Twee doden bij branden Scylla overwinning is thans weer broodnodig Na 3-7 tegen Haagse Batswingers Microkorfbal HVL won nipt van Wings KNMV verlaagt de retributie De Mirror-koning King belooft de Herald ongemoeid te laten In Amsterdam MAANDAG 30 JANUARI 1961 Tafeltenniscompetitie In een door lekkage druipnatte zaal heeft Scylla in de ere-klasse het hoofd moeten buigen voor het Haagse Batswingers. De gasten waren de eerste speelhelft opper machtig en stonden slechts één game af. Verkerk verloor snel van Goedbloed, Van der Laken was te onvast om Hoef nagel te bedreigen en zelfs Van Zoelen kon zijn draai niet vinden. Zijn tegen stander, Bouwens, volgde het beproefde recept van het onder vuur nemen van de linker hoek. Hij boekte daarmee succes (1821). De Leidenaar liet er in de tweede game geen gras over groeien. Met duidelijk verschil (215) toonde hij zich de meerdere. Het leek er op, dat een Leidse overwinning op til was. De Haagse verdediging, afgewisseld met flitsende forehand, was in de beslissen de fase echter toch te sterk (1521). Van der Laken dolf het onderspit tegen de heus niet zo sterke Jongbloed, zodat Batswingers reeds een voorsprong van 40 had verkregen. Na de partij VerkerkBouwens waren de gasten zeker van de halve winst. Bouwens won met 16—21, 17—21. Tegen de regelmatige verdediger Hoef nagel lukte het Van Zoelen beter. Dank zij tweemaal 2111 kwam Scylla aan haar eerste tegenpunt. Van der Laken kon Bouwens alleen in de tweede game enigszins bedreigen (1421, 2022). Van Zoelen zorgde tegen Goedbloed voor het tweede Leidse punt, waarmee hij „top scorer" werd, want geen van zijn ploeg genoten kwam in het enkelspel tot winst. Verkerk kon Hoefnagel feliciteren, maar tezamen met Van der Laken won Van Zoelen het dubbelspel, zodat de eind stand 37 werd. Scylla zal nu weer eens broodnodig voor een overwinning moeten zorgen, anders komt de goede plaats in de mid denmoot in het gedrang. Maccabi-Scylia 2 46 In de overgangsklasse kan Scylla 2 met genoegen terugzien op de wedstrijd tegen Maccabi. Balancerend op de rand van een gelijkspel, dat de eventuele kampioenskansen de bodem zou inslaan, werd via een zenuwachtig dubbelspel nog Juist de zege in de wacht gesleept. Karamoy zette een 2115, 1913 ach terstand tegen Feitsma om in een zege Van de Leidse senioren-teams, die aan het microkorfbaltoernooi in Utrecht deelgenomen hebben, boekte KNS 1 het beste resultaat. De oranjewitten won nen nl. al hun ontmoetingen, nl. van Samos 6 met 52, met 10 van Excel sior 2, met 61 van Biko 2 en tenslotte met 52 van Samos 5. Fluks 1 stelde teleur. Van Samos 2 verloren de roodwitten met 30 en van Olympia uit Bussum met 63. Alleen van de 3e-klasser Biko uit Bilthoven kon met de oneven goal gewonnen worden (54). De Fluks-reserves boekten over winningen op Hilversum (82) en Vogel 2 (52), doch verloren van Samos 5 met 43. De reserves van KNS hadden weinig succes. Driemaal werd verloren, t.w. met 61 van Zwaluwen en van Tovers 2 en SKV elk met 2—0. Een goed resultaat behaalde De Da- naiden A-junioren door evenals KNS 1 alles te winnen. Olympia A werd met 51 verslagen, Vogel ging met 60 ten onder. Tovers werd met 21 overwon nen en ook Amersfoort moest in de Lei- denaars de meerderheid erkennen (6-2). Het B-junlorenteam van de blauwwit- ten verloor met 71 van Samos, won vervolgens met 10 van Amersfoort, om daarna -"eer van Olympia met 20 te verliezen. Het eerste team van De Dana id en kwam in Rotterdam uit, doch slaagde er niet in de zegepralen van de 3 vorige keren voort te zetten. Tegen Spangen 3 speelde men gelijk (55), doch van Ahoy en Charlois werd verloren, resp. met 12 en 34. ATLETIEK Piet tie Haas rekende hardhandig af Piet de Haas heeft gistermorgen op de glibberige modderpaadje6 van de Leidse Hout hardhandig afgerekend met hen, die twee weken geleden smalend gelachen hebben, toen de Noordwfjkse langeafstandloper op de eindstreep van een race over slechts 1000 m geklopt werd! Gisteren bedroeg de afstand voor de deelnemers aan het tweede deel van de onderlinge veldloopkampioenschappen van A.V.Holland namelijk ruim 2000 m en dat was voor de meesten een te zware opgaaf. Joop van Leeuwen deed aan vankelijk nog een poging om in de buurt van De Haas te blyven, maar na 1000 m al werd ook voor hem het kiel zog van de Noordwijker kalmer Peter van Proosdy, die de laatste maanden steeds beter gaat lopen maakte met nog 500 m voor de boeg dankbaar gebruik van de inzinking, waarmee Van Leeuwen te kampen kreeg. De Haas was al hoog en breed bin nengaats, toen Van Proosdij over de brug kwam, die op 50 m voor de finish in het parkoers lag. En een ontredderde Van Leeuwen wist nog juist de winnaar van de ..eerste etappe", Ab Kingma, achter zich te houden. CHjs Hoope had bij de A-junioren op vallend weinig moeite met Watse Tiese- ma, die alle zeilen moest bij zetten om de aanstormende Adri van der Molen de loef af te kunnen steken. Zei Adri na de race: „De finish had niet daar moe ten wezen, want dan had ik hem ge had!" De C-junioren gingen in dezelfde volgorde door de finish, als veertien da gen geleden: Piet Jagers-Perry van Roijen-Bert Crama. Ook bij de nog kleineren was dat het geval. Robert Strik, dertien jaren, rende weer ver van zyn vriendjes vandaan. Jilles Wetselaar werd tweede. Wim Bonte liep zich na lange tijd weer eens in onze kolommen, door mede- veteraan Jan van Britsum naar het tweede front te verwijzen. (21—15, 19—21, 12—21), maar Kanbier verloor zijn partij met 21—23, 21—17, 2110. Anker gaf Scylla de leiding door een snelle zege op Muller. Karamoy en Anker vergrootten de verkregen voor sprong tot 14 door resp. overwinnin gen op Nikom en Feitsma. De bijzonder riskante aanval van Kanbier tegen Mul ler bracht beurtelings winst en verlies, hetgeen de score in evenwicht hield. Muller was in de verlenging echter net iets gelukkiger (21—19, 17—21, 22—20). Nikom ontregelde Ankers aanval door slim variëren. De Leidenaar hield hem defensief goed bij, maar kreeg in de kritieke fase de beslissende punten ca deau, toen Nikom door een ongelukkige val zijn concentratie verloor. Scylla leek rustig op een zege af te stevenen, de halve winst was immers al bereikt. Het ging echter spannen, toen Kara moy tegen Muller zijn draai niet kon krijgen. Met 14—21, 21—19, 21—18 ver loor hij deze sleutelpartij. Kanbiers aan val was in het laatste enkelspel ook iets te riskant, hetgeen Maccabi op 45 bracht. Alles was weer mogelijk. Het dubbelspel bracht Scylla toch de beide punten. Karamoy en Anker wonnen de eerste game met 1821 en met kunst en vliegwerk wisten zij de laatste party met 1921 te winnen. Tafeltennis-uitslagen Ereklasse: ScyllaBatswingers 37; AMVJ 1 PSV 8—2; Elan—Maasstad 2—8; Tref- fcirsAMVJ 2 4—6; Wibo—Smash 33 (gest.). Stand: AMVJ 1 12—21: Nedllovd 11—18; Smash 11—18; Wibo 10—14; Batswingers 12—14; Maasstad 12—12; AMVJ 2 12—10; Scylla 12—9; PSV 12—8 Treffers 124; Elan 120. WiboSmash is niet in de stand opgenomen. Hoofdklasse B: AVGA—Treffers 3—7; Nedlloyd 2— Po vac 3—7! Sprenger UC—UBTV 2 6—4; Smash 2Batswingers 2 55. Stand: POVAC 11—20; Docos 11—18; DTTC 11—18; Treffers 12—18; Nedlloyd 1211; Olympia 119; Batswingers 3 12—8; Smash 2 12—7; AGVA 12—6; UBTV 2 12—6; Sprenger UC 11—5. Overgangsklasse G: Nedlloyd 3—VTC 8—2; TYBB—Tref fers 100; DisnieSmash 37. Overgangsklasse K: Salamanders 2v. Hessen 81; Ex celsiorTreffers 2 73; Twenty-one-up 2—Maasstad 2 6—4; CTH—Wibo 3 3—7. Stand: Twenty-one-up 917; Treffers 9—12: Excelsior 9—12; CTH 9—7; v. Hessen 97; Salamanders 2 96; Wibo 3 96; Maasstad 2 95. Afdeling Den Haag Dames: 2de-klasse: Pit '54Docos 63; 3de- klasse; ScyllaTe Werve 82. Heren: lste-klasse: Docos 3Docos 4 28; Docos 2—Wibo 4 6—3. 2de-klasse: DHC 3 Den Burcht 1 91; Steeds VooruitScylla 3 64;. 3de-klasse: Salamanders 10 Den Burcht 2 91; Docos 5Wilhelmus 4 37; Docos 6Rustenburg 3 46. 4de-klasse: Scylla 5SML 2 100; Sportief 8Docos 9 63; Steeds Voor uit 2—Scylla 6 9—1; Docos 10—LPSV 3 82; Scylla 7Smash 46. Junioren: lste-klasse: WiboScylla 63. Het Haagse Wings, dat in de eerste helft van de veldhandbalcompetitie op Roomburg een verpletterende nederlaag leed tegen HVL, 167, heeft zijn huid gistermiddag in de Houtrusthal te Den Haag duur verkocht. Een felle start van de Hagenaars deed de roodwitten, by wie Hans Kagie, knieblessure, sterk werd gemist, al binnen enkele minuten te gen een 13 achterstand opkijken. Kees Lucas en Theo Zwartjes nivel leerden de stand, maar toch waren de roodwitte supporters er bepaald niet rustiger op geworden, want zowel aan vallend als verdedigend liet HVL vele steken vallen. Dat Wings daarvan niet tenvolle profiteerde, lag aan het on doordachte spel van de Hagenaars. Eerst toen Jan van Heek, na ongeveer 12 mi nuten HVL met een keurig sprongschot op 43 had gebracht, en Cyril Graan oogst dat zelfde staaltje handbal nog geen minuut daarna nog eens met suc ces vertoonde, 53, kregen Wim Kagie c.s. een duidelijk overwicht. Dat over- Het bestuur van de Kon. Ned. Motor rijders Vereniging heeft in een zaterdag gehouden vergadering besloten de retri butie de gelden die de organisatoren van wedstrijden moeten afdragen aan de KNMV voor 1961 te verlagen. Voor internationale ontmoetingen is de retri butie vastgesteld op 8 procent; voor de nationale wedstrijden op 6 procent. Zoals bekend besloot het KNMV-be- stuur voor de aanvang van het vorige seizoen de retributie te verhogen van 5 tot 10 procent. De organisatoren van wedstrijden reageerden hierop door het annuleren van de reeds vastgestelde evenementen. Pas laat in het seizoen 1960 bereikten de KNMV en de Vereni ging van Organisatoren van Motorwed- stryden (V.O.M.) overeenstemming. V oetbalsupporters kregen auto-ongeluk Vier supporters van de Engelse tweede divisie-club Sunderland zijn gistermor gen verongelukt, toen zy per auto terug reden naar Liverpool. Op een van de autowegen in Yorkshire slipte de wagen, vloog over de kop en kwam dwars op de weg te staan. Enkele seconden later ont stond er een botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende auto. die recht op de geslipte wagen inreed. De vier Sunderland-supporters kwamen om het leven; de inzittenden van de andere wagen liepen lichte ver wondingen op. Dubbel verlies Gewapende bandieten hebben in Pa- rys een overval gepleegd op de wagen, die de recette van de wedstrijd Racing Club de ParisRouen naar een bank vervoerde. De dieven die in een snelle wagen ontsnapten, maakten het gehele bedrag van 100.000 nieuwe franken (ruim f75.000.buit. Een trieste dag voor Racing Club de Paris. Te meer daar de Paryse club met 10 van Rouen verloor SPORTSPLJNTERS By een temperatuur van ongeveer 100 graden fahrenheit heeft de Engels man Stirling Moss zondag in Sydney een stratenrace over 101 mijl gewonnen. Moss legde met zijn fabrieks-Lotus de 45 ronden af in 1 uur 36 minuten 33 seconden, hetgeen een gemiddelde snel heid van 79,6 mijl per uur betekende. Ondanks de ingevallen dooi en een voortdurende regenval zijn er zaterdag toch nog enkele schaatswedstrijden doorgegaan. In Holwierde zegevierde Jan Pesman in een lange baanwedstryd over 500 en 3000 meter. Pesman won beide afstanden vóór Jeen van den Berg. Michael Keeping, de Engelse trai ner van de Almelose eerste divisieclub Heracles, is wegens familie-omstandig heden naar Groot-Brittannië terugge keerd. Er is nog geen beslissing geno men over de aanstelling van een nieuwe oefenmeester. De Rus Igor ter Ovanesian, win naar van een bronzen medaille op de Spelen in Rome, won zondag in Le ningrad het verspringen tijdens indoor - wedstrijden. De jonge Rus sprong 7.86 meter, dat is slechts een centimeter on der het officieuze wereld .indoor' record dat met 7.87 meter op naam staat van de Amerikaan Ralph Boston. Fons Veldhuizen uit Oirschot zege vierde zondag in een internationale cross, een wedstrijd over 6500 meter die in de omgeving van de Lievensberg in Bergen op Zoom werd gehouden. - Zaterdag heeft het Nederlandse he ren zaalhandbalteam in Doetinchem voor circa 900 toeschouwers met 2)26 verloren van de Duitse club Grün Weiss uit Dankersen. Knut Johannesen heeft voor de zesde keer en voor de vijfde maal in successie (Roald Aas onderbrak in 1956 de reeks) het kampioenschap van Noorwegen hardrijden op de schaats ge wonnen, overigens zonder tot inpone- rende prestaties te komen, waaraan de omstandigheden het dooide zaterdag drie graden en de tweede dag was het eerder slechter dan beter met zowel het weer als het ijs niet vreemd zijn. wicht bleef tot diep in de tweede helft. Theo Zwartjes Eb® Duursma, Ramon Singerling, weer zeer gevaarlijk, en Frank Bonte hadden HVL toen een comfortabel lijkende 1510 voorsprong bezorgd. Een volkomen correcte treffer van Theo Zwartjes werd om onbegrij pelijke redenen door de arbiter - deze had bepaald geen beste middag - afge keurd. HVL speelde rustig verder in de overtuiging dat één doelpuntje meer of minder er toch met deze stand niet meer op aankwam. Wings gaf echter de strijd niet op. Een fel en onverwacht slotoffensief gaf de Hagenaars nog 3 verdiende treffers. Verder kwamen ze niet. deels omdat HVL net op tyd de gaten in de verdediging dichtte en deels omdat Hans van Dieben nog enkele sa fes in petto had. Het werd zodoende 15-13. Al met al een verdiende zege! Britse pers-oorlog om Odhams duurt voort Regering is gekant tegen Kings plan (Van onze Londense correspondent) Odhams Press zal zich vandaag beraden over het bod van Cecil King, het hoofd van de Mirror- groep, die na de aanbieding tot fusie door Roy Thomson op zijn beurt tracht zich meester te maken van de grote Britse persgroep Odhams King heeft zondagavond opnieuw plechtig beloofd, dat als de Mirror Odhams in handen krijgt het socialistische dagblad de Daily Herald in redactioneel opzicht ongemoeid zal worden gelaten en volkomen onafhankelijk zal blijven. De positie van het blad, dat hij niet als een concurrent van de Daily Mirror beschouwt, zal volgens hem slechts ster ker worden. Ook zal King overleg plegen met de Labourpartij en het Britse ver bond van vakverenigingen Dit laatste bezit 49% van de aandelen van de spe ciale vennootschap welke de Herald ex ploiteert en Odhams de overige 51%. De Odhamsaandelen zelf echter zyn in han den van talloze kleine beleggers, zodat de leiding van Odhams daarop weinig invloed kan uitoefenen indien zij zich door het Mirror-bod laat verleiden. De Britse regering schijnt er weinig voor te voelen dat de Mirror binnen dringt in de Herald-citadel, omdat de conservatieven de felle pamfletstijl waardoor de politieke journalistiek van de Mirror gekenmerkt wordt, vrezen. Maar het is de vraag of er iets tegen het plan kan worden gedaan. De bestaande wet tegen de monopolies zal waarschijn lijk niet van toepassing zyn op dagbla den, welke niet op één lijn gesteld kun nen worden met de gewone industrie en dagbladlezers evenmin met consumenten van gebruiksartikelen. Wel is reeds betoogd dat de openbare voorlichtingstaak van een dagblad- e_n (Van onze Amsterdamse correspondent) Twee Amsterdammers hebben het af gelopen weekeinde by branden de dood gevonden. Voorzover politie en brandweer hebben kunnen reconstueren is de 87-jarige be woner van de Albert Kuypstraat 48 drie hoog, de heer A. G. Geek, zaterdagavond op zijn stoel in slaap gevallen, terwyl naast de stoel een elektrisch straalka cheltje stond ingeschakeld. De hittever- spreiding was zo hevig, dat na verloop van tijd een stoelpoot schroeide en ten slotte doorbrandde. De heer Geek moet toen op het inmiddels ook reeds schroei ende vloerkleed zijn gevallen. Een voorbijganger ontdekte het brand je gistermorgen omstreeks 5 uur. Toen de brandweer de woning binnen drong was er inmiddels een gat in de vloer gebrand en staken de benen van het slachtoffer door het plafond van de tweede etage. Met derdegraads brand wonden is de bejaarde man naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, doch bij aankomst aldaar bleek hij te zijn overleden. Het brandje kon met een straal uit de waterleiding worden geblust. Enkele uren tevoren had een kleine brand in de binnenstad eveneens een leven geëist. Door een tot dusver onop gehelderde oorzaak brak zaterdagnacht kort na 1 uur brand uit op de uerde etage van een pension in de Reguliers dwarsstraat. De 58-jarige loswerkman L. Barbiers, die op de zolderverdieping sliep is als gevolg van de rookontwikke ling om het leven gekomen. Het brandje, dat schade heeft aangericht in een tus senvertrek en een achterkamer van de derde etage was spoedig geblust. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf rukte de brandweer met groot materieel uit naar de Zwanenburgerstraat, waar op de zolderverdieping van het bedrijfs pand op nummer 12 een felle brand was uitgebroken. Het gebouw, dat vroe ger geheel in gebruik was bij de diamant, handel, huisvest op de hoogste verdie pingen een confectiebedrijf. Het vuur werd bestreden met een waterkanon, ter wijl de omliggende huizen in deze smalle straat werden nat gehouden om uitbrei ding van de brand te voorkomen. Even over vijf uur had men de brand ondder de knie. De schade beperkte zich tot een uitgebrande zolderverdieping. On der meer gingen daarbij enkele honder den japonnen verloren. periodiekenconcern in gevaar gebracht wordt, wanneer dit het leeuwedeel van de bestaande bladen zal opslokken. De regering staat thans voor de uiterst moeilijke beslissing om wettelijk vast te stellen hoeveel bladen een eigenaar mag bezitten, wil de persvrijheid niet om zeep worden gebracht. Eerder sprake van tijdschriften-oorlog Wat de kwestie-Odhams aangaat is hier eerder sprake van een weekblad- en tijdschriftenoorlog dan van een dagblad oorlog. De Mirror heeft namelyk kort geleden met minder succes zich op het terrein van de periodieken geworpen en wil deze thans voor 100 miljoen gul den aan Odhams verkopen, niet voor contant geld maar voor aandelen, waar door het Odhams zal kunnen beheersen en een vrijwel monopolistisch tijdschrif ten imperium vormen. Uit vrees voor de Mirror-aanval heeft Odhams bescher ming gezocht bij Roy Thomson. Thomson en Odhams samen bezitten 17 dagbladen, 3 zondagsbladen. 25 week bladen. 46 periodieken, 62 vakbladen en bovendien nog de uiterst winstgevende Schotse commerciële televisie. De Mirror bezit één dagblad en één zondagsblad en ongeveer 150 andere publikaties, alsmede televisiebelangen. Advertentie liet Nederlandse Auschwitz-Co- mité heeft zaterdag de bevrijding van het kamp Auschwitz herdacht door een kranslegging bij de urn met aarde uit het kamp op de nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam De kranslegging geschiedde uoor de heer J. Slagter, voorzitter van het comité Zuid-Afrika 's plaats in de wereld In een radiotoespraak heeft de heer A. M. van Schoor, voorzitter van de South African Foundation", de stich ting die door een groot aantal economen en industriëlen in Zuid-Afrika is opge richt om de goede betrekkingen tussen Zuid-Afrika en de buitenwereld te be vorderen, de prominente en uitzonder lijke plaats belicht, die Zuid-Afrika in de wereld inneemt. In slechts drie eeuwen, aldus de heer Van Schoor, is Zuid-Afrika erin ge slaagd om een onbekend en onbetreden gebied, waarin slechts een kleine verlo ren buitenpost aanwezig was, te verhef fen tot een onafhankelijke en uiterst moderne staat met een nationaal inko men van meer dan twintig miljard gul den per jaar. Zuid-Afrika levert thans 25% van de totale produktie van geheel Afrika, hoe. wel het aantal bewoners slechts 6% be draagt van de gehele bevolking van dit contingent. Zuid-Afrika heeft de levensstandaard van de niet-blanke bevolking verhoogd tot een peil, dat nergens in de gehele A fro-Aziatische wereld wordt geëve naard. Alleen in Zuid-Afrika is de helft van het totale kapitaal ondergebracht, dat in geheel Afrika is geïnvesteerd. Zuid-Afrika tenslotte, aldus de voor zitter van de Foundation, is een van de weinige landen in de wereld, die nooit enige hulp van het plan-Marshall ont vangen heeft en die alle oorlogsschulden aangegaan tydens de eerste- als tijdens de tweede wereldoorlog, volledig heeft betaald. JONGE MENSENREDDER TE SITTARD GEHULDIGD (Van onze correspondent) Voor de 11-jarige Robbie Schreuders uit Sittard zullen de zaterdagen 30 juli 1960 en 28 januari 1961 wel data blyven, waar hij altijd met trots aan zal terug denken. De eerste zaterdag, omdat hij toen een 1 Vt jaar oude kleuter van de verdrinkingsdood redde, en de tweede, omdat hij op d i e dag voor dit kordate optreden door het Carnegieheldenfonds werd onderscheiden. Temidden van zijn schoolgenoten van de protestants-christelijke Gustaaf Hoe- ferschool te Sittard, werd aan Robbie de onderscheiding, een armbandhorloge, met inscriptie door de burgemeester van Sittard. mr. H. M. J. Dassen, uitgereikt. De burgemeester vertelde nog eens wat er die zaterdag nu precies was ge beurd. Robbie was in de roeivyver van Sittard aan het hengelen geweest, toen hij iets blauws had zien aryven. Plot seling was het tot de jongen doorge drongen, dat het een kind was, en hij had zich hoewel hij niet kon zwem men geen moment bedacht, en was in het water gesprongen om de kleuter, de 1 -jarige dochter van de familie Tuinman uit Sittard uit de roeivijver te halen. Het kind was reeds bewusteloos geweest, maar door middel van kunstma tige ademhaling had men haar weer bij kennis kunnen brengen. Aan de hand van haar moeder heeft het meisje waarschijnlijk niets begrijpend van al die mooie woorden die de burgemeester sprak de huldiging bijgewoond. Van het gezicht van haar moeder was haar dankbaarheid jegens de jonge mensen redder, Robbie Schreuders, échter goed af te lezen. Op een vraag van de bur gemeester vertelde Robbie nog, dat hy inmiddels nu ook zwemmen heeft geleerd. Hy had direct les genomen. 't helpt en*t is lekker RED BAND- ROOSENDAAL Krijgt Indonesië zware wapens van Engeland Volgens Indonesische kringen in Lon den heeft Indonesië bij Groot-Brittan- nië aangedrongen op het leveren van zware wapens. Dit was het belangrijkste doel van het bezoek dat de Indonesische ambassadeur in Londen, mr. Soenario, aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, heeft gebracht. Engeland heeft in 1960 lichte wapens en kanonneerboten aan Indonesië ge leverd. Men zou aan Indonesische zijde van mening zijn, dat Engeland geen zware wapens wil leveren om niet het evenwicht op bewapeningsgebied ten na dele van zijn Navo-bondgenoot Neder land te verstoren. Mr. Soenario zou Lord Home hebben laten weten dat zyn land ontevreden is over de Britse houding, te meer nu Rus land zich bereid heeft verklaard zware wapens en torpedojagers aan Indonesië te leveren. Indonesië zou geen andere keus hebben dan zich tot de Sovjet-Unie te wenden teneinde „de laatste resten van het Nederlandse kolonialisme in Nieuw-Guinea te elimineren, ingeval Engeland zijn houding niet zou wijzi gen". Volgens waarnemers zou Lord Home kennis hebben genomen van het Indone sische standpunt en geen enkele belofte of toezegging hebben gedaan. Overleg in Milaan OostenrijkItalië is vastgelopen Het Italiaans-Oostenrijkse overleg over de Duits-sprekende minderheid in de Italiaanse provincie Alto Adige is op niets uitgelopen. De twee partijen zijn tot de slotsom gekomen, dat hun stand punten onverenigbaar zijn. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Segni, en zijn Oosten rijkse ambgenoot dr. Kreisky waren vrijdag in Milaan met hun besprekingen begonnen. Volgens 'het communiqué gaf dr. Kreisky als zijn mening te kennen, dat het geschil alleen uit de weg kan worden geruimd, als het betrokken ge bied dat Oostenrijk Zuid-Tirol noemt zelfbestuur krijgt. Segni verklaarde echter, dat men niet tot een akkoord zou kunnen komen, als hiervoor een wij ziging in de Italiaanse grondwet nodig is. Wel was, naar hij zei, Italië bereid „passende voorzieningen" voor de Duits sprekende. bevolkingsgroepen te tref fen binnen de huidige constitutie, mits Oostenrijk de kwestie dan voorgoed zou laten rusten. Dit voorstel achtte de Oostenrijkse delegatie evenwel onaan vaardbaar. Volgens het communiqué hebben de ministers besloten, de zaak terug te ver wijzen naar hun regeringen. Langs di plomatieke weg moet dan worden uitge maakt, hoe op een andere wijze uitvoe ring kan worden gegeven aan de resolu tie, die de Alg. Vergadering van de VN over de kwestie heeft aanvaard. De as semblee beval indertijd aan, de kwestie te regelen hetzij door bemiddeling van het internationale gerechtshof in Den Haag, hetzij door „elk ander vreedzaam middel", zoals arbitrage, bemiddeling of rechtstreekse besprekingen tussen de twee part ij en. Geen gesprekken met Amerikaanse vliegers Het Witte Huis heeft bepaald, dat voor onbepaalde tyd vraaggesprekken met de twee Amerikaanse vliegers die dezer dagen door de Russen werden vrij gelaten, verboden zijn. De Amerikaanse regering wil niet hebben, dat er iets ge zegd wordt wat de verbetering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie af breuk zou kunnen doen. De twee vlie gers. de kapiteins McKone en Olmstead, keerden zaterdag uit Washington met hun vrouwen naar Topeka terug om zich bij hun kinderen te voegen. Intussen worden nog drie inzitten den van het toesteldat op 1 juli bo ven de Barentszee werd neergescho ten, vermist. Aangenomen wordt dat zij om het leven zijn gekomen, even als hun collega wiens stoffelijk over schot indertijd door de Russen is uitgeleverd. Voor de 82-jarige vader en de tachtigjarige moeder van een der vermisten, kapitein Eugene Posa, is het steeds geheim gehouden, dat hun zoon waarschijnlijk dood is. Een broer van de vermiste leest zijn ouders elke iveek een brief van Eugene voor, die hij zelf heeft ge schreven PARIJSE ONDERWIJZERS „SPIJBELDEN" VANMORGEN (Van onze Parijse correspondent) Alle inrichtingen van onderwijs, van kleuterschool tot en met de universiteit, waren vanmorgen in Parijs gesloten. De oorzaak was een staking van het onderwijzend personeel, een staking die op 10 maart nog eens voor een dag zal worden herhaald. Alle leerlingen en studenten namen voor hun ouders zaterdag een circulaire mee naar huis, waarin de federatie van onderwijzers, leraren en professoren verklaarde dat deze staking als een ernstig protest moet worden beschouwd tegen de onderwijspolitiek, die sinds ja ren door de regeringen wordt gevoerd. Terwijl klassen van 40 en meer leer lingen nu al regei zijn, zal het gebrek aan schoollokalen en aan leerkrachten komende jaren, zo waarschuwt de circu laire, nog veel dramatischer afmetingen dreigen aan te nemen. De lage tracte- menten zijn er oorzaak van dat steeds minder jonge mensen door het beroep van onderwijzer of leraar worden aan getrokken De federatie van vakverenigingen hoopt door dit directe beroep op de ouders de regering er nu toe te kunnen bewegen aan het onderwijs de zorgen en de subsidies te besteden die nodig zijn om binnen enkele jaren een catastrofe te voorkomen In het proces op Yassi is 15 maal de doodstraf geëist In het proces op het Turkse eiland Yassi tegen leden van het vroegere re gime van Bavar en Menderes, is de doodstraf geëist tegen vijftien personen die beschuldigd zijn van pogingen tot moord op Ismet Inönü. de toenmalige oppositieleider. Een van de vijftien is ex-president Bayar, voor wie dit de eerste doodstraf-eis is. Voor de voorma lige premier Menderes, die ook tot de vijftien behoort, is het de tweede dood straf-eis. De aanslag op Inönti was in mei 1959 gepleegd. Tegen de overigen van het zestigtal personen, dat hierbij betrokken zou zijn geweest eiste de aan klager gevangenisstraffen van twintig A vierentwintig jaar.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 10