VERSCHENEN: Kerkdiensten Leiden en omgeving Kennedy's beroep op de Europese landen vindt weerklank op beurzen Bevordering nationale welvaart op een internationaal niveau IJSLANDSE VISSERIJ MAAKT FINANCIËLE CRISIS DOOR ZATERDAG 28 JANUARI 1961 Zondag 29 januari Lelden Hervormde Gemeente, Pie terstent: 10 uur as. P. Kloek. aooglanase Kerk: 10.30 uur ds. J A. Peters ie L»en haag; 7 uur as. H. J. v. Acnterberg. Marekern: 10.30 uur ds. C. Vos te Ben- nekom; 7 uur as. J. Groot. Oosterkerk: 10 uur as. J. Groot. Betnienemkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 9 uur ds. H. J. v. Ach terberg. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. H. Bouter; 7 uur as. H. Bouier. (Onder werp; „De laatste dingen"). Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds. H. Wal vaart te Sassenhetm (voor ds. Vossers) Aula school Marnixstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrijz. Hervormden, Leidsche Volkshuls: 10.30 uur geen dienst. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. J. Roth te öalnte-Marle (Pr.). Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer J. Koolj. Dlaconessenhuls10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (aula Gymnasium)10 uur de heer F. Sachs. (Onderwerp: „Geschenk ol gebruiksvoorwerp"). Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 uur ds. J. H. Kappers te Oegstgeest; 5 uur dr. Wes terink. Aula school Timorstraat: 10 uur ds. De Boer; 5 uur dr. Dronkert. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Rothuizen; 6 uur ds. De Boer; 7 uur ds. Maaskant. Maranathakerk: 10.30 uur dr. Weste rink; 5 uur ds. Maaskant. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) 9 uur ds. Maaskant; uur ds. J. H. Kap pers. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. De bloei van het ambt) en 5 uur (ond.: Drie din gen) dr. W. H. Velemta. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 6 uur lees- dlenst. (Woensdag 7.30 uur stud. Ha- rinck). Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. (Menne Slmonszherdenklng) Rem. Gemeente: 10.30 uur prof. dr. G. J. Hoenderdaal. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Oud-Kath Kerk Zoeterwoudseslngel 50: 9.45 uur Hoogmis; donderdag 7.30 uur Avondmis. Vrije Kath. Kerk (VreewiJkstr. 19)10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3)10 en 5 uur dhr. Dikkes; maan dag 8 uur Jeugdbljeenkomst. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr.; dinsdag 8 uur bijbelbe spreking; vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur Helllglngssam- komst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur Opwekkingssamen komst. O.l.v. kapitein C. Vermeulen. Engelse dienst (Oud-Kath. Kerk Zoe terwoudseslngel 50)3 uur Evensong (be zoek van de bisschop van Fulham). Anrlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool; 7 uur ds. Swets te De Rijk (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. M. G Kornet te Oude- Weterlng. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur d6. D. H. Blesma te Llsse. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem.: Jullanastraat: 10 uur ds. P. A. Lefeber; 6.30 uur ds. B. C. Bouwen te Barendrecht (jeugddienst). Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. M. Hanemaaljer. Gebouw Jonathan: 10 uur ds J. H. Bogers. Kapel Hooft- straat: 9.30 uur ds. A. A. Koolhaas te Amersfoort: 6.30 uur ds. A. van Eljk te Bergambacht. Oudshoornseweg10 uur ds G. Cadée Martba-Stlchtlng: 10.30 uur ds. C. M. ten Cate, vlootpredikant te Den Haae. Geref. Kerk. Maranathakerk: 10 uur ds. D J Modderaar te Voorschoten; 6.30 uur ds. W. WIJma. Salvatorlkerk: 10 uur ds. W. WIJma: 6.30 uur ds D. J. Mod deraar te Voorschoten. Hooftstraat: 10 u. ds W. Tom: 6.30 uur ds. N. W. van der Hout te Hazerswoude. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 uur leesdlenst; 5 uur ds H. Scholte. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalem- kerk Grljpenstelnstraat 9 30 en 5 uur ds. M S Roos. Oud-Geref Gem. Van Man- dersloostraat- 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem Geref Gem., Van Mandersloostraat: 7 uur mevrouw ds. A Hoff-Vlsscher Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst: 6 30 uur de heer A. v d Brand zendeling In de Soedan. Benthuizen Herv Gem.: 9.30 en 6 u. ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; (heden 7 uur stu dent Hulsman te ZwJJndrecht: dinsdag 7.15 uur student Harlnck te Goes). Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. B. Melndert te Waarder; 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. (Nieuwerbrug)6.30 uur ds. P. A. A. Klusener te Delft. Herv. Evang.: 9.30 uur ds. F. D. Emous te Den Haag; 7 uur ds. S. W. de Vries te Hilversum. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. A. C. Kersten te Utrecht. (Nieuwerbrug): 9.30 en 6 30 uur ds. J. Wagenaar te Zwam- merdam. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Luth. Gem.: 10.45 uur ds. A. Jense (H.A.). Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. J. Sevens- ma te Amsterdam. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. L. Hermans; 6.30 uur ds. A. den Oud sten. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. K. H. Schuring te Alphen a. d. Rijn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur lees dlenst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. A. Hoff-Vlsscher. „Looft God met bazuingeklank". Een detail van liet fraaie orgelfront van de Geref. Salvatorikerk te Al phen a. d. Rijn. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal (H.A.); 5 uur ds. F. Brouwer (H.A. en Dankzegging). Geref. Kerk: 10 én 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangeli satiesamenkomst: drie uur (Nutsgebouw) Spreker evangelist J. Starrenburg te Sluis kil. (Maranathasamenkomst woensdag 8 uur Nutsgebouw, spreker evangelist Th. Dikkes te Lelden). Hnogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree (H.A. en Nabetrachting). Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur kand. G. Kalsbeek; 6 uur ds. A. Makkenze. (Kapel Nieuwe Duinweg): 10 uur ds. S. G. J. Goverts te Naaldwijk. (Gymnastieklokaal Narcisstraat)10.30 u. ds. A. Makkenze. Geref. Kerk: 10 uur ds. H. de Valk; 5 uur ds. L. van der Linde te Rijnsburg. KatwUk aan Zee Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uur ds. W. A. B. Hagen; 6 uur ds. D. Bouman. Oude Kerk: 10 uur ds. W. Tukker; 6 uur ds. W. A. B. Hagen (Jeugd dienst). Kapel: 10 uur ds. Jac. de Vos; 5 uur ds. F. Offerings. Groen van Prln- stererschool10 uur ds. F. Offerings. Zee- hospltlum: 6.45 uur ds. W. L. Tukker. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijl man; 5 uur ds. NawiJn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 9.30 en 6 uur ds. Breen. Geref. Gem., Remisestraat: 10 en 6 uur leesdlenst. Geref. Gem. In Ned., Casa Ca ra: 10 en 6 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.t 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Wolven te Urk. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur dws J. P. Honnef (H.A.). Kerkzaal: geen dienst. Geref. Kerk: 10 uur ds. Chr. Griffioen te Woerden; 6.30 uur ds. S. S. Dijk. (Kerkzaal): 10.30 uur ds. J. J. Dijk. 5 uur A. v. d. Kay te Woerden Vrjjz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a) i 10.30 uur ds. E. de Jong te Overschle. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Ghsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. TH. J. Koffrle. Ll96e Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur vi caris J. Mansvelt; 7 uur ds. G. Pettlnga. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van GUst. (Donderdag 7.30 uur ds. H. van Gllst). Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Ge ref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. (Don derdag 7.30 uur leesdlenst). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. C. P. Hoekema te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6 30 uur ds. J. R. Wol- fensberger te Amsterdam (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 uur leesdlenst; 6.30 uur ds. H. J. Koffrle te Lelmulden. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Nleuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Klusener; 6.30 uur kand. D. Brouwer te Katwijk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. VriJz. Herv.: 1.15 uur ds. Cadée te Alphen a. d. Rijn. NoordwiJk-BInnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. (H. A. en dankz.). Gebouw Plckéstraat 64: 10 uur Jeugd kerk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (11 uur v. d. Berghstlchtlng) ds. W. Dekker. Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. W. Hoekstra; 5 uur ds. N. J. Cu- pédo. (Sole Mlo)10 uur ds. N. J. Cupédo. Jeugdkerk: 10 uur ln Porque aan de K. W. Boulevard. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Oegstgeest Herv. Gem.: Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.A.). Pauluskerk: 10 uur ds. H. K. Jonkman (uitzending van de heer en mevrouw Groenendijk en van de heer en mevrouw De Haan naar Nleuw-Gulnea) 7 uur ds. B. C. Visser. Ver. v. VriJz. Herv. W. de Zwljkerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk. Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. Meijer. Geref. Kerk (Vrijge maakt) W. de Zwygerkerk: 8.45 en 3 uur ds. H. J. Zwarts. Oude-Wetering Herv. Gem.: 10.30 uur (ln Geref. Kerk) ds. A. M. Knottne- rus. Geref. Kerk: 9 uur prof. dr. J. Wa terink te Amsterdam; 3 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur de heer Hulsbos. RiJnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 5 uur ds. L. Floor sr. te Nleuw-Vennep. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenewoud (H.A.); 5 uur ds. J. Bronsgeest te Heemstede (Jeugddienst). (Bethelkerk)10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud (H.A.). Ge ref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur ds. J. BIJleveld; 5 uur ds. H. de Valk te Kat wijk a. d. Rijn; (Petrakerk): 9.30 uur ds. H. Post; 5 uur ds. J. BIJleveld; (Marana thakerk): 9.30 uur ds. J. v. d. Linde; 5 uur ds. H. Post. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 5 uur ds. K. Drost te Gouda. Toenemende belangstelling voor aandelen (Van onze financiële medewerker) Het is zeker geen ongelukkig verschijnsel, dat de economisch ontwikkelde landen de bevordering van de nationale welvaart in steeds sterkere mate op internatio naal niveau zoeken en zich daarbij laten leiden door de groeiende overtuiging, dat men moet geven om te kunnen ontvangen. Sinds op 13 maart 1948 de Marshall hulp door de Amerikaanse Senaat werd aanvaard en op de 26e van die maand de eerste zending van 4000 ton graan met de „Noordam" naar ons land ging, heeft Nederland ca. 1 miljard Marshalldollars ontvangen en Europa in totaal ca. 12 miljard, waarmee de grondslag werd gelegd voor de opbouw van de economie in ons werelddeel, welke zich sindsdien tot een ongekende hoogte heeft ontwikkeld. De Europese industriële produktie is ver boven het voor-oorlogse peil gestegen en de staalproduktie van ca. 80 miljoen ton in 1960 ligt niet ver meer beneden die van de V.S., welke ca. 100 miljoen ton heeft bedragen. De nieuwe president van de V.S. heeft dan ook alle recht van spreken als hij op de welvarende landen in Europa, zoals West-Duitsland en Nederland en in Azië speciaal Japan, een beroep doet om er toe mede te werken dat het ver broken monetaire evenwicht tussen de V.S. en Europa wordt hersteld. Of dit moet geschieden door een politiek van milde inflatie in ons werelddeel, gelijk Kennedy schijnt te hebben gesugge reerd, is een andere zaak, maar dat het vraagstuk van de Amerikaanse dollar door internationaal overleg moet wor den opgelost, staat wel vast. De Franse staatsman en bankier Jean Monnet heeft dan ook verklaard dat er geen dringender vraagstuk is waarvoor de westelijke wereld zich ziet geplaatst, om dat de stabiliteit van de valuta van de gehele wereld op het spel staat. Reeds de eenvoudige verklaring dat er een gemeenschappelijke poging wordt gedaan om de valuta's van het Westen te stabiliseren, zou. zo merkt Monnet op, het psychologisch klimaat verbeteren. Ook van andere deskundige zijde wordt telkens weer betoogd dat Amerika met een verhoging van de goudprijs, die een devaluatie van de dol lar zou betekenen, niet is geholpen, maar dat dit integendeel voor alle Wes terse landen tenslotte een groot nadeel zou zijn. Om dezelfde reden is men in deskundige kringen ook tegen een op waardering van de Duitse Mark ge kant en wordt thans gepoogd op andere wijze de bestaande hoogconjunctuur wat af te remmen en de toevloed van bui tenlands kapitaal tegen te gaan. Als zodanig heeft men ook de per 21 januari jl. ingegane verlaging van het Duitse disconto te zien. Nadat dit in no vember van het vorig Jaar van 5 en 4 pet. werd gebracht, is nu tot een ver laging tot 3M: pet. besloten, terwijl an derzijds door ten dele renteloze leningen ten behoeve van de onderontwikkelde gebieden gepoogd wordt de liquide mid delen bij de banken te binden. Ook in ons land, dat tot op zekere hoogte in dezelfde positie verkeert als West-Duitsland blijft het streven van regering en Nederlandsche Bank er op gericht een al te grote kapitaalruimte te voorkomen. De nieuwe 41/4 pets le ning van f350 miljoen heeft vermoe delijk geen ander doel en ook de verho ging van de door de handelsbanken bij de centrale bank aan te houden ren teloze kasreserve van 8 tot 9 pet. thans ca. f 650 miljoen uitmakende vindt daarin haar grond. In welk een mate het psychologisch effect, waarvan Jean Monnet ten aan zien de monetaire verhoudingen sprak, ook in ander opzicht van invloed is. blijkt uit de vaste stemming in Wasl Street en de koersstijging op de New- Yorkse aandelenmarkt sinds het begin van dit Jaar. Nadat het indexcijfer voor Industrials in 1960 een hoogste stand van 686 en een laagste van 599 heeft ge toond, is het deze maand van 610 tot bijna 640 opgelopen, hoewel de sympto men van de recessie nog nauwelijks zijn verzwakt Het gaat in de staalindustrie iets beter dan tegen het eind van het vorig jaar, doordat hier en daar de ge slonken voorraden worden aangevuld, maar de Amerikaanse automobielenin dustrie. de voornaamste afneemster van staal, maakt nog altijd een moeilijke tijd door en de werkloosheid neemt eer toe dan af. Het optimisme van de nieuwe presi dent en het enthousiasme, waarmee hjj bij de aanvaarding van zijn functie in binnen- en buitenland is begroet, heb ben blijkbaar de kapitaalbeleggers in de V.S. een hart onder de riem gestoken en hen opnieuw naar de aandelenmarkt gedreven. In meer zakelijk opzicht troost men zich thans met de verwach ting dat, al moge het eerste kwartaal van 1961 dan nog slecht zijn, daarna allengs een verbetering In de economi sche en monetaire toestand van de V.S. zal intreden. De Europese beurzen, met name die van Amsterdam, hebben zich vooral in begin van deze week, daarvoor zeer ge voelig getoond, terwijl ook buitenlandse vraag er toe heeft begedragen dat het koerspeil van vele aandelen weer aan merkelijk is gestegen. De voortgaande concentratie en integratie van het be drijfsleven in ons land en de* andere Westerse landen zomede, de verdere uit- uitbouw van E.E.G. en E.F.T.A. brengen ongetwijfeld in bepaalde opzichten hun moeilijkheden mee, maar worden „im groszen Ganzen" toch als doeltreffende hulpmiddelen beschouwd voor een verde re groei van de Europese economie. Als een meer technische stimulans komt daarbij dat de nog altijd grote nationale besparingen tot aankoop van effecten nopen en vele beleggers, w.o. ook de kleinere, zich met het oog op een even tuele herziening van de internationale monetaire verhoudingen, bij aandelen veiliger voelen dan by obligaties en an dere geldelijke waarden. Aan de Amsterdamse beurs hebben we nu reeds ca. 35 fondsen, welke het tot boven 500 pet. hebben gebracht, een groot aantal boven 700 en 800, enkele Philips, Scholtens, Kon. Zout tot boven 1000 pet. Zoals wij een paar we ken geleden reeds opmerkten, valt hier door een toenemend aantal fondsen bui ten het bereik van de kleine belegger en de emissies van grote concerns a pari worden door de beurs dan ook met vreugde begroet. Dit heeft echter tot gevolg dat de koers van de aandelen voor de emissie niet zelden bijna even veel en soms meer stijgt dan ze als ge volg van de emissie moet delen. Zo zijn de aandelen Centrale Suiker op de aan kondiging van een emissie van ca. 430 pet. gestegen, waardoor dus reeds 45 pet. „claimverlies" bij voorbaat is inge haald Er zijn deze week nog een paar nieuwe emissies, Mulder's Rollend Ma teriaal, Pluvier Motorenfabriek, en de verwachting bestaat dat er meerdere zullen volgen, waartoe de ruime kapi taalmarkt thans volop gelegenheid biedt. Voor de nieuwe staatslening, waarop maandag a.s. de inschrijving openstaat, wordt dan ook een groot succes ver wacht. Economische toestand gaat achteruit Het gaat de IJslandse visserij op dit moment bepaald niet voor de wind. Uit een verslag, dat onlangs door de IJs landse regering werd uitgegeven is ge bleken, dat de visserij thans een finan ciële crisis doormaakt. Verschillende instanties belegden reeds bijeenkomsten met als hoofddoel het be spreken en nader bestuderen van plan nen, die de IJslandse visserij voor een bankroet moeten vrijwaren. De oorzaak van de huidige toestand kan wel gezocht worden in het feit. dat de IJslandse reders besloten hebben alle verzendingen naar het Verenijd Koninkrijk stop te zetten zolang de be sprekingen tussen de beide regeringen aan de gang zijn. Vanaf het ogenblik, dat dit besluit ge nomen werd, vertoont de economische toestand van IJsland een dalende lijn. Hierbij dient nog te worden toegevoegd dat juist gedurende deze periode weinig renderende aanvoeren gemaakt werden en vele schepen opgelegd werden. Het is in verband hiermede, dat de IJslandse regering een wet ontworpen heeft waarbij voorgesteld werd de vroe ger bepaalde tijdstippen tot terugbeta ling van de toegestane kredieten te ver lengen. Een IJslandse visserij deskundige voegde het volgende hieraan toe: „Het is onontbeerlijk dat weloverwogen maat regelen genomen worden van de huidige wetgeving der kredieten aan de visserij op een volledig nieuwe leest te schoeien en de huidige termijnen terdege te ver lengen om aan de reders toe te laten zich volledig te herstellen op financieel gebied en zodoende de IJslandse visserij te doen herleven". Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart; 5 uur ds. D. J. Vossers te Lelden. Geref. Kerk: 10 uur ds. Kui per; 5 uur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer (H.A.). Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur leesdlenst; 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer D. G. van Hoeven te Benthuizen; .30 uur ds. J. R. Cuperus. (Wijkgebouw) 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur de heer D. G. van Hoeven. (Wet en Evan gelie): 9.30 uur ds. E. Kalkman (H.A.); 7 uur ds. L. Schellevls te Gouda (Open- deur-dlenst). Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Patjer te Maasland. Oud-Ger. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Rem. Ger. Gem.: geen dienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra (H.D.); 7 uur prof. dr. H. Berkhof te Oegstgeest. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse; 7 uur (Jeugddienst) dr. P. L. Schoonhelm te Leiden. (Kieviet- kerk) 9 uur jeugdkerk; 10.30 uur ds. J. T. Wlersma. (Deylerhuls)9 uur Jeugd kerk; 10.15 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. G.van Duinen. (Zijllaan)10 en 5 uur ds. A. Vos. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam) 10.35 uur ds. P. J. Barnouw te Den Haag; 7.30 uur ds. J. Zuurdeeg. NPB/Rem. Gem./ Doopsgez. Gem. Johannahuis)10.30 uur dr. H. J. Heerlng te Den Haag. Soefibe weging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur universele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorpshuls)10 en 5 uur ds. J. C. v. d. Broek te Ridderkerk. (Dorestad 10 uur St.-Ursulaklinlek 11 uur dr. D. K. Wie- lenga te Wassenaar). Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9 30 uur ds. P. D. Kuiper; 6.30 uur ds. H. v. d. Berg, belden te Sassenhelm. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 en 7 uur ds. W. Verwei). Geref. Kerk: 9.30 en 30 uur ds. J. W. Genult. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman te Bodegraven. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Het postgirosysteem bestaat (nog) niet in Engeland (Van onze Londense oorrespondent) Engeland is nog niet zo modern dat het er een postgirosysteem, in beginsel reeds door de Romeinen uitgevonden, op na houdt. Het gevolg is dat iedereen, die regelmatig geld moet overmaken, een deftige bankrekening bezit en dat de vijf grote banken overal plaatselijke fi lialen hebben. De Engelse Posterijen, welke de conservatieve regering als een soort handelsonderneming wil laten func tioneren, schijnt haar gedachten te la ten gaan in de richting van een soort van girodienst. Invoering hiervan zal waarschijnlijk voor de banken een verlies van miljoe nen klanten betekenen. Vandaar dat zij nu alvast als tegenzet het publiek een nieuwe service gaan aanbieden. Men behoeft namelijk in de toekomst geen rekeninghouder meer te zijn om via een bank geld aan een relatie over te maken. Hun nieuwe systeem maakt het mogelijk dat men door het invullen van een simpel formulier tegen betaling van zes pence (ongeveer een kwartje) een bedrag kan laten overschrijven op Ho willekeurige bankrekening van een schuldeiser. Thans kost een transactie via de eigen bank meer dan 60 cent. De IJslandse regering heeft de plaat selijke rechtbanken uitdrukkelijk ver zocht dat, alvorens een rederij of een andere tak.van de visserij-industrie in staat van faillissement wordt verklaard, deze het onderwerp zou uitmaken van een nauwkeurig en gedetailleerd onder zoek. de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER HOGE RAAD WIJST EIS VAN PROF. v. d. BERGH AF De Hoge Raad heeft thans beslist, dat de wet, die de korting op pen sioenen van oud-leden der Tweede Ka mer regelt in verband met de A.O.W.- uitkering (wet van 31 januari 1957, Staatsblad 30) op wettige wijze tot stand is gekomen. Dit laatste werd be twijfeld door prof. mr. dr. G. van den Bergh, oud-hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, die wegens korting op zijn pensioen als oud Twee de-Kamerlid de staat een proces aan deed. Zijn eis om deze korting onge daan te maken is echter afgewezen zowel door de Haagse kantonrechter als door het Haagse Gerechtshof. In cassatie heeft prof. van den Bergh aangevoerd, dat bedoelde wet niet overeenkomstig de eis van de grond wet met de stemmen van 2/3 van het aantal leden van elk der Kamers zou zijn aangenomen, daar deze aanneming is geschied zonder hoofdelijke stem ming. De Hoge Raad heeft het cassatiebe roep van prof. Van Den Bergh verwor pen, stellende, dat de beide Kamers der staten-generaal dit wetsvoorstel hebben goedgekeurd. Het is niet ter toetsing van de rechter, zo stelt het arrest voorts vast of een voorstel van wet voor aan genomen moet worden gehouden, nu het blijkens de wijze waarop het door de Koningin is afgekondigd, mede de Koninklijke goedkeuring heeft verwor ven. Krachtens lid 1 van artikel 131 van de grondwet heeft het kracht van wet, aldus de Hoge Raad. Ouderkerkse omheining moet verdwijnen De in Ouderkerk (gemeente Ouder Amstel) wonende bouwkundige F. H. Ruppert, zal moeten toestaan dat de gemeente de rieten omheining, die hjj om zyn achtertuin heeft gebouwd, bin nenkort een halve meter lager komt maken. De schutting, die dan 1.20 meter hoog zal worden, zal in oktober a.s. ge heel moeten verdwünen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Steehman, die vanochtend uitspraak deed in het korte geding dat de bouwkundige tegen de gemeente Ouder-Amstel had aangespan nen, verklaarde dat voor het bouwen van een dergelijke omheining een schrif telijke vergunning nodig is. Met het standpunt van eiser, dat zyn schutting als een bouwwerk van ondergeschikt be lang gezien moet worden, kon de presi dent zich niet verenigen. De heer Ruppert had de omheining, na van een gemeenteambtenaar te heb ben vernomen dat er geen vergunning voor nodig was, opgetrokken omdat hy o.a. bij het zonnebaden niet bespied wil de worden. De president veroordeelde eiser tevens tot betaling van de kosten van het korte geding, zijnde f 200. Ook de Posterijen hebben nog een nieuwigheid bedacht. Het aantekenen van brieven zal binnenkort aanmerke lijk duurder worden, terwijl het maxi male schadebedrag bij het verloren gaan ook hoger zal komen te liggen Tallozen laten hun brieven aantekenen, niet omdat deze waardepapieren bevat ten, maar om er zeker van te zijn dat ze op hun bestemming aankomen. Te gen betaling van zes pence zal het pu bliek thans een ontvangstbewijs kun nen krijgen waaruit blijkt dat de brief is gepost en ook nog een bewijs dat de geadresseerde de brief heeft ontvangen. Aantekenen is in deze vervallen. GEBRUIK LICHTREFLECTERENDE STROKEN OP UW VOERTUIG OF KLEOING Lichtre flecteren d« stroken op de achterzijde van uw voertuig (of kleding) dient u niet te hoog aan te brengen. Deze stroken hebben namelijk tot doel uw aanwezigheid op de weg bij avond zo duidelijk mogelijk kenbaar te maken aan de weggebruikers die achter u rij den. U valt op doordat het licht van de koplampen op het reflecterende deel van het voertuig of de kleding valt. Hoe lager de reflecterende strook is aangebracht, des te eerder valt het licht erop. Dit laatste speelt vooral een be langrijke rol, indien met gedimde kop- lichten wordt gereden, zegt de ANWB. Breng dus de stroken reflecterend ma teriaal zo laag mogelijk op uw voertuig of op uw kleding aan. dan bent u reeds van verre te zien, ook als onverhoopt, de aohterverlichting van uw voertuig uit valt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6