TON VAN DUINHOVEN Kerkdiensten Leiden en omgeving het publiek hoeft mij niet goed te vinden Bezeten van de taak, zichzelf gesteld Scheepvaart profiteerde niet voldoende van lioogconjuctuur ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Zondag 22 januari Lelden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10 uur ds. J. de Wit. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. N. de Ruiter. Oosterkerk: 10 uur ds. M. Ottevanger. Marekerk: 10.30 uur ds. J. Groot en ds. I. J. A. Haan (H.A.), 7 uu - - Haan. (Open Deur-dienst). Bethlehemkerk: 10 uxor ds. P. Kloek, 7 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 9 uur ds. F. D. Emous te Den Haag. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. H. Bouter. Aula Herv. School Asserstraat: 10 uur ds. J. W. van Barneveld te Den Haag. Aula School, Marnlxstraat: 10 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny. Ver. van Vrljz. Hervormden (Leldse Volkshuls): 10.30 uur ds. W. J. H. Hu- beek. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. G. Roth te Amsterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. H. J. van Achterberg. Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. H. de Boer te Lelden. Jeugdkerk Aula Gymnasium: 10 uur mej. P. van Dalfsen. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. de Boer. 5 uur dr. Dronkert. Aula school. Tlmorstraat: 10 uur ds. A. de Bruin, te Den Haag-Loo6d., 6 uur ds. Heule. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert, 5 uur dr. Westerink, 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Heule, 5 uur ds. A. de Bruin. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) 9 uur dr. Westerink, 5 uur ds. de Boer. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. De uit verkiezing) en 5 uur (onderw.: De enige troost) dr. Velema. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur lees- dlenst. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Evang. Luth. Gemeente: geen dienst l.v.m. gemeenschappelijke Avondmaalsvie ring ln Marekerk. Oud Kath. Kerk Zoeterwoudseslngel 50: 9.45 uur Hoogmis: woensdag 9 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk (VreewJJkstr. *nnn uur gezongen H. Mis. 19): 10.30 Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- Sracht 3): 10 en 5 uur dhr Dikkes; maan- ag 8 uur JeugdblJeenkomst. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr H. Schouten Ir.; dinsdag 8 uur bijbelbe spreking: vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur Heiligingssamen komst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje: 7.30 uur Opwekkingssamen komst. O-l.v. kapitein C. Vermeulen. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur (H.A.) en 7 uur ds. E. G. Boesenkool. (Na betrachting en Dankz.); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Ger. kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Alphen aan den R(ju Herv. Gem. Jullanastraat: 10 uur ds. M. Hanemaaijer; 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Gebouw Jona than: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluls: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Ka pel Hooftstraat: 9.30 uur dhr A. J. Dek ker, 6.30 uur ds. J. H. de Vree te Hoog- made; Oudshoornseweg 10 uur ds. G. Ca- dée, 7 uur ds. Hubeek te Lelden (Jeugd dienst); Geref. Kerk Maranathakerk Raad- hulsstraat: 10 uur ds. K. H. Schuring, 6.30 uur ds. W. Wljma; Salvatorlkerk Willem de Zwijgerlaan: 10 uur ds. W. Wijma, 6.30 uur ds. K. H. Schuring; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 5 uur ds. H. Scholte; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur lees- dlenst; Rem. Geref. Gem. Van Manders loostraat: 7 uur ds. J. Th. Mackenzie te Lelden; Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst. 6.30 uur de heer G. Nleu- wenhuljsen te Den Haag. Benthuizen Herv, Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gemeen te: 9.30 en 6 uur leesdlenst; donderdag 7.15 uur: ds. de Gier te Den Haag. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Roelof sen te Zeist, 6.30 uur ds. J. En kelaar te Reeuwijk; Herv. Evang.: 9.30 uur ds. Chr. Eerhard te Hillegom. 7 uur ds. Joh. Poort te Oosterbeek; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 6 uur ere dienst; Luth. Gem.: 10.45 uur ds. G. Fa- fle te Amsterdam; Evang. Kring: 10 uur eredienst, 7 uur dhr. Th. Dikkes te Lei den; Nleuwerbrug: Herv. Gem.: 6.30 uur dhr. Koppenhol; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. v. d. KoolJ te Woerden, 6.30 uur ds. Grif fioen te Woerden. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. W. L. Heijmans; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene (H.A); Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Ver. Vrljz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur vie. M. Leeflang, 7 uur ds. B. Visser te Oegst- feest (Jeugddienst); Geref. Kerk: 10 en uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: 10 uur mevr. Boeke-Rijnbach te Noord wijk aan Zee: Evangellsatiesamen- komst 3 uur Nutsgebouw. Spr. evangelist S. Mik te IJmuiden; Maranathasamen- komst woensdagavond 8 uur Nutsgebouw. Spr. evangelist Th. Dikkes te Lelden. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur (H.A.) en 5 uur ds. M. Fokkema. Katwtfk aan den R(jn Herv. Gem.: 10 en 6 uur ds. A. Makkenze; Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur vie. J. van 't Kruis; Gymnastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. de Valk. - Herv. Gem. Nieuwe Vos, 6 uur ds. Moe renhout; Oude Kerk: 10 uur ds. Hagen (H.D.); 6 uur ds. Bouman; Kapel: 10 uur ds. Tukker. 5 uur ds. de Vos: Groen van Prln6tererschool: 10 uur ds. Bouman; Zee hospitium: 6.45 uur ds. de Vos; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Nawijn; 5 uur Kerkelijk Leven Ds. M. Blok overleden Kort voordat hij dezer dagen in een dienst afscheid zou nemen wegens ver vroegd emeritaat van zijn gemeente in Rijssen, werd ds. M. Blok in de consis torie onwel en moest hij worden opgeno men in een ziekenhuis te Deventer, waar hij gisteren is overleden. Ds. Blok was een bekende figuur in de Geref. Ge meenten in ons land. Hij werd 52 jaar. Hij was predikant in Zeist, Rotterdam en Rijssern, voorzitter van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs van de gereformeerde gemeenten en voorzitter van het curatorium van de theologische school te Rotterdam. VOORSCHOTEN HERV. DIENSTEN IN GEREF KERK Wegens verbouwing en restauratie van het inwendige der Dorpskerk wor den voorlopig voor onbepaalde tijd de diensten van deze kerk gehouden in de Geref. Kerk. ds. Pijlman; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur de. de Jong; Geref Kerk (Vrijgem.) 9.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Gemeente In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 uur ds. Pijlman te Katwijk, 7 uur ds. G. van Dui nen te Wassenaar. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Kerkzaal Zijlkwartier: 9 uur ds. J. P. Hon nef; Gebouw: 10 uur Jeugdkerk; Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk, 6.30 uur dr. B. Rietveld te Den Haag; Kerkzaal Zljlkwar- tler: 10.30 uur ds. W. van der Linden, te Den Haag. 5 uur ds. Dijk; Vrljz. Herv. Gebouw Lindelaan 12a: 10.30 uur da. E. Schneider-Vylbrlef te Leiden. Llsse Herv. Gem.: 10.30 uur ds. R. Dijkmeijer te Glssen-Oudekerk, 7 uur dr. H. J. Honders te Wassenaar (Jeugddienst); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst; donderdag 7.30 uur ds. H. van Gllst; Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Ge meente: 9.30 en 3 uur leesdlenst, 7.30 uur ds. M. A. Mieras te Krimpen aan de IJs- sel. Lelniulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. Gijsbers; Pnlël: 7 uur ds. D. H. Gijsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. Koffrle. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. Joh. Stehouwer, 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk: 9.30 en 2 uur ds. F. Pijlman te Katwijk; Rem. Geref. Gem. Woords. Noordw(jk-Blnnen Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Offerlnga te Katwijk aan Zee, 7 uur ds. A. J. Lamping te Duivendrecht; jeugddienst; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur v. d. Berghstichtlng 11 uur ds. Dekker: Ned. Prot. Bond lokaal Llndenpleln: 10.30 uur ds. G. J. de Gram te Maassluis. NoordwUk aail Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupedo, 5 uur ds. F. Brou wer te Hillegom, 7 uur ds. W. Hoekstra, Jeugddienst voor de leeftijd van 16-25 Jaar; Sole Mlo: 10 uur ds. W. Hoekstra (H.A.); Jeugdkerk: 10 uur hr Porque, aan de K.W. Boulevard; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Bouma. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. G. Pettlnga te Llsse; Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Vis ser, 7 uur ds. J. W. de Jotng te Voorhout; Ver. v. Vrljz. Herv. W. de Zwljgerkerk: 10.30 uur ds. H. J. Kater te Amsterdam; Geref. Kerk Mauritslaan: 10 uur ds. Kap- Sers, 5 uur ds. Post te R(jnsburg; Geref. lerk (Vrijgemaakt) W. de Zwygerkerk: 8.45 en 3 uur ds. R. Brands. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 10.30 u. (ln de Geref. Kerk)ds P. Lugtlgheid te Den Haag: Geref. Kerk: 9 en 3 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. R(jnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur (H.A.) en 7 uur ds. C. J. Baart. (Dankz.); Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords: 2.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. R(jnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. van Gosliga (H.A.), 5 uur ds. M. C. Groe- newoud; Bethelkerk Brouwerstraat: 10 u. ds. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. H. van Gosliga; Geref. Kerk Rapenburg: 9.30 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ds. J. H. Kap pers te Oegstgeest; Petrakerk: 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. L. van der Linde; Maranathakerk: 9.30 uur ds. H. Post, 5 u. ds. J. Byieveld; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 5 uur ds. Pool te De- demsvaart. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart. 7 uur ds. Veldkamp te Den Haag (Jeugddienst); Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Berg, 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur d6. den Boer; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Daalder te Haarlem. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Lindenburg; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker (H.A. en Dankz.) Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (Vrijgem.)10.15 uur ds. R. Brands, 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Cuperus, 6.30 uur dhr Kruithof; Wijkgebouw: 6.30 uur ds. J. Cuperus; Sta tionsstraat: 9.30 en 7 uur ds. H. Kalk man; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. SnoelJ; Rem. Geref. Gem.: 10 uur mevr. ds. A. van 't Hof-Visser; Oud-Geref. Ge meente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 mu ds. H. L. Boonstra (H.A.). Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederikse, 7 uur ds. J. T. Wiers- ma; Klevletkerk9 uur Jeugdkerk. 10.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhuis: 9 uur ieugdkerk: 10.15 uur ds. H. Beker; Geref. Cerk Bloemcamplaan10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur prof. dr. P. Smits te Den Haag; Rem. Gem. Johannahuls: 10.30 uur ds. G. J. W. den Herder te Den Haag; Soefibe weging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur uni versele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuis: 10 en 5 uur K. Asmus te Zwljndrecht. Voorschoten Herv. Gem.: (In de Ger. Kerk)10.30 uur ds. Mulder te Hillegers- berg, 7 uur ds. Saraber; Rijndijk: 10 uur ds. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur ds. Meljerlng; Geref. Kerk: 9 uur ds. K. Smit 5 uur ds. Ferwerda te Noordwijk; Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. Blok land te Rotterdam. Woubrngge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. M. J. van Reenen te Onderdendam. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. VerweiJ, 7 uur ds. A. M. Lindenburg te Ter-Aar jeugddienst; De Hoef: 7 uur ds. W. VerweiJ; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. van der Kerk te Gorinchem. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 u. ds. G. J. van Embden. (H.A. en Dankz.). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Ger. Gem.: 10 uur ds. Rappold te Alkmaar. „Ik ben geen snob. Allerminst. Maar als ze zeggen, dat ik geen Engelse teksten voor de televisie moet zingen, trek ik me daar niets van aan. In mijn laatste programma heb ik een half uur Nederlands gesproken. De mensen, die geen Engels ver staan, moeten voor de overige tien minuten maar genoegen nemen met een goeie voordracht en goeie muziek, zonder dat ze weten waar over het gaat. In Knokke heb ik ook Engels gezongen. En iedereen was kapot van. Corry Brokken, Rita Reys, ze vonden het allemaal ge weldig. En na mijn laatste televisie programma van vorige week heb ik ook een hoop reacties gehad van mensen, van wie de mening mij wat zegt. Jonge schrijvers, schilders, fotografen, de hele moderne ploeg Ook van toneelspelers. Voor hen is liedjes zingen eigenlijk iets vreemds, iets waarvan ze meestal niet houden, zoals ik niet van Hon gaarse muziek houd. Kijk, ik houd van jazz en ik houd van klassiek, niet van Hongaarse muziek, maar toch, als dat héél goed gespeeld wordt, dan zeg ik: ja, dat is iets. Zo is het ook met acteurs, die mij helden of die een telegram stuurden na mijn vorige show. Ze voelden, dat het goed was, ook al staan ze vreemd tegenover het genre. Daar is het mij om te doen. Ik wil alleen maar de mensen aanspreken die mijn geestverwant zijn. Ik wil alleen maar weerklank vinden hij bepaalde bevolkingsgroepen. Ik heb er geen behoefte aanto E lease het grote publiek, iedereen te be- agen. Dat hoef 'k niet te doen. Ik kijk helemaal niet neer op gewoon amusement, helemaal niet. Maar ik doe er niet aan mee. De mensen kunnen de knop toch omdraaien als het hun niet bevalt. Ze hoeven het niet goed te vinden. Ze mogen best zeggen, dat ik het slecht doe, daar is iedereen vrij in. Maar ik houd er niet van als ze zeggen: het was wel aardig. Het moet bij mij „ja" of „nee" zijn, niet een vage reactie er tussen in". Ononderbroken Ton van Duinhoven kijkt naar de grond als hij praat, langzaam, maar ononderbroken. Hij is na het song-festi val in Knokke ineens een heel eind de showbusiness ingerold. Hij is er zelf nog vol van. Het hele gesprek draait om de twee televisieshows, die hij heeft ge bracht en de twee, die nog moeten ko men. Doet hij dit liever dan toneelspe len? beeld, dat de toeschouwer er in zijn hersenen van vormt". Zou hij niet het liefst zijn volgende televisieshow ook zelf schrijven, om nog scherper omlijnt datgene te kunnen brengen wat hem bezig houdt? Hij zwijgt opvallend lang. Hij denkt na. Hij zegt: „Dat kan ik niet. Ik heb mij er bi) neergelegd, dat kan ik niet. Daar voor kan ik niet goed genoeg schrijven. Ik kan wel een stukje maken, ik ben journalist geweest (Voorwaarts, Nieuwe Nederlander, Parool), landelijke repor tage, interviews, ik heb het allemaal gedaan. Maar zelf een televisieshow schrijven? Nee, dat kan ik niet. Ik ben nu eenmaal, vóór alles een., een per former". Toneel vergeten Is Ton van Duinhoven door de show business het toneel vergeten? Het lijkt er niet op. Avond aan avond speelt hij met Ensemble „Valstrik voor een man alleen". Binnenkort gaat hij met zijn vrouw, Ina van Faassen („Voor mij de beste actrice van Nederland") een éénacter van de Musset spelen. En zijn gezelschap heeft 'pas de rechten van een nieuw stuk van Christopher Fry verworven. Fry is zelf naar Amsterdam gekomen om het stuk voor het gezel schap voor te lezen. Van Duinhoven is onder de indruk gekomen van het klare Engels dat hij toen hoorde, van de manier waarop Fry, na Anouilh en Elliot het levensverhaal van Thomas Becket tot een toneelstuk heeft gemaakt. De voorstelling door En semble moet een wereld-première wor den. Daarin een rol voor Van Duin hoven, zou kunnen betekenen, dat zelfs het voor hem zo belangrijke televisie werk zou moeten wijken. Een zeer fraai gebeeldhouwd or nament van de preekstoel der Her vormde Kerk te Kouderkerk aan den Rijn. Het toneel vergeten? „Nee. Voor mü is het toneel nog altijd het moedermedium. Wat je ook doet, cabaret, zingen, of wat dan ook, het toneel is altijd de ideale leerschool. Op de planken leer je een spanningboog opbouwen. Je begint aan een stuk en drie uur later moet je daar en daar zijn. Naar dat eindpunt moet je lang zaam toe werken. Je moet het conse quent volhouden. Je moet het ook met vaart doen. Je moet een „go" hebben, niet tuimelen, de ander vóór blijven. Dat leer je met hard werken op het toneel en dat heb je bij al je werk nodig". Verder? Ton van Duinhoven is 39, geboren in Schiedam. Hij woont (nog) aan de Oost zeedijk, verhuist over twee weken naar de hoofdstad, draagt als wij met hem praten een mosgroen pak, een rood groen geruit vest, bruin-suède schoenen, scheert zich elektrisch. Hij„Ach, dat heeft allemaal al in twintig interviews gestaan". „Op het toneel moet je altijd een an der zijn. Je moet iemand uitbeelden, die de schrijver heeft bedacht. Bij mijn televisieprogramma's ben ik mijzelf. Ik kan brengen, wat ik belangrijk vind. Als ik eraan werk zie ik het precies voor me. Een duistere ruimte. Eén felle schijnwerper. Ik daarnaast". „Ik kan dan brengen, wat mij ligt. Modern en hard. Wel met gevoel, maar hard. Er tegenin. Wel met sentiment, maar niet sentimenteel. Niet met de „moom" en „swoon" en.„coon". Dan sen, zingen, acteren als een eenheid in elkaar overvloeiend". Zijn gespannen gebaren, zijn verbe ten gezicht maken op dat moment be ter dan züh woorden duidelijk, wat hij bedoelt. Hij zit als een regisseur ach ter zijn tafel en hij ziet de show, waar van hij het middelpunt was, weer voor zich. De show, niet zichzelf. Bezetenheid Je kunt nog denken, dat hij ijdel is, als hij zijn rechterwang naar de lens draait omdat die kant fotogenieker is dan de linker. De bezetenheid, die hij nu laat blijken moet dieper schuilen. Hij ziet de show, niet zichzelf, of hoog uit zichzelf als drager, vertolker van een idee, een haast niet met woorden aan te duiden stemming. Hij lijkt volkomen gefascineerd door de taak, die hij zich daarmee heeft gesteld. Hij schrikt er niet voor terug in een invoren toren te kruipen als het er om gaat dat idee, die stemming zo gaaf mogelijk over te brengen. Maar hij weet wel, dat hij niet zonder publiek kan. „Een programma is pas klaar bij het Centrale van zeevarenden Zeevissers vloot is sterk verouderd het meest elementaire comfort ontbreekt Terwijl in het gehele westerse bedrijfsleven de jaren 1959 en 1960 werden ge kenmerkt door een ongekende hoogconjunctuur, wist de scheepvaart daar op onvoldoende wijze van te profiteren. Dit was o.m. een gevolg van de voortdurende druk op de vrachten markt, die werd veroorzaakt door de opgelegde vloot. Aldus de voorzitter van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij (C.K.V.), de heer C. W. van Driel, gisteren bij de opening van de algemene vergadering van de C.K.V. in Utrecht. Een deel van de schepen moest worden opgelegd door de ongebreidelde en in geen enkele verhouding tot de uitbreiding van de wereldhandel staande aanwas van de wereldkoopvaardijvloot in 1957 en 1958, en met name van dat deel van de vaart onder z.g. „valse vlaggen", zo zei de heer Van Driel. Varen onder „valse vlag" Men dient, volgens hem, rekening te houden met het feit, dat de regeringen van de zeevarenden landen- en vooral die van de V.S. niet bereid of niet in staat zijn dit vraagstuk in de kern aan te pakken. Ook de redersgemeenschap in die landen toont, naar zijn oordeel, weinig bereidheid om het gevaar dat hier dreigt effectief tegen te gaan. De heer Van Driel voegde hieraan toe, dat dit de zeevarenden dwingt, ervoor te waken dat de kwalijke gevolgen niet op hun ruggen worden afgewenteld. Hij meent, dat in dit licht de boycot-actie van de ITF moet worden bezien. „Het effect van deze actie is niet gering ge weest", aldus de heer Van Driel. Aan het einde van 1960 waren ongeveer 300 „Panhonlib"-schepen onder contract ge bracht en het laat zich aanzien, dat dit aantal nog aanmerkelijk zal wor den vergroot. Opmerkelijk noemde hij ook het aantal schepen, dat van onder een „valse vlag" weer is teruggebracht onder de vlag van een werkelijk mari tiem land. Opleiding officieren De heer Van Driel ging ook in op de opleiding van de officieren en scheepsgezellen. Een staatscommissie, die met dit vraagstuk al vijf jaar bezig is, is geconfronteerd met de noodzaak, de basisopleiding in haar geheel op de hel ling te zetten en te moderniseren. On derwijsdeskundigen in de commissie ding drie jaren beschikbaar moesten worden gesteld. Een punt van bespreking vormde ook het leerlingenstelsel aan boord van de Nederlandse koopvaardij schepen. De vraag kwam naar voren, of in de gemoderniseerde basisopleiding niet tevens de praktische scholing moest worden betrokken, zodat de leer lingentijd aan boord van de schepen overbodig werd, aangezien deze moet worden gezien als een opleidingsperiode. Tegen deze gedachtengang heeft de Nederlandse redersgemeenschap zich volgens de heer Van Driel, met hand en tand verzet. In de werkverdeling aan boord zijn de vierde stuurman, de stuur mansleerling en de leerling scheeps- werktuigkundige een rol gaan spelen. Deze ontwikkeling betekent, volgens de heer Van Driel, een uitholling van de artikelen in de C.A.O., waarin wordt bepaald dat geen leerling zal worden gemonsterd als dit vervanging van scheepsofficieren of gezellen tengevolge heeft. Het leerlingenstelsel op de Neder- landese koopvaardijvloot is, naar het oordeel van de CKV, ontaard in een stelsel van goedkope arbeidskrachten. Het opleidingsvraagstuk is belangrijk, al dus de heer Van Driel, maar wy willen geen oplossing die de economische ex ploitatie van de leerling nog zal be vorderen. Hij stelde, dat van het huidige officiers- korps mag worden getuigd, dat het een hoogwaardig korps is b(j de gratie van het brengen van al te grote persoon lijke offers, offers, die, volgens hem, door het creëren van een moderne ba meenden, dat voor de nieuwe basisoplei- sisopleiding niet meer nodig zullen zijn. Ontvolking visserijvloot Over de zeevissersvloot zei de heer Van Driel, dat deze bestaat uit een aantal eenheden waarvan het grootste deel sterk verouderd is en waarop het meest elementaire comfort ontbreekt. Ook de nieuwste schepen voldoen, nog niet aan de minimale eisen die men eraan moet kunnen stellen. „De ontvol king van de vissersvloot neemt hand over hand toe", zo zei hij, en de tijd lijkt niet meer ver af, dat het be mannen van de vloot een onmogelijke zaak zal zijn. Hij meent, dat vooral de mentaliteit van het visserijbedrijf een oplossing van de arbeidsvraagstuk ken tot een schier hopeloze zaak maakt. De heer Van Driel keerde zich ook tegen het z.g. .maatschapscontract", waarvan men zich bedient teneinde zich te onttrekken aan de wettelijke regeling waaraan het arbeidscontract is onder worpen en aan de sociale voorzienin gen die gelden voor iedere arbeider in loondienst. Het gevolg van het bestaan van de maatschapscontracten is, vol gens hem, een oneerlijke concurrentie van de schippers-eigenaars tegenover die rederijen, die met personeel werken dat onder de sociale verzekeringswetten valt". Deze wijze van „varen onder val se vlag" vormt een voortdurende be dreiging voor een bevredigende ontwik keling van de sociale positie van de zee vissers", aldus de heer Van Driel. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in België zei hij, dat men in de Nederlandse vakbeweging terecht afwij zend staat tegenover het gebruiken van de machtsmiddelen die de vakbeweging bezit in zuiver politieke zaken. Hij acht het onjuist, te trachten door indirecte actie in de bedrijven het beleid van een regering om te buigen. Dat beleid moet dan echter, volgens hem, ook op de mocratische wijze tot stand komen. De heer Van Driel deelde nog mede dat de CKV op 1 juli 1960 ruim 2200 leden had. Loonpolitiek De heer D. Roemers, voorzitter van het NW, die ais vertegenwoordiger van het NVV het congres bijwoonde, wijdde enige woorden aan de loonpolitiek. Hij zei te geloven, dat de tegenstellingen binnen de bona fide vakverenigingen wel zullen worden overwonnen. Reeds is overeenstemming bereikt met betrek king tot het huurbeleid. Over de loonpolitiek op langere ter mijn acht hij een gerede kans op een dergelijke overeenstemming aanwezig". Dit zal, aldus de heer Roemers, ook in vloed hebben op het sociale overleg. Op dit gebied is hij niet zonder zorg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4