PUNCH! HUIZE „GROENOORD" GESLOOPT Nog steeds vragen over propaangas-ontploffing lekker en gezond „Tuinbouw en Plantkunde" Leiden hield een propagandabij eenkomst Verantwoordelijke afdelingschef gestraft met een boete van ƒ40 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 januari 1961 Tweede blad no. 302,. Floris Verster - tlie er woonde - deed er voor zijn doeken vele inspiraties op Huize „Groenoord" aan de Haarlemmerweg, eertijds de uit de achttiende eeuw daterende buitenplaats van de bekende Leidse schilder Floris Verster, is aan het verkeer ten slachtoffer gevallen. Dat hiertoe werd overgegaan houdt I verband met het feit, dat de belangrijke I oost-west-verbinding Rijnsburgerweg— Willem de Zwijgerlaan) door deze bui- j tenplaats is geprojecteerd en zal aan sluiten op een over de Haarlemmer trekvaart te bouwen brug, welke straks een verbinding geeft met het Maredijk- j viaduct en het circuit vóór het viaduct aan de Rijnsburgerweg. In de toekomst wordt deze weg tevens een belang voor het bereiken van de I terreinen in de Kikkerpolder en de te I bouwen veemarkthal en het bij deze hal geprojecteerde parkeerterrein. „Groenoord" heeft vooral naam ge- I kregen in de tijd toen het buiten rond de laatste eeuwwisseling de woning werd van één van Leidens grote zonen, de kunstschilder Floris Verster, die er voor zijn doeken vele inspiraties op deed. Vele van zijn nagelaten werken zijn geïnspireerd op die aardige hoekjes Voorheen: Huize Groenoord", de fraaie buitenplaats, waar Floris Verster eens leefde, werkte en stierf. (Foto L.D./Holvast) en doorkijkjes, waarvan men er in dit buitenverblijf zo velen aantrof. Het is ook op deze buitenplaats waar Verster op zo tragische wijze in 1927 hij verdronk bij een misstap in de vijver om het leven kwam. BIJZONDER KERKEWERK In aansluiting op de bijeenkomst van zondag 8 januari in het Luxor-theater met als spreker dr. R. Frankena, wordt a.s. zondagrtiorgen, eveneens in „Luxor" door dr. P. L. Schoonheim, predikant van het Open Deurwerk van de Leidse Hervormde Gemeente, een toelichting gegeven op de eerste hoofdstukken van de bijbel, met het oog op vragen over het kwaad en de boze machten, die in ons leven zoveel stuk maken. De samenzang wordt begeleid door leden van de Muziekvereniging „Con cordia". Mevr. v. d. Reijden, die in de afgelopen zomer met haar koor „De Zaaiers", meewerkte bij de straatpredl- king van het Open Deurwerk, zal gees telijke liederen zingen, begeleid door gitaarspel van haar dochter. Het onderwerp voor de Open Deur- dienst, a.s. zondagavond 7 uur in de Marekerk luidt: Eén Naam is onze Hope. Ds. H. J. A. Haan, luthers predikant, zal hierover spreken met het oog op het Heilig Avondmaal en dr. P. L. Schoon heim belicht de ene Naam en de Hoop met betrekking tot de Heilige Doop. OUDERAVOND „KAREL DOORMANSCHOOL" In de openbare lagere school aan de Sumatrastraat vond de halfjaarlijkse ou deravond plaats. Het hoofd van de school, de heer J. Bartelsman ,die wegens afwezigheid van de voorzitter der Oudercommissie de vergadering opende, richtte een woord van welkom tot de aanwezigen. Vervol gens werden in vlot tempo enige huis houdelijke punten afgewerkt, w.o. een verslag van de kascommissie voor het schoolfonds en, ter voorziening in vaca tures, de benoeming van een lid van de kascommissie en twee nieuwe leden van de oudercommissie. Aan de aftredende leden werd dank gebracht voor htm goe de diensten.. Na de pauze hield de heer R. F. S. Voerman van de verkeerspolitie een in leiding over het verkeer, toegelicht met een tweetal verkeersfilms. 19 cent per rol Film over dierentuin De belangstelling voor de bijeenkomst van de ongeveer 200 leden tellende afde ling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die gisteravond in de grote bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gehouden, was bijzonder groot. Het bestuur heeft n.l. gemeend deze eerste vergadering in het nieuwe jaar in het teken te moeten laten staan van de propaganda. Er werden derhalve geen huishoude lijke aangelegenheden behandeld. Wel was aan de algemeen voorzitter van de maatschappij, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, verzocht om de doelstellingen van Tuinbouw en Plantkunde nog eens duidelijk uiteen te zetten. In deze maatschappij, die in 1973 is opgericht, vinden zowel vaklieden als liefhebbers elkaar. Het doel is de be langstelling voor de natuur en de ken nis van bloemen en planten, in de ruim ste zin van het woord, te verbreiden. De voorzitter vertelde ook in het kort hoe men zulks tracht te bereiken. Voorts nam hij de organisatievorm onder de loep. De maatschappij heeft op het ogenblik 65 afdelingen met in totaal 11.000 leden. Voor de pauze hield de heer K. van Zwieten, chef van de afdeling propa ganda van de Rotterdamse diergaarde, een inleiding over dieren, die in het verleden door de mens zijn uitgeroeid. Ook zijn er vele diersoorten, die met uit roeiing worden bedreigd en door die rentuinen nog in stand worden gehou den. Interessant was ook al hetgeen werd verteld over het dierenleven in „Blijdorp". De propagandachef vertoon de daarbij een groot aantal dia's. Later op de avond werd de nieuwe Maarten Toonderkleurenfilm ,31U- dorp, oase in een wereldstad" gedraaid. Deze drie kwartier durende rolprent geeft om. een beeld van de voedselvoor ziening en de gezondheidszorg van ac dieren. Hoogtepunten in deze film zijn ongetwijfeld de geboorte van een Pater Davidshertje, een dier, dat eveneens met uitroeiing wordt bedreigd, en het bezoek van een aantal blinde kinderen aan de dierentuin. Het was een leerzame avond, waar van de voorzitter van de Leidse afde ling de heer J. H. Smit, de leiding had. Onderscheiding voor mr. K. P. v. d. Mandele Van stelling gevallen Gistermorgen om kwart voor elf is in het magazijn van Royal McBee een 61- jarige magazijnbediende uit Leiden van een stelling gevallen. De man viel van een hoogte van ongeveer 2% meter. Hij liep een zware hersenschudding op. Na dat de bedrijfsarts eerste hulp had ver leend werd het slachtoffer naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. Auto reed in het water Gistermiddag omstreeks zes uur zou de 24-jarige pompbediende Elizabeth van As een personenauto, die op een los plaats langs de Zijlsingel stond, achteruit in een garage rijden. De wagen reed ech ter vooruit inplaats van achteruit. Deze manoeuvre had voor de bestuurster min der prettige gevolgen, want zij verdween met auto en al in het water van de Sin gel. Voorbijgangers wisten haar uit het water te halen. Het meisje moest daarna voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Extra-zitting Leids kantongerecht De extra zitting, welke de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning, gisteren heeft moeten inlassen teneinde een al te lange „wachtlijst" te voorkomen, bewees, dat een steeds groeiend aantal weggebruikers zich nog steeds niets aantrekt van de verkeersregels. Naast het aantal zaken, waarbij sprake was van een min of meer ernstige verkeers overtreding, trad een zaak, die betrekking had op een overtreding van het veiligheidsbesluit in fabrieken en werkplaatsen, bijzonder op de voorgrond. De verdachte, een 46-jarige afdelings chef uit Leiden, was ten laste gelegd, dat hij op 23 maart 1959 bij het drogen fan het dek van een ponton, gelegen labij het terrein van de Rijnlandse Me- aalbeschemiing Mij. aan de 5 Meilaan Ie veiligheid onvoldoende in acht had enomen. Teneinde het dek snel te doen lrogen gebruikte hij een fles met pro- laangas, dat via een slang naar het »ntonruim werd gevoerd om een aldaar opgestelde brander te voeden. Bij het naar huis gaan, na de beëindiging van ijn dagtaak, verzuimde verdachte ech- er aan de arbeider-kraanmachinist op e dragen regelmatig toezicht op een en nder te houden. En bij het naar huis aan de kraan dicht te draaien. Ver achte ging, aldus zijn verklaring, van le veronderstelling uit, dat deze man fcn en ander uit zichzelf wel zou doen. Een arbeider gedood Toen de volgende morgen vroeg een antal arbeiders op het pontondek aan 'e arbeid zou gaan, was de brandervlam edoofd en de propaangas-fles leeg. Na 'laatsing van een nieuwe fles werd de rander weer aangestoken en nadat deze ten had gebrand, volgde een hevige 'Btploffing in het ruim, hetgeen tot ge- 'olg had, dat het pontondek de lucht in 'oog. Een van de arbeiders kwam om 'et leven en enige anderen werden ern- gewond. Vele vragen, die na dit on tval zyn gerezen, zün onbeantwoord tbleven, ook na een langdurig en des- tadig onderzoek. Hoe en wanneer werd 8 brandervlam gedoofd? Niet door 'fandstof gebrek, want dan zou zich ten ontplofbaar mengsel meer in het hebben bevonden. Uitwaaien werd eveneens uitgesloten geacht. Waarom hebben de arbeiders geen gas geroken in het ruim. In een uitvoerig requisitoir wees de officier, mr. E. v. d. Schans, er met nadruk op, dat verdachte de explosie met alle gevolgen van dien niet aange rekend is geworden, wel echter de plaat sing van de brander. Wegens overtreding van art. 162 van het Veiligheidsbesluit, eiste hij f 150 boete subs, een maand. In een uitvoerig pleidooi, waarin hij voorop stelde, dat zijn cliënt zeer begaan was met de ge volgen van de ontploffing, bestreed ver- dachtes raadsman het feit, dat een en ander het gevolg zou zijn geweest van grove nalatigheid. Het was misschien verstandiger geweest het onderhavige systeem niet toe te passen of anders niet al te veel op anderen te vertrouwen, maar hierin zag hy geen strafbaar feit. Hij vroeg vrijspraak. Na ré- en du pliek wees de kantonrechter in tegen stelling tot de algemene verwachting di rect mondeling vonnis. Hierin bracht de kantonrechter tot uitdrukking, dat verdachte z.i. wel degelijk schuldig was, omdat hij een situatie had geschapen, waarin destijds van levensgevaar sprake was. HU achtte hem met f 40 boete subs. 8 dagen voldoende gestraft. Weg was zij Onder hen, die in het verkeer niet alleen zichzelf, maar ook anderen in gevaar hadden gebracht, bevond zich een 64-jarige voetgangster uit Den Haag, die op 1 december onverwacht de Zijl singel overstak terwijl een vrachtauto Leidse taxi-chauffeurs protesteren TEGEN ACHTERSTELLING BIJ VERVOER VAN ZIEKENHUIS PATIËNTEN Een aantal Leidse taxi-chauffeurs heeft zich met een uitvoerig schrijven gericht tot het College van B. en W., waarin zij er tegen protesteren, dat het vervoer van patiënten van en naar de Leidse ziekenhuizen wordt verzorgd door een regionale merülngspost, weike gevestigd is in het Academisch Zieken huis en die dit vervoer vrijwel uitslui tend opdraagt aan garagehouders van buiten Leiden met voorbijgaan van de Leidse bedrijven. Zij dringen er op aan, dat het College van B. en W. de belangen dezer Leidse bedrijven in bescherming neemt tegen de houding der ziekenfondsen in de buitengemeenten, die hun broodwinning in ernstige mate bedreigen. Thans: Balken, steen en puin Op deze hoogte komt straks de oprit naar de brug over de Haar lemmertrekvaart. Chr. school slechthorenden en spraakgebrekkigen Gisteren werd een ouderavond gehou den van de christelijke school voor slechthorenden en spraakgebrekkigen aan de Hoge Morsweg. Na bezichtiging van het werk van de leerlingen werd in een lokaliteit bij de Maranathakerk aan de Lage Morsweg vergaderd. Het stich tingsbestuur van het christelijk Ortho- j pedagogisch instituut onder leiding van I voorzitter A. Huigens, wees de ouders erop, dat een Stichtingsvorm voor deze school niet juist is. De christelijke school 1 is de school van de ouders. Nu alle be- ginmoeilijkheden zijn overwonnen en er een groeiende school is, acht het bestuur 1 de tijd gekomen om de ouders actief te betrekken bij het beheer en beleid van de school. In 1960 werd mede dank zij het voortreffelijke werk van de penning meester, de heer Arentshorst, het voort bestaan van de school verzekerd. Het hoofd, de heer W. van Engh.werd dank gebracht voor zijn vele werk. De school telt nu 39 leerlingen, heeft drie leerkrachten en krijgt binnenkort een logopedist. Een oudervereniging werd deze avond opgericht. Het stichtingsbestuur treedt als bestuur van de oudervereniging op. Een commissie uit de ouders werd ver zocht, de verenigingsvorm voor te berei den door het maken van statuten enz. Mr. K. P. van der Mandele, voorzitts: van de Universiteitsraad van de Stich ting Leidsche Universiteits-Fonds, aan wie binnenkort de Universiteitspennir." zal worden uitgereikt. Deze penning, die enige jaren geleden werd Ingesteld als huldeblijk voor personen, die zich op bij zondere wijze verdienstelijk hebben ge maakt voor de Leidse Universiteit, werd reeds enige malen toegekend. De uitrei king aan de heer Van der Mandele. die onlangs zeventig jaar is geworden en toen is afgetreden als voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, zal geschieden na de dies-rede op 8 fe bruari in de Stadsgehoorzaal door de rector-magnificus prof. mr. J. V. Rijp- perda Wierdsma. VOOR KOUDE DAGEN Wijnhandel BOOM Slijteri,, Kraaierstr. 1 (bij de brug) Tel. 20229 reeds dicht was genaderd. De chauffeur moest het stuur omgooien en kwam daardoor in botsing met een tegemoet- rijdende personenauto. Verdachte zag niet in waarom zij schuld had. „Volgens getuigen keek u niet goed uit en stak u over ondanks het feit, dat uw metgezel tijdig terugweek en u nog waarschuwde voor het gevaar," merkte de kantonrechter op. „Gelogen, anders niet", aldus verdachte. „U keek niet uit en dat had uw leven kunnen kosten", voerde de officier aan. Hij eiste f 25 boete subs. 5 dagen. „Ik ben het er niet mee eens" repliceerde verdachte en weg was zij. Nadat zij was teruggeroepen vonniste de kantonrechter conform, waarna hij verdachte er met nadruk op wees dat zij van geluk mocht spreken nog in leven te zijn, dankzij de vracht wagen-chauffeur. Boekje kopen „Ik zoek rechtspraak en ben onschul dig, dus ga ik in hoger beroep", riep een 53-jarige winkelier uit Leiden uit omdat hem ten laste was gelegd, dat hij op de hoek Kort Rapenburg-Noordeinde met zijn auto geen voorrang had gege ven aan een bakfiets, die rechtdoor ging terwijl verdachte rechtsaf sloeg. „Hij stond vóór het stoplicht achter mij en niet naast my en de politie heeft er niets van gezien", aldus verdachte. De verba lisant had een en ander wel degelijk ge zien. Nadat verdachte had beweerd, dat hij al 18 jaar chauffeerde en ter zitting bleek, dat hij van voorsorteren noch voorrang een duidelyk begrip had, kreeg hij van de kantonrechter de raad eens een boekje over de verkeersregels te ko pen. De eis werd f 15 subs. 3 dagen. „Te weinig", vond de kantonrechter, dus maakte hy er f 25 subs. 5 dagen van. De parademuziek, die hedenoch tend in de grote hangar van het marinevliegkamp Valkenburg weer klonk, werd niet alleen ter gelegen heid van de verjaardag van prinses Margriet ten gehore gebracht; een 28-tal officieren werd n.l. beëdigd. De troepen stonden in verband met de koude in de hangar opgesteld, maar toch konden enige manschap pen zich niet meer staande houden. Als een blok smakten zij met ge weer en al tegen het harde beton. De rode kruisdienst van het vlieg kamp heeft handenvol werk gehad. Nadat de commandant, kapitein ter zee vlieger J. C. Petschi, de eedsformule puntsgewijs uiteen had gezet, ging hij over tot de beëdi ging van de officieren. Dit waren o.a. uit Leiden en omgeving de of ficieren van vakdienst der tweede klasse G. J. de Jong (Oegstgeest), P. A. de Moor (Zoeterwoude) en L. Beckers (Katwijk aan den Rijn); de luitenants ter zee van speciale diensten der derdeklasse Konink- lijke-marine-reserve ir. F. de Fouw en F. J. M. van Oudenhoven, beiden uit Leiden en ir. P. T. Smulders en mr. J. J. H. Gerritzen uit Wasse naar. Op deze foto ziet men hoe kapi tein Petschi de officier van vak- dienst P. A. de Moor de eed af neemt. Geheel links L. Beckers, tweede van rechts G. de Jong. (Foto LD./Holvnr

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3