KENNEDY BEREID TOT „NIEUW BEGIN" BIJ ONDERHANDELEN Laffe wraak van Moskou op schrijver Pasternak WEERBERICHT Contact in Moskou van premier Kroesjtsjef met de Amerikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson België vandaag weer volledig aan het werk WORDEN DE KENNEDY'S „WITTE-HUISMUSSEN"? "Hebt u het interessante artikel over „Jack and Jacky" in hun „goudvissenkom" met 107 kamers gemist? Jammer! Het stond in Zijn vroegere medewerkster en haar dochter moeten lijden voor vrijmoedigheid van de auteur KOUDE EIST IN Y.S. 70 MENSENLEVENS De aanrander van verpleegster te Amsterdam gearresteerd (Site/ Qllt teinvs Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 23 JANUARI 1961 No. 30261 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DE VER. STATEN EN DE SOVJET-UNIE President Kennedy zal de Amerikaanse politiek tegenover Rusland niet fundamenteel veranderen, maar is wel bereid een nieuw begin met onderhandelen te maken als de Russen zich van hun kant tot eerlijk overleg bereid tonen, aldus meldt de „New York Times". Kennedy zou niet afwijzend staan tegenover een topconferentie, maar er in elk geval op staan, dat een dergelijke conferentie grondig wordt voorbereid. Wat Cuba betreft, aldus het blad, vrezen sommige diplomaten, dat Kennedy ongunstige reacties in de Latijns-Amerikaanse landen zou kunnen oproepen als hij „te vastberaden en snel" tegen het regime van Castro optreedt. Verder zouden Kennedy's adviseurs willen dat hij de invloed van de V.S. op het werk en het optreden van de V.N. Kongo tracht te vergroten. Zij zouden ook aandringen op krachtiger steun voor de Westers-gezinde Kongolese leiders. Britse Gemenebest kan een belangrijke rol gaan spelen President Kennedy heeft gisteren een telegram gestuurd aan de Sovjetrus- sische premier Nikita Kroesjtsjef, waar in hij de uitlating van de Rus begroet, die had gezegd te hopen op een wezen lijke verbetering van de betrekkingen tussen Rusland en de Verenigde Staten in het algemeen, als wel tussen Rusland en de rest van de wereld in het alge meen. President Kennedy heeft zyn eerste zondag in het Witte Huis in Washington voor een belangrijk deel tot werkdag gemaakt, en met zyn adviseurs inzake de buitenlandse politiek gesproken over Kroesjtsjefs denkbeelden over de toe komstige Amerikaans-Russische verhou ding. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, en onder-mininster Chester Bowles van hetzelfde departe ment, bespraken met Kennedy de con ferentie van twee uur, die de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Llewel lyn Thompson, zaterdag met de Russi sche premier had. De conferentie was gegaan over het geheel van „Amerikaans-Russische vraagstukken". Kroesjtsjef zou zeer ge steld zijn op een spoedige ontmoeting met de nieuwe Amerikaanse president. Onder de andere besluiten die Kenne dy zondag nam, waren oprichting van een commissie, die aanbevelingen zal doen ter behandeling van vraagstukken inzake „belangenconflicten" onder re geringsambtenaren, en .algemene vraag stukken van ethische aard in de rege ring.' Kennedy bemoeide zich voorts met stakingen in de haven van New York. Hij zond er zijn minister van Arbeid, Arthur J. Goldberg, naar toe, voor on derhandelingen van bemiddelende aard (Van onze Brusselse correspondent) België is vandaag weer volledig aan het werk gegaan. Zaterdag hebben de stakers in Namen, Luik en Charleroi het besluit genomen hun actie met ingang van vandaag te beëindigen. Hoewel, zoals het heet, de strijd tegen de eenheidswet zal worden voortgezet. Zaterdag heeft ook het nationale co mité van de Christelijke Volkspartij ver gaderd en het heeft eveneens een com muniqué uitgegeven. Daarin verklaart het dat verkiezingen noodzakelijk zijn, zodra de eenheidswet door de Senaat zal zijn aangenomen en de nodige uitvoe ringsbesluiten zullen zijn afgekondigd. Dat zijn de belangrijkste gebeurtenis sen van het weekeinde in België. Men kan eruit afleiden, dat er thans, hoe vreemd dat alles ook moge klinken, op een punt volledige eensgezindheid tussen de drie grote politieke partijen bestaat, namelijk dat zij van oordeel zyn dat er nieuwe verkiezingen moeten volgen. Volgens de Belgische minister voor Middenstandszaken, Paul v. d. Boey- nants. hebben de stakingen België 9 mil jard franken gekost (dat is ongeveer 680 miljoen gulden). PLAATSELIJK SNEEUW De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaarbewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige, langs de Wadden- kust krachtige wind tussen noord en oost. Temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 januari Zon op: 8.32 uur; onder: 17.13 uur. Maan op: 12 18 uur; onder: 1.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.05 en 21.37 uur. Laagwater te 4.39 en 17.11 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's met burgemeester Robert Wagner en gouverneur Nelson Rockefeller'. De sta king is nu dertien dagen oud en heeft het transport in de stad ernstig ge schaad. Amerika, de Sovjet-Unie en de ontwapening Onze Londense correspondent meldt: Denis Healey, de officiële woordvoer der van de Labourpartij in het Lagerhuis voor de buitenlandse politiek, heeft in een rede verklaard, dat er thans voor de eerste maal sinds Stalins dood „een Ame rikaans team is, dat samen met Rusland wil trachten een einde te maken aan de bewapeningswedloop". Hugh Gaitskell, de Engelse oppositie leider, heeft in de Verenigde Staten tij dens een televisiedebat met een Ameri kaanse Senator verklaard, dat er in En geland slechts een kleine minderheid is welke de NAVO de rug wil toekeren, maar dat deze soms aangemoedigd wordt door dwaze uitspraken van Amerikaanse generaals. De Senator diende hem van repliek met de opmerking, dat Britse pacifisten op hun beurt Amerika laten onvermijdelijk acht dat Rood-China toe treedt tot de Verenigde Naties. Hij kreeg geen antwoord op zijn vraag of Amerika de Verenigde Naties zou verlaten indien Peking lid werd. Aziatisch-Afrikaans initiatief op komst In diplomatieke kringen te Londen verwacht men een nieuw initiatief op ontwapeningsgebied van de Aziatische en Afrikaanse leden van het Britse Ge menebest. Het is vrijwel zeker dat op de komende conferentie van premiers van het Gemenebest, welke op 8 maart in Londen begint, het ontwapeningspro bleem een centrale plaats zal innemen. Duncan Sandys, de Britse minister voor het Gemenebest, heeft de afgelopen weken tijdens zijn Aziatische reis lang durige besprekingen gevoerd met Neh- roe, de Indiase premier, president Ajoeb Khan van Pakistan en Abdoel Rahman, de premier van Malakka. Deze week zal Sandys de premiers van Nigeria en Ghana bezoeken. Het Gemenebest is voor het eerst op de hoogte gebracht van alle technische bijzonderheden, verbonden aan het ont- wapeningsvraagstuk, met name die be treffende inspectie. Dit wordt gezien als een voorbereidende stap om de neutrale landen van het Gemenebest een hoofdrol te laten spelen in de eventueel op te rich ten inspectiegroepen. Engeland wil, om de Britse positie bij nieuwe onderhandelingen te versterken, het Gemenebest, dat een totale bevolking van 600 miljoen vertegenwoordigt, zoveel mogelijk als eenheid laten optreden. De conferentie begint reeds twee dagen na dat Koningin Elizabeth van haar huidige reis door India, Pakistan en Nepal in Londen zal zijn teruggekeerd. Deze reis zal ertoe moeten meewerken om aan te tonen, dat de Aziatische en Afrikaanse leden van het Gemenebest hun voor oordelen tegen Engeland als een ex- koloniale mogendheid hebben overwon nen. Macmillan wil al het wantrouwen wegnemen door hen als gelijkwaardige partners in het streven naar ontwape ning te betrekken. Voorwaarde daartoe is dat zij een gegarandeerd werkend in spectiesysteem zullen aanvaarden. De Sovjet-Unie, zo gelooft men ir Londen, zal zich moeilijk kunnen verzet ten tegen gedetailleerde ontwapenings voorstellen, welke door de Afro-Aziati- griezelen. Gaitskell zei nog, dat hij hetsche landen zouden worden ingediend. BOMAANSLAGEN IN ALGIERS: ZEVEN DODEN In Tizi Ouzou, ongeveer honderd km ten oosten van Algiers, zijn zaterdag twee bommen ontploft waardoor zeven mensen om het leven zfjn gekomen en 26 gewond. De ontploffingen deden zich voor in twee bakkerswinkels. De bom men ontploften toen Robert Buron, de Franse minister van Openbare Werken en Verkeer, voor een kort inspectiebezoek aankwam. In het gebied van Ghardinaou, bij de versperringen lans de Algerijns-Tu- nesische grens, werd een Franse pa trouille beschoten door Algerijnse op standelingen die zich op Tunesisch ge bied zouden hebben bevonden. Zes Fran sen sneuvelden. Volgens het hoofdkwartier van het Franse leger in Algerije zijn vrijdag en zaterdag dertig rebellen bij scher mutselingen in verscheidene delen van het land, voornamelijk Kabylië, buiten gevecht gesteld. Zondag werden in Bli- da vijf personen, allen Algerijnen door een bomaanslag gewond. Pools schip beschoten Een Franse oorlogsbodem heeft in de Middellandse Zee, voor de kust van Algerije, voor de boeg vap het Poolse vrachtschip „Oliwa" (2.950 ton) gescho ten, aldus bericht het Poolse persagent schap PAP. Later kwamen gewapende Franse mariniers aan boord die de la ding doorzochten en de scheepspapie ren controleerden. Na een oponthoud van een half uur kon het schip de reis vervolgen. De Poolse zaakgelastigde in Parijs, J. Pechecki, heeft krachtig tegen dit op treden geprotesteerd en gevraagd dege nen „die zich aan deze flagrante schen ding van het internationale recht heb ben schuldig gemaakt" te straffen. Mpolo overleden Volgens de Belgische radio heeft Ra- dio-Elisabethstad meegedeeld dat een der medegevangenen van Patrice Loe- moeinba gestorven is. Het is Maurice Mpolo, oud-minister voor de Jeugdbe weging en Sport in de eerste Kongo lese regering. (Voor meer nieuws over Kongo zie men elders in het blad.) Tijdens haar tocht van Engeland naar India maakte Koningin Eliza beth een tussenlanding op Cyprus, waar zij begroet werd door aarts bisschop Makarios, met wie zij een onderhoud had. Advertentie (Van onze Londense correspondent) Radio-Moskou heeft zaterdag in voor Engeland en Frankrijk bestemde uitzendingen beschuldigingen ingebracht tegen mevr. Olga Iwinskaja, een intieme medewerkster van de grote Russische schrijver wijlen Boris Pasternak. Zij zou een groot bedrag aan auteursrechten, welke Paster nak voor zijn in het buitenland verschenen roman dr. Zjiwago kreeg, Rusland hebben binnengesmokkeld en zou verder nylon, mantels en andere artikelen hebben ontvangen. Over het vonnis tegen haar werd niet gerept, maar in Engeland, waar Pasternaks getrouwde zuster woont, is uitgelekt, dat zij tot acht jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Olga Twinskaja was jarenlang Pasternaks bron van inspiratie en ver diende als model voor de heldin uit Dr. Zjiwago, Larissa Feodoronna. Zij heeft veel geleden door haar partijkiezen voor Pasternak. Zij weigerde tegen hem te getuigen tijdens Zjidanofs zuiveringsactie tegen Russische schrijvers, dichters en componisten. Campagne tegen een slechte vrouw" Deze opmerkelijke vrouw bracht een jaar door in de beruchte Loebjanka-ge- vangenis en vier jaar in een arbeidskamp zonder dat men haar kon breken. Gedu rende deze tijd van beproeving zorgde Pasternak voor haar beide kinderen. Mevr. Iwinskaja werd pas vrijgelaten ter gelegenheid van de amnestie bij Stalins dood. Zij ging toen onmiddellijk weer voor Pasternak werken, hielp hem bij zijn grote vertalingen, typte het Zjiwago- manuscript en beheerde zijn zaken. Na het verschrikkelijke conflict over de Nobelprijs, welke Pasternak op bevel van Moskou niet mocht ontvangen en zijn schorsing als lid van de Russische schrij versbond, vreesde hij het ergste voor haar. Dit kwam toen zy enkele weken na zijn dood, op 30 mei van vorig jaar, werd gearresteerd. Kort daarna gebeurde hetzelfde met haar thans 22-jarige doch ter Irina, die zich met een Fransman had verloofd. Zij verdwenen eenvoudigweg. Enkele weken geleden lekte uit, dat beide vrouwen in december achter gesloten deuren terecht hadden gestaan. Mevr. Iwinskaja werd tot acht jaar dwang arbeid veroordeeld en haar dochter tot drie jaar. De manier waarop dit alles ge beurde doet aan de zwartste tijden onder Stalins regime denken, hoewel het aan tal politieke gevangenen thans gering moet zijn. Geen publikaties meer Toen de zaak in het Westen was uitge lekt en men nog achter de schermen ge probeerd had voor mevr. Iwinskaja iets te bereiken, verbraken de Sovjetrussische autoriteiten hun stilzwijgen. Aan een Westers journalist werd door een grote Russische staatsuitgeverij plotseling ver teld, dat niets meer van mevr. Iwinks- kaja's werk zal worden gepubliceerd. Haar misdaad zou geweest zijn, dat zij geld voor vertaalwerk had ontvangen, dat in werkelijkheid door een studente zou zijn gedaan. Volgens de Engelse jour nalist en Rusland-kenner, Edward Crank- shaw, die de bovenstaande bijzonderhe den in de „Observer" onthult, zal de tijd moeten leren of hier sprake is van een Schipbreuk in Birma vijftig doden In het Twante kanaal tussen Rangoon (Birma) en de delta van de Irrawaddy is zaterdagavond een rivierschip op een wrak gelo pen: vijftig personen kwamen om het leven. Het schip was met 110 passagiers op weg van Rangoon naar Moulmeingyun. Door de hevige koude, die in de afgelopen dagen in het oostelijk deel van de V.S. heeft geheerst, zijn tenminste zeventig mensen om het leven gekomen. Een deel van hen kwam om tengevolge van ver keersongelukken op spiegelgladde wegen of branden, ontstaan door overbelasting van verwarmings buizen. „Notoire insluiper" van zijn bed gelicht Gisterochtend hebben rechercheurs van het bureau Overtoom der Amsterdamse politie een 25-jarige fabrieksarbeider gearresteerd, die ervan verdacht «ordt vrijdagavond j.I. de verpleegster Nellie Dekkers in haar kamer in een woning aan de Stadionstraat te Amsterdam te hebben neergeslagen. Hoewel de man gisteren hardnekkig ontkende zich hieraan te hebben schuldig gemaakt, meende de politie niettemin over voldoende aanwijzigingen te beschikken hem als verdacht van deze overval vast te houden. Confrontatie met het slachtoffer had op, een bloeduitstorting ln de rechter- if VPCll Ito O t Hot ei O iovirro nnvnlooo 1vv" tot resultaat, dat de 26-jarige verpleeg ster zonder aarzelen in de fabrieks arbeider de man herkende die haar zit kamer op de vierde verdieping was bin nengeslopen. toen zij even thee was gaan halen op een andere verdieping en die haar met een hard voorwerp op het hoofd en de armen had geslagen. toen hij zich betrapt zag. Mej. Dekkers liep daarbij drie vleeswonden aan het hoofd onhandige wraakneming of van een poging om Pasternak zwart te maken door het te doen voorkomen, dat zijn boek was geschreven onder invloed van een waardeloze vrouw en misschien zelfs, dat zij in de tekst geknoeid had. Onmiddellijk na Pasternaks dood be gon in Moskou een fluistercampagne dat Pasternaks laatste jaren als dichter en als man waren geruïneerd „onder invloed van een slechte vrouw". Merkwaardig is, dat Pasternak in dr. Zjiwage op de mo gelijke arrestatie van mevr. Iwinskaja heeft gezinspeeld toen hy verhaalde hoe Lara de deur uitging en niet meer terug keerde. Iets wat „in zulke dagen" zo vaak gebeurde, schreef hy.... pols alsmede een beschadigde middelvin ger van haar linkerhand. Zij kon een vry goed signalement van de dader opgeven. Reeds zaterdagmiddag kwam de recherche de fabrieksarbeider op het spoor mede door een foto uit het politie archief, waarin de man gehoekt staat als een „notoire insluiper", die vaak kleine waardevolle voorwerpen wegneemt en daarvoor al enkele malen is veroor deeld. De politie ging behoedzaam zijn wegen na en gisterochtend omstreeks acht uur lichtte men hem van zijn bed in de woning van zijn ouders aan de Haarlem merhouttuinen. Bij deze arrestatie was ook aanwezig de officier van Justitie, mr. W. K baron van Dedem. In de kamer vond men de met bloedvlekken besmeurde kledingstukken, die hij vrij dagavond moet hebben gedragen. De kleding is opgezonden naar het politie- laboratorium, waar om. de bloedgroep zal worden vastgesteld. De fabrieksarbeider heeft de politie een moeilijk te controleren alibi opgege ven: hij zou de bewuste avond zonder gezelschap een filmvoorstelling in een bioscoop hebben bijgewoond. Man op Groninger Wad omgekomen De 29-jarige ongehuwde slik- werker W. van der Ploeg uit Kol- lum is zaterdag op het Groninger Wad door verdrinking om het leven gekomen. Van der Ploeg, die werkzaam was bij de landaanwinningsdienst in de Lauwerszee was met zijn collega's K. Nieuwenhuis. eveneens uit Kollum en de 56-jarige J. van Steggeren uit Twijzel tijdens schafttijd op het Wad op en neer gaan lopen om een beetje warm te worden. Van der Ploeg en zijn makkers zijn daarbij door de mist en de vloed overvallen. Toen zij de richting naar de wal kwijt waren wilde Van der Ploeg niet met zyn kameraden mee. De richting, die hy koos was volgens hem de goede Nieuwenhuis wist tot aan de hals door het ijskoude water wadend met de be wusteloze Van Steggeren op de nek de vaste wal te bereiken. Zij zfjn daar door omwonenden gevonden. Een reddings ploeg trok uit om Van der Ploeg te zoe ken. Ook de reddingboot uit Oosterhorn, de ..Brandaris" met schipper Klaas Toxopeus en de reddingboot van Schier monnikoog namen aan de reddingsactie deel. Zaterdagmiddag en zondagmorgen heeft men de hele omgeving afgezocht, zonder resultaat. De reddingsploeg vond alleen de laarzen, de jas en de thermos fles van het slachtoffer. Het laatste wat Nieuwenhuis en Van Steggeren van hun collega hebben gezien is, dat hy zyn jas uittrok. Dagblad van i Uit Het Leidsch 24 Januari 1861: Hoezeer de afschaffing ook eener schijnbaar geringe belas ting voordeelig op de prijzen werkt, werd wederom dezer da gen bewezen. Te Haarlem is met 1 Januarij 1861 de plaatselijke belasting op de steenkolen en coke afgeschaft en reeds nu biedt de Gasfabriek aldaar coke tegen 65 cents de 32 kilo's (of een Nederl. mud) aan. Te 's Hage, waar die accijns wordt geheven, kost de coke 1 het Ned. mud, terwijl te Delft, waar ook geen accijns bestaat, het mud weder 65 cents kost. Een verschil dus van ruim 50 procent op de 65 cents- een voordeel in een burgerhuishou den over het verbruik van een geheel jaar van groot belang.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1