STADSNIEUWS Voorschoten kan weer op de vrije markt gaan lenen; raad is biij Rijkspolitie kreeg een pluim Arnhem - en ook Haarlem vechten voor TH blijft ZATERDAG 28 JANUARI 1961 Gladheid in Leiden Tengevolge van de hevige gladheid hebben in Leiden gisteren talrijke on gelukken plaats gehad. De 14-jarige kok Th. de Groot strui kelde in het sportpark Roomburg over een schaats Hij viel en kreeg een wond aan het hoofd. Omstreeks zes uur slipte de 17-jarige verkoopster J. van Veen uit Zoeterwou- de met de fiets op de Doezastraat. Zij liep een hersenschudding op. Een personenauto, bestuurd door de arts J. F. de Wijn slipte gisteravond omstreeks zeven uur op de Kanaalweg en kwam in het water van de Nieuwe Vaart terecht. De auto bleef in het ijs steken. De bestuurder kon zich zelf uit zijn benarde positie bevrijden. Een 60-jarige spoorwegarbeider uit de Seringenstraat is gevallen in de Hyacinthenstraat, waardoor hij zijn lin kerbeen brak. Diploma-zwemmen Een groot aantal jongens en meisjes heeft gisteravond in „De Overdekte" weer voor het diploma gezwommen. Het diploma A ontvingen: Corrie Heemskerk, Arjan den Heyer, Jacobus van Ek, Willy van Ek, Freek Zandber gen, Anneke van Egmond, Anna Vree burg, Ciska Zaadhoordijk, Petra Zie- gelaar, Heiltje de Wit, Margaretha El lenbroek, Lies Reidsma, Marianne San- nes, Cornelis van Haasteren, Jan Hen drik Boer, Johannes van Egmond, Cor nelis van Egmond, Johannes van Gen- nip, Frans Perquin, Leendert Hofman, Peter Quint, Joke Reints, Hendrika Ko ren, Frans Klein, Frans Franken, Leen dert van Delft, Peter Moeliker, Jacobus Stokkel, Willem van Veen, Jan Jasper, Aat van Beelen, Alfred van Oostenrijk, Willem Lindhout, Truus Bur erna, Gea Dikkerboom, Nel de Best, Wilhelmina van der Eist, Pieternella van Veen, Hen drika van Haasteren, Gijsberta van Duuren, Willy de Haas, Andele Duco, Pieter DullemeUer, Wim Ellenbroek, Frans Woortman, Egbert van Houten en Het diploma B ontvingen: Maria Hoo- Jacob Haasnoot. geveen, J. P. Kortekaas, Eddy Reidsma, Meilof Snijder, Hans Wolvers, André v. d. Kwaak, Peter Smit, Wilhelmina Kortekaas, Maria Kortekaas, Adrianus van Geest, Cornelis Kapteyn, Cornelis Mulder, Jan Brussee, Arie Verdoes, Jo hannes Ouwerkerk, Jeanette Vavier en Josephine Vavier. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de wegkruising Haarlemmerstraat- Mare zijn twee fietsers met elkaar in aanrijding gekomen, doordat de fietser komende uit de richting Mare geen voorrang zou hebben verleend. Een 14- jarige drukkersleerling moestd aardoor met een hersenschudding naar net Academisch Ziekenhuis worden overge bracht. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Peter Chr., zn. van J. M. W. Hoebert en M. M. van Genderen; Johan nes, zn. van J. van Tongeren en L. Ver haar. Ondertrouwd: M. M. Pasman. 62 Jr. en T. Visscher, 49 Jr. OEGSTGEEST Loop der bevolking in het vorige jaar De bevolking van Oegstgeest, die op 1 januari 1960 bestond uit 13528 perso nen (6245 mannen en 7283 vrouwen) nam in 1960 toe met 561 personen (289 mannen en 272 vrouwen) zodat het aan tal inwoners op 1 januari 1961 bedroeg: 14089 (6534 mannen en 7555 vrouwen). Er vestigden zich in de gemeente 1763 personen (782 mannen en 981 vrouwen) terwijl 1328 personen (570 mannen en 758 vrouwen) uit de gemeente vertrok ken, derhalve een vestigingsoverschot v. 435 personen (212 mannen en 223 vrou wen). Door geboorte nam de bevolking toe met 244 personen (134 jongens en 110 meisjes). Van de geboorten vonden er 164 plaats in deze gemeente (91 jongens en 73 meisjes) en 80 elders (43 jongens en 37 meisjes). Door overlijden nam de bevolking af met 118 personen (57 mannen en 61 vrouwen). Alhier overleden 77 personen (38 mannen en 39 vrouwen), terwijl 41 personen (19 mannen en 22 vrouwen) elders overleden. Het geboorteoverschot bedraagt der halve 126 personen (77 mannen en 49 vrouwen). In deze gemeente vonden 2 geboorten plaats van personen, behorende tot de bevolking van een andere gemeente. Hier overleden 32 personen (18 man nen en 14 vrouwen) die elders woon plaats hadden. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 87. Het aantal ingeschreven vonnissen van echtscheidingen: 4. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Johannes J., zn. van P. H. Akerboom en M. A. Bellekom; Cornelis J., zn. van P. van Leeuwen en C. C. Rem merswaal; Johannes P., zn. van J. P. Bos man en P. M. J. Westgeest; Petrus J., zn. van J. J. Wisse en J. C. Noordover; Ge- rarda R., dr. van L. J. Hoogeveen en M. J. A. Engles; Cornelis F., zn. van C. J. Ruygrok en P. F. van Dlggele; Johannes J., zn. van J. J. Zoutendijk en W. C. de Keijzer. Ondertrouwd: J. C. P. RegnerlJ (Soest- dijk) en J. J. Barnhoorn... J. L. van der Krogt en A. M. E. Braun. Getrouwd: P. J. Schmal en J. van der Heijden. Overleden: Cornelis van der Marei, 4 Jr. (Katwijk); C. H. Kelderman-Van der Lans, 51 Jaar (Hillegom). ZOETERWOUDE Geslaagde uitvoering van mandolinevereniging Voor een geheel gevulde zaal van „Ons Huis" gaf de Z.M.V. haar jaar lijkse muziek en toneeluitvoering, on der leiding van haar dirigent de heer Marsbergen uit Hillegom. Een vijftal muzieknummers werden op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Het was duidelijk merkbaar hoe zeer het kunnen van dit gezelschap in kwaliteit stijgt. Daarna werd nog een vijftal zang nummers ten gehore bebracht door een tiental jonge dames, dat begeleid werd door het orkest. Dit was een experiment voor de Z.M.V., welke door het publiek ten zeerste werd gewaardeerd. Men wil deze jonge krachten permanent aan het orkest binden. Na de koffiepauze, trad een gezelschap van 11 dames uit Leid- schendam op. De dames voerden „het le venselixer op. De hoofdrollen waren in goede handen van de dames. Snel- derwaard, Hoogervorst en Wilma v.d. Helm. Een overweldigend applaus, was dan ook wel verdiend. NRV-jubileumfeest is weer voorbij Het jubileumfeest van de afdeling Leiden van de Nederlandse Reis Vereniging was nog niet helemaal voorbij. Het vijftigjarig bestaan werd gisteren besloten met een Ita- lië-avond in de foyer van de Stads gehoorzaal. Drie prachtige kleuren films werden vertoond, waardoor de aanwezigen ongetwijfeld beken de plekjes hebben ontdekt of nieu we oorden voor een toekomstige va kantie in het zonnige Italië tegen kwamen. Met de eerste film werd een bezoek gebracht aan de zwavelbronnen van Poz- zuali bij Napels en de opgravingen van de Romeinse lusthoven. De Vesuvius werd beklommen en er werd een rijtoer gemaakt over de mooiste kustweg van Europa van Sorrento naar Amalfi. De tweede film behaalde de prijs voor de beste toeristische film. Door middel van bijzonder fraaie opnamen werd de cul tuur op Sicilië tot leven gebracht. Sici lië, het eiland met bijzonder fraaie tem pels, soms nog mooier dan in het oude Griekenland. De derde film voerde naar de hak van de Italië-Laars. De streek van Apulië wordt zeer weinig door toe risten bezocht, maar zij is toch beslist een bezoek waard. In de pauze verzorgden dames en he renmannequins van „De eerste Neder landse Reizende Modeshow" een mode show. In vlotte flitsen werd iets ge toond, dat voor de liefhebber van reizen en trekken bijzonder van pas komt. Tot twee uur in de ochtend was er bal. Expressie in filmtaal Mededeling en expressie in de film taal was de titel van een lezing, die dr. J. M. L. Peters gisteravond op de zolderverdieping van het Prytaneum voor de leden van de Salon Indien hield. Zijn grote kennis van het medium film en zijn prettige wijze van vertellen vormden de basis van deze genoegelijke bijeenkomst. Fragmenten uit bekende en beroemde films illus treerden het geheel. Er zijn meerdere talen dan alleen de woordtaai, indien we de taal als één van de communicatiemiddelen be schouwen, aldus spreker. In die zin onderscheiden we ook de filmtaal. Al is die natuurlijk aan andere gramma ticale regels gebonden dan de woord- taal. Essentieel in de woordtaai is de woordvolgorde. Door het op verschil lende plaatsen stellen van woorden kunnen geheel andere betekenissen ontstaan. De zuivere filmtaal komt ongeveer in een-vierde deel van de film voor. Het overige is reproductie. Het medium film wordt hier dus grotendeels ge filmd media. Gefilmde media zijn re- produkties van andere media door mid del van beelden. Terugkerend tot het grondprincipe kunnen we stellen dat filmen het mededelen in beelden is. Er zijn verschillende mogelijkheden. Evenals bij de beeldende kunsten is de compositie een van de belangrijkste. Daarnaast de compositie van beelden Er zijn velerlei manieren waarop de toeschouwer bij de film kan worden be trokken. Als insider, de toeschouwer ziet dan de gebeurtenissen zoals bij voorbeeld een bepaald hoofdpersoon, of als beschouwer die het geheel objectief waarneemt. Het gebruik van compositie kan zich in handen van de filmkunstenaar ont wikkelen tot expressie, zodat de mede delingen in beeld geladenheid krijgen. Geladenheid uit zich niet in taal,maar in de bouw van handelen. Het op visu ele wijze uitdrukken van een geestelijk proces kan hierbij als een topprestatie gerekend worden Een fragment uit de film „Brief Encounter" illustreerde dit welsprekend. Het spreekt vanzelf, dat er na af loop overvloedige stof was voor een ge" animeerde discussie. Onze stadgenoot, de heer D. Zui- derveld, is aan de Vrije Universiteit t« Amsterdam geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde (deel 1). Medische Dienst Voorschoten: Dokter Olthuis, J. W. Frisolaan 3-5, tel. 2527. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Wassenaar: Dokter A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en Dokter K. T. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apo theken: Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Warmond. Dokter Bots, Voorhout, tel. 02532—7393. Wijkverpleging: zuster Meijssen, Kerklaan 17a, Voorhout, tel. 02532—7796. Oegstgeest: Dokter Held, tel. 24649. Leiderdorp: Dokter M. P. Hemmink, Mauritssingel 166, tel. 33686. Ruim f. 2237.voor Kongo Tijdens een „zesdaagse veldtocht" on der familie en kennissen hebben de Ulo leerlingen van de Oranje Nassauschool aan de Asserstraat een bedrag van ruim f. 2237 opgehaald voor de hongerlijdende bevolking in Kongo. Ongetwijfeld een prachtig resultaat! De leerlingetjes uit dee ersteklas van de Gem. H.B.S. voor Meisjes bleven ook niet achter en zamelden voor dit doel een bedrag van f. 359 in. (Over deze spontane acties leest men meer op de jongerenpagina) VOORDRACHTEN VOOR AFGESTUDEERDE JURISTEN De in het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen voor 1 fe bruari a.s. aangekondigde lezing van mr. G. E. Langemeijer vervalt. De eerstvolgende voordracht in deze reeks zal nu door prof. mr. J. M. van Bemmelen worden gehouden op 22 fe bruari des avonds om 7.45 uur in het Juridisch Studiecentrum „Gravensteen". Het onderwerp van deze lezing is geti teld: „Het recht van de benadeelde par tij". De voordracht van prof. mr. H. Drion over „De gevaren voor het privaatrecht van een vlucht in de goede trouw", wel ke was aangekondigd voor 1 maart zal worden gehouden op 15 maart. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. ex. psychologie, de heer H. P. G. M. Caminada (Rijswijk); kand. ex. Franse taal- en letterkunde, mevr. R. Vrieze-Buenting (Leiden en de heer H. Schoonhoven (Den Haag); kand. ex. geschiedenis mej. i'. Hennus (Leiden); doet. ex. geneeskunde II, mej. A. A. W. Opbroek (Den Haag); mej. J. Seelen (Voorburg) en de heren H. W. Dicke (De Bilt). J. C. H. Friederich (Wageningen), P. de Groot (Den Haag) en J. H. Woiterbeek (Den Haag); semi- arts ex. de heren H. Alberts (Den Haag) W. v. d. Leeden (Voorschoten) en dr. N. J. A. Noorduyn (Leiden); artsex. mevr. J. J. A. KoumansDekhuijzen (Leiden) en de heer Th. M. E. Govaert (Stein). BOND VAN NED. MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS Zaterdag 4 februari wordt in de Doe lenkazerne de jaarvergadering van de afdeling Zuid-Holland-Noord van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslacht offers gehouden. Tydens deze vergade ring zal o.a. afscheid worden genomen van de voorzitter, de heer H. de Jager, die deze functie 13 jaar heeft vervuld. AANGEREDEN DOOR TRAM De 3-jarige Marianne v. d. Reijden. wonende aan de Zoeterwoudseweg is bij de kruising Lammenschansweg- Trekvliet door de tram aangereden. Zij stak zonder voldoende op te letten de trambaan over. Het meisje brak haar linkerarm. Zij werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Met f- 927.900 was het aannemers bedrijf Gebrs. Schouls alhier de laagste inschrijver voor het voltooien van de aarden baan, het aanbrengen van schra le betonfunderingen en asfaltbeton, met bijkomende werken van weg no. 3 in de gemeente Nieuwerkerk a.d. IJssel. Onze stadgenoot, de heer J. M. van Zeijl is benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de RHBS te Brielle en de heer A. V. N. v. Woerden, eveneens al hier, in gelijke functie te Zwolle. Bijeenkomsten voor nieuwe inwoners Burgemeester L. de Kool begon gisteren de eerste raadsvergadering van dit jaar met het uitspreken van een nieuwjaarsrede. Spr. memo reerde, dat hij nog geen jaar ge leden tot burgemeester van deze mooie en welvarende gemeente werd benoemd, maar dat hij het jaar I960 als een van de belang rijke in zijn leven beschouwde, niet in het minst door de wijze waarop hij met zijn gezin in de dorpsge meenschap werd opgenomen. Burgemeester De Kool achtte het uitermate verheugend, dat de financiële positie van de gemeente een gunstiger beeld is gaan vertonen. De bevolking is weer met 569 zielen gestegen en be droeg op 1 januari j.l. 14600. Bijzonder waardeerde spr. ook, dat in alle lagen van de bevolking bereidheid aanwezig is om in allerlei opzichten uiteraard met erkenning en respectering van elkanders standpunt tot een vruchtdragende samenwerking te ko men. Nieuw Als volkomen nieuw geluid merkte burgemeester De Kool in deze toespraak op, dat B. en W. hebben besloten de nieuwe inwoners uit te nodigen bijeen komsten bü te wonen, door de gemeente te organiseren, waarbij men kan kennis nemen van de huidige plannen en die van de toekomst en waarin men zich kan doen voorlichten over het plaatse lijke verenigingsleven en tevens gele genheid heeft voor onderlinge kennis making. Dit alles, omdat B. en W. geloven, dat er een nieuwe dorpsgemeenschap groeiende is en het gemeentebestuur moet trachten een goede integratie van de nieuwe bewoners te bevorderen. De heer G. v. d. Hulst dankte de bur gemeester. die zich zo spoedig heeft in gewerkt en die in toenemende mate de waardering van de raad heeft. De voorstellen, die de agenda ver meldden gaven deze keer niet veel stof tot discussie. Geen steun voor P.v.d.A. Het voorstel tot het verlenen van een bijdrage van 4 cent per inwoner voor de Stichting Recreatie, gaf mevrouw Stoker (PvdA) de gelegenheid de raad te polsen in hoeverre zy steun zou krij gen met een voorstel tot halvering van de gemeentelijke bijdrage alsmede een plaatselijke actie. De heer Tideman (VVD) koppelde er een vraag over het totale subsidiebeleid aan vast. De PvdA kreeg geen steun en de heer Tideman verenigde zich gaarne met de hele raad met het voorstel van B. en W. Blijdschap De heer De Groot (WD), die zo dik wijls kritiek had uitgeoefend op voor stellen tot geldlening in verband me dehoge rente, was verheugd, dat de sluitende begroting toeliet, dat de ge meente weer op de vrije markt ging le nen en dat nu reeds een zo gunstig voorstel gedaan kan wordenvoor het eerst sedert 1957. De heer De Groot noemde het echter eveneens een mijlpaal, dat voorstel tot het openen van onteigeningsprocedures gedaan werden. Dit is voor zover we kunnen nagaan de eerste maal na de oorlog! Helaas moest de WD dit voor stel steunen, betreurend, dat er niet an ders gehandeld kan worden. Mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde consta teerde echter, dat men meestal tegen het begrip onteigening moeilijk, aankijkt. Als de omstandigheden geen gunstig overleg mogelijk maken, dan moet er een andere oplossing gezocht worden, omdat de door de raad aangenomen en door hogere instanties vastgestelde uitbreidingsplannen de aankoop v^n bepaalde percelen noodzakelijk makep. De heer v. d. Hulst vond het onteige- ningsvoorstel Adegeest moeilijk, hoewel men boer moet zijn, om dat ten volle te kunnen aanvoelen. Spr. brak een lans voor nieuwe onderhandelingen. Uit de mededelingen van de burge meester bleek echter, dat de onderhan delingen al 7 a 8 jaar gevoerd zijn en dat spr. bovendien zelf nu nog de on derhandelingen zal voortzetten. Pluim voor politie De Wachtmeesters van de Rijkspoli tie kregen van alle fracties grote plui men op hun petten, omdat z(j. ohdanks tegenwerking en ondanks het feit, dat het Rijk zelfs geen geld meer kan vin den voor een eenvoudig afdekzeil, hun vrije tijd gegeven hebben om een boten huis te bouwen voor hun Rijkspatrouil le-vaartuig. De gemeente bleek van harte bereid f 600 te voteren voor een insteekha- ventje. Burgemeester De Kool vond de situp- tie ook scheef, even scheef als het feit, dat op een verzoek van de zijde van het gemeentebestuur om een bijdrage In rente en afschrijving voor de garage voor de auto van de Rijkspolitie na een half jaar nog geen antwoord is ont vangen Tot leraar tekenen aan de openbare Ulo werd de heer W. C. Gerritsma te Voorschoten benoemd. Tot leden van de commissie tot wering van schoolver zuim werden benoemd de heren G. J. Brinkman, C. Fortanier, A. J. D. v. Oos ten, G. J. Rietmulder. J. H. Krooshof, W. v. Waerden, B. Dijkman en G. C. Verrips. De overige voorstellen werden alle zonder bespreking en zh.s. aangenomen. „Algerije heeft de Europeanen nodig" Het Algerijnse Nationale Be vrij- dingsfront (FLN) heeft zich giste ren bereid verklaard, „met werke lijkheidszin en rechtvaardigheid de toekomst te bezien van Euro peanen, die in Algerije willen blijven met behoud van hun nationaliteit". Het officiële blad van de FLN voegde hieraan toe, dat Algerije de Europeanen nodig heeft. Hun die de Algerijnse nationa liteit zullen aanvaarden, wordt ge lijkheid in rechten en plichten beloofd. Volgens kringen van de FLN gaat deze verklaring veel verder dan de uitlatingen die de „voor lopige Algerijnse regering" tot dusverre heeft gedaan. WRAK INDONESISCH VLIEGTUIG GEVONDEN Geen overlevenden Het wrak van het Indonesische vlieg tuig met 21 personen aan boord, dat dinsdag vermist werd toen het op weg was van Djakarta naar Bandoeng, is gevonden, zo meldt de luchtvaartmaat schappij Garoeda. Er zijn geen over levenden. Het toestel is tegen een berg gevlogen, tien minuten voordat het in Bandoeng zou landen. Enschede heeft er geen gras over la ten groeien. De inkt van minister Cals nota over het wetenschappelijk onder wijs is nog maar nauwelijks droog of de gemeenteraad van Enschede heeft reeds besloten het landgoed „Drienerlo" voor de som van één gulden over te dragen aan het Rijk. Dit landgoed, gelegen op het grondgebied van de gemeente (tus sen Enschede en Hengelo» acht minister Cais immers de gescniktste vestigings plaats voor een technische hogeschool in het oosten van het land. Tevens be sloot de raad een krediet van f 10.000 uit te trekken ten behoeve van planologi sche maatregelen, verband houdend met de bouw van die hogeschool. Inmiddels is Arnhem niet van plan het bijltje erbij neer te leggen, ook al is Enschede in de ogen van minister Cals favoriet. „We zullen zien wat er aan te doen valt", zei de Arnhemse eerste burger, de heer Matser. „Ik gun Twente deze school graag, al ben ik er van over tuigd, dat Arnhem een ideale stad is voor studenten en gunstig gelegen ook ten uzichte van andere onderwijsin richtingen, zoals in Wageningen en Nij megen". Op initiatief van de burge meester en wethouders van Haarlem heeft zich in Haarlem thans een comité van actie gevormd, dat de bevolking van deze stad en zijn naaste omgeving ver trouwd moet maken met de gedachte, dat Haarlem de geschiktste plaats is voor de vierde technische hogeschool. Het heeft reeds in samenwerking met de gemeente Haarlemmermeer een terrein „gereserveerd" in het zuidoostelijk deel van de stad. Volgens het gemeentebe stuur is een plaats ten zuiden van het I Noordzeekanaal te pref eren boven een ten noorden van dit kanaal. Prins Bernhard onderscheiden De president van Nicaragua heeft aan Prins Bernhard de onderscheiding van Grootkruis in de Orde van Ruben Dario verleend. De versierselen dezer orde zijn gisteren in het paleis Huis ten Bosch door de ambassadeur van Nicraragua aan de Prins overhandigd. MEER DAN VIER MILJOEN VOOR VELUWERANDMEER Het laat zich thans reeds aanzien dat, een aanmerkelijk groter bedrag dan vier miljoen gulden nodig zal zijn voor de gedachte ontwikkeling in tien jaar van het Veluwerandmeer, aldus gede puteerden van Gelderland. Het project van het Veluwerandmeer pmvat o.m. de aanleg van een nieuwe jachthaven in Harderwijk, de recon structie van enige ontsluitingswegen naar de kust en de bouw en exploitatie van kampeercentra. café-restaurants en dergelijke voorzieningen, die aan het particulier initiatief worden overgelaten, zij het onder supervisie van een stich tingsbestuur om een goede coördinatie van plannen langs het Veluwerand meer mogelyk te maken. De roof der Sabijnse maagden Toen wy dezer dagen eens de Ro meinse geschiedschrijver Plutarchus doorbladerden waar kom je op een héle vrye zaterdag zoal niet toe ont dekten wij dat een van de kleurrijkste en meest bewogen perioden van de Ro meinse geschiedenis veel met wol te ma ken heeft gehad. En die wol weer de zo berucht geworden „Roof der Sabijnse maagden". Deze krachtdadige en met succes be kroonde poging van de eerste bewoners van Rome om in een nijpend tekort aan vrouwen te voorzien, is sindsdien een bron van inspiratie voor schilders en beeldhouwers geweest. Wie er zich uiteraard minder geluk kig mee gevoeld hebben, waren de Sabi- niërs zelf, die zich plotseling van een aantal veelbelovende jongedochters be roofd zagen. Plutarchus verhaalt ons tenminste hoe de Sabiniërs, na van de eerste schrik bekomen te zijn, naar Rome togen om daar hun dochters en zusters terug te eisen. De Romeinen, die deze krachtdadige huwelijksbemiddeling toch wel goed was bevallen, dachten eenvoudig niet aan retourneren. Het leek er dan ook op, dat de discussie ter plaatse op een com plete veldslag zou uitlopen. Totdat de vrouwen, om wie alles draaide, zich tus sen de twee partijen opstelden. Een ge vecht wilde zij per sé niet, want hoe de uitsiag ook zou uitvallen, er zou voor hen alleen maar reaen tot verdriet zijn. Wonnen de Romeinen, zij zouden de dood van hun vaders en broers moeten bewenen; wonnen de Sabiniërs, zfj zou den hun nieuwbakken Romeinse man nen moeten missen Zoals zo dikwijls, zagen ook nu de mannen de juistheid van het vrouwelijk vermaan in en kwam men tot een verge lijk. Er werd een verdrag gesloten, waar bij de Sabiniërs afstand deden van de rechten op hun jongedochters (die in middels al zoals gezegd tot gezeten Romeinse huisvrouwen waren gewor den). De Romeinen beloofden van hun kant, dat de Sabynsen van alle arbeid vrijgesteld zouden worden, behalve dan en daar blijkt de toen al zo grote verknochtheid van de mens aan 's we relds oudste textielgrondstof van het weven van wol en de verwerking daar van tot de kleding voor hun mannen. De heren waren namelijk al te gewend aan hun voortreffelijke wollen tunieken en toga's om daar nog afstand van te willen doen! Zuid-Nederland verkeert reeds in de roes van de dagen der zotheid: carnaval. Alle vrije uren worden besteed aan de vervaardiging van poppen en maskers om in de op tochten een „goed en zot figuur" te slaan. In Den Bosch zal men tij dens de optocht van de leutige Oeteldonkers deze dwaze kop kun nen tegenkomen. Minister opent op 4 februari de Rijksweg 4A De duurste weg van Nederland, de Rijksweg 4 A, die van Ypen- burg naar Burgerveen leidt zal zaterdag 4 februari officieel in ge bruik worden gesteld. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, en de com missaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz zullen ter gelegenheid van dit feit toespraken houden. Om 11 uur zal de minister de weg nabij het aquaduct symbo lisch openstellen. Hierna zal mr. H. Westermann, plaatsvervangend Commissaris van de Koningin in Noord-Holland in paviljoen „De Brasem" te Oude Wetering een rede houden. Internationaal orgelconcours Haarlem De officiële wederingebruikneming op 3 juli 1961 van het alsdan geheel ge restaureerde Christiaan Muller-orgel in de Grote of St-Bavo Kerk te Haarlem zal tevens het begin betekenen van de „Haarlemse Orgelmaand 1961". Het internationaal orgelconcours, voor zover (van 3—7 juli) te Haarlem plaats vindend, omvat achtereenvolgens een openingsconcert van de beide stadsorga- nisten Albert de Klerk en Piet Kee, een concert van de deelnemers aan het con cours, de improvisatiewedstrijd, en ten slotte een improvisatieconcert van de vijf vroegere prijswinnaars T. W. Louis Toebosch (Breda), Anton Heilier, (Wenen) Piet Kee, (Heemstede) Klaas Bolt, (Haarlem) en Hans Hasel- bock, (Wenen.) Aan de improvisatiewedstryd op 5 juli zullen deelnemen: André Isoir, (Frank rijk) Gisbert Schneider, (Duitsland) Jo van Eetvelde, (België) en Bernard Bar- telink, (Nederland.) De jury wordt ge vormd door Jeanne Demessieux. (Parijs) Anton Heiller, (Wenen) en Albert de Klerk, (Haarlem). Bovendien zullen dit Jaar in het raam van het internationaal orgelconcours enige concerten te Alkmaar en Bever wijk worden gegeven. Volgens het Poolse blad „Szttandar Mlodych" ls in Blonlë. nabij Wroclaw (het vroegere Breslau), een geheime drukkerij van „Jehovah's Getuigen" ont dekt. Er werden vijf arrestaties verricht. In deze clandestiene drukkerij zouden al leen ln de maand december al meer dan vlermlljoen pagina's „Illegale literatuur" zijn gedrukt. De secte van „Jehovah's Getuigen" wordt in Polen niet erkend neel geweest van botsingen tussen de po en de laatste Jaren zijn verscheidene aan- litie en Ierse extremisten, doch deze hangers tot gevangenisstraffen veroor- schietpartij was de eerste sinds vele deeld. maanden. De nationale vergadering van Gui nea heeft gisterochtend Sekou Touré tot president uitgeroepen. By de plechtigheid waren de president van de republiek, Mali Modlbo Kelta, William Tubman, de pre sident van Liberie en afgevaardigden van Ghana. Togo, Nlgerië en Sierra Leone aanwezig. In Noord-Ierland ls gisteren dicht bij de grens van de Ierse republiek, het met machinegieweerkogels doorzeefde lichaam van een Noordlerse politieagent gevonden. Het gebied, waar deze moord heeft plaats gehad, is vele malen het to- MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 27 Januari „De Boskoop- se Velling": Hamumelxs I 55-36, Idem II 27-13, Japanse Azalea per stuk 130, Ma- honlablad 60-40, Andromeda 66-65, Pru nus Triloba I 26-21, Idem II 15-13, Idem III 85-65, per bos. Jap. Kers Rosea 170- 110, idem 95-80, idem 40-14 per tak. Rhodo Noblllanum 32 per knop, Magno lia 60-37 per knop. Forsythia I 53-50, ld. n 48-40, idem III 37-35. idem IV 32-27, idem V 25-17, idem per bos 130-90. KATWIJK AAN DEN RIJN. 27 Januari Groenteveiling: waspeen (per kist) AI 6.80-8.50, idem A2 2.20-6.20. idem BI 5.50- 6.80, idem B2 2.30, idem Cl 2.80, breek- peen (per kist) 60-2.00, groenekool 7-21, rodekool 7-14. gelekool 8-14, wittekooi 8, boerenkool 27-34, witlof I 91-93, Idem II 73. spruiten A2 53-66, Idem B2 23-28, uien (per kist) I 2.80-4.50, Idem II 1.60- 2.00, uien geschoond (per 100 kg.) 22-23, prei I 20-35, Idem II 18*20, Knolseldery (per 100 st.) I 15-30, idem n 7-13. Aan voer waspeen 43.000 kg., waarvan 25.000 kg. voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 27 Januari Bloemen veiling Flora: Tulpen: v. d. Eerden 100- 110-120, Queen the Nlght 190-195, Cop land 100-120, Paul Richter 125, Preludium 95-105, Winter Gold 100-105, Edith Eddy 125-130, White Sail 125-130, Zenober 95- 110, Lustige Witwe 135-140, Prunus 235- 240, Yellow gemengd 145-150. Pax 125. per bos. Narcissen: Helios 80-90. Fortuna 105-110, Carlton 105-110. King Alfred 105- 110, per bos. Hyacinten: eerste soort ge mengd 25-31. wit 18-21, Ostara 22-25, Jan Bos 34-37. per stuk. Groenteveiling: Boerenkool 16-34, uic- 4-22, rodekool 6-12.40, gelekool 6.50-11 groenekool 7 50-14.40. wnspeen 8-32, brec peen 5.50-7.50, per 100 kg. Knolseldc 3-22, per 100 stuks. TER-AAR, 27 Januari Groentevetllr Witlof I 81-94 Idem II 70-81, Idem al 48-70, Idem stek 11-42, prei 29-31, ldei dun 13. spruiten B 27-39, uien 15. waï peen 20. alles per kg. Knolselderij 10. 1. B 8. per stuk. Raapstelen 5. seldery 12 20. per bos. Boerenkool 80-1.70 per kist Peren: St.-Remy 11-12 per kg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13