Tweede Kamer vraagt maatregelen ter verhoging verkeersveiligheid Holland Festival heeft weer grote plannen voor liet seizoen 1961 Lauiverszee opnieuw twistpunt Pleidooien voor vele wensen Prototype van wielloze trein primeur op de RAI-expositie PSSST, ZEGT HET DEKSEL, ZODRA HET OPENT. PSSST, VOOR LUCHTDICHTE VERSHEID, VERS UIT DE POT, VERS VAN DE KOK. HIER IS CALVÉ SANDWICHSPREAD. METTIJDELIJKE KORTING.GROTE POT VAN F 1.45 NU VOOR F 1.29, HALVE POT VAN 98 CENT NU VOOR 89 CENT. PSSST, U MAAKT ER MEER VAN MET CALVÉ. Steeds stijgend aantal bezoekers Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 januari 1961 Derde blad no. 30258 Bij behandeling begroting Verheer en Waterstaat Dc veiligheid van het verkeer in Nederland is gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat door ver scheidene Tweede Kamerleden ter sprake gebracht. „Een nationale schande" vond de heer Verkerk (A.R.): „De onvei ligheid is een ramp geworden." Evenals andere sprekers drong hij bij minister Korthals aan op maatregelen om de veiligheid op te voeren. Volgens de heer Verkerk zou dat o.m. kunnen door verbetering van het verkeersonderwijs op de lagere scholen, dat nog veel te wensen zou overlaten. De heer Zegering Hadders (WD) meent, dat het verantwoordelijkheidsge voel van alle weggebruikers zal moeten worden opgevoerd, wil men het aantal verkeersongelukken zien verminderen. Naar zijn oordeel behoren oversteek plaatsen nooit te worden aangelegd na bij kruisingen. De heer Van Dongen (KVP) zag gaarne wat betere maatre gelen. Vele van de maatregelen, die tot. nutoe genomen zijn, zijn een mislukking gebleken. De heer Kodde (SGP) wilde het rijden op een bromfiets verbinden aan het bezit van een vergunning. „Men kan er te jong, maar ook te oud voor zijn". De heer Bommer (PvdA) zei verheugd te zijn, dat er nu één systeem van be schermde oversteekplaatsen zal komen. De maximum-snelheid binnen de be bouwde kom heeft volgens hem zegen rijk gewerkt. Hij zou het liefste ook de invoering van een maximum-snelheid op alle wegen buiten de bebouwde kom zien. Minister Korthals zal vandaag com mentaar op deze suggesties geven, zoals hij ook zal antwoorden op vele andere vragen o.m. over de Lauwerszee. Lauwerszee Het Rijk verlangt van de noordelijke provincies een bijdrage in de kosten voor de aanleg van een nieuwe dijk ter afsluiting van de Lauwerszee, maar bo vendien 15 miljoen gulden voor uit de afsluiting voortvloeiende baten op het gebied van de waterhuishouding. Tegen die extra bijdrage hebben gisteren ver scheidene sprekers, in de eerste plaats de liberale noorderling Zegering Had ders, bezwaar gemaakt, omdat bij de uitvoering van de Delta-werken in het zuidwesten van het land niet een derge lijke extra bijdrage wordt gevraagd. Men vroeg de afsluiting van de Lauwerszee op dezelfde voet te financieren als de Delta-werken. Vooral de Zeeuwse afgevaardigden Van der Peijl (CHU), Van Dongen (KVP) en Kodde (SGP) drongen er overigens op aan, dat eindelijk eens de toegezegde wetten worden ingediend voor de gedetailleerde regeling van de rijksbijdragen in de Delta-werken aan de water- en poldersohappen en voor de vergoeding van schade in verband met de Delta-werken. Zij gaven ook uiting aan de ontevredenheid in Zeeuws- Vlaanderen over de houding van Rijks waterstaat bij de aankoop van grond voor de verbreding van het kanaal Gent. Terneuzen. Vele mensen moeten land bouwgrond. tuintjes of huizen afstaan. Er wordt vooral geklaagd over de ge woonte van Rijkswaterstaat geen gemo tiveerde taxaties voor de grondaankopen en vergoedingen te noemen, maar alleen het eindbedrag. Men begreep deze ge heimzinnigheid niet. want als de eige naar het op een onteigening laat aan- „Amerikaanse Schweitzer" (34 jaar) overleden' De Amerikaanse arts Dooley, die door zijn zorgen voor de armen in Laos een bijna legendarische figuur in de ogen van de Amerikanen is geworden, is gis teravond in een ziekenhuis te New York overleden. Hij is 34 jaar geworden. Dooley is tijdens de indochinese oorlog naar Laos gegaan waar hij zich na het staken van het vuren wijdde aan de op richting van ziekenhuizen. In 1959 keerde hij naar de Verenigde Staten terug om te worden geopereerd, maar het bleek dat hij ongeneeslijk ziek was en maar anderhalf jaar meer te leven had. Hoewel hij hiervan op de hoogte was en ernstig leed aan zijn ziekte, keerde hij terug naar het dorps ziekenhuis te Moeang Sing aan de grens met China. In december van vorig jaar werd hij in een ziekenhuis te New York opgenomen. Hij overleed de dag na zijn 34-ste ver jaardag. President Eisenhower had hem op die dag een telegram gezonden waarin hij uiting gaf aan zijn grote waardering voor datgene, wat de arts in zo weinig jaren heeft kunnen doen voor het welzijn van afgelegen wonende mensen. Dooley heeft in Laos vier ziekenhuizen opgericht en was van plan er nog vijf te stichten, niet alleen in Laos maar ook in Cambodja en Afghanistan. Hy schreef het boek „Deliver us from evil" (Verlos ons van den boze), dat grote opgang maakt. Van de opbrengst van dit boek stichtte hjj een klein ziekenhuis te Nam Tha. VRACHTSCHIP GEZONKEN Gezin tijdig in veiligheid Het 411 ton metende motorvracht schip „Andrea Gilman" is vannacht in bet Amsterdam-Rijnkanaal gezonken. De schipper, de 39-jarige M. Zaman uit Papendrecht, kon zich met vrouw en drie kinderen tijdig in veiligheid bren gen. De aanvaring gebeurde ter hoogte van de Amsterdamse straatweg in Utrecht. Het schip, dat met 397 ton kalksteen gemeerd lag aan de kade, raakte op drift, waarschijnlijk doordat de kabels braken door de hoge golfslag van een passerend schip. In het midden van het kanaal werd het schip toen geramd door de „Nova Cura", een scheepje van 245 ton, waarvan de kapitein, de heer D. Goudriaan, een aanvaring niet kon voorkomen. Het scheepsvaartverkeer op deze druk ke vaarweg is thans geheel gestremd. Emancipatie In de vergadering van de Tweede 2 Kamer Met de voorzitter, mr. Kor- tenhorst, zich in de late namiddag vervangen door mevrouw mr. Stof- felsVan Haaf ten. Zij werd ge- g flankeerd door mejuffrouw mr. L. B Verstegen, die dezer dagen is toe- B gelaten als waarnemend commies- B griffier. Toen mejuffrouw mr. 2 Schilthuis het aan het voorzitters- 5 bureau aansluitende spreekgestoel- 5 B te betreden had, vestigde zij de B B aandacht op het feit. dat zich nu B drie vrouwen op het podium be- vonden. ..Symbool van de emanci- patie" noemde zij het. Nochtans 2 sprak zij de presidente enige ma- len aan met „mijnheer, de voor- zitter". komen, moeten alle berekeningen aan de rechter worden overgelegd en krijgt de eigenaar er ook inzage van. Tunnels Natuurlijk is er ook veel gesproken over de tunnels, waarbij ditmaal vooral werd gepleit voor een versnelde bouw van de Benelux-tunnel bij Vlaardingen omdat de situatie in de overbelaste Maastunnel te Rotterdam steeds kritie- ker wordt, waarvan ook het doorgaande verkeer uit het zuiden veel hinder on dervindt .In aansluiting op de Benelux- tunnel over de Rotterdamse Waterweg en de brug over het Haringvliet, die in 1964 gereed zal zijn, moet er een brug komen over de Oosterschelde, betoogde de CHU-er Van der Peijl. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben daarvoor plannen. De kosten willen zij dekken uit het heffen van tolgeld. Overigens heb ben zij overwogen, dat een brug de voorkeur verdient boven verbetering van de veerdiensten, waarmee tenminste elf miljoen gulden en misschien wel 27 mil joen gulden gemoeid zijn. Daarom zou een rijksbijdrage verantwoord zijn en zou tolheffing achterwege kunnen blij ven. De liberale mevrouw Kuiper-Struijk pleitte voor snelle verbindingen van onze zeehavens met de voornaamste grens posten als Glanerbrug Zevenaar, Venlo, Roermond, Turnhout. Zij betreurde, dat de werkzaamheden tot ontwikkeling van de Europoort nog niet voldoende op gang kunnen komen, omdat het op de begroting uitgetrokken bedrag voor het grootste deel gebruikt moet worden voor de sluis in het Hartelsekanaal. Dit is te. meer te betreuren, omdat men erop ge rekend heeft dat in 1962 de toegang tot de Europoort gereed zou kunnen zijn. Dit is een allereerste landbelang. Geïnformeerd werd naar de Duitse plannen een oeverdam in de Eems aan te leggen om daarmee de vaargeul naar Emden te beschermen, maar waardoor het gevaar zou kunnen ontstaan van het verzanden van de vaargeul naar Delf zijl. Zandaanvoer Nog altijd bestaat het probleem van de zandaanvoer uit Duitsland via de rivieren, die haar oorsprong vinden in Duitsland. De VVD-er Zegering Hadders drong erop aan, dat het Rijk bijdraagt in de kosten die worden veroorzaakt door de enorme hoeveelheden water, die via de Vecht ons land binnenkomen door de snelle ontginningen en kanalisa ties in Duitsland. Het is beslist niet bil lijk, dat de belanghebbenden in het Ne derlandse stroomgebied van de Vecht e lasten moeten dragen. En wanneer komt er eindelijk eens een einde, vroeg de KVP-er Engelbertink, aan de vuilaf voer uit Duitsland via de grensover schrijdende riviertjes. De Kamer rekent in elk geval nog dit jaar op de indiening van een wet ter beteugeling van de binnenlandse waterverontreiniging, hoe wel een goed resultaat alleen mogelijk is door internationale samenwerking. Gesplitst werk De socialistische mej. mr. Schilthuis begreep niet dat de aanleg van de weg E 8 van Utrecht naar Twente wordt vertraagd door de aanwezigheid van his torische grafheuvels bij Markelo. Men had het werk toch kunnen splitsen en vast kunnen beginnen met de aanleg van het eerst gedeelte van de weg. De KVP-er Engelbertink was er niet gerust op dat de weg in de eerst komende jaren tot stand komt. Is het mogelijk vroeg hij, dat op de begroting voor 1962 gelden worden uitgetrokken voor deze weg als het tracé is vastgesteld, waar hij nog niet op het Rijkswegenplan voorkomt. Minister Korthals heeft een grote verscheidenheid van onderwerpen te be antwoorden gekregen. Het is hem gelukt dit jaar voor allerlei voorzieningen meer miljoenen beschikbaar te krijgen, maar er zijn nog meer miljoenen nodig in de komende jaren. Nog meer vondsten te Schiedam EXPOSITIE IN STED. MUSEUM Prof. dr. W. Glasbergen van het in stituut voor pre- en protohistorie van de Amsterdamse universiteit heeft de jongste vondsten in Schiedam van pre historische en vroeghistorische bewo ning sporen van bijzonder belang ge noemd voor de wetenschap omtrent de geschiedenis van het westen des lands. Zoals gemeld, zjjn langs de bedding van de Hargakreek sporen aangetroffen van Keltische, Fries-Bataafse en middel eeuwse nederzettingen. Sinds zaterdag zijn weer verscheidene voorwerpen aan het licht gekomen, waaronder een met de bijl bewerkte paal en een maalsteen. Rijkswaterstaat heeft de graafwerk zaamheden voor de nieuwe Rijksweg 20 ter plaatse stopgezet en is aan een an der weggedeelte begonnen om het moge lijk te maken, dat de bodem nauwkeu rig wordt onderzocht. Deze instantie heeft voorts personeel en materieel ter beschikking gesteld. Deskundigen van de Ryjcsdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort hebben de leiding van het onderzoek op zich genomen. Het stedelijk museum te Schiedam ls van plan, de expositie „Panorama der prehistorie", die onlangs in Leiden is gehouden, onder een andere titel in Schiedam in te richten, uitgebreid met een speciale afdeling de gewijd zal zijn aan hetgeen de laatste tijd zowel te Vlaardingen als in Schiedam aan res ten van Keltische nederzettingen is ge vonden. Deze tentoonstelling zal op 24 maart worden geopend. Glijden op lucht Sneller en economischer dan luchtvervoer (Van onze Amsterdamse correspondent) Een treinverbinding tussen bijv. Amsterdam en Parijs, die voor sneller en goedkoper passagiersvervoer zorgt dan het luchtverkeer behoort tot de mogelijk heden van de hedendaagse techniek. Op de autotentoonstelling die op 2 februari in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam wordt geopend heeft de enige primeur eigenlijk meer met treinen dan met auto's te maken: op een stand kan men het prototype van dit wielloze doch aan rail verbonden vervoermiddel in bedrijf zien. De „Levacar", zo is het voertuig genoemd. Het kan één persoon vervoeren over een cirkelvormige baan met een doorsnede van 9 meter. Het principe van deze vinding kan het beste worden aangeduid door „glijden op lucht". De Levacar steunt in rusttoestand met metalen schyven op de rail. Via kleine gaatjes in het midden van deze schijven wordt lucht onder bijzonder hoge druk geblazen waardoor het voertuig zich een fractie van een millimeter van de rail verheft en als het ware op een lucht kussen blijft rusten. Andere schijven aan de zijkanten en schuin onder de rail zorgen ervoor dat de Levacar te al len tijde vrij blyft van deze rail. Bij het demonstratiemodel wordt de lucht van buitenaf aangevoerd; de voortstuwing geschiedt hier door een achterwaarts ge- richtte luchtstroom, die*wordt opgewekt door een 3.5 pic. elektro-motortje. Advertentie Gistermiddag heeft in de foyer van het Kurhauspaviljoen te Scheve- ningen de heer Peter Diamant inlichtingen gegeven over de voorlopige programmaplannen voor het Holland Festival 1961. Uit zijn betoog bleek, dat de belangstelling van de zijde van het publiek zich nog altijd in stijgende lijn beweegt. Met een totaal van 98 concerten en opvoeringen in Amster dam en Den Haag-Scheveningen werden bijna 86.500 bezoekers getrokken, tegen bijna 80.000 bezoekers van in totaal 77 manifestaties in 1959. Deze vooruitgang zou nog groter zijn geweest, indien de toe neming der manifestaties zich niet had afgespeeld in kleinere concert zalen en schouwburgen. Buiten de vaste manifestaties als het internationaal orgelconcours te Haarlem en het internationaal beiaardconcours te Hilversum werden nog 51 opvoeringen en concerten in andere steden van ons land geteld (naast Den Haag en Amsterdam). Het Nederlandse aandeel in dit festival was zeer groot. Toneel en ballet Wat het toneel betreft kon de heer Diamant nog geen definitieve mede delingen over buitenlandse deelneming doen. Wel zijn er onderhandelingen gaande met een Angelsaksisch ensemble en een toneelgezelschap uit Athene; het laatste om hier eventueel enige Griekse tragedies op te voeren. In Delft zal de Ned. Comedie weer de Elckerlyc-traditie handhaven, doch de Nederlandse to neelmanifestatie zal worden „De Kau- kasische krijtkring" van Bert Brecht.in een Nederlandse vertaling van Gerrit Kouwenaar, onder regie van Richard Flink en met décors door Johan Greter. Wat de b&lleUcun&t aangaat: het Hol land Festival 1961 zal ons een der ver- maardste balletensembles uit Europa brengen nJ. het „Mazowsze"-volks- danstheater uit Polen. Ook zyn er be sprekingen met het ballet uit Straats burg en het operaballet uit Keulen. Het Nederlands ballet zal met een geheel nieuw programma komen en om. „De houten prins" van Béla Bartók brengen. Concerten De officiële opening van het Holland Festival vindt dit jaar plaats te Den Haag, met een concert van het Residentie Orkest, dat gedirigeerd wordt door Willem van Otterloo met als piano solist Hans Henkemans. Dit is het eerste van een viertal concerten door het Haagse orkest. Het tweede staat onder leiding van Joseph Krips; Pierre Foumier is dan cellosolist. De Zweedse dirigent Sixten Ehrling, bekend om zijn ijveren voor moderne muziek, dirigeert het derde, waarbij de vioolconcerten van Vivaldi en Sjostakowitsj worden gespeeld door Leonid Kogan. Het vierde wordt geleid door de Pool Stanislaw Skrowaczewski met als pianosolist de jonge Amerikaan Malcolm Frager, le prijswinnaar van het concours Reine Elisabeth 1960. Ook het Concertgebouworkest draagt vier concerten bij, waarvan het eerste en het laatste in de Kurzaal worden herhaald. Otto Klemperer dirigeert in het eerste Mahlers Negende. Bernard Haitink dirigeert het tweede concert, dat tevens slotconcert is van de viering van het 50-jarig bestaan van het genoot schap van Nederlandse Componisten. Het Amsterdams Toonkunstkoor ver leent zijn medewerking en het program ma zal geheel uit Nederlandse werken bestaan. Het derde concert staat onder leiding van Pierre Boulez, die reeds tij dens het seizoen 1959-1960 by het Con certgebouworkest inviel voor HansRos- baud. Antal Dorati dirigeert in het vierde concert Bartóks „Burcht van Hertog Blauwbaard" met Helga Pilars- zyk als Judith. Het Radiofilharmonisch orkest levert te Amsterdam een bydrage onder Eugen Jochum met Beethovens „Missa solem- nis" en te Haarlem een onder Jean Fournet met Honeggers oratorium „Ju dith". Het Rotterdams Filharmonisch Orkest onder Eduard Füpse speelt te Rotterdam met als solist Theo Bruins in Schönbergs pianoconcert. Opera's In de operasector brengt de Ned. Opera onder Alexander Krannhals de Nederlandse première van Hector Ber lioz' ,3envenuto Cellini" (1837) en voorts herhalingen van Verdi's „Simone Boccanegra" welke in februari a.s. zal gaan onder leiding van Antal Dorati. die tevens de regie zal voeren. Zyn dochter verzorgt de décors en de kos tuums. Puccini's Turandot wordt her haald onder Francesco Molinari Pra- delli, waarby de hoofdrollen worden vertolkt door Maryke van der Lugt en Hans Kaart. Een ensemble ad hoe brengt onder de naam Festival Opera Mozarts ,Le nozze di Figaro" mm.v. Residentie-Orkest en Ned. Kamerkoor onder Carlo-Maria Giulini. In totaal worden hiervan acht voorstellingen ge geven. Onderhandelingen zyn nog Aan weg of rail gebonden voertuigen ondervinden enorme wryving, waardoor de maximumsnelheid tot ongeveer 250 km per uur wordt beperkt. Daarboven zyn wielen praktisch onbruikbaar. Voertuigen die echter door een „lucht kussen" zyn vrygemaakt van weg of rail behoeven by de voortbeweging slechts de luchtweerstand te overwinnen. Deze wetenschap heeft o.a. in Engeland geleid tot de ontwikkeling van de Hover craft, de „zweefauto". Men ziet echter meer toekomst in de zweeftrein, omdat hier de rail voor een kruisingvrije weg kan zorgen en de snel heid aldus zeer hoog kan worden opge voerd. Research-ingenieurs hebben be rekend dat een Levacar, die 40 perso nen kan vervoeren, kan worden verge leken met een vliegtuig van het type Viscount. De Viscount heeft een passa giersbezetting van 54 personen en een snelheid van 500 km per uur. De Leva car kan bü dezelfde snelheid volstaan met een motorvermogen van circa 1800 p.k. Een Viscountvliegtuig daarentegen met dezelfde snelheid heeft 4 motoren van 1800 p.k. nodig. Het voordeel van de Levacar is voorts dat er een rechtstreek se verbinding van vliegveld naar bin nenstad mogeiyk is, terwyl de grote snelheden van de vliegtuigen gedeeltelijk teniet wordt gedaan door het tydro- vende vervoer van de steden naar de vliegvelden. Het nadeel van de spoorweg-zonder- wielen is echter dat de bestaande spoor wegrails niet geschikt zyn en dus een geheel nieuw net moet worden opge bouwd wat zeer kostbaar zal zyn. De onderzoekers zyn echter optimistisch, zü verwachten dat de vliegtuigen zich in de toekomst zullen beperken tot het in tercontinentale verkeer en dat byv. de Europese verbindingen met dit op lucht kussens rustende voertuig zullen worden onderhouden. (Dit zal echter in de naaste toekomst nog niet het geval zyn. Misschien is de in de R.A.I. voor het eerst in Europa te bezichtigen Levacar zelfs wel het enige exemplaar, dat wy tydens ons leven van de wielloze trein zullen zien!) 1 Hij reageerde snel (Van onze A'damse correspondent) Het is gisterochtend gebeurd in j de Binnen Bantammerstraat te Amsterdam, die bekend staat om zyn voortreffelijke Chinese eetge- 1 legenheden. Een vrij armoedig ge- 1 klede schipper hield hier een jon geman zoals hy later verklaarde, een nozem-type met een baardje staande met de vraag of deze in i de omgeving een redelijk hotel wist. „Man. hoepel op, je hebt niet eens geld voor een hotel" weerde de jongeman af. De schipper trok daarop als bewys, dat hy meer geld had dan men hem zou aanzien, zijn portefeuille en toonde de ander een pakje bankbiljetten. De jongeman aarzelde geen ogen blik, zyn hand schoot uit en griste bliksemsnel een biljet van duizend gulden uit de portefeuille van de verbouwereerde schipper. Enkele seconden later was hy uit het ge zicht verdwenen. De politie van het Bureau War moesstraat kijkt sindsdien met gro te belangstelling uit naar een no- zemtype met een baardje. Toelating niet-Nederlanders uit Indonesië Bij beschikking van de minister van Justitie is ingesteld een subcommissie van de permanente vreemdelingen-ad- viescommissie. Deze commissie wordt ge noemd: subcommissie van advies voor verzoeken om toelating van niet-Neder landers uit Indonesië. De subcommissie heeft tot taak de mi nister van Justitie op zyn verzoek van advies te dienen over alle verzoeken tot aanvaarding van verblijf van niet-Ne derlanders uit Indonesië, in de gevallen waarin het departement voorshands van mening zou zyn, dat een verzoek voor af- wyzing in aanmerking zou komen. In de subscommissie hebben zitting: mr. J. van Vollenhoven, voorzitter: dr. M. Boon, dr. M. Brouwer. Th. J. Hogen- dorp, mevr. K. Luyckx-Sleyfer, P. Alons en mevr. H. G. M. Wichers-Dutilh. gaande voor een hedendaagse opera, te geven door een buitenlands gezelschap. Teresa Berganza en Hermann Prey ge ven liederenrecitals. Voorts komt er de gebruikelyke Hohe Messe der Ned. Bach-vereniging onder dr. Anthon van der Horst te Naaiden, alsmede het tra ditionele concert in de St. Janskerk te Gouda. Het Groot Omroepkoor der N.R.U. onder Anton Krelage geeft een concert in het Stedelijk Museum te Am sterdam. Onderhandelingen zijn gaande over kooruitvoeringen van Bertus van Liers Hooglied (1949), Rossini's Petite Messe Solemnell, Schönbergs Jakobslei- ter onder Rafael Kubelik, waa^an de première in de Wiener Festwoche zal gaan. Bijzondere manifestaties Kamermuziekconcerten worden ge geven door Antonio Janigro's „Solistes de Zagreb", het Hilversumse Kameror kest Benedetto Marcello onder Willy Busch en het Ned. Kamerorkest ondir Szymon Goldberg met Annie Fischer in twee Mozart-concerten voor piano. Byzondere manifestaties zyn dc inter nationale harpweek op initiatief van Phia Berghout. Voorts het harmonie- en fanfare-korpsen-concert in de Kurzaal, het 11e internationale orgelconcours te Haarlem van 3 t/m. 7 juli en het 3e in ternationale beiaardconcours te Hilver sum van 10 t/m. 14 Juli.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5