Parijs noch FLN zou herstel van contact in de weg willen staan Buitenwacht moet symptomen aftasten Het wetsontwerp tot verscherpte grenscontrole lijdt schipbreuk Met een enkel woord Agenda PICTOGRAM BEN ZATERDAG 21 JANUARI 1961 H:t Is vanzelfsprekend onmogelijk nu reeds een min of meer definitief oordeel uit te spreken over de achtjarige regeringsperiode van Eisen hower. Dit kan pas als men de voorbije jaren beschouwt in het perspectief van wat nu nog toekomst is. Bovendien heeft Eisenhower, uit hoofde van de Republi keinse beginselen, bewust gestreefd naar zo min mogelijk ingrijpen in de natuur lijke loop der dingen. Wat dat betreft zal er wel iets gaan veranderen, al was het alleen maar om het hoge werklozen- cijfer te drukken: ruim viereneenhalf miljoen, d.i. bijna zeven procent van het totaai aantal beschikbare arbeidskrach ten. Tegenover dit „min" staat overigens meer dan één „plus" bijv., dat van de onkreukbaarheid, zodat de .vriendjespo litiek" veel minder was dan onder Roo sevelt en Truman. Ook verklaart menig Republikein trots, dat Eisenhower in zijn achtjarig bewind meer tegen de ras sendiscriminatie in de zuidelijke staten gedaan heeft dan de Democraten, die twintig Jaar achtereen aan het bestuur waren. In hoeverre dit aan Eisenhower te danken is, blijft een vraag: het be sluit van het Hooggerechtshof in mei 1954 om rassenscheiding op openbare scholen strijdig met de Grondwet te verklaren, stond niet los van de ver anderde omstandigheden op internatio naal gebied. Eisenhowers critici daaren tegen betreuren, dat de president zo lang gewacht heeft met 't breidelen van de beruchte actie van Senator J. Mc. Carthy, waardoor een ware psychose in het land kon ontstaan. En zo zou men kunnen voortgaan, sommigen met lof, anderen met misprijzen. Veelal hangt het oordeel samen met het karakter: of iemand van snelle maatregelen houdt dan wei in de hoop leeft, dat de wal het schip wel zal keren. Onjuist zou 't zijn de indruk te wek ken, dat Elsenhower, al golf spe lende, Gods water over Gods ak ker heeft laten lopen. Zeker, aan zijn vakanties heeft men de nu afgetreden president nooit behoeven te herinneren, maar dat hield verband met zijn hart kwaal en misschien toch ook wel met zijn aanleg. Het verhaal doet de ronde, dat de president, toen hij, op de avond van de mislukking van het topgesprek met Kroesjtsjef in Parijs, een gezelschap goede vrienden ontving, zich overgaf aan zijn lievelingsbezigheid: het eigenhandig bakken van de biefstuk voor ieder der genodigden! Men kan daar smalend om lachen, maar getuigt het anderzijds niet van een waarlijk Olympische rust, als iemand in staat is de vlegelachtig- heid van een premier Kroesjtsjef zo ver uit zijn gedachten te bannen, dat hij in staat is zich onbekommerd met zijn hobby bezig te houden? Wie weet hoe veel misère de wereld bespaard is geble ven doordat deze Zeus niet toornig don derde vanuit zijn hoge zetel, maar, in opperste minachting voor de Russische beer, zich de genoegens van een zelfbe- reide maaltijd niet liet ontgaan. Men kan ook te schielijk zijn met antwoor den. Hoe dit zij, er zijn andere punten in Eisenhowers buitenlands beleid ge weest, waarin hij van geen wijken wist, zoals ter zake van Berlijn. „Amerika kan geen vrede kopen door de twee miljoen vrije mensen van West-Berlijn in de steek te laten', verklaarde hij nog in 1959 Ook Formosa kreeg zijn steun, evenals Libanon en Jordanië door de landingen in 1958 en Zuidoost-Azië door de vorming van de ZOAVO. Toch moet er iets aan de Amerikaan se politiek van de afgelopen acht jaar gemankeerd hebben. Tegen over het succes van vele van de reizen die Eisenhower naar allerlei landen on dernam (hoe enthousiast was de ont vangst in het „neutrale" India!) ston den andere ervaringen. Men denke eens aan de pijnlijke bejegening, die vice- president Nixon in Zuid-Amerika onder vond, aan het feit, dat de Cubaanse hond voor Amerika's deur ligt te blaf fen, aan het afzeggen van de reis naar Japan, waar „de straat" de slappe rege ring dwong de uitnodiging in te trekken, ook a] maakte dat verder niets uit, om dat het verdrag tóch werd aangenomen. Naar het schijnt heeft Eisenhower in de kwestie van de U-2 wat al te nonchalant gehandeld: de successen van de vooraf gaande jaren in de vorm van zeer nut tige inlichtingen over het rode doen en laten schijnen hem ertoe verleid te heb ben die vluchten door te laten gaan, toen er gepraat zou worden. Niemand twijfelt er overigens aan, dat de Rus sische premier zonder de U-2 wel een ander motief zou hebben gevonden om het topoverleg in Parijs op de klippen te laten lopen. Over de „verovering van de wereldruimte" zijn de meningen ver deeld. Wel zijn de Russische prestaties zeer spectaculair geweest, maar naar deskundige mening overtreft het weten schappelijk resultaat van de Ameri kanen dat van hun concurrenten verre. Het is tenslotte de vraag, of men veel of weinig geld aan propagandastunts wenst te besteden. Natuurlijk laat Eisenhower geen schone tafel achter: kwesties als Algerije, Kongo en Laos zullen ook Kennedy nog veel werk geven. Geluiddicht scherm voor eventuele Frans-Algerijnse onderhandelingen (Van onze Parijse correspondent) Frankrijks staatshoofd, De Gaulle, heeft een geluiddicht scherm neergelaten om zo de eerste voorbereidingen voor een hersteld contact met de Algerijnse nationalisten aan oog en oor der buitenwereld te onttrekken. Dat begrip buitenwereld mag dan nog zeer wijd of zo men wil nauw worden opgevat, zelfs zijn ministers heeft de generaal bij de laatste zitting van de regering overduidelijk te kennen gegeven, dat ze er maar niet op moesten rekenen, dat hij hen iets van zijn verdere plannen onthullen zal, alvorens hij zelf daartoe het moment gekomen achtte. Toen deze mededeling door het Bel gische persbureau „Belga" werd rondge- seind, leek er in Franse regeringskrin gen in Parijs een bom te exploderen. Niet alleen omdat Ferhat Abbas de om vang van het Franse expeditieleger voor het gemak en de propaganda maar even verdubbeld had, doch ook en vooral om dat Abbas geen probater middel had kunnen hanteren om de Franse leger leiding in Algiers opnieuw op te zetten tegen de regering in Parys. Tunis ontkende Enkele uren later werd het bericht in Tunis echter met stelligheid ontkend, zelfs met kracht tegengesproken, dat Abbas een Belgisch journalist te woord zou hebben gestaan. Van haar kant hield „Belga" vol, dat haar correspondent de Algerijnse leider in Cairo wel gesproken had. Onder die omstandigheden is de "bui tenwacht en ook de pers dus wel ver plicht symptomen af te tasten en te interpreteren, een operatie waarvan de resultaten tot dusver over het algemeen echter bemoedigend of tenminste positief mogen worden genoemd. Er doen zich zeker nog ernstige in cidenten voor als de afslachting van donderdag van vier Franse meisjes en een aalmoezenier door de leden van het F.L.N. een honderdvijftig kilometer van Algiers en er weerklinken ook nog wel dissonanten, doch niettemin blijkt men zich aan belde kanten moeite te willen geven om de onderhandelingen weer op gang te brengen. In belde kampen is ook het besef, lijkt het, dat discretie voorlopig abso lute voorwaarde blijft om de eerste zo niet de zwaarste klippen te ontlopen. Intussen zal men het bestaan zelfs van die klippen in Parijs en in Tunis zeker niet ontkennen^ In Cairo heeft zo woensdag j.l. Far- hat Abbas op doorreis naar Indonesië journalisten te woord gestaan over de vooruitzichten van de vrede. Hij zou bij die gelegenheid hebben verklaard, dat het vertrek van de „achthonderdduizend soldaten die Frankrijk in Algerije heeft" eerste conditie biyft voor een latere over eenkomst. Symbolische begrafenis van Eisenhower op Cuba Honderden studenten in Santiago op Cuba hebben gisteren president Eisen hower symbolisch begraven om te ken nen te geven dat zijn bewind is afgelo pen. In de „begrafenisstoet" werden een lijkwagen en grafkransen meegevoerd. Tevoren waren „rouwdiensten" gehou den en jouwredes" uitgesproken. Uit dit incident blijken twee dingen: ten eerste, dat in het Algerijnse kamp de violen blijkbaar nog niet helemaal zui ver op elkaar zijn afgestemd, doch in de tweede plaats, en dat is dan het be moedigende element, dat toch uiteinde lijk in de twee kampen het verlangen de overhand schijnt te nemen, elkan ders gevoeligheden te ontzien en de te genstellingen in elk geval voorlopig niet meer in de openbaarheid aan de grote klok te hangen. Verklaring van mohammedaanse senator Tot zover onze Parijse correspondent. Twaalf van de 25 Algerijnse moham medanen in de Franse Senaat hebben gisteren een manifest gepubliceerd, waar in zij zich ingenomen verklaren met de uitslag van het referendum, waaruit naar hun mening de wil van Frankrijk blijkt om door middel van onderhan delingen tot vrede te komen. De senatoren verklaren er van over tuigd te zfjn, dat elke duurzame oplos sing tot stand moet worden gebracht door de strijdende partijen en, „van zelfsprekend de voorlopige Algerijnse re gering". zy spreken zich uit voor een zo spoedig mogeiyke toepassing van het zelfbeschikkingsrecht. In dit verband zyn zy tegen alles wat uitstel zou kun nen betekenen, zoals met«name de in stelling van een Algerynse voorlopige uitvoerende macht. Tenslotte vragen zy de in vryheidstelling van alle politieke gevangenen en gratie voor alle ter dood veroordeelden. Nederlaag minister Schroder in Bondsdag (Van onze correspondent in Bonn) De energieke minister van Binnen landse Zaken, Schroder, van wie men zegt dat hg met al zyn intelligentie en VAT men het zeer voorlopig oordeel over de periode-Eisenhower samen, dan biyft er, naast een gevoel van tevredenheid, toch ook een zekere onvol daanheid bestaan. Misschien kan men het zó zeggen: Eisenhower heeft, op grond van zyn beginselen, herhaaldeiyk een vacuum opengelaten, waarvan hy vertrouwde, dat het, vroeg of laat, door „de beste krachten" zou worden opge vuld. De praktijk wyst helaas vaak an ders uit. wy leven nu eenmaal in een gebroken wereld, waarin demonische factoren zich by voortduring en met grote kracht en arglistigheid doen gel den. Wie om wat voor reden weigert daarmee rekening te houden, komt be drogen uit, niet alleen in het persoon- ïyk leven, maar ook in dat der volken. Wie anderzijds meent alles en onder alle omstandigheden te moeten regelen en bedisselen, overdraft aan de andere kant. Het is moeilyk, zo niet onmogelyk mensen te vinden, die in dit opzicht zó „lenig" zyn, dat zy het juiste midden weten te houden. En al zouden ze dat wil len, dan wordt het hun vaak onmogelijk gemaakt door het systeem van de party, waartoe ze nu eenmaal behoren. Van daar een „wisseling van de wacht," die vooral in de Angelsaksische landen dui delijk tot uiting komt door het twee partijenstelsel. Is de een gedurende een of meer perioden te „liberaal" geweest, dan staat de party, die ingrijpen pro pageert, gereed om de leiding over te nemen. Totdat de last der maatregelen en organisaties te zwaar wordt en het kiezersvolk in meerderheid de voorkeur geeft aan een vryer bestuur. VOOR het ogenblik is de toestand in Amerika, zowel in binnen- als bui tenlands opzicht, van dien aard, dat er behoefte bleek te bestaan aan een sterkere dynamiek in het centrum. Met BINNENLAND - Door onbekende oorzaak zyn gister avond om zes uur twee personenauto's In frontale botsing gekomen op de weg Ze- venbergsehoek-Breda. De bestuurder van één wagen, de heer P. van Elewout uit Klundert. 48 Jaar oud, gehuwd en vader van vyf kinderen, werd ernstig gewond. Zijn naast hem zittende zwager, de 51- jarlge heer G. M. Goverde, gehuwd en va der van zes kinderen, uit Zevenbergen overleed tydens het vervoer naar het St.- Ignatluszlekenhuls ln Breda. De bestuur der van de andere auto kreeg echter hoofdwonden. Gistermiddag is de looldgleter J. de Groot, toen hij per flets met een gasfles achterop ln de Frieswykstraat ln Nykerk reed. tegen een vrachtauto met aanhang wagen gereden, vermoedeiyk doordat hij begon te slingeren. De heer De Groot werd vrywel op slag gedood. Hy was ge huwd en vader van twee kinderen. - In het palels Liechtenstein te Wenen 16 een tentoonstelling geopend, die een overzicht geeft van de moderne architec tuur en de ruimtevordering ln ons land. Gisteren is de byna 64-Jarige heer Burghouts, wonende in de Rivierstraat 26 te Eindhoven, toen hij op een ladder stond voor het snoeien van een boom ver- moedeiyk onwel geraakt, daarby gevallen en gedood. Het ongeval gebeurde in de Coreanderstraat, waar de neer Burghouts met enige collega's van de Plantsdfenen- dienst van Gemeentewerken aan het werk was. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Blnnenzlekenhuis, waar hy by aankomst bleek te zyn overleden. Van 25 tot 30 Januari a.s. zullen de Zweedse onderzeeboten „Hajen" en „B&- vern" (beide ca. 800 ton) een nlet-offl- cieel bezoeken brengen aan Rotterdam. opzet zeggen we: voor het ogenblik, want de bekende Spaanse oud-diplo maat, historicus en dichter Salvador de Madariaga (al Jaren als anti-Franco- gezinde balling in Engeland woonachtig) gaat wel wat ver, als hy over een „so ciologische wet der zwaartekracht" spreekt. In een recent artikel in de „Neue Zürcher Zeitung" omschrijft hij die wet als de regel, „dat de belangen der mensheid zienderogen achteruit hollen, wanneer men die aan zichzelf overlaat." Er is, zo zegt hy, een wereld gemeenschap van staten ontstaan, die bezig is uiteen te vallen, omdat zij zon der leiding aan zichzelf is overgeleverd. Zonder de algemene geldigheid van zyn opvatting te aanvaarden, moet erkend worden, dat hy voor het huidige tydstip zeker niet overdrijft. Juist aan dat ont breken van krachtige leiding schryft hy het toe, dat het communisme in het af gelopen jaar benauwende resultaten heeft weten te boeken. De rode kopstuk ken, zegt De Madariaga, zyn niet beter dan anderen als het erom gaat leiding te geven. Maar hun tegenspelers in het Westen zyn te zwak gebleken om een doeltreffend antwoord te vinden. Waar mee hy dan in de eerste plaats op de tekortkomingen van het regime-Eisen hower doelt. DE Madariaga verwacht van het tydperk-Kennedy verbetering. In elk geval beschikt de nieuwe Ame rikaanse president naar zyn mening over de kansen om dat herstel in te leiden. Het Westen moet weer inzien, dat vryheid belangryker is dan vrede, het moet zyn geloof in de rechtvaardig heid van zijn zaak herwinnen, een ge loof, dat bijna verloren is gegaan in ja ren van opportunistische, byna cynische onverschilligheid tegenover de vraag, wat recht en onrecht is in de betrekkingen tussen de volkeren. Voorts acht hy het van het hoogste belang, dat de vrije wereld weer zelfstandig gaat denken. Wanneer wij spreken over „vreedzaam naast elkaar bestaan," over „ontwape ning", „kolonialisme" en „vrede", dan is dat niet anders dan „vals geld" uit de zak van Moskou. Overleg met het Kremlin? Goed, maar dan zonder het uitwisselen van slagzinnen in een ledige ruimte. Waarmee hy bedoelt, dat byv. een woord nis „ontwapening" niet de dubieuze betekenis dient te hebben, welke de communisten daaraan geven, maar de zlnrflke inhoud, welke de vrije mens uit het Westen daaraan hecht. De nieuwe leiders in Washington moeten zich inspannen de krachten op het ge bied van economie, financiën en cultuur zo hecht te bundelen, dat zy in staat zijn de rode storm te weerstaan en zelf de koers te bepalen. Wat De Madariaga hier bepleit, is niet nieuw. De wereld roept om krachter leiding. Voor presi dent Kennedy en zyn team is een grootse taak weggelegd. Hr. ms. fregat Willem van der Zaan ls op 19 januari in dienst gesteld als lo gementsschip voor de dienst conservatie mijnenvegers te Vllsslngen. Hr. Ms. Willem van der Zaan komt hiermee ln de plaats van Hr. Ms. Medusa, welk schip aan de reservevloot zal worden toegevoegd. Gistermiddag ls de 2%-jarige Jantje Vermeeren uit Breda vlak by huls ln het Groene Woud overreden door een stads bus. Het kind was op slag dood. Het kind ging vlak voor de bus staan, die stopte om passagiers uit te laten. De chauffeur zag net niet staan. Zodra de bus wegreed kwam het kind onder de wielen. De gladheid van de weg heeft giste ren ln Hengelo één mensenleven geëist. In de Weemenstraat viel de 56-jarige heer J. Chr. Jansen zo ongelukkig, dat hij ter plaatse overleed. Vier Rotterdamse Jongens hebben ln een Jaar tyd 21 kleine Inbraken gepleegd en voorts vier dubbeltjesautomaten by te lefoons opengebroken. De politie heeft het viertal thans gearresteerd. De twee Jong- sten, beiden 16 Jaar oud. werden gisteren voor de officier van Justitie geleld. Gisteravond ls de 64-Jarlge winkelier E. Caris uit Maastricht door nog niet op- fehelderde oorzaak ter hoogte van het astion „De vijf koppen" in het kanaal Luik-Maastricht geraakt. Hoewel de dren keling met de hulp van voorby gangers vry spoedig op het droge werd gebracnt, ble ken de levensgeesten reeds geweken. BUITENLAND Het strenge winterweer ln Duitsland heeft enige merkwaardige natuurverschyn- selen veroorzaakt. Zo wordt uit Freising bericht dat men daar vry dag by heerlijke winterzonneschijn zogenaamde „diamant- stof" uit een wolkenloze hemel zag val len, namelijk op kleine vogelveertjes ge- ïykende ysnaalaen van ongeveer een cen timeter lang en dunner dan een milli meter. die uit een aantal op elkaar gevro ren kristallen bestaan. Dit „diamantstof" ontstaat slechts bij zeer grote koude en grote vochtigheid van de lucht. In het bergland van Sicilië ls een dertienjarige herdersjongen, Paolo Rlcco- bono, als negende slachtoffer van een vendetta (bloedwraak) tussen de families Riccobono en Gracolici vermoord. Sinds 1953 zyn vijf leden van de Gracolicl's en met Paolo mee vier van de Ricco bono's vermoord. Te Cape Canaveral ls gisteravond een proef met een Intercontinentaal projec tiel van het type „Titan" mislukt. De tweede trap van de raket kwam niet tot ontbranding en het projectiel stortte 180 km uit de kust in zee. Het had een af stand van 5.000 km moeten afleggen. Een Russische onderdaan van Duitse afkomst. Gunther Karro. is ln Leningrad wegens landverraad tydens de tweede we reldoorlog tot vijftien Jaar vrijheldsverlies veroordeeld, aldus een bericht van Tass. Hij werd ook beschuldigd van medeplich tigheid aan het martelen en doden van Russische onderdanen. Het Argentynse dorpje Villa Cacique, by Tandll. is door zware regenval en daar op volgende aardverschuivingen geheel vernield. Twintig personen worden ver mist en zijn waarschynlijk omgekomen. In enkele uren viel meer dan dertig cen timeter regen. Het Cyprische Huis van Afgevaardig den heeft een wetsontwerp aanvaard, dat voorziet ln de Instelling van een leger ter sterkte van tweeduizend man. In het de bat verklaarde de linkse afgevaardigde Papaloannou een leger voor Cyprus „nut teloos" te achten. Hy meende dat het le ger een ernstige economische last zal zyn voor het eiland, waar Juist thans een he vige economische crisis heerst. Vrydagochtend vroeg zyn ln het fort La Cabana (Havanna) twee tegenrevolu- tionalren terechtgesteld. Een derde tegen- revolutionair werd te Camaguey ter dood gebracht. Hierdoor ls deze week ln Cuba aan in totaal negen personen het dood vonnis voltrokken. Militaire rechtbanken van Havanna hebben tien andere mannen tot gevangenisstraffen van dertig Jaar ver oordeeld De Westeuropese landen, die lid zyn van de „Club van Parijs", hebben ln „een conferentie te Parijs, toegestemd in het verzoek van Argentinië de aflossingster mijn van de 270 miljoen dollar, die het aan deze landen schuldig ls, te verlengen. In een artikel In "The Jewish Maga zine", dat te New York verschijnt, wordt verklaard, dat Egypte bezig is een kern reactor te bouwen, waarmee het atoom wapens kan vervaardigen. Gottllef zegt de gegevens voor zyn artikel van hoge Is raëlische regeringszijde te hebben ver kregen. "The Jewish Magazine" ls een uitgave van het Amerikaanse Joodse Co mité. De secretaris-generaal van de groep van politieke partijen van de Nationale Beweging in Somallland, All Abdoellah, heeft ln Nairobi gezeg dat er wel eens een oorlog tussen Ethiopië en Somallland zou kunnen uitbreken indien andere Afrikaan se landen niet tussenbeide komen. Volgens onbevestigde berichten zouden Ethiopische militairen ln de afgelopen maanden ze- venhonder Somali's nebben gedood. handigheid vaak geen gelukkige hand heeft, leed gisteren in de Bondsdag in Bonn een stevige nederlaag. Oppositie partijen en diverse CDU-leden kantten zich namelijk fel tegen zijn wetsontwerp tot verscherpte grenscontrole. Dit ontwerp heeft ten doel om op te treden tegen de duizenden communis tische Oostduitse agenten en party - functionarissen die op het ogenblik vry gemakkeiyk over de Oost-Westduitse grens kunnen glippen om in West-Duits, land en diverse Westeiyke landen op alle mogelyke manieren de Bondsrepu bliek te bestryden. Maar socialisten en liberalen alsmede verscheidene CDU-leden, vooral die uit Berlyn, moeten niets van het ontwerp weten. Zy zeggen dat daardoor het per sonenverkeer tussen West-Berlyn en Oost-Berlyn en tussen Oost- en West- Duitsland. dat door de communisten toch ai belemmerd wordt, nu ook nog door Westduitse autoriteiten aan ban den zou kunnen worden gelegd. Daar door zou de menselijke band tussen Oost- en West-Duitsland voor de gewone Oostduitser helemaal doorgesneden kun. nen worden. Deze geboren Oostduitse bezoekers zouden dan moeten lijden on der de controle op agenten en functio narissen. Bovendien gelooft niemand dat men met zo'n wet echte spionnen kan tegenhouden. Walgelijke propaganda Van Berlynse kant stelt men voor (je spionnen en functionarissen in West- Duitsland op te vangen en terug te brengen naar de grens en hen te verbie den terug te keren naar de Bondsrepu bliek. Bovendien wil men een strengere oontrole op door Oostduitsers georgani seerde reizen van Westduitse kinderen, waarmee een walgelyke propaganda wordt bedreven door de communisten. Sohröder kreeg de Bondsdag niet mee: het ontwerp werd naar een commissie verwezen. Daarmee leed de minister een ernstige nederlaag! MUTATIES BIJ DE MARINE By K.b. is met ingang van 15 februari a.s. kapitein-luitenant ter zee N. J. H. Gregory eervol ontheven van zyn func tie van adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin onder gelyktydige be noeming tot adjudant in buitengewone dienst van H.M .de Koningin. Betrokkene zal een cursus gaan volgen by het Nato Defence College te Parys. Bij hetzelfde K.b. is met ingang van bovengenoemde datum kapitein-luite nant ter zee A. J. de Graaff, die tot voor kort de functie van chef staf van de Commandant Zeemacht Ned. Antillen vervulde, benoemd tot adjudant in ge wone dienst van H.M. de Koningin. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Doelenkazerne: Beatrlxbal res. officie ren A.V.N. R.O. en A.R.K.O. 8.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Cocktail-party gouden jubileum N.R.V. 46 uur nam. ZONDAG Luxor-theater: Bljz. Kerkewerk Herv. Gemeente. Spr. dr. P. L. Schoonheim. 10.30 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84): Huma nistisch Verbond. Spr. dr. D. H. Prins „Voor de deur van de kerk". 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm De Doelen: Leldse Amateurfotografen- vereniging. Tweede ronde kleurendlawed- stryd. 8 uur nam SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dams Toneel „Carlotta". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Gem. Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Arlbo „Missa Solemnis" van Beethoven. 8.15 uur nam. Oegstgeest: (Witte Hul6)Vlro en Ver, „Oost en West Spr. mr. dr. C. Berkhouwer over Formosa en Japan. 8 uur nam. W assenaar: R.-K. Verenigings gebouw. Jaarvergadering K.A.B. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: Abonnementsvoorstelling R'dama Toneel „Carlotta". 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 403 m. VARA: 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Jazzmuziek. 18.25 Zigeuner- muz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passe partout, lezing. 19.40 Cursus. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.05 Scaramouche, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.05 Oude gram. 23.25 Blljartrep. 23.29 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. KRO: 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Gram. 18.45 En nu ijmyn geval, vragen- beantwoording. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Klass. gram. 21.00 U bent toch ook van de party?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Religieus progr. 23.00 Muzlk. lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televlzier. 20.30 Dansens. Moiséjef. 21.25 In de hoofdrol VOOR ZONDAG 22 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Voor het platte land, lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Gees- teiyk leven, toespr. 10.00 Gram. 10.35 Week der gekleurde volken, lezing. 10.50 Volks- muz. en -poëzie. 11.30 Amus. muz. AVRO: 12.00 Lichte muz. (als Intermezzo: Sport- splegel). 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. en gram. 13.25 Knipperlicht. 14.00 Kunstkritieken. 14.40 In Terra Pax, oratorium. 15.25 Gl- taarmuz, 16.00 Lichte muz. 16.30 Sport- revue. VARA: 17.00 Lichte muz. 17.30 voor de Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sport- Journ. VPRO: 18.30 Doopsgez. kerkdnst. IKOR: 19.00 Voor de Jeugd. 19.30 De open deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 20.35 'n Odyssee met z'n twee, hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Zang en plano. 23.15 Sport uitslagen. 23.20 New York calling. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Schriftlezing en overdenking. Convent van :3u]seoido 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l Idee: R. de Korte, Berlin-Steglitz WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. tot bevordering van de welsprekendheid. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Jaarvergade ring Vita Nova. 9.30 uur voorm. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Solo- pianist Yuri Boukoff. 8 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 61: K. en O.-cursus letter kunde o.l.v. Ad. den Besten". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „Kasteel in Zweden". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Chr. Tamboer- en Pijpercorps „Kunst en Ge noegen". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Italië-avond en mo deshow Ned. Reisver. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van werk van Wim Bors, Johannes van Hoften en dada-documenten (tot 5 februari). Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leldse tekenaars (Werkd 104 uur; 's zondags 14 uur (Tot 23 Januari). Rilksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Studio: „De Maagdenbron". 18 jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De zondares van Parijs". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LIdo: „De wraak van een verdachte". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: "Les quatre cents coups". 18 Jr. (vrydag, zaterdag en zondag) „M., een stad zoekt haar moordenaar 18 Jaar. (maandag t.e.m. donderdag). Trianon: „Minnespel". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De brulden der Morlock monsters" 14 jr. Werkd.: 2 30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uar. Donderdagcyclus „La Traviata". Astra-theater Wassenaar - Van vrydag tot en met woensdag 8 uur; zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur "Some like it hot" 18 Jaar. Donderdag 8 uur "Love in the Afternoon". 14 jaar. Zondag en woens dag 2.30 uur 'The Geisha boy". Alle leef ty den. Weekelnde-dlenst tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts J. Flllppo, telef. 30926. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807. Bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apo theek „Tot hulp der Menschheld", Hooi gracht 48. telef. 21060. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8. telef. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENSTEN DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Teeu- wen. telef. 23752; Gaasbeek, telef. 20266; Kortmann. telef. 21491; Brand, tel. 26946, en '8-Gravesande, telef. 31919. Te Oegstgeest de doktoren Van Walchren telef. 22030 en Lanen-Baron, telef. 21610. BH geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. kerken: 10.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 Gewyde muz. KRO: 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Gram. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Volksmuz. 13.50 Boekbespr. 14.00 V. d. kind. 14.30 Pianotrio. 15.00 Boekbespr. 15.15 Koorzang. 15.30 Muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Godsd. uitz. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Het geladen schip. 18.30 De kerk aan het werk, ge sprekken. 18.40 Document, progr. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 Weg en werk der kerkhervormers, le zing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Lichte muz. 20.30 Act. 20.36 Promenade-ork. en sol. 21.30 Het glazen dorp, hoorsp. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege. 23.00 Avondgebed. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio-BIoemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet - uit zending van dienst voor belangstellenden op 15-1-1961; 12.15 uur Uitzending van Jeugdsamenkomst, gehouden in Amster dam; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. G. Rang te Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA RKK: 10.50 Documentaire film. 11.00 Heilige mis. NTS: 13.00-14.30 Eurovisie: Ski-reportage uit Kitzbilhel. IKOR: 17.45- 18.45 Eurovisie: Kerkd. te Genéve. NCRV: 20.00 Natuurfilm. 20.45 Amus. muz. 21.05 Een stem en een schaduw, documentaire progr. 21.50 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.25 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Raadgevingen. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.30-16.45 lezing). 17.15 Reportage. 17.45 Gram. 18.00 V. d. kind. 18.50 Praatje. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadlgh.oproep. 21.00 Hoorspel. 22.00 l'Heure Espagnole, opera. 23.00 Nws. 23.10 Lezingen. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.41 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr. overz, 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Hoorsp. 15.15 Hoorsp. 15.45 Hoorsp. 16.15 Fllmprogr. 17.00 Lichte muz. 18.00 Gevar. progr. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. pro gram. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Pop. muz. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr 23.00 Zangrecital. 23.30 Nws. 23.40 Monte Carlo Rally. 23.55 Gram. 0.50 Meditatie. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutacher Rundfunk. 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Opera- muz. 14.30 Koorzang. 15.00 Volksmuz. 16.30 Dansmuz. 18.20 Ork. conc. 19.00 Nws. 21.10 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 DRns- muz. 23.00 Dansmuz. 23.16 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. oonc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 17.45 Ork. conc. 19.35 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 22.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Verz. progr. 12.15 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sportultsl. 17.50 Gram. 18.00 Kamermuz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Pianoreci tal. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws 23.05 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: geen opgave ontvangen. VOOR MAANDAG 23 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. Daarna: Orgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand, lezing. 13.20 Planoduo. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Kamermuz. 14.25 Van ander ras, hoorsp. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Hammondorgelspel. 17.25 Lichte muz. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Act. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsultz.: Tom Lodewyk, hoofd afd. gubllclteit van de stichting bevordering eschermlng bevolking, spreekt onder het motto Uzelf gaf ons opdracht. 19.30 De dag is nog niet ryp, klankb. 20.20 Nws. 20.25 De slagboom, operette. 21.55 Act.- progr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.20 Lich te muz. 23.45 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Schriftlezing en overdenking. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Rondom het Woord, lezingen. 11.00 Bas- bariton en plano. 11.30 Vyf tegen één. wedstr. 12.05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12 33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.30 Gevar. progr. 15.30 Gram. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Cello, klari net en plano. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsultz.: Liederen uit Biak, door dr. G. D. van Wengen. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjes koor. 20.10 De koperen helm, hoorsp. 21.05 Gram. 21.20 Pianorecital. 22.00 Parlemen tair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale lezing. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Don Pasquale, opera. (Overname v. d. Oostenrijkse TV). 21.50 Documentaire film. 22.00 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 830 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.65 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Zangreci tal. 17.45 Voor de oudere luisteraars. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.00 Nws. en ber, 23.30 Recital. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.31 Gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Vragenbeantw. v. teenagers. 21.00 Gevar progr. 21.31 Lichte muz. 22 00 Gevar progr. 22 31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Monte Carlo Rally. 23.55 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk. 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz 15.30 Ork. conc. 16.00 Orgelspel. 16.15 Ork. conc. 18.15 Kamermuz. 19 00 Nws. 20.00 Ork conc. 23.10 Solistenconc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Balletmuz. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Kamermuz. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.55 Gram. 21.00 Kunstkalel- doscoop 21.15 Zangrecital. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden. 484 m.: geen opgaaf ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2