Waar schuilt de fout? In het systeem zelf! Er gaat in Washington een andere wind waaien Achter ijzeren gordijn worden de verlanglijstjes verfijnder Entente-landen willen geen lid blijven van Franse Gemeenschap Roeanda-Ooeroendi na vertrek van Belgen: toneel van tweedracht Kennedy zal van morgen af een minder optimistische toon doen horen dan Eisenhower totnutoe DONDERDAG 19 JANUARI 1961 (Van onze Weense correspondent) In het Westen is men misschien verwonderd over de fouten, wan toestanden, corruptie en diefstal, waartegen Kroesjtsjef zo sterk van leer is getrokken. Toch vindt men dergelijke toestanden in alle com munistische landen, zij het ook op kleinere schaal. Men ontdekt daar overal dezelfde misbruiken, zodat men tot de conclusie moet komen, dat de fout in het communistische systeem zelf gezocht moet worden. Niet alleen Kroesjtsjef, maar ook de Hongaarse officier van Justitie Pal Agoston heeft de eis gesteld, dat dergelijke misdadigers" zich voor de rechtbank dienen te verantwoorden. Nieuwe machines staan te roesten Het communistische partijblad Neps zabadsag weet bijvoorbeeld te berichten dat er overal in Hongarije nieuwe en waardevolle landbouwmachines in de open lucht worden opgeslagen en dus verroesten. De staalfabriek van Csepel heeft een nieuwe pietmachine gekregen met een capaciteit van 50.000 ton, maar Hongarije heeft voldoende aan een ma chine voor 5.000 ton. „Het ministerie van Buitenlandse Handel heeft het stuk nu eenmaal besteld en intussen geïm porteerd", schrijft het blad. Op de opslagplaats van Gyoemroe lig gen twaalf tractors die per stuk een miljoen forint kosten. De onderdelen werden echter afgemonteerd, zodat deze machines op 't ogenblik alleen nog waar de hebben als oud yzer. Een ander verschijnsel van de com munistische planning is het uitschrijven van gefingeerde rekeningen. In het Hon gaarse bouwbedrijf heeft men in de eerste helft van 1960 dergelijke rekenin gen met een totaalbedrag van honderd Autorij schoolhouder in verzet tegen CBR De Centrale Bond van Rijschoolhou ders heeft bij de president van de recht, bank in Den Haag een kort geding aan gespannen tegen het Centraal Bureau voor afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) en de drie grote verkeers- bonden (ANWB, KNAC en KNMV), die via dit bureau als gemachtigden van de minister van Verkeer en Waterstaat op treden. De bond wenst van de recht bankpresident een uitspraak over het al of niet rechtmatig karakter van de door het CBR onder auspiciën van de drie bonden ingestelde beperkende regeling voor de z.g. identiteitsbewijzen voor rij schoolhouders, waaraan door het CBR voorrechten zouden worden verbonden. Het kort geding zal volgende week woensdag dienen. De Centrale Bond van Rijschoolhou ders is van mening, dat deze voorrech- tén in de praktijk in ernstige en ver ontrustende mate afhankelijk zijn van ..het toch al in een machtspositie over het rijschoolwezen geplaatste CBR en deszelfs directeur, de heer Westerlaken". In dit principiële geschil zullen de eisers stellen, dat het CBR in feite een onrechtmatige daad begaat en zijn macht misbruikt voor andere doeleinden dan waarvoor het in het leven is geroe pen. Loonsverhoging voor bioscooppersoneel Naar de Nederlandse Bioscoopbond meedeelt heeft het College van Rijks bemiddelaars zijn goedkeuring gehecht aan een wijziging van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bioscoopbedrijf. Deze wijziging houdt in. dat de lonen in het bioscoopbe drijf met vier procent worden verhoogd. De wijziging heeft terugwerkende kracht tot 1 dec. 1960. De vier procent loons verhoging is toegepast over de tot nu toe geldende loonbedragen inclusief de compensatie voor de huurverhoging van 1957. In de loonregeling is voorts een nieu we bepaling ingevoegd, krachtens welke voor arbeid op nieuwjaarsdag, hemel vaartsdag, tweede paasdag, tweede pink sterdag en de beide kerstdagen, voor zover deze dagen niet op een zondag vallen, een toeslag van vijftig procent op het op die dagen verdiende loon wordt uitgekeerd. Bijzondere toeslagen krijgen volgens de nieuwe loonregelingen de operateurs, die in het bezit zijn van een diploma of een praktijkcertificaat, dat is uitge reikt door de stichting instituut voor opleiding van technisch bioscoopperso neel. MARIJKE-HAL OP DE VOORJAARSBEURS De zesde hal op de terreinen van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de Croese- laan zal naar Prinses Marijke worden genoemd. De Maryke-hal zal reeds bij de a.s. voorjaarsbeurs in gebruik worden ge nomen. De nieuwe expositieruimte van de jaarbeurs behoort tot de modernst ge outilleerde van Europa. De parterre van deze hal zal door een roltrappensysteem met de eerste etage worden verbonden. De gezamenlijke oppervlakte van de twee etages bedraagt ongeveer 17.000 m2 bruto. Gedurende de komende voor jaarsbeurs zal de ruimte op de begane grond geheel bezet worden door de af deling scheepsbouw, die o.m. exposities zal omvatten van scheepsmotoren- en schroeven, cascobouw, laad- en losgerei en beveiligingsapparatuur, terwijl tevens een belangrijke plaats voor navigatie- instrumenten- en apparatuur is inge ruimd. De eerste etage wordt gereserveerd voor de groepen pompen, compressoren en een aantal stands op het gebied van machines en gereedschappen voor de metaalbewerking. In de nieuwe hal bevindt zich ook een restaurant, dat plaats biedt aan 400 personen. miljoen forint ingediend. Evenals in de Sovjet-Unie hebben ook de boeren meer belangstelling voor hun particuliere tuin- bedrijfjes dan voor het collectieve grond bezit, dat zij verwaarlozen. Volgens het communistische partijblad treden de plaatselijke autoriteiten onbegrijpelijker wijze niet op tegen ingeschreven leden van collectieve landbouwbedrijven, die zich aan het werk onttrekken. Een systeem dat de mensen er toe dwingt om ten koste van alles een be paald plan te vervullen, heeft tot ge volg dat men er maar op los produceert zonder te letten op de kwaliteit. Daarom wordt er in alle communistische landen nog steeds geklaagd over het afleveren van minderwaardige artikelen en uit schot. In Hongarije liggen honderden exem plaren te koop van Leonardo da Vinci's boek „Kunst en wetenschap", maar in elk exemplaar ontbreken 8 bladzijden In 'n verzamelbundel van L. Szabo zoekt men tevergeefs naar een heel vel Verlanglijstjes Uit brieven die lezeressen achter het ijzeren gordijn aan hun lijfblad schrij ven kan men opmaken, of en in hoe ver de levensstandaard aldaar verbeterd is. Enkele jaren geleden klaagde men zowel in Tsjecho-Slowakije als in Hon garije over het tekort aan primaire ar tikelen voor het dagelijks gebruik. Nu eens was er gebrek aan vlees, dan weer waren de aardappelen uitverkocht en dikwijls moest men voor brood in de rij staan. Dat is nu voorbij, maar daarvoor in de plaats begint men hogere eisen te stellen aan de kwaliteit. In het Praagse blad „Zemedelske No- viny" werden o.a. volgens verlanglijstjes van lezeressen gepubliceerd: moderne en mooie schoenen in alle kleuren en groot ten alsmede de daarbij passende hand tasjes, ceintuurs en handschoenen; kou sen zonder naad en mooi, warm on dergoed; meer huishoudelijke plasticar tikelen; overhemden die men niet be hoeft te strijken; hygiënische verpakking van brood en andere levensmiddelen; elektrische apparaten die niet dadelijk gerepareerd moeten worden! Opvallend is dat (tenminste in deze gepubliceerde brieven) geen enkele le zeres klaagt over te hoge prijzen of te lage lonen Amerika's paraatheid in de lucht versterkt Generaal Thomas Power, opperbevel hebber van de Amerikaanse strategische luchtmacht, heeft in Omaha, in de staat Nebraska, meegedeeld dat het Ameri kaanse luchtverdedigingsprogramma, dat voorziet in een staat van permanente waakzaamheid door de „B-52"-bommen- werpers, thans wordt uitgevoerd. De ,3-52"-bommenwerpers zyn thans de volle 24 uur in de lucht. De generaal bracht in herinnering dat dit twee jaar geleden begonnen pro gramma samenhangt met de Amerikaan se militaire politiek van voorbereiding, welke ten doel heeft de bommenwerpers van de strategische luchtmacht zo spoe dig mogelyk gereed te doen zijn om een eventuele vijandelijke aanval te beant woorden. Generaal Power heeft niet het aantal dezer bommenwerpers genoemd, dat te zelfdertijd in de lucht is. Hij verklaarde wel. dat in de afgelopen twee jaar zes duizend vluchten door „B-52"-bommen- werpers zijn gemaakt die waren opgeste gen van bases in geheel Amerika. Generaal Power verklaarde ook no^ dat elke „B-52", die 24 uur in de lucht blijft, brandstof ontvangt van „Strato- tankers" van het type „KC-135". (Van onze Parijse correspondent) Felix Houphouet-Boigny, de president van de Ivoorkust, heeft gisteren een be zoek gebracht aan het Franse staatshoofd generaal De Gaulle door wie hij vandaag of morgen nogmaals zou worden ontvangen. De reden van zijn komst naar Parijs houdt verband met een conferentie, die vanaf vrijdag in Niamey in Centraal-Afrika zal worden gehouden over de toekomstige relaties tussen Frankrijk en de Entente, waartoe naast de Ivoorkust ook Haute-Volta, Niger (niet te verwarren met Nigeria) en Dahomey behoren. President Ivoorkust bezoekt De Gaulle Ofschoon Houphouet-Boigny (die ver schillende malen minister in een Franse regering, ook onder leiding van generaal De Gaulle, is geweest), staat aange schreven als een der trouwste vrien den van Frankrijk onder de Afrikaan se leidende staatslieden, heeft hy dezer dagen in Parijs opnieuw te kennen ge geven dat de Entente, die zyn persoon lijke schepping is, de gemeenschap nu wil verlaten. De vier landen zijn wel bereid verreikende economische akkoor den met Frankrijk te sluiten, doch in een politiek verbond zien ze momen teel geen heil meer. Deze nieuwe houding van Houphouet- Boigny moet worden verklaard uit het besluit van generaal De Gaulle vorig jaar een aantal Afrikaanse landen vol ledige onafhankelijkheid toe te kennen binnen het raam van de Gemeenschap. Houphouet-Boigny, die zich tot dan al tijd een overtuigd voorstander van hech te banden met Frankrijk had getoond, beschouwde deze stap als het einde van de oorspronkelijke idee van de Gemeen schap, waarna hij spoedig ook voor zijn eigen land complete onafhankelijkheid begon op te eisen. Een voorbeeld dat door de drie overige Entente-landen on middellijk werd gevolgd. Het is De Gaulle gisteren dus niet mo gen gelukken de president van de Ivoor kust van die beslissing terug te doen komen. De Frans-Afrikaanse Gemeen schap heeft nu een invloedrijk lid ver loren, een verlies dat zelfs voor zijn SPAAROVERSCHOT VAN 816 MILJOEN In 1960 heeft het sparen bij de RPS. de algemene spaarbanken en de boerenleen banken aangesloten by de centrales te Eindhoven en Utrecht, een totaal spaar overschot opgeleverd van f. »16.4 miljoen tegen f. 833.6 miljoen in 1959. Het totale saldo te goed bij deze instellingen steeg van f. 8607,5 miljoen (incl. bygeschreven rente) per uit. 1959 tot het voorlopige cU- fer van f. 9691,9 miljoen, incl. de geraam de rente, aan het einde van 1960. In to taal werd in 1960 bij genoemde banken ingelegd f. 4487,2 miljoen (v.J. f. 4015,5 miljoen) en terugbetaald f. 3670,8 miljoen (f.3181,9 miljoen). Advertentie Het kan vriezen en het kan dooien Juist bij die telkens optredende tempera tuurswisselingen kan Uw sluimerende reu matiek en lendenpijn onverwachts in allo hevigheid weer oplaaien. Wrijf Uw pijnen weg. Uw spieren weer soepel en Uw gewrich ten weer lenig met de beroemde Klooster balsem (Akker-Balsem), waarvan al drie geslachten zeggen: ..Geen goud zo goed.". toekomstige levenskansen ernstig moet doen vrezen. In regeringskringen in Parys werd gisteren intussen sterk de nadruk ge legd op de hartelykheid waarmee het onderhoud tussen de beide bevriende staatshoofden zich heeft voltrokken, een hartelykheid die in elk geval het beste zou doen hopen voor de economische akkoorden die mettertyd door Fr ank- ryk en de Entente-landen zullen wor den ondertekend. Grote kans op gewelddadige uitbarsting tussen de Watoessies en de Balioetoes Groot tekort aan leidende figuren Belgische functionarissen en met hen de officiële vertegenwoordigers van an dere Westerse landen, zijn het er over eens, dat Roeanda-Oeroendi een periode van geweld tegemoet gaat als de Bel gen zich er zullen hebben teruggetrok ken. „Wat hier zal gebeuren als wy weg gaan zal nog veel erger zyn dan wat in Kongo is gebeurd", verklaarde een hoge functionaris. Er zyn op het ogenblik 1200 man Belgische troepen gestationeerd in het bergachtige gebied, dat een inheemse bevolking heeft van ongeveer 5 miljoen zielen. Er leven hier 8000 Europeanen van wie 4000 in Oesoemboera, de zetel van het bestuur en een 2500 Arabie ren en Indiërs. Hoewel België al het mogelyke doet om de plaatselijke bevolking voor te be reiden op zelfbestuur zyn de resulta ten tot dusverre ver beneden peil geble ven. Er zyn op het ogenblik twee Afri kanen in het gebied, die een universi taire opleiding hebben genoten. Zoals in Kongo wordt aan iedere Euro- hebben tegen de tyd, dat de Europea- pese ambtenaar een Afrikaan toegewe- nen zullen vertrekken. De uittocht zen, in de hoop dat de Afrikaan vol- reeds begonnen, doende van het werk opgestoken zal De Belgen voor wie Roeanda-Oeroendi In deze schuur in Ede kwamen gisteren twee kinderen om het leven toen de schuur achter de boerderij van hun vader afbrandde. een jaariykse last betekent van onge veer 7 miljoen franken, vertrekken zon der enige spyt. Als zy zyn vertrokken bestaat er gro te kans op een gewelddadige uitbarsting tussen de twee stammen van het ge bied. Ongeveer 15 procent van de be volking bestaat uit de reusachtige Wa toessies van wie er velen langer zyn dan 2 meter. Eeuwenlang hebben zy over de primitieve Bahoetoes geheerst, die 85 procent van de bevolking uit maken. De Belgische politiek is er op gericht geweest een einde te maken aan de overheersing der Watoessie. Zoals ver wacht hebben deze zich hier fel tegen verzet en vooral in Roeanda is het tot verbitterde gevechten met de Belgen ge komen. Vele leiders van de Watoessies zitten of in de gevangenis of zijn ge vlucht naar de omliggende gebieden: Kongo, Oeganda en Tanganjika. Het Belgische plan is Roeanda en Oeroendi voor april 1962 volledige on afhankelijkheid gegeven te hebben, maar functionarissen geloven, dat deze datum wel eens vervroegd zou kunnen worden door de actie van de V.N. en het feit dat de Belgen het Afrikaanse avontuur beu zyn. Men is bang dat na de nnafbanke- lykheid de beter georganiseerde Watoes sies rFh snel weer »ulhn ?.v i trien en de Bahoetoes onderdrukken wat ge paard zal gaan met grote g -.veldple- gingen en wreedheden Uf '»er-«**«• de Watoessies zich voor op de strijd door bondgenoten te zoeken onder ue aanhangers van ex-premier Loemoemba. (Van onze Amerikaanse correspondent) Een optimistische, bejaarde president heeft gisteren in Washington afscheid genomen van de pers, een bijna dertig jaar jongere, doch veel minder optimistisch gestemde president, zal morgen de regering over nemen. Hoewel Eisenhower teleurgesteld is over het feit, dat hij geen vorderingen heeft gemaakt in de richting van de ontwapening en hoe wel hij voor lange tijd gespannen verhoudingen met het communistische blok voorziet, blijkt hij toch afkerig van buitengewone maatregelen. Nieuwe regering acht ingrijpen nodig Op de persconferentie gaf hy boven dien te kennen, dat hy in de binnen landse politiek geen krachtig ingrijpen noodzakelijk achtte om een recessie te gen te gaan. In kringen van de nieuwe regering spreekt men van een program ma van openibare werken, dat drie vijf miljard dollar zou kosten, doch Eisenhower, die een sluitende begroting heeft ingediend, is van mening dat het effect van zulk een werkprogramma zich pas zou doen gevoelen na anderhalf jaar en dan zou, volgens Ike, de recessie reeds lang voorby zyn. Eisenhowers economische boodschap aan het Congres, die gisteren verzonden is, vermydt dan ook alarmerende taal. Indien men deze beschouwing mag ge loven, zal een kleine achteruitgang in de produktiviteit binnenkort vanzelf weer overgaan. De verwachting in Washington Is, dat Kennedy's inaugurele rede van morgen sterk zal contrasteren met Eisenhowers vriendeiyk optimisme. Zowel ten aan zien van het buitenland als In de bin nenlandse economie willen de Democra ten de zaken niet op hun beloop laten. Zy zyn van mening, dat Amerika on der Elsenhower aanmerkelyk aan presti- I ge verloren heeft. Vooral gedurende de tweede ambtstermijn van de thans schei dende president is dit duideiyk gewor den. Kennedy zal een nieuwe aanpak bepleiten. I Het is nog een open vraag, hoe de I Amerikanen, die onder Eisenhower ge wend zyn geraakt aan een onbezorgd comfort, zullen reageren op het beroep, dat de jonge president zal doen op hun energie en gemeenschapszin. Eisenhower, die zich kenneiyk voor genomen had zich op zyn laatste pers conferentie niet te ergeren, was in een joviale stemming. Zyn enige concrete suggestie was de grondwet dusdanig te veranderen, dat het Congres pas zou byeenkomen nadat de nieuwe president tachtig dagen aan het bewind zou zyn geweest. Eerst dan zou de president in staat zyn weloverwogen voorstellen aan het Congres te doen. De driehonderd journalisten gaven Eisenhower na afloop een hartelyk applaus. De president rea geerde hierop door de armen omhoog te heffen en het V-teken te maken. Washington en Peking Dat de sfeer te Washington aan het veranderen is. bleek gisteren toen Ste venson ondervraagd werd door de Se naatscommissie. Stevenson is. zoals be kend, door Kennedy aangewezen als Amerika's vertegenwoordiger by de Ver enigde Naties. Het Congres moet zyn benoeming nog bekrachtigen. Onder vraagd over de toelating van China tot de Verenigde Naties zei Stevenson: „Er zal misschien een tyd aanbreken, waarin Amerika de toelating van China tot de Verenigde Naties eenvoudig niet kan tegengaan". Na afloop van de ondervraging bleek de Senaatscommissie byna eenstemmig van mening, dat Stevensons benoeming behoorde te worden bekrachtigd Zulks ondanks het feit. dat Stevenson zich over China uitgelaten had op een ma nier, die de laatste jaren in Washington niet gebruikeiyk is geweest.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9