Veldslagin Fleet Street om het bezit Odhams publiciteitsconcern ZWEEFVLIEGEN IS ZIJN HOBBY In Innsbruck Nederlands hoogterecord: 7600 meter Nog even het weerbericht WESTDUITS PARLEMENT NAAR LAGERHUISMODEL Minister van Landbouw Scliwarz sluit „vrede" met de boeren Hermes-Heerleii begint nu lotto ZATERDAG 28 JANUARI 1961 het zweefvliegen. Op 12 november van het vorig jaar steeg prestatie-vlieger Guldemond, na een lierstart, ergens boven het verkeers vlieg veld Innsbruck tot een hoogte van circa 7600 m. In zijn eigen „kist" was hij de eerste Nederlander die, na een intensieve voorbereiding van drie jaar, een dergelijke „absolute hoogte" haalde. Deze verrichting, evenals zijn „hoogtewinst", zijn bij de K.N.V.vX. als Nederlandse records aangevraagd! Hoogtewinst wil zeggen: de absolute hoogte waarvan de ontkop- pelingshoogte is afgetrokken. Cees Guldemond zat reeds „los" op 300 m., wijst het barogram aan, en dat is erg laag. „Overdrijf de zaak niet hoor, want ik sta 's avonds voor je deur!" Cees Guldemond zet zijn Mercedes in de eerste versnel ling en rijdt geruisloos weg, de heldere vriesnacht in. Het is tien over twaalf. Om ons heen is alles stom en stil. De straat slaapt. Maar toch lijkt het alsof we midden op een warm vliegveld staan en net zijn teruggekeerd van een boeiende tocht met een zweefvliegtuig. Zó hebben we zitten luisteren naar de verhalen van deze Katwijkse zweefvlieger, die elke minuut vrije tijd nodig heeft voor „een hobby waar ik nooit meer af kom": „Zullen we dan maar beginnen?" vragen we, als het televisie-jour naal is afgelopen, nog niet besef fend by wie we eigenlijk op bezoek zijn. Maar zweefvliegers blijken bij zonder geïnteresseerd in het weer bericht, zij lezen boeken over me teorologie en bestuderen foto's van karakteristieke wolken. Na het weeroverzicht raken we dan toch aan de praat. Hoe wordt iemand nu zweefvlieger? „Eerst krijg je een aantal lessen van een instructeur in een twee-zltter. Na enige starts met hem ga je solo vliegen. Ben je zover dan bezit je het A-brevet. De volgende stap is uiteraard het B-brevet, dat wordt uitgereikt nadat er negen starts al leen zijn gemaakt. Het eigenlijke zweven komt pas, als de zinnen ge zet zijn op het laatste brevet: C. Hiervoor moet je vijf minuten bo ven de ontkoppelingshoogte van 400 meter zien te blijven. Eenmaal zover gevorderd leveren de laatste twee examens van de Rijkslucht vaartdienst geen onoverkomelijke moeilijkheden meer op. Je slaagt, zowel voor een theoretisch als prak tisch gedeelte, en behaalt daardoor het officiële zweefvliegbewijs, wat te vergelijken is met het rijbewijs voor je auto. Al deze eisen zijn in ternationaal vastgesteld door de F.A.I., een afkorting van Fédé- ration Aeronautique Internationale. Je wordt „losgelaten", wat na tuurlijk ziet zeggen wil, dat je nu ineens een echte termiekvlieger bent. Dat vergt minstens twee of drie jaar praktijk". Op Valkenburg Cees Guldemond is lid van de Zuidhollandse Vliegclub Z.H.V.C., die voornamelijk in het weekeind bijeenkomt op de marine vliegbasis Valkenburg. Er zijn plus minus dertig clubs in Nederland, die alle op militaire velden vliegen. Alleen Teriet is een echt zweefvliegtuig centrum, waar dan ook speciaal be- roepspersoneel loopt. Het is het el dorado van de zweefvliegers. „In het voorjaar trekken we daar alle maal naar toe, dat wil zeggen de prestatie-vliegers die op zoek zijn naar goede termiek". We zitten ineens wat ongemak kelijk op de bank, die we delen met de enthousiaste verteller, die boven al van plan is om vanavond het zweefvliegen onder de aandacht te brengen van het grote publiek. „Wat is termiek?" De vraag is ge steld vóór we inzien, dat we dit nog hadden moeten weten van de h.b.s-tyd. ,Dat is het opstijgen van warme luchtbellen. Wij zoeken die op met onze instrumenten. Dit is erg belangrijk, want door die luchtstroom word je met je kist naar de wolkenbasis gedreven." Zweefvliegvrouwen „Alle 52 weken zitten we 's zater dags en 's zondags op het veld. Ook als het lelyk weer is, want er is altyd wel wat te repareren aan de toestellen." „Vindt u het nu leuk, dat uw man iedere week van huis is?" vragen we mevrouw Gulde mond voorzichtig, als zij met twee pullen bier en een kopje koffie de kamer binnenkomt. Er wordt harte lijk gelachen. „Zweefvliegvrouwen zijn inderdaad er belangrijk," vult Cees aan. „Als zij dat niet altijd maar goedvonden, zag het er hope loos uit. Ettelijke huwelijken zijn gestrand door de zweefvliegerij". Nu zyn wij verplicht te vermelden, dat de Guldemonds beslist niet met dit probleem te kampen hebben. Van de 1484 vluchten, die Gulde mond nu op zjjn naam heeft staan, heeft hij er menigeen met zijn charmante vrouw gemaakt. Subsidies: uniek „Ons land is uniek in Europa, wat de subsidies van het Rijk be treft. Hiervoor alle lof aan de K.N.V.v.L.! De hele zweefvliegerij draait namelijk op die subsidies. Het hoofdbestuur is daardoor in staat toestellen en materiaal te ko pen, dat dan weer tegen vrij lage prijzen aan de clubs wordt ver huurd. Maar we stellen daar ook wat tegenover. De leden van onze clubs leiden scholieren op, die met ernstige plannen rondlopen om la ter een baantje bij de luchtvaart te kiezen. Met onze goedkope zweef- kistjes testen wij deze jongens al op hun vlieggevoel. Hoe vaak komt het niet voor, dat er knapen zijn die een peperdure opleiding krijgen aan de Rijksluchtvaartschool met motorvliegtuigen uiteraard en die na een jaar, of zo, toch on geschikt blijken te zijn voor de luchtvaart Eigenlijk spéren wij geld voor het Ryk. Gratis opleiding Is zweefvliegen een dure sport? „Dat hangt er van af. Die h.b.s- ers en jongens van het Lyceum, die bij ons komen, krijgen om te be ginnen een gratis opleiding, tot ze „solo" zyn. Dat wil dus zeggen: totdat ze hun zweefvliegbewijs heb ben! Daarna moeten ze gaan be talen, maar dan zijn ze meestal wel zo oud, dat ze naar de Rijkslucht vaartschool kunnen. Willen ze bij de Luchtmacht dan zorgt de K.N.V.v.L. vaak voor de nodige maatregelen". ,,'s Zomers oefenen we al met deze lui van 's ochtends vier uur af. In de winter wordt dat negen uur. Om tien uur, half elf, wan neer de termiek gaat komen, gaan we zelf de lucht in. Maar er zijn dan nog allerlei karweitjes op te knappen, zoals het sjouwen met de kisten, en het poetswerk. Ze hel pen ook mee met het omhoogtrek ken van de vliegtuigen etc., etc. Soms ook neemt de instructeur ze een half uurtje mee naar boven in een twee-zitter en kunnen ze van de termiek genieten. Na het behalen van het zweef vliegbewijs komen de kosten per jaar op zo'n 250 gulden. Ja, en wil je prestatie-vlieger worden met een kist van jezèlf, inderdaad, dan komt er heel wat kijken. In Neder land ztfn er waarschijnlijk slechts twee vliegers, die een eigen vlieg tuig bezitten, alle anderen maken vluchten in geleende of gehuurde toestellen". Twee kraakj es Is zweefvliegen gevaarlijk? „Nee, echt niet. Op Valkenburg hebben we dit jaar ongeveer 5000 starts ge maakt en we hadden maar twee „kraakjes"-landingen met aanzien lijke schade, waarbij één keer de romp doormidden ging". Ook zijn er natuurlijk wel enkele „bonsjes", wat dan „harde landingen" blijken te zijn. Het gesprek vliegt van het ene onderwerp naar het andere. Zo hebben we het ineens over om gangsvormen. „Daar houden wij ons niet mee op. Met die machtige, imponerende natuur om je heen, een prachtige strakblauwe lucht bij voorbeeld, besef je hoe betrekkelijk alles beneden toch eigenlijk maar is. We nemen wel eens „zo iemand" mee, en als we plotseling dan in de buurt van een donkere onweersbui komen, denkt hij niet meer aan die voorschriftjes en aan de kleur van zijn das. Alléén zit je in de hoogte met je navigatieproblemen en het slechte weer en de moeilijkheden bij het zoeken naar een geschikt landingsveld, wanneer je. vluchten overland maakt en je soms wel vijf of zes uur in de lucht hebt gezeten. Je raakt geestelijk erg vermoeid en je gaat tegen jezelf zitten praten: tot jezelf blijven, Cees!" Het zweefvliegen is een sport, die je nooit meer loslaat. We begrypen het nu. Naar Innsbruck Tot dusver heeft Cees Gulde mond nog niets over zichzelf ver teld. De zweefvliegsport in het alge meen wilde hij voornamelijk op de voorgrond brengen. Zó vol vuur is hij bezig, dat hij onze vraag recht- op-de-man-af niet eens als zodanig opmerkt. „Hoe ging dat nu verle den jaar november in Innsbruck?" „Mijn vrouw en ik zijn samen met de auto naar Innsbruck gereden. De kist ging ook mee, achter op de zelfgebouwde lange aanhangwagen. Hij zat keurig ingepakt in een mol tonhoes, met daarover heen nog weer eens een waterdicht zeildoek. De eerste zes dagen, dat we in het machtig mooie Inntal waren had den we schitterend weer. Maar daérvoor waren wij, prestatievlie gers, niet gekomen. Wij zaten te wachten op de „föhnlage" uit Ita lië, die bijzonder gunstig is voor onze hoogtevluchten. In die tussen tijd maakten wij met gletsjer- piloten sleepvluchten door de dalen van soms wel tweeëneenhalf uur. Maar toen kwam dan toch einde lijk de föhn. Iedereen werd gek Binnen een uur stonden er twintig prachtige vliegtuigjes op het vlieg veld Innsbruck. Ik zette de lier vast op, zodat ik direct kon starten, wanneer de föhn het dal in zou slaan en de wind 180 zou draaien". „Hoe zie je dat?" „We kijken dan met spanning naar de vlaggen van de berghotels. Stel, dat de vlag van een hotel, dat hoog ligt, op oost staat en de vlag van een lager ge legen hotel op het westen. Wanneer de wind nu dieper het dal in zakt, zien we dat aan die tweede vlag. Er wordt dan direct gelierd". Onderuitgezakt „De föhntoestand was die dag wel bijzonder moeilijk. Alle mensen zijn gestart en dat zyn toch geen prut sers, maar vakmensen. Toch bleven we maar met z'n zessen tegen de berghelling hangen. Ikzelf ben ook eenmaal „onderuitgezakt". De twee de keer lukte het wel en toen heb Ik twee uur nodig gehad om tus sen die kloven de bergtoppen te be reiken. Je nadert de bergen met je vleugeltippen soms wel tot vier me ter!!! Daarna moest ik trachten het Inntal over te steken, van noord naar zuid, dus van de Duitse Alpen naar de Italiaanse. Dat is een af stand van 10 km. Met mij zijn daar nog twee vliegers in geslaagd, de anderen zakten af, doordat ze in een „rotor-wind" terecht kwamen. Zonder geluk vaart niemand wel. Ik kreeg gelukkig m'n golfstijgwind te pakken. Nog eens een uur en negen minuten heb ik toen nodig gehad om tot een hoogte van 7586 meter te klimmen. Op 3000 meter komt de zuurstoffles er aan te pas, en er zijn nog meer moeilijkheden te overwinnen, zoals bij voorbeeld de vorst, die op 7000 meter wel tot zo'n 40 graden daalt, en de pijn in je knieën,d oordat je kraakbeen gaat uitzetten. Afdaling De afdaling was nog het span nendst, want ondertussen was er beneden me heel wat gebeurd. Innsbruck was niet meer te pien. Het dal zat helemaal dicht. M'n zicht was bovendien slecht door ijs afzetting op mjjn ruiten. Ik heb de remkleppen open gezet: naar bene den, naar het wolkendek. Boven de bewolking draaide ik mijn neus op Italië. Rechts moest dus Innsbruck liggen, redeneerde ik. Gelukkig vond ik een paar gaten in het wol kendek. Zo ben ik het dal inge doken in de hoop na elke bocht Innsbruck te ontdekken. Met zo'n glijvlucht naar beneden, die ditmaal 20 minuten duurde, is het goed uitkijken geblazen. Want als je je vergist, zit je zo boven op die pieken en dan maak je natuur lijk spaanders. Cees Guldemond, die door deze hoogtevlucht tevens het Gouden C brevet met één diamant behaalde, is van plan om in het voorjaar daar nog een diamant aan toe te voegen, door een doelvlucht van 300 km overland te maken. Het is zowat half twaalf. Aan het interview is een eind gekomen. Met z'n drieën gaan we de auto uit de garage halen. Het is ijskoud op de Boulevard van Katwijk. We worden netjes thuisgebracht, maar eerst moéten we de kist nog zien en die staat in Valkenburg. PARTIJEN TEGENOVER ELKAAR (Van onze correspondent ln Bonn) De grote vergaderzaal van de Bondsdag, de Tweede Kamer in Bonn, met haar meer dan 500 zetels en aparte tribunes voor pers, diplo maten, regering en publiek, zal in de aanstaande zomer een volkomen an der aanzien krijgen. De fracties heb ben namelijk zo goed als besloten de Bondsdag qua vorm op Britse leest te schoeien. Op het ogenblik kijkt de president van de Bondsdag neer op een grote zaal waarin aan zijn linkerzijde de SPD en enkele FDP-ers en aan de rechterkant de CDU, vele FDP-ers en de Deutsche Partei zitten. Achter de parlementsle den verheft zich de publieke tribune, over de gehele breedte van de zaal. Pers en diplomaten zitten evenwijdig aan de parlementszetels, de regering heeft een smalle tribune rechts van de president en de Bondsraad (Eerste Kamer) heeft een even smalle tribune links van de voorzitter. Bevorderlijk voor de atmosfeer is deze indeling nimmer geweest. Men klaagt trouwens toch al steen en been over het gebrek aan levendigheid in de Bonds dag (ondanks de invoering van een nieuw soort vragenuurtje), waar het ove rigens in grote trekken bepaald iets le vendiger toegaat dan in onze Tweede Kamer Maar de Bondsdag mist de intimiteit van de Tweede Kamer. Thans wil men het parlementaire klimaat verbeteren door de regeringspartijen en de opposi tie, gelijk in het Britse Lagerhuis, tegen over elkaar te plaatsen. De voorzitter behoudt zijn hoge zetel, van waar af hij, gezeten onder een enorme adelaar, links en rechts de parlementsleden onder zich ziet. Voor zich rit, naar de uitgang van de grote zaal, zal hij in den vervolge een breed pad zien lopen, dat oppositie en regeringspartijen van elkaar zal schei den. In tegenstelling tot de huidige plaatsen zullen straks de zetels schuin omhoog lopen, als in een amfitheater, tot een hoogte van 2.20 meter. Intiemere sfeer De regering zal in geen geval op de eerste rij van de banken van de rege ringspartij ''omen - daardoor zouden de fractieleiders der regeringspartijen in het gedrang komen. Men overweegt een apart blok te bouwen in het midden van r* 3 zaal aan de kant van de regerings partijen, maar daarvan gescheiden door een smalle gang. Men hoopt door dit alles het klimaat en de atmosfeer in de Bondsdag te ver beteren. Het wordt in elk geval dan wat intiemer, al beseft men in Bonn zeer goed dat het niet alleen de plaatsing der stoelen is die atmosfeer en klimaat be paalt! Er behoort ook nog zoiets toe als gevoel voor de hier nog volkomen ont brekende traditie, voor parlementair spel, voor fair play en dergelijke. In elk geval zullen de afgevaardigden van oktober a.s. af in de nieuwgekozen Bondsdag niet meer naar een apart spreekgestoelte hoeven te gaan, daar breeduit hun papieren redevoering uit te leggen om vervolgens een stuk te gaan voorlezen, zy kunnen van hun plaats af gaan spreken - of voorlezen! NIEUWE PLANNEN VOOR NEDERLANDS-BELGISCHE SCHEEPSWERF IN BELGIË (Van onze Brusselse correspondent) Einde 1959 had de firma Chanabel, Chantiers Navals Beiges, die met Bel gisch en Nederlands kapitaal werkte (1,2 miljoen Belgische franken ofwel nog geen ton Nederlandse courant), on derhandelingen gevoerd met de gemeen te Antwerpen over de optierechten op een uitgestrekt terrein ten westen van het nieuwe kanaal naar Zandvliet en ten noorden van de Boudewynsluis De firma, waarbij o.a. de befaamde Nicolaas den Besten was betrokken, had plannen voor de bouw van een scheeps werf waarop schepen tot honderddui zend ton zouden worden gebouwd. Deze werf zou overdekt zyn en met een sluis in verbinding staan met het nieuwe kanaal naar Zandvliet. Chanabel zou enige honderden arbeiders werk er- schaffen. Deze besprekingen zijn indertijd mis gelopen omdat Chanabel niet genoeg directe financiële middelen ter tafel kon brengen al beweerde zy, zodra de werf ter beschikking zou zyn, genoeg orders te kunnen boeken. Thans heeft de firma wonderlyker- wys een overeenkomst gesloten met het gemeentebestuur van Kallo aan de lin keroever van de Schelde, aan de over zijde van de Kruisschanssluis gelegen, en met het bestuur van enige plaatse lijke polders. De totale oppervlakte van het uitgekozen terrein be draagt 33 hectaren. Naar verluidt zou in de koopovereenkomst de voorwaarde zijn opgenomen dat drie dagen na de koop de koopsom moet worden betaald en dat onmiddellijk een begin moet worden gemaakt met de bouw en de aanleg van de droogdokken en de fa briekshallen; zou dat niet gebeuren, dan zou de koop nietig worden verklaard. Men kan daaruit afleiden dat de ge meente Kallo en de heemraden wel iets hebben geleerd van de Antwerpse avon turen van de firma. Er zullen nog wel enige administratieve maatregelen nodig zijn; zo kunnen de Belgische polder besturen byvoorbeeld alleen maar grond verkopen wanneer een Koninklijk Be sluit him daartoe het recht geeft. (Van onze Londense correspondent) De veldslag in Fleet Street om het bezit van Odhams publiciteitscon cern begint thans fantas tische afmetingen aan te nemen. Gisteravond werd bekend, dat de machtige Daily Mirrorgroep een bod van 31.5 miljoen pond sterling heeft ge daan op Odhams'. Dit aanbod kwam 48 uur na de aankondiging van het fusieplan tussen Odhams en de Thomson-groep. Kennelijk is het aanbod van de Mirror hoger dan dat van Thomson. Bovendien zegt de Mirror dat overneming van Odhams' voor dit laatste concern gro tere voordelen zal afwerpen dan zijn eventuele samen gaan met de Thomson-groep. Dit standpunt wordt vry al gemeen gedeeld omdat Od hams en de Mirorcombina- tie beide een eerste plaats innemen op tijdschriftgebied en elkaar in dit opzicht al leen maar kunnen verster ken door uitschakeling van concurrentie. Evenals Thomson geeft ook de Mirror de verzekering dat het sociaal-democratische dagblad Daily Herald zich ongestoord zal kunnen blij ven ontwikkelen onder zyn tegenwoordige hoofdredac teur. Indien de Mirror de thans tussen de persreuzen ont brande strjjd uiteindelijk zou winnen, zal zy indien de fusie Odhams-Thomson in middels reeds tot stand mocht zün gekomen, de Thomson-belangen met in begrip van de Schotse com merciële televisie van de hand doen. In alle kringen welke de economische en geesteiyke gezondheid van het Engelse volk ter harte gaan, in de eerste plaats het parlement en de regering .heerst diep gaande ongerustheid over het feit dat het economische le ven, en in dit geval organen van de publieke opinie meer en meer door slechts enke len dreigen te worden be heerst. Financiële transacties zijn op allerlei gebied aan de orde van de dag. Wat de krantenwereld be treft wordt 77 procent daar van reeds door slechts vijf groepen beheerst. Indien eventueel een van de voorge nomen fusies doorgaat, zul len het er nog maar vier zyn. Het ogenblik lijkt niet ver meer dat slechts een enkele man of groep de gehele En gelse pers zal bezitten, het geen fnuikend zou zyn voor de democratische menings uiting welke een zo grool mogelijke verscheidenheid eist. Orwells profetie in zijn roman over de zielloze robot- maatschappij „1984" dreigt te worden bewaarheid. Al wil de heer Thomson bladen van tegengestelde richting in zijn eigen concern omdat dit commercieel het meeste oplevert, niemand weet wat zyn opvolger zal doen. Een bekende journa list-directeur van een der grootste onafhankelyke con servatieve dagbladen ver klaarde gisteravond voor de BBC, dat het na de verdwy- ning van der adicaal-liberale News Chronicle een ramp zou zijn indien de Daily He rald als het enige overgeble ven orgaan van links even eens tot verdwyning zou zyn gedoemd. Een by de Herald werken de redacteur noemde het monsterachtig dat zyn krant gebruikt wordt als pion in een financieel spel en zei dat het blad gevaar loopt zijn persoonlykheid te verliezen. Harold Wilson, Labour's „schaduw"-kanselier van de schatkist, zei dat de Lon dense City thans beheerst wordt door de casino-menta liteit. Leiders van het be drijfsleven kyken over hun schouders heen naar specu- lanten met steeds dikkere geldbuidels, zulks ten koste i van de zo dringend geëiste I inspanning op exportgebied. Op groene week in Berlijn is ook Nederland niet een eigen paviljoen vertegenwoordigd De Westduitse minister van Landbouw, Schwarz, zelf een boer uit Neder-Saksen, sloot gisteren .vrede" met de Duitse Boerenbond. Tijdens de opening van de internationale landbouwtentoonstelling, de 25ste Groene Week, in West-Berlijn verklaarde hij, dat er geen sprake is van een felle controverse of ruzie tussen hem en de Boerenbond. Op deze tentoonstelling zijn gisteren vele ministers van Landbouw van de Europese Economische Gemeenschap en de kleine vrijhandelszone verschenen, deze zullen hier internationale gesprekken voeren. Nederland is op deze tentoon stelling vertegenwoordigd met een eigen paviljoen. Men verwacht voorts vele bezoekers uit Oost-Duitsland. Schwarz ontkende gisteren dat hij zou willen aftreden omdat de boeren leider Rehwinkel hem de laatste tyd voortdurend in de wielen heeft gere den. Hij ontkende niet dat er zich wel eens spanningen tussen zijn departe ment in Bonn en de machtige boeren bond hebben voorgedaan. Aan de an dere kant pleitte Schwarz zelf ook voor meer steun aan de Westduitse boeren, die. zo zei hij, nu eenmaal niet via de prijs van him produkten hun aandeel kunnen krijgen van de welvaartsverho ging in de Bondsrepubliek zoals die zich vooral in de industrie manifes teert. Schwarz maande de Europese Eco nomische Gemeenschap om toch ge duld te hebben waar het de aanpas sing van dë Duitse boeren betreft en de mogelijkheid tot concurreren. Lübke greep in De boerenleider Rehwinkel heeft en kele dagen geleden uit protest tegen de regeringspolitiek ten aanzien van de landbouwsubsidies al zijn Westberlijnse persconferenties afgezegd. Rehwinkel ontkende gisteren evenwel pertinent dat hij een bedrag van 500 miljoen mark extra had gevraagd ter verhoging van het zogenaamde groene plan. het geheel der Westduitse landbouwsubsi dies. Maar er is geen twijfel aan dat het de afgelopen weken tussen hem en de re gering-Adenauer tot een ernstige te genstelling is gekomen waarbij zelfs Bondspresident Lübke oud-minister van Landbouw moest ingrijpen! Lübke is er daarbij niet voor terugge deinsd om Rehwinkel te berispen Het Westduitse rcgeringsplan tot on dersteuning met subsidies van de land bouw. het zogenaamde croene plan, voorziet voor dit jaar in een bedrag van 1.6 miljard mark Rehwinkel wenst dit bedrag verhoogd te zien met 400 a 500 miljoen mark cn wilde daarvoor zelfs druk op de regering-Adenauer uitoefenen. Bondskanselier Adenauer zou evenwel hebben geweigerd op deze eis van de boeren, die bij de aanstaan de verkiezingen een niet onbelangrijke rol spelen, in te gaan. Rehwinkel moest tenslotte inbinden omdat de ge hele publieke opinie in de Bondsrepu bliek, buiten de boeren om, zich tegen hem en zijn bond keerde. De organisator van de, inmiddels op geheven Caritas-pool, de heer R. Her men uit Heerlden, zal half februari weer met een nieuwe landelyke lotto beginnen. Deze lotto zal gebaseerd zijn op het systeem, zoals dat ook in Duits land wordt gebruikt, met dit verschil, dat de Duitsers 6 cijfertjes moeten in vullen en de Nederlanders 5. Overigens is er nog een groot verschil met het Duitse systeem. De Nederlanders zyn niet verplicht geld te betalen. Men mag natuurlijk wel betalen, aldus de heer Hermes, maar er is geen verplichting. Het systeem van de heer Hermes zal twee geldprijzen kennen, welke niet aan een vast bedrag gebonden zijn. De Limburgse organisator is er van overtuigd, dat hij met zijn lotto niet in strijd zal komen met de loterywet. Overigens is zyn systeem niet nieuw in Nederland, want de Internationale Lot toclub, waarvan de organisator in Rot terdam heeft gewoond, werkt ai geruime tijd op dezelfde wijze. Interessant zal het voor de heer Hermus wel zyn, dat de Internationale Lottoclub half febru ari voor de kantonrechter moet ver schijnen in Zevenbergen. De uitspraak van de rechter in Zevenbergen zal ook wel maatgevend zyn voor de activitei ten van de heer Hermes.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4