Portugese zeerovers spreken van „begin van revolutie tegen Salazar" Marokko en Indonesië volgen voorbeeld VAR Pooïs-Duits overleg op regeringsniveau begint WEERBERICHT (9uc/ Qhe leuws In Brazilië zal beslag worden gelegd op de Santa Maria", dat echter 20 dagen kan rondvaren Stakingsoproep in Charleroi Hammarskjöld wil Loemoemba in Leopoldstad laten berechten Na verkenningen door Krupp Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 25 JANUARI 1961 No. 30263 LEiDSCH m DAGBLAD Directeur: E a. E van Dlsnoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smeel Lelden - Olro n0 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 tiet ïÜ.UÜU ton metende turiu- gese passagiersschip Santa Ma ria", dat in de Caraibische Zee door piraten is overmeesterd. Amerikaanse piloten in de Sovjet-Unie? Volgens het Russische tijdschrift „Ogonjok" zijn elf van de zeven tien bemanningsleden van een Amerikaans transportvliegtuig, dat in september 1958 boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten, gevangen genomen. Het zou de eerste maal zijn, dat van Russische zijde is toegegeven, dat een deel van de inzittenden in gevangenschap is gekomen. De lichamen van zes inzittenden wer den tien dagen na het incident bij de Russisch-Turkse grens aan de Amerikaanse autoriteiten overhan digd. Van officiële Russische zijde is steeds gezegd, dat men niet op de hoogte was van het lot van elf overige inzittenden. „Ogonjok" publiceerde de tweede af levering van een lang artikel van een Oostduitse. schrijver. Het toestel, een C-130-transportvliegtuig, was op een spionagevlucht. Nog voordat Russische jagers het toestel naderden „sprongen elf van de zeventien inzittenden met hun parachutes naar buiten". Zij wer den bij Erivan, de hoofdstad van de Sovjetrussische republiek Armenië, ge vangen genomen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Russische regering reeds vragen gesteld over bovenbedoeld bericht Staken Oostduitsers ile collectivisering? Men beschikt in Bonn over inlichtin gen dat de socialisatie van kleine onder nemingen, detailhandels en bepaalde ambachten is gestaakt om de toene mende vlucht naar het Westen af te remmen. Pers en radio zouden opdracht heb ben gekregen de propaganda voor de collectivisatie en instelling van nieuwe coöperatieve produktiegemeenschappen te verminderen. In de huidige situatie zouden de reeds bestaande economische moeilijkheden in Oost-Duitsland door de vorming van nieuwe coöperaties slechts worden vergroot. In de Westduitse hoofdstad heerste tót gisteravond na de terugkeer van de algemeen gevolmachtigde van Krupp, Berthold Beitz. uit Warschau, een zekere verwarring over de verhouding tot communis tisch Polen. Toen maakte het departement van Buitenlandse Zaken in Bonn bekend, dat Beitz met instemming van het departement en van Bondskanselier Adenauer tweemaal naar Warschau was gevlogen, maar dat thans ambtelijke Poolse en Westduitse instanties zullen gaan praten over het opnemen van diplomatieke, althans handelsbetrekkin gen tussen de beide landen. Beitz handelde toch in opdracht van de regering-Adenauer Vast stond toen al dat de firma Krupp zich geheel uit de pogingen om met Polen te komen tot de uitwisseling van handelsdelegaties, al of niet met consulaire bevoegdheden, zou terugtrek ken. Beitz heeft gisteravond Bondskan selier Adenauer ingelicht over zijn ge sprekken met de Poolse regeringsleider en daarmee achtte Krupp de grens van zijn half-politieke bemoeiingen bereikt. Het is dus duidelijk geworden dat Beitz toch wel met een soort opdracht van de regering-Adenauer twee keer naar Warschau is gevlogen. Hij moest peilen in hoeverre de communistisch Poolse regering bereid was te komen tot betere betrekkingen met Bonn zon der dat daarbij het Westduitse stand punt terzake van hereniging van Duits land en dus dat van de Ober-Neisse- grens in het geding zou komen. In feite komt dat neer op een poging van de gevolmachtigde van Krupp om tussen Warschau en Bonn geen diplo matieke betrekkingen tot stand te bren gen naar handelsbetrekkingen met de mogelijkheid van consulaire verbindin gen. Daarmee bereikte Beitz de grens van wat een particulier zelfs een particulier in dienst van een machtige firma Krupp met haar uitstekende han delsrelaties achter het ijzeren gordijn! kan doen. Binnenkort geen militaire mutaties Het is niet juist, dat op korte termijn een groot aantal mutaties in de hoogste functies van de Kon. Landmacht zal plaatsvinden. Dit heeft de minister van Defensie, de heer Visser geantwoord op desbetreffende schriftelijke vragen, wel ke het lid van de Tweede Kamer, de heer Kieft (ARP) gisteren stelde. De minister zegt in zijn antwoord ver der, dat hij kan meedelen, „mede om on juiste indrukken, welke wellicht uit re cente perspublikaties zouden kunnen zijn ontstaan, weg te nemen", dat de huidige chef van de Generale Staf het voornemen heeft per 1 mei 1962 onthef fing uit zijn functie te vragen. Eerst kort voor die datum, aldus de bewindsman, zal een voorziening inzake zijn opvolging moeten worden getroffen. De minister zegt voorts, dat het voor de hand ligt dat een zodanige voorzie ning ook enige verdere mutaties in ho gere functies zal veroorzaken. Een en ander maakt uiteraard in de hoogste de fensieleiding van tijd tot tijd een onder werp van intern overleg uit. Bij dit over leg komen dan verschillende mogelijke kandidaten voor de bij de mutaties be trokken functies ter sprake. Beslissingen zijn terzake echter niet genomen en evenmin op korte termijn te verwachten „Volledigheidshalve," aldus de minis ter, „wordt er bovendien op gewezen, dat de raad van ministers ingevolge zijn reglement van orde beraadslaagt en be sluit over een voordracht tot benoeming van <le chef van de Generale Staf. Verwijt aan Adenauer De verwarring die was ontstaan In Bonn, vond ondermeer zijn oorzaak in elkaar tegensprekende officiële West- Duitse instanties. Bondskanselier Ade nauer verklaarde onlangs „wel oren te hebben naar de plannen van Beitz tot vestiging van handelskantoren over en weer in Warschou en Bonn". Deze duide lijke woorden van de kanselier werden door de regeringsperschef Von Eckardt onmiddellijk daarop afgezwakt. Het Bon ner departement van Buitenlandse Za ken zei zelfs ronduit: „Van diploma tieke betrekkingen met Polen kan geen sprake zijn". En Von Eckardt verklaar de daarop dat er geen enkel officieel contact met de Polen was opgenomen en dat de heer Beitz een particuliere missie had ondernomen. Waarna het depart ment van Buitenlandse Zaken Ietwat bits liet mededelen dat de Westduitse buitenlandse politiek nu eenmaal niet door de firma Krupp pleegt te worden gemaakt Men verwyt Adenauer nu dat hij op nieuw buiten het Duitse departement van Buitenlandse Zaken en de Bonds dagcommissie voor buitenlandse zaken heeft gehandeld. Op eigen houtje zou hij Beitz opdracht hebben gegeven eens te gaan onderzoeken waartoe de Polen bereid zouden zijn. Men beveelt thans dan ook aan dat de regering-Adenauer de methode van de regering-Kennedy zal gaan volgen, waar het haar betrekkingen met Polen aangaat: dat wil zeggen dat Bonn de weg van de stille diplomatieke kanalen zou gaan bewandelen waarover geen verwarrende speculaties zullen kunnen worden gedaan. De kans is dus nu groot dat dit eindelijk zal geschieden, na een week vol verwarring. Bonn zal dat staat thans vast Warschau benaderen en de Polen schijnen daar voor wel te voelen. Uit Het Leidsch Dagblad van 26 Januari 1861: Vrijdag l.l. leverden de be- vrozen vijvers in het bosch van Boulogne een zeer levendig schouwspel op, derwijl een sle devaart bij fakkellicht aldaar plaats had. Keizerin Eugenie was gezeten in een sierlijk ver gulde met violetkleurig fluweel bekleede slede, terwijl daarop een groot aantal sleden volgden. De keizer was op schaatsen; vele schaatsenrijders waren op de vijvers, ook achter sleden, waar in dames in rijk wintertoilet ge zeten waren. Aan Burgemeester en Wet houders is vergunning aange vraagd door: le Hendrik Marti- nus Biesiot, koekbakker alhier, tot het doen plaatsen van een tweeden bakkersoven, in het huis op de Haarlemmerstraat, getekend Wijk VI, no. 449. De opstandelingen die zich gisteren meester gemaakt hebben van het Portugese vrachtschip-met-passagiersaccommodatie „Santa Maria", hebben hun daad „het begin genoemd van een revolutie ter omverwer ping van het huidige bewind in Portugal". De Amerikaanse Marine, te hulp geroepen toen vliegtuigen en schepen van drie landen er niet in waren geslaagd om de Santa Maria te localiseren, heeft totnutoe evenmin succes geboekt bij het opsporen van het schip. De bemanningsleden van de Santa Maria, die tijdens de rebellie werden gewond en aan land zijn gezet op St.-Lucia, een van de Windward eilanden, zeiden dat de zeerovers weldoordacht en metho disch te werk zijn gegaan. Enkele vrouwen en kinderen waren in paniek geraakt, toen de opstandelingen hadden gedreigd het schip tot zinken te zullen brengen, indien het zou worden benaderd door oorlogsbodems. Zij waren benedendeks gezonden. Het verzet van de zijde van de bemanning tegen de opstandelingen was spoedig gesmoord door geweervuur, dat een officier doodde en acht anderen verwondde. Van deze acht verkeren er twee in levensgevaar. Voornamelijk immigranten Volgens een radiografische mededeling van de Santa Maria heeft de rebellen leider, kapitein Henrique Galvao, als zijn onmiddellijke chef ex-generaal Humberto Delgado genoemd, een in ballingschap levende oppositieleider. Deze verdedigde de muiterij gisteravond vanuit Rio de Janeiro als een wettige daad. Hjj ver zocht de Amerikaanse en Britse oorlogs bodems zich er niet mee te bemoeien, omdat sprake was van „een Portugese politieke kwestie". De Amerikaanse regering heeft gene raal Delgado genegeerd en de Portugese ambassadeur in Washington laten weten, dat zij alles zou doen om het schip te enteren „in overeenstemming met de duidelijk omschreven artikelen van het internationaal recht inzake piraterij en opstand aan boord van schepen". Radio-Rio de Janeiro meldt, dat de Braziliaanse minister van Marine, admi raal Jorge de Paco Matoso Maia, giste ren heeft verklaard, dat beslag zal wor den gelegd op de „Santa Maria", wan neer het schip een Braziliaanse haven binnenloopt. De „Santa Maria", die een kruissnel heid van twintig mijl per uur kan ont wikkelen, is een van de snelste passa giersschepen van de scheepvaartlijnen op Midden- en Zuid-Amerika. Het schip heeft in Willemstad (Curagao) de maximum hoeveelheid brandstof ingeno men, waardoor het een twintig dagen kan blijven varen. In Lissabon wordt verklaard, dat de 501 passagiers van de „Santa Maria" in hoofdzaak afstammelingen zijn van Por tugese of Spaanse immigranten in Zuid- Amerika, die geregeld hun vakantie in hun vaderland gaan doorbrengen. Er wordt in dit verband op gewezen, dat er in Venezuela en Midden-Amerika tal rijke Portugezen, al dan niet genationa liseerd, wonen. In Lissabon is van welingelichte zijde vernomen, dat de overmeestering van de „Santa Maria" geschiedde tijdens de z.g. „hondewacht", d.wz. tussen 24.00 en 04.00 uur. De derde stuurman Costa was officier van de wacht en bevond zich op de brug. Hij weigerde zich bij de met machinepistolen en handgranaten bewa pende overvallers aan te sluiten, waarop hij werd doodgeschoten. De zich aan zijn zijde bevindende stuurmansleerling Lopes de Sousa werd ernstig gewond. Twee matrozen, die zich eveneens op de brug bevonden, werden licht gewond. Verbazing in New York In bevoegde kringen in New York verwondert men er zich over, dat de Het spoorwegpersoneel dat is aange sloten bü de afdeling Charleroi van de Belg. Alg. Centrale van de overheids diensten besloot gisteravond op een al gemene vergadering vandaag opnieuw in staking te gaan. Deze staking is be doeld als protest tegen de maatregel tegen een van de leden van de afdeling, die van het depot van Monceau aan de Sambre is overgeplaatst naar Brussel. De staking zal eindigen zodra het be trokken personeelslid opnieuw in het depot tewerk wordt gesteld. MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen maar ook hier en daar een sneeuwbuitje. Tot matig afnemende noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 JANUARI Zon op: 8.30 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 13.21 uur; onder: 3.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 11-24 uur. Laagwater te 6.49 en 19.25 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Amerikaanse Marine met haar ultra moderne radiografische opsporingsmid delen er niet in geslaagd is de plaats van het schip goniometrisch vast te stel len na de radioboodschappen, die de „Santa Maria" heeft uitgezonden. Wel licht, zo zegt men, zijn de Amerikaanse Marine-autoriteiten bang Galvao te alarmeren. Vliegtuigen en Amerikaanse, Britse en Canadese oorlogsschepen zet ten intussen de opsporingspogingen voort. $5 Vervolg van pag. 1. Ook Nederlandse vliegtuigen volgen spoor der piraten Onder de zestig passagiers, die in Wil lemstad aan boord van de „Santa Ma ria' zijn gegaan, bevinden zich de vol gende Nederlandse gezinnen: W. J van der Kooy. K. van Tol, D. van Santan, J. Quadvlieg, A. C. Noordhoek Hecht en R J. Zapey. Dit zijn gezinnen met twee kinderen. Verder zijn aan boord gegaan mevr. I. Kouwenaar met een kind. het gezin A C. Servage met een kind, het gezin P. van Venetiën met vier kinderen, de heren J. D. Boesveld, F. Baptist. W. P. van der Meer, A. Veenen- daai. F. Wernet, het gezin J Remme met een kind en mevr. W. A. Meyer Deze Nederlanders hebben in tele grammen laten weten, dat zij in goede welstand verkeren. Zij zonden ook een dergelijke boodschap aan minister-pre sident. Jonckheer van de Ned. Antillen. Deze seinde in antwoord hierop de beste wensen van de bevolking en de regering van de Antillen Vier vliegtuigen van de Marinelucht vaartdienst, die op de Nederlandse An tillen zqn gestationeerd, alsmede het Nederlandse fregat Van Amstel, dat zich j in de Caraibische wateren bevindt, wor- i den in gereedheid gehouden om eventu eel deel te nemen aan de speurtocht naar de „Santa Maria". Een zegsman van het ministerie van Marine in Den Haag be- vestigde gisteravond dat een aantal j vliegtuigen van de Marineluchtvaart- dienst in dit gebied in de ochtenduren tevergeefs naar het muiterschip had ge- speurd. Na de Verenigde Arabische Republiek zijn het Marokko en Indone sië, die hebben aangekondigd hun troepen op korte termijn uit Kongo terug te trekken. Als de voorhanden zijnde transportmiddelen het mogelijk maken, zullen de Marokkaanse militairen vóór het einde van de maand Kongo hebben verlaten. Het Marokkaanse contingent telt 3.000 man. Marokko was het eerste Afrikaanse land dat troepen ter beschikking stelde van de Ver. Naties in Kongo. Ook Indonesië heeft laten weten, dat het geen aflossingstroepen naar Kongo zal sturen. De 1.150 Indonesische militairen, die er zich nu be vinden, zullen volgens plan omstreeks midden februari naar hun land terugkeren. Gilbert Pongo zou nog in leven zijn De secretaris-generaal der VN Ham- merskjöld heeft president Kasavoeboe en de premier van Katanga, Tsjombe, verzocht om Loemoemba naar Leopold stad te laten overbrengen om hem door bevoegde instanties te laten berechten. Het verzoek is ven-at in brieven die hij ld en 20 januari heeft verzonden. Hammarskjöld vraagt tevens vrijla ting van de politieke leiders die thans worden gevangen gehouden, zodat zij aan de komende politieke besprekingen kunnen deelnemen. Hammarskjöld heeft ook een brief geschreven aan Antoine Gizenga, machthebber in de Oostpro vincie. waarin hij deze verzoekt de vei ligheid en de rechten van de mens van zowel blanken als niet-blanken in dit gebied te garanderen. Pongo zou nog leven Een woordvoerder van de VN in Leo poldstad heeft bekendgemaakt, dat Gil bert Pongo, voormalig hoofd van de militaire veiligheidsdienst van generaal Moboetoe, nog in leven is. Pongo heeft Loemoemba gearresteerd en hem over gebracht naar Leopoldstad. Maar enige tijd geleden werd hij zelf gearresteerd in Kivoe en in een gevangenis van Stan- leystad opgesloten door de Loemoemba. gezinde autoriteiten van Oostprovincie. Kort geleden werd gemeld, dat Pongo was terechtgesteld. Volgens de woordvoerder van de VN heeft thans generaal Locndoela, de be velhebber van de Loemoembatroepen in Stanleystad, de verzekering geven, dat Pongo nog leeft en in goede gezondheid verkeert. De Verenigde Naties zouden hem desgewenst kunnen zien. De VN-woordvoerder zei nog dat een vertegenwoordiger van de VN zich spoe. dig op de hoogte zal stellen van de ge zondheidstoestand van Pongo en van de omstandigheden van zijn gevangen schap. Evacuatie van Belgen? Een woordvoerder der Belgische rege ring heeft gistermorgen meegedeeld, dat de regering alle Belgische onderdanen in de Oostprovincie en de provincie Ki voe in Kongo heeft aangeraden zich te verzamelen in grote wooncentra en zich daar gereed te houden voor evacuatie, zulks niet het oog op de „verontrusten de berichten" uit de betrokken gebieden. Particuliere werkgevers hebben hun personeel aldaar instructies in dezelfde geest gegeven, aldus de woordvoerder. Kasavoeboe en Bomboko hebben gister avond namens Kongo de Verenigde Arabische Republiek beschuldigd van schending van de Kongolese soevereini teit en de Veiligheidsraad om een spe ciale bijeenkomst verzocht ter bespre king van deze kwestie. De Brandaris exit Met weemoed en nauw verholen spijt heeft Terschelling afscheid genomen van l}aar reddingboot Brandaris. welke naam 50 jaar lang onverbrekelijk aan het eiland verbonden is geweest en die Terschelling vele malen in het wereld nieuws bracht. Het mag dan zijn dat de nieuwe reddingboot „Carlot" evengoed is, misschien zelfs wel beter, het blijft voor. .Terschelling een bittere pil de Brariuaris te moeten missen, waar tegenover staat dat men in Schevenin- gen met de nieuwe aanwinst zeer inge nomen is. De pieren in IJ muiden worden ge moderniseerd en tot 3x/2 km. ver lengd. Men is thans druk bezig met het graven van een werkhoven ten zuiden van de vissershaven. Mettertijd zal deze werkhoven tot nieuwe vissershaven worden gepro moveerd. (Van onze correspondent in Bonn)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1