FILMS Ingmar Bergman's ,De Maagdenbron' Openbaring van kunstzinnigheid Vrouw ging met jonge meisjes te Rotterdam uit stelen.... Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 januari 1961 Tweede blad no. 30260 VAN DEZE WEEK U!llllll1llIIIIllll[llllllll!IIIOIIIIIII!IlllIIIIIOIIII!lllll!!(llllll!lll!llllllllllll!llllll!lll!II!III!!IIIII!l!lllllll!IIIIIO!IIIIi Studio Beklemmend en huiveringwekkend van sfeer, van het eerste moment af, is een der laatste films van de alom aandacht trek kende Zweedse regisseur Ingmar Bergman: ,,De maagdenbron". Het verhaal (manuscript Ulla Isaksson) is ontleend aan een middel eeuwse volkslegende: ,,De dochter van Tore in Vanga". „Jungfrukallen", zoals de oorspronkelijke titel van deze opzienbaren de film luidt, bevat het tragische verhaal van Karin, enige oogappel van haar ouders, die met offerkaarsen door het eenzame bos op weg naar de kerk. door twee geitenhoeders overvallen, onteerd en tenslotte vermoord wordt. Een afgrijselijke moord waarin nauwelijks één gruwelijk détail de toeschouwer bespaard blijft De absoluut gewetenloze daders bevroeden 's avonds niet bij wie zij onderdak komen vragen: het zijn Karin's ouders, in afwachting op de terugkomst van hun dochter. Liefderijk worden zij ontvangen, doch wanneer zij de moeder de aan de dochter ontrukte kleren te koop aanbieden, herkent zij deze tot haar onuitsprekelijke ontzetting. L Dan komt de wraak. De wraak van een vader, die in alle koelbloedigheid en met berekening te werk gaat. Hij neemt zyn dolkmes en doodt beide mannen, ook hun kleine broertje, de enige, die door schuldge voelens werd gekweld. Zijn vrouw kijkt wezenloos toe, wanneer hij zyn lugubere The time machine Fantasie van Britse schrijver H. G. Wells Rex In zijn romans ruimt de vlak na de tweede wereldoorlog overleden Britse schrijver Herbert George Wells een grote plaats in voor de wonderen van techniek en wetenschap. In som mige geeft hij de lezer een glimpje te zien van de toekomst, zoals hij die in zijn fantasie ziet. Hij bedient zich daar bij van fantastische nieuwe uitvindin gen. Zijn „Time machine" neemt ons mee naar het jaar 800.000. Fantastischer kan het al niet. Hoe hij het leven van de mens dan ziet, kan men aanschouwen in de rol prent, die op dit boek is gebaseerd. He laas kreeg de film de bijzonder ontoe passelijke, sensationele titel: ,De brui den der Morlock monsters". Door die huiveringwekkende monsters kreeg re gisseur George Pal blijkbaar bij het lezen van dit boeiende werk van Wells goede ideeën voor een verfilming. Door en door griezelig zijn de scènes, waarin de Morlocks plotseling opduiken. Bij het voorbijtrekken van de toe komstbeelden, bekruipt de kijker een gevoel van ontzag voor een man als H. G. Wells, wiens fantasie zover reikte, dat hij dit alles op papier kon zetten. Wells, de man die na werkzaam te zijn geweest in de textiel, natuurweten schappen ging studeren en tenslotte naar de journalistiek omzwaaide. De grote veelzijdige schrijver, die een meester was in het schrijven van zowel korte verhalen als moderne romans. De hoofdrollen worden gespeeld door Rod Taylor, Alan Young, Yvette Mi- mieux, Sebastian Cabot en Tom Hel- more. De zondares van Parijs Pure liefde tegen rauwe achtergrond Luxor „Casque d'or" is een uiter mate boeiende en buitengewoon sfeer volle film van de bekende Franse re gisseur Jacques Becker. De Nederlandse titel ,De zondares van Parijs" zou dat niet doen vermoeden. Het verhaal speelt zich af in de onderwereld van Parijs rond de eeuwwisseling. De sfeerteke ning van dit bonte wereldje, waarin men het met de moraal niet zo nauw neemt, maar die volgens keiharde eigen wetten wordt geregeerd, is raak en fascine rend. De typen zyn goed gekozen en schijnen zo weg te zijn gelopen uit de Dreigroschenoper. Het verhaal, dat rond Simone Signoret als Blonde Marie en Serge Reggiani als Manda is opgebouwd, is doorvlochten van ontroerende en hu moristische momenten, maar steeds ge laden van emoties. De pure, waarachtige liefde die op bloeit tussen de volksmeid, Blonde Ma rie, een gave creatie van Simone Sig noret en de eenvoudige poëtische tim merman. Manda, is het hoofdmotief, dat de basis voor het verhaal vormt. De uefde, die boven alles staat onder alle omstandigheden. De regisseur heeft dit hoofdmotief zo raak in beelden gestalte weten te geven, dat de film er een uni verseel karakter door krijgt. Daarom zal deze, al weer wat oudere film over tien Jaar nog even zeer weten te boeien als nu. De rauwe achtergrond, waartegen het verhaal zich afspeelt, doet deze pure liefde nog beter tot haar recht komen. De hele film door voelt men hoe zeer deze liefde door de omstandigheden wordt bedreigd. En als de minnaar van het meisje tenslotte zijn leven heeft ge laten onder de guillotine, voelt men, dat deze liefde zal blijven voortbestaan. Want liefde is het enige in deze wereld, dat de tijd, de onverbiddelijke tijd, kan weerstaan. Karin op weg naar de kerk. daad volvoert. Wanneer Karin's ouders het overschot van hun kind gaan zoe ken, en zij haar vinden, komt de vader, diep religieus als hij is, tot bezinning. Hij ziet, hoe volstrekt zinloos zijn daad is geweest, vraagt God om vergiffenis en belooft een kerk te zullen bouwen op de plaats, waar de wandaad der beide misdadigers gebeurde. Zijn boetedoening wordt door God aanvaard, dan volgt het wonder: daér waar het ontzielde en verminkte lichaam van het meisje gevonden werd, ont springt plotseling een bron: een bron der zuiverheid, de „Maagdenbron". Zo op 't eerste gezicht lijkt dit een tamelijk sensationeel stuiversverhaaltje. Doch de verbazingwekkende artisticiteit, waarmee Ingmar Bergman tewerk gaat, verheft het tot dat hoogwaardige niveau, waardoor deze film op het Festival te Cannes in 1960 de prijs der internatio nale filmcritici kon verkrijgen. Bergman weet van elke scène, waarin ook het dienstmeisje, die het, in tegen stelling tot Karin, met de zeden niet zo nauw genomen heeft, haar rol speelt en getuige is van wat zich in het bos vol- De wraak van een verdachte Journalist in hoofdrol van spannende detective LIDO Journalisten plegen er in films over het algemeen niet al te best af te komen. Dit werk vormt een uit zondering. Maar het slaat naar de an dere kant door als het Ed Dawson - die in Rome een Amerikaans persagent schap vertegenwoordigt - de rol toebe deelt van een soort privé-detective, die niet alleen een perfecte speurneus heeft maar ook een paar stevige handen om zich zyn vijanden van het lijf te hou den. Eds rol begint als hij tot de ont dekking komt, dat de pikante Helène Chalmers, de dochter van zijn hoogste chef-in-Amerika, zich helemaal niet heeft laten inschrijven aan de Acade mie voor beeldende kunsten in Rome, maar blykbaar haar eigen plannen heeft. Op een gegeven ogenblik is zij verdwe nen. Papa Chalmers is woedend en Ed wordt persoonlyk verantwoordelijk ge steld voor haar terugkeer. Om kort te gaan: hij vindt haar spoor, laat zich verleiden haar te bezoeken in een privé- villa in Napels, maar komt de volgende ochtend tot de afschuwelijke ontdekking, dat zij van de rotsen is gestort en le venloos in de branding ligt. Dan begint het speuren pas goed, waarbij Ed tege lijkertijd de moeilijke taak heeft zich van den domme te houden tegenover de Italiaanse recherche. Politiecommissa ris Tonioni vermoedt echter al spoedig, dat Ed er meer van weet, zodat hij in een lastig parket komt. En als hij erin slaagt de misdadigers op het spoor te komen, die de dood van de mooie He lène naar alle waarschijnlijkheid op hun geweten hebben, scheelt het maar wei nig of hij zou er niet levend van zijn afgekomen. Tenslotte lukt het hem de gangsterbende te ontmaskeren en dan komt ook aan het licht, wat de achter grond is geweest van de dood van He lène. Aan spanning ontbreekt het in deze film allerminst, maar al heeft Maurice Labro dit werk met zijn verrassende wendingen bekwaam geregisseerd, toch was hij kennelijk te veel gebonden aan hetboek, waaraan het scenario is ont leend. om er een sterke film van te ma ken. Er is teveel in dit celluloidverhaal bijeengepakt, zodat men soms de in druk krijgt van overladenheid. Een boek is een boek en een film is een film en wie het waagt een film naar een boek te maken, begeeft zich op glad ys. Dit bezwaar neemt overigens nit» weg, dat er vele spannende scènes zijn, onver wachte wendingen en gevaarlijke si tuaties. Marina Vlady, Robert Hossein en Philippe Clay waren voor de hun toebedeelde taken berekend en de ont knoping en daarmee het geheim van Helène Chalmers dood is even aanneme lijk als verbluffend. trekt, een waar getuigenis van zyn kun stenaarschap te geven. En hoewel er bezwaren kunnen zijn tegen scènes, zó wreed en aangrijpend als nauwelijks voor mogelijk gehouden, tóch wordt men steeds opnieuw geschokt door Bergman's indringende regie. Hij had daarbij het geluk twee sug gestieve Zweedse toneelspelers in de ouderrollen te kunnen engageren: na melijk Max von Sydow en Birgitta Vla- berg, wier beheerst spel van hoge orde is. Een jeugdig talent, Birgitta Petter- son, beeldt de lieflijke Karin, aan wie niets bespaard wordt, uit. Reeds eerder legde Bergman proeven af van zijn grote kennis der middel eeuwen: ook nu weet hij de sombere, lugubere stemming op te roepen, die daarmee verbonden is. Het scherp con trasterende zwart-wit verstrekt dit nog eens extra. De film kwam tot stand in de woeste, uitgestrekte bossen van de provincie Dalarna, een prachtig landschap, dat er tevens toe bijdroeg, de sinistere atmos feer te accentueren. Van tweeën één: óf U kunt zeggen: „de inhoud van deze film staat me niet aan en ik ga er dus niet heen". Óf U kunt zeggen: „Die thans 41-ja rige regiseur, over wie ik al zoveel ge hoord heb, wil ik nu wel eens in zyn werk leren kennen". Mocht de laatste overweging by U de doorslag geven, dan zijn wij ervan over tuigd, dat U hem, als wy, tot de groot- sten rekenen zult, die tegen alle objec ties in, er tóch toe overging een volks legende filmisch te interpreteren. En wel met de fantasie en de reali teitszin van een waarachtig kunstenaar, elke scène tot een „vondst" makend. Van schoonheid enerzyds. Van afzichtelijkheid anderzijds. Twee elementen, waardoor het leven wordt beheerst! „MINNESPEL" eerste nouvelle vague-komedie TRIANON Hoewel zijzelf na drukkelijk enige verwantschap ont kennen, hebben de jonge Franse fil mers, die vallen onder het opgeplak te etiket „Nouvelle vague", vele din gen gemeen. In de eerste plaats trachten deze onafhankelijke filmers de ongeschreven, op traditie berus tende wetten van de speelfilm te doorbreken, ivaarbij hun aandacht meer gericht ts op de inhoud dan op de uiterlijke vorm. Maar daarnaast leek het een vereiste, dat elke film, die werd voortgebracht door deze nouvelle - vague - filmers loodzwaar beladen was met alle mogelijke pro blematiek. Gelukkig is de jonge Phi lippe de Broca (25 jaar) erin ge slaagd deze eigenschap te doorbre ken met komedie „Les yeux de l'amour". („Minnespel"). BIJZONDERE AANDACHT VOOR KOMKOMMERTEELT De belangstelling voor komkommer teelt is de laatste jaren toegenomen. Om nu de moeilijkheden, als schimmel ziekten, bitter en bevruchting door de bijen, onder het oog te zien, hield de Christelijke Boeren en Tuindersbond, afdeling Leiden in samenwerking met de Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemen veilingvereniging „L en C" en de Tuin- bouwstudieclub „Leiden en Omstreken" een zogenaamde komkommeravond. Toen de heer Sj. Vriend het rassen vraagstuk bij de komkommer eens na der uit de doeken deed, hadden vele boeren en tuinders hun plaatsen in d grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" ingenomen. Vroeger onderscheidde men twee ty pen komkommers, aldus de heer Vriend: de kaskomkommer en de glaskomkom mer. Door de teelt in warenhuizen werd het percentage bittere vruchten zo groot, dat de teelt ten onder dreigde te gaan. Ja, zelfs de export dreigde verloren te gaan. Deze warenhuisteelt betekende een stap vooruit. Nu immers kon de wetenschap zich erop gaan richten een zuivere vrucht te vinden. In betrekke lijk korte tijd is men daarin geslaagd. De heer Vriend gaf daarna aan de hand van een stencil uiteenzettingen over de rassenproeven onder staandglas, welke op vier bedrijven waren toege past. Verscheidene leden hadden hierna nog vragen, die de heer Vriend beant woordde. Ir. M. van Berkel van het proefstation hield na een koffiepauze een inleiding, toegelicht met een film over „Het leven der bijen". Hij vestigde speciaal de aandacht van de aanwe zigen op de schade en de voorkoming hiervan aan zaad komkommers. Problematiek bezitsvorming De leden van de Leidse Assurantie Club waren gisteravond bijeengekomen in „Het Gulden Vlies". De heer B. de Boer, die reeds meermalen te gast was by de L.A.C. en o.a. lezingen hield over de Effectenbeurs en de daarop volgende excursie daarheen leidde, hield zich be zig met de problematiek van de bezits vorming. Hij belichtte diverse punten, die dit probleem met zich mee brengt. Ook de raakpunten met de verzekerings branche kwamen natuurlijk ter sprake. Zuidafrikaanse boeken voor Leidse Universiteit Gisteren heeft in de kamer van de rector magnificus, prof. mr. J. V. Rijp- perda Wierdsma, de aanbieding van een schenking plaats gehad. Tijdens deze plechtigheid heeft namens de Zuidafri- kaanse minister van Onderwijs en de ambassade van de Unie van Zuid-Afri- ka, prof. H. v. d. Merwe Scholtz, hoog leraar in de Afrikaanse taal- en letter kunde aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam, een aantal Z"id- afrikaanse boeken aan de Leidse Uni versiteit aangeboden. De rector magni ficus aanvaardde deze schenking met woorden van dank. Krachtens het Zuidafrikaans-Neder lands cultuurverdrag worden jaarlijks aan universiteiten en andere instellin gen in Nederland Zuidafrikaanse boe ken geschonken. Ditmaal was de Leidse Universiteit aan de beurt. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig de president-curator, dr. J. E. baron van Steenwyk, enkele hooglera ren uit de literaire faculteit en mr. J. R. de Groot, waarnemenddirecteur van de Universiteitsbibliotheek. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden. Woonhuis met erf en tuin te Oegstgeest Laan van Alkemade 56 in bod: f. 23.000 koper: J. J. G. de Cler te Leiden, q.q. voor: f. 30.100. Tijdens het eerste verhoor wilde de vrouw niets zeggen. Het buurmeisje kwebbelde er echter lustig op los. Het bleek dat het stel reeds drie maanden lang uit stelen ging in winkels en in grote magazijnen op zowel de linker als de rechter Maasoever. Vooral levene middelen en huishoudelijke artikelen werden in de wacht gesleept, maar ook sokken voor manlief en een jasje voor het zoontje verdwenen in de grote bood schappentas. De vrouw wees aan wat gestolen moest worden en legde in de meeste gevallen de begeerde artikelen alvast opzij, waarna het meisje ze weg nam. Het kind ontvreemdde ook wel din. gen. die zij voor zichzelf bestemde. Een zusje van de vrouw was af en toe van de partij. De man van de dievegge had de eerste keer, toen zijn vrouw met gestolen spul len thuiskwam, gezegd dat ze iets heel gevaarlijks deed en dat ze nog wel eens tegen de lamp zou lopen. Later echter deed ook hij zich te goed aan de inhoud van blikken met allerlei soorten vruch ten, die op tafel verschenen. GENEVIÈVE CLUNY Toch toont dit luchtige, vrolijke film pje alle kenmerken van de nouvelle va gue. Ook hy probeert het leven te be trappen door het spontaan te laten na spelen. Ook hij werkt met exorbitant weinig middelen. Een klein curiositei tenwinkeltje en een rokerige nachtclub vormen de weinig decors, die hy benut. Voor het overige levert de vrye natuur en de stad Parijs de nodige achter grond. In die werkelijkheid dartelen zijn drie hoofdpersonen, twee jongeman nen en een meisje. En de liefde is zijn hoofdmotief. Vooral de liefde tussen de vrolijke vrijbuiter en het charmante meisje, die in het winkeltje wonen. Zij wil hun liefde bezegeld zien met een huwelijk en kinderen. Hy niet. Deze controverse kan de derde persoon een keurig nette jongen, die flats ver huurt kans geven ook een kansje te wagen. Maar zijn degelijke wijze van benadering heeft weinig kans tegen wil de, luchtige wijze, waarop de rozen schil derende artiest zijn gevoelens uit. Het idee van „Les yeux de l'amour" is ondeugend. Maar de speelse luchtig heid en de ongebonden fantasie, waar mede het verhaaltje benaderd is, tillen het uit boven een beschouwing van de lichtzinnigheid en plaatsen het in de sfeer van een dartelende dichterlijkheid. Philippe de Broca's plezierige poëti sche produkt heeft een warm onthaal gekregen tijdens het filmfestival van Berlijn. Het was zijn eerste film. Maar hy heeft het vak kunnen leren by een van de vooraanstaande figuren uit de nouvelle vague, Claude Chabrol. Deze veelgevraagde regisseur heeft zyn eens opgerichte maatschappytje „Ajym Films' in leven gehouden om er jonge vrien den een kans in te geven. Philippe de Broca heeft die gelegenheid met beide handen aangegrepen en zyn eerste keus was een gelukkige: hij koos Geneviève Cluny als hoofdrolvertolkster. Haar ver frissende persooniykheid geeft het film pje een prettige glans en daarmede redt zij de gedeelten, die door gebrek aan tempo afbreuk aan het geheel zouden hebben kunnen doen. Overigens raden wy de bezoekers van het theater aan de Breestraat deze week byzonder aan om op tyd te komen Anders missen zy een knap filmpje over Arnhem, waarin Rudi Hornecker nog eens de faam bevestigt, die Neder landse cineasten met documentaires heb ben verworven. Les quatre cents coups Suggestieve film over eenzaam jongetje CASINO De Nouvelle Vague, zo als men de groep jonge Franse filmers noemt die momenteel internationaal fu rore maken, is deze week met twee wer ken in het Leidse bioscoopprogramma vertegenwoordigd. Maar zo luchtig als „Minnespel" van Claude Chabrol is, zo ernstig is „Les quatre cents coups" (Zy sloegen en zy kusten hem) van Franqois Truffout. „Les quatre cents coups" is op gedragen aan André Bazin en dat wel een byzonderheid die het vermelden waard is. Vrijwel alle „leden" van de Nouvelle Vague hebben immers dit ge meen zy hebben Bazin goed gekend envan hem geleerd. Niet zonder re den is Bazin meer dan eens de vader van de Nouvelle Vague genoemd. Merkwaardig is juist nu, dat Truf- faut ontegenzeglyk een der meest talentvolle van de groep, dat zal een ieder die zyn „Les quatre cents coups" heeft gezien moeten toegeven heel wat traditioneler is dan de andere fil mers die achter het vaandel van de Nouvelle Vague naam maken, zelfs een totaal andere stylopvatting huldigt. In „Les quatre cents coups" komt geen greintje sensatie-omwille van-de-sensa tie voor, de film is gespeeend van 't zich zelf overlevende „modernisme" waarmee telkenmale een nieuwe generatie meent van start te moeten gaan. Toch is de film schokkend - in die zin dat Pro Juventute er bhj inee zou moeten zijn (en het misschien is). Ver haald wordt van het Parijse jongetje Antoine, onbegrepen door zyn overspe lige en naar het frivole leven hakende moeder, door zijn wilsslappen vader (in feite alleen maar zijn naamgever), door de leraren op school. Als de film begint, nemen de ouders reeds vrijwel geen plaats meer van betekenis in Antoines wereldje in: als de film eindigt is het in dat wereldje even verlaten als op het stille strand van de Atlantische Oceaan waarheen Antoine na zyn ont snapping uit het observatiecentrum voor minderjarige delinquenten is gevlucht. In het byzonder sobere er aan „ge beurtenissen" toch zo ryke filmverhaal heeft Truffaut op suggestieve wyze het vereenzamingsproces van het jongetje Antoine getekend. Opmerkelyk is het knappe spel van de (vele) kinderen in deze film. Vanaf maandag vertoont Casino „M, een stad zoekt haar moordenaar", de befaamde thriller van Fritz Lang met Peter Lorre in de hoofdrol. Levensmiddelen en huishoudelijke artikelen (Van onze correspondent) In een groot magazyn in de Rotterdamse binnenstad is een jonge vrouw betrapt, die haar boodschappentas gevuld had met allerlei niet-betaalde artikelen. De vrouw is byzonder brutaal te werk gegaan. Zy had zich de medewerking verzekerd van een 13-jarig buurmeisje. Ook nam zy wel eens haar zusje, eveneens 13 jaar oud, mee. By haar arrestatie had de dievegge het buurmeisje en haar 2 H-jarig zoontje by zich. VERKORTING WERKWEEK BIJ V. EN D. Vroom en Dreesman zal overgaan tot verkorting van de werkweek. In verband met de vele organisatorische vraagstuk ken, die zich daarby voordoen, zal de datum van invoering in de verscheidene steden uiteen kunnen lopen, doch op 1 september 1961 zal de werkweekverkor ting over het gehele land zyn ingevoerd. Aan het personeel, dat niet met de winkelverkoop belast is of ten aanzien van de arbeidstyden met de winkel ver koop niet in onmiddellyk verband staat, zal de extra vrye halve dag zoveel mo gelijk op zaterdag gegeven worden. Voor het overige personeel zal - nood gedwongen - een rouleersysteem moeten worden toegepast over alle werkdagen der week. In afwachting van een eventuele lan- delyke nadere regeling der winkelslui ting, zal deze regeling als proef worden ingevoerd. Reclame en raffinement Op de eerste contactavond van de Oud-Katholieke parochie in het nieuwe jaar sprak drs. J. Heslinga als psycho loog en vanuit zyn werkkring op het gebied van de geestelyke volksgezond heid over het onderwerp: „Reclame en raffinement". Reclame is in de eerste plaats een commerciële aangelegenheid, aldus spre ker. Het staat de handel vrij van alle middelen gebruik te maken, welke de wetenschap biedt, ook van de resultaten van psychologisch onderzoek. De recla me tracht het onbewuste van de mens psychologisch te beïnvloeden en als het ware als een instrument te bespelen. Dit geschiedt echter niet in een per- soonlyke relatie, zoals by een psycho logische behandeling van een patiënt doch in onpersooniyke relatie van de re clame. In het algemeen oonstateerde spreker, dat de psyohologie in het bedryfsleven veelal uit nuttigheidsoverwegingen wordt gehanteerd en niet uit menslie vendheid of uit bezorgdheid om de mens. By het raffinement is de mens slechts óbject. Hy is louter schakel in een keten. Positief kon drs. Heslinga oonstateren. dat er ook een weerstandsvermogen groeit hetgeen o.m. biykt uit het feit. dat in zelfbedieningszaken na verloop van tyd lang zoveel niet verkocht wordt als in het begin. Deze weerstand zal groeien naarmate de mens niet uit de angst zal leven en zyn „onbewuste" niet zal vrezen. Bevryding uit de ban zal ook hier al leen mogeiyk zyn wanneer de mens zijn eigen mens-waarde opnieuw bewust wordt in een werkelyke ontmoeting met God. De moderne filosofie leert ons reeds, dat de mens een wezen met een opdracht is en dat de waarde zetelt in het verantwoordelyk zyn. Deze opdracht wordt in het geloof gegrond als een le ven in Christus en naar God toe. In dit opzicht meende spreker te mo gen constateren, dat wy tot deze geeste lijke volksgezondheid al op weg zyn en distantieerde hy zich van het prediken van een cultuur-pessimisme. Lezers schrijven Tuinhuisjes op volkstuinen worden niet verhuurd Naar aanleiding van de door ons gepu bliceerde mededeling van ir. J. C. H. Drost, tydens de propaganda-avond van de Leidse Bond van Volkstuindersver- enigingen, gehouden in „Den Burcht" op 16 januari jl., betreffende het verhuren van volkstuinhuisjes, ontvingen wy van het Algemeen Verbond van Volkstuin- dersverenigingen in Nederland het volgende bericht: „wy betreuren het ten zeerste, dat U de mening van ir. Drost als zouden elders in het land volkstuin huisjes verhuurd worden aan de meest biedende vakantiegangers, zonder meer in uw blad heeft gepubliceerd, wy ach ten deze mededeling, die volkomen in stryd is met de praktyk, een aantasting van de goede naam van het georgani seerde volkstuinwezen. In feite is de gang van zaken als volgt. Elke volks tuinder moet ieder jaar opnieuw aan zyn verenigingsbestuur vergunning vragen om gedurende de zomermaanden met zyn gezin in zyn tuinhuis te mogen ver- biyven. Deze vergunning wordt eerst verleend, nadat gecontroleerd is of het tuinhuis voldoet aan de eisen, die daar aan door de organisatie worden gesteld. Verbiyf wordt derhalve alleen toege staan aan het gezin van de betrokken volkstuinder. Verhuur aan anderen is verboden op straffe van royement. Wy kunnen niet nagaan, waar het sprookje van verhuur van volkstuinhuis- jes zyn oorsprong heeft gevonden. Ver wart men wellicht de kampeercentra met de georganiseerde volkstuincomplexen? In dat geval ware beter om het georga niseerde volkstuinwezen eerst te leren kennen". P. VISSER Voorz. Alg. Verbond van V olks tuindersverenigingen Zaterdagmiddag kwam de vrouw niet op de afgesproken tyd thuis, wat hem uiteraard een bang vermoeden bezorgde. Hy spoedde zich naar de ouders van het buurmeisje. Die hadden juist bericht ontvangen over de arrestatie van hun kind. In alleryl rende de man terug naar huis. nam een groot gedeelte van de nog in zyn woning aanwezige gesto len artikelen en wierp die over de Ko- ningsbrug in de Koningshaven. In zijn haast was hy iets te ver gegaan, want hy had o.a. een toilettasje met een poe derdoos, een lippenstift enz. in het wa ter gegooid, die zyn vrouw eerlyk had betaald. By het vernemen daarvan vloog zy hem in het politiebureau, waar ook de man werd opgesloten, in de haren. Het echtpaar is naar het Huis van Be waring overgebracht. Kort geding over een schutting Oude kerk Juridische strijd over vele artikelen en verordeningen (Van onze Amsterdamse correspondent) „Wy hebben allemaal een hekel aan hokjesgeest, waarom zou men dan een schutting om zyn tuin bouwen? Als je buiten gaat wonen is het juist de be doeling. dat men elkaar in de tuinen kan zien. Zonnebaden? Daar leent ons klimaat zich toch niet voor". Deze woorden sprak oud-minister mr. dr. P. J. Witteman, thans advocaat en optredend in het kort geding over de schutting te Ouderkerk, dat de bouw kundige, F. H. Ruppert, tegen deze ge meente is begonnen. Overigens werd over de achtergrond van de rel in het dorp aan de Amstel, waar men het zonnebaden van het ge zin Ruppert achter de omheining als een onzedelyke bezigheid ziet, weinig ge sproken, tydens de behandeling van het geding, dat gisteren voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. H. Stheeman, plaats had. Byna twee uur achtereen zaten mr. dr. Witteman, die voor het gemeentebe stuur pleitte en mr. J. M. Levenbach, elkaar in de haren over de interpre taties van tal van artikelen uit de wo ningwet, de plaatselyke bouwverorde ningen en de bouwvoorschriften van het uitbreidingsplan Ouderkerk. Mr. Levenbach verwierp een compro mis van een verlaagde schutting. De president, die aanvankehjk de spoed eisendheid betwyfelde, omdat gemeen tebesturen doorgaans de hoffeiykheid hebben hun maatregelen op te schorten tot de gerechtelyke stryd is beëindigd, bepaalde de uitspraak op volgende week vrijdag. Weer een meisje in Engelanti vermoord (Van onze Londense correspondent) Het lichaam van de 12-jarige Linda Smith, die sinds maandag vermist werd, nadat zij even een boodschap was gaan doen in het dorpje in Essex, waar zy woonde, is gisteren gevonden op een klaverveld achter een heg. op 20 kilo meter afstand van haar woning. Zy is by een zedenmisdryf vermoord. Het lichaam was met een auto naar het weiland gebracht, hetgeen bleek uit de wielsporen by de ingang van het veld. Linda werd gevonden door een 72- jarige boerenarbeider, toen hy kony- nenstrikken inspecteerde. Een vrouw, die tegenover hem woont, verklaarde, dat zy gisterochtend op deze stille plek het geluid van een motor heeft gehoord. Het was in hetzelfde gebied, waar drie jaar geleden het vermoorde 19-jarige Nederlandse meisje, Marie Kriek, werd aangetroffen. De politie maakt jacht op een man „met lachende ogen", die met Linda in een café zou zyn gezien. In de streek zyn de afgelopen jaren al vier meisjes vermoord. Vanzelfsprekend is de onge rustheid onder de bevolking zeer groot. Men houdt de kinderen thans zoveel mogelyk binnen. Afscheid gecommitteerde voor Surinaamse Zaken De gecommitteerde voor Surinaamse Zaken in Nederland, mr. H. L. de Vries, die zyn functie neerlegt, heeft gisteren tydens een druk bezochte ont vangst in hotel Des Indes in Den Haag afscheid genomen en de nieuw benoem de directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minister, dr. J. F. E. Einaar, voorgesteld. Tot de honderden aanwezigen behoor den de vice-minister-president de heer H. A. Korthals, de gevolmachtigde mi nisters van Suriname en de Ned. Antil len, mr. dr. R. H. Pos en de heer W F M. Lampe, oud-gouverneur J. Klaascsz van Suriname en talrijke hoge ambte naren en persoonlijkheden uit handels kringen en het bedryfsleven e.d. KAMERLEDEN BETREUREN ONTSLAG VAN DIRECTEUR ..FAUNABEHEER" In het voorlopig verslag vafi de Eerste Kamer op de landbouwbegroting zeggen vele leden de gang van zaken by de directie Faunabeheer van het departe ment te betreuren. Enerzyds konden deze leden niet tre den in een beoordeling van de mérites van de redenen, welke hadden geleid tot het verlenen van ontslag aan het hoofd van de bedoelde directie, aange zien de desbetreffende redenen niet te hunner kennis waren gebracht. Ander- zyds wilden zy niet nalaten als hun mening uit te spreken, dat de door nea bedoelde functionaris op voortreffelijke wyze de jachtwet 1954 in de praktijk had toegepast, voorzover zijn werk hem daartoe de gelegenheid had geboden. De toepassing van de jachtwet toch be schouwden deze leden als een uitermate gevoelige materie. Het was deze leden bekend, dat Juist in landbouwkringen nog steeds veel waardering voor de ar beid van deze functionaris op dit stuk is blijven bestaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3