IPUROL GERSTENMAIER RIEP BEELD VAN NIEUW DUITS RIJK OP Maar geen machtsdromen meer K?3Dami>o Verschil van mening tussen de vakbonden en directie van N.S. paardevlees Agenda Kerkelijk L even Met een enkel woord t e DONDERDAG 19 JANUARI 1961 Staking in België uiterlijk dinsdag geheel ten einde België is weer aan het werk getogen. De treinen rijden weer normaal. In de havens van Antwerpen, Gent en Zee- brugge worden de schepen gelost en ge laden. Nadat het A.B.V.V. opdracht had gegeven in de Borinage het werk te her vatten, zijn ook daar de meeste sta kers gisteren weer aan het werk gegaan. Er zijn thans nog drie gebieden waar hier en daar nog wordt gestaakt: Char leroi, Luik en La Louvière. Ook daar verbetert de toestand echter van dag tot dag. In Charleroi zijn reeds verscheidene kolenmijnen weer aan het werk, ook in de metaalindustrie komen de arbeiders weer opzetten. In het gebied van Luik ligt alleen de zware industrie nog stil, doch in de machinefabrieken en de mij nen wordt vrijwel overal weer gewerkt. In de Borinage heeft het personeel van enige elektrische centrales gevraagd, dat de militaire bezetting zou worden teruggetrokken alvorens het weer aan het werk zou gaan. Dat is toen gebeurd. Een wat vaag communiqué van het A.B.V.V. deelde gisteren mede, dat za terdag nader zal worden beslist over de houding van de vakbonden in Wallonië. Men meent daaruit te lezen, dat ook Renard bakzeil zal moeten halen en dat het bestuur van de socialistische partij hem het uitstel tot zaterdag heeft ge gund om hem in staat te stellen zijn gezicht te redden. Er is namelijk één omstandigheid, waar hij niet meer te genop kan: ook wanneer er nog volge lingen van hem zijn, die willen blijven staken, dan worden ze door de nood in hun gezinnen, waar vrouw en kinderen moeten leven van uit Vlaanderen gezon den voedselpakketten nu toch gedwon gen het werk weer op te nemen. Mede als gevolg daarvan bestaat de verwach ting dat de staking aanstaande maan dag, uiterlijk dinsdag, wel zal zijn ver lopen. Arme auto In het donker schoof een 30-jarige Rotterdammer in zijn auto, die hij ruim een week geleden op een par- keerterrein in de stad had gezet. Hij I wilde het stuurwiel vatten, maar H greep in het nietsBij een ver- m dere inspectie bleken ook alle in- strumenten van het dashboard ver- dwenen te zijn. Zélfs de motor was' uit de auto gesloopt! Droeve plechtigheid in Utrecht Honderden mensen hebben gistermor gen op de derde algemene begraafplaats Tolsteeg in Utrecht de begrafenis bijge woond van het gezin Bécude, dat zater dag in de Plompetorengracht in Utrecht verdronk nadat zijn auto in het water gereden was. Het gezin bestond uit de 36-jarige J. H. L. Bécude, d£ 31-jarige mevrouw J. H. Bécude-van Beest, de 3-jarige J. H. G. en de 1-jarlge J. H. L. Béoude. In de aula sprak de hervormde predikant G. Gerbrandy. Sprokkels (Van onze t.v.-medewerker) In „Pas geperst" had Pi Scheffer weer een nogal bont gezelschap bij toer beurt te presenteren Een typisch com mercieel programma, waartegenover de schrille kreten van deze omroep tegen de commerciële t.v. een beetje eigen aardig aandoen. Trouwens, ze warmen zich op dat punt aan elkaar, want als men nu eens even terugdenkt aan het gepasseerde weekeinde, waarop een to venaar flessen Vermouth liet verschij nen en verdwijnen met etiketten, voor ieder zichtbaar het merk dragend, als mede het merendeel van buitenlandse filmseries, zoals de shows van Perry Como, Vader weet het beter, Walt Dis ney, Interpol, Hitchcock en ga zo maar door, altegader produkten van de ver foeide commercie uit het buitenland, die zonder blikken of blozen hier wor den vertoond. Terecht, naar ons oor deel, maar praat dan niet zo ingewik keld over de „horreur" van de commer ciële t.v. Zo. dat moest ons eens even van het bezwaarde hart, waarmee niet gezegd wil zijn, dat de overheid geen strenge maatstaven moet aanleggen om het tweede kanaal op een verantwoord niveau te houden. Cruys Voorbergh, wat gehaast, maar uiterst deskundig en toegewijd, voerde de kijker rond doo hret befaamde eta blissement van Madame Tussaud. Bij ons weten is Benjamin Franklin nim mer president van de V.S. geweest en Tan ja Koen geen koningin, maar wie zal het deren? Ze waren in 'ieder geval mensen tussen de machtigen, waarvan de kijker er heel wat te zien kreeg. De Jiddische liederen werden in een overmatig felle regie nog onstuimiger gebracht dan een vorige maal, maai* de presentatie van Willy Brill was wel rustbrengend. Attentie, de wat droge, maar solide rubriek van Van Campen .leverde een verrassing op. Daar kwam Leonard de Vries rustig en zonder pretentie lees vertellen over de lepra en (het tekort in) de bestrijding. Dat was in de roos van de schande onzer wereld, diep be schamend en misschien nog het ergst van al in brede kringen totaal on bekend .Daaraan is nu, wat Nederland betreft, een eind gekomen Een boeiend „item" goed gebracht. In gemeenschap werd de dag beslo ten. Jammer was, dat men zich niet de moeite had gegeven overdag de omtrek van de als een lustoord gelegen Hezen- berg op film vast te leggen. Trouwens, ook de avondwijding leek ons in een vorm, die te weinig was afgestemd op een ruimer publiek, waardoor men on getwijfeld minder mensen zal hebben aangesproken dan tot de mogelijkheden behoorde. HONDERDDUIZEND LEPRALIJDERS IN INDONESIË Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Volksgezondheid heeft meegedeeld dat er in Indonesië ongeveer 100.000 lepralyders zijn. In Djakarta zijn er alleen reeds 3.490. Advertentie WfiEÏ in handen en voelen (Van onze correspondent in Bonn) Hartstochtelijk betoogde gistermiddag in Bonn de president van de Bondsdag Gerstenmaier, dat het Duitse Rijk niet heeft opgehouden te bestaan toen Hitler-Duitsland in mei 1945 in elkaar stortte. „Het vaderland der Duitsers is blijven bestaan, ook al zuchten op het ogen blik 17 miljoen Duitsers in Oost-Duitsland onder het juk der commu nisten", aldus Gerstenmaier in een speech voor de Bondsdag in Bonn. De herinnering aan het begrip „Duitse Rjjk" is in geheel Europa nu eenmaal altijd verbonden met Hitiers streven naar macht. Het Duitse eenheidsstre- ven, dat bij de gemiddelde Westeuro peaan en zeker bij de Oosteuropeanen op dit moment nauwelijks op sympa thie stuit, zal thans eerder met meer dan met minder argwaan worden be keken. Men zal, na het aanhoren van de woorden „nieuwe Duitse Rijk" gaan denken aan een niet slechts economisch en financieel machtig Duitsland - ge lijk de Bondsrepubliek reeds is! - maar ook nog aan een groot Duitsland dat in het hart van Europa onder minder evenwichtige bestuurders dan Adenauer Gerstenmaier en de zijnen, een voor het Westen gevaarlijke rol zou kun nen spelen. Het gaat hier om gedach ten die de erfenis vormen van een bloedig verleden en die ongetijwijfeld een tragische noot in het Duitse stre- van naar eenheid vormt! Korter werken bij Spoorwegen De directie van de Nederlandse Spoor wegen is bereid medewerking te verle nen aan een voorstel om met ingang van de winterdienstregeling 1961-1962 de arbeidstijdverkorting bij de N.S. in te voeren, zo vernemen wij van de zijde van de vakbonden. Deze vakbonden staan evenwel op het standpunt, dat realisering van deze ar beidstijdverkorting reeds met ingang van de zomerdienstregeling zou kunnen geschieden. In de organisaties beraadt men zich thans over deze kwestie. Afhankelijk hiervan zijn plaatselijke en regionale commissies waarin ver tegenwoordigers van de bedrijfsleiding van de N.S. en van de vakbonden zit ting hebben doende om te onderzoe ken welke consequenties de arbeidstijd verkorting zal hebben en welke techni sche en organisatorische maatregelen fiienen te worden genomen om de extra firoduktiviteitsruimte te creëren. Tussen de ministers Korthals en zyi- ctra alsmede staatssecretaris Stijkel enerzijds en de directie van de Ned. Spoorwegen anderzijds zijn besprekin gen over de arbeidstijdverkorting ge voerd. De regering staat op het stand punt dat de invoering van de arbeids tijdverkorting geen uitbreiding van het personeel met zich mee mag brengen, terwyl voorts geen tarieven zullen mo gen worden verhoogd en het dienstbe toon van de spoorwegen aan het rei zend publiek en aan de verladers geen vermindering mag ondergaan. In vakbondskringen denkt men niet alleen aan de invoering van de vijf daagse werkweek, maar ook, zo de in voering hiervan voor al het personeel met geheel zou mogen gelukken, aan een extra vrije dag, waardoor het aan tal vrije dagen per drie weken op vier zou komen. Door de Spoorwegen wordt eveneens onderzocht welke invloeden de invoering van de vijfdaagse werkweek in het alge meen heeft op het forensen- en goede renverkeer. De erfenis van een bloedig verleden Aanleiding voor deze speech waren twee feiten: ten eerste, dat de Bondsdag bij monde van Ger stenmaier, Adenauer met zijn 85ste verjaardag feliciteerde. Ten twee de, dat het gisteren 90 jaar geleden was dat Bismarck het Eerste Duit se Rijk stichtte, na de Duitse zege op Frankrijk. Adenauers leven overspant, zo zei Gerstenmaier. drie perioden van de Duitse geschiedenis. Men kan er het begin van het Duitse Rijk van Bismarck in zien, men ziet er ook de Republiek van Weimar (1919-1933) in en men ont moet er thans het gespleten Duitsland in. Daaraan knoopte Gerstenmaier zijn betoog over het Duitse Rijk vast, waar over het laatste woord nog wel niet gesproken zal zijn Immers, Gerstenmaier - een man van importantie in de regeringsparty de C.D.U., voorts een zeer vooraanstaan de evangelische kerkelijke leider en ten slotte een overlevende van de opstand op 20 juli 1944 tegen Hitier - betoog de dat het Duitse Rijk in 1945 niet is weggevallen. Het vaderland der Duit sers, van alle Duitsers, leeft nog altijd. De huidige Bondsdag, het Bonner par lement, moet men zien als de wettelijke plaatsbewaarder van het parlement van een verenigd Duitsland, dus van een nieuwe Rijksdag, zoals voor 1933 in alle eer en deugd bestond. De 100ste ge boortedag van de stichting van het Duitse Rijk van 1871 hoopte Gersten maier te kunnen vieren in een vrij en verenigd Duitsland temidden van 'n we reld in vrede. Politieke sensatie De Bondsdagvoorzitter liet er even wel onmiddellijk op volgen dat ten deze aan het begrip Duitse Rijk beslist geen wraak of gëweldgedachten mogen wor den gekoppeld. Men kan, zo verklaar de hij, alleen dat nieuwe Duitse Rijk wensen, indien men te verstaan geeft daarbij niet te denken aan een nieuwe machtige staat Duitsland en indien men niet opnieuw droomt over Duitse macht. Ook een nieuw Duits Rijk - dat wil dus zeggen: een verenigd Duitsland - moet zijns inziens nauw verbonden zijn met het Westen en een onderdeel uitma ken van een vrij Europa. Ondanks deze zachtere tonen heeft Gerstenmaier met zijn speech een ze kere politieke sensatie veroorzaakt! VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 m.). AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de Jeugd. 18.30 Dansmuziek. 18.45 Sport- praatle. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr.ork. en -koor. 21.15 Boekbespr. 21.30 De vlag in top: feestprogr. t.g.v. de 18e verjaardag van H.K.H. Prinses Margriet. 22.30 Nws., beursber. uit New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). KRO: 18.15 Sportrubr. 18.30 Kamermuz. 18.50 Soc. perspectief. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ensemble. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodiekenparade. 22.00 Or gelconcert. 22 30 Nws. 22.40 Avondover- dienklng. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.25 De muziek der volkeren, muzik. le zing. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA1 NTS: 20.00 Journ. 20.20 Van Varen, film gemaakt ln opdracht v. d. Koninkl. Nederl. Reders Ver. t.g.v. de verjaardag v. H.K.H. Prinses Margriet. KRO: 20.40 Kumstact. 21.10 Twee oude dames openen het vuur (Zwei alten Damen feuern)t.v.- spel. VOOR VRIJDAG 20 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding/WW VARA: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- ultz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en fram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole-ork. 4.00 Lichte muz. 14.25 Voordr. 14.45 Gram. 15.00 Joodse muz. 15.15 Promenade-ork. en sol. VARA: 16.00 Orgelspel en zang. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. teenagers. 17.53 Act. Advertentie VOOR PRIMA vakkundige bediening. Nieuwe Leidse Paardenslagerij HOGEWOERD 135 DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „La traversée de Paris". 7 en 9.30 uur nam. Gerry Restaurant Van der Heyden: Bondsver gadering van leerkrachten by het Nyver- heidsonderwijs. 8 uur nam. Restaurant Van der Heyden: Vergade ring Alg. Vervoerscentrale. 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Jaar vergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. afd. Lelden. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle .Kasteel in Zweden". 8 uur nam, Stadsgehoorzaal (grote zaal): Abonne mentsconcert Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solist Gérard Sou- zay. 8 uur nam. Zomerzorg: Filmavond Ver. oud-leer lingen der Ambachtsschool over het Hoogovenbedrijf. 8 uur nam. afnaqqna :3xnssoido PICTOGRAM 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezenl Idee: F. J. v. d. Meyden, Leiden Minister-president bij NTS De minister-president, prof. De Quay, heeft gisteren vergezeld van zyn echt genote, een bezoek gebracht aan de stu dio en andere gebouwen van de Neder landse Televisie Stichting te Hilversum. Ook de regeringscommissaris voor het radiowezen, de heer M. van Veen, was by dit bezoek tegenwoordig. Het gezelschap werd rondgeleid door de voorzitter der N.T.S.de heer E. A. Sehüttenhelm. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld C. Vos te Bennekom. Aangenomen naar Heme- lum R. P. IJtsma, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Vuren en Dalem. Be roepen te Wezep T. Langerak te Vinke- veen. GEREF. KERKEN (Vrygeniaakt) Aangenomen naar Eindhoven G. van den Brink te Veendam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Onstwedde J. P. van de Boomgaard te Theslnge. EVANO. LUTI1. KERK Beroepen te Amsterdam (vac. dr. G. J. Lindljer) K. Bervellng te Edam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Glessendam, Meliskerke en Oostkapelle Chr. van Dam te Rotter dam-Zuid. BINNENLAND Een drietal schoolkinderen had aan een tuinder gevraagd mee te mogen rijden vanaf de Wateringse veiling naar de Zwet. De tuinder stemde toe en ruimde voor het drietal, vlak achter de cabine van zyn vrachtwagen, een plaatsje in. Onderweg ging de 6-jarige A. Dame staan. Hij werd van de auto geslingerd en kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht. De tuinder, die hevig geschrokken was, ging naar het kind toe, maar het bleek reeds aan zyn bekomen verwondingen te zyn overleden. De 10-jarige longen J. M. Platvoet uit het dorp Lonneker (gemeente Ensche de) kreeg vorige week woensdag by het spelen van een andere Jongen een klap met een stok tegen het hoofd. HU werd naar het R.-K. Ziekenhuis te Enschede overgebracht waar operatief moest worden ingegrepen. Thans is hy overleden. deman uit Amsterdam ls gistermiddag van een tien meter hoge steiger bij een bouw werk aan de van Boshuizenstraat ln Am sterdam gevallen. Met ernstige verwon dingen werd hij naar het Weesperpleln- zlekenhuis overgebracht. De opperman was bezig met het losmaken van een naar boven gehesen kruiwagen, waarby een bevestlglngshaak van ae steiger brak, waarna de steiger instortte. In een bedrijfspand aan de Vierha- venstraat te Rotterdam heeft de 50-Jarlge Uftmonteur G. van den Ouweland uit de Steenwijklaan ln Den Haag gistermiddag het contragewicht van een fift op zyn hoofdgekregen; Met zeer ernstige verwon dingen aaq het hoofd is hy ln net zieken huis opgenomen. De Raad voor het Midden- en Klein bedrijf heeft ln zijn gistermiddag ln het fiebouw van de Sociaal-Economlscne Raad n Den Haag gehouden vegaderlng beslo ten een commissie ln te stellen die zal nagaan of er mogeiykheden zijn een spaarfonds te verbinden aan een opleiding tot ondernemers ln het midden- en klein bedrijf. Het schijnt de bedoeling te zijn, Indien de commissie tot de conclusie komt, dat 'n spaarfonds te verwezenlijken ls, een gepremieerde spaarregeling op te zetten. Jonge ondernemers kunnen op die wijze financiële steun krygen by de vesti- ging- De 61-Jarlge schipper W. de Boer, uit Rotterdam afkomstig, raakte met zyn hoofd bekneld tussen het dek van zyn schuit en een U-balk van de Spuibrug in Den Haag toen hij, op de voorplecht staande, zijn schuit onder de brug door trachtte te trekken. Met ernstig letsel aan het hoofd ls hy eerst naar het ziekenhuis Zuldwal en later naar de Ursulakllniek ln Wassenaar vervoerd. In het Wllhelminagasthuls te Am sterdam ls overleden de 73-Jarige mevrouw J. C. Dekker-8tolk. Enige dagen geleden heeft zQ, vermoedelijk bij het ramen lap pen, het evenwicht verloren en ls toen uit een keukenraam op de tweede etage naar bulten gevallen. - Het wrak van het 130 ton metende motorschip „Gerjo", dat op 3 Januari J.l. in de Maas nabij Panheel tot zinken kwam, is gisteren geborgen. BUITENLAND In het Franse departement Alpes Ma- rltimes (Nice en omgeving) zyn 33 leden van het Algerynse Nationale Bevrijdings front (FLN) gearresteerd. Onder hen be vinden zich een districtsleider en enkele afdelingsleiders. Tevens is een hoeveelheid wapens en munitie ln beslag genomen. - De Westdultse regering heeft 50 ton gedroogde vis en 230 ton melkpoeder voor de hongerende bevolking van de Kongo lese provincie Kasai beschikbaar gesteld. Tussen 1 en 10 Januari zyn ln Al gerije twintig Franse soldaten gesneuveld, aldus heeft het hoofdkwartier van het Al gerijnse opstandellngenleger (A.L.N., Ar mee de Llbératlon nationale) meegedeeld. Drie Fransen sneuvelden ln een hinder laag bij DJelfa, op 3 Januari. De republiek Malagasy (Madagascar) ls van plan het lidmaatschap van de Euromarkt (Europese Economische Ge meenschap) aan te vragen, aldus ls in de hoofdstad Tanarive vernomen. President Tsiranana heeft tegenover journalisten van Franse bladen verklaard dat het offi ciële verzoek spoedig zal worden inge diend. Het 2.146 ton- metende Bulgaarse vrachtschip „Chipka" ls ln het Kanaal, ter hoogte van Brest, door twee Franse tor- pedobootjagers aangehouden en vervol gens naar Brest opgebracht, waar een on derzoek naar de lading wordt Ingesteld. Er is voor de aanhouding geen reden opge geven. Naar aanleiding van het bericht, dat de 56-Jarlge Amerikaanse filmster Dick Powell zou gaan scheiden van zijn 37- Jarige echtgenote-filmster June Allyson. heeft Powell echter in Hollywood te ken nen gegeven dat er een kans op verzoe ning is. Hij verklaarde: „Ik houd nog steeds van June en lk ben er zeker van dat zij dezelfde gevoelens ten opzichte van my koestert. Ik hoop, dat wy de zaak nog kunnen regelen". zaken tegen Israël belaste centrale toor van de Arabische Liga heeft In Da mascus meegedeeld, dat films, waarin de Hollywood-ster Paul Newman optreedt, niet ln Arabische landen mogen worden vertoond. Als reden voor het verbod werd opgegeven: „Newman steunt het Zionis me moreel en materieel". De in Mondsee, ln Oostenrijk woon achtige zoöloog Wolfgang Abel heeft een toestel uitgevonden, waarmee het moge- ïyk ls het geslacht van hoenders vast te stellen voordat zelfs de eieren zyn be broed. Deze uitvinding wordt van zeer groot belang geacht voor de hoenderfok- De universiteit van Leuven heeft tien nieuwe doctors honoris causa benoemd: Prins Albert van Luik, drie kardinalen en zes buitenlandse professoren. By de kar dinalen ls ook Bernard Alfrlnk, aartsbis schop van Utrecht, die het eredoctoraat ln de theologie krijgt aangeboden. De plech tige overrelking zal 2 februari plaats vin den. Premier Nehroe van India heeft woensdag op een persconferentie in Nieuw-Delhi verklaard, dat bepaalde bui tenlandse diplomatieke missles betrokken zijn geweest bij de spionage-activitelt, die men enige tijd geleden in India op het spoor is gekomen en die ln december ge leld hebben tot de arrestatie van enkele Indiase ambtenaren. Nehroe wilde niet zeggen om welke buitenlandse missies het hier gaat. Wel zei hjj dat de spionage niet vaxa veel betekenis is geweest. Premier Ben Goerion van Israël ls gisteren voor veertien dagen met vakantie gegaan. De kabinetscrisis blijft daardoor voorlopig onopgelost. Voor zyn vertrek heeft Ben Goerion president Ben Zwl een brief geschreven, waarin hij enkele van zijn beschuldigingen tegen de ministeriële commissie, die een onderzoek naar de zaak Lavon heeft ingesteld, heeft teruggenomen om een uitbarsting van de crisis te voor komen. Zoals bekend ls de verhouding tussen Ben Goerion en een deel van zyn kabinet gespannen. De ministeriële com missie heeft n.l. ex-minister Lavon, door Ben Goerion schuldig geacht aan een mis lukte veiligheidsoperatie, van alle blaam gezuiverd. Ben Goerion ls het met deze conclusie niet eens. De 63-jarige Vosburgh, wiens vrouw en elf van zijn vyftien kinderen by een brand in Bedford in de Canadese staat Quebec om het leven kwamen, zal wegens moord vervolgd worden. Op 29 december werden de lichamen van de vrouw en kinderen gevonden ln de resten van hun houten woninkje, dat in vlammen was opgegaan. Vosburgh heeft ontkend, dat hij de deur van het huisje niet had willen openmaken toen de brand woedde en dat hij stookolie op de vloer had gegoten om het vuur aan te wakkeren. Vosburghs 18- Jarige zoon heeft verklaard dat zyn vader gedreigd had zijn moeder te zullen ver moorden. In Novl Vinodolskl bij de Adriatlsche kust in Joego-Slavlë is een bus, waarmee arbeiders naar huis gingen, van een berg weg in een ravyn gestort, zo ls gisteren in Rijeka vernomen. Acht inzittenden kwa men om het leven en 21 werden gewond, van wie enkelen zwaar. By een incident ln de Tunesische plaats Kalroean zyn vier burgers en een politieman cm het leven gekomen. Aan leiding tot de botsing zou de overplaat sing van een onderwijzer zyn geweest, vol gens een bericht van het Tunesische nieuwsbureau. Een groep betogers had ge poogd andere onderwyzers tot een staking te bewegen uit protest tegen de overplaat sing van hun collega waartoe om disci plinaire redenen was overgegaan. Op last van de Libanese regering ls de grens met Israël sinds dinsdag voor alle verkeer gesloten. Tevoren konden dl- Êlomaten en personeel van de Verenigde aties de grens overschryden. Volgens het Oostdultse persbureau A.D.N. heeft een woordvoerder van het Oostdultse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren krachtig geprotesteerd te- Gulden Vlies: Komkommeravond Chr. Boeren- en Tulndersbond en Coöp. Groen- tenvelllng. 7 uur nam. Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. B. de Boer over de problematiek van de bezitsvorming. 8 uur nam. PredikerEvangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Vergade ring Filmliga. 8 uur nam. ZATERDAG Doelenkazerne: Beatrixbal res. officie ren A.V.N. R.O. en A.RK.O. 8.30 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk 10-11 uur, voorm.; bijbelstudie; 11 uur, ds. H. K. la Rondelle van Delft. In den Vergulden Turk: Cocktail-party gouden Jubileum N.R.V. 46 uur nam. Restaurant v. d. Heyden: Verg. Christ. Hist. Unie. 3 uur nam. ZONDAG Ons Centrum (Hooigracht 84)Huma nistisch Verbond. Spr. dr. D. H. Prins ,Voor de deur van de kerk". 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorrr MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. Tweede ronde kleurendiawed strijd. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Gem. Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Arlbo „Mlssa Solemnis" van Beethoven. 8.15 uur nam. Oegstgeest: (Witte Huls)Viro en Ver. „Oost en West Spr. mr. dr. C. Berkhouwer over Formosa en Japan. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. tot bevordering van de welsprekendheid. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Jaarvergade ring Vita Nova. 9.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van werk van Wlm Bors, Johannes van Hoften en dada-documenten (tot 5 februari) Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leidse tekenaars (Werkd 104 uur; 's zondags 14 uur (Tot 23 lanuarl) Ryksmuseum Geoiugie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur DE BIOSCOPEN Studio „Het laatste rendez-vous". 18 Jaar. (Brief encounter). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Let's make love". 14 Jaar Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Nonnen voor het vuurpeloton". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Orfeu-negro". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: ~.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Nooit op zondag". 18 Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kex „De zwarte ridder". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: „Al Capone". gen de aanhouding door een Frans oor logsschip van een opleidingsvaartuig de Oostdultse koopvaardy, de „Helt van nrlch Heine". Dit vaartuig werd volgens de woordvoerder woensdagochtend ter hoogte van Gibraltar door een Franse oorlogs bodem tot stoppen gedwongen en door zocht. VARA: 18.00 Nv/s. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Trekking van de actie Kruis of munt. 19.55 VPRO-Nws. 20.00 Nws. 20.05 Het leven van Menno Simonsz, le zing. 20.15 Pianorecital. 20.35 Hoe zien zij ons, lezing. 20.50 Nederlands-Vlaams Cultureel contact, lezing. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Qulzprogr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Blljardrep. 23.14 Muziek-revue. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Vraagbaak voor de dames. 14.00 Klavecimbel- en zangrecltal. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Zangrecital. 17.00 Boekbespr. v. d. Jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Amateurprogr. KRO: 18.20 Tussen Dijk en Duin, klankb. 18.50 Regeringsultz.Bmlgratlepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Polit. lezing. 19.4 Verz. progr. v. d. millt. 20.30 Avondcollege. 21.00 Cabaret. 21.40. Jong-oud-eeuwlg, Godsd. gedachtenwlsseling. 21.55 Cello-re cital. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Op weg naar eenheid?, lezing. 22.55 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18—20 uur) Richard Wagner: I. uit „Lohengrin": Voorspel - Elnsam ln trüben Tagen - Nun sel bedankt - Nie solist du mlch be- fragen - Treullch geführt zlehet dahln wo euch der Segen der Liebe bewahr - Das süsse Lied verhallt, wir sind allein - In fernen Lande, unnahba euren Schritten - Mein lieber Schwan, ach, die- se letzte traur'ge Fahrt - Finale. Otto von Rohr, bas (Koning Heinrlch), Lorenz Fehenberger, tenor (Lohengrin) - Annelies Kupper, sopraan (Elsa von Bra bant), Helena Braun, mezzo-sopraan (Or- trud). Hans Braun, bariton (heraut van de Koning), Koor en Symphonie Orkest van de Beierse omroep. Dirigent: Eugen Jochem. a ttM II. uit „Die Walküre" le bedrijf: Voor spel - Wes Herd dies auch sei - Tragst du Sorge, mlr zu vertraun - Schlëfst du, Gast? Maria Müller, sopraan (Siegllnde), Wolfgang Windgassen, tenor (Slegmund), Josef Greindl, bas (Hunding); Württem- bergs Staatsorkest, Stuttgart. Dirigent: Ferdinand Leitner. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverz. KRO: 20.30 Filmrep. over Azië. 21.15 Sportact. 21.40 Avondcollege Nederlands. 22.10 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Recital. 13.15 Brlevenbeantw. 13.45 Meded. 13.55 Weer- ber. 14.00 Nws. 14.10 Hoogtepunten uit de programma's van de afgelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.30 Ge- luidskron. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.65 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Work shop. 21.00 Ork. conc. (Om 21.40-21.55 lezing). 22.30 Hoorsp. 23.00 Nws. en oomm. 23.30 Koorzang. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ir.. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Dansmuz. 13.15 Pianospel. 13.31 Ge var. muz. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's lagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.24 Sport. 20.31 Hoorsp. 21.00 Hoorsp. 21.31 Discussie. 22.15 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Dansmuz. 0.31 Orgelspel. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.40 Gram. m. comm. 19.00 Nws. en weer ber. 19.15 Un ballo ln maschera, opera. 21.45 Nws. en weerber. 23.35 Kamermuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 18.30 Nwe Ïram. 19.00 Nws. 19.20 Sol. conc. 20.00 'ldello, opera (2e deel). 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Liedjes. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.20 V. d. sold. 18.60 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Liederen. 20.00 Ork. conc. 21.30 Koorzang. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: Geen opgave ontvangen. Jaar. Zon- 90 Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 u„ zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Schmutziger Engel, 14 Jaar. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur Verraad op bevel, 14 Jaar Donderdag 8 uur Mon Oncle. elke leeftyd. Zondag en woens dag 2.30 uur Teenager melodie, elke leeftyd. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend zyn de Doeza-Apotheek. Doeza- straat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek Haven 18. c-.ef. 20085. BIJ geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op I St.-MorLtz m. d. 1 m. doktersteleioon 22222. 1 Zermatt m, d. 1 m. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) Amsterdam onbewolkt zzo Den Helder onbewolkt z Ypenburg onbewolkt zo Vlissingen zwaar bew. zzo Eelde onbewolkt zo De Bilt onbewolkt zo Tweube onbewolkt ozo Eindhoven onbewolkt ozo Z.-Limburg onbewolkt o Helsinki geh. bew. 5 0-50 5-0-4 0 3 0-60 6 2-20 3-0-6 0 2-0-5 0 2 1-70 3 1-60 3 10 0 1-0-3 0.2 Stockholm onbewolkt wzw 2-0-6 0 Oslo geh. bew. w 1-3 -12 0 Kopenhagei onbewolkt zzo 9-1-3 0 Aberdeen regen zo 8 5 4 2 Londen gen. bew. zo 4 4 2 0 Brussel onbewolkt zzo 2 3-30 Luxemburg onbewolkt o 2-1-9 0 Parys geh. bew. zo 2-1-3 0 Boraeaux zwaar bew. ozo 4 10 4 0 Grenoble geh. bew. ono 14 0 0 Nice zwaar bew. nnw 5 12 3 0 Beriyn onbewolkt ozo 6-4-11 0 Frankfort onbewolkt no 2 -1 -12 0 Mtlnchen onbewolkt o 1-7 -16 0 Zürlch geh. bew. ozo 1 -4 -5 0.1 Genève geh. bew. n 2 1-20 Locarno geh. bew. nno 1 3-1 Wenen zwaar bew ozo 6 -4 -13 0 Innsbruck onbewolkt w.stil -3 -17 0 Athene half bew. nno 8 8 1 0.1 Rome onbewolkt w.stil 12 -1 0 AJaccio onbewolkt nno 3 12 1 0 Madrid geh bew w.s>tll 9 4 0 Mallorca onbewolkt w.stil 14 0 0 Lissabon licht bew. n 5 14 9 1 Hoeveel sneeuw ligt er? Duitsland cm. sneeuw ln 6klgebled 90 Peldberg Oberstdorf Garrmlsch P. Braunlage Zwitserland Ad el boden 80 Arosa 100 Davos m. d. 1 m. Engelberg 100 Gstaad 90 Grindelwaild 60 Mürren 80 Oostenryk cm. sneeuw ln skigebied Berwa/ng 76 Kl'tobühel 60 Seefeld 50 Igle 60 Lech 70 Saalbach 30 Mailnltz 190 Frankryk Chamonlx Megève Val d'Isére VaiHoire Alpe d'Huez 220 150 200 140 280

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2