Kennedy zal gesprek met Kroesjtsjef toejuichen Admiraal Pröpper acht aanval op Nieuiv- Guinea omvaarschijnlijk Prof. Oud wil nog steeds geen samenwerking met de P.v.d.A. Stevenson op persconferentie: Wil Rus betere betrekkingen Politieke partijen in El Salvador steunen nieuwe junta (nog) niet Benelux-parlement is voor verplichte W.A.-verzekering ER KOMEN NEGENTIG JONGE AMERIKANEN NAAR HOLLAND Kinderbijslag in België verhoogd ZATERDAG 2* JANUARI 1961 Dreigementen zijn „alleen maar woorden" Luitenant-admiraal H. H. L. Pröpper, voorzitter van het comité van Verenigde Chefs van Staven, die gisteravond laat van een oriëntatie reis door Nieuw-Guinea op Schiphol terugkeerde, heeft verklaard, dat de huidige Nederlandse krijgsmacht op het eiland in staat moet worden geacht alle infiltraties van Indonesië op te rollen. Hij achtte het onwaar schijnlijk, dat Indonesië een werkelijke grote aanval op Nieuw-Guinea zou lanceren. Voorts achtte hij het noodzakelijk, dat de Papoea bevolking zelf zo spoedig mogelijk bij de verdediging van het eigen land wordt ingeschakeld. Hij zei er een voorstander van te zijn, dat de Nederlandse krijgsmacht aldaar met Papoea's wordt uitgebreid. Vooruitgang De terugreis van de admiraal, die ruim 2V2 week in Nieuw-Guinea heeft door gebracht, ondervond enige vertraging. Het KLM-toestel uit Biak werd om half vijf op Schiphol verwacht, maar de machine was enkele uren op het reis schema achter geraakt. Daarbij kwam tenslotte nog enige vertraging als gevolg van de weersomstandigheden op Schip hol, waar spiegelgladde landingsbanen het luchtverkeer geruime tijd lam leg den. Tenslotte arriveerde het toestel omstreeks 11 uur gisteravond en landde op een met veel zand bestrooide baan. In de ontvangsthal vertelde de admi raal. dat hij drie jaar geleden voor de laatste maai op Nieuw-Guinea was ge weest. Ditmaal had hij „de gebruikelijke tocht langs de kust gemaakt, waar de krijgsmacht een bepaalde functie heeft te verrichten". Zijn algemene indruk was. dat er veel vooruitgang is geboekt, dat alles veei orderlijker gaat en beter is geregeld en dat er met opgewektheid wordt gewerkt. „Met vertrouwen ziet men er de verdere ontwikkeling tege moet". „Zware dobber" Op de vraag of onze krqsmacht in staat zou zyn een eventuele grote aan val op het eiland af te slaan, antwoord de admiraal Pröpper, dat dit „een zware dobber" zou zijn. Hij voegde er echter nadrukkelijk aan toe, dat hü in een echte oorlog niet wilde of kon geloven. „Een dergelijke hoofdoperatie van een gehele krqsmacht, die Nieuw-Guinea zou pogen te veroveren, kan niet zomaar worden geïmproviseerd. Wij leven in 1961. Een zo openlijke gewelddadige aanval voor de ogen van de gehele we reld zal niet makkelijk of licht worden begonnen. Onder de huidige omstandig heden is zoiets haast ondenkbaar. Zo'n echte grote actie acht ik niet meer in overeenstemming met de internationale ontwikkeling". Hieraan knoopte de admiraal vast, dat weliswaar Indonesische staatslieden al lerlei dreigementen laten horen, maar hij noemde dat „alleen maar woorden" en voegde eraan toe: „In de huidige wereld kan men immers met woorden en herhaalde dreigementen soms heel ver komen". Strijdkrachten verdelen Wat de infiltraties aanging kon de admiraal pertinent, zeggen, dat deze kleine eenheden, ,die sluiks aan land worden gezet" alle door de Nederlandse krijgsmacht kunnen worden opgerold. Hij maakte zich daarbij weinig zorgen over de enorm lange en grillige kustlijn van het eiland en de kleine randeiland- jes op het grensgebied tussen Nieuw- Guinea en Indonesië. Dat zijn er enkele honderden en met nadruk betoogde hij, dat het versplintering van krachten zou zijn op ieder stukje grondgebied een aantal verdedigers neer te zetten. „Kijk nu eens naar het kleine Malta in de laatste wereldoorlog", zei hij. „Dat heeft bijna voortdurend de gehele Mid dellandse Zee beheerst". Intussen zijn de operaties tegen de infiltraties nog i steeds aan de gang. Natuurlijk moet men een militair nooit vragen of hij uitbreiding van zijn krijgsmacht nuttig acht", meende de admiraal, want dan zegt hij altijd Ja". „Maar wij moeten onze beschikbare krachten zo juist mogelijk verdelen en tenslotte bestaat in Europa ook steeds een zekere dreiging, al is er dan telkens enige ontspanning. De Indonesische dreigementen moeten zeker niet tot ge volg hebben, dat wij alleen daarvoor onze krijgsmacht gaan uitbreiden. Dat zou fnuikend zijn en uit militair oog punt vind ik het bovendien niet nodig". Geen angst Een heel ander punt was echter dat van de inschakeling van Papoea's in de Ned. krijgsmacht op Nieuw-Guinea. De admiraal toonde zich daarvan een groot voorstander en noemde het „heel goed, dat de eigen bevolking het eigen land beschermt. Dat is niet alleen ieders recht, maar ook zijn plicht. De inscha keling van Papoea's bij de bescherming van het eiland acht ik een noodzakelijke eis. die met spoed moet worden uitge voerd". Ten overvloede wees de admiraal er nog eens op, dat onze krijgsmacht op Nieuw-Guinea slechts een beschermende taak heeft. Wat denken nu de bewoners van net eiland zelf over de algemene toestand en de naaste toekomst? De inzichten daar over ontleent men juist als in Nederland aan de berichtgeving en uiteraard kan men in Nieuw-Guinea opmerken, dat de reactie op de berichten gekenmerkt wordt door iets grotere ongerustheid dan in Nederland. „Er zjjn altijd mensen, die angstig van aard zijn' .aldus de admiraal, „maar over het algemeen heb ik geen overdre ven gevoel van angst kunnen constate ren. Er heerst zowel onder de Papoea's als de blanke bevolking een opgewekte stemming. De admiraal achtte het niet I opportuun te> antwoorden op de vraag of men intussen alle infiltranten had we ten te arresteren. „De 12 op Biak gestationeerde Hawker Hunter straaljagers zijn inmiddels in gebruik genomen De grote landingsbaan van het vliegveld Mokmer op Biak is bijna klaar", aldus de admiraal, „en de Hunters vliegen al". Een tweede groep van deze machines wordt nog dit jaar verwacht. Duitse kredieten voor Siam De Bondsrepubliek zal Siam kredieten tot een bedrag van 100 miljoen mar ken verstrekken voor het bouwen van een elektriche centrale en een kunst- mestfabriek. De Westduitse minister voor Bondsraadszaken, dr. H. J. von Merkatz, die aan het hoofd van een eco nomische missie in Siam vertoeft, heeft dit in Bangkok op een persconferentie bekendgemaakt. Hij deelde mede, dat hij voorts met Siamese economische des kundigen de mogelijkheid van het op richten van een Duitse bank in Siam besproken heeft. De Bondsregering heeft zioh ook be reid verklaard in Siam een technisch in stituut voor telecommunicatie te stich ten. In mei zal een andere Westduitse mis sie Siam bezoeken en naar verwachting zal er dan een handelsovereenkomst worden gesloten. Vroegere beul van Castro in V.S. aangehouden In New York is een voormalig Ameri kaanse staatsburger aangehouden, die als beul in dienst heeeft gestaan van Fi del Castro. Robert Kennedy, de Amerikaanse mi nister van Justitie, maakte gisteren be kend dat Herman Frederick Marks woensdag j.l. werd aangehouden, omdat hij zonder geldig visum uit Mexico de VB. zou zjjn binnengekomen. Marks heeft zijn Amerikaans staatsburgerschap verloren toen hij zich aansloot bjj de troepen van Castro. Op Ouba bereikte hy de rang van kapitein. Onder zyn leiding zouden in Havanna talryke te rechtstellingen hebben plaats gehad, toen deze stad door Castro en de zynen was veroverd. Meer liberaal beleid van huidig kabinet „Op de V.V.D.-landbouwdag in 1959 in Arnhem heb ik gezegd, dat de V.V.D. voor de komende periode tot 1963 niet wil samenwerken met de P. v. d. A. Nu die periode half om is, is mjjn standpunt ongewijzigd". Dit zei prof. mr. P. J. Oud, toen hjj gisteren op de in Arnhem gehouden Gelderse landbouwdag van de V.V.D. sprak over het huidige politieke beeld. Hy stelde dat het beleid van de A.R. bij de laatste kabinetscrisis fout is ge weest. Anderzyds was hy van mening, dat het socialisme dreigt te verworden tot een conservative beweging, omdat, aldus prof. Oud, zy dingen propageert, die thans niet meer pakken. Hy merkte voorts op, dat de V.V.D. door haar drie ministers een liberale invloed heeft ge kregen als in geen jaren het geval is geweest. Het beleid van het kabinet De Quay wilden en willen wq zien als een be leid met meer vrqheid dan vroeger. Wy verwachten van het huidige kabinet een Ad verten tie Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper, zal met een vijftal staf-officieren op vrydag 17 fe bruari naar Biak vertrekken voor een bezoek van circa 8 dagen aan Nieuw- Guinea. Kennedy zal het toejuichen als hij binnen het raam van de Algemene Vergadering der V.N. in maart een informeel gesprek met Kroesjtsjef kan hebben, aldus Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., die verder zei, dat dit eventuele gesprek niet gezien moet worden als een topconferentie, maar als een eerste contact tussen beide staatslieden. Stevenson deelde dit mee op een persconferentie in New York, waar ook gesproken werd over andere onderwerpen, zoals Algerije en communistisch China. Stevenson hoopte, dat het vrijlaten van de twee Amerikaanse vliegers door de Russen duidt op een verlangen naar betere betrekkingen met de V.S. en sprak de verwachting uit, dat dit ver langen zich by de Russische delegatie in New York zal uiten in een houding die gericht is op samenwerking. Vol gens waarnemers in New York zal het feit, dat Kennedy bereid is met Kroesjtsjef te praten, de kans dat de Jonge officieren,, zonden het land van het commnnisme hebben gered San Salvador, de hoofdstad van El Salvador, heeft gisteren, na de staatsgreep weer een normaler aanzien gekregen. Openbare gebouwen en winkels openden hun deuren weer. Militairen die de nieuwe junta van rechtse officieren gehoorzamen, patrouilleerden ook gisteren nog door de straten. Vijf politieke partijen hebben een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat geen van hen woensdag de revolutionaire junta heeft ge steund en dat zij niet verantwoordelijk zijn voor de vorming van een nieuw kabinet. Dit betekent nietaldus deze vijf partijen, dat zij later de junta hun steun niet zouden kunnen geven. Sein voor de opstand „Jonge officieren" onthulden dat het sein voor de opstand op 24 januari te middernacht werd gegeven door het ver breken van alle verbindingen. Dit sein werd gevolgd door het arresteren van bekende tegenstanders van de uitvoer ders van de staatsgreep. Zij zeiden ook dat zy werden gesteund door de cadetten van de militaire aca demie te San Salvador. Als voornaamste leden van deze „groep van jonge officieren" werden ge noemd de majoors José Fernando Sigui, Mariano Castro Moran, Mario Velasquez Carlo Amaya, Arturo Ayala, Carlos Cor- nejo en José Fermin Merlos. Zij stonden, tezamen met andere jon ge officieren, in verbinding met kolonel Julio a Rivera. De namen en functies van vier ge arresteerde voormalige regeringsleden zyn: generaal Adan Parada, gewezen president van het instituut voor de plat telandskolonisatie, generaal José Maria Lopez Ayala, ex-directeur van het insti tuut voor stedelyke ontwikkeling, kolo nel Alberto Ascamilla, voormalig minis ter van Binnenlandse Zaken, en de ge vezen minister van Landsverdediging kolonel Alonso Castillo Navarreta. Met steun van liet gehele leger Leden van de groep „jonge officieren" van El Salvador, die de leiding hebben gehad bij de staatsgreep in deze kleine Middenamerikaanse republiek, die haar inkomsten in hoofdzaak verkrygt door de uitvoer van koffie, hebben gisteren in San Salvador verklaard dat zij de steun van het gehele leger hebben. „Voor de eerste maal in de geschiede nis van El Salvador hebben alle regi menten gereageerd op de oproep om het vaderland tot elke prys te steunen en zij hebben zich tot één enkel lichaam verenigd", aldus de „jonge officieren". Zy verklaarden ook: „Wy hebben, tot onze voldoening, mogen bijdragen aan de redding van het land van het com- ministische gevaar en aan het verdry- ven van het burgerlijk-militaire bewind, dat het bestuur over El Salvador voer de". Russische premier op 7 maart naar New York komt, ongetwyfeld vergro ten. Maar de Russen hebben zich tot nu toe nog niet duidelijk uitgelaten over Kroesjtsjefs plannen. De V.S. zyn voorstander van een billijke en vreedzame oplossing van het Alge- rynse vraagstuk op basis van zelfbe schikking, aldus Stevenson. Hy voegde eraan toe, dat De Gaulle het vertrou wen van het Franse volk heeft gekre gen voor zyn pogingen om dit vraag stuk op te lossen. Stevenson zei voorts te hopen, dat de V.S. er in zullen slagen vreedzame betrekkingen met communistisch China aan te knopen. Maar hoewel hy graag vreedzame betrekkingen met communistisch China willen aankno pen, blyven wy vastbesloten onze verplichtingen tegenover onze bond genoten na te komen en ons te verzet ten tegen nieuwe communistische agressie in het vrije Azië. De vyandige houding en daden van communistisch China tegenover de V.S. vormen een hinderpaal voor het aanknopen van normale betrekkingen en het dreige ment van Peking om Formosa zo nodig met geweld te nemen, is in strijd met de verplichting, die alle leden van de V.N. op zich hebben ge nomen, om af te zien van het gebruik van geweld, aldus Stevenson. Stevenson verklaarde, dat er een einde moet komen aan de propaganda en het gescheld in de V.N., wy moeten in dit grote parlement weer terugkeren tot de diplomatie van hoffelykheid en waardigheid en wy moeten de V.N. niet zien als een strydperk voor de koude oorlog, maar als een instrument, dat ertoe kan bydragen om juist aan deze koude oorlog een einde te maken, zo zei hy. Witte Huis weet van niets Pierre Salinger, de woordvoerder van het Witte Huis, heeft gisteravond mee gedeeld, dat Stevenson „zün persoonlijke mening" heeft gegeven toen hy op een persconferentie in New York zei, dat president Kennedy graag met Kroesjtsjef zal praten als deze in maart naar New York mocht komen. Salinger herinnerde eraan dat Ken nedy woensdag op zyn eerste persconfe rentie zyn standpunt over deze zaak duidelyk heeft uiteengezet. De president heeft toen gezegd, dat hy een besluit zal' nemen als hij zeker weet of Kroesjtsjef inderdaad van plan is naar New York te komen. Over het geheel genomen heeft de persconferentie van Stevenson een uit stekende indruk gemaakt, zo heeft een woordvoerder van de Russische delega tie by de V.N. verklaard. „Maar ik kan my niet met alle opmerkingen van Stevenson verenigen en speciaal niet met zyn nadere bepaling van de Ameri kaanse politiek tegenover communistisch China", zo voegde hy hieraan toe. In Franse regeringskringen ziet men de verklaring van Stevenson over de mogelykheid van een ontmoeting tussen Kennedy en Kroesjtsjef als een uitnodi ging van de Amerikaanse president aan de Russische premier om naar New York te komen voor een gesprek. optreden, dat meer in de liberale lyn zal liggen. Een directe ombuiging is natuuriyk niet mogelyk. Er moet continuïteit in zitten Wy hebben gewenst: een soci- aal-ceconomisch beleid met vryheid. Wy hebben de sociale rechtvaardigheid niet in de achterhoede gestoten en handha ven ons standpunt dat aan de groepen in de maatschappy niet de zelfstandige verantwoordeiykheid wordt ontnomen, aldus prof. Oud. By de gedifferentieer de loonpolitiek van thans hebben wy als principe gesteld, zo vervolgde hy, dat het bedryfsleven in onderling over leg de lonen moet regelen en dat de overheid daar sanctie aan geeft. Er moet een samengaan zyn tussen loon- en pryspolitiek; daarom zyn wy voorstan der van een stabiel prysbeleid, aldus {irof. Oud, die als moeiiykheld by de andbouwpolitiek schetste het vinden van een synthese tussen de economische en de sociale zijde. Geleidelijk streve men naar de aan passing van het landbouwbedryf aan de afzet en tegelykertijd moet men de landbouw beschermen. Nadat hy de staking in België had bestempeld als een ondermyning van de democratie, besloot prof. Oud met te zeggen, dat uit de crisis van eind vorig jaar de les moge worden getrokken, dat men niet te gauw moet komen met portefeuillekwesties. Sprekend over actief landbouwpolitiek kwam ir. L. G. Oldenbanning tot de conclusie, dat de landbouwpolitiek een politiek moet zyn van bescherming en verbetering van de produktie-omstandig heden. Ook het streven naar verlaging van de kostprys zal belangryk blyven. Wat betreft de belastingpolitlek was ir. Oldenbanning van mening, dat de grondbelasting dient te verdwynen. Er zyn al lasten genoeg. Lukt dit niet, dan geve men vrystelling voor byv 30 jaar. Spr. wees voorts op de achter stand by de boerderyenbouw. Bouw en inrichting van boerderyen zullen moe ten worden bevorderd met subsidie, zo meende hy. Gisteravond waren de wegen in ons land spiegelglad. Auto's slip ten, fietsers vielen en ook voetgan gers hadden de grootste moeite op de been te blijven. Met oude lappen om de schoenen was het wellicht nog mogelijk te lopen, malpr zonder deze voorzorgen moesten brug leuningen en lantaarnpalen vaak een extra steun bieden. Belastingvrije winkels op Schiphol worden uitgebreid (Van onze Amsterdamse correspondent) Per 1 februari zal het aantal belas- tingvrye artikelen, dat op Schiphol door luchtreizigers kan worden gekocht, be langryk worden uitgebreid. Met toe stemming van de minister van Finan ciën zullen Nederlandse luchtreizigers met bestemming buiten de Benelux, naast de tot dusver reeds toegestane ge distilleerde dranken ook champagne, sherry en port belastingvry kunnen ko pen. Zy die naar Europese landen buiten de Benelux vertrekken, kunnen boven dien sigaretten, rolfilms en parfums zon der accynsbetaling betrekken. Naast de vele artikelen, die interconti nentale reizigers reeds belastingvry kon den kopen, zoals camera's, horloges en speelgoed, zijn nu ook bandrecorders verkrijgbaar. De belastingvrye winkels staan vooral by de Amerikanen in de belangstelling. Ingezetenen van de Ver. Staten kunnen nameiyk na een afwezig heid van minstens 17 dagen, goederen tot een bedrag van byna f. 2.000 vry in voeren. Die alleen nog niet bestaat in Nederland Het parlement van de Benelux (de raadgevende interparlementaire Bene- luxraad) heeft gisteren in zUn eerste vergadering in het nieuwe jaar, in Den Haag, een ontwerp-Beneluxverdrag in zake verplichte aansprakelykheidsvere- zekering voor motorrytuigen goedge keurd. Koffiezwendel Suriname acht zicli onschuldig Deskundigen in Suriname zyn van mening dat de inferieure Braziliaanse koffie, die via de Amsterdamse haven naar Frankryk zou zyn getransporteerd, niet via Suriname is verscheept. Het grootste deel van de uit Brazilië afkom stige koffie wordt uit Suriname naar de Verenigde Staten verscheept. Slechts een klein deel gaat naar Nederland. Daar enboven worden grote partyen via Frans Guyana naar Frankryk verscheept. De kwaliteit van de uit Suriname ver zonden Braziliaanse koffie is volgens deskundigen niet inferieur. Men acht de mogelykheid niet uitgesloten, dat een deel van de uit Suriname naar de Ver enigde Staten verscheepte koffie, later haar weg vindt naar Nederland en dan wellicht worden voorzien van te New York afgegeven certificaten van koffie afkomstig uit Suriname. Reeds eerder vestigden bevoegde krin gen in Suriname de aandacht op de versoheping van enorme hoeveelheden „illegale" Braziliaanse koffie vanuit Urugay. Onderdak gevraagd in Leiden en Noord wijk Er worden weer Nederlandse fa- milies gezocht om aan ongeveer 90 Amerikaanse jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar gedurende de komende zomer voor een periode van ongeveer 6 weken onderdak en huiselijke sfeer te schenken. Boven dien zal er dit jaar een tiental jon gens en meisjes uitgezonden worden dat een half jaar in ons land zal verblijven om ook het Nederlandse schoolleven, in de vierde klas van Gymnasium, H.B.S. of M.M.S. te le ren kennen. Ook voor dit „school programma" zoekt de A.F.S. gast vrije Nederlandse families. De jonge Amerikanen komen naar Nederland onder auspiciën van de Ame rican Field Service, welke gedurende reeds meer dan tien Jaar jaariyks hon derden Amerikaanse middelbare scho lieren over de wereld uitzendt om hen kennis te laten maken met leeftydge- noten en hun families, in voor hen on bekende landen. Het is de American Field Service er bepaald niet alleen om te doen, de jeugd een plezierreisje te schenken. De A.F.S. heeft, toen zy gedurende de laatste twee wereldoorlogen als vry- willige ambulance op de slagvelden op trad, gezien tot welke rampen gebrek aan wederzyds begrip kan leiden. Door de Jeugd van de wereld de kans te geven elkaar in het familieleven te ontmoeten geest bezitten voor de opvattingen en gewoonten van andere volkeren. De jeugdige Amerikanen komen op 19 Juni in Nederland aan en zullen hier blyven tot 15 augustus, terwyi die in het kader van het „schoolprogramma" half januari 1962 weer naar hun land zullen terugkeren. Het is de bedoeling, dat iedere Ame rikaan ongeveer zes weken by een fa milie logeert en enkelen een half jaar in een Nederlands gezin vertoeven. Het be treft dus Nederlandse gezinnen (bij voorkeur die, welke kinderen hebben tussen de 15 en 21 jaar), die hun huis willen openstellen voor deze Amerikaan se Jongeren. Geen zorgen maken Die families, die het plan koesteren om een Amerikaan in hun midden op te nemen, behoeven zich geen zorgen te maken, dat van hen het organiseren van kostbare uitstapjes verwacht wordt. Het is hun toekomstige gast er voor- namelijk om te doen de Nederlander in zyn dagelykse doen en laten te leren kennen. Bovendien heeft de gast zyn eigen zakgeld, dat voldoende is om zelf zyn extraatjes te betalen. Het zal door het VW van Noordwyk ten zeerste op prys worden gesteld, in dien de inwoners van Noordwyk, Lei den en omgeving, hieraan hun mede werking zouden willen verlenen. Geïnteresseerden gelieven hun opge ven voor 1 februari aan het informa- hoopt de AF.S. ertoe by te dragen dat tiebureau van de VW, de Grent 8, do „volwassenen van morgen" een open I Noordwyk, tel. 01719—2601, in te dienen. In een advies aan de drie regeringen dat de afgevaardigden van de drie par lementen aan het einde van de verga dering goedkeurden (met 40 stemmen voor en geen tegen) zyn slechts enkele tekstwyzigingen van ondergeschikt be lang in het ontwerp-verdrag aanbevolen. Het debat over de verplichte WA-ver- zekering interesseerde eigenlijk alleen maar de 21 Nederlandse leden. België en Luxemburg kennen de verplichte WA- verzekering reeds. Nederland zal, als het nieuwe ver drag door het Nederlandse parlement zal zyn bekrachtigd, binnen een half Jaar wetteiyke voorzieningen moeten treffen. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, verklaarde tijdens het debat, dat „Nederland alle zeilen zal moeten byzetten om in de lacune te voorzien". (Van onze Brusselse correspondent) De verkiezingen werpen haar schadu wen vooruit; dit is een aankondiging die men de eerstkomende maanden pog vele keren uit België zal kunnen horen. Zo heeft de ministerraad gisteren besloten de kinderbijslag te verhogen, zulks als gevolg van het zogeheten sociaal ak koord, dat in mei van het vorige jaar tussen de organisaties van werkgevers en die van werknemers is afgesloten. Onder de nieuwe regeling blyft de by- slag voor het eerste kind ongewijzigd, die voor het tweede wordt met 411 frank verhoogd tot 500 frank ongeveer 38 gul den per maand), voor het derde met 174 frank tot 725 frank, voor het vierde met 145 frank tot 775 frank enzovoort. Belangryk zijn de verhogingen niet; men zal er vooral in moeten zien een ge volg geven aan gemaakte afspraken en - natuurlijk - enige verkiezingspropa ganda voor de regeringspartijen. OPBRENGST TOURNEÉ N.S.O. f. 15.000 De negende tournee van het Ned. Stu denten Orkest, die op 16 januari is be-, gonnen met een concert in Bergen <NH) en gisteravond is beëindigd met een ga laconcert in het Amsterdamse Concert gebouw, heeft een netto-opbrengst opge leverd van f. 15.000, eenzelfde bedrag als verleden jaar, met dit verschil dat er thans een concert minder is gegeven De opbrengst wordt verdeeld tussen het Ned. Studenten Sanatorium en het niversitair Asylfonds. Cornells C. Zwaan schildert Kennedy (Van onze Hilversumse correspondent) De schilder van Nederlandse origine, Cornelis C. Zwaan, zal waarschynlyk de eerste kunstenaar zijn. die de opdracht krygt een portret te maken van de nieu we Amerikaanse president Kennedy. Cornelis Zwaan is Amsterdammer van geboorte, studeerde aan de Rijksacade mie voor Beeldende Kunsten en emi greerde reeds in 1910 naar Amerika, waar hy sindsdien een succesvol portret schilder is geworden. Zeer veel vooraan staande Amerikaanse families hebben zich reeds door hem laten portretteren. Een jaar of acht geleden bracht Cornelis Zwaan nog een bezoek van enige maan den aan Nederland. Hy logeerde toen in Laren en schilderde in die tijd een por tret van Hare Majesteit de Koningin, djj voor hem in Paleis Soestdyk poseerde.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11