Laatste nieuws CHRISTENDOM EN CULTUUR De politie en de samenleving Willem van Otterloo dirigeerde 1000 concerten met het R.O. DONDERDAG 19 JANUARI 1961 Streekvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond Gisteravond hielden de afdelingen Leiden-Centrum, Noordwyk, Oegstgeest, Voorschoten, Valkenburg en Wassenaar van de Ned. Chr. Vrouwenbond een zeer goed bezochte streekvergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Drs. J. W. van Hulst uit Amsterdam sprak deze avond over „Christendom en Cultuur". Na een inleidend woord van de pre sidente van de afdeling Leiden, mevr A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg. hield de presidente van de afdeling Wassenaar een korte meditatie. De lezing van drs. Van Hulst werd op toepasselijke wijze omlijst door zang van het Zangkoor van de afd. Voorschoten o.l.v. mevr. L. Huizinga-Bliedel en declamatie van mevr. H. Siljee-Den Ouden, presidente van de afdeling. Oegstgeest. De heer Van Hulst realiseerde zich volkomen, dat zijn toehoorsters zich af vroegen. wat zij als christenvrouwen met cultuur te maken hadden en op wel ke wyze zij het christendom en cultuur tegen elkaar moesten afwegen. De moei lijkheid schuilde, aldus spreker, in het feit. dat slechts weinigen een goede de finitie kunnen geven van het begrip: cultuur, want anders zou men direct weten welke plaats de mens in het al gemeen, hetzij actief, passief dan wel creatief ten opzichte van de cultuur in neemt. Cultuur wil vanouds niets anders zeggen dan het bebouwen van het land, waarbij de landbouwer reeds eeuwen lang heeft geworsteld tegen de machten van de natuur op straffe van een totale ondergang van zijn gewassen c.q. zijn eigen levensvatbaarheid. Daar dus tus sen de natuur en cultuur bepaalde span ningsrelaties bestaan, is het de mens geboden om de natuur als het ware te overwinnen om tot een gedegen cultuur te komen. Aangezien die natuurkrach ten ook in de mens leven en deze o.a. zijn driften, begeerten e.d. moet over winnen om niet ten onder te gaan, is het niet moeilijk tot de slotsom te ko men, dat ieder mens als het ware aan een cultuurverheffing medewerkt ten einde het leven voor zichzelf en zijn omgeving alleszins goed en leefbaar te maken. Onder cultuur valt m.a.w. alles wat het geestelijk leven verrijkt en het mogelijk maakt om met elkaar te leven in vrede en welvaart, zonder dat hierbij de grenzen te streng worden getrokken. Zo bezien beheerst de cultuur de totale kracht, die in een volk leeft, de wijze waarop dit volk zijn godsdienst beleeft en o.m. de vrije tijd besteedt. Nadat spreker uitvoerig was ingegaan op de problemen, die zich heden ten dage t.a.v. de cultuur in de wereld voor doen, adviseerde hij zijn toehoorsters om noch tot pessimisme noch tot al te veel optimisme te vervallen, doch in creatieve zin mee te werken aan een LEIDERDORP Kampioenschappen op Leiderdorpse ijsbaan Zaterdag zullen ijs en wederdie- nende op de ijsbaan van Leiderdorp de wedstrijden om het westelijk kam pioenschap langebaan Zuid-Holland worden gehouden. De races vangen aan om 11 uur. De afstanden: 500, 1500 en 3000 meter. Waarschijnlijk zal de Leiderdorpse IJsclub de baan morgen om 10 uur open stellen voor haar leden. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Augustlnus J. M„ zn van B. J. Limburg en M. M. Poel; Lydia. dr van H. Pr. M. Busch en E. Walter; Rudolf J., zn van Chr. J. Lagas en F. W. Zlegelaar; Sietske J., dr van D. Schurer en E M Panhuyzen; Emanuella A. J. M.. dr van O. J. H. M. Michlels van Kessenich en B. J. Roelofs. Ondertrouwd: L. de Winter, 23 Jr en G. C. P. J. van Rheenen, 17 Jr. Getrouwd: L. J. J. Olivier, 24 Jr en G. van Delft, 21 Jr, J. Bleeker, 36 Jr en A. Ris, 37 Jr. Overleden: H. van der Leeden, e.v. T. C. Esseveld. VOORSCHOTEN Binnenkort cursussen over zelfbescherming Een nieuw initiatief van de Federa tie voor Vrouwelijke Vrijwillige hulp verlening is een cursus „individuele zelfbescherming", die in de hal van het Cultureel Centrum gegeven zal worden op 26 januari, 9 februari en 23 febru ari. Bij deze zelfbescherming is beslist niet uitsluitend en zelfs niet in de eerste plaats gedacht aan de zelfbescherming zoals de B.B. die propageert. De eerste cursusavond is namelijk ge wijd aan ongevallen van kinderen op straat en thuis en maatregelen ter voor koming. Voorts aan de bijzondere facto ren, die zich voordoen bij besmette lijkheid. Cursusleider is die avond dok ter H. Olthuis, huisarts te Voorscho ten. De tweede avond wordt geleid door de heer J. G. Lekkerkerker, comman dant van de Voorschotense Vrijwillige Brandweer. Hij zal spreken over het voorkomen van brand in huis, maat regelen die genomen dienen te worden als er toch brand zou uitbreken. Slechts de derde avond komt enigs zins in het teken van de B.B., als de heer K. D. Gerth van Wijk richtlijnen zal geven over maatregelen te nemen in geval van een kernexplosie in de naaste omgeving en van andere oorlogs- gevaren. De opzet van de cursus is gericht op voorlichting van de vrouwelijke be volking, maar de avond van 23 februari zal ook voor heren toegankelijk zijn. Speeltuinvereniging werd opgericht Op initiatief van het bestuur IJs- en Oranjevereniging „Rijndijk", gemeenten Voorschoten en Oegstgeest, werd op 17 januari j.l. een openbare vergadering gehouden, welke tot doel had te komen tot oprichting van een speeltuinvereni ging voor Rijndijk en omgeving. In deze vergadering werd door alle aanwezigen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcella, dr van P. W. Brandt en M. C. Josée; Johannes Marlnus. zn van J. M. Labruljère en E. de Groot: Rudy Hendrik, zn van H. N. T. v. d. Water en M. van Strien; Hendrlka, dr van H. Slijkhuis en M. J. Stolk: Linda, dr. van O. Dijkstra en C. J. Mooten; Hendrlcus Johannes Corne lls, zn van N. W. van Schie en J. M. C. den Hollander. GETROUWD H. Smit en D. S. van der Haven. OVERLEDEN A. W M. van der Geest, 12 Jaar, doch ter; H. Keevel. 53 Jaar, man; L. D. Meijer, 41 jaar. man; C. Dirkzwager, 62 Jaar, man; T. Vale, 85 Jaar, man. culturele opbouw, die reeds begint bij het individu zelf in de eigen omgeving en dan bij een totale samenbundeling zal leiden tot een verrijking van het gehele mensdom, zowel op geestelijk ni veau, als wel t.a.v. de verdraagzaam heid en de wereldvrede. De vraag of ook de christenvrouwen iets met cultuur te maken hebben, was hiermede dan ook volledig beantwoord, aldus spreker, Juist zij, die geleid worden door het Evangelie en weten, dat God hen in alles leidt en terzijde staat, hebben t.o.v. cultuur een belangrijke taak te vervullen, men denkt er naar te streven, dat de wereld niet in een chaos ten onder gaat, doch in tegen deel zal worden verrijkt met een hoog staand levensniveau, een gedegen cul tuur welke met Gods genade aan allen een goed en leefbaar leven zal schenken, aldus de heer Van Hulst. Nadat van de gelegenheid tot het stel len van vragen een druk gebruik was gemaakt, sloot de presidente van de af deling Leiden-zuidwest, mevr. G. van Daatselaar-Somsen met een enkel woord deze geslaagde streekvergadering. Verklaring der politie: Schilder gewond als gevolg van charge (Van onze Haagse correspondent) Nu het in samenwerking met de Rijks recherche ingestelde onderzoek naar het politieoptreden in de Jan de Baenstraat te Den Haag nagenoeg is beëindigd, wordt daaromtrent, van de zijde van de Haagse politie het volgende medege deeld: „Het kan wel als vaststaand worden aangenomen, dat de verwondingen van de 29-jarige schilder in de oudejaars nacht opgelopen, het directe gevolg is van een charge van de politie tijdens een actie ter plaatse waarbij tegen deelnemers aan een uitdrukkelijk ver boden samenscholing werd opgetreden. De aanvankelijke veronderstelling dat deze verwonding aan een messteek zou zijn toe te schrijven, is onjuist geble ken. Dat deze veronderstelling Is gepubli ceerd op een tijdstip, waarop de politie een eerst op 5 januari ontvangen klacht van enkele buurtbewoners, nog niet had kunnen onderzoeken, wordt betreurd. Nader wordt onderzocht of het slacht offer, gezien de omstandigheden waar onder hij de verwonding heeft opgelo- Hoofdcommissaris van Den Haag sprak voor Ned. Maatschappij voor Nijv. en Handel Tijdens de hedenmiddag in Restau rant Van der Heijden gehouden koffie maaltijd van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, hield de hoofdcommis saris van Politie te Den Haag, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, een causerie over: „De politie, haar plaats in de samenleving en haar taak en or ganisatie in een grote stad". De heer Gualthérie v. Weezei, die in de hem toegemeten tijd slechts enkele fa cetten van „zijn" dienst kon belichten, stond allereerst stil bij de politie in de samenleving, waarbij hij een terugblik wierp op de geschiedenis, toen de poli tiële taak in handen lag van baljuw en de schout en zijn rakkers. De grote om wenteling kwam in en vooral na de Franse tijd, waarna (in 1851) by de wet van Thorbecke de gemeente-politie haar intrede in de samenleving deed. Vervolgens schonk spreker aandacht dank aan het gemeentebestuur gébracht vertegenwoordigd door wethouder G. Schrama voor haar bereidheid in diverse toezeggingen gedaan. Een voor lopig bestuur werd gevormd, bestaande uit voorzitter D. F. Verplancke; secreta ris J. J. van den Hoven; penningmeester A, W. A. van Winden en als leden mevr. E. Minken en mevrouw Van Velzen. WARMOND TAFELTENNIS T.T.V. „Steeds Vooruit" De uitsla gen van deze week gespeelde wedstryden luiden: Steeds Vooruit 1—Te Werve 1 2—8; Steeds Vooruit 2—TCS 3 7—3; Steeds Vooruit 3—Den Burcht 4 4—6; Playfair 1—Steeds Vooruit 3 10—0. WASSENAAR Bij inbraak ƒ20.000 aan juwelen gestolen Vorige week vrydag is, naar de politie thans mededeelt, bij een inbraak in een villa aan de Prins Frederiklaan in het villapark De Kieviet voor een waarde van f 20.000.aan kostbaarheden ge stolen. De bewoonster van de villa was afwezig. Omstreeks 10 uur ontdekte een buurman, dat er aan de achterkant een deur openstond. De recherche werd ge waarschuwd en deze stelde vast, dat er een inbraak gepleegd was, die een flinke buit had opgeleverd. Vermist wordt nl. verscheidene kost baarheden zoals een gouden armband horloge, kostbare halskettingen en han gers, een gouden ring en armbanden met briljanten en parels. De dader heeft zich vermoedelijk de toegang tot de villa verschaft via een balkon aan de zijkant. Hy heeft, naar het zich laat aanzien, valse sleutels ge bruikt. Het onderzoek heeft totnutoe geen re sultaten opgeleverd. RUITERFEESTEN Het is traditie bij de Landelyke Ry- vereniging „Koningin Emma" in het be gin van ieder jaar een tweetal „ruiter- avonden" te organiseren. Gisteravond werd in het Verenigings gebouw de eerste van deze rulteravon- den gehouden. Begonnen werd met een min of meer officieel gedeelte. De ere-voorzitter. de heer G. v. d. Marei, die de plaats heeft ingenomen van voorzitter, J. E. A. van Vilsteren, die wegens vertrek buiten de gemeente zyn functie heeft neergelegd, verwelkomde een aantal gasten: burge meester De Kool en wethouder Schrama van Voorschoten, Wassenaars loco-bur gemeester mr. dr. Hazenberg en afge vaardigden van het streekverband Ryn- mond en van zusterverenigingen uit de omgeving. Daarna werd op een zeer originele wyze het jaarverslag uitgebracht. Ge zeten in een fraaie postkoets droegen twee dames het op rijm en muziek ge zette verslag voor. Het maakte melding van allerlei activiteiten van de vereni ging: medewerking aan feestelykheden en diverse wedstryden, waaraan met succes werd deelgenomen. Loco-burgemeester Hazenberg begaf zich vervolgens op het podium om na mens het gemeentebestuur uiting te ge ven aan de grote waardering voor het streven van de vereniging, die een zo geheel eigen plaats in de plaatseiyke gemeenschap inneemt. Daarna was het de beurt aan een uit eigen leden gevormde toneelgroep, die onder regie van de heer I. Romein het toneelspel „Een geheimpje tussen Jou en my" opvoerde en daarmee een welver diend succes oogstte. De avond werd besloten met een ge zellig samenzyn. Vorige week vry dagavond om streeks half zes heeft zich op het kruis punt Landscheidingsweg-Zydeweg-Wit- tenburgerweg een aanryding voorge daan tussen een jeugdige wielryder en een personenauto. Getuigen van deze aanrijding, welke eerst gisteren ter ken nis van de politie werd gebracht, wordt verzocht zich met de verkeerspolitie te Wassenaar in verbinding te 6tellen, aan de bestuurhjke en justiële taak, welke de politie heeft te vervullen. By het handhaven van de openbare orde en de veiligheid (verkeer) draagt het werk van de politie een sterk preventief karakter. Hoewel er reeds van een zekere cen tralisatie sprake is (o.a. worden de sa larissen landeiyk geregeld), is spreker de mening toegedaan, dat men in de toekomst naar een centraal geleid ge zag moet toegroeien. T.a.v. de perso neelsbezetting in Den Haag is het korps maar op slechts 50% van zyn sterkte en gelet op tal van econo mische factoren is dit dringend geweest. De hoofdcommissaris, die hierna uit weidde over de organisatie en de taak van het Haagse korps, merkte o.m. op, dat de assistentie van de Haagse politie het vorig jaar ruim 52.000 keer werd ingeroepen. Een kwart van deze assistentie-aan- vragen had betrekking op aanrijdingen. Voorts wordt de hulp van de politie 600 maal per maand ingeroepen voor huiselyke twisten en 500 keer voor bal dadigheid. Oneindig in variatie is daar naast het aantal (1000 per maand) speciale hulpverleningen. Ook met de naleving van byzondere wetten in Den Haag 200 heeft de politie grote bemoeienis, terwyi ook de recherche, welke in Den Haag districtgewijze is op gebouwd, een zeer uitgebreide taak heeft. Zy heeft daarby de beschikking over een herkennings- en opsporings dienst. De heer Gualthérie van Weezei, die ook aandacht schonk aan het materieel, waarvan de politie zich in Den Haag bedient, wees er o.m. op, dat de sur veillance-dienst thans geheel is gemo toriseerd. De waterwerper, waarvan de politie zeer zelden gebruik maakt, noemde spreker in tegenstelling met een vuurwapen een „humaan" wapen, waarmee onmiddeliyk resultaten worden bereikt. VERKEERSBRIGADIERTJES Grote waardering had spreker voor het werk van de verkeersbrigadiertjes, die een onontbeerlijke hulp voor de po litie zyn. Op circa 180 oversteekplaatsen doen jaarlijks ruim 6000 verkeersbriga- diertjes_ dienst. Per jaar zetten zy bijna elf miljoen kinderen over. Nog nimmer vond een ongeluk plaats, hetgeen al thans in Den Haag pleit voor de ver- keersdiscipline van de automobilist etc. Ook in ander opzicht: de verkeers- opvoeding, achtte spreker dit werk van grote preventieve betekenis. Tenslotte deelde de heer Gualtherie van Weezei, die in zyn causerie tal van voorbeelden uit de praktijk aanhaalde, nog het een en ander mee over de rechtspositie van het personeel. Meer dan tweehonderd schepen voor anker De stremming van het Amsterdam- Rijnkanaal in Utrecht, veroorzaakt door het vannacht gezonken motorvracht schip „Andre" men zie elders is nog steeds niet opgeheven. Meer dan 200 vracht- en tankschepen zijn aan weers zijde van het wrak voor anker gegaan. Alleen schepen die minder dan 7 meter breed zyn en een diepgang hebben van niet meer dan twee meter, mogen op eigen risico de afbakening om het gezonken schip passeren. Men zal trachten het wrak zo spoedig mogelyk te lichten. Toch moet rekening gehouden worden met een ernstige ver traging van het scheepvaartverkeer, om dat het schip dwars in het kanaal is gezonken en zwaar beladen is met kalk steen. De schippersfamilie is in nieuwe kle ren gestoken door de dienst „Zorg en bystand" van de gemeente Utrecht. JONGERENFEDERATIE PVDA In het gebouw „Ons Centrum" hield de Jongerenfederatie van de PvdA gister avond haar eerste byeenkomst in dit jaar. Tydens deze vergadering gaf de heer A. Vermeer, adj .-directeur van de Arbeiderspers, een uiteenzetting over een modern krantenbedryf. pen, voor een schadeloosstelling in aan merking komt. Onze Haagse correspondent tekent hierbij aan Helaas wordt ook nu weer niet uit- drukkelyk gezegd hoe de zaak zit. Hoe raakte schilder gewond? De woordvoer der van de politie antwoordde op deze vraag.dat de wond wel door een sabel moet zyn toegebracht, maar dat niet vaststaat op welke wijze de sabel het slachtoffer raakte. Als het zo duidelijk is, dat de schilder gewond raakte tydens het deelnemen aan „een uitdrukkelijk verboden samenscholing", behoeft ook niet te worden overwogen hem een ge- meentelyke schadevergoeding te ver strekken. Overigens heeft de risicogroep schildersbedryf van de bedryfsvereni- ging voor de bouwnijverheid, zonder in de schuldvraag te treden, besloten het slachtoffer een uitkering te verlenen in gevolge de ziektewet. Dit na een onderhoud met de politie. In de derde allinea van het communiqué wordt de mogeiykheid opengelaten dat de dagbladen „veronderstellingen" zou den hebben gepubliceerd. Dit is onjuist. Waar hier staat „veronderstellingen" moet staan: „mededeling van de politie". Vakantiespreiding is thans dringender dan ooit te voren... De Stichting Recreatie in Den Haag heeft in een circulaire een dringend be roep op de hoofden van scholen gedaan om niettegenstaande wyziging van de bouwvakvakantie voor werknemers be noorden de grote rivieren. 10 juli als be gin datum van de schoolvakantie te handhaven. Dit verzoek heeft uitslui tend betrekking op de scholen ten noor den van de rivieren. De Stichting Recreatie had meege deeld, dat de Bedrijfsraad voor 't Bouw bedrijf de vakanties voor de bouwvakken voor dit jaar opnieuw heeft vastgesteld en wel voor het noorden van 24 juli tot 7 augustus en voor het zuiden van 31 j juli tot 14 augustus. Een aantal schoolbesturen heeft de be- j gindata van de schoolvakanties daarom j verschoven naar 17, 24 en zelfs 31 juli. i De stichting merkt nu óp, dat het i nooit de bedoeling is geweest de eerste I dag van de bouwvakvakantie als uit gangspunt te stellen voor de aanvangs- j datum der sohoolvakantie. Wanneer de schoolvakantie later dan 10 juli ingaat, verliest de vakantiespreiding haar ef fect volkomen, aldus de stichting. Voor de collectief sluitende bedrijven buiten de bouwvakbedryven is het met het oog op de werknemers met schoolgaande kinderen onmogelyk geworden in de periode van 10 tot 24 juli de vakantie week vast te stellen. Door de handelwijze van de schoolbe sturen dreigt het effect van vakantie spreiding verloren te gaan. juist nu de noodzaak hiervan dringender is gewor den dan ooit tevoren doordat het aan tal vakantiegangers steeds groter wordt. Amerikaanse delegatie bij V.N. in Frans kasteel? Een Frans kasteel uit de tyd van de Renaissance, dat in 1928 ..steen voor steen" naar Long Island by New York is overgebracht, is de regering van de V.S. aangeboden als permanent verblyf voor de Amerikaanse delegatie by de V.N. Dit aanbod was vervat in het tes tament van mevrouw Gertrude Hill Ga vin, die de vorige week op 76-jarige leef- tyd overleed. Het kasteel werd destyds in opdracht van haar echtgenoot, de jurist Michael Gavin, die het vorig jaar stierf, naar de V.S. gebracht. Het kasteel heeft 36 kamers en een kapel, waarin Jeanne d'Arc gebeden zou hebben. Mocht de Amerikaanse re gering het niet aanvaarden, dan moet het volgens het testament verkocht wor den. De opbrengst is dan bestemd voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in New York. Van 12 februari af: Wijziging sporttoto (Van onze correspondent) Naar wy vernemen zullen er met in gang van zondag 12 februari a.s. enige wyzigingen worden aangebracht 'in het reglement van de sporttoto. Met Ingang van die datum zal het totoformulier niet meer uit drie delen bestaan, doch slechts uit twee. Het ene deel van het formulier is bestemd voor de deelnemer, het andere komt in het bezit van de sport toto. De verenigingen krijgen dus geen „afschrift" meer van het formulier. Een belangrijke wyziging is verder, dat er op het totoformulier drie reserve wedstrijden zullen worden opgenomen. Indien na 12 februari a.s. een wedstrijd welke op het totobiljet staat vermeld niet doorgaat, komt daarvoor de eerste van deze reservewedstryden in de plaats. Het zal in de toekomst dus minder vaak gebeuren, dat er minder dan 15 wed stryden voor de toto gelden. De kans wordt dan tevens groter, dat wekeiyks een derde prijs kan worden uitbetaald. Tegenwoordig vervalt de derde prijs reeds wanneer er slechts één wedstrijd van de toto wordt afgelast^ Tenslotte is bepaald, dat er geen prijzen meer zullen worden uitbetaald van minder dan vijf gulden. Indien zou biyken, dat de winnaars van de derde prijs minder dan vijf gulden zouden ontvangen, dan wordt dit bedrag toegevoegd aan de naast hogere prijs. Eventuele pryswin- naars moeten zich in het vervolg voor woensdagmiddag melden by de sport toto. OPSTANDELINGENLEIDER ABBAS IN DJAKARTA De leider van de Algerijnse opstan delingenregering, Ferhat Abbas, is van ochtend in Djakarta aangekomen voor een officieel bezoek van een week aan Indonesië. De Indonesische minister president. Djoeanda Kartawidjaja, vice- premier Johannes Leimena en de minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soe- bandrio. begroette Abbas op het vlieg veld Kemajoran. Voor zyn vertrek uit Cairo had Abbas meegedeeld ook een officieel bezoek aan Noord-Vietnam en Ceylon te zullen brengen. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 18 januari.. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling G.A. Euphor bia 45-75; Calla 70-100; Prunus Triloba 40-59; Amaryllis per kelk 40-70; Seringen: Stepman 4 kop per stuk 80-140; 2 kop 45-67; Legray 4 kop 40-62; 2 kop 25-41; Fresia per bos 175-245; Cyclamen 100-155; Iris 200-255; Anjers: rood per stuk 40-62; roze 30-49; wit 25-39; Orchid Beauty 35- 48; Rozen: Better Times 50-72; Parel van Aalsmeer 75-100; Geh. Dulsberg 110-145; Pechtold 55-85; Towny Gold 100-140; Mad. Ofman 60-95; Montezuma 30-49; Stok man 60-90; Pink Sensation 75-100. BARNEVELD, 19 Januari. Coöp. Ve- luwse Elervelling. Weekaanvoer 1.000.000 waarvan er thans 337.945 in velling wer den gebracht. Handel vlug. Pryzen per 100 stuks: eieren van 46/53 ?ram f 11.80-12.80; eieren van 53/58 gram 12.95-13.37; eieren van 58/63 gram f 13.45 14.40; eieren van 63/70 gram f 14.56- 15.79. Eelerveiling S.B.E. Aanvoer 249.698. Han del vlug. Prijzen per 100 stuks: eieren van 48/60 gram f 13.19-13.55; eieren van 60/64 gram f 13.60-14,40. Eiermarkt. Aanvoer 1.900.000. Handel redelijk met kalme afloop. Pryzen per 100 stuks eieren van 54/65 gram f 12.90-15.00. algem. prÜs f 13.85, ki loprijs f2.31. Plulmveemarkt: aanvoer 40.000. Handel kippen vlug. kuikens redelijk. Slachtklp- pen f 1.65-1.70 per kg.; slachtkuikens f 1.50 tot f 1.75 per kg. GOUDA. 19 januari. Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt zijn heden aangevoerd 7 partyen kaas, le kwaliteit noteerde per kg f 2.17 tot f 2.22; 2e kwal. per kg. f 2.12 tot f 2.16. De handel was kalm. In die tijd dirigeerde hij 554 werken „Dat vind ik mooier dan een jubileum, als bijvoorbeeld 25 jaar dirigent zyn". Dit was gisteravond in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen onder het felle licht van cameralampen Willem van Otterloo's kenschets van de hul diging, die hem na zyn 1000ste concert met het Residentie Orkest te beurt viel. „Van deze 1000 concerten, waarvan het eerste op 1 september 1949 viel, kan men van alles maken", vond de thans 53-jarige dirigent. „Als er iedere avond een concert werd gegeven, zou het drie jaar duren om de 1000 te halen. Geen grappig, maar een ellendig idee, want men kay zich moeilijk voorstellen wat een inspan ning een concert plus repetities vooraf is!" Van Otterloo dirigeerde 554 werken, waarvan ongeveer 90 Nederlandse. „Er komen in de opsomming die als in legvel in het programma steekt, wer ken voor, waarvan ik my niets meer herinner, en ik wist zelf niet dat er zoveel Nederlandse werken waren „Men kan er", zo zei hy, ook uit op maken wat er zoal aan muziekhistori sche keuze is gemaakt. Prettig ls het in ieder geval geweest, vond Willem van Otterloo, en dat komt naar zyn mening door een goede eigen schap van het Residentie-Orkest: „al tijd zal men zich Inspannen voor een goede interpretatie, of het nu op een abonnementsconcert is of in een jeugd- concert". Met ojn. deze woorden wentelde de gevierde dirigent een deel van de hulde van zich af, die hem gedurende de ge hele avond, zowel door het duizendkop pige publiek in de zaal als na afloop door de orkestleden in de bovenfoyer was te beurt gevallen. Het programma van Luly, Von Gluck, Berlioz en Gounod gezongen door de Franse bariton Gérard Souzay (dat vanavond ook in de Stads gehoorzaal gegeven wordt) was van een gewoon abonnementsconcert, maar het applaus was opvallend nadrukkelijk. Er waren méér bloemen dan gewooniyk en aan het eind draafden drie witgemut- ste koksmaten op met een reusachtige feesttaart met als bekroning een viool van witte en bruine chocola met gou den snaren en een klankkast van room. Deze zoete hulde was afkomstig van een fonografische industrie, waarvan een vertegenwoordiger ook woorden van dank en hulde uitsprak. Het eigenlyke feest, dat de dirigent enigszins overviel, was echter uitgegaan van de orkestleden, namens wie de heer Karei Ligtenberg het woord voerde, en van de directie. De voorzitter hiervan, jhr. P. J. van Holte, zei te hopen dat „de volgende 1000 concerten" onder Van Otterloo hopelijk zullen worden gege ven in een zaal ..met een nog betere akoestiek" dan het oude gebouw voor Rameau, Debussy, Ravel en liederen K. en W. in Den Haag heeft KATWIJKSE TREILER HAD AANVARING Deens schip gezonken Het 44 ton metende Deense vissers vaartuig „Grethe Thygesen" uit Esbjerg is vandaag in de Noordzee ge zonken na een aanvaring in de vroege ochtenduren met de 247 ton metende Katwykse treller KW 135 „Emma Wil helm ina". De vier bemanningsleden van de Deense kotter werden aan boord geno men van de Emma Wllhelmina' De „Grethe Thygesen" lag met bran dende lichten op een afstand van 180 mijl van Esbjerg en 100 myi van de Nederlandse kust voor anker toen de aanvaring geschiedde. De kotter bleef nog uren drijven maar zonk omstreeks half twaalf. De eigenaar van de treiler is de N V. rederij N. Parlevliet te Katwijk. Schipper is de heer K. Zwaan uit Kat wijk aan Zee. De „Emma Wllhelmina" was giatei- avond uit IJmuiden vertrokken om te gaan vissen in de noordelijke wateren. BEURSOVERZICHT Philips en Hoogovens zeer vast; Aku's lager Amsterdam, 19 januari Het Damrak zette vandaag de vaste stemming voor de internationale waar den van gisteren verder voort. Aku maakte hierop een uitzondering. Deze aandelen noteerden een paar punten be neden de vorige slotkoers. De gunstige tendentie stond onder leiding van Phi lips en Hoogovens. Philips zette het gis teren ingetreden koersherstel vandaag met kracht verder voort. Zwitserland had flinke belangstelling. Mede hierdoor werd op 1136 geopend, tegen een voor gaande slotkoers van 1110%. Aku's moes ten by de opening op 508 een paar pun ten koersverlies incasseren. De ongetwy- feld zeer gunstige gepubliceerde jaarcy- fers over 1960 van het Aku-concem ble ken in de koers verdisconteerd te zyn De beurs had verwacht, dat de directie van Aku, geiyktydlg met de Jaarcyfers iets zou mededelen ten aanzien van het dividend en een eventuele bonusuitke ring. Dit gebeurde echter niet. Door winstnemingen daalde de koers later op de middag tot 504%. Hoogovens waren bij de opening 25 punten hoger op 860 Deze stukken werden voor Amerikaanse rekening gekocht: ook van lokale zyde bestond goede belangstelling. Unilevers monteerden 4 punten tot 848. Kon Olies kon zich herstellen tot circa f. 138, tegen een vorige slotprijs van f. 136,80. Gedurende de verdere beursduur moest Philips circa 10 punten van de vandaag behaalde koerswinst prijsgeven toen het fonds daalde tot 1126 Hoogovens brokkelde af tot 855 en Unilevers tot 843. Kon Olie deed nog f. 137,60. In de Scheepvaarthoek was de stem ming prysihoudend. In de cultuursec tor konden geringe koerswinsten worden geboekt. Staatsfondsen onveranderd In zijn laatste economische boodschap aan het congres heeft president Eisen hower voorspeld, dat de Amerikaanse economie een periode van gezonde groei op een stevige basis tegemoet gaat Dit was een stimulans voor het Damrak. Aandelen Rotterdamsche Bank moes ten een paar punten verlies Incasseren. De stukken werden op 335 (339%) gead viseerd Het onveranderde dividend van 12% viel de beurs tegen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 19 Januari Londen 10.58%—10.59%; New York 3.77A— 3.77A; Montreal 3.78%—3.79%; Parys 7696—77.01; Stockholm 72.94—72.99: Frankfort 90.39%—90.44%Milaan 60.72%60.77%Ztlrich 87.60-37.65; Oslo 52.82%52.87%; Kopenhagen 54.70% 54.75%; Lissabon 13.18%—13.20%,Wenen 14.4914.60 BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 19 januari ACTIEVE OBLIGATIES - Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101A Ned. '59 4% 101A 101% Ned. '60-1 4% 101A 101A Ned. '60 II 4% 101A 101A Ned. '59 4% 101A lOOy* Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 99A 94A Ned. *51 3% 97% 97% Ned. '53 (3%) 94A 94% Ned. '56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 90A 90 Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. '50 3% 90% 90% Ned. '54 3% 90% 90} j Ned. '55 I 3% 90}i 90% Ned. '55-11 3% 92A 92% Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obi. '46-3 92A 92A Ned. doll. In. '47 3 88% 88}-j} Ned. Inv. cert. 3 99%GB 99AGL Ned. 62-64 3 99% 99}i Indië "37 3 98 98% Indië '37 A 3 94% 94% Ned. won. b.l. *57 6 109% 109H Ned. won.bJ. '58 4% 100A 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 43%GB 40%GB Nat. Handelsbank 236% Ned. Handelmy325 316 Amst. Rubber 123 124 %GB H.VA142 GB 142 Senembah515 515 A.K.U511% 505 Berkel's Patent (v.) 363 GB 363 GB Calvé Delft cert. 805",GB 815 GB Deli My .en (Ver.) 173.80 175 Kon. Pap. v. Gelder 340 GB 340 Hoogovens eert834% 856 Müller en Co. NJ3. 473 GB 470 Ned. Kabelfabr660 GB 665 %GB Philips 1110% 1127% Philips pref314 319 Unilever 843% 845 Wilton Feyenoord 240 GB 235 Biliton 2de r448% 448% Dordtse Olie gew. 631 638% Kon. Olie (f. 20.—) 136 137. idem (50 f.20.—) 136.80 137.85 Holl. Amer. iyn 158% 158 Java China Paket 164 164% KJLJI100 100.30 Kon. Ned. Stmv. My 210% 211% Kon. Paket My155% 154% Stoomvaart Mij Ned 188% 188% Nievelt Goudr. eert 159% 159% v. Ommeren eert. 337 337 GB Kot. Rott. Lloyd 175 175 Ned. Scheepv. Unie 169% 169 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95% Idem '48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 100 B 100 B id. id -37 I-II (3%) 95% Z.-Holland *56 (4%) 100 koers v. heden Vorige Slptkoers 104% 104% 99% 99% 171% B 172 131% 131% 90% 90A Bank N O. "58 (5%) id. N.WJ. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. '52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam '51 12% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede "54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Robeco 242 50 244 Amst. Bank 397 399 H.B.U. eert216% 217% Rott. Bank 339% 330% Twentsche Bank 333 336 Industrie Ondernemingen 105 105% 84% 84 84% 91% 91% 91% 91% 81% 81% 82% 92% 91% 91 92 91% 93 92 102 91% 92% 96% 97% 101% 101% Albert Heyn430 Borsumy46% Electrolasmy330 Kon. Ned. Grofsm. 183 Holl. Constructie 505 Ing. bur. v. Bouwnyv. 330 B Internatio 162 Int. Kunststoff. Ind 63 v. Kempen en Begeer 123 Leidse Wolspinnery 538 Rott. Droogdok My 507 Sikkens Groep 825 Ver. Touwfabrieken 349 Walvisvaart 113% Wernink's Betonmy 162',exd. Van Wyk en Heringa 133 L Zaalberg 124 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23 Intern. Nickel 60% Anaconda 47 Bethlehem Steel42 ft Cities Service 51% General Motors 41% Kennecott80% Republic Steel 58% Shell Oil 79 Union Pacific 29 exd. Un. States Steel 7811 47 340 B 611 336 137 62% 123 544 503% 815 114 132 125 22 f| 62 48 43}| 51% 42A 80% 59% 80 y« 29 80%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11