OKIDOKI-DONALD Beierse kinderen slaafjes van TV Proeven van Proza en Poëzie RODE PERS BOOS OP „BEATNIK" Studie over j§Mgd en misdaad ZONDER GRIME ZONDER MIME TOCH ACTEER De tengere leugen van haar gezicht gewist is zij zo lelijk als een nacht door daglicht overrompeld Getemde Elvis Verzamelen Niet zo groen alsjeblieft Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 januari 1961 Vierde blad no. 30260 „OKIDOKl"„Okidoki", zegt Charley, de huisknecht van Paul Vlaanderen. Charley, de vrolijke noot in deze spannende en veel beluisterde detective-hoorspelen. Achter Charley gaat de tengere en bescheiden figuur schuil van de 27-jarige Donald de Marcas uit Oegstgeest. Donald, een van de jongere leden van de hoorspelkern, die hoopt een goed hoorspelacteur te worden. Maar Donald is niet alleen Charley. Hij is ook Jaapie Dribbel uit de Opa Dribbelserie „Als ik in Hilversum over straat loop roepen de kinderen vaak: Ha die Jaapiehoe ze weten, dat ik Jaapie ben.. En Ton de Kraai uit „Soepkad uit de pot". Hoorspelseries, waar de kinderen maar wat graag naar luisteren. Dc in alle Europese landen vooral sinds de oorlog toenemende jeugdmis dadigheid moet gezien worden tegen de sociale achtergrond van onze tijd. Snelle wijzigingen en een ontbreken van even wicht zijn kenmerkend voor deze achter grond; het gevolg daarvan is, dat van de opgroeiende jeugd een groter aanpassings vermogen wordt geëist dan vroeger. Dit is één van de conclusies van een studie, die een speciale commissie van de Raad van Europa heeft gemaakt van de jeugdmisdadigheid in twaalf Europese landen. De landen die door het verstrekken van gegevens aan dit onderzoek hebben meegewerkt, zijn Nederland, België, Denemarken, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Turkije en Zweden. In de studie wordt ondermeer nagegaan, met welke biologische en milieu-factoren men reke ning moet houden bij een beoordeling van de misdadigheid onder de jeugd. Volgens Britse en Duitse deskundigen zijn er aanwijzingen, dat de jeugd (mogelijk als gevolg van een betere voeding) geleidelijk aan vroeger in het stadium van de puberteit komt. Deze fase zou dan per veertig jaar één jaar vervroegd worden. Hierdoor treden ook emotionele crises (en de botsingen tussen het „ik" en de buitenwereld) vroeger op. Daarnaast heeft men vastgesteld, dat door het dalen van de kindersterfte het aantal jongens verhoudingsgewijs sneller toeneemt dan het aantal meisjes; en het aantal misdrijven gepleegd door jongens is nu eenmaal groter Ook neemt het aantal „moeilijke kinderen" toe. In de kinderziekenhuizen is het aantal verpleegden met infectieziekten afgenomen als gevolg van betere behande lingsmethoden voor t.b.c., difterie, enz. Maar tegenover deze teruggang staat een vrijwel gelijke stijging van het aantal kinderen dat voor neurotische klachten en psychosomatische ziekten moet worden verpleegd! Wat het milieu betreft wijst de studie op het belang van gezonde gezinsverhou dingen, en op het funeste gevolg van de oorlog voor deze verhoudingen! Uit Duitse statistieken blijkt bij voorbeeld de merkwaardige omstandigheid, dat de kinderen die mèt hun ouders in vluchtelingenkampen wonen, zelfs als ze in zeer armoedige omstandigheden leven, minder met de strafrechter in aanmerking komen dan jonge niet-vluchtelingen wier thuismilieu minder solide is. Volgens de studie verdient het aanbeveling, na te gaan welke invloed het ver hogen van de leerplichtige leeftijd heeft in het bijzonder voor jongens met een betrekkelijk laag intelligentiepeil. Van groot belang acht de studiecommissie het, dat de verbetering van de diagnose-techniek voor het onderkennen van kinderen die tot jeugdmisdadigheid zijn geneigd, wordt aangemoedigd. Dc televisiebezitters hebben Donald onlangs voor het eerst kunnen zien. Hij was figurant in „Een avond uit". Figurant, waar ze tegenwoordig een mooi woord voor hebben bij de T.V.; zwijgen de rol Vele Leidenaars zullen zich Donald ongetwijfeld ook herinne ren. Vele oud-leerlingen van het Rembrandtlyceum en een handjevol studenten. Want Donald is nadat hij van school kwam Nederlands gaan studeren. „Na de HBS moest ik kiezen en dat is een van de grote problemen. Ik zou naar het conservatorium kunnen gaan. Ik zou Nederlands kunnen gaan stude ren. Ik had er wel eens over gedacht om bij de radio te gaan, maar daar heb ik nooit over gesproken. Je kunt ook wel zeggen: ik wil koning worden. „Het was gauw afgelopen met de stu die. Studie weg, hup, boem. Reageerde op de eerste de beste advertentie. En werd corrector by een bekende Rotter damse „courant". Vroeger had ik jour nalistieke neigingen. Wildï bij een kunstredactie komen en was in m'n schooltijd Pippel, de schoolkabouter van Het Uiltje, de schoolkrant van het Rem brandtlyceum". Ook by die bekende Rotterdamse krant hield Donald het niet lang uit. Net lang genoeg om by de hoorspelkern terecht te komen. Want hy spaarde zo veel, dat hy het met veel overleg en een spaarzaam gevulde maag nèt een jaar zonder werken zou kunnen uithouden. Intussen solliciteerde hy by de radio. Vele, vele malen. „Ik was byna om roeper gewordenToen ging ik recht op m'n doel af". Hjj solliciteerde om opgeleid te worden tot lid van de hoor spelkern. Uit 2500 sollicitanten werden er 11 gekozen voor de cursus, die twee jaar zou duren. Na die cur sus waren er nog 8 over. Donald was een van die acht. „Uit de verte had de radio me altijd al geboeid. Maar als je voor het eerst in de studio's komt dan is het net of je een enorme klap op je kop krijgt. Het is een koude zakelijke beweging". Tijdens die cursus kreeg Donald les in spraak- en microfoontechniek, spraakles en les in alles wat met dra matiek te maken heeft. Zjjn spaar duitjes hielpen hem door de cursusjaren heen. Hij heeft het die jaren dan ook echt niet breed gehad, maar hij zette door, want het was en het is zijn heilige wens om een goede hoorspelacteur te worden. Geen benul „De meeste mensen hebben niet het flauwste benul wat het betekent een hoorspelacteur te zyn. Ze denken: nou, Piet krijgt een papiertje voor zich en dan leest ie 't lekker op. Als dat zo was dan zouden ze ook meneer Jansen van de straat kunnen halen, hem een rol letje in z'n hand kunnen douwen en zeggen: kom Jansen, kerel lees dat nu maar eens fyn op. Zo is het gelukkig niet. Iedere toneelspeler is nog niet eens geschikt als hoorspelacteur. Als je je rol krijgt dan ga je 'm lezen en her lezen en nog eens lezen. Je neemt de figuren in je gedachten, je geeft ze ge stalte. Dan lees je je rol aan de tafel in de studio. Dan kryg je de microfoon- repetities. Vele repetities. Dit moet an ders. en dat. De regisseur wil 't zus hebben en zo". ,,'t Moeilijke van een hoorspelacteur is, dat hij zyn rol gestalte moet geven mèt zijn stem zónder mime, zónder gri me, zónder decors, zónder voetlicht...." Donald heeft zelf eens geschreven: ,Wie het hoorspel slechts beschouwt als „toneel met je ogen dicht" is even fout als degene die de film „verfilmd toneel", of gezongen toneel noemt. De gespro ken taal is beider medium. Voor de to neelspeler: één van de middelen, die hij gebruikt om zyn creatie gestalte te ge ven. Voor de hoorspelacteur: het enige waarmee hy moet werken". Alles met stem „In de stem zal het milieu en het tijdvak te „zien" moeten zyn. Het is daarom voor de hoorspelacteur van es sentieel belang een buitengewone stem- souplesse te hebben naast een grote fan tasie en vooral inbeeldingsvermogen. De hoorspelacteur moet alles met zyn stem doen". OCHTENDSTOND zij weet niet dat zij ademt maar wat zo lelijk zo zacht verraden door een nacht die moeizaam op het einde wacht In „LeiDraad" van vorige week stond een bericht over scholieren in Newark die onlangs de klacht hebben geuit dat zij genoeg van de televisie hadden en meer huiswerk wenstenOp die klacht is nu een reactie uit Beieren gekomen. De docenten daar zouden graag zien, dat hun leerlingen er net zo over dachten als die Engelse kinderen Maar al te veel Beierse kinderen zijn gewillige slaafjes van de dicta tor TV. En dat spiegelt zich af in hun prestaties op school, constateren de leraren in München die de afgelopen twee jaar het probleem „TV en school" hebben bestudeerd. De enige gunstige geluiden komen van buiten de stad, waar enkele docenten de televisie als een voordeel zien. In het rapport over het onderzoek wordt gezegd, dat hoewel de toestand nog niet alarmerend is, de ouders, school raden en TV-mensen er goed aan zou den doen zich er ernstig op te beraden. Een algemeen verschijnsel zou zijn, dat de kinderen bij wie thuis een TV- ontvanger in de huiskamer staat, vaak vermoeid en met weinig belangstel ling voor de lessen op school komen. De leraren geven toe, dat de televisie opvoedende waarde kan hebben, maar hun klacht is dat de kennis te wan ordelijk en te fragmentarisch wordt opgediend om van veel nut te zijn. De radio komt er beter af in het Beierse onderzoek. Eén op de tien leer lingen doet zijn huiswerk met de radio aan en de resultaten lijden daar ken nelijk niet zwaar onder, aldus het rap port. Typerend is trouwens het volgende briefje dat een leraar van een vader ontving: „Wil Hans alstublieft zyn slechte cyfers van verleden week niet te zwaar aanrekenen. Onze radio was namelijk defect". Sprookje In Hull in Engeland is een van de meest gedraaide telefoonnummers negen- vyf. Naast tijdmelding, inlichtingen, weerbericht en dergelijke heeft de plaat selijke telefooncentrale voor zijn abon- £e^&raacL nees een speciale service ingesteld: wie op bepaalde uren van de dag het num mer 9—5 draait, hoort een meisje met een naar verluidt allerliefst stem metje een sprookje vertellen. Maar in Huil gaat het verhaal dat nog geen enkel kind ooit dat sprookje-door-de- telefoon heeft gehoord, hoewel negen vijf voortdurend wordt gedraaid door mannen, die, naar het schijnt, maar niet genoeg kunnen krijgen van dat lieve meisjesstemmetje. De directie van de telefooncentrale in Huil zoekt thans naar een oplossing waarbij zowel de mannen als de kinderen tevreden worden gesteld. Alweer één De tieners en twintigers schynen te zamen een onverzadigbare markt te vormen! Wie (net als wij) regelmatig etalages kijkt, weet daarover mee te Donald zegt: „Ik vind het fyne van een hoorspel, dat je als luisteraar zo intens je fantasie kunt gebruiken". Donald vertelt, dat een kleine rol vaak moeilijker is dan een grote. Dat een kleine rol ook vaak veel meer voldoening schenkt. „De rol van Charley is wel leuk, maar nu niet zo, dat je zegt: jonge jonge wat beleef ik er een artistieke bevrediging aan. En toch hoeveel men sen kennen Charley niet Nee, ik heb eens de rol van een pastoor by een ster vende gespeeld. Dat weet geen hond. En toch, het was een van de fynste rollen, die ik gespeeld heb. Een rol, die echt voor me zelf was". Donald houdt van zyn vak. Van zijn vak en van zingen. Ook zou hy nog wel eens voor de TV willen optreden. Maar de radio Donald hoüdt van de radio en bemint de TV. Een wezenlyk ver schil. En wat de toekomst van de radio betreft. Donald gelooft er in. En hij hoopt. Hij hoopt, dat hij een goed hoorspelacteur mag worden. Nu heeft hij het erg druk. Een rolletje hier, een rolletje daar. Van sep tember tot augustus. „Maar zal het de volgende keer weer van septem ber tot augustus zijn. Ze kunnen je ook op straat zetten. Nu heb ik het druk, nu heb ik het goed. Maar weet je, als het goed gaat dan ben ik altijd een tikkeltje bang". Waarmee Charley sorry, Donald toont ook een beetje een piekeraar te zijn. Brieven van lezers Voor het gemak van onze lezers en van onszelf vestigen wy er de aandacht op, dat brieven betreffende deze weke- lyks (iedere zaterdag) verschynende jongerenpagina gericht kunnen worden Redactie jongerenpagina Leidsch Dagblad Witte Singel 1 Leiden praten. Ook in het uitgeven van perio dieken, speciaal voor jongeren, zit ken nelijk een dik belegde boterham. Nauwelyks is het ene blad (Twen) verschenen, of het andere (Oscar) staat op het punt van de persen te rollen. Het blad Oscar richt zich tot de groep van 15 tot 30 jaar. Het verschynt maandelijks, in koperdiepdruk en met vierkleuren-illustraties en zal 80 pagi na's tellen. Wy zyn benieuwd naar het eerste nummer. De communistische pers in Tsjecho- Slowakye is boos op de jonge en in zijn land bekende toneelschryver Pavel Kohout. Hy is een veelbelovend auteur, maar heeft volgens de rode critici toch teveel aan het kapitalistische moder nisme gesnoven. Als men het dagblad „Vecerni Praha" mag geloven, is Ko hout niets minder dan een imitatie beatnik! (Een beatnik is zo iets als een Amerikaanse nozem). Kohout heeft een toneelstuk geschre ven over het leven in het Tsjecho-Slo- wakye van vandaag. Dit stuk had niet eens gerepeteerd, laat staan opgevoerd mogen worden, vindt het blad. En het citeert: „Wat is het resultaat van de revolu tie? Voor welk vuil hebben wij ge vochten?". „Waarvoor?". „Voor een wereld waaftn iedereen zyn ware bedoelingen tracht te verbergen, waar iedereen koortsachtig op rykdom jaagt. Iedereen is vals in die wereld! En een jonge actrice kan alleen hopen be kend te worden, als zy de niet nader aan te duiden verlangens bevredigt van diep gezonken staatsambtenaren Vorige week zaterdag hebben wy ver baasd naar de televisie gekeken. Nu is dat niets byzonders. De televisie geeft herhaaldebjk reden tot verbazing. Maar ditmaal ging het niet om de televisie zelf, maar om Elvis Presley. We mochten even kyken naar een frag mentje uit zyn nieuwe film „G. I. Blues", die binnenkort in ons land in roulatie komt. We wisten niet wat we zagen. Was dat de „rock 'n roll-koning" van enkele jaren terug? Het was nauwelyks te ge loven. Hy zong een heel lief kinder bedje zoet-gevooisd. Als deze song re presentatief is voor deze film, dan moeten we wel constateren, dat de militaire dienst hem terdege getemd heeft. Ook het haar van hun idool zal vele Elvis-Presley-fans reden tot gesprek gegeven hebben. De lange manen tot diep in de nek en de „tochtlatjes" langs de oren zijn verdwenen. Hy geeft nu de voorkeur aan het korte militaire en bepaald mannelyker kapsel. „Het is net als met een wagen, die een flink aantal kilometers gereden heeft", zegt hy zelf; „Dan is de tyd aangebroken voor een verandering". Zullen zyn bewonderaars het goed keuren? „Sommigen wel, anderen niet. Maar dat blyft al tyd het geval. Waar om zal ik dan niet doen, waar ik zelf plezier in heb". Een revolutionair geluid uit de mond van zo'n publiek bezit! Donald is een verwoed ver zamelaar. Alles, wat hij wil hebben tekent hij in de radio- gids aan en neemt ie op de band op. „Ik heb dingen, die niemand heeft", vertelt Donald. Goede Nederlandse cabaret liedjes en vooral volksliedjes. Donald is gek op volksliedjes. De teksten zijn meestal goed, geestig en spontaan vindt hij. Donald zingt ook graag. Voor al volksliedjes. „Maar je hebt er maar zo'n klein publiek voor", zegt hij spijtig. Het leven is niet zonder roman tiek. Zelfs tieners en twintigers kun nen er niet buiten. Vriendelijke ge dachte, ontloken bij het zien van de vele pagina's „kennismaking ge vraagd" in een van die muziek- blaadjes voor de Fabian- en Fro- boess-vereerders. Argeloos hebben we ons op deze altijd boeiende lec tuur gestort (tedere momenten tus sen edele knapen en lieve, reine meisjes). Maar we zijn er lichtelijk verdwaasd weer uit opgedoken. Want geen schuchtere ivoorden, geen zoet verlangende fluisteringen strelen de snaren der ziel, neen vrienden, het rauwe leven treedt ons tegemoet, zachtmoedige naturen worden niet gespaard, wie stoer doet, stoer ont moet, oog in oog, hand en tand, en fin, lees zelf maar: Jongen, 19 jr. G.G., zo groen als gras, zoekt contact met meisje, dat niet zo groen is. Brieven met foto op erewoord retour. Dit is dan vrij vertaald, want er zijn er ook als deze: 2 VL. m. 16 en 17 jr. z.c.m. 2 vl. j. Br. l.m.f.o.e.r.o. nr." en heel sportief „3 Mharten 18- 22-25 jr. seinen: schrijf ons. Over!". Maar niet alleen teenagers en twens zien hier kansen voor de toe komst, neen, zelfs veertigers hebben stoute plannen (hoe stout durven we niet te veronderstellen) „HR. plm. 40 jaar in bezit auto (zou dat al die veertig jaar dezelfde auto zijn ge weest? - red.) en zich eenzaam, voelend, zoekt vriendin om zo eens per week een middag ge zellig door te brengen. Uitvoe rige brieven met foto welke op erewoord worden teruggegeven onder nr. Geheimh. verze kerd." Stijlfouten en weglaten van lees tekens (foei, zo slordig, zie boven) komen uiteraard niet voor rekening van Het Leidsch Dagblad. We heb ben het al moeilijk genoeg. Intrigerend is ook deze: Jtamer- bewoonster (speciale attractie - red?) 23 jr. zoekt corr. vriend m. veelz. belangst. en gevoel voor hu mor." Het geloof in de natuurlijke schuchterheid van de Nederlandse jongedochters krijgt wel een duwtje bij deze: ,,'k Hoop van harte, dat er een I. mod., sp. vriend is, die me eens schrijft, of voor week ends. Mag ook Ned.-Ind. zijn. Je brief wordt beantwoord door Holl. leuk, charm, meisje 19 jr., die houdt van muz. film, gez. uitg. en soms in de nat. wil zijn. Niet r.k. Br. l.m.f.o.e.r.o.nr." Of deze: ,JIey Boy, I. charm, meisje 19 jr. z. leuke niet onkn. j.l. don ker, met goede body; sport type. Niet r.k. Br. enz. En de eet-meer-fruit-fans kunnen schrijven op deze: „Mod. m. 16 jr. z.c.m. leuke peer. Br. bsl. m. f.o. n.r." Ach, romantiek

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7