Kamercommissie weer naar Ned. Nieuw-Guinea Voorlopig geen meisjes naar N.O.I.B.-Nijenrode Milovan Djilas heeft nog dezelfde ideeën Aandacht voor de pacificatie Hoving blijft nog in arrest ZONDERLING STAK IN BONN BEETHOVENHUIS IN BRAND Om de aandacht te trekken.... „Trotse haan van Avicultura kraait thans koning!" TWEN" HEET NU „TABOE ZATERDAG 21 JANUARI 1961 (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Nieuw-Guinea in de aanstaande zomer een bezoek aan dat gebiedsdeel te brengen. Het is de derde keer, dat de Nieuw-Guinea-specialisten uit de Kamer een dergelijke inspectiereis maken. In 1953 en in 1957 hebben zij zich eveneens persoonlijk van de toestanden daarginds op de hoogte gesteld. Aangenomen kan worden, dat de Ka merleden op deze reis bijzondere be langstelling zullen tonen voor vraag stukken, welke zich voordoen bij het contact tussen het Nederlandse bestuur en de bevolking van gebieden, welke nog niet daadwerkelijk onder controle Zijn gebracht. De gebeurtenissen in de Baliemvallei hebben duidelijk aangetoond, dat de in heemse samenleving, welke steeds geïso leerd is gebleven, slechts met veel om zichtigheid en bedachtzaamheid bena derd kan worden. Het is niet uitgesloten, dat bU een zekere doortastendheid op korte termijn ogenschijnlijk opmerkelij ke successen worden geboekt. Voor een duurzame beïnvloeding van het geldende levenspatroon der inheemsen zijn echter tijd en (wijze) mensen nodig. Competentiegeschil De Nleuw-Guineacommissie uit de Tweede Kamer heeft zich met die pro- (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren het beroep afgewezen, dat de heer T. Hoving, oud-onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank had ingesteld tegen het besluit van de rechtbank zijn voorarrest met 30 dagen te verlengen. De heer Hoving is vorige maand gear resteerd onder verdenking van verduis tering in dienstbetrekking. Het Hof heeft zich in de raadskamer uitvoerig met dit aspect van de Socra- tes-affaire beziggehouden, maar heeft gistermiddag geen uitspraak gedaan. De heer Hoving, die gisteren 49 jaar is geworden, werd geboeid naar het huis van bewaring teruggebracht in afwach ting van de beslissing van het Hof. La ter op de dag hoorde hij, dat deze af wijzend was. Zijn raadsman heeft als toelichting op het beroep betoogd, dat er zijn inziens geen gevaar bestaat, dat zijn cliënt zich aan het onderzoek zou onttrekken, als hij de vrijheid heeft. En hij achtte het voorts dubieus, of hier inderdaad van een strafbaar feit kan worden gespro ken. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, achtte het echter denkbaar, dat de heer Hoving na zijn vrijlating in contact zou kunnen treden met anderen, waardoor het onderzoek zou kunnen worden bemoeilijkt. Hij vroeg het Hof bevestiging van het rechtbankbesluit. De rechtbank kan het voorarrest telkens met 30 dagen verlen gen, slechts na de eerste verlenging heeft de betrokkene het recht in beroep te gaan bij het Gerechtshof. De uit spraak van het Hof was derhalve van bijzondere betekenis. Ook het beroep van de Gouda zakenman H. E. Wijsma tegen de verlenging van zijn voorarrest werd afgewezen. De Amsterdamse rechtbank heeft gis termorgen het verzoek tot faillietverkla ring van de Bussumse zakenman J. Jan- sma aangehouden. Het verzoek werd in gediend door mr. C. D. van Vliet, een van de curatoren in het faillissement Socrates. De heer Jansma was een van de hoofdfiguren van de schertsorganisa- tle „De Heilige Daad" Willem van Otterloo: „Musici verdienen te weinig" Steeds hogere eisen gesteld „Een deel van het publiek meent nog altijd, dat musici beter spelen wanneer zU honger hebben". Dit zei de dirigent van het Residentie-Orkest, Willem van Otterloo, gisteren in een toespraak, die hij in Den Haag hield voor de buiten landse persvereniging. De heer Van Ot terloo verklaarde, dat tussen de 70 en 75% van de orkestletSen voortdurend ernstige financiële zorgen hebben om dat z(j te weinig verdienen. Vergeleken met collega's in andere landen zijn de Nederlandse musici te benijden om hun sociale zekerheid. „Maar deze zekerheid Is tevens de zekerheid dat zij te weinig verdienen." De heer Van Otterloo zei voorts, dat de Nederlandse orkesten lagere inkom sten hebben dan vergelijkbare ensem bles in Groot-Brittannië, Duitsland, Oostenrijk en Italië, omdat in die lan den de toegangsprijzen hoger zijn. Daar de Nederlandse orkesten worden gesub sidieerd moeten zij zich neerleggen bij het standpunt van de regering, dat con certen binnen het bereik van iedere beurs dienen te liggen. Er zijn in ons land volgens de heer Van Otterloo te weinig goede musici. De eisen die aan orkestleden moeten wor den gesteld worden steeds hoger. De en sembles moeten doorlopend toppresta ties leveren, omdat het publiek gewend is geraakt aan perfecte uitvoeringen via radio en grammofoon en steeds hogere eisen gaat stellen. De dirigent pleitte daarom voor de instelling van een hoge school voor de muziek, waar de beste leerlingen uit het hele land zouden kun nen worden verzameld. Boekhouder verduisterde 36 duizend gulden De recherche in Amsterdam heeft een 60-jarige boekhouder gearresteerd onder verdenking van verduistering in dienst betrekking en valsheid in geschrifte. De boekhouder heeft zich de laatste drie en een half jaar een bedrag van naar schatting f 36.000 toegeëigend. Hij pleeg de deze verduistering door het uitschrij ven van cheques, waarop hij de valse handtekening van zijn directeur plaat ste. De boekhouder verzilverde de che ques bij de bank van zijn werkgever directeur van een fabriek in de Amster damse Jordaan. Hij was daar ongeveer vier jaar in dienst. blematiek dezer dagen beziggehouden naar aanleiding van het competentiege schil tussen het gouvernement en de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Hollandia over het onderzoek naar het optreden van de jeugdige bestuurs ambtenaar mr. R. Gonsalves bij de pa cificatie van de Baliemvallei. Mr. Von Meyenfeldt kwam in zijn rapport tot de conclusie, dat niet mr. Gonsalves voor het gebeurde waarbij tenminste drie doden vielen en een ne derzetting in brand werd gestoken maar wel zijn superieuren verantwoor delijk moesten worden gesteld: in dit geval de resident te Hollandia en in hoogste instantie de gouverneur zelf. Hoewel de regering de procureur-ge neraal in die redenering niet heeft ge volgd en dus ook niet de voorzieningen op bestuursniveau heeft getroffen, welke mr. Von Meyenfeldt in belang van de rechtsbedeling achtte, heeft zij zich wel nader beraden op het bij de pacificatie te voeren beleid. Alles hangt er echter vanaf of men de beschikking krijgt over bestuursambtenaren met voldoende er varing en toewijding voor deze uitzon derlijk moeilijke taak. En of men tijd genoeg krijgt om dit werk van lange adem uit te voeren. Niet bevorderlijk De Kamercommissie was het erover eens, dat gebeurtenissen zoals die zich in de Baliemvallei hebben voorgedaan, onder de huidige omstandigheden niet bevorderlijk zijn voor de internationale goodwill van het Nederlandse standpunt over Nieuw-Guinea. En men heeft dus met belangstelling kennis genomen van het voornemen van de regering toekom stige pacificaties met grotere waarbor gen te omringen. In een communiqué, dat op korte ter mijn ter afsluiting van het onderzoek naar het optreden van mr. Gonsalve zal worden gepubliceerd, zou een zinsne de daarop betrekking hebben. Over de inhoud van het communiqué is gisteren tussen Den Haag en Hollandia heel wat heen en weer geseind. Ook de procu reur-generaal was daarbij betrokken, omdat in een andere passage van het communiqué gewag wordt gemaakt van het feit, dat hij zijn ontslag heeft ge vraagd. hetgeen hem eervol wordt ver leend. Wij herinneren eraan, dat mr. Von Meyenfeldt zijn terugkeer naar Hollandia afhankelijk had gesteld van de bereidheid van de regering om de door hem aanbevolen maatregelen te treffen. Daar mr. Von Meyenfeldt bij het mi nisterie van Binnenlandse Zaken gedeta cheerd was met het oog op zijn functie in Hollandia. keert hij thans terug naar de rechterlijke macht in Nederland, waarvan hij deel uitmaakt. Commissie subsidiëring Theologische Faculteiten Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie, die tot taak heeft voorstellen te doen in de vorm van ontwerpen met toelichting betreffende subsidiëring van theologische facultei ten aan bijzondere universiteiten (Com missie Subsidiëring Theologische Facul teiten Bijzondere Universiteiten). In deze commissie zyn benoemd tot lid en voorzitter: mr. H. L. s'Jacob, tot lid: dr. H. W. Obbink, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit, namens directeuren der Ver eniging voor Hoger Onderwijs op Gere formeerde Grondslag: dr. J. Schouten en mr. dr. J. Donner, namens de St.- Radboudstichting: prof. dr. R. R. Post en prof. dr. W. K. M. Grossouw en tot secretaris: drs. P. B. M. Veltman. Deze commissie is ingesteld in ver band met de uitvoering van een door de Tweede Kamer bij de behandeling van het ontwerp van wet tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs aanvaarde motie, welke door leden van de A.R.- fractie was voorgesteld. (Van onze Utrechtse correspondent). Uit een enquête onder meisjes uit de hoogste klassen van middelbare scholen is gebleken, dat er ruime belangstelling (ongeveer 150 meisjes) bestaat voorstu die aan het Nederlands Opleidingsin stituut voor het buitenland „Nljenrode" in Breukelen, waar thans uitsluitend jongens studeren. Maar voorlopig Is er nog geen kans op een dergelijke opleiding voor meis jes. zeker niet in integraal verband op Nijenrode zelf. Eerst is nog het wachten op de mam moetwet. namelijk in hoeverre deze een financiële regeling schept voor het hoger economisch en administratief on derwijs. Want en dat is een van de 'knelpunten in deze zaak hoe moet een N.I.O.B. voor meisjes gefinancierd worden? Het bedrijfsleven, dat in de kosten van het N.I.OJ. bijdraagt, staat nog gereserveerd tegenover een over- (Van onze correspondent in Bonn) De 60-jarige zonderling Bodo von Steegen werd gisteren in Bonn tot vijf jaar tuchthuis en daarna beschikbaarstelling aan de regering ver oordeeld, wegens zijn hoogst merkwaardige brandstichting in het Beethovenhuis in de Westduitse hoofdstad. Von Steegen had deze daad in mei 1960 gepleegd om de aandacht van een zo groot mogelijk publiek op zich te vestigen. het einde van de tweede wereldoorlog bleek hy een Amerikaan in Italië te zijn geworden In Italië begon eigenlek de ellende pas goed voor hem. Want hy bleef na 1945 in Milaan, waar hy een im- en exportzaak stichtte die niet erg goed liep. De Italiaanse politie arresteerde hem tenslotte in 1951 wegens bedrog en zette hem vervolgens over de grens. De Duitse ambassade in Rome had Von Steegen daarvoor een Duitse pas verstrekt die de man beslist niet er kend! „Ik ben geen Duitser, ook geen Amerikaan of Italiaan, ik ben thans Pool", beweerde hy voor de Bonner rechtbank omdat het vroeger landgoed van zyn familie in een deel van Pruisen ligt, dat thans tot Polen behoort. Tuchthuisstraf van vijf jaar Met een stralend gezicht betrad Von Steegen de laatste dagen tel kenmale de rechtzaal: hij kon als het ware niet genoeg krijgen van de publieke en persbelangstelling voor zijn persoon! En met veel ver/se vertelde hij zijn levensge schiedenis, welke zijn hoogtepunt vond in de brandstichting in het geboortehuis van Van Beethoven waardoor een schade van 160.000 markt werd aangericht. Von Steegen is de zoon van een Oost- Pruisische landgoedbezitter": de gebeur tenissen van de afgelopen 40 jaar joe gen hem door heel Europa. Zo was hy na het einde van de eerste wereldoor log vaandrig in het Duitse leger. Aan Minister Marijnen opende grootse expositie (Van onze Haagse redactie) „Een tentoonstelling van allure, echt in de styi van Avicultura. Tot stand ge komen door sportieve wedijver, in de sfeer van vriendschappelijke samenwerking". Dat zei gisterochtend mr. V. G. M. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij, in de rotonde van Houtrust te Den Haag, toen hij, onder het gekwinkeleer van honderden tropische vogels, de jubileumshow ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Ver. Avicultura opende. „Ik heb gezien, dat het embleem van Avicultura een trots kraaiende haan bevat", zo zei de bewindsman verder, „welnu, thans kraait uw haan koning". Met deze „klaroenstoot", zoals hy het noemde, verklaarde de minister de ex positie. die hy een supershow vond en die zeker veel belangstelling waard is, voor geopend. Vooraf had minister Marijnen tot de vele genodigden gezegd, dat Avicultura een der oudste en bekendste vereniging op het gebied van de pluimveesport is. De historie van de jubilerende ver eniging bevat een overvloed aan bewij zen van vruchtbare levenskracht en activiteiten. „Vijfenzeventig jaar geleden werd Avicultura, op 1 febr. 1886, opgericht in hotel „De liggende os" in Utrecht, aldus de minister, „en dit suggereert een gezapige rust. maar het laat zich moeilyk rijmen met Avicultura". Er zijn thans in ons land ruim 1000 verenigingen op het gebied van de pluimveefoksport. Het totstandkomen van deze verenigingen is mede te dan ken aan de shows, die Avicultura in de loop der j aren in ons land georganiseerd heeft. Minister Marijnen zag dat als van niet te onderschatten betekenis. In de rotonde van de H out rust- hallen in Den Haag heeft minister mr. V. G. M. Marijnen gisteren de 65ste pluimveetentoonstelling van de Kon. Ned. Vereniging Avicul tura officieel geopend. De minister toonde grote belangstelling voor een haan, die daar echter blijkbaar niet zo erg van was gediend. Ook de bedryfspluimveehoudery pro fiteerde van het werk van Avicultura: deze vereniging heeft immers aan de wieg gestaan van het zich nu in Beek bergen bevindende instituut voor de pluimveeteelt. „Uw vereniging kan met trots en voldoening terugzien op een werkzaam verleden", zo zei de bewindsman. De voorzitter van Avicultura, de heer J. B. W. A. Giesbers, heeft na het ver welkomen der gasten de 72-jarige keur meester H. W. Logman, uit Groningen, de bronzen plaquette van verdienste van Avicultura uitgereikt. „Als ik vrij kom In Duitsland kon Von Steegen geen werk meer vinden; hy leefde van een bedrag van 90 mark in de maand dat hy kreeg van maatschappeiyk hulpbe toon. Hij protesteerde dan ook dag in dag uit met geschriften by departemen ten en andere officiële instanties, tegen het onrecht dat zyns inziens tegenover hem was gedaan. „Ik had tenslotte de keus" vertelde Von Steegen voor de rechtbank in Bonn, „zelfmoord te plegen of iets opzienba rends te doen om de aandacht op my te vestigen. Daar er voor zelfmoord al- tyd nog wel tyd is, besloot ik een daad van belang te verrichten". Op 9 mei 1960 stapte hy met een grote fles ben zine het Beethovenhuis in Bonn bin nen, stak de boel in brand en keek la chend toe hoe de bezoekers van het museum verward poogden de brand te blussen. Zelfs had hy een bezoekster nog gezegd: „U moet de brandweer op bellen Het nummer staat op pagina 1 van het telefoonboek". „Maar ae vrouw had haar bril vergeten", zei Von Steegen grinnekend voor de rechtbank. Dreigend voegde Von Steegen er nog aan toe: „als ik vry kom, zal me wel iets invallen dat miljoenen zal kosten". Snelle foto's installatie van Amerikaanse president Nog nooit zijn in Nederland Ameri- kaanse foto's zo snel na opname gepu bliceerd als gisteravond in het NTS- Journaal het geval was met een foto reportage van de inauguratieplechtighe den te Washington, welke op dat mo ment nog niet waren beëindigd. De ter plaatse gemaakte foto's bereikten ge middeld binnen een kwartier de Bus- semse televisiestudio, dank zij een ver- bindingsnet van kabels en radio. De pas in gebruikgenomen apparatuur voor foto-ontvangst stond opgesteld in stu dio „Vitus", waar mannen van de tech nische dienst van de NTS de foto's in recordtyd afwerkten. De laatste ont vangen foto's konden zodoende zes mi nuten na ontvangst uit Washington in de Nederlandse huiskamer worden ge bracht. Het systeem van fototransmissie, dat by de dagbladen reeds lang in gebruik is, opent voor het televisienieuws nieu we mogeiykheden op het gebied van snelle informatie, zo meent de NTS. UITREIKING PRIJZEN „FLORIADE" ROTTERDAM In een feesteiyk met bloemen ver sierde Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis heeft burgemeester Van Wal- sum gistermiddag de extra pryzen uit gereikt. toegekend aan enige bedrijven en instellingen, die het meest hebben bijgedragen tot het welslagen van de „Fioriade", waarby zowel rekening werd gehouden met de binnen, als met de buitententoonstellingen. De medaille van H.M. de Koningin viel ten deel aan M. C. van Staaveren N.V. te Aalsmeer, de ereprijs van de ge meente Rotterdam aan „tuinen der volkeren" in de volgorde Duitsland, Frankryk, V.S., België en Luxemburg. Voorts werden nog de volgende pryzen uitgereikt: Gouden medaille van de Societa Or- ticola del Pieman te aan de N.V. Koma- Log, Kastrup (Denemarken); gouden gemeentepenning der gemeente Velsen aan de N.V. L. Stassen Jr. te Hillegom; medaille van de gemeente Eist en de verzilverde weefspoel van de gemeente Enschede aan de N.V. Philips-Duphar te Amsterdam; Medaille van de gemeente Enkhuizen aan de Erfurter Samenzucht und Handelsgesellschaft kg te Nieder- walluf/Rheingau in Duitsland, en vier gouden medailles van de „Fioriade" resp. aan de N.V. Konynenburg en Mark te Noordwyk, F. Rynveld en Zonen N.V. te Hillegom, G. Verbeek te Aalsmeer en Le Feber en Co te Boskoop. De pryzen waren toegekend door een internationale jury. eenkomstige studie voor meisjes. Men zit altyd met de moeilijkheid dat meis jes. die bestemd zouden kunnen zyn voor de hogere functies, binnen kortere of langere tyd gaan trouwen en dus uit de zaak verdwynen. Men is dus wat huiverig om geld te investeren in meis jes. Het bedryfsleven wil wel de secreta- ressebanen openstellen voor afgestu deerde N.O.I.B.-meisjes, maar daar voelt het instituut byzonder weinig voor. Daarmee zou de goede naam van Nyerode, dat op hogere functies in han del en industrie mikt, niet gediend zyn. Het karakter van de samenwerking met het bestaande N.O.I.B. is een andere moeilijkheid. Nyenrode is een mannen gemeenschap. Karakter en structuur van het instituut zouden volkomen ver anderen, wanneer daar meisjes zouden worden opgenomen. Wel zouden even tueel meisjes, die studeren aan een in stituut van hetzelfde type als Nyenrode. bepaalde colleges die op Nyenrode wor den gegeven kunnen volgen. In deze zin heeft een commissie, waarin ook zitting heeft mevrouw A E. SchutteVan Ingen van de Unie van Vrouwelijke Bedryfshoofden. welke de hierboven genoemde enquête deed uit voeren. aan de raad van toezicht van Nyenrode gerapporteerd. Poolse aanval op het godsdienstonderwij s Het politieke bureau van de Poolse communistische party heeft gisteren in een rapport over hervorming van het onderwijs, gericht aan het centrale par tijcomité, het godsdien stonderwys op scholen veroordeeld daar dit een grond slag zou vormen voor fanatisme en on verdraagzaamheid. Aanbevolen werd dit onderwys te beëindigen omdat het een schadelijke verdeeldheid onder de kin deren teweeg zou brengen. De godsdienst is een particuliere zaak en de staat legt ouders die hun kin deren daarin onderwys willen laten ge ven geen beletselen in de weg. maar dit dient bulten schoolverband te geschie den, in het belang van een gezond on derwys en van alle niet-gelovige en ge lovige ouders, aldus het rapport. Kort nadat Polen zich in 1956 van het Stalinisme afwendde kwam een overeenkomst tussen kerk en staat tot stand waarin onder meer werd bepaald dat godsdienstonderwys buiten het roos ter op basis van vrijwilligheid zou wor den ingevoerd. In de afgelopen maan den heeft de leiding van de R.K.-Kerk zich verzet tegen druk van hogerhand welke gericht was tegen het godsdienst onderwys op school. Partyleider Gomoelka zei tydens de vergadering van het politieke bureau dat een hervorming van de Poolse scho len al te lang op zich had laten wach ten en dat het onderwys achter is by de economische ontwikkeling. Het po litieke bureau beval onder meer aan nieuwe scholen te bouwen. w (Van onze Amsterdamse correspondent) Het tweemaandelykse jongerentijd schrift „Twen", welke naam echter by vonnis van de president van de Amster damse rechtbank is verboden, zal in het vervolg „Taboe" heten. Hiertoe heeft de uitgever van het tijdschrift gisteren be. sloten, nadat de uitspraak van het kort geding daags tevoren de eis tot naams verandering van de uitgever vnn het Duitse blad „Twen" had ingewilligd. Hangende het kort geding had men reeds 50 duizend exemplaren van het tweede nummer van „Twen" later, druk ken. opdat deze oplage onmiddellyk na dat de president een in het voordeel van de Nederlandse uitgevery zynde beslis sing zou hebben genomen, naar de boek handels en kiosken kon worden ver stuurd. Het nummer, dat eigenlyk reeds maandag J.l. had moeten uitkomen, wordt thans nog opgehouden, omdat de omslagen moeten worden vervangen door een met het opschrift Taboe". De inhoud van het jongerenblad be hoeft niet te worden gewijzigd omdat lay-out en lettertype, waartegen de ei sende party eveneens bezwaren had, niet in het vonnis zyn betrokken. De naam van de uitgevery „Twen" is gewyzigd in N.V Amstelpers in oprich ting. NIEUWE OPDRACHT VOOR COMMISSIE WITTE MAN De staatssecretaris van O. K. en YV„ mr. Y. Scholten. heeft de „commissie Witteman", die tot taak heeft hem rap port uit te brengen over vraagstukken betreffende de van Rijkswege gesubsi dieerde symfonie-orkesten, een nieuwe opdracht gegeven. De staatssecretaris heeft de commis sie uitgenodigd hem advies uit te bren gen over de vraag of er uit artistiek oogpunt beschouwd, aanleiding toe be staat. wijziging te brengen in de huidige indeling in klassen van de gesubsidieer de symfonieorkesten en voorts of er aan leiding toe bestaat de afstand in salaris tussen de verschillende orkesten te her zien. Afgezien van het antwoord op deze vraag heeft de staatssecretaris de com missie gevraagd of zij het gewenst acht om ten behoeve van het Concertgebouw- Orkest als nationale instelling byzonde- re maatregelen voor te stellen en zo ja, welke. De staatssecretaris heeft de com missie uitgebreid door tot leden te be noemen de heren dr. C. L. Walther Boer en B. van Lier. advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bjj de DoezastraaL TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENF ABRIEK. Milovan Djilas. de gisteren in vrijheid gestelde voormalige commu nistische leider in Joego-Slavië, heeft enkele uren na zijn vrijlating in zijn woning in Belgrado tegenover een correspondent van Reuter verklaard: ..In algemene zin is mijn standpunt misschien een beetje veranderd. De wereld verandert, de werkelijkheid verandert en het is vanzelfsprekend, dat mijn inzichten mee-veranderen. Maar in wezen heeft mijn mening op sociaal, ideologisch en filosofisch gebied zich niet gewijzigd". Ex-gevangene wil vijf geschriften publiceren De 49-jarige Djilas, die eens als een mogeiyke opvolger van president Tito werd beschouwd maar zich later tot een fel tegenstander van diens regime ont wikkelde. wilde niet in details treden. HU zei dat niemand hem onwaardige voorwaarden voor zijn vrijlating heeft gesteld. Hy zal geen openbare verkla ringen afleggen en zich onthouden van politieke activiteit. Djilas wil proberen vjjf geschriften te publiceren, die hy in de gevangenis ge schreven heeft. Er is een studie bfj van een negentiende-eeuwse Joegoslavische dichter, een werk over de Tweede Wereldoorlog en drie filosofische werken. Djilas zag er goed uit. Hy vertelde zich goed te voelen en dat zyn gezondheids toestand niets uitstaande had met zyn vry lating. De vroegere vice-president maakte een kalme en ontspannen indruk. Af en toe keek hy ernstig, maar meestal speelde een glimlach om zyn mond terwyl hy sprak. „Correct" behandeld Djilas zei dat hy aan een lichte zenuw aandoening leed. „Maar de artsen heb ben gezegd dat dit vry veel voorkomt by gevangenen", zo voegde hy hier onmid dellyk aan toe. „Het is niet ernstig. Ik heb ook wel maagpyn, de kwaal van zenuwachtige mensen". Noodfonds Kongo: 5.8 miljoen gulden Noemde minister Marynen in de Kamer nog een bedrag van één miljoen gulden, de minister van Buitenlandse Zaken heeft thans de Tweede Kamer voorgesteld voor een bedrag van 3.8 miljoen gulden extra uit te trekken voor deelneming aan het ..Noodfonds voor Kongo" van de Ver. Naties. Dit noodfonds, met een streefbedrag van 100 miljoen dollar, is bedoeld om het economische leven van dit land te herstellen en uitvoering van publieke diensten inclusief onderwys. gezond heid en binnenlandse veiligheid voort te zetten. De regering acht het wels.a- gen van deze V.N.-actie van het groot ste belang en vraagt derhalve een be drag van f3.8 miljoen als tegenwaarde van 1.010.000 dollar voor dit doel. Hy vertelde „correct" te zyn behan deld. De omstandigheden in de Joego slavische gevangenissen zyn goed. „Het is niet zo als voor de oorlog. Ik heb voor de oorlog in dezelfde gevangenis gezeten en de omstandigheden waren slecht". Djilas heeft 21 maanden alleen in een cel gezeten. Later, in 1958, kreeg hy een cel met andere gevangenen. Hij vertelde dat hy niet behoefde te werken en zijn tyd heeft doorgebracht met schrijven. Reeds de eerste dag van zyn thuis komst speelde hij een partytje schaak met zyn zoon „net als in de gevangenis. Ik heb heel veel geschaakt met de be wakers. Enkelen waren bijzonder goed". Djilas verklaarde tenslotte niet de juiste reden voor zyn vrijlating te weten. Ge vangenen kunnen nadat zy een derde van hun straf hebben uitgezeten worden vrU- .gelaten, maar Djilas heeft langer in de gevangenis doorgebracht. Hy beschouwt zijn vrijlating als „een positieve ontwik keling". Rijnaak gelicht bij Borgharen De byna 1800 ton metende Rijnaak „Persephone" en de 30 ton metende sleepboot „Bertha", die sedert maandag 9 januari op de stuw van Borgharen, vast zaten, zijn gistermiddag gelicht. Met deze berging is een belemmering voor de Maasscheepvaart uit de weg ge ruimd. Tevoren was urenlang tevergeefs ge tracht de tussen de Rijnaak en stuw beknelde sleepboot „Bertha" te lichten. Daarom veranderd* de leiding der ber gingswerkzaamheden van tactiek en zette er alles op om de RUnaak het eerst vry te krijgen. Nadat eerst de meeste ruimen waren leeggepompt raakt rond 3 uur de „Perse phone" gisteren plotseling geheel los en schoot byna een meter omhoog. Een half uur later kon de sleepboot de Ryn- aak met haar eigen gewicht van 350 ton van de stuw wegslepen en voor anker brengen aan de linker Maasoever. Het achterste deel. ongveer een derde van de lengte, is afgebroken en ligt voor een deel nog onder water. De „Persephone" blijkt ook midscheeps gebroken te zyn. Een goed uur later kon men beginnen met het lichten van de sleepboot „Ber tha" welke, nadat de „Persephone" was weggesleept, vry was gekomen van de stuw maar verder in het water was ge zonken. Tydens de bergingswerkzaam heden van gisteren was de scheepvaart op de Maas by Maastricht stopgezet. Deze stagnatie duurde van 7 uur 's mor gens tot half vier 's middags. Toen werd de stremming opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9