KENNEDY AANVAARDDE ZWARE TAAK IN EEN PLECHTIGE, FEESTELIJKE SFEER Belgische troepen met moderne wapens naar Roeanda-Oeroendi IEMCO éw ^Jtiè T.V vanaf f 275.- EDLY RADIO SERVICE WEERBERICHT DC-8 neergestort in New York: zes doden INAUGURATIE VAN NIEUWE PRESIDENT Velen in Amerika hopendat ivisseling van de wacht een keer ten goede zal kunnen betekenen Eed afgelegd op de trappen van Congresgebouw in Washington GEEN HAVEN IN KATWIJK IN RAZENDE SNEEUWSTORM Meeste inzittende waren veilig vóór het toestel explodeerde leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 JANUARI 1961 No. 30259 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dlshoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vandaag, 20 januari, de dag van Kennedy's bevestiging in Amerika's hoogste ambt, is een grote dag voor Washington geworden. Groots opgezette plechtigheden en feestelijke gebeurtenis sen accentueerden de overgang naar een nieuw regime, voor zover de sneeuw althans niet als be lemmering optrad (zie kader hiernaast). De ver wachtingen in Amerika 'zijn hoog gespannen: de invloed die een mens of een groep van mensen kan hebben op de loop van de geschiedenis, is zeker niet onbeperkt, maar dat Kennedy's regering een groep intelligente mannen in de kracht van hun leven met energie gaat proberen om voor Amerika en voor de wereld een betere toekomst te scheppen, staat vast. De levenskracht in Amerika's buitenlandse beleid liet de laatste jaren veel te wensen. Velen in Amerika zijn in deze dagen in een feestelijke stemming, niet slechts omdat men nu eenmaal feest viert bij een presiden tiële inauguratie, maar omdat men goede hoop heeft, dat deze wisseling van de wacht een keer ten goede zal zijn. Die wisseling van de wacht heeft zich vandaag in goed-democratische stijl voltrokken. Nixon kondigde in het Congres officieel af, dat Kennedy de strijd om het presidentschap had gewonnen en president Eisenhower reed samen met Kennedy naar het Capitool, waar vanochtend de inauguratie-plechtigheden begonnen. Op de trappen van dat Congresgebouw nam de president van het Opperste Gerechtshof, Earl Warren, de 35ste president der V.S., Kennedy, de eed af en daar ook hield deze zijn inaugurele rede. Een serie van recepties, lunches en andere officiële bijeenkomsten ging aan dit hoogtepunt vooraf. Reeds gisteren was men begonnen met ontvangsten en bals. Gisteravond werd een concert gegeven en tevens een kolossale gala-voorstelling, die tot doel had de verkiezingsschuld van twee en een half miljoen dollar te delgen. Grootse parade Ook in kunstenaarskringen verwacht men veel van Kennedy en zyn artistieke echtgenote. Misschien is het een gunstig symtoom, dat er voor het eerst in de ge schiedenis op het inauguratieconcert al leen klassieke muziek is gespeeld. Mischa Elman en Earl Wild waren de solisten. Washingtons National Symphony Or chestra had een grote avond. Elders in de stad werd de gala-verto ning gehouden. Het programma daar was veel luchtiger. Veel sterren uit Hol lywood waren overgekomen om met hun zang, dans en humor achtduizend men sen «en plezierige avond te bezorgen, De plaatskaarten kostten honderd dollar per stuk en voor de loges betaalde men niet minder dan tienduizend dollar! Alles ten bate van de party! MORSSTRAAT 20 TELEFOON 33975 - LEIDEN HIER EN DAAR MIST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen, hier en daar enige regen en plaatselijke ook mist. Vannacht vrijwel overal temperaturen boven het vriespunt en morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 januari Zon op: 8.36 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 10.59 uur; onder: 23.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.30 en 18.50 uur, laagwater te 2.13 en 14.38 uur. Dit nummers bestaat uit 18 pagina's Kennedy's belangstelling voor kunst en wetenschap blijkt ook uit het feit, dat 156 vermaarde kunstenaars en geleerden uitgenodigd waren om de inauguratie plechtigheid voor het Capitool bij te wo nen. Invitaties waren bijvoorbeeld ver zonden naar Hemingway, Arthur Miller, Faulkner, Steinbeck, Aldous Huxley en Walter Lippmann. Architecten als Saa- rinen en Von der Rohe waren uitgeno digd. De wereld van de muziek was niet vergeten: Bernstein, Ormandy, Monteux, Hindemith zy allen konden een ge reserveerde plaats vinden. 9 Slot pag. 2 Zware sneeuwstorm over Washington (Van onze Amerikaanse correspondent) Een zware sneeuwstorm die meer dan 12 uur duurde, heeft Wash- ington geteisterd aan de voor- avond van Kennedy's inauguratie- dag. Het autoverkeer, dat in ver- g band met de vele bezoekers toch g B reeds was vertraagd, kwam hier- g I door vrijwel tot stilstand. Op brug- g g gen over de rivier de Potomac mm raakte dat verkeer zelfs volkomen gestremd. En dit belette de troepen, die men uit Virginia had opgeroe- 5 pen om de sneeuw weg te ruimen, 5 naar het centrum van de stad te komen. Ten einde raad deed men daarna een beroep op vrijwilligers om naar de binnenstad te komen teneinde althans de parade-route I sneeuwvrij te maken. Het was de bedoeling dat behal- ve Eisenhower ook de oud-presi- denten Truman en Hoover de in- auguratie zouden bijwonen. Het g vliegtuig van Hoover kon echter g niet landen en keerde terug naar g B Miami in Florida. I De verkeersstremming betekende p een gedeeltelijke mislukking van p het inauguratie-concert alsmede P van de grootse gala-bijeenkomst. Zelfs Kennedy's echtgenote kwam E anderhalf uur te laat in de con- 5 certzaal waar in plaats van 4000 bezoekers slechts enkele honderden toehoorders aanwezig waren. De gala-avond begon dan ook meer dan een uur te laat. Vandaag wisselt de leiding van een der grootste twee wereldmach ten, de Ver. Staten. Eisenhower draagt na acht moeilijke jaren het presidentschap over aan Kennedy, die het in de komende jaren zeker niet gemakkelijker zal krijgen. De beide staatslieden zoals zij tijdens een recent onderhoud werden ge fotografeerd. Nederlandse hotels op Celebes genaast Het Indonesische leger heeft vier Nederlandse hotels in Makassar, op Celebes „overgenomen". Kolonel Mohammad Joesoet, de mili taire commandant van zuid en zuidoost Celebes, verklaarde, dat de hotels waren overgenomen om te voorkomen, dat „be paalde personen de hotels in bezit zou den nemen of zouden reorganiseren tot „statenloze ondernemingen". Minister Luns naar Brussel De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal op 30 en 31 januari a.s. te Brussel vertoeven ter bijwoning van de E.E.G.-ministerraad. Minister voelt er (nog) niets voor (Van onze parlementaire redacteur) De Oude Rijn is niet in beheer bij het Rijk, maar bij de provincie Zuid-Holland. Verbetering van deze vaarweg in het belang van de industrie in deze streek, is dus een taak van de provincie, aldus minis ter Korthals gistermiddag in de Tweede Kamer. Het combineren van een schutsluis met de aanleg van een Zeehaven te Katwijk, brengt daarin geen verandering. Wanneer de minister zou moeten kie zen tussen een verbetering van de bui tenhaven van Scheveningen of de aan leg van een zeehaven te Katwijk, zou zijn keuze op Scheveningen vallen. Deze haven is door het Rijk aangelegd. Tot zijn spijt kunnen binnen het raam van de beschikbare financiële middelen geen fondsen voor verbetering van de haven beschikbaar worden gesteld. Omtrent het ongeluk in de Scheve- ningse buitenhaven, dat enkele weken geleden gebeurde, wilde de minister eerst de uitspraak afwachten van de Raad voor de Scheepvaart. De verbetering van de haven gaat hem echter zo zeer ter harte, dat hy, indien het financieel maar even mogelijk is gelden ter be schikking te stellen, hij die kans zal aangrijpen. Afwachtend Van de particuliere plannen voor de aanleg van een zeehaven te Katwijk heeft de minister kennis genomen. Zo lang deze plannen zowel technisch als financieel niet een vastere vorm hebben aangenomen, meent hij een afwachten de houding te moeten aannemen. Prinses Margriet vierde gisteren in Gstaad in Zwitserland, waar zij herstelt van de ziekte van Pfeiffer, haar achttiende verjaardag. De Prinses (rechts) op ski's in gezel schap van Koningin Juliana. Ook Prinses Irene is naar Zwitserland gekomen om de verjaardag mee te vieren. Een viermotorige DC-B met 106 personen aan boord is gisteroch tend in een sneeuwstorm in een voorstad van New York neerge stort. Volgens berichten van hedenmorgen zijn slechts vier in zittenden om het leven gekomen. Maar de politie van New York meldde, dat ook tenminste twee personen op de grond door het neerstortende toestel zijn gedood. Het straalpassagiersvliegtuig, dat het eigendom was van de Mexicaanse luchtvaartmaatschappij „Aeronaves de Mexico", was vanaf het vliegveld Idlewild van New York naar Mexico City vertrokken. Zeer kort daarna stortte het om laag in een veenachtig gebied, in de omgeving waarvan zich" een dichtbevolkte wijk van een New- yorkse voorstad bevindt. Het vroor en er was een hevige sneeuwval, waardoor het reddingswerk belem merd werd. Dat niettemin zeker honderd inzitten den zich wisten te redden, was te dan ken aan de omstandigheid, dat het enige tijd duurde voor het toestel in brand vloog en explodeerde. Ooggetuige-verhaal Eén van de passagiers heeft aan ver slaggevers verteld, dat overal vlammen rond het toestel oplaaiden, nadat het tegen de grond was geslagen. Hy zei gezien te hebben, dat in het voorste deel van het toestel mensen naar de nood uitgangen dromden en dwars door de vlammen heen op de grond sprongen. Hij behoorde tot de laatsten die uit het toestel kwamen. Toen hij op een afstand van ongeveer vijftien meter van het toestel was, deed zich een enorme ontploffing voor en het gehele toestel stond in lichterlaaie! Een automobilist, die op het ogenblik van het ongeluk passeerde heeft gezegd te hebben gezien, dat mensen uit het vliegtuig kwamen en wegholden. Op een bepaald ogenblik deed zich een ontplof fing voor en daarna was het toestel, dat tevoren al vlam had gevat één grote vuurzee. Ook Nederlanders In het vliegtuig bevonden zich ook en kele Nederlanders, van wie er twee ge wond werden. Een van hen, de oud-Lei- denaar de heer mr. W. G. I'h. van der Heyden, werkzaam op de juridische af deling van de N.V. Philips, had enige ontwrichtingen en open kwetsuren op gelopen en is opgenomen in het Penin sula General-ziekenhuis. Zyn toestand werd „redelijk" genoemd De heer Van der Heyden was bij ken nis, toen hy bij het ziekenhuis aan kwam. Hij had verteld, dat hy zich in het voorste deel van het toestel bevond toen dit in stukken brak. „Ik ben toen naar buiten gestapt", had de gewonde jurist gezegd. In totaal zijn dertig gewonden naar verschillende ziekenhuizen gebracht. Twee bataljons Belgische troepen zijn in bet beheerschapsgebied Roeanda-Oeroendi aangekomen, aldus is van gezaghebbende zijde in Elisabethstad vernomen. Zij zullen de Kongolese provincie Kivoe en de Oostprovincie binnentrekken wanneer de troepen van de Verenigde Naties aldaar niet bij machte zijn de blanken te beschermen, zo is voorts gezegd. De Belgische troepen, die o.m. zijn voorzien van tien op jeeps gemon teerde installaties voor het lanceren van raketten, zijn geconcentreerd in het grensgebied bij Kisenhi, bij het Kivoe-meer. De Loemoemba- gezinde Kongolese troepen zouden zich uit de grensstrook hebben teruggetrokken. De Indonesische troepen van de Ver enigde Naties in het grensgebied heb ben de Belgen verzocht zich terug te trekken. De Globemasters waarmee de Belgische troepen werden aangevoerd zouden thans worden gereed gehouden om blanken die over de grens naar Roeanda-Oeroendi uitwijken te evacu eren. Zoals bekend zijn de Oostprovincie en Kivoe in handen van aanhangers van Loemoemba. In kringen van het Belgische minis terie van Defensie is ontkend, dat Bel gische troepen in Roeanda-Oeroendi zich gereed maken om de grens met Kongo te overschrijden. Functionarissen van het internationa le Rode Kruis in Leopoldstad hebben hun bezorgdheid uitgesproken over het lot van drie medische missies die in de provincie Kivoe werkzaam zijn en waar van reeds meer dan twee weken niets vernomen is. Naar verluidt zijn het Ierse, Nieuw- Zeelandse en Westduitse groepen. In diplomatieke kringen in Leopold stad is gezegd, dat het Loemoembage- zinde bestuur van de provincie nagenoeg alle macht over de Kongolese troepen, die plunderen en zowel Afrikanen als Europeanen terroriseren, verloren heeft. Tsjombe en Loemoemba De regering van Katanga heeft mee gedeeld dat zy de verzoeningscommissie van de Verenigde Naties niet wenst te ontvangen. De leden van de commissie worden zaterdag in Elisabethstad ver wacht. Waarnemers In Elisabethstad geloven dat bet Katangese bewind wil voorko men dat de leden van de commissie een ontmoeting hebben met Loemoemba. Een groep van 58 jonge Belgen is gisteravond uit Brussel naar Elisabeth stad vertrokken, naar zij zeiden om dienst te nemen in het leger van Tsjom be. Zij reizen vla Teheran. De Russische VN-deleeatie heeft ge- eist dat Hammarskjöld onmiddellijk stappen onderneemt om Loemoemba en andere Kongolese functionarissen vrij te krijgen. In de Russische verklaring wor den „de Belgische kolonialisten, hun NAVO-bondgenoten en hun stropoppen" gehekeld. In Leopoldstad heeft een woordvoer der van de VN meegedeeld, dat Loe moemba bij zijn transport van Kivoe naar Katanga mishandeld is. Hij droeg er bij aankomst in Katanga de sporen van. Advertentie Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Advertentie Dagblad van Uit Het Leidsch 22 Januari 1861: Het Leidsche Studenten corps heeft besloten de gewone serenades op den aanstaanden Dies natalis niet aantebieden en de daarvoor bestemde gelden be schikbaar te houden voor de noodlijdenden door den water vloed. Onderscheidene lijsten liggen ter teekening, die reeds een aanzienlijke som vermelden als vrijwillige bijdragen. Het we der belemmert vele studenten, om zich herwaarts te begeven, ter bijwoning van de Academi sche lessen, waardoor de lijsten nog ter teekening open blijven en de som der giften nog niet bekend is. Het verbouwen der stads school in de Vrouwenkamp tot een openbaren bewaarschool is aangenomen voor f. 1915 door J. v. d. Tas, metselaar alhier.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1