HET RECITAL WAS NIET OM AAN TE HOREN )nwillige graafmachine Woubrugge Eisenhowers afselieidshegroting geeft hoger totaal aan dan ooit lasavoeboe eist terugroeping y.N.-vertegenwoordiger Dayal Thailands paar even op Schiphol V eiligheidsraad veroordeelt België niet Linksrijdende wegpiraat dankzij actieve agent opgespoord ericht 1 maart 1S60 Maandag 16 januari 1961 Vierde blad no. 30255 II ie een kuil graaft voor een ander Woubrugge is vorige week (graafmachine van een Alphens (lemersbedrijf bij het graven metersdiepe sleuven voor de jring in het westelijk deel van hbrugge verzakt en (in de fa kuil) gekanteld. De slappe pl was er de oorzaak van, dat tonnen wegende gevaarte ps dieper wegzakte en tenslotte stevig vast kwam te zitten. Reeds hebben twee kraanwagens getracht het gevaarte uit zijn benarde positie te bevrijden. Tot vandaag waren deze pogingen echter vergeefs. De staaldraden braken verscheidene malen. Ook 'n andere graafmachine kon niets uitrichten. Wel is de onfortuinlijke machine een twintig tal meters door de taaie veenlaag versleept, maar verbeterd is de positie hierdoor geenszins, aldus de gemeente-architect, de heer Van Keekum. Voor de aannemers betekent dit een financiële strop, die in de dui zenden guldens loopt. (Foto Leidsch Dagblad) ïina zal grootste ïdustriemacht ter wereld worden gens de Westduitse econoom, Fritz Baade, zal communis- ■China tegen het einde van eeuw de grootste industriële it ter wereld zijn. Prof. Baade, lirecteur is van het Instituut Internationale Economie te geeft in een onlangs gepubli- boek te kennen, dat de ese bevolking tegen die tijd lijk 1.6 miljard groot zal zijn. treeks de eeuwwisseling zal China ichikking hebben over een indus- arbeidsbevolking van naar raming 600 miljoen. Prof. Baade schat de enlijke arbeidsbevolking van de •Unie en de Verenigde Staten op 260 miljoen. ia zal kunnen beschikken over voldoende grondstoffen en over g energie met inbegrip van en olie om tenvolle gebruik te van de grondstoffen, r oordeel van prof. Baade zijn de (jkheden voor ontwikkeling zowel Knmunistisch-China als in de -Unie dusdanig ,dat geen van deze 1 reden zal hebben het andere e bestrijden op het gebied van de Qie en een onvermijdelijk conflict China en de Sovjet-Unie zal geen zin hebben. Voor uitgaven aan defensie een bedrag van 47,3 miljard dollar geraamd Vier dagen voor zijn aftreden heeft president Eisenhower een van zijn laatste constitutionele plichten vervuld en de begroting voor het jaar 1961/62 ingediend, welke het hoogste totaal heeft in de Ameri kaanse geschiedenis. De president geeft zijn opvolger, Kennedy, een indirecte waarschuwing voor te grote uitgaven en vraagt gelden tot een totaal van 80 miljard dollar. Dit is twee miljard dollar meer dan voor het lopende begrotingsjaar en 0.6 miljard meer dan het vorige recordcijfer, dat met de begroting 1958/59 bereikt werd. Aangezien het nieuwe begrotingsjaar pas 1 juli begint, heeft Kennedy zes maanden om de „afscheidsbegroting" van zijn voorganger te wijzigen, die hij mogelijk nog met verscheidene miljarden dollar zal verhogen. Kennedy kan nog gaan veranderen In het deel van de Amerikaanse be groting dat gewijd is aan de defensie zegt president Eisenhower onder meer dat van het totaal der uitgaven voor de defensie - 47.3 miljard dollar - 1 mil jard 750 miljoen dollar voor militaire hulp aan het buitenland is bestemd. Aan het ministerie van Defensie zijn bijna 43 miljard dollar toegewezen. De ge vraagde militaire kredieten zijn 50 mil- openstilstand in Noord-Katanga tussen b-Loemoemba-militaircn en VN-troepen fesident Joseph Kasavoeboe van Kongo heeft Hammarskjöld laten k dat de Kongelese regering de samenwerking met de Ver. Naties staken als de hoogste V.N.-vertegenwoordiger, de Indiër lesjwar Dayal, niet uit Kongo wordt teruggeroepen. It is door de Kongolese minister van Buitenlandse Zaken Bomboko Mag aan de pers meegedeeld. brief aan Hammarskjöld zegt Kasavoeboe, dat Dayal „op zijn minst Iteljjk verantwoordelijk" is voor het feit, dat de V.N. er niet in zün geslaagd tn recht in Kongo te handhaven. passieve houding van de V.N. in gebieden waar aanhangers van Loemoemba las zjjn, komt in feite neer op medeplichtigheid aan het kwellen en doden Densen, zei Bomboko, die geen tijdslimiet voor de terugroeping noemde. )emoemba zit nog steeds gevangen boko heeft tegengesproken dat emba vrijdag enige tijd op vrije zou zijn geweest. Ook ontken dat hij vrijdag bij zijn bezoek bysstad met Loemoemba zou heb- sproken. De ex-president zit nog gevangen. lanono, waar vrijdag Nlgeriaanse a slaags waren met Baloeba-op- Ungen en Loemoemba-troepen, is Ugens de berichten thans rustig, wapenstilstand gesloten, fraai Loendoela, die het bevel Ie Loemoemba-gezinde troepen in io en Noord-Katanga heeft inge- met het openen van onderhan- !n over terugtrekking van deze kzen. Dit werd bekend na een loud tussen Loendoela en de Ethi- e generaal Iljassoe, die ook be- igen voerde met Gizenga. die aan oofd staat van de „centrale Kon- regering" in de Oostprovincie. Zweden van de strijdmacht der Kongo hebben zondag verwon- l opgelopen bij een aaval van Ba- opstandelingen op een VN-trein buurt van Boekama in Katanga, aldus heeft een woordvoerder van de VN bekend gemaakt. Ook een trein met Marokkanse VN- militairen werd een paar kilometer ver der op door activiteit van opstandelin gen tot stilstand gebracht. De woord voerder van de VN meende te weten, dat de Marokkanen de Zweden te hulp zijn gekomen. Pas na 24 uur kon de trein verder rijden. Rode hulp voor Gizenga André Mendi, minister van Staat in de pro-Loemoemba-regerlng in Stan- leystad, in de Kongolese Oostprovincie, heeft zondag in Cairo verklaard dat communistisch China hulp heeft toege zegd aan deze, onder leiding van Antoine Gizenga, een vurig aanganger van Loe moemba, staande regering. Hij verklaarde: „De Chinese Volks republiek heeft toegezegd alle materiële hulp te zullen verlenen, die nodig is om het Kongolese volk in zijn worste ling te helpen". Mendi, die deel uitmaakt van het kortgeleden in Cairo gestichte Kongo lese bureau zei ook, dat vertegenwoor digers van verscheidene communistische landen hem hadden verzekerd dat hun regeringen het bewind in Stanleystad zouden erkennen, indien de Afrikaanse staten dit ook deden. joen dollar meer dan voor het jaar 1960—1961. De president zegt dat de begroting voorziet in een steeds krachtiger defen siepositie van de V.S. welke samengaat met een gezonde nationale economie. De kredieten voor de militaire hulp aan het buitenland zullen de defensie van meer dan veertig landen kunnen versterken. De Amerikaanse schenkin gen op militair gebied concentreren zich vooral op de economisch minder ontwik kelde gebieden, voornamelijk in het Mid den-Oosten en Azië. Wat het ruimte-onderzoek betreft wordt ruim 7 miljard dollar besteed voor militaire doeleinden en 2 miljard voor de burgerlijke sector. Voor het ver vaardigen van kernwapens zal meer wor den uitgetrokken dan in het huidige be grotingsjaar. Men hoopt dit jaar een mens in een baan om de aarde te brengen. Met be hulp van instrumenten zal de maan worden onderzocht. De eerste lancering heeft plaats in de nabije toekost. In 1962 zullen dergelijke pogingen in de richting van Mars en Venus worden gedaan! Meer Polaris-raketten De regering-Eisenhower heeft voorts gelden aangevraagd voor de bouw van nog vijf met Polaris-raketten uitgeruste onderzeeboten. Ook zijn fondsen ge vraagd voor de aanmaak van de bijbe horende raketten, evenals voor de voort gezette ontwikkeling van een polaris met een veel grotere reikwijdte dan de be staande raket. De president onthulde dat de vervaar diging van de bemande „B-52"- en „B- 58"-bommenwerpers eind 1962 geheel zal worden beëindigd. De produktie van de „B-70", een over lange afstand opereren de bommenwerper, die harder kan vlie gen dan het geluid, zal echter met gro tere kracht worden voortgezet. Modernisering van de vloot Eisenhower verklaarde verder dat de Amerikaanse vloot in 1962 de beschik king zal krijgen over verscheidene nieu we en gemoderniseerde oorlogsschepen, waaronder de „Enterprise", het eerste door kernenergie voortgedreven vlieg- dekschip, en de „Long Beach", de eer ste kruiser met een kernergie-motor, die uitgerust zal zijn met luchtdoelraketten. Voorts zullen drie door kernenergie voortgedreven onderzeeërs, vier met Po laris-raketten uitgeruste onderzeeboten en verscheidene torpedoboot jagers, die zullen beschikken over geleide projec tielen, aan de vloot worden toegevoegd. DRONKEMANSRIT. Een 35-jarige chauffeur uit Amstel veen heeft zaterdagavond een dronke- mansrit door Amstelveen en Amsterdam gemaakt. Hoewel hij by een bezoek aan een café te diep in het cognacgiaasje had gekeken, ging hij toch achter het stuur zitten. In Amstelveen reed hij een boom en een hek omver, waarna hij op het Stadionplein in Amsterdam tegen een Morgen komt einde aan de wereldreis Het jeugdige koningspaar van Thai land ,dat tijdens een goodwillmissie aan 14 naties in de V.S. en Europa in oktober jl. een staatsbezoek van drie dagen aan ons land bracht en sindsdien door heel Europa trok, is zaterdag een half uur op Schiphol geweest. De 34-jarige Koning Bhoemipol en zijn gemalin. Koningin Si- rikit, schuwden echter iedere belangstel ling en bleven in het Caravelle-toestel van de SAS zitten, waarmee zij uit Ko penhagen om 11 uur op Schiphol aan kwamen en waarmee zij om half twaalf hun reis naar Brussel voortzetten. Alle andere passagiers werden in een KLM- bus voor dit oponthoud naar het restau rant gebracht. Het gevolg wa$, dat enkele hoogwaar digheidsbekleders, die op Schiphol ter verwelkoming aanwezig waren, zich over het platform naar de straalmachine be gaven, de trap beklommen en het Ko ningspaar in het vliegtuig de hand druk ten. Dat waren namens de Nederlandse regering jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef directie kabinet en protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, na mens onze Koniniklijke Familie luite- nant-generaal-tit. C. F. Pahud de Mor- tanges, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin en de Thailandse am bassadeur voor Nederland en België. Prins Vongsamahip-Janyankura met en kele leden van zijn ambassade. De Prins maakte de reis naar Brussel mee. Koningin Sirikit was gekleed in een violette japon met een bruine bonthoed en bruine pumps. De Koning droeg een lioht gestreept antracietgekleurd kos tuum met een donkerblauwe shawl over de borst. De goodwillmissie van het Konings paar, dat zioh dit weekeinde nog voor een particulier bezoek naar Brussel be gaf, heeft zeven maanden in beslag ge nomen en loopt thans ten einde. Morgen vertrekt het gezin weer naar Thailand. Dan nl. reizen Koning Bhoemipol en Koningin Sirikit samen met hun vier kinderen uit Genève met een door de Thai International voor deze reis spe ciaal van de S.OJS. als chartermachine gehuurde DC-8 straalmachine naar Thailand terug. Honderd muziekminnaars hebben zaterdag een daalder betaald om een ■geluidloos" concert te kunnen „horen", dat in de Lon- dense Wigmore Hall gegeven werd door de uit Hongarije af komstige pianist, Thomas Blod. Verbijsterde, maar naar verluidt ook verrukte „luisteraars" hebben hier gezien, hoe Blod met de allure van een echte con certpianist een uur lang de toetsen van een pianostreelde zonder ook maar één klank te produceren. Vóór hij begon, hield Blod een korte inleiding. „Geluidloze muziek", zo verklaarde hij in alle ernst, „is de enige echte. Spel, dat men horen kan, geeft de luisteraars de interpretatie van de vertolker in plaats van die welke de componist heeft bedoeld. Ik ga nu spelen en u moet in uw hart de muziek herscheppen. Ik geef U visuele en geen auditieve muziek". Blod speelde ondermee „Parfait in silences", met begeleiding van een „stomme" hobo en een „geluidloze" contrabas en „zes studies zonder geluidsvolume". De reactie van het publiek was gemengd. Enkele mensen stonden op en verlieten de zaal. Een vrouw riep: „Of deze man is gek of ik ben bezig het te worden". Anderen zaten echter in vervoering te „luiste ren". Toen het concert was afgelopen, werd er geroepen „meer!" Een stralen de Blod reageerde hierop met: „Ik dank U. U waardeert de stilte blijkbaar net zo zeer als ik". Blod had maar een klacht: de toetsen van de concertpiano produceer den meer „lawaai" dan die van zijn eigen piano, die zoek was geraakt. HU had vóór de aanvang van het „concert" al gedreigd niet te zullen spelen, omdat zUn eigen piano na aankomst per schip in Folkestone ver dwenen was. Functionarissen van de Britse spoorwegen (Blods piano zou op weg van Folkestone naar Londen zoek zijn geraakt) zetten alles op alles om het instrument terug te vinden, hetgeen echter niet gelukte. Toen men hem zaterdagavond verweet dat hU een bedrieger was, antwoordde Blod: „Dat ben ik niet. U hebt gezien hoe de luisteraars genoten hebben". De makers van de televisie-uitzending „Candid Camera", welke Iedere zaterdagavond over het onafhankelijke Britse televisienet gaat, blijken de voorstelling, van Blod, die in werkelijkheid Eagor Cossor heet en antiquair is, te hebben georganiseerd om te constateren hoever de „kunstliefde" of het snobisme van zogenaamde muziekliefhebbers gaat om naar een „ge luidloos recital" te luisteren. Er zal een film, die tijdens de voorsteilen werd gemaakt, worden vertoond waarop men de geestdriftige „luisteraars" in hun reacties zal kunnen zien. De Britse spoorwegen die door Blod aansprakelijk werden gesteld voor het .zoekraken van zijn piano" zullen stappen nemen om schadevergoe ding te verkrijgen daar talryke employé's uren hebben overgewerkt om de piano terug te vinden. Enorme vuurbol boven Friesland Merkwaardig verschijnsel Boven Friesland is gisteravond een enorme vuurbol waargenomen, die on geveer een half uur zichtbaar was en onder de noordelijke horizon is verdwe nen. A. de Jong, luchtwachter van de vuurtoren Brandaris, zag de vuurbol voor het eerst om 20.50. Om 21.20 zag hij de bol pal in het Noorden onder de kini verdwijnen. De heer De Jong schatte de hoogte op ongeveer 1000 meter, en de afstand op 15 mijl van Terschelling. HU zag het verschUnsel het eerst bo ven Vlieland .Het ging toen over het tortemelk (Vlieland) heen en zo het noorden in. De bol zelf was rood, en liet een paars schijnsel achter zich. De heer Dekker, van het radio-peilstation Gonio op Terschelling peilde de bol, toen deze Haags gemeentepersoneel om 14 dagen zaterdags vrij? (Van onze Haagse correspondent) B. en W. van Den Haag gaan in prin cipe akkoord met een voorstel van de wethouder van Sociale Zaken, Perso neelszaken en Volksgezondheid om, te beginnen per op 1 mei a.s., het gemeen tepersoneel om de 14 dagen op zaterdag vrüaf te geven. Dit voorstel moet, vóór het verwezen- lUkt kan worden, o.a. nog in het georga niseerd overleg besproken worden Men is op het ogenblik druk doende de gevol gen, die een dergelijke ingrUpende maatregel zal hebben, te overwegen en voorbereidende maatregelen te treffen. bestelauto botste. Ook hierna reed de dronken chauffeur door. In de Achilles - straat ramde hU achtereenvolgens vyf geparkeerde auto's, waarna een taxi chauffeur hem kiem reed en aan de politie overleverde. Hij werd ter ont nuchtering opgesloten. verdween op 257 gTaden noord. Ook de lichtwachter J. List, van Vlieland en zijn collega G. Boon van Tessel namen de lichtbol waar. Men gist nog naar de aard van het voorwerp. Een vliegtuig kan het niet zijn geweest, zo verzekerde de vliegbasis Leeuwarden, omdat er niet werd gevlogen. De vliegbasis kreeg veel telefoontjes van mensen uit Friesland, die het verschijnsel hadden gezien. De bol bewoog zich betrekkeiyk langzaam, zoals valt te concluderen uit het feit, dat, men hém ruim een half uur lang heeft kunnen zien. De resolutie van Ceylon, de VAR en Liberië, dat België de beheersovereen komst voor Roeanda-Oeroendi zou heb ben geschonden, heeft zaterdag ln de Veiligheidsraad niet de vereiste meer derheid gekregen. Alleen de drie ge noemde landen en de Sovjet-Unie stem den voor. De andere zeven landen ont hielden zich van stemming. België werd door de indieners van de resolutie kwalijk genomen, d-at bet troe pen door Roeanda-Oeroendi naar Kongo heeft doorgelaten. De Russische afgevaardigde Zorin zei na de stemming, dat de kwestie nu in de Algemene Vergadering dient te wor den besproken. HU vroeg echter niet om een speciale bUeenkomst van de Assem blee, die tot 7 maart op reces is. Hij is van mening, dat België het recht om het beheersgebied te besturen, verspeeld heeft. Zorin zei dat België het trustgebied op de rand van een burgeroorlog heeft ge bracht en dat het er veel meer troepen heeft dan voor een normaal beheer noodzakelijk is. De Belg Loridan verklaarde, dat er 1200 man Belgische troepen liggen, maar Zorin zei over inlichtingen te be schikken, dat het er 10.000 zUn. Kongolese agressie België heeft de VN meegedeeld dat Kongolese pro-Loemoemba-troepen van uit Goma de omgeving van Kisenyi in Roeanda-Oeroendi beschieten met mor tieren en automatische wapens. Een deel van de burgerbevolking daar moest ge- evacueerd worden. Het schieten was donderdagmiddag begonnen en duurde nacht en dag voort. In Kisenyi bevonden zich vele Afrikaanse en Europese vluch telingen uit de Kongolese provincie Ki- voe. Ook het grondgebied van Roeanda- Oeroendi wordt volgens de Belgische mededeling door Kongolezen geschon den. (Van onze Haagse correspondent) De automobilist, die 's nachts met 120 km snelheid op de Rijksweg van Rotter dam naar Den Haag op de llnkerrUbaan heeft gereden, is opgespoord- Leden van de wegenwacht en Delftse politiemannen hadden de dolle rijder achtervolgd. Zy waren hem echter bU het verkeersplein Ypenburg uit het oog verloren. De volgen de dag bleek evenwel, dat een Voorburgse agent va npolitie zUn nummer had genoteerd zonder te weten dat hy met een gezochte te doen had. Aan de intuïtie van deze agent, de heer R. van Oort, die dezelfde nacht tUdens een surveillance de beschadigde auto op de Prinses Marianne laan te Voorburg ook links van de weg zag rij den en het kenteken opschreef, is het te danken dat men de gevaarhjke auto mobilist, een vertegenwoordiger in auto- onderdelen uit Voorburg, zo snel op het spoor is gekomen. De beschadigde wagen Is ln een gara ge te StolwUk aangetroffen. Tijdens het weekeinde heeft men de man kunnen horen. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. Een getuige, die de vertegen woordiger heeft zien rijden, vertelde aan de politie dat de Voorburger met zeer hoge snelheid als een dolleman op het linkerdeel van de weg reed. Als h(j een tegenligger ontmoette schoot hij nu eens op de parkeerstrook, dan weer op de middenberm. Het Is een wonder dat hU maar één aanrijding met de auto van de heer van Sint Trnyen uit Rot terdam heeft veroorzaakt. De auto van de vertegenwoordiger bleek een Opel 1200 te zijn, die toe behoorde aan een inwoner van VIaar- dingen. Deze vertelde aan de recher cheurs zUn auto aan de vertegenwoor diger verkocht te hebben, die men later niet thuis trof. Aan zUn werkgever had hU gezegd een aanrijding met een vrachtauto te hebben gehad en dat hy zUn wagen in Stolwyk by een garage had laten staan. Daar was men al bezig de auto uit te deuken, maar het bewUs kon nu ge leverd worden. Want by de aanrUding was een ge deelte van een chroomstrip met het ge tal 1200 van het automerk van de wa gen gescheurd en het cUfer 2 was aan getroffen in de auto van de heer Van Sint Truyen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7