sc Van Dltmar. Den Haag/Rotterdam. De condottlere en andere verhalen, door F. C. Terborgh. Ultg.: L. J. C. Bou cher, Den Haag. Opkomst en bloei der evolutieleer, door dr. A. Schlerbeek. Ultg.: Erven F. Bohn N.V., Haarlem. (Volksuniversiteitsbiblio theek, 2e reeks). 30500 30500 30500 TREIN BOTSTE OP TREKKER (Van onze Haagse correspondent) Met een enorme klap, die tot ver in de omtrek hoorbaar was, botste van morgen te 9.16 uur een elektrische trein uit Utrecht op de met knipperlichten beveiligde spooroverweg bü Nootdorp op een trekker met oplegger waarop een graafmachine vervoerd werd. De trekker werd door de botsing hoog in de lucht geslingerd. Dertig meter verder kwam hü volkomen vermorzeld weer neer. De oplegger, van de firma Doornenbosch en de graafmachine van de gebrs. Zegwaard uit Nootdorp werden naar links geslingerd. De schade aan de trein, voertuigen en overweginstalla tie is zeer groot. Er hebben zich geen persoonlüke on gelukken voorgedaan. De stremming van beide sporen duurde de gehele och tend. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, ▼óór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Staatslening groot succes; Unilevers vast Amsterdam, 30 Januari Vandaag werd de inschrü ving op de 4%% nieuwe staatslening 1961 groot f.350 miljoen tegen 99%% opengesteld. Deze inschrijving werd ter beurze druk besproken. De beurs is van mening dat de lening een groot succes zal worden De stemming op de staatsfondsen- markt was doorelkaar praktisch onver anderd. Van de internationale waarden staken Unilevers met hoofd en schouders boven de overige hoofdfondsen uit. De marga rinewaarden noteerden bü de opening 883, ofwel büna 20 punten boven het slot van vrüdag jl. De vraag kwam hoofdza- kelük van Amerikaanse en Westduitse züde. Amerika kocht vrüdag jl. nabeurs reeds de margarinestukken en trachtte daartegenover de Philipsaandelen gelyk. tüdig te verkopen. Dit veroorzaakte vrü dag een vaste stemming voor de Uni- le verpapieren. Deze vaste tendentie werd vanmiddag voortgezet. De handel was van geringe omvang en zeker niet in overeenstemming met de behaalde koerswinst. Als gevolg van ruilingen lagen aan delen Philips op 1135 ruim 7 punten be neden de voorgaande slotkoers. Ook hier was de handel gering. Aku's plus 3 pun ten op 509%. Hoogovens circa 10 punten hoger op 868. Kon. Olies, die 1/4 dollar hoger in Wall Street sloten, boekten op f. 141,60, circa f. 1,50 winst. In de scheepvaarthoek vond een ruime handel plaats speciaal in aandelen Kon. Boot en die van Scheepvaart Unie. Aandelen Kon. Boot noteerden op 222 circa 7 punten boven het slot van vrydag als gevolg van het gunstige gepubli ceerde dividendvoorstel over 1960. Scheepvaart Unies lagen goed prüshou- dend op 170%. Ook de overige scheep vaartaandelen boekten geringe koers winsten. In de cultuursector ondergin gen Amsterdam Rubbers een kleine koersreactie van circa 2 punten bü een notering op 134. In de lokale afdelingen stegen aan delen Twentsche Bank tot circa 365 (360) als nawerking op het gunstige di vidend over 1960. Aandelen Ketjen wer den vast en die van de Grootbanken een weinig hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 Januari Londen 10.59%-10.60%; Montreal 3.82ft -3.82A; Brussel 7.58%-7.58%Stockholm 73.18-73.23; Milaan 60.79%-60 84%Oslo 52.88-52.93; Lissabon 13.20%-13.22; New York 3.77H-3.78ft; Parijs 77.10-77.15; Frankfort 90.52%-90.57%Zürich 87.68% -87.73 Kopenhagen 54.74 -54.79 Wenen 14.50%-14.51 «4. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 30 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% lOlft 101ft Ned. '59 4% 101 ft 101ft Ned. '60-1 4% 101 ft 101ft Ned. '60 II 4% 101ft 101 ft Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '53 3% 95% 95ft Grootboek obi. 3% 81%GB Ned. '47 3% (3) 94 ft 94% Ned. '51 3% 97% 97 V4 Ned. *53 (3%) 94% 94ft Ned '56 3% 94,V 94% Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 90%L 89% Ned. '50 3% 90% 90% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90% 90}* Ned. '55-11 3% 92% 92A Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92% 92% Ned. doll. ln. '47 3 89 88 Ned. Inv. cert. 3 99ft 99% Ned. 62-64 3 99VV 99% Indië '37 3 98% 98% Indië '37 A 3 94ft 94ft Ned. won bJ. '57 6 109'sGB 109% Ned. won.b.l. '58 4% 100% 100ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 42GB 42% Nat. Handelsbank 236 238 Ned. Handelmü328 399 Amst. Rubber 135% 133% H.VA144% 143% Senembah525B 520 AJK.U506GB 509% Berkel's Patent (v.) 372GB 375 GB Calvé Delft cert. 837% 845 Deli Müen (Ver.) 179.80 180 Kon. Pap v Gelder 348%GB 354 GB Hoogovens eert858 866% Müller en Co. ND. 490 495 GB Ned. Kabelfabr665GB 675 GB Philips 1143 1137 Philips pref319% 319% Unilever 865% 884% Wilton Feyenoord 250GB 260 GB Biliton 2de r449% 459 Dordtse Olie gew. 647 657% Kon. Olie (f.20.—) 139.90 141.10 idem (50 A f.20.—) 140.10 141.60 Holl. Amer iün 157% 157% Java China Paket 169% 172 GB .-C.LM 101.50 103.80 Kon Ned Stmv Mü 215 221% Kon Paket Mü 155GB 155% Stoomvaart Mü Ned 189% 190 Nievelt Goudr eert 159% 159% v Ommeren cert 340GB 344% Kot Rott Lloyd 175 173 Ned Scheepv Unie 169% 169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Pro?.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% idem '48 (3%) 95% R'dam '52-1 (4%) 99% id id "37 I-II (3%) 96% 96% Z.-Holland '56 (4%) 99% koers v. heden Vorige Slotkoers Bank N.G. '58 (5%) 105 ft 105 id. N.W3. '52 (4%) 99% 99% BVG rspbr f.500 174 174% BVG rspbr '52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 91ft Premieleningen 105% 105% A'dam '51 12%.. 84% 85% 84% 84% A'dam '56 II 2% 92% 92% A'dam '56 in 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 82 Enschede '54 2% 81% 82% Den Haag '52 I 2% 92% 92 Idem H 2% 92% 92 R'dam '52 I 2% 90 90 91% Idem '57 2% 100% 100L Utrecht '52 2% 90% 91 Z.-Holl. 1957 2% 96% 97% Z.-Holl 1957 2% 101% 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 24550 246.50 Amst. Bank 398 400 HD.U. eert217% 218% Rott. Bank 339 344% Twentsche Bank 360 365 Industrie Ondernemingen Albert Heyn430 440 B Borsumü. 43% 45% Electrolasmü362B Kon. Ned. Grofsm. 190 Holl. Constructie 545 550 B Ing. bur. v. Bouwnüv. 285B 287 Internatio 170 172 Int. Kunststof!. Ind. 69 v. Kempen en Begeer 126 125 Leidse Wolspinnerü 538 538 Rott. Droogdok Mü 513% 520 Sikkens Groep 861 875 B Ver. Touwfabrieken 345 350 Walvisvaart 116% Wernlnk's Betónmü 175 174% Van Wük en Heringa 133 134 Zaalberg 127% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 22% 23 Intern Nickel 60% 61% Anaconda 48% 49% Bethlehem Steel.... 43% 45% Cities Service 53 53% General Motore 42% 43% Kennecott79% 80% Republic Steel 98% 60% Shell OiJ 86% 86% Union Pacific 29% 29 V4 Un. States Steel 79% 80%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11