Jeugd hier helpt jeugd daar TV-tje spelen RITA EN JAN AAN DE JAZMOP The Singing Strings kunnen nn op volle sterkte spelen dank zij versterker Als de dirigent van huis is, dansen de nozems TIENER BARBIER VAN CHURCHILL SCHOLIEREN GEVEN GOED VOORBEELD In Curacao MARLON BRANDO James Dean-figuur werd gezeten acteur Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 januari 1961 Vierde blad no. 30266 Een onaangename ervaring heeft de Engelse dirigent Hugo Rignold. die zich op het ogenblik in Hilversum bevindt als gastdirigent van het Radio Philhar- monisch Orkest, dezer dagen opgedaan. Een half uur voordat hij aan een life- uitzending voor de AVRO zou beginnen werd hij door zijn gealarmeerde groot moeder opgebeld, die hem meedeelde dat zijn hele huis in Londen vermoede lijk door teddy-boys en -girls overhoop gehaald was. De volgende morgen vertrok zijn doch ter Jennifer naar Londen om eens poolshoogte te gaan nemen, vooral om dat haar vader nogal in ongerustheid verkeerde over de grote hoeveelheden antiek, die hij in zijn huls heeft staan. Jennifer meldde echter, dat er alleen twee reisklokjes werden vermist, maar dat in het huis een ware ravage was aangericht. De zaterdag daarop moest Rignold voor een uitzending naar Engeland, waar hij tegelijkertijd de toestand in ogen schouw kon nemen. De ongewenste gas ten hadden een waar nozemfeest aan gericht; de bedden waren afgehaald, het bordes was beschadigd, de banden van zijn bandrecorder lagen door het hele huis verspreid en aan de trap was ge- zaagd. Tenslotte was ook de hele voor raad drank, die hij in huis had opge dronken. De Londense politie heeft in middels aan de dirigent die weer terug is gekeerd naar Nederland, bericht ge stuurd dat men waarschijnlijk al twee van de daders te pakken heeft. Vorige week schreven wij op deze pagina (Studie over jeugd en misdaad) over een jeugd voor wie het normverschil tussen goed en kwaad dermate gering schijnt te zijn, dat in aanraking komt met de strafrechter. Vandaag schrijven wij over een jeugd die goeddoet. En over een jeugd die mede door deze goede daden kan worden gered van de hongerdood. Jeugd die goeddoet. Daar is Rudi den Dopper bij voorbeeld, leerling van de u.l.o.-school aan de Pieterskerkstraat in Leiden, die met de leuze „Helpt Kasai! Tweehonderd mensen sterven er per dag. Geeft veel!" zijn medescholieren tracht te winnen voor een actie ten bate van al die duizenden uitgemergelde kinderen in de Kongolese provincie Kasai die van honger dreigen om te komen. Curasao kent een vereniging „Jeugd- teleparade" (in de landstaal „Hubentud na marcha" genaamd), waarvan een aantal autoriteiten, onder wie gouver neur Speekenbrink en premier Jonckheer het beschermheerschap hebben aan vaard. In deze vereniging hebben zich enige tientallen jongelui verenigd, die zich, zo is in de statuten van de organi satie vastgelegd, tot doel hebben gesteld terwille van de Antilliaanse jeugd vol strekt niet-commerciële televisie-uitzen dingen te verzorgen, zonder onderscheid van school, afkomst, godsdienst, politie ke richting of ras. Iedere woensdagavond van zes uur tot half zeven hebben de jongelui de be schikking over de zender van Telecura- ?ao, de tyd waarop de meeste Antilliaan se jongeren wel thuis zijn. Tot nu toe zijn de jongelui erin geslaagd enige films met actuele gebeurtenissen op de beeldbuis te brengen en de plaatselijke bladen hebben zich gunstig over deze prestaties uitgelaten. De geluiden wor den vastgelegd op een draagbare wire- recorder. De films vragen echter een belangrijk deel van het budget van de vereniging en daarom zijn de jongens en meisjes dan ook verheugd, dat de kosten worden gedragen door de televisie, tenminste als de films een nieuwselement bevatten. Zo hebben zij in het verleden de kjj- Sir Winston Churchill heeft een tiener als kapper. De zeventienjarige Brian Wells, die achttien maanden geleden in Westerham een kleine kapperswinkel opende, werd op zekere morgen opge beld. Of hij naar het landgoed Chart- well, van Sir Winston, wilde komen. „Ik schrok mij half dood", vertelde de jonge kapper openhartig. „Ik wist niet wat ik zeggen moest. Toen de limou sine van Sir Winston kwam voorrijden, sloot ik mijn winkeltje ,nam mijn ton deuse, kam en scharen en stapte in". Brian Wells werd naar de slaapkamer van Sir Winston geleid. De staatsman zat in een stoel en vertelde hoe hij zijn haren geknipt wilde hebben. „Ik was erg zenuwachtig", zei Brian. „Maar Sir Winston was erg geduldig. Ik denk, dat hij bemerkte dat ik nerveus was. Toen ik klaar was, betaalde Sir Winston mij meer dan de prijs, die een gemiddelde kapper ontvangt voor het haarknippen". De staatsman bleek over het werk van Brian Wells tevreden te zijn geweest, want hij heeft de jongen nog ettelijke malen bij zich laten komen. Brian Wells heeft enkele klanten vol trots verteld, dat zij dezelfde kapper hebben als Sir Winston. De nieuwe klant heeft de jonge kapper nog veel meer gebraoht, iets wat voor Brian even belangrijk is. „Ik ben pas zeventien en geen van mijn klanten wilde ooit naar mij luisteren, omdat ik een tiener ben. Maar nu luisteren zij, als ik spreek", voegde hij er tevreden aan toe. kers getuige kunnen laten zijn van de Koninkrijksdag (15 dec.) en de aan komst van nieuwe vliegtuigen voor de Marineluchtvaartdienst. Binnenkort zullen films worden ver toond, gewijd aan het waterskiën op Aruba en de flamingo's op Bonaire. Daarnaast staan tal van andere acti viteiten op het programma. Zo wil men voor de camera's een actie ten bate van de tbc-bestrijding houden; er wordt ge dacht aan een quiz, die op een behoorlijk peil moet staan en ook wil men een mu ziekconcours. individuele deelnemers dan wel in groepsverband, organiseren. De Jongelui hebben echter één grote wens: zij 2»uden zo gaarne via groepjes Nederlandse jongens en meisjes, die vaste voet hebben bij de Nederlandse ra dio en televisie, hun films eens in Ne derland willen laten zien, niet om te to nen wat zij wel hebben gepresteerd, maar om de Nederlanders wat meer te laten zien van de Nederlandse Antillen. Door radio cn televisie weten we, dat de toestanden in dat uit gestrekte gebied (waarvan we een half jaar geleden waarschijnlijk nog nooit hadden gehoord) ten hemel schreiend zijn. Reeds zijn in Kasa: honderden kinderen de honger dood gestorven. Daarom zeggen jonge mensen als Rudi: geeft veel! En nü! Er zitten al vele tientallen guldens in de grote bus. die Rudi op een duidelqk zichtbare plaats in het oude schoolge bouw heeft neergezet. Hij hoopt, dat de jongens en meisjes van zijn school een flink deel van hun zakgeld in die bus zullen stoppen. Zoals Rudi zijn er meer. Leerlingetjes uit de eerste klas van de meisjes-hbs in Leiden houden eveneens een geldinza meling voor hongerend Kasai en zij zeggen dat het goed gaat. Leerlingen van de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes zijn een actie begonnen: er is al een bedrag van enkele honderden gul dens binnen, terwijl ook levensmiddelen zijn bijeengebracht. Leerlingen van de openbare ulo-school te Voorschoten zijn het hele dorp afgegaan voor oude kran ten en tijdschriften; de opbrengst is voor hongerend Kongo. Om nog even op die Leidse meisjes- hbs terug te komen: met de hulp van de jonge> geschiedenisleraar hebben vijf klassen het klaar gespeeld om in totaal een bedrag van 262 gulden voor het zo zwaar getroffen Chileense dorp Toïtèn bijeen te garen. Deze geslaagde actie werd in de kerstvakantie en kort daarna gevoerd. Een van de meisjes, de dertien jarige Willy Labruyère, had toen papie. ren engeltjes verkocht die zij zelf had gemaakt. Op die manier kreeg zij niet minder dan 29 gulden bij elkaar... En laten wvooral niet die 660 leer lingen van het Chr. Lyceum aan de Leidse Kagerstraat vergeten die voor de actie Toïtèn het schitterende bedrag van 1300 gulden bijeenbrachten! Cabaret avonden, collectes, verkopingen en lote rijen zijn georganiseerd om aan dit be drag te komen. Henk Hebly en Tjapke Broekema namen het initiatief tot deze grootscheepse actie, die dank zij de gulheid van hun leraren en mede scholieren een groot succes werd. Vorige week las u over criminele jeugd. Vandaag over jeugd die goeddoet. Een hemelsbreed verschil? Toch is het in beide gevallen de jeugd-van-nu, een jeugd die ouderen zorgen baart en maar hen ook (en lang niet zelden) een hart verkwikkend voorbeeld gee-ft! In Nederland zijn de populairste jazzvocalisten van eigen bodem Rita Reys en Jan van der Most - als we althans het blad Rhythme mogen geloven. En waarom zouden we niet te goeder trouw zijnIn onze allereerste LeiDraad dat was die van 7 januari, zodat je niet al te diep in je herinnering of archief hoeft te gravenpubliceerden wij de poll- resultaten van Down Beat, het meest toonaangevende blad op jazz- gebied in Amerika. Nu heeft Rhythme, dat we haast het Nederlandse Down Beat zouden noemen, eveneens zo'n poll poplariteitsv er kiezing) gehouden. Dat is misschien niet erg origineel, maar wel nuttig. Want nu weten we tenminste, welke vaderlandse zangers, solisten, ensembles en or kesten zich in de gunst van het jazzminnende Nederlandse publiek mogen verheugen. Wel, Rita mag niet klagen. In de groep van zange ressen vergaarde zij 72 procent van de stemmen op zich, Greetje Kauffeld moest genoegen nemen met 13^2 procent. Bij de zangers liet Jan v. d. Most met 61J4 Eddie Doorenbos en John de Mol met elk 10 procent, ver achter zich. The Ramblers mogen van vóór de oorlog dateren, maar in de afdeling Big Band zijn ze met 65Vi procent „bigger" dan ooit, spijtig genoeg voor The Sky- masters (14%) en het orkest Ger van Leeuwen (12). In de groep Oude Styl is het bij het oude en in dit geval zeer vertrouwde Dutch Swing College (73) gebleven. Bij de moderne combo's zijn The Diamond Five en het trio van Pim Jacobs favoriet. Ado Broodboom is de uitverkoren trompettist, maar dat zullen de meesten wel verwacht hebben. Piet Noordwijk is een van de beste en veelzijdigste jazz musici die Nederland kent. Als klarinet tist haalde hy de tweede plaats, als altsaxofonist de eerste. Vermelden we nog enkele nummers één: trombonist Rudy Bosch, tenor saxofonist Toon van Vliet, baritonsaxo fonist Herman Schoonderwalt (Peter Schilperoort een goede tweede!), vibra- fonist Coen van Nassou, pianist Pim Jacobs (Rob Madna tweede en Roelof Stalknecht derde), gitarist Bill Over- gaauw, bassist Ruur Jacobs en drummer Johnny Engels jr. (met als goede tweede Cees See). De populairste radio(jazz)program ma's zijn: VARA's Radio Jazzclub (48), AVRO's Jazzsociëteit (31) en AVRO's Swing Express (12). Canadees jeugdorkest komt Wy blijven nog even in de muziek, ai stappen we wel naar een totaal ander genre over. Een Canadees jeugdorkest van 75 jongens en meisjes in de leef tijd van 12 tot 20 jaar zal in juli tydens een tournee door Europa enkele con certen in Nederland geven. Helaas niet in Leiden, maar toch ook (althans in één geval) niet te ver van huis. Het Montreal Junior Symphony Or chestra heeft de afdeling Onderwijs en Kunstzaken van de gemeente Amster dam verzocht het optreden in Neder land. Bernard is een jongeman met een teren de jongelui in het Concertgebouw te Amsterdam, waar tevens opnamen voor een radio-uitzending zullen worden gemaakt. Op II juli spelen zij in Leeuw- De heer L. M. Trijselaar uit Oegstgeest heeft het klaargespeeld. Nadat hij in augustus van het vorige jaar een geldsom had aangevraagd voor „zijn jongens" kreeg hij ruim twee weken geleden het verblijdende bericht, dat het Zuidhollandse Anjerfonds bereid is deze jongelui een bedrag van f200 te schenken. „Zijn jongens": dat zijn Piet en Henk Glasbergen uit Rijnsburg, Tom en Kees den Hollander, Fred Mulder en Jan Schellingerhout uit Oegstgeest. Zij vormen een bandje en noemen zich „The Singing Strings". Hun prestaties op instrumentaal gebied zijn zeker niet gering, want van alle kanten wordt dit enthousiaste vijftal gevraagd of het komt spelen. Op broderies, fancyfairs en op instuifavonden. 's Zomers treden de jongens dikwijls op in het Grote Bos in Doorn, het recreatiecentrum van „Kerk en Wereld". Wat zij over het algemeen ten gehore brengen zijn populaire melodieën in het rock 'n roti-genre. Het succes, dat deze klankenregen pro ducerende jongelui, allen in de leeftijd van 16 tot 18 jaar, oogsten, is voor hen een belangrijke stimulans om door te gaan. Veel heeft het nu al weer twee jaar geleden samengestelde bandje ech ter te danken aan de heer Trijselaar. Je zou hem zonder enig bezwaar „de grote man achter de schermen" kunnen noemen. Hij helpt de jongens zoveel mogelijk, ook financieel. Toen er op een gegeven ogenblik drin gend behoefte bestond aan een verster ker, was hij het die een ernstig beroep deed op het Anjerfonds. Zoals iedereen wel zal weten verleent dit fonds, waar voor geregeld collectes worden gehouden, aan allerlei culturele instellingen ,die er wat de geldmiddelen betreft niet zo erg rooskleurig voor staan, giften. Nu is het Oegstgeester bandje bepaald geen culturele instelling, maar het is wel een goed stukje vrijetijdsbesteding. Op dit laatste heeft de man-op-de-ach- tergrond, die voor deze „brandende" kwestie vier keer naar Den Haag is ge reisd en vele malen met de burgemeester over steun aan „The Singing Strings" gesprekken voerde, gehamerd. Het geld kwam er en de versterker werd gekocht. De heer Tryselaar, die in het reclame vak zit en vijftien jaar regisseur en voorzitter van een toneelclub is geweest, heeft nog meer noten op zijn zang. Hij wil de jongens nl. zo snel mogelijk aan uniforme kleding helpen. Zelf maakte hij voor hen een grappig decortje. Ver der wil deze bekende Oegstgeestenaar de band met enkele leden uitbreiden. Het ziet er wel naar uit, dat er nog deze winter een banjo-speler en een zangeresje bijkomen. „Ik zoek een meisje, dat de jongens aan kan", zei de heer Trijselaar enkele dagen geleden tegen ons. Wij ontmoetten hem op een repetitie-avond in „Irene". In dit ned. herv. jeugdgebouw mogen de jongens twee keer in de week repete ren. Het jonge gezelschap streeft ernaar om steeds beter voor de dag te komen. Geen wonder, want het gaat straks ook de grens over. Het ligt in de bedoeling, dat de club waarschijnlijk is het meisje, dat de jongens aan kan. er dan ook al by in april naar Krefeld <Dld reist om op te treden voor de Nederland se Vereniging aldaar. De band beschikt op het ogenblik over twee elektrische gitaren, een elektrische bas, een drumstel en een stel sambabal len. Een van de jongens, Kees den Hol lander, bespeelt zelf geen instrument. Hij verleent zijn vrienden als „geluids technicus" grote diensten. De bandleden spelen vrywel uitslui tend in de avonduren, want overdag moeten zy hard werken om de kost te verdienen. Alleen Jan Schellingerhout, de flink uit de kluiten gewassen zoon van een politieman, zit nog op school. Hij is leerling van een handelsschool in Den Haag. De grootste liefhebberij van het gehele stel is en blijft muziek maken! arden en op 13 juli in Enschede. Vervol gens bezoekt het orkest Duitsland, Luxemburg, Denemarken en Zweden. Het programma bevat ondermeer wer ken van Beethoven, Böhm, Mozart, Ver di en Rossini. Hampton en de kardinaal De Amerikaanse jazzmusicus Lio nel Hampton, wiens muziek bijna heelt geleid tot de afbraak van con certgebouwen, heeft in Rome de plechtigheden bijgewoond die be hoorden bij de benoeming tot kardi naal van zijn goede vriend Joseph E. Ritter, die aartsbisschop was van St. Louis. Hampton en zijn echtge note waren ook aanwezig op de re ceptie van de nieuwe kardinaal met wie de Hamptons al jaren bevriend zijn. Zijn waardering voor de in drukwekkende plechtigheden in het Vaticaan uitte Hampton in het on vertaalbare jazzjargon: „You know, Father, it was real cool consistory". Zó wanhopig nog niet Aanbiedingen om in het huwelyk met hem te treden zijn in een ononderbro ken stroom bij de 22-jarige Bernard El- lis in Nottingham in de brievenbus be land Bernard is een jongeman met een huis, maar zonder gezin. De gemeente raad heeft hem bevolen om binnen drie maanden te trouwen of anders uit het huis te trekken. Ellis woont en met zyn vader en z(jn broers. Maar toen zijn vader overleed en zyn broers wegtrokken, bleef hij thuis. De huisvesting vindt de woonruimte echter te groot voor een vrijgezeel en nu moet Bernard trouwen of verhuizen. Onder de aanbiedingen zyn er van vrouwen die zyn moeder hadden kun nen zijn. „En zo wanhopig ben ik nog niet," heeft Bernard gezegd. Grace als Venus De 24-jarige Amerikaanse negerzange res Grace Bumbrey zal de rol van Venus vertolken in Richard Wagners opera „Thannhauser" die deze zomer in het kader van het muziekfestival te Bay- reuth zal worden opgevoerd. De zange res zal de eerste negerartieste zynd ie in het festival optreedt. Zij woont in Bazel Marlon Brando. Met wijde zwarte hoed en een bijna even wijde blik onder zijn ge fronste borstelige wenkbrauwen. Een typische heldenfiguur uit een Amerikaanse Western. Een stoere kerel met een wappe rend sjaaltje nonchalant losjes om de nek geknoopt. Marlon Brando. Jarenlang het enfant terrible van Hollywood. Een talentvolle figuur uit een ge neratie, welke ook de door vele jongeren nog steeds diep betreur de James Dean heeft voortge bracht. James Dean, die slachtoffer werd van zijn ongeneeslijke manie voor snelheid. James Dean, die bij zijn leven reeds een legende was en vooral de jeugd tot ongekende en onbegrepen geestdrift opzweepte. Marlon Brando wasv an dezelfde ge neratie. Ook hy leek een vertegenwoordiger van een nieuwe lichting van jongere acteurs, die in het in keiharde wet ten vastgeroeste Hollywood een frisse en verfrissende wind schenen te gaan ontketenen. Het begon by „A street car named Desire", maar nog meer in „On the waterfront" was Marlon Brando het symbool van een onbe grepen, naar een eigen weg zoeken de jeugd. Helaas, de nu 36-jarige Marlon Brando slaagde niet. Voor „On the waterfront" werd hy bekroond met een Academy Award, een officiële er kenning van zyn kwaliteiten dus, maar het bleef erby. Hy slaagde er niet in de strenge discipline van de Amerikaanse leveranciers van droom- wereldjes, illusies en luchtkastelen te doorbreken. Hy kwam terecht op de paden, die zyn talloze bekende en naamloze voorgangers volkomen heb ben platgetreden. Marlon Brando. Hij ontkwam zelfs niet aan de ongeschreven wet. dat een ieder, die zich in Hollywood ac teur wil noemen, een western moet hebben gespeeld. Dus dook de eens zo bewierookte Marlon in zijn één mans cowboy-avontuur„One-Eyed Jack". Marlon speelde niet alleen de hoofdrol, hy voerde ook de regie. Hy draagt dus de gehele verantwoorde- ïykheid voor dit dik met menselijke emoties en gevoelsproblematiek bela den koeienverhaal. De zelfbewuste Marlon Brando heeft zich ook in de beperking geen mees ter getoond. Toen zyn film gereed was, bedroeg de vertoningsduur by- na /even uur Een scherpe schaar zal de lengte inmiddels wel naar nor male proporties hebben teruggebracht, want zo bleek Marions eerste regie- produkt onverkoopbaar. En daarna? Brando heeft zich al het in het verleden niet afkerig getoond van de verfilming van andermans successen. Hy speelde b.v. Marco Antonio in „Julius Caesar" en een belangryke rol in „De jonge leeuwen". En thans staat zyn naam weer hoog op de ïyst van medewerkers aan een nieuwe verfilming van „Muit rij op de Bounty", met welke geschiede nis Charles Laughton en de onlangs overleden Clark Gable in vroeger ja ren grote triomfen hebben gevierd. Dit beroemde verhaal wordt nu op nieuw op het witte doek gebtacht door Sir Carol Reed, de Britse regis seur, die hiermede zyn Amerikaanse debuut maakt. Naast Marlon Brando zullen ook Trevor Howard en Hugh Griffith voor de camera's verschynen, die onder meer zullen worden opgesteld op Bora Bora, een klein eilandje in de Stille Oceaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7