„MY FAIR LADY" NIEUW: BP SUPER HAARDBRANDOLIE Gargilon met anti-roest Nieuwe stormloop op keelpijn Reeds 50.000plaatsen verkocht voor de verkoop ivas begonnen.. DR. GEOFFREY FISHER: groot administratief kerkelijk leider met Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 januari 1961 Vierde blad no. 3025" Zaterdag Amsterdamse première (Van onze Amsterdamse correspondent) In Theater Carré te Amsterdam wordt dag en nacht gewerkt aan de voorbe reidingen van de hoofdstedelijke pre mière van „My fair lady", die zaterdag avond aanstaande zal plaatshebben. In de zaal, waar zondagavond de laatste voorstelling van het Circus Strassburger is gegeven, werken timmerlieden, schil ders, stoffeerders en elektriciens om van het circus weer theater te maken. Op een stoel van de zesde rij zat gister middag een kleine man met felle oog jes, de Deense regisseur van deze musi cal Svcn Aage Larsen. Hg zat er om half twee en hg zat er om vgf uur nog. Op het toneel stond het décor van de studeerkamer van mr. Higgins (Wim Sonneveld) en al die uren heeft regis seur Larsen gepast en geschoven met de requisieten tot deze tenslotte hun juiste plaats hadden gekregen, welke met krijt op de toneelvloer werd afgetekend. De sofa een decimeter naar links, de para plu op een andere haak van de kapstok, het bureau een tikje naar voren, een fauteuil een kwartslag naar rechts. Het ging allemaal rustig en zonder ge schreeuw. Sven Larsen sprak via een geluidsinstallatie tot zijn Engels spre kende medewerkers onder leiding van stagemanager David Thomson op het toneel en een tolk vertaalde zijn woor den voor zover deze bestemd waren voor het personeel van Carré. Om spraakver warring te voorkomen krijgen deze per soneelsleden de vertaalde aanwijzingen via een zendinstallatie. Zij dragen een miniatuur radio-ontvangertje in de zak en een oorknop zorgt voor de geluids weergave. Spannende sfeer In Carré heerst de spannende sfeer, die men ook bij de voorbereidingen van grote produkties als „Porgy and Bess" en „Free and Easy" heeft gekend. De to neelmeesters en hun assistenten geven zich tot het uiterste. Toen zondagavond om half twaalf de laatste circusbezoe kers de zaal verlieten, begonnen zij on middellijk met het wegruimen van de manége en het aanbrengen van de zaal vloer. Zij zwoegden tot 's morgens zes uur ,toen de vier grote vrachtwagens met requisieten van ,.My fair lady" arri veerden en men werkte zonder mokken door tot 's avonds negen uur. Dinsdag morgen om aoht uur was iedereen weer present tot één uur 's nachts en gisteren was men in touw van 's morgens acht tot 's avonds twaalf. Het enthousiasme wordt gevoed door de activiteit bij de kassa's. Nog voor de eerste affiche was gedrukt en de eer ste advertentie was geplaatst waren reeds 50.000 plaatsen besproken. Tot april is er op de zaterdagavond geen plaats op de duurdere rangen meer te krijgen en alleen aan giro-overschrijvin gen kreeg men gisteren voor bestelde plaatsen al een hoger bedrag binnen dan de recette van één voorstelling „Een dergelijke stormloop heb ik hier nog nooit meegemaakt," aldus Carré-di recteur Karei Wunnink. „Er komen aan vragen van groepen van drie of vierhon derd mensen tegelijk uit Den Haag, Zwolle, Leiden, Deventer en zelfs uit Eindhoven en Venlo. Wij hebben nu be> sloten niet alle rangen telefonisch of schriftelijk uit te verkopen, maar een deel van de plaatsen te reserveren voor de mensen die de moeite nemen om naar de kassa's te komen. Maar eigenlijk zou ik die kassa's niet eens nodig hebben... Te vroeg Frankrijk verlaagt tie benzineprijzen Ook lagere treintarieven (Van onze Parijse correspondent) Vrijwel gelijktijdig hebben twee Fran se ministers goed nieuws bekendgemaakt voor hun reislustige landgenoten. De staatssecretaris voor Financiën Valéry Giscard d'Estaing kondigde aan, dat de benzineprijzen, die nog altijd het record slaan in Europa binnen drie maanden in etappes verlaagd zullen worden, ter wijl zijn collega voor het transportwezen Robert Buron onthulde, dat voor sommi ge treintarieven de regering binnenkort eveneens tot een reductie hoopte over te kunnen gaan Buron sneed op een persconferentie weer eens het eeuwige probleem van de coördinatie tussen weg. en railsver- voer aan. Hij verklaarde tot de conclu sie te zijn gekomen, dat dit moeilijke vraagstuk alleen kon worden opgelost door het meer regionaal dan nationaal tegemoet treden. Van de voornaamste spoorlijnen wordt dus onderzocht of zij rendabel of tenminste onontbeerlijk zijn. Aan de hand van dat onderzoek zullen bepaalde lijnen kunnen worden opgehe- I ven. Langs diezelfde weg wil men in het algemeen de spoorwegtarieven in de toekomst vaststellen aan de hand van j de economische mogelijkheden op een I bepaald traject. In het raam van dit hervormingsplan zullen de treintarieven tussen de grote steden voor het perso nenvervoer kunnen worden verlaagd. Om de kleinere transportondernemers tege- j moet te komen zullen daarentegen de prijzen voor het goederenvervoer bij de Franse spoorwegen moeten stijgen. De verlaging van de Franse benzine- I prijzen beantwoordt aan een dubbele overweging. Tijdens de laatste minis tersconferentie van de landen van de Euromarkt is er opnieuw druk op Frank rijk uitgeoefend zijn benzineprijs te verlagen ten einde de algemene lasten der Zes zuiverder te kunnen harmoni seren. Een zelfde verzoek werd, sedert maanden, met wassende kracht tot de Franse regering ook al door de auto industrie gericht met het doel de dalende I verkoop op de binnenlandse markt te stimuleren. Die tweeledige pressie be looft nu dus eindelijk een bescheiden resultaat te zullen mogen boeken. Voor 1 april a.s. zal, zo zei de staats- I secretaris, een eerste prijsverlaging van de benzine die nu in Frankrijk gemid deld 88 cent kost, worden afgekondigd. Die verlaging zou tussen de 4 en de 6 oude franken, ofwel circa 4 V2 cent, kunnen liggen. Wanneer de onderhan delingen met de grote petroleummaat- schappijen zich echter voorspoedig blij ven ontwikkelen dan zouden later, zo beloofde tenslotte de bewindsman nog andere verlagingen van de benzineprijs kunnen volgen, Het schijnt dat „My fair lady" te vroeg uit Rotterdam is weggegaan, want er zijn zelfs Rotterdammers die in eigen stad geen kans hebben gezien een plaats te bemachtigen en die nu naar Amster dam zullen komen .Zelfs de grootste op timist durfde een half jaar geleden niet een dergelijk succes te voorspellen. Zeker niet de insiders, want in theaterkringen is men er tot dusver steeds van overtuigd geweest, dat als een première niet in Amsterdam plaats heeft men ook niet aan voorstellingen elders in het land be hoeft te beginnen. „My fair lady' heeft een eind gemaakt aan dit bijgeloof, hoewel de producers aanvankelijk slechts noodgedwongen in Rotterdam zijn begonnen, omdat de René Sleeswij ks revue de zaal in Amster dam bespeelde. Orkest, ballet, koor en solisten bereid den zioh inmiddels in allerlei zaaltjes in Amsterdam op de generale repetitie voor die vrgdag in Carré wordt gehouden. Re petitor en tweede dirigent Klein Essink, die gisteren met het „koper" van zijn or kest op de bergzolder van Carré repe teerde stelt zich veel voor van de uitvoe ring in de grote zaal. „De akoestiek in Rotterdam was niet zo best. Toen we twee voorstellingen in Enschede gaven heb ik voor het eerst het orkest goed kunnen horen. In Carré heb ik destijds gespeeld in de orkesten van Josephine Baker en van „Porgy and Bess" en ik weet, dat er hier een goed stuk muziek I is te maken." I Vraag uw plaatselijke handelaar Demonstratie in Havanna tegen beleid van Castro In de Cubaanse hoofdstad is dins dagavond een demonstratie gehouden voor het kantoor van de genationali seerde elektriciteitsmaatschappij, waar bij werd geprotesteerd tegen het ont slag van personeel alsook tegen bepaal de aspecten van de politiek der Cu baanse regering. Er namen ongeveer tweehonderd mensen aan deel. Eén groepje betogers voerde een plakkaat mee met het opschrift: „wij veroorde len de executies". Dinsdag werden 400 personeelsleden van de elektriciteitsmaatschappij ont slagen, in verband met een conflict in het bestuur van hun vakbond, als ge volg waarvan de secretaris-generaal van deze bond, Amaury Fraginals, moest aftreden. Naar aanleiding van dit con flict had in de bond onder de leden een „zuivering" plaats, die zich vervol gens uitstrekte tot het ontslag van per soneel bü de maatschappij. Drie directeuren van de thans gena tionaliseerde elektriciteitsmaatschappij zijn gisterochtend gefusilleerd. Zij wa ren door een revolutionair tribunaal schuldig bevonden aan de sabotage ten gevolge waarvan een groot deel van Havanna op 30 november zonder stroom kwam. Een miljoen schade bij brand Winschoten Bij een brand, die gistermiddag in Winschoten heeft gewoed i: een bedrijf, dat elektrotechnische apparatuur importeert, zijn drie mensen gewond. Het gebouw, waarin het bedrijf, de N.V. Nema, was gevestigd, is vrijwel geheel uitgebrand. Aan goederen ging voor een bedrag van ongeveer een miljoen gulden verloren. De brand brak gistermiddag tegen half drie uit na een ontploffing bij het vullen van de olietank voor de verwarmings installatie. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zodat alle materiaal van de Winschoter brandweer naar het bran dende gebouw werd gedirigeerd. Later in de middag werd ook nog de hulp inge roepen van de brandweer uit Beerta. Dankzij deze assistentie kon men een glashandel, die tegen het brandende bedrijf aan lag, behouden. Van het uit gebrande bedrijf zelf is slechts een win kel voor het vuur gespaard. De gewonden, van wie er een er vrij ernstig aan toe is, zijn opgenomen in het ziekenhuis. Het getroffen bedrijf is ver zekerd. Na vijf uur werk was de brandweer het vuur meester. Een van de gewonden, het zoontje van een der leden van het bedrijf, is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. De gewonde, die er het ern stigst aan toe was, blykt buiten levens gevaar. Duitse kranten verhogen abonnementsprijzen (Van onze correspondent in Bonn) o De landelijke Westduitse dagbladen als Die Welt en de Frankfurter Allge- meine Zeitung hebben hun lezers dezer dagen op voorzichtige wijze duidelijk gemaakt waarom de abonnementsprijs van DM 5 of DM 5.50 moest worden verhoogd totJDM 6.60, dat is goed zes gulden per maand! In grote advertenties in de eigen bla den en zelfs in hoofdartikelen wijzen redacties en directies van deze couran ten, die een oplage van 200.000 tot 250.000 hebben en goed in de advertenties ple gen te zitten, er op dat ze eenvoudigweg niet anders kunnen. Men wijst er voorts op dat de grote Duitse kranten reeds voor de oorlog meer dan 6 Mark per maand kostten. De abonnementsprijs was dus in feite in verloop van drie decennia onveranderd gebleven! Daartegenover staat dat de kosten van levensonderhoud, van in dustriële produkten en van grondstoffen met een veelvoud zijn gestegen ;de pa- pierprijs steeg ten opzichte van 1938 bij voorbeeld met 300 procent. President Eisenhower groet de journalisten na de laatste perscon ferentie, welke hij gisteren als pre sident van de Verenigde Staten heeft gehouden. De kivestie Laos Nehroe klaagt over gebrek aan medewerking van andere landen Premier Nehroe van India heeft verklaard, dat afgezien van Engeland, de andere betrokken landen niet ten volle hebben ingestemd met het Indiase verzoek, de internationale commissie van toezicht voor Laos weer te laten optreden. Nehroe zei op een persconferentie, dat India geen stappen kan doen om de commissie weer bijeen te doen komen zonder een duidelijke instructie van Engeland en de Sovjet-Unie, de voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954 over Indo- Chirfa. India voelt er niet voor, dat alleen maar waarnemers naar Laos gezonden worden. Het wenst officieel op te treden als voorzitter van de commissie voor Laos, aldus Nehroe. De rechtse regering van Laos voorziet guerilla-eenheden van bergstammen in de strategisch belangrijke provincie Xieng Choeang door de lucht van voor raden. De eenheden zouden weerstand bieden aan meer dan 12.000 pro-commu nistische opstandelingen. Franse mijningenieurs, die uit de pro vincie Varavane in Vientiane zijn aan gekomen, gewagen van een opmerkelijke toeneming van activiteit van de commu nistisch gezinde Pathet Lao in de afge lopen twee maanden. Rusland en VS beschuldigen elkaar over en weer In een brief aan Prins Soevanna Phoema, de premier van de afgezette „neutralistische" regering van Laos, heeft Kroesjtsjef de Verenigde Staten ervan beschuldigd te trachten Laos tot een basis van d~ ZOAVO, de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie te ma ken, aldus een bericht van het Russische persbureau Tass. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin wordt tegen gesproken, dat de Ver. Staten voorne mens zouden zijn F-84-straalvliegtuigen aan Laos te leveren. Het ministerie be schuldigt op zijn beurt de Sovjet-Unie ervan een illegale luchtbrug te onder houden voor de bevoorrading van de door communisten geleide opstandelin gen in Laos. Rode successen De communistische radio heeft gemeld, dat de linkse troepen, die in de Laotiaanse provincie Xieng Choeang stryden, verschillende successen hebben geboekt. De verliezen van de regerings troepen zouden zwaar zijn. De pro-communistische troepen van de Pathet Lao zouden de omsingeling van Tha Thom, het laatste vliegveld in de provincie Xieng Choeang dat nog in handen van de regeringstroepen is, zo goed als voltooid hebben en de wegen tussen de steden Xieng Choeang en Pa- sane in hun macht hebben. Radio-Hanoi heeft meegedeeld, dat een „belangrjke vijandelijke formatie", die van Tha Thom in westelijke richting trachtte op te rukken, „vernietigd" is. Van officiële zijde, is in Vien tiane meegedeeld, dat de regeringstroe pen Vang Vieng op 100 km. ten noor den van Vientiane hebben bezet, AUSTRALISCH BLAD OVER NIEUW-GUINEA Het Australische blad „West Australian" schreef dat de Indonesische brief aan de VN over West-Nieuw-Guinea als onzin van de hand zou kunen worden gewezen ware het niet dat deze brief impliceert, dat Djakarta een voorwendsel fabriceert voor inmenging in Nieuw-Guinea. „De snelheid waarmee de Nederlanders de Papoea's leiding over hun eigen zaken geven, is blijkbaar de oorzaak van het lawaai en de woede van Djakarta. De Indonesische aanspraak op Weste lijk Nieuw-Guinea is altijd onhoudbaar geweest. Maar nu laadt Indonesië hier mee de verdenking op zich, dat zijn lei ders een voorwendsel voor inmenging zullen verzinnen voordat hun „territo riale dromen" uiteenvallen door het feit van zelfbeschikking. Met het oog op de Indonesische verzekeringen aan Austra lië dat Indonesië geen geweld in het ge schil zal gebruiken, is het noodzakelijk dat Canberra poogt opheldering in de si tuatie te verschaffen. „President Soekarno mag niet in twij fel worden gelaten over de Australische reactie als Indonesische troepen ergens in Nieuw-Guinea zouden landen," aldus het blad. Briljant spreker en groot individualist (Van onze Londense correspondent) Zoals gemeld, heeft de 73-jarige aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, zijn besluit aangekondigd om 31 mei af te treden. Dr. Fisher heeft deze functie 15 jaar bekleed. Hij was gedurende 18 jaar directeur van Repton, één van Engelands grote jongenskostscholen. In 1932 werd dr. Fisher, die in 1913 de theologische graad behaalde, bis schop van Chester en in 1939 bisschop van Londen. In 1945 werd hij aartsbisschop van Canterbury. Hij zal bekend blijven als een groot administratief kerkelijk leider, die uitmuntte door nuchter, helder inzicht en vooral door aanstekelijke geestigheid. Hij bracht de lach in Lambeth Palace, zijn officiële zetel. Als zijn grootste taak beschouwde hij de bevordering van de eenheid, maar niet de samensmelting, van de christelijke kerken. Zijn bezoek aan de Paus van enkele maanden geleden past volkomen in dit kader. Dr. Fisher is een briljant spreker en een groot individualist. Hij deins de nooit terug voor krasse uitspraken op het gebied van de maatschappe lijke moraal en jaagde vaak menig een tegen zich in het harnas. Hij icerd herhaaldelijk als te conventio neel beschouwd. Dr. Geoffrey Fisher, aartsbisschop van Canterbury. Dr. Fisher heeft enorm veel energie besteed aan de kerkelijke reorganisatie, welke uiterst belangrijke en noodzake lijke taak hij thans voltooid acht. Vol gens zijn critici kwamen zijn herder lijke taak en zijn andere bezigheden vaak in het gedrang. Wie wordt zijn opvolger? Binnen veertien dagen zal dr. Fishers opvolger bekend worden. Aangezien de Engelse kerk staatskerk is, ligt de be slissing bij premier MacMillan, die Ko ningin Elizabeth, die het wereldlijk hoofd van de Anglicaanse Kerk is, hier over adviseert, na overleg gepleegd te hebben met de aftredende functionaris en de voornaamste andere bisschoppen. Als zijn mogelijke opvolger wordt be noemd de 59-jarige dr. Robert Stopford. bisschoD van Peterborough, die o.a. di recteur was van de school in Ghana waar president N'Krumah werd opge voed. Eveneens maakt een kans de in Rotterdam geboren aartsbisschop van Kaapstad, dr Joost de Blank, die tot voor kort bisschop van het Oost-Lon- dense district Stepney was. Dr. De Blank wordt algemeen bewon derd wegens zijn actief verzet tegen de apartheidspolitiek. Het is echter on waarschijnlijk dat De Blank, die pas drie jaar in Zuid-Afrika is waar hij zich als een werkelijk leider van blank en zwart heeft ontpopt, zijn post daar nu reeds wenst op te geven. Een andere naam, die genoemd wordt, is die van dr. Donald Coggan, bisschop van Bradford, die een van de vertalers is van de binnenkort verschijnende nieuwe Engelse bijbel. Men gelooft, dat de genoemden een betere kans maken dan dr. Arthur Ramsey, aartsbisschop van York, die een briljante geest bezit maar minder goede organisator wordt geacht. In 160 jaar zijn slechts drie aartsbisschoppen van York tot primaat bevorderd. MacMillan kan een keuze maken uit een totaal van 43 diocesane bisschoppen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hij zijn beslissing reeds heeft genomen. Dr. Fis hers opvolger wordt de 100ste aarts bisschop van Canterbury. Deze is niet alleen het hoofd van de Anglicaanse Kerk in Engeland zelf, maar van de Anglicaanse wereldgemeenschap van kerken, welke 17 nationaliteiten omvat en 36 miljoen christenen telt. Parlement in Kiel veroordeelt nazidom Het parlement van de Westduitse staat Sleeswij k-Holstein heeft gister avond eenstemmig een resolutie aan genomen waarin de „onwettige natio- naal-socialistische staat" wordt veroor deeld. Dit geschiedde nadat gedurende drie dagen een verklaring van staats-pre- mier Von Hassel was besproken, vol gens wie Sleeswij k-Holstein niet de staat met vele vroegere hooggeplaatste nazi's is zoals die door sommigen wordt afgeschilderd. In de resolutie worden rassehaat, de totalitaire macht van de staat over zijn burgers en vooral „de misdaden die tij dens Hitier onder de naam euthanasie ('t op zachte wijze doden) zijn bedreven" veroordeeld. Zoals bekend heeft de lei der van het euthanasieprogramma, prof. Heyde, jarenlang in Sleeswijk-Holstein onder een aangenomen naam een in vloedrijke positie bekleed. Hij zou bij het verhullen van zijn ware identiteit zijn geholpen door functionarissen van t staatsbestuur. Von Hassel verklaarde in dit verband dat tegen deze functiona rissen een strafvervolging aanhangig is gemaakt en dat zij disciplinair zijn ge straft. Het Kieler-parlement sprak zich ech ter uit tegen een nieuwe denazificatie en „de onrust die dit onder de bevol king zou veroorzaken". Gesprek over Zuidoost-Azië De ministers van Buitenlandse Zaken van Zuid-Vietnam. Zuid-Korea, de Phi- lippijnen en nationalistisch China zijn woensdag in de Philippijnse hoofdstad Manilla „vriendschappelijke besprekin gen" begonnen over Zuidoost-Azië in het algemeen en Laos in het bijzonder. Later zullen de Maleise federatie, Siam en Pakistan in het overleg worden be trokken. Veel democratische landen in Zuid oost-Azië zouden vrezen, dat Kennedy een soepeler houding jegens communis- tisch-China gaat aannemen en dat het Westen zijn aandacht meer op Afrika en Europa gaat richten dan op Zuid oost-Azië. De conferentie eindigde van daag. Dr. Jaffé directeur Joods Historisch Museum De voorzitter der Stichting Joods Historisch Museum, de heer E. A Rodriques Pereira. heeft dr. H L. C. Jaffé, adjunct - directeur der Amsterdamse gemeentemusea, geïnstal leerd als directeur van het Joods mu seum. tijdens een bijeenkomst in het Stedelijk Museum. Het Joods Historisch Museum is gevestigd in het Amster dams historisch museum „Het Waag gebouw". Dr. Jaffé volgt de heer Otto Meyer op, die conservator was der gemeente musea. Wegens zijn grote verdienste voor het JJ3.M. is de heer Meyer be noemd tot eerste erelid en tevens tot gewoon bestuurslid der stichting J.H.M De directeur der gemeentemusea, o heer W. J. H. B. Sandberg. deelde in zijn welkomstwoord mede, dat het Joods Museum in het toekomstig. Amsterdam: historisch museum een waardige plaat, zal krijgen. Het bestuur der stichting J.H.M. heeft in verband met de plannen tot uitbrei ding van het museum een erecomité ge vormd, waarin vooraanstaande joods? ingezetenen uit alle delen van het land zitting hebben genomen. Advertentie snel en doeltreffend N.V. PHILIPS-DUPHAR Harry Mooten heeft zijn accordeon terug De accordeon, die zondagavond in Am. sterdam is gestolen uit een in de Tes- selschadestraat geparkeerd staan e auto, is terug bij zijn eigenaar. Gisteravond half zes werd de accor deonist Harry Mooten opgebeld door iemand, die smeekte hem niet te verra den als hij het instrument zou terug brengen. Nadat de heer Mooten. die zeer verheugd was zijn kostbare instrument weer in bezit te krijgen, deze toezevgin? had gedaan, werd hem de accordeon anderhalf uur later aan zijn huis aan de Admiralengracht persoonlijk over handigd. De „eerlijke" dieft ven) had- (den) in de mening verkeerd, dat de accordeonkoffer die eruit ziet als een gewone koffer, een geheel andere inhoud bevatte. In verband met de omstandigheid, dat in Amsterdam veelvuldig ontvreemdin gen uit geparkeerde auto's worden aan gegeven zet de politie 't onderzoek nnar de diefstal van de accordeon voort. Zon der enige medewerking overigens van de gelukkige Harry Mooten. TIEN JAAR STAFSCHOOL B.B. TE BARNEVELD De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal op 2 februari in Barneveld, ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de stafschool Be scherming Bevolking te Barneveld, een herdenkingsrede uitspreken. De stafschool is gevestigd in huize „De Schaffelaar". Zy werd op 2 februa ri 1951 door de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken mr. F. Teulings of ficieel geopend. In de stafschool kunnen vier verschil lende cursussen tegelijk worden gege ven en 110 cursisten worden gehuisvest In de afgelopen tien jaren zijn in totaal 920 cursussen gegeven Sedert 1957 stam de stafschool onder leiding van de te genwoordige directeur de heer M. C. Reede.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7