Franse ultraVvan-reclits vormen „onafhankelijk Algerijns bewind" Auto te water: VIER personen verdronken WEERBERICHT Geheimzinnige woordvoerder in Genève hield persconferentie p aan Agatlir voor begroting besteed? Het was geen dansles, maar BEZETENHEID! Nog wel net tegenover het Amsterdamse Paleis van Justitie Hebt u dit ware nANQDAMA gebeuren gemist? Jammer! Het stond in■H Ex-Gestapo-man krijgt doodstraf Tragisch ongeval te Utrecht Radartoren verdwenen, 27 mensen vermist SOCIALISTISCHE ADRESSEN AAN KONING OVERHANDIGD lemvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 JANUARI 1961 No. 30255 Directeur: a. a e van oisaoedt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Smeel L Lel<len - Glr° 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Een onbekende heer, die zich aandiende als de officiële spreektrompet van de Algerijnse cafébaas Joseph Ortiz, heeft gisteren in Genève in diens naam de oprichting bekendgemaakt van een onafhankelijke regering voor Algerije en de Sahara. De man wilde zijn identiteit niet onthullen, doch in Parijs vermoedt men, dat het Philippe de Massey was, een voortvluchtige activist uit Algiers, of Pierre Joly, een Belgi sche journalist, die geregeld hand- en spandiensten voor de Franse neo-fascisten verricht. Ortiz die een jaar geleden met Pierre Lagaillarde het „bevel" voerde op de barricaden in Algiers en die in Spanje is ondergedoken, werd als vice-premier van de nieuwe emigrantenrege ring genoemd. Pierre Lagaillarde en generaal Salan hebben ook wat met de opzet uit te staan, maar of een hunner tot premier gebombar deerd zou worden, kon de geheimzinnige woordvoerder niet verklap pen. De nieuwe regering, welke alle banden met het Franse moederland heeft doorgesneden, zal op de eerste verjaardag van de ontketening de barricadestrijd (24 januari a.s.) officieel worden geïnstalleerd. Van meer betekenis dan dit tijdverdrijf van Frankrijks fascistisch emigranten die zich blijkbaar beginnen te vervelen, is het communiqué, dat Ferhat Abbas uit naam van het Algerijnse verzet vanmor gen na vier dagen en nachten beraad van zijn voorlopige regering in Tunis wereldkundig zou maken. Men verwaoht- te in Parijs vanmorgen een verklaring, waarin de FLN-leiding zich bereid z<>u tonen terstond onderhandelingen met Frankrijk te heropenen voor een „staakt het vuren" en de condities voor de uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht. Tevens zou het FLN zich echter catego risch uitspreken tegen de plannen van generaal De Gaulle in Algerije, nu al voorlopige bestuursorganen te stiohten. Ter voorbereiding van diezelfde be stuursorganen kwam vandaag in Parijs juist de commissie voor Algerijnse Zaken weer bijeen, die bestemd is tot een soort voorlopig parlement gepromoveerd te worden. Generaal Salan zou niets willen weten van kwajongens Een Parijs ochtendblad heeft de vroe gere opperbevelhebber van het Franse leger in Algiers afgelopen nacht in zijn hotel in Madrid opgebeld, en toen ver klaarde generaal Salan nog wat sla perig, doch niettemin beslist dat hij zijn roemruchte naam niet met deze kwajongensstreken zou laten bezoedelen. Hij zou er dus buiten blijven, verzekerde de generaal, die echter in zijn jongste verleden ook wel dingen heeft gezegd waaraan hij zich later niet geheel en al zou houden. Communisten roeren zich In de voorsteden van Algiers hebben de Algerijnen gisteren weer voor het FLN gemanifesteerd, waarbij het tot een botsing met de Franse ordetroepen kwam. Men zocht in Parijs achter die manifestaties wel de hand van de Alge rijnse communistische partij, die zich de laatste tijd wat sterker begint te roeren, een activiteit die dan weer geïnspireerd zou kunnen worden vanuit Moskou, waar men zijn greep op het FLN poogt te ver sterken. Een week na het referendum in Frank rijk en Algerije komt er, politiek gespro ken. dus wat meer leven in de Algerijnse brouwerij, al kan van een welluidend koor van eensgezindheid dan ook nog nauwelijks worden gesproken. Niettemin had men vanochtend in Parijs de stellig indruk, dat bij het begin van deze wee* het wederzijds afwachten nu toch ten einde spoedt. Drie Europeanen gedood Bij ongeregeldheden in de voorstad Baraki bij Algiers zijn zaterdagavond drie Europeanen gedood, aldus is giste ren in Algiers vernomen. In andere voor steden van Algiers zijn bij incidenten acht Europeanen gewond en een ont voerd. Vijf mohammedanen liepen ver wondingen op. In Oran zijn drie mo hammedanen wegens terroristische da den door een militair tribunaal ter dood veroordeeld. KONINGINNEDAG OP 1 MEI De ministerraad heeft besloten, dat de a.s. verjaardag van H.M. de Koningin, welke dit jaar op zondag valt, zal worden gevierd op de daarop aansluitende maandag, 1 mei. Dit is ook in 1950 het geval geweest. Hulp KONINGIN EN PRINS NAAR ZWITSERLAND Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag om kwart over twee van de vliegbasis Soesterberg naar Genève vertrokken. H.M. de Koningin is vandaar naar Gstaad gegaan, waar zij tot en met de verjaardag van Prinses Margriet zal blijven. Zoals bekend is Prinses Margriet in Gstaag voor een definitief herstel van haar ziekte. Prins Bernhard neemt deel aan een bespre king in Genève en is vandaag naar ons land teruggekeerd. Het Hamburgse blad „Die Welt" verwijt de Marokkaanse regering, dat deze twee miljard frank uit het hulpfonds voor Agadir heeft ge bruikt voor het dekken van het tekort op de Marokkaanse begro ting. In een hoofdartikel schrijft het blad, dat een jaar na de ramp, waarbij duizenden werden bedol ven, de overlevenden van de aardbeving thans een nieuwe slag te incasseren hebben gekregen. Nu is het een morele slag, die hun ver trouwen in de menselijke solidari teit heeft geschokt. Cuba wijst Amerikaanse journaSisten uit De correspondent van „Associated Press" in Havanna, Richard Valeriani en James Wallace van „The Wallstreet Journal" zijn zondagavond naar het hoofdkwar tier van de Cubaanse militaire inlichtin gendienst gebracht, waar hun werd me degedeeld dat zij Cuba hedenmiddag moesten verlaten. Er is van Cubaanse officiële zjjde niets medegedeeld over de reden voor de uit zetting der Amerikaanse journalisten. Dit is de eerste maal dat de Cubaanse autoriteiten uitzettingsmaatregelen ne men tegen vaste Amerikaanse correspon denten in Cuba. Wel zijn tevoren reeds verscheidene Amerikaanse journalisten, die Cuba bezochten, gearresteerd en uit het land gezet. Er zijn thans nog zes vaste Amerikaan se correspondenten in Cuba werkzaam. De Russische afgevaardigde Zorin tijdens zijn aanval in de Veilig heidsraad op de Belgen. Op de achtergrond secretaris-ge neraal Hammarskjöld. -EIDSCH DAGBLAD Een krijgsraad in Parjjs heeft zater dag de voormalige Duitse staatsburger Reimeringer, die thans de Guinese na tionaliteit heeft, ter dood veroordeeld wegens vervolging van joden en Franse verzetsstrijders tijdens de Tweede We reldoorlog. Als lid van de Gestapo is hü verantwoordelijk voor de dood van ruim veertig verzetsstrijders en joden Hij werd reeds in 1946 bij verstek ter dood veroordeeld. De politie arre steerde hem in 1955 maar hij wist naar Zwitserland te ontsnappen. Nadat Gui nea onafhankelijk was geworden, nam hij de Guinese nationaliteit aan. Hij werkte in Guinea als technisch adviseur van de regering. De politie arresteerde hem tijdens een bezoek aan Frankrijk. Een rechtbank in Warschau heeft een vroegere Duitse politieman, Teodor Eschner, wegens het vermoorden en mishandelen van Polen, in het bijzon der joden, eveneens ter dood veroor deeld. Eschner stond tijdens de bezet ting bekend als „bloedige Tadek", aldus bericht het Poolse persagentschap PAP. JEUGD HELPT KONGO Nadat via de radio een oproep tot het Nederlandse volk is gericht om voedsel bijeen te brengen voor de mensen in Kongo hebben jongeren in Zaltbommel van verscheidene kerkelijke richtingen (rooms-katholiek, Nederlands hervormd en gereformeerd) dit weekeinde de hoof den bij elkaar gestoken. Zü hebben besloten de komende week met een bliksemactie te starten. Met door particulieren beschikbaar gestelde auto's zullen levensmiddelen ingezameld worden, die geschikt zijn voor vervoer naar de Kongo. De jongelui hopen, dat deze actie in geheel Nederland navolging zal vinden. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden, tot mor genavond: Droog weer met voornamelijk in het noorden van het land tijdelijk bewol king. Vannacht op vele plaatsen over wegend lichte vorst, morgen tempera tuur om het vriespunt. Overwegend ma tige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 JANUARI Zon op: 8.40 uur; onder: 17.01 uur. Maan op: 8.45 uur; onder: 18.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.19 en 15.35 uur. Laagwater te 11.32 en 23.55 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een heel gezin van vier mensen is zaterdag te Utrecht verdronken, toen een personenauto in de Plom- petorengracht stortte. De 36-jarige tandarts J. H. L. Becude, wonende aan de Tolsteegsingel in Utrecht, reed met zijn auto, waarin ook zijn echtgenote, de 31jarige J. Becude van Beest en hun twee zoontjes, de 3- jarige Johan en de lljarige Jan zaten, bij de Asch van Wijckkade tegen de balustrade langs de Plompetorengracht. Het hekwerk brak en de wagen schoot met de wielen naar boven het water in. De neus van de auto boorde zich diep in de modder. Het ongeval werd veroor zaakt door een ongelukkige manoeuvre bij het nemen van de bocht. De brand weer takelde de auto naar boven, maar toen men de slachtoffers uit de wagen haalde waren de levensgeesten reeds geweken. Hoewel aanvankelijk niemand van de toestromende omstanders een poging deed om de inzittenden van de auto te redden, begaven zich later een burger en een politie-agent te water. Zij kon den evenwel niets uitrichten, omdat de wagen bijzonder ongelukkig in de gracht terecht was gekomen, de ruitjes klein waren en de portieren klemden. De brandweer had na alarmering 15 minu ten nodig om de wagen op de kade te takelen. Men vermoedt, dat de heer Becude de bocht met te grote snelheid heeft ge nomen. De brandweer takelt de personen- tandarts' zijn vrouw en twee kin auto uit het water van de Plompe- I deren zaterdag om het leven torengracht te Utrechtwaarin een [kwamen. Een Amerikaanse radartoren met een bezetting van 27 man, die op 128 kilo meter uit de Amerikaanse oostkust ter hoogte van New York in de Atlanti sche Oceaan stond, is verdwenen! Dit heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse kustwacht in de nacht van zon dag op maandag meegedeeld. De in stallatie, Texastoren nr. 4. had nood seinen uitgezonden en ruim drie kwar tier later werden de verbindingen ver broken. Er heerste op dat ogenblik noodweer in die omgeving. Een vliegdekschip, torpedobootjagers, kustwachtkotters en vliegtuigen nemen aan het zoeken naar de toren en het vermiste personeel deel. Opvarenden van twee torpedobootjagers die reeds op de plaats zijn aangekomen, hebben gezegd dat zij daar dieselolie of benzine heb ben geroken. Op de plaats waar de toren stond, is de oceaan ongeveer 25 meter diep. Deze installaties, waarvan er een aan tal als vooruitgeschoven radarposten in de Atlantische Oceaan staan, worden Texastorens genoemd omdat zij lijken op de boortorens die men in de Golf van Mexico aan de kust van Texas ge bruikt voor olieboringen. DE TOESTAND IN BELGIE Renard tril voortsetting van de stakingen Christelijke vakbond stelt enige eisen (Van onze Brusselse correspondent) Het weekeinde is in België gekenmerkt geweest door een aantal feiten, die duidelijk hebben doen blijken, dat de socialisten na het aannemen van de „eenheidswet" in de Kamer alles doen om een eervolle aftocht te vinden. Twee keer hebben ze een adres aan de Koning overhandigd. Eerst de vertegenwoordigers van de Waalse socialistische Kamerleden, burgemeesters enz., die hem om grondwets wijziging hebben gevraagd. Daarna heeft Collard, de voorzitter van de Belgische socialistische partij, hem een adres aangeboden, waarin hij met een complex van voorstellen komt, die samen een soort nieuwe socialistische eenheidswet vormen. Zondag heeft de B.S.P. besloten, dat het geen nut heeft wanneer de socialistische volksvertegenwoordi gers ontslag nemen uit de Kamer en Senaat. Voedselpakketten uit Vlaanderen voor Waalse kinderen.... Voorts hebben de gewesten Antwerpen en Gent van het ABVV hun leden opge roepen vandaag het werk te hervatten. Renard, de leider van de Waalse so cialisten, heeft van zijn kant verklaard, dat de stakingen zullen worden voortge zet. Dat heeft vele stakers in Wallonië niet belet sedert vrijdag aan het werk te gaan ten einde in het onderhoud van hun gezinnen te kunnen voorzien. De toestand by velen was zo, dat reeds van Vlaanderen uit voedselpakketten voor de kinderen van de Walen werden ge zonden! August Cool, de voorzitter van het Al gemeen Christelijk (katholiek) Vakver bond (ACV), heeft verklaard, dat wan neer de openbare lichamen toch het loon uitbetalen aan degenen die hebben gestaakt, het ACV voor degenen die aan het werk bleven dubbel loon of extra verlofdagen zr; vragen. Het ACV. zo zei hij, blijft bereid met het ABVV samen te werken, maar dan moeten de socialis ten bewijzen, dat zij een gegeven woord en een gegeven handtekening eerbiedi gen en dan moeten niet de .arbeiders uit Wallonië te^en die uit Vlaanderen worden opgehitst. Decentralisatie op terreinen waar dit mogelijk en wenselijk is: akkoord, maar alleen wanneer de eenheid van het land daardoor wordt versterkt. Hij heeft zich ook tot de werk gevers gewend en ervoor gewaarschuwd niet de sociale programs en de voorde len. die daarin voor de arbeiders neer gelegd zijn, als gevolg van de Jongste gebeurtenissen ongedaan te maken. Het zijn niet de vakbonden die de akkoorden hebben verloochend, het was er maar één. de socialistische vakbond. Men mag. aldus Cool, geen misbruik maken van de huidige omstandigheden om de klok achteruit te zetten. Vele verbeteringen nodig En daarop liet hy een aantal wensen volgen, die voor een deel toch ook wel weer overeenkomen met hetgeen de voorzitter van de socialistische party in zijn nota aan de Koning ook had ver meld: de fiscale hervormingen moeten ten uitvoer worden gelegd, de fiscale be palingen van de Eenheidswet moeten worden gezien ais overgangsmaatregelen die moeten worden gevolgd door een volledige fiscale hervorming; een na tionale maatschappij voor investeringen moet worden opgericht en een econo misch programma is dringend noodzake lijk; het Nationaal Comité voor econo mische expansie is in dit verband een stap in de goede richting. Wettelijk zou moeten worden vastge steld dat er voorrang wordt gegeven aan bepaalde grote openbare werken van na tionaal belang. Maatregelen moeten wor den genomen om de investeringen te be vorderen. Deze maatregelen kunnen zijn van fiscale aard, maar het ACV heeft reeds lange tyd geleden gevraagd een onderzoek in te stellen naar de Holding- maatschappüen teneinde te kunnen uit maken welke maatregelen dienen te worden genomen om deze aan regle mentering te onderwerpen. En tenslotte blyven er het energieprobleem en vooral de kolenpolitiek. De hervormingsvoor stellen. die van 1947 tot 1960 door de Centrale van Vrije Mijnwerkers werden gedaan, zouden hier een oplossing kun nen brengen. Slot pag. 2 (9ud Uit Het Leidsch Dagblad van 17 Januari 1861: Naar men verneemt heeft a zich te 's-Gravenhage een com- missie gevormd tot het houden j eener algemeene Weldadigheids- j loterij, die door het geheele rijk f t zal werken ten behoeve der t noodlijdenden door den jongsten f watersnood, waartoe de ko- f ninklijke magtiging bereids zou t f zijn aangevraagd. jl Advertentie

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1