U.V.S.-Hilversum A.S.C-Lugdunum Mooiste verjaarsgeschenk is voor Sjoukje Dijkstra Europese titel Opnieuw wijziging in voorhoede van UVS spoRtief PORtRet Oostenrijkse Regine Heitzer is haar voornaamste concurrente Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 januari 1961 Derde blad no. 30260 Voor het eerst sinds 24 jaar iveer in Berlijn Iedere dag zes uur lang op het ijs r (Van onze speciale verslaggever) Sjoukje Dijkstra is van plan zichzelf het mooiste verjaarsge schenk te geven, dat ze zich kan voorstellen: een Europees kam pioenschap. Vóór ze dit geschenk in ontvangst kan nemen, zal ze die 28e januari de dag waarop de blonde Amstelveense 19 jaar wordt misschien „de langste dag van haar leven" noemen. Want eerst tegen half twaalf 's avonds zal de jury-uitslag door het West-Ber- lijnse Sportpalast klinken: „Euro pees kampioene kunstrijden 1961 bij de dames isDaarachter zal de omroeper een naam noemen. En er moet heel wat gebeuren, wil die naam niet Sjoukje Dijkstra zijn. Onze Nederlandse kampioene gaat in West-Berlijn haar vorig jaar in Gar- misch-Partenkirchen behaald Europees kampioenschap prolongeren. Daarvan is de gehele internationale kunstrijwereld overtuigd. Geen van de 33 ingeschreven rijdsters uit 15 landen zal haar kunnen bedreigen, al kan altijd een klein onge lukje alle Nederlandse illusies in scher ven gooien. De meeste tegenstand heeft Sjoukje te duchten van de 15-jarige charmante Oostenrijkse kampioene Regine Heitzer, die bij de kampioenschappen in 1960 bij het vrij rijden onze Joan Haanappel van de tweede plaats verdrong in het eindklassement. De Oostenrijkse rijdt een charmante, gracieuze kür, die ongetwijfeld door de jury hoog gewaardeerd zal worden, maar de verwachting is toch, dat deze charme het zal moeten afleggen tegen de atle tische volmaaktheid van Sjoukje Dijk stra. Nóg sterker Negen maanden traint de Amstelveen- se dokters-dochter reeds voor deze strijd: iedere dag stond zij zes uur lang j op het ijs, eerst op de Londense Rich- mond Rink en sedert kort in Davos. Een reeks demonstraties heeft in de af gelopen maanden de kenners getoond, I dat Sjoukje, vergeleken met vorig jaar, nog sterker is geworden. Zij heeft in haar kür die in de grondopzet iden tiek is aan die van 1960 nu alle sprongen opgenomen en zij vertelde mij opgetogen, dat zij 6 pond lichter was geworden. Zes pond minder heeft zij dus mee te dragen in die uitputtende, vier minuten lange kür, die zaterdagavond 28 januari zal beslissen over een Europese titel. Vier minuten, die een glorieuze bekro- Het zou niet verwonderlijk zijn, in dien men onder de hoogstgeplaatsten van deze titelstrijd, naast die van Sjoukje Dijkstra en Regine Heitzer, de namen aantrof van de Oostenrijkse Ka rin Frohner, de Fran?aise Nicole Hass- ler winnares van de Richmond Tro phy of de Tsjechische Jindra Mrazko- va-Docekolova. Nieuw gezicht Willy ten Hoopen, het 19-jarige Haagse meisje, dat naast Sjoukje Dijkstra, onze nationale kleuren verdedigt, zal in de eindrangschikking geen hoge plaats in nemen. Haar uitzending naar deze kam pioenschappen dankt zy aan haar derde plaats van vorig jaar in de nationale kampioenschappen, maar zij zal er reke ning mee moeten houden, dat zij een nieuw gezicht voor de juryleden te leurstellende cijfers krijgt. By de Nederlandse kampioenschappen werden haar verplichte figuren welis waar goed beoordeeld 4 of hoger, maar de jurymaatstaven bij deze Euro pese titelstrijd zullen heel wat zwaarder zijn dan in Den Haag. Ook bij de heren is ons land ver tegenwoordigd: Wouter Toledo, 16 jaar oud en reeds enkele jaren achtereen onze nationale kampioen, zal in West- Berlijn pogen zo goed mogelijk voor de dag te komen. Bij de Europese kampioenschappen van vorig jaar startte hij niet, omdat zijn studie te veel tijd opeiste, dit jaar prijkt zijn naam wederom op de deel nemerslijst. Zyn ryden is vooruitgegaan. Hij is wat groter en steviger geworden, waar door hij bij zijn sprongen hoger van het ijs komt dan voorheen. En mogelyk zal de jury hem daarvoor belonen, want de sprongen op zichzelf beheerst hy zeker. De strijd om de titel zal worden ge voerd door de Fransman Alain Giletti, die vorig jaar in Garmisch-Partenkir- chen zegevierend van het ijs gleed en de roodharige Tsjech Karol Divin, die toen, door een knieblessure, niet aan wezig kon zijn. Geelzucht Divin is er nu wel, maar over zyn vorm is niets bekend. Giletti, die een deel van zijn militaire diensttijd in Al gerije heeft moeten doorbrengen en dus niet kon trainen, is eerst onlangs her steld van een aanval van geelzucht. Mogelijk zal Giletti hierdoor zijn titel zien overgaan op de atletisch gebouwde Tsjechische kampioen Divin. Er zijn voor Giletti nog twee concurrenten: zijn landgenoot Alain Calmat, uiterst ner veus bij de verplichte figuren, maar een knappe vrije rijder en de Westduitser Manfred Schnelldorfer, die zyn landge noten zal moeten tonen, dat hij de I plaats van Norbert Felsinger en Tilo I Gutzeit beiden prof geworden heeft j ingenomen. Bij het paarrijden en ijsdansen, waar bij Nederland niet vertegenwoordigd is, zullen de titelhouders moeten rekenen op zware concurrentie. Het Westduitse paar Marika Kilius-Hans Jürgen Baum- ler moet afrekenen met het Russische echtpaar Nina en Stanislaus Zhuk en Margret Göbl-Franz Ningel, die evenals Marika en Hans voor eigen publiek rij den. Iets gemakkelijker krijgen de Britten Doreen Denny en Courtney Jones het bij het ijsdansen, al zal de afstand tus sen hen en de Fransen Christiane en Jean Paul Guhel niet al te groot zijn. Voor het eerst sinds 1936, toen Sonja Henie hier wereldkampioene werd, is de organisatie van de Europese kam pioenschappen kunstrijden, weer aan Berlijn toegewezen. De verwachting is, dat de Berlijners ditmaal een Neder landse kunnen toejuichen. Een blond, lachend meisje: Sjoukje Dijkstra. Sportagenda Kikkerpolder. 2.30 uur: UVS- -Hilversum. Boshuizerkade. 2.30 uur: LFCBl. Zwart. De Kempenaerstraat. 2 30 uur: ASCLugdunum. Kikkerpolder. 2.30 uur: DOCOSAltior. Zoeterwoudse Singel. 2 uur: korfbalwedstrijden. De Alge mene't Zuiden en FluksReady. Leidse Hout. 2 uur: korfbalwedstrijden Vicus Oriëntis—HKV en KNS—Raven. Voetbal overzicht De doelpunten moeten èn voor de club èn voor de contractspelers het brood op de plank brengen. Dat lukt bij UVS de laatste tijd niet zo heel erg best. Over het veldspel en de spelopbouw van de blauwwitte ploeg valt beslist niet te mopperen, maar over de afwer king des te meer. De elftalsamen stellers hebben de pionnen dan ook maar weer eens verschoven. Zon dag, in de thuiswedstrijd tegen het dit seizoen sterke Hilversum, gaan Rem en Han Verhoeks de rechter vleugel vormen en Koos van Weerlee en Wim van Kampen het als linkerwing proberen. Jan Nijman krijgt nogmaals de kans om zijn zwaar beschadigde reputatie als schutterskoning wat nieuwe glans te verlenen In de 2e-klasse A gaat Roodenburg bij VUC op bezoek. Indien de Leidse Hout bewoners eens gevrijwaard blijven van de tegenslagen, die de blauwzwarten dit seizoen met een haast griezelige regel maat ten deel vallen, zit er misschien wel een puntje in. LFC ontvangt het op de tweede plaats staande Blauw Zwart. De Wassenaarde ploeg verloor zondag j.l. het belangrijke treffen tegen RFC. Misschien geeft dit even een terugslag en kan LFC, dat overigens niet zo heel ver achter staat, daarvan gebruik ma ken. In de derde klasse A verraste Fore_ holte zondag j.l. met een kloeke zege op Alphia. Als Van Dijk opnieuw goed op schot is zit winst in de uitwedstrijd te gen Voorburg er duidelijk in. Alphia gaat op bezoek bij Westerkwartier, dat waarschijnlijk aan het langste eind zal trekken. Ook Alphen (3B) zal het in de thuiswedstrijd tegen DHL niet gemak kelijk krijgen. Interessant Interessant in de 4e-klasse A Is het treffen SJCOranje Groen. De Leidse ploeg leed zondag haar eerste nederlaag en zal bij een nieuwe verliesparty de eerste plaats voorlopig moeten overdoen aan SJC. Er staat dus heel wat op het spel. De derde gegadigde voor het kam pioenschap, Warmunda, heeft bij het treffen SJC-Oranje Groen alleen maar zijde te spinnen. Als de Warmonders tenminste zelf van Concordia H. dat Oranje Groen deed struikelen, weten te 1 winnen. DOCOS kan zich verder van de laatste plaats distantiëren door in de Kikker polder van Altior te winnen de kans daarop is groot. Belangstelling zal on getwijfeld ook de derby RSCLugdu num trekken Roodzwart pleegt in der gelijke wedstrijden het beste beentje voor te zetten, maar of dat voldoende zal zijn de kikkers te bedwingen is voorals nog een niet beantwoorde vraag. DOSR zien we op eigen veld winnen van hek- kesluiter DIO en voor VVSB zit er wel licht een puntje in de uitwedstrijd tegen EHS. Montgomerystraat. 2 uur; korfbalwedstrijd De Danaï denVelox. De Krogt (Oegstgeest) hockeywedstrijden Leiden (heren) Amsterdam II en Leiden (dames) Ever Swift. Bezit unieke collectie boeken uit binnen- en buitenland ■mm SJOUKJE DIJKSTRA ning zullen vormen van een harde trai ning. Misschien ook zal Sjoukje in haar kür niet eens zoveel risico's behoeven te ne men. Want het is geenszins uitgesloten, dat zij reeds na de verplichte figuren, die vrijdag 27 januari worden gereden, een niet te overbruggen aantal punten heeft bij eengereden. Ieder jaar mist men bij de Europese kampioenschappen de namen van oude bekenden: dames, die het amateurisme vaarwel zeggen om het geluk te zoeken in een ijsrevue of als trainster. Ook ditmaal komen er namen niet op de deelnemerslijsten voor. Joan Haanappel, de Engelse kampioene Pat Pauley en de vurige Italiaanse titelhoudster Anna Calmarini. Drie rijdsters, die immer hoog genoteerd stonden op de internationale ranglijst. Het schept de kans voor an deren om zich op te werken naar de top. (Van een onzer verslaggevers) Ons landje telt vele verzame laars Suikerzakjes, lucifers merken, postzegels, -plaatjes op velerlei gebied en sigarenband jes zijn meestal de gevraagde „artikelen" voor hen die „verza melwoede" als hobby hebben! Er zijn echter óók mensen, die „iets aparts" verzamelen. In onze naaste omgeving is zo'n „bijzon der geval" werkzaam en we wis ten dus het een en ander ervan af. Vorige week spraken we met deze verzamelaar in sportlitera- tuur. Aangezien we de laatste tijd - in het kader van Sportief portret" - gewend zijn om vra gen te stellen, flapten we het er prompt uit: „Hoe staat het met je collectie, Joop?" Uit het ant woord, doorspekt met indruk wekkende cijfers, bleek één ding: „We liepen achter in onze kennis omtrent Joop Breede- veld's verzameling op sportge bied". We geloofden er op dat moment nóg niet voor de volle honderd procent in. Vandaar: „We komen wel eens even neuzen!" Op elk gebied Breedeveld had ons nieuwsgierig gemaakt. Enkele dagen later reeds belden we aan zijn ouderlijke wo ning Haven 11 aan. Twee trappen op en enigszins hijgend, stonden we even later op de drem pel van „zijn" domein: een kamer met in het midden een bureau, de wanden vol boeken. Allemaal op sportgebied De 29-jarige Joop begon direct met vertellen en vóór we het wisten liepen we langs de wanden met boeken. Om het maar direct te er kennen: de verzameling overtrof al onze verwachtingen. Joop had niets teveel gezegd over zijn hobby: het verzamelen van jubileumboeken in elke tak van sport, boeken op sportgebied, jaarverslagen van na tionale sportbonden en óók sport tijdschriften. Dit alles uit binnen- en buitenland. Steeds maar wéér drukte Joop ons een nieuw - vaak héél oud - boek in de handen. „Dit is afkom stig uit Engeland", (het bleek een uitgave van de F.A. bij het 50-jarig bestaan), dan weer „Dit is een uniek exemplaar". Het was het ju bileumboek van het 40-jarige Vites se uit het jaar 1932. „Van deze se rie kan ik er één maar niet te pak ken krijgen", zei Joop onverstoor baar. Hij wees daarbij op een aan tal boeken over de Olympische Spe len. Het eerste exemplaar dateert van 1908; Rome 1960 sluit de rij. Daartussen in mankeert „hét" boek: over de Spelen in Antwerpen (1920). „Hier staan de voetbalalmanakken uit de jaren 18981914, een uitgave van de KNVB, welke thans niet meer schijnt". En zo ging Joop maar verder, langzaam langs de muren-van-boeken gaand. Plotseling: „Kijk, dit is mijn oud ste boek op sportgebied". Gelijker tijd de titel van het bewuste exem plaar onder onze neus duwend. Het was een uitgave uit 1888, getiteld „Schaatsenrijden" van mr J. van Buttingha Wichers! En zo kunnen we nog wel een poosje doorgaan, want buiten de vele honderden boe ken mochten we óók nog een blik slaan in Joops „knipselarchief" en de jaargangen - alle ingebonden - van diverse sporttijdschriften. Bo vendien bezit deze sportverzamelaar ook nog de sportbladen van onze krant sinds 1949. advertentie ZONDAG 2.30 UUR Het snuffelen moe geworden, vie len we neer in een „luie" stoel met de vraag: „Hoe kwam je tot deze sportieve hobby?" „Dat is eigenlyk een rare geschie denis", zei Joop. „Op school was ik een kei in de geschiedenisvakken en in eerste instantie ging mijn be langstelling dan ook int naar het Enkele namen van boeken hebben wij reeds gememoreerd, weer anderen prijken hierboven afgedrukt. ,JIoeveel boeken Joop wel bezit?" Aan jubileumboeken telt de verzameling niet minder dan 1351 exemplaren, grote en kleine door elkaar. Hieronder zijn 913 Nederlandse uitgaven en 438 afkomstig uit vele lan den. Het oudste Nederlandse ge denkboek is de uitgave van HVV bij het 25-jarig bestaan in 1908. (Gekocht voor één kwartje!). Bovendien bezit Joop nog 118 Nederlandse uitgaven ter gele genheid van een behaald kam pioenschap en 429 boeken op ge bied van sportgeschiedenis en sportbeoefeningEn of dit nog niet genoeg is, vele „plakboeken" en mappen - alles geregistreerd! - met alle mogelijke knipsels. Over tijdschriften gesproken: Joops verzameling telt óók nog ruim 100 jaargangen in dit genre. Van 1927 af bezit hij alle jaargangen - keurig ingeboJideri - tot en met 1960 van het officieel orgaan van de KNVB, de SportkroniekZo rond de eeuwwisseling bestond er een blad genaamd „Sport" en ook van dit schaarse „artikel" bezit Joop nog een volledige jaargang 1906-1907. Men merkt ivel, het is een indrukwekkende lijst. Joop schreef tot op heden zo'n 2500 brieven en ongemerkt gaat er aardig wat geld „inzitten". Zélf zegt hij: „mijn bezit schat ik op een waar de van ongeveer vier duizend gulden!" Er gaat geen iveek-einde voorbij of Joop is bezig met knippen, plakken en corresponderen. Een enkele maal trakteert hij zich op een ere-divisiewedstrijdvoor de rest leeft hij zich uit in „zijn" hobby. Zélf heeft Joop nooit gesport, maar gezien zijn „collectie" krijgt hij tóch 'n plaats in onze serie Sportief portret". En met ere. AocrhiArfonic verzamelen van geschiedenisboeken. v«tnieoeni5Een verhaaltje in een sp0rtblad (1945) over het wel en wee van de Haagse voetbalvereniging HVV deed mij besluiten boeken te gaan verza melen op het gebied van sportge schiedenis. In 1946 zette ik daartoe de eerste stap en kocht het boek van .Adriani Engels: „Voetbalpres taties in Oranjeshirt". „En hoe kreeg je dit alles toen bij elkaar?". „Mijn eerste jubileumboe ken scharrelde ik op de Leidse markt by elkaar". Joop trok de lade van zijn kaartsysteem open en diep te de betreffende boeken - althans de kaarten ervan - eruit: HVV (50 jaan, Sparta (40 jaar), NVB, KNSB en HVV (25 jaar uit 1908). Tezamen betaalde Joop f. 5.75. Daar na volgde een uitgebreide corres pondentie met alle mogelijke ver enigingen en naarmate de jaren vorderden nam het aantal jubi leumboeken toe: 1952104; 1956 380. Bovendien kocht Joop alle mo gelijke sporttechnische boeken en „knipte" er danig op los. De laatste jaren ging hy zich óók op het „bui tenland" toeleggen en uit 8 landen heeft de enthousiaste sportverza melaar nu exemplaren bij elkaar. Vandaag geen voetbal (Van onze Haagse redactie) In verband met de slechte gesteldheid van de terreinen heeft de KNVB alle voor vandaag vastgestelde wedstryden afgelast. Ook alle afdelingswedstryden, die voor vandaag in het programma waren opgenomen, gaan niet door. De Afdeling Leiden van de KNVB heeft ook alle voor zondag vastgestelde wedstryden afgelast. Korfbal - overzicht Als het weer geen spaak in het wiel steekt, kan er zondag een groot pro gramma worden afgewerkt. Vicus Oriën tis zowel als De Algemene speelt thuis, f j De Kooiclub ontvangt HKV, waarvan f destijds in Den Haag verrassend werd l gewonnen. Thans zullen de rollen wel i I omgekeerd zijn, want de Hagenaars zijn belangrijk beter op dreef dan by de aan vang van de competitie. De Algemene krijgt weinig kans zijn positie te verbeteren nu Het Zuiden op bezoek komt aan de Zoeterwoudse Sin gel. Op hetzelfde terrein speelt Fluks te gen Ready, twee ploegen, die elkaar al dikwijls bestreden hebben en waarvan over de uitslag te voren nooit veel voor speld kan worden. Vicus Oriëntis 2 krijgt 't Zuiden 2 op bezoek, dat nog ongesla gen is. Een moeilijke opgave voor de re serves van de Kooiclub. Zuiderkwartier krygt het evenmin erg gemakkelijk, want Sperwers is op eigen terrein heel wat mans. De Danaiden moet van Velox kunnen winen. KNS tenslotte zal revan che moeten nemen voor de in de aan- vang van het seizoen geleden nederlaag j tegen De Raven om by de kopgroep te blijven behoren. Het programma luidt: Hoofdklasse B: Vicus Oriëntis—HKV; Ons Eibernest^ZKCDeetos—Rigters- bleek; De Algemene—Het Zuiden; Die HagheSportlust. Zuid-Holland IRegenboogRozen burg; HKV 2Ons Eibernest 2; Fluks— Ready. Zuid-Holland IIA: HKV 3—OS CR; WionMerwede; Vicus Oriëntis 2't Zuiden 2 (12 uur). Zuid-Holland ÜB; SperwersZuider kwartier; 't Zuiden 3—Ons Eibernest 3; EurekaDeetos 2; HSV—Actief. I Zuid-Holland IHA: Velox; DKC—Phoenix; Zuid-Holland IIIB: Succes—TOV; CharloisKiod; AchillesALO. Res. 1ste klas: Sperwers 2Die Ha ghe 3; Regenboog 2—Fluks 2 (12 uur); Rozenburg 2—Ready 2. Reserve 3A: KNS 2—Spangen 2 (12 uur); Ons Eibernest 5Fluks 3 (12 u.); I Phoenix 2—HSV 2; Rozenburg 3—Re genboog 3. Reserve 3B: Phoenix 3—Achilles 3; ODO 2—Trekvogels 2; Spangen 3—Vic. Oriëntis 3; 't Zuiden 5—Deetos 4. De Danaiden KNS—Raven. Uit nalatenschap De grote stoot - meest zéér goede uitgaven - verkreeg Joop uit de na latenschap van de bekende sport journalist en internationale arbiter, wylen de heer C. J. Groothoff uit Bilthoven. „Daar waren machtige boeken bij", zei hy een en al dank baarheid. Verder ga ik zo'n keer of vier per jaar de markten af van Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. En daar heb ik al heel wat vandaan gehaald", zei Joop tot besluit. Hoe veel wel, hebben we met eigen ogen kunnen aanschouwen. Het overtrof onze stoutste verwachtingen. O, ja komt U by de „grote schoonmaak" soms nog iets tegen op sportgebied, denk dan aan Joop Breedeveld. Het is by hem in roede handen! Advertentie BEZOEKT ZONDAG A.S. de belangrijke voetbalwedstrijd AANVANG 14.30 UUR. Terrein: De Kempenaerstraat. Hockey-programma Heren le-klasse: TOGO—Laren; DSCH —Amsterdam; BMHCSCHC; HDM Be Fair. Overgangsklasse A: Groen Geel HHYCKieviten—Hilversum 2; Leiden- Amsterdam 2; HGC—Alliance. 2e-klass© D: HHYC 4Groen Geel 2; Wilhelmus—Rijswyk; HDM 4—HDS 2; VCL—Leiden 3. 2e-klasse E: Zand voort Zuidwyck- HBS 2—Kieviten 3; Alliance 2—BMHC Dames le klasse: Groen Geel Be Fair; BDHCAlliance; KievitenGooi; LarenRBC. 2e-klasse B: TOGO 2—Strawberries; BDHC 3—Alliance 2; Kieviten 2—Rood Wit; Leiden—Ever Swlft.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5