N.S. maakten vorig jaar zeker 10 miljoen winst Leiden-Utrecht krijgt betere aansluitingen BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - lel. 20097 Financiële overeenkomst tussen V.S. en Duitsland bijna gereed paardevlees Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 januari 1961 Tweede blad no. 30263 Kortere werktijd al merkbaar (Van onze Utrechtse correspondent) De winst van de N.V. Neder landse Spoorwegen over 1960 zal zeker die over het voorafgaande jaar (10 miljoen) evenaren. De totale ontvangsten waren in 1960 ongeveer 4 procent hoger dan in 1959, de kosten (hoofdzakelijk door hogere personeelsuitgaven) ongeveer 3 procent hoger. Dat heeft ir. J. Lohmann, presi dent van de N.S., gistermiddag in Utrecht medegedeeld op de jaar lijkse persconferentie, waarin hij de ontwikkeling van het spoorwegbe drijf tekende. Van directe invloed op het be drijfsresultaat is geweest, dat het reizigersvervoer op basis van rei zigers-kilometers met 3 procent is Zomerdienst N.S. Automatische halve bomen op Herenstraat en te Warmond Op 28 mei gaat de nieuwe Komerdienst- regeling in van de Nederlandse Spoor wegen. Deze dienstregeling geeft aan zienlijke reistydwinsten te zien by de noord- en oostverbindingen. Deze wor den verkregen door de oponthouden in Utrecht en Zwolle belangrijk te bekor ten en de snelheid op te voeren tot 80 a 85 kilometer per uur. Daardoor kan ook worden voldaan aan de wens om de sneltreinen van de noord- en oostver bindingen in Hilversum te laten stop pen. Voorts wordt ook de doorgaande verbinding tussen Limburg en Rotter dam/Den Haag (via Utrecht), welke in 1960 tydeiyk moest worden verbroken hersteld om de twee uur (via Dordrecht) terwyi Zuid-Limburg tevens doorgaand verbonden wordt met Brabant, Dor drecht, Leiden en Haarlem. Ter verbetering van de tydsverdeling der treinen tussen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam enerzyds en Utrecht an- derzijds zullen de treinen van de mid- dennetdienst van deze drie stations naar Utrecht later gaan rijden, in omgekeer de richting vroeger. Dit heeft tevens tot gevolg, dat de uurdienst Leiden- Utrecht een aanzieniyke betere aanslui ting krygt op die middennetdienst. Voor doorgaande reizigers kan dat vaak een behooriyke tijdwinst opleveren. Teneinde Alphen aan den Rijn, Bos koop en Waddinxveen in Gouda goede aansluitingen te bieden in de richtingen Rotterdam, Den Haag en Utrecht wordt op de daarvoor in aanmerking komende uren een dubbele treindienst gereden. Zoals bekend zal op de lyn Utrecht- Leiden met de zomerdienstregeling ook de halte Leiden-Lammenschans in ge bruik genomen worden. Alle treinen in beide richtingen zullen hier stoppen. In aansluiting op dit werk zal dit jaar de spoorwegovergang aan de Heren straat voorzien worden van een automa tische beveiliging met halve bomen. Ditzelfde zal dit jaar ook geschieden met de spoorwegovergang te Warmond. De Spoorwegen koesteren het plan ieder jaar vyftig overwegen van auto matische halve bomen te voorzien. Dan kunnen in tien tot twaalf jaar alle in aanmerking komende overwegen op deze manier beveiligd zijn. Binnen afzienbare tijd zal waarschijn lijk ook overeenstemming worden be reikt over het nieuwe emplacement van een station Den Haag-Bezuidenhout. Met de uitvoering daarvan kan dan spoedig begonnen worden. Bijzonder beschaafd NCR(a)V-amusement Na al in heel wat plaatsen tegast te ijjn geweest, deed het artiestengroepje van de NCR(adio)V ook Leiden aan. Het bijzonder beschaafde gezelschap presenteerde gisteravond in de Stads- [ehoorzaal een vlot, sfeervol afwisse- ingsrijk en zeer beschaafd programma. Jan Oradi, die piepende deuren en stormen „verzorgt" by de hoorspelkern, trad op als conferencier. Als imita tor was hy echter beter op zyn plaats. H\j bleek in zyn repertoire een aantal moderniteiten te hebben opgenomen, dat bijzonder geslaagd was. Het muzikale duo Diana en Daranti zorgde voor een show, die klonk als een klok. Zowel man als vrouw toonde zich een meester in het bespelen van de xylofoon. Dat zelfs intermezzo-muziek van een opera door middel van glazen - door over de rand te wry ven ten iehore kon worden gebracht deed ieder een in de zaal verwonderd opkyken. Het applaus werd er nog guller door. De Niberco-Brothers zorgden voor 3g meer verwondering met de magi sche goochelkunst en vingervlugheid. Verreweg het hoogtepunt van de avond was het optreden van Ans en Jaap Daniëls. Byzonder aardig eens een aantal Nederlandse liedjes te horen. Wie beweren, dat de Nederlandse lichte ^songs'' niet zo daverend zyn, heeft het echt mis. Over de wyze waarop dit duo een „Grunninger" volksliedje in moder^ ne styi ten gehore bracht kan men al leen maar enthousiast zyn. Dit wil niet xeggen, dat er geen Engelse, Zweedse. Italiaanse of Deense successen ten ge hore werd gebracht. „Sing little birdie" en „Magiare" zyn overbekend. Ook was er nog een wedstryd voor echtparen, waarin vooral de huishoude lijke kennis ook die van de man- oen werd getoetst. De leiding was in handen van Henk van Manen. En als laatste dan de pianist Harry Broek huizen, die zich kon uitleven op de piano en naar best vermogen de artiesten be geleidde. toegenomen en het goederenver voer in tonnen met 7 procent. Het personeelstekort blyft moeilijkhe den geven. Weliswaar is de behoefte met 225 arbeidsplaatsen afgenomen, maar het personeelsbestand is met 900 perso nen verminderd. Verscheidene commissies zyn aan het bestuderen hoe arbeidstydverkorting kan worden ingevoerd. De directie heeft de personeelraad medegedeeld bereid te zyn by gunstig resultaat een voorstel in te dienen tot arbeidstijdverkorting met in gang van de winterdienst 1961 Intussen hebben de Spoorwegen al volop met de gevolgen van de arbeids tijdverkorting te maken, zy het bij anderen. Het vrydagavondvervoer neemt toe, het vervoer op zaterdagmiddag ver mindert. De spitstijden in het vervoer dreigen nog geconcentreerder te worden dan tot nu toe het geval is geweest. Cultuur voor alle jeugdigen? Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie vinden op drie achtereenvolgende avonden in de Moriaen aan de Hoog landse Kerkgracht drie gespreksavonden plaats over het onderwerp „Cultuur voor alle jeugdigen?" Woensdag 15 februari spreekt dr. H. H Frese over „Wat is cultuur nu eigenlijk?", woensdag 22 fe bruari drs. W. Hoebink over „Cultuur in de wereld van alle dag" en woensdag 1 maart dr. A. J. M. van Tienen over „Het moeilykste vraagstuk". STUDENTENSTREEK FLINK BEBOET „Een kwalijke streek voor iemand, die later toch de pyn van anderen moet verzachten", zo noemde de officier van justitie bij de Haagse politierechter de handelswyze van een 20-jarige medisch student uit Leiden, die vorig jaar met enkele mede-studenten vanuit een raam verhitte centen naar spelende kinderen op straat had gegooid. De kin deren kregen hierdoor brandwondjes. „Het was niet myn bedoeling de kin deren pijn te doen", verzekerde de stu dent. Hy had een jongetje, dat huilde na door een van de verhitte centen te zyn geraakt, een dubbeltje gegeven. De officier van justitie achtte een geldboete van vyftig gulden of tien da gen hechtenis een passende straf. De politierechter maakte er dertig gulden, subsidiair zes dagen hechtenis van. Unesco-functionaris spreekt in Academie Volgende week maandag zal mr. J. K. v. d. Haagen, directeur van de afdeling musea en monumenten van UNESCO, een voordracht houden over het project tot redding van de bedreigde schatten van oud-Egyptische cultuur. Door de bouw van de Assoean-dam in de Nyl, teneinde ruimere levensom standigheden voor de groeiende Egyp tische bevolking te scheppen, worden een twintigtal Nubische tempels en tien vestingwerken met de ondergang oe- dreigd. Om overblyfselen van een mil lennia oude hoge cultuur te beschermen tegen het water deed UNESCO, in het begin van het vorig jaar een beroep op de gehele wereld samen te werken aan een groots reddingsproject om al thans de meest kostbare schatten te redden. In samenwerking met het Mu seum voor Oudheden en het Instituut voor het Nabije Oosten heeft de Leidse Commissie voor Internationale Samen werking deze byeenkomst, die zal plaats vinden in het Groot Auditorium van de Leidse Academie, georganiseerd. „Door Eendracht Verbonden" De Leidse tuiniers en bloemistenver eniging „Door Eendracht Verbonden" hield gisteravond in de zaal van café „Aniba" haar eerste ledenbijeenkomst in dit jaar in een sfeer, die „D.E.V." zo vol komen eigen is en die er steeds toe by- draagt, dat de belangstelling voor de maandelykse byeenkomsten zo bijzonder groot is. De voorzitter, de heer J. H. Smit, open de de vergadering met 'n woord van ge lukwens voor het pas begonnen jaar en richtte zich in het byzonder tot een aantal nieuwe leden. Het verheugde spreker, dat zich onder hen de heer J. v. d. Zwart bevond, die als secretaris van de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen geen onbe kende in tuinderskringen is en die mede als jurylid een belangrijke aanwinst voor „D.E.V." betekent. Na de prysuitreiking aan de winnaars van de in december ge houden wedstryd voor kerststukjes kreeg een jury, bestaande uit de heren J. v. d. Berg, J. v. d. Zwart en H. Wagemans tot taak een aantal in bloei getrokken hya cinten aan een nadere beoordeling te onderwerpen. De uitslag werd: eerste prys J. Roman (27 punten)2. H. Nederberger (25)3. A Hofman (23%); 4. D. Ernst (21%). Voor het puntenstelsel verwierf mej. M. C. Meyer 8 punten met een zeer fraaie hyacinten-inzending. Een aantal vragen in de zgn. „vragen- bus' werd door de voorzitter beantwoord en leverde ook nu weer vele praktische wenken op. Na de pauze hield de heer P. J. Muller van het Laboratorium voor Bloemboi- lenonderzoek te Lisse een leerzame en interessante causerie over de bloem bollenteelt en de verschillende ziekten, o.m. de zozeer gevreesde virusziekte, die zich by deze teelt kunnen voordoen. Met een groot aantal fraaie kleurendia's van „Keukenhof", de „Floriade", diverse siertuinen en enige proeftuinen lichtte de heer M. Meyers, eveneens verbonden aan dit laboratorium, het gesproken woord nader toe. In zijn ambtswoning in Den Haag heeft minister Luns gisteren zijn gebruikelijke nieuwjaarsreceptie gehouden. De minister begroet een charmante Japanse gaste. Lezers schrijven De heren met de koffertjes Momenteel rijden er personen rond in grote Amerikaanse wagens, die zich voordoen alsof zij mensen zijn die uit gezonden worden door fabrieken uit Zweden, Duitsland of Zwitserland, om op de stoffen-show op de RAI-stoffen te exposeren voor het naderende sei zoen. Zy spreken goed Duits en vertellen Zweed, Duitser of Zwitser te zijn. Zy zijn zeer goed gekleed en hebben een goed voorkomen. Zij beginnen met te vragen of er een zekere mijnheer zo en zo in de buurt woont, die hun is aanbevolen, want zij hebben iets bij zich waarin die aanbevolen heer wel geinteresseerd zal zyn. O, U mag het ook wel zien! En dan komt er een keurig koffertje te voorschijn, waarin zich lappen stof bevinden, meestal 4 damesstoflappen en één herenkostuum- stof lap. Het verhaal is dan dat ze op de RAI op de stoffen-show hebben ge staan en dat ze nog enige pracht kwa liteit monster lappen overgehouden heb ben. Deze willen zy verkopen voordat zij weer terug gaan per vliegtuig; de auto wordt gezegd op Schiphol gehuurd te zijn. Aangezien ze bij uit- en invoer van de lappen belasting moeten betalen, doen zij ze liever van de hand. Ze kun nen deze echter niet aan winkels ver kopen, omdat de aanbieding het nieuw ste van het nieuwste is en die nieuwe collectie pas over één of twee maanden geleverd mag worden. De waarde is volgens hen plm. f 250.-, doch voor f200.- willen ze het wel ach ter laten, inclusief het koffertje, want „je neemt geen leeg koffertje mee te rug". Na nog wat heen en weer gepraat, de heer heeft n.l. niet veel tijd, (om zo en zo laat gaat zyn vliegtuig) zo als bijv.: laten we dan zeggen f150.-, nog niet, enfin voor f 135.- dan. De koop wordt gesloten en met goede wensen dat men er veel plezier van mag hebben enz. vertrekt de heer naar zyn geboorteland. - By aanbieding van de lap stof bij een kleermaker komt men tot de con clusie waardeloze rommel gekocht te hebben, ondanks de bedrukte ingeweven zelfkant. In het kort samengevat: men is be dot. Deze „heren" zijn n.l. afkomstig uit woonwagenkampen. MEN ZIJ VOOR DIT SLAG MEN SEN GEWAARSCHUWD. A. J. van T., Zoeterwoude. Schutting: ja of nee? In uw blad van maandag j.l. las ik een verslag van een rechtzaak, die han delde over het al of niet plaatsen van een schutting te Ouderkerk. Het is m.i. een vreemde opvatting te menen, dat men in ons land geen be hoefte zou hebben aan een schutting om zyn tuin. Of men in de stad of bui- Vonnissen in Lyon wegens contra-terrorisme Een Franse krijgsraad te Lyon heeft gisteren uitspraak gedaan in het pro ces tegen een aantal Franse contra terroristen, die eerder er van waren beschuldigd op 16 januari 1957 een aan slag te hebben gedaan op het gebouw van de generale staf in Algiers, waar bij de toenmalige opperbevelhebber in Algerije, generaal Salan, ternauwernood aan de dood ontsnapte. Bij verstek werd Henri Kovacs ter dood veroordeeld, terwijl Castille en Fechoz levenslange dwangarbeid kregen. De drie andere beklaagden kregen resp. vijf, drie en drie jaar dwangarbeid. De zes mannen was ten laste gelegd, dat zy in het gebied van Algiers veer tien aanslagen met explosieven hadden gedaan, waardoor veertien mensen om het leven kwamen en 26 gewond. De drie beklaagden die het proces bywoon- den, zeiden dat zij door de aanslagen de aandacht van de veiligheidsdienst hadden willen vestigen op „de indivi duen die de FLN (de voornaamste Al gerijnse verzetsbeweging) helpen". Kovacs houdt reeds twee jaar ver- biyf in Spanje. Advertentie! In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk interieur... en in elk budget! Bef of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure nr 60 A, Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam MEDEPLICHTIGEN IN AANSLAG OP SOEKARNO In de nog steeds in behandeling zijn de zaak van de aanslag, die in novem ber 1957 te Tjikini, in Djakarta, werd gepleegd op president Soekarno, hebben thans nog zeven verdachten toegegeven eraan medeplichtig te zijn geweest. Voor deze aanslag met een bom, waarbij ne gen doden vielen en 150 gewonden, wer den eerder reeds drie beklaagden ter dood gebracht en andere tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. President Kennedy zal weldra nieuwe onderhandelaars naar Bonn zenden (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse delegatie, die in de Westduitse hoofdstad enige weken lang onderhandeld heeft over Westduitse steun voor de uit het evenwicht geraakte Amerikaanse betalingsbalans, heeft Bonn verlaten. Men verwacht hier op korte termijn een door de regering- Kennedy benoemde nieuwe Amerikaan se delegatie, die de puntjes op de i zal zetten van de in grote lünen ree^s gereedgekomen Amerikaans-Duitse fi nanciële overeenkomst. De Westduitse regering, zo werd gis teren officiéél in Bonn bekend, is er op uit snel met Kennedy's delegatie tot overeenstemming te komen. Zulks acht men niet slechts bevorderlik voor de voor 't gehele Westen van belang zijnde verlichting van de druk op de Ameri kaanse betalingsbalans, maar ook voor de verhoging van de regering-Adcnauer tot de nieuwe Amerikaanse regering. Gisteren werd dan ook meegedeeld, dat, indien de Verenigde Staten zullen ingaan op de Westduitse voorstellen, Bonn bereid is onmiddellijk een be drag van 2,5 miljard mark op de Ame rikaanse tafel te leggen, als terugbe taling voor de naoorlogse Duitse schul den aan Amerika. De rest van deze schulden, ter grootte van circa 800 mil joen mark, zal in delen eveneens snel worden terugbetaald. Daarnaast is Bonn bereid meer wa penaankopen in de Verenigde Staten te doen dan men oorspronkelyk van plan was. Tenslotte is de regering-Ade- nauer van plan de militaire hulp aan Turkije en Griekenland, welke op dit moment voor Amerikaanse rekening pleegt te komen, geheel over te nemen. Duitse voorwaarden Men mag aannemen dat de Bonner regering aan de Amerikanen voor de ze financiële hulp voorwaarden heeft UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van OK. en W. zijn be noemd aan de Leidse Universiteit: voor het tijdvak van 1 februari 1961 tot en met 31 januari 1962 tot wetenschappe lijk ambtenaar voor de criminologie me vrouw M. C. S. Alexander-De Jager; en voor het tijdvak van 1 december 1960 tot en met 30 november 1961 tot weten schappelijk ambtenaar voor de orga nische scheikunde, de heer J. van Thuyl. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lambertus, zn. van W. J. Reede en C. H.l M. Letsch; Frederlk Johannes, zn.van W. A. Verhoogt en H. A. van Noort; Willem Jacobus Maria, zn. van A. Smit en A. Hoogkamer: Wllma, dr. van J. Ru waard en J. Ollemans; Theodora Allda Theresla, dr. van J. F. J. Hage en S. M. GullJ; Peter, zn. van H. Salomons en A. Hakkert; Anthonlus Frederlk, zn. van G. G. A. HUlenaar en C. de Roode; Ronald Peter, zn. van N. van der Horst en J. P. van Loef; Ralner Nlcolaas Adrlanus. zn. van J. M. Meeuwenoord en K. Münch; Elisabeth, dr. van P. Witte en C. van der Groef; Jacobus, zn. van C. van der Bent en N. N(jgh. OVERLEDEN J. Petit, 76 jaar, wed. van P. Braggaar; M. FUnterman, 67 jaar, man. Advertentie VOOR PRIMA vakkundige bediening. Nieuwe Leidse Paardenslagerij HOGEWOERD 135 ten woont: Buren kunnen hinderiyk nieuwsgierig zyn en al zouden het de meest bescheiden, prettige mensen zyn, dan heeft ieder op zyn domein toch dat recht op persoonlyke vryheid, dat men in ons overbevolkte land noodgedwongen toch al zo mist! Met .hokjesgeest" heeft dit niets te maken. In een van de dagbladen d.d. nov. of dec. '59 las ik een verslag van een enquête, gehouden in enkele nieuwe woonwyken van Rotterdam en Amster dam, waar schuttingen taboe waren. Byna unaniem klaagden de bewoners over het gebrek aan vryheid, buren ruzies, die hierdoor veroorzaakt werden en overal had men zelf zo goed moge- lyk afrasteringen gemaakt, van hout, rietmatten e.d. De klachten waren zo groot, dat men zelfs, architecten had gevraagd, ontwer pen te maken van huizen die om een binnenplaats waren gebouwd, zodat het gezin gevrywaard zou zyn tegen onbe scheiden blikken. Een schutting om de tuin heeft bovendien het voordeel, dat men dikwyls in de nabyheid een beschut plekje kan vinden by winderig weer en dat men hem aardig kan laten be groeien. Met de meeste hoogachting, R. v. d. V.-B., Oegstgeest. gesteld. Hoewel deze condities tot dusver niet officiéél zyn geuit, gelooft men al gemeen dat het hier gaat om de Duitse eis tot teruggave door Washington van de in de oorlog in beslag genomen Duit se vermogens in de Verenigde Staten, ter grootte van één miljard mark. Bonn zou dit bedrag willen verrekenen via de terugbetaling van de Westduitse na oorlogse schulden. Of de regering-Kennedy, waarin de van de regering-Eisenhower overgeno men Dillon minister van Financiën is, soepeler dan de vorige Amerikaanse re gering zal zyn, wordt hier betwyfeld. Tenslotte behoorde Dillon reeds tot de eerste Amerikaanse delegatie, die enkele maanden geleden in Bonn bot ving. Vita Nova liield jaarvergadering Hedenochtend werd in de foyer van de Leidse Stadsgehoorzaal de twaalfde jaarvergadering gehouden van de Coöp. Vereniging voor Kunstma tige Inseminatie „Vita Nova". Voorzitter Jac. Rylaarsdam uit Alphen aan den Rijn, kon in zijn openingswoord mede delen, dat dit jaar ruim 7000 insemina ties hadden plaats gehad. Het Jaarverslag van secretaris J. C. v. d. Geest vermeldde .dat het ledental en het aantal dieren, dat werd geïnsemi- neerd een vooruitgang hadden gemaakt. Het aantal leden bedraagt thans 936. In het afgelopen boekjaar werden 17.024 eerst Inseminaties verricht. Dit betekent een vooruitgang van 483. Het totaal aan tal drachtige dieren bedroeg 16.146. Het efficiëntiegetal per drachtige koe be droeg 1,46. Het gebruik van diepvries sperma heeft geen grotere vlucht geno men. Na een bespreking van de winst- en verliesrekening met balans over 1960, werden deze rekeningen door de verga dering goedgekeurd. Het inleggeld f. 4. per koe en de voorschotheffing van f. 10 blyft ook dit jaar gehandhaafd. Tevens werd besloten de voorschotheffing per koe by vooruitbetaling te innen. De heer Jac. Rylaarsdam werd als be stuurslid en als voorzitter herkozen. Ook heeft hij zitting in de aankoopcommis sie zwartblaar. Als lid van de aankoop commissie zwartbont werd de Lissenaar J. P. Rotteveel wederom benoemd. De raad van toezicht zal wederom de heer G. P. van Leeuwen uit Zoeterwoude in zyn midden hebben. Na de verkiezingen werden verslagen uitgebracht van de technische comissie en de stierenaankoopcommissie. Verdwenen vergif terecht DANK ZIJ SNELLE BERICHTGEVING Gisteravond om zes uur is via de ra dio een extra-politieberioht omgeroepen, waarin melding werd gemaakt dat van een voor een woning aan de Roemer Visserstraat geplaatste bromfiets een grijze kunstleren rij wiel tas was ont vreemd. inhoudende 3 sinaasappelen en twee kartonnen doosjes met ampullen, bevattende flaxedrie en binodrenal, een giftige vloeistof. De ampullen waren af komstig van de Haven-apotheek en be stemd voor het Diaconessenhuis. Dank zy deze oproep is de tas met inhoud reeds een half uur later in het politie bureau gedeponeerd. De tas, aldus de verklaring van een 13-jarige jongen, zou tydens het vervoer in de Antillenstraat verloren zyn. De jongen, die vergeefse moeite deed de bromfietser nog na te roepen, heeft de tas toen mee naar huis genomen, om haar later by de eigenaar hy bleek een ver familielid van het Jongetje te zynterug te bezorgen. Toen huisgenoten van de radio-mede deling kennis namen, heeft men by de politie direct aangifte gedaan. De brom fietser verkeerde in de veronderstelling dat de tas gestolen was. Alg. Ned. Bedrijfsbond 75 jaar GESCHENK VOOR DE LEDEN Deze maand is het 75 jaar geleden, dat de Alg. Ned. Bedryfsbond voor de Metaalnyverheid en de Elektronische industrie werd opgericht. Het bondsbe- stuur heeft deze mijlpaal in de bond aangegrepen om alle leden in dit jubi leum te betrekken. Gisteren hebben reeds vele leden van de Leidse afdeling in het gebouw „Ons Centrum" aan de Hooigracht het jubileumgeschenk, be staande uit een fraaie doos met twee bestekken, in ontvangst genomen. He den- en morgenavond komen nog meer dere leden aan de beurt. LUSTRUM LEIDSE AFDELING In dit jubileumjaar is het tevens 55 jaar geleden, dat de Leidse afdeling werd opgericht. Dit lustrum zal 25 maart in de Stadsgehoorzaal feestelyk worden herdacht. Het Nederlands Cabaret o.l.v. André Carrel zal dan optreden. Voedsel naar Kongo Van het Rotterdamse vliegveld „Zes tienhoven" is gistermiddag omstreeks vijf uur een DC-4 van de Britse lucht vaartmaatschappij „Starways" vertrok ken met zeven ton voedsel en medica menten voor de bevolking van de Kon go. Het toestel zal vanochtend in Ba- kwanga arriveren, na tussenlandingen in o.m. Tripolis en Eiisabethville. Het transport geschiedt onder auspi ciën van de „Stichting Oecumenische hulp aan kerk en vluchtelingen", by welke stichting tot dusverre een bedrag van f. 180.000 is binnengekomen ter le niging van de hongersnood in Kongo. Het geld voor deze eerste zending 5 ton melk in blik, 2 ton visconserven en 400 kilo kinine was ingezameld door leerlingen van het christelyk lyceum Buitenveldert in Amsterdag-zuid, waar van een deputatie by het vertrek aan wezig was. Initiatiefneemster Gerda Blaauw (14) bracht zelf de eerste doos aan boord. Binnenkort zal een tweede zending, met 'n waarde van ongeveer f. 20.000 per schip naar de Kongo worden gebracht. Het resterende bedrag wordt door de stichting overgemaakt aan de Wereld raad van kerken in Genève, die de actie coördineert. De vertegenwoordiger van de Liga van Rode Kruisverenigingen, de heer Thélin, is van Genève naar Leopoldstad vertrokken om daar de door de Natio nale Rode Kruisverenigingen ingezamel de gelden in ontvangst te nemen. Van deze bedragen zullen in nauwe samen werking met de commissie van de V N. in de Kongo (de Unoci de benodigde levensmiddelen worden aangekocht. Met het oog hierop heeft het Neder landse Rode Kruis gisteren telegrafisch aan het bureau van de Liga in Genève voorlopig een bedrag van f. 200.000 af komstig van de giften op giro 777, (op welk nummer tot gistermorgen f. 225.000 was gestort) overgemaakt. Dit bedrag zal ter beschikking worden gesteld van genoemde gedelegeerde. De verantwoordelyke Rode Kruis- functionarissen in Kongo zullen te zijnder tyd aan 't Nederlandsche Roode Kruis uitvoerig rapport uitbrengen over de besteding van deze gelden. STANDAARDWERK VAN DR. P. J. WAARDENBURG Binnen enkele maanden zal het eer ste deel van een groot standaardwerk over erfelykheid en oogheelkunde ver- schynen, dat tot stand is gekomen m^t subsidie van de Nederlandse Organi satie voor Zuiver-Wetenschappel ijk On. derzoek. De bewuste publikatie. die de titel van „genetics and ophthalmology' draagt, werd vrywel geheel geschreven door dr. P. J. Waardenburg, die jaren lang in Arnhem als oogarts heeft ge- practiseerd. Slechts twee van de 14 hoofdstukken zyn van de hand van prof. dr. A. Franceschetti, hoogleraar in de oogheelkunde aan de universiteit van Genève en van diens medewerker prof. dr. D. Klein, hoogleraar in de erfelykheidsleer van de mens aan de zelfde academie. Niet onder vier ogen De raadsman van Eichmann, dr. Ser- vatius, overweegt de verdediging neer te leggen nu de Israëlische autoriteiten hem geen toestemming hebben gegeven Eichmann onder vier ogen te spreken. Maandag wees de Israëlische minister van Justitie, Oinhas Rosen, een daartoe strekkend verzoek van Servatius af. Gis teren zou Servatius een gesprek hebben met de procureur-generaal Hausner. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie deelde echter mee dat dit onderhoud niet zou doorgaan, omdat de beantwoording van Servatius' vragen enige voorbereiding vergt. Gistermiddag is Servatius naar Haifa vertrokken om Eichmann nogmaals te ontmoeten, echter niet onder vier ogen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Nieuw-Lekkerland (toez C. Vos te Bnekom; voor Sint Pancras A. van de Bovenkamp te Engwlerum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Baarland M. V. J. de Craene, kand. te Oosterbeek, die be dankte voor Wlssenkerke. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam H. van Leeuwen te Arnhem. Gesproken bijbel FONDS VAN NED. BIJBELGENOOTSCHAP Het Nederlands By bel genootschap te Amsterdam heeft een fonds gesticht tot het financieren van het opnemen van bybelboeken door middel van bandre corders ten behoeve van blinden Het Genootschap heeft geëxperimenteerd met een grote verscheidenheid van stem- menmateriaal. Het boek der Psalmen is inmiddels geheel gereed gekomen. Aan het opnemen van andere bijbelge deelten wordt gewerkt. Er blym een zeer grote vraag onder de blinden te bestaan naar de gesproken bijbel. Teneinde de nodige gelden voor het fonds byeen te brengen is het Bybel- genootschap begonnen met een z.g. lees- wyzer-actie onder het motto „Help de blinde de bybel te horen". Grote predikantennood 140 GEMEENTEN SLECHTS 18 PREDIKANTEN De generale synode van de Geref. Gemeenten heeft besloten, dat predikan ten eerst na drie jaar mogen worden beroepen in een andere gemeente De classis Amsterdam van deze gemeenten heeft thans besloten by de komende generale synode herziening van dit be sluit te vragen of anders te bepalen, dat een beroep binnen drie jaar mag worden uitgebracht als de classis daarin bewil ligt. De classis is tot haar besluit geko men omdat deze gemeente met een ern stig tekort aan voorgangers worstelt. Deze kerkformatie telt 140 gemeenten en beschikt over slechts 18 predikante-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3