LEGIO BOTSINGEN - SPEKGLADDE WEGEN VS sturen binnen week chimpansee de lncht in „SANTA MARIA" DEFINITIEF NAAR BRAZILIAANSE HAVEN? WEERBERICHT Powers weldra naar liuis? Fa. D. KRET Zn. REGEN NA VORST Vele busdiensten werden gestaakt Over hoogstens een jaar een mens in baan om de aarde ©ud §fö{ leuws Geen Amerikaanse actie indien kapitein Galvao de passagiers van boord zou laten gaan Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 JANUARI 1961 No. 30266 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: B. a. B. van Dlsnoedt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Sto«el Lelden - Glr° 110 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De „Santa Maria" schijnt de koers ingrijpend te hebben veranderd en in de richting van Belem in Brazilië, aan de mond van de Amazone, te varen. De Amerikaanse Marine deelde vannacht om één uur Ned. tijd mede, dat het schip zich op ongeveer 400 mijl van het dichtsbijzijn- de punt van de Braziliaanse kust bevond en op ongeveer 800 mijl van Belem. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft de opstandelingen aan boord van de „Santa Maria" gisteren de verzekering gegeven, dat er van de zijde der Ver. Staten geen actie tegen het schip zal worden ondernomen indien het een haven binnenloopt om de passagiers van boord te laten gaan. Dit is kennelijk het Amerikaanse antwoord op de eis van kapitein Galvao, dat hij het schip mag behouden en dat er niets tegen de bemanning mag worden ondernomen. Galvao heeft op ge noemde voorwaarde met een Amerikaans marine-escorte ingestemd, maar bleek de voorkeur te qeven aan een Westafrikaanse haven boven een Zuidamerikaanse. Aan Amerikaanse zijde schijnt men het echter waarschijnlijker te achten, dat de Santa Maria naar Belem zal koersen: admiraal Dennison heeft schout-bij-nacht Smith bevel gegeven per vliegtuig naar deze haven aan de Amazone te reizen endaar aan boord van de torpedoboot jager „Wilson" te gaan voor overleg met de „Santa Maria", indien de machthebber op het schip zulks wenst. Feitelijke macht in handen van de Spanjaard Bello De administrateur Dos Reis van de „Santa Maria", die als gewonde op het eiland St.-Lucia is afgezet, heeft te New York meegedeeld, dat de feitelijke macht in handen is van de Spanjaard Bello, die hij professor noemde. Deze had orders gegeven aan Galvao. De meeste opstandelingen spreken beter Spaans dan Portugees, aldus Dos Reis. Een soortgelijke mededeling is verstrekt door de Portugese ambassade te Londen. Voorts heeft deze ambassade medege deeld, dat de meeste van de opstande lingen aan boord van de „Santa Maria" jongens zijn van zeventien of achttien jaar, die zijn geronseld en worden be taald. Van de zeventig opstandelingen hebben er slechts vier de Portugese nationaliteit. De rederij van de „Santa Maria" heeft gisteren een lijst gepubliceerd van de passagiers die op Curacao en te La Guaria aan boord van de „Santa Maria" zijn gegaan. Het aantal passagiers blijkt tenminste 586 te bedragen onder wie, zoals bekend, 44 Nederlanders, 35 Amerikanen, vier Cubanen, twee Brazi- De Amerikaanse vlieger Gary Powers heeft in een Russische gevangenis ver nomen dat hij over niet al te lange tijd misschien thuis zal zijn, aldus heeft zijn vader, Oliver Powers, gisteren meege deeld. Gary Powers werd op 1 mei van het vorig jaar met zijn U-2 boven de Sovjet-Unie neergeschoten en op 19 augustus veroordeeld tot tien jaar vrij heidsstraf wegens spionage. Vader Powers zei in een vraaggesprek voor de radio donderdag een brief van zijn zoon te hebben ontvangen waarin werd gesproken over een mogelijke spoe dige terugkeer van zijn zoon naar de Verenigde Staten. Hij zei dat zijn zoon om redenen die hij, vader Powers, niet zal zeggen, optimistisch is. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 lianen, één Italiaan en één Panamees onder de passagiers. De Spaanse kruiser „Canarias" heeft opdracht gekregen zich te voegen bij de schepen die de „Santa Maria" volgen, aldus is in de nacht van gisteren op vandaag na een bijeenkomst van het Spaanse kabinet vernomen. In politieke kringen in de Spaanse hoofdstad werd gezegd, dat de Spaanse regering zich in deze zaak aan de zijde van de Portugese regering schaart. Kapitein Galvao heeft, toen hij nog in Venezuela was, veel moeite gehad om de In verscheidene staten van Brazilië, vooral in Sao Paulo, is het enthousiasme voor kapitein Galvao toegenomen. De Nationale Bond van Studenten heeft verklaard hem te steunen. Parlements leden hebben zijn actie toegejuicht. Een aantal jonge Portugezen vertrekt uit Brazilië naar Dakar om zich bij een „Portugees bevrijdingsleger" aan te slui ten, dat ergens in Afrika zijn hoofd kwartier zou hebben. Rust in Portugal Gisteravond werd in Lissabon van ge woonlijk welingelichte zijde vernomen, dat de Portugese troepen en de leden van de republikeinse nationale garde op dracht hebben gekregen in de kazernes te blijven. Het betreft hier een voor zorgsmaatregel in verband met de „San ta Maria". Voor sommige openbare ge bouwen, waar normaal slechts één schildwacht staat opgesteld, bevinden zich thans dubbele wachtposten. Van dezelfde goed ingelichte zijde wordt nog vernomen, dat in Lissabon alles rustig is en dat het normaal is dat dergelijke voorzorgsmaatregelen onder bepaalde omstandigheden worden genomen. Een woordvoerder van het Portugese nationale voorlichtingsinstituut heeft gisteren meegedeeld, dat uit alle delen van Portugal en zijn overzeese gebieds delen duizenden boodschappen naar de president van de republiek, het kantoor van de premier en de verschillende ministeries zijn gezonden, waarin uiting wordt gegeven aan verontwaardiging over de overmeestering van de „Santa Maria". De afzenders verklaren achter de regering-Salazar te staan en zij ver zoeken de „zeerovers" op de strengst mogelijke wijze te straffen. Het front van een depressie, dat gis teravond tamelijk snel over ons land trok, bracht enige regenbuien mee. Hoe wel deze buien slechts licht tot matig waren, was de neerslag voldoende om de wegen, die de afgelopen dagen tot twaalf graden vorst hadden ondergaan, onbe gaanbaar glad te maken. Voor zover bekend heeft dit een mensenleven geëist. In Sittard slipte de auto van de heer W. uit Susteren en botste tegen een boom. De heer W. overleed aan de ge volgen hiervan. Het bus verkeer ondervond in bijna het hele land vertraging. Sommige diensten ook in Leiden en omgeving moes ten geheel worden stopgezet, waardoor tientallen reizigers langdurig moesten wachten De Citosa b.v. achtte het on verantwoord de zware bussen over de spekgladde smalle dijkjes te laten rijden. Bij Maarse en Kroon dacht men er net zo over. Ook vele automobilisten vonden het raadzaam hun auto's aan de kant te zetten en zich verder te voet op weg te begeven. De vliegvelden ondervonden eveneens moeilijkheden door ijzelvorming op de startbanen. Op Schiphol vertrok tot half elf geen enkel toestel. Na elf uur kwa men weer enkele toestellen aan en ver trokken er vier. Op Zestienhoven was het verkeer aanvankelijk normaal. Een KLM-vlucht van Londen naar Rotter dam werd echter afgelast. In de grote steden viel het wel mee. Op sommige plaatsen, waar de wind op stond, was het verraderlijk glad, waar door botsingen en slippartijen zonder ernstige gevolgen of ernstig persoonlijk letsel ontstonden. In de hoofdstad 60 aanrijdingen tussen 6 en 10 uur slipte een auto en kwam in het water van de Prins Hendrikkade terecht. De bestuur der kwam er bijtijds uit. In Rotterdam kreeg de politie tussen zeven uur en half negen twintig meldingen van botsingen. Dit is ver boven het gemiddelde. Het verkeer, ook van de PTT, naar de kleine dorpen via de dijken bleef vannacht nog moeilijk. Ook in Den Haag raakte een auto te water. Waar het openbaar ver voer stagneerde .ontstond een „run" op de taxi's. Deze konden echter veelal al leen hun vaste klanten helpen, zodat op vele plaatsen uitvoeringen, concerten en vergaderingen het met belangrijk min der mensen moesten doen. En kijkend Nederland kon constateren, dat de „weerman" door de gladheid zelf niet naar de televisiestudio in Bussum kon komen om het doorzetten van de dooi aan te kondigen. Het spoorwegverkeer ondervond ner gens vertraging in tegenstelling met het verkeer op de weg, waar botsingen aan de lopende band voorkwamen. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht waren over en afstand van enkele kilometers niet De Amerikaanse Organisatie voor Lucht -en Ruimtevaart is van plan een vierjarige chimpansee binnen een week op ongeveer 185 kilometer hoogte een luchtreis van circa 460 kilometer over de Atlantische Oceaan te laten maken. Dit zal geschieden in het kader van het „Mercury"-ontwerp, dat beoogt over hoogstens een jaar een mens in een aardsatelliet een baan om de aarde te laten beschrijven. De ongeveer achttien kilogram wegende chimpansee zal worden gekozen uit zes van deze dieren, die verscheidene maanden lang voor een ruimtevlucht zijn opgeleid. De chimpansees zijn als proefdieren uitgekozen wegens hun grote bevattingsvermogen en volgzaamheid, In een ruimtebed De chimpansee zal reizen in een spe ciaal ontworpen ruimtebed, dat zal wor den geplaatst in de kegelvormige „Mer- cury"-ruimtecabine. waarmee reeds een geslaagde proef over het proeftraject in, gemaakt. Ruimtebed en- cabine komen minder dan 35 auto's bij botsingen Pe trokken. Daarby waren enkele licht ge wonden te betreuren. En zo was het overal elders op de spekgladde wegen, die in korte tijd in een ware ijsbaan wa ren veranderd. De automobilisten had den in vele gevallen de macht over hun wagen verloren. De vierjarige Joke Kooistra uit Rij- perkerk (gem. Tietjkerksteradeel) is gis termiddag in de Rijperkerkervaart in een wak geraakt en verdronken. Het kind schoof zich voort achter een stoel en verdween in het niet af gezette wak zonder dat iemand het zag. Het kind overleed nadat kunst matige ademhaling was toegepast korte tijd later in het ziekenhuis. De Koninklijke Luchtmacht heeft gis teren een luchtbrug ingesteld van de vliegbasis Leeuwarden naar de Wadden eilanden, die door het ijs zijn geisoleerd. De verbinding wordt voorlopig tweemaal per dag onderhouden door een eenmoto- rig transporttoestel van het 334 squa dron. De vluchten worden vooralsnog alleen naar Ameland uitgevoerd. Er werd gisteren van Ypenburg ook een vlucht gemaakt naar Vlieland, waar artiesten werden opgehaald, die voor militairen waren opgetreden. TOENEMENDE DOOI De Bilt verwacht van heden- tot mor. genavond: Een storing nam vanmorgen bij zuid west Engeland snel in diepte toe en deze zal vergezeld van stormachtige zuidwestelijke winden over de Noordzee naar het noordoosten trekken en in ons land de dooi snel verder doen toenemen. Dp algemene luchtdrukverdeling duidt op een aanhouden van de depressieacti. vit it en een verder naar het oosten terugfcnngen van het vorstgebied. dat zich vanmorgen nog tot vlak bij onze oostgrens uitstrekte. (Opgemaakt te 10 uur.) 29 JANUARI Zon op: 8.26 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 15.33 uur; onder: 6.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.06 uur en 14.19 uur. Laagwater te 10.06 uur en 22.26 uur. 30/1 hoogwater te 2.48 en 14.59 uur, laagwater te 10.49 uur en 23.05 uur) Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegseL in vele opzichten overeen met de uit rusting, die naar verwachting door de eerste menselijke ruimtevaarder zal wor den gebruikt. Aan de chimpansees is geleerd op vastgestelde tijdstippen bepaalde han dels over te halen. Het dier, dat wordt uitgekozen, zal dat gedurende de vlucht doen, om de geleerden in staat te stel len een indruk te krijgen van zijn re acties op b.v. de staat van gewichtloos heid, die het gedurende vier en een halve minuut zal ondervinden. De chim pansee zal. om dezelfde reden, geduren de de vlucht worden gefotografeerd. Tienduizend onderdelen In de ruimtecabine bevinden zich vele instrumenten en ongeveer twaalf kilo meter draad. Er zijn ongeveer tiendui zend onderdelen gebruikt. De cabine zal worden gelanceerd door de reusachtige „Mercury-Redstone"-raket. Aan het ein de van de vlucht zullen raketten wor den afgevuurd, om de snelheid van de ruimtecabine te verminderen. Er zullen valschermen worden uitgeworpen, waar mee de cabine haar terugkeer naar de aarde, in dit geval de Atlantische Oce aan, zal aanvangen. Aan de cabine zijn speciale radio- en radarinstallaties bevestigd, om het op pikken ervan door de wachtende torpe- dobootjagers te vergemakkelijken. Om dezelfde reden zal de cabine ook licht seinen geven Wanneer de cabine met de chimpan see is opgepikt, zal het dier in de zie kenboeg van de onderzeeboot jager met een medisch worden onderzocht. Na dit korte onderzoek volgt een uitgebreider op het grote Bahama-eiland, waarna de chimpansee weer naar Cape Canave ral zal worden teruggebracht. Niet alleen hun vrouwen, maar ook president Kennedy was giste ren naar het vliegveld gekomen om de Amerikaanse vliegers, McKone en Olmstead te begroeten, die door de Russen zijn vrijgelaten. Presi dent Kennedy (links) keek beschei den lachend toe, terwijl Olmstead op zijn vrouw toesnelde en McKone (rechts) zijn vrouw omhelsde. (Telefoto) Z0011 van Iwinskaja eveneens beschuldigd van deviezensinokkel Volgens Radio-Moskou zou ook een zoon van Olga Iwinskaja, Mitja, zich schuldig hebben gemaakt aan deviezen- smokkel. Zoals bekend is Olga Iwinskaja, I een medewerkster van wylen de auteur Pasternak, evenals haar dochter Irina j gestraft omdat zü een deel van de op- 1 brengst van Pasternaks boek „Dokter Zjiwago" hebben geïnd in gesmokkelde roebels. Olga is tot acht jaar veroordeeld en haar dochter tot drie. Hun beroep tegen deze vonnissen is inmiddels ver worpen. De Italiaan Feltrinelli die „Dokter Zji wago' heeft uitgegeven, heeft nadat Ra dio-Moskou de verwerping van de von- nissen had bekendgemaakt, meegedeeld dat Pasternak persoonlijk opdracht had gegeven honderdduizend dollar in roe bels naar Rusland te zenden. Dit bedrag moest worden overhandigd aan hem ot aan mevrouw Iwinskaja Deze opdracht, die schriftelijk van Pasternak werd ontvangen, was de re den dat het geld overgemaakt werd De opdracht was op 6 december 1959 ge dateerd en werd in maart 1960 in her Westen ontvangen. Feltrinelli zei van mening te zijn dat mevr. Iwinskaja niet verantwoordelijk is voor de overdracht van het geld. Zij heeft zich bovendien niet op ongeoor loofde wijze royalties toegeëigend. Deze familie in Naaldwijk had geen last van de bijtende koude, die H.M. de Koningin gisteren ver gezelde op haar tocht door het Westland. In de koesterende warm te van de kachel zagen zij de lands vrouwe door hun raam langs komen in gezelschap van burgemeester D. van Heijst. 1 BREESTRAAT 173 Het geheim van „Milord" heet Edith Piaf Driemaal ging het bericht dat ze stervende was, anderhalf jaar zweef de ze tussen leven en dood terwijl de wereld geboeid luisterde naar haar „Milord". Vlak voor kerstmis 1960, stond ze weer op het toneel, de kleine, uitgeteerde vrouw in een zwarte jurk: Edith Piaf, Frankrijks beroemdste zangeres, die zingen moet omdat ze zoveel moet ver geten. Wat is het geheim van „Milord"? Waarom klonk het zo aangrijpend en fel? Het antwoord leest u in Libelle, waarin het dra matische en ontroerende levensver haal van Edith Piaf wordt gepu bliceerd. Dit vervolgverhaal begint volgende week en... natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beterI f Uit Het Leidsch Dagblad van 4 30 Januari 1861: j De Pruisische generaal von i J Brauchitsch heeft Maandag een 4 bezoek bij Z.K.H. Prins Frederik 4 gebragt, nn is vervolgens naar 4 Leiden vertrokken om het merk- waardige in die stad te bezigti- 4 gen. H\j heeft tevens H.D.H. de 4 Hertogin van Mecklenburg- 4 Schwerin aan het station te 4 's Hage bij H.D. doorreis gecom- 4 plimenteerd. 4 Men verhaalt, dat in Lom- bardije duizenden afdrukken eener proclamatie verspreid zijn. waarin de organisatie van een sterk vrouwelijk vrijcorps wordt aangekondigd, dat bestemd is. om aan een aanval op Rome. Venetië en Hongarije deel te ne men. Het bevel zou gevoerd wor den door de Gravin Mathilde Andrestti uit Turin, die eenigc jaren geleden haar echtgenoot naar de Krim volgde en daar wegens haren moed bekend was. agenten van de Portugese geheime dienst, die hem geen moment uit het oog verloren, te ontlopen. Iemand van de „bevrijdingsbeweging" heeft in Caracas verteld, dat Galvao zich daar in een kliniek had laten opnemen, een ernstige ziekte simulerend. Hij deed dit zo goed, dat zelfs vele vrienden dachten dat hy zou sterven. De agenten van dr. Salazar seinden dan ook naar Lissabon, dat het met Galvao „bijna gebeurd was".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1