Laatste nieuws Vientiane zal bij aanval niet verdedigd worden DIES PROGRAMMA VAN DE t LEIDSE UNIVERSITEIT Wereldgebedsweek voor de eenheid der Christenen Oud-alumnidagen op 4 en 5 februari Prins Boen Oem van plan dan in Savannakhet verder te regeren In Leiden van 18-25 januari MAANDAG 16 JANUARI 1961 W De rede van de rector-magnificus, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, ter herdenking van de stichting van de Leidse Universiteit zal dit jaar overeenkomstig de traditie op de dies natalis, de achtste februari worden uitgesproken, en wel om 14 uur in de Stadsgehoorzaal. Deze dies-rede zal het besluit vormen van de dies-viering, die reeds vrijdag 3 februari begint met de eerste toneeluitvoering en daarna omvat het na de oorlog gebruikelijk geworden college-weekeinde voor oud-alumni, de bijeenkomst van de Christen Studenten Raad en het studium generale. Vrijdag 3 februari des avonds om 8 uur vindt als eerste manifestatie in de dies viering de opvoering in de Schouwburg plaats van het toneelspel „Banja" van W. Majakowski in de vertaling van Y. T von Dewall. Uitvoerenden onder regie van Tom van Beek zijn leden van het LST en de TVSL. Het is de bedoeling, dat de eerste voorstelling in het bijzon der wordt bijgewoond door hoogleraren, leden van de wetensohappelijke staf en in en om Leiden wonende oud-alumi. Zaterdag 4 februari volgen colleges voor oud-alumni, te geven door Leidena- ren en oud-Leidenaren. Zy worden in verschillende universitaire gebouwen fa culteit 9gew ij ze gegeven, en worden afge wisseld met gezamenlijke lunchbijeen- komsten en andere mogelijkheden tot niet-wetenschaippelijk contact. De bedoe ling van deze colleges is, de toehoorders in kennis te brengen met de resultaten van de jongste wetenschappelijke arbeid in de verschillende faculteiten. Aan het eind van zaterdagmiddag, om kwart over vier, bestaat er voor de dies- gangers gelegenheid, het Biochemisch of het Fysiologisch Laboratorium te bezoe ken. Deze beide moderne laboratoria ge ven een uistekende indruk op welke wijze de Leidse Universitaire instellingen de laatste Jaren door nieuwbouw zich aan de eisen van de tijd aanpast. Zaterdagavond om 8 uur vindt de tweede voorstelling van het toneelstuk van Majajkowskl plaats, welke voorstel ling in het bijzonder bedoeld is voor de deze dag in Leiden vertoevende oud- alumni en officieel genodigden. Zondag 5 februari opent het program ma om 12.15 uur met een bijeenkomst onder auspiciën van de Christen Studen ten Raad in de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg. Over het onderwerp .Wat is de mens?, zullen prof. dr. R. van Dijk uit Aerdenhout en dr. J. J. A. van Iersel uit Leiden het woord voeren. Na een algemene lunch in De Laken hal om 13.30 uur volgt om 15.15 uur het studium generale in de Stadsgehoorzaal. Dit zal dit Jaar verzorgd worden door prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, die zal spreken over „vijftig jaar supergelei ding". Het officiële programma voor deze das wordt besloten met een thee in het club gebouw van de WSL, aansluitend op het studium generale. Zoals gezegd wordt daarna tot besluit nog op 8 februari de officiële dies-rede gehouden. Wielen door de woestijn FILMOCHTEND NED. INSTITUUT VOOR VOLKSONTWIKKELING. De heer Jos van Dijk, kunstschilder cineast-fotograaf te Amsterdam nam gisterochtend de leden van de Leidse Instituutsafdeling mee op een tocht dwars door de Sahara en wel op een bijeenkomst in het St.-Antonius Club huis. Hij had deze tocht ei^ge tijd ge leden gemaakt in gezelschap van zijn vrouw en nog een echtpaar in twee sportauto's. De tocht ging via België. Frankrijk en 6panje. Bij Gibraltar werd de overtocht gemaakt naar het op de rotsen ge bouwde T anger. Al spoedig maakt het gezelschap ken nis met de Berbers, waaronder ook de Toearegs. Deze laats ten waren vroeger geduchte rovers en slavenjagers doch nu doen ze vaak dienst bij de Franse auto riteiten als ordebewaarders, gezeten op kamelen. De Toearegs zijn blauw ge sluierde mannen, soms 2.30 m. lang. Hun kamelen kunnen 80 km. per uur afleg gen. De Berbers zijn de eerste bewoners van Noord-Afrika en het is een primi tief volk. De gemiddelde leeftijd van de mens is hier 30—35 jaar, voornamelijk veroorzaakt door het slechte water. Er is hier ook een grote kindersterfte. De Sahara is de grootste woestijn ter wereld, ongeveer zo groot als Europa zonder Rusland. De temperatuursver schillen zijn enorm groot; dag en nacht lopen soms 3040 gr. uiteen. Het doet vreemd aan. op sommige punten enor me steenklompen als wegwijzer te zien staan en de afstanden, er op vermeld, bedragen duizenden kilometers. Zandstormen en dorst vormen hier de grootste verschrikkingen voor de mens. Het Saharagebied is eensdeels woest, eenzaam en onherbergzaam als de hel van Dante doch nu en dan afgewisseld met oasen. Men kwam ook door gebie den, waar het in geen 25 jaar had ge regend. Op de rotsen werden tekeningen aangetroffen, die 8000—10.000 jaar oud zijn. De expeditie kreeg te kampen met onvoorstelbare moeilijkheden; dat een afstand van 240 km. vier dagen vorder de, was nog niet vergeleken bij het mo ment, dat men 6 uur deed over 10 me ter, toen de -assen der auto's in het droge woestijnzand wegzakten. De ber gen zijn hier van vulkanische oor sprong. Nu en dan ontmoette men grote graftempels van Maraboets, een soort priesters, die als heiligen vereerd worden. De tocht ging ook meermalen door ge bieden die overstroomd waren en dan weer ontmoette men trajecten met me ters diepe kuilen of met grote stenen bedekte streken. Op de terugweg werd Marakesj aan gedaan, liggende aan de rand van het Hoge Atlasgebergte. Het is een schil derachtige stad met talloze bronnen, waarbij er zijn met mozaiekversierin- gen Op de typische markten prijzen de kooplieden hun mooie tapijten, hun kruiken, kippen, dadels en geiten luid ruchtig aan en door al dat lawaai heen hoort men onafgebroken Oosterse mu ziek, voortgebracht door versleten gram mofoonplaten. Aan de kust aangekomen werden de auto's aan boord van het 6chip geladen om de reis naar Gibraltar aan te van gen. Hoe primitief dit toegaat! Per auto vordert dit vier uur. Zo eindigt dan dit hoogst merkwaardige verhaal van een interessante zwerftocht met auto en camera, door Jos van Dijk op uiterst boeiende en meermalen geestige wijze verteld, gedurende welke voor dracht hij prachtige kleurenopnamen op dia's en film projecteerde. De heer H. Zunderman dankte de heer van Dijk namens de talrijke aan wezigen voor deze bijzonder geslaagde lezing. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 Januari. Aanvoer ln totaal 2213, vette koelen en ossen 1423, varkens 790. Prijs in cents per kg: vette koelen le kwal. 290-320, 2® kwal. 260-290, 3e kwal. 245-260; varkens (lev. gew.) £02 200 198. Oudste inwoonster van Noordwijk Thans ingezetene van Leiden De oudste inwoonster van onze gemeente - de 96-jarige mevr. N. Duindam-Hazenoot - is vandaag geen Noordwijkse meer. De voor haar leeftijd nog vitale N eelt je, die haar gehele leven in onze gemeen te woonachtig was en in gesprek ken nog levendig kan vertellen over het goede, oude Noordwijk, woonde de laatste tijd bij haar schoondochter in. Met ingang van vandaag is haar naam opgenomen in de registers van de burgerlijke stand te Leiden. Zij heeft haar in trek genomen in het Hervormde Rusthuis in de Leidse Kaarsenma kersstraat. Neeltje is tot deze voor haar ingrijpende stap gekomen, omdat alle pogingen haar in het Noordwij kse Dalrus f' opgenomen te krijgen, hebben gefaald. LTJ gaat een voetbalveld aanleggen voor seminarie in Noordwijkerhout Tijdens de algemene vergadering van de LTJ, die zaterdag in de Leidse Stadsgehoorzaal is gehouden, werd het plan voorgelegd door rector P. Mat- thijssen, interdiocesaan aalmoezenier, dat de LTJ een bijdrage zal leveren tot de bouw van het nieuwe Klein Smina- rie van het bisdom Rotterdam te Noord wijkerhout. De LTJ stelt haar leden beschikbaar om een stuk grond te be werken by het seminarie, namelijk het toekomstige voetbalveld. Een groep van 20 man zal een humuslaag storten van 1000 m3. Woensdag begint men met de werkzaamheden. Een week later volgt de tweede humuslaag, waarop de gras zoden worden gelegd. De LTJ-ers van afgelegen districhten worden onderge bracht in gastgezinnen in Noordwijker hout. Vooral het districht Bollenstreek zal eigen krachten inzetten. De bisschop heeft dit plan van de LTJ van harte toegejuicht. EERSTE DIENSTEN IN BEVRIJDINGSKERK In de Bevrijdingskerk woensdag j.i. geopend werden gisteren de eerste diensten gehouden. In de allereerste dienst van de Geref. Kerk (wijk V) ging voor de predikant ds. H. Heule. Deze had als uitgang voor zijn prediking ge kozen Galaten 5:1: „Opdat wij waarlijk vrij zouden zijn, heeft Christus ons vrij. gemaakt. Houdt uw stand en iaat u niet weder een slavenjuk opleggen". 's Middags om vijf uur hielden gere formeerden en hervormden gezamenlijk een kerkdienst. Ds. H. Bouter, wykpre- dikant van de hervormde wijkgemeente te Boshuizerwijk en ds. Heule gingen voor. Tijdens de ochtenddienst had ook de eerste doop in deze nieuwe kerk plaats. De naam van de dopeling was Jan Willem Slijper. Door onbekenden is een winkelruit van een showroom aan de Stationsweg vernield. De schade bedraagt f. 400. Bewoners Oude Rijn hoek Middelstegraclit zaten zonder water Het was gisteren en ook nog vanmor gen voor de bewoners van de Oude Rfln in de nabijheid van de Middelstegracht ,.twe© emmertjes water halen" geblazen. De waterleiding is daar namelijk door gebroken omstreeks één uur in de nacht van zaterdag op zondag. Enkele stenen werden uit het wegdek geslingerd en het water baande zich een weg naar buiten. De Leidse Duinwater Maatschappij werd gewaarschuwd en omstreeks kwart over twee werd de waterleiding afgesloten. De bewoners van een 61-tal huizen moesten het zondag zonder water doen. Bij kennissen kon men hen, gewapend met emmers of pannetjes, water zien halen en ook vandaag moc6t dat nog ge beuren. Wel werd zondag de buis nog onder druk gezet, zodat de bewoners van de betrokken percelen een kwartiertje ge legenheid kregen water te tappen. Van de zijde van de LDM werd ons meegedeeld, dat alleen in zeer dringen de gevallen tot directe reparatie wordt overgegaan. Bovendien hangt dit af van het aantal beschikbare werkkrachten. Dit geval werd kennelijk niet als urgent beschouwd. Pas hedenochtend begon men dan ook met de herstellingswerk zaamheden, die vandaag gereed zullen komen. Na aanrijding val in water Op de wegkruising Warmonderbrug- Trekvaartbrug - Maresingel - Haarlem merweg heeft gistermorgen een aanrij ding plaats gehad. Een personenauto reed vanaf de Haarlemmerweg rechtdoor in de rich ting Mare, terwijl twee fietsers - vader en zoon - vanaf de Maresingel de War- monderbrug overstaken. Zij hadden daarbij voorrang moeten verlenen aan de auto. Volgens de politie deden zij dit niet, waardoor de bestuurder van de per sonenwagen uit alle macht moest rem men om een aanrijding te voorkomen. Hij kwam daarbij met zijn auto op het voetpad van de brug terecht. Daar pas seerden juist een 66-jarige vertegenwoor diger H. Werter en de 13-jarige scholiere Th. Werter, beiden uit de Frans van Mierisstraat. De voetgangers werden aangereden en vielen via de brugleuning in het water. Omstanders brachten de drenkelingen op het droge. Daar bleek de heer Werter een gecompliceerde lin- keronderbeenbreuk te hebben opgelopen en een rechteronderbeenbreuk. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Het meisje kwam er met schaafwonden aan de benen af. Van de brug werd de leuning over een afstand van drie meter vernield. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Scriptie bekroond De heer C. J. M. van den Aardweg te Leiden ontving een eervolle vermelding van het Nederlands Instituut van Prak- tizerende Psychologen voor zijn scriptie een studie over de kracht van het beel dend vermogen. Een groot gedeelte van de politie in Vientiane en met haar in ver binding staande diensten is vrijdag en zaterdag naar Savannakhet overgebracht, zo is zaterdagavond in Vientiane vernomen. Men legt deze maatregel uit als de eerste uitvoering van het regeringsplan om de bestuurshoofdstad van Laos, in geval van een aanval van de val schermjagers van kapitein Kong Lae en de met hen samenwerkende eenheden van de communistische Pathet Lao op Vientiane, naar Savannakhet over te brengen. Het zou de bedoeling van de regering zijn om Vientiane in dat geval niet te verdedigen! Frankrijk teruggave luchtbasis gevraagd BRAND IN GRONINGSE KUSTVAARDER (Van onze correspondent) Tegen vijf uur vanmorgen zyn de bemanningsverblyven van de Groningse kustvaarder Tarzan, uitgebrand. Voorts liepen de machinekamer en de kombuis schade op. De Tarzan ligt in de binnen haven te Rotterdam voor de loods van de firma Vijfwinkel. De kapitein was afwezig, maar in zijn hut stond de oliestookinstallatie nog aan. Waarschijnlijk is er door overver hitting brand ontstaan. De matroos C. Buisman werd door de brandlucht wak ker. En zag vlammen uit de hut van de kapitein slaan. -Hij wekte zyn vier mede-opvarenden en zo snel mogelijk schoten de mannen en de jongen nog wat kleding aan. Het vuur nam reeds bezit van de overige hutten, zodat er niets meer te redden was. Met vijf stralen werd de brand ge blust, waarbij moest worden gebruik ge maakt van persluchtmaskers. Eigendommen van de uit zes koppen bestaande bemanning werden door het vuur verteerd. Enkelen waren ook hun monsterboekje en andere papieren kwijt. Vogeltjes die in een van de verblijven in een kooi stonden, verbrandden De schade is aanzienlijk. De kustvaar der is eigendom van Beck's 'scheepvaart bedrijf te Groningen. Men schrijft ons: Steeds meer wordt in deze eeuw de roep om eenheid der christenen gehoord: uit het contact van enkelen, een contact, dat reeds lang voor de eerste wereldoorlog begonnen was, is na de tweede wereldoorlog de Wereld raad van Kerken ontstaan; in de twin tiger jaren is na jarenlange contacten de volledige communie tussen de Angli caanse Kerken en de Oud-Katholieke Kerken tot stand gekomen; Paus Jo hannes XXIII heeft met zyn bekend making over een Oecumenisch Concilie als het ware een schok door de wereld doen gaan en dit komend Concilie wordt niet alleen van rooms-katholieke zijde, maar toch ook van de zijde van de andere kerken met grote belangstel ling tegemoet gezien; de kerken van bewust calvinistisch-gereformeerde sig natuur hebben elkaar gevonden ln een Raad, de International Council of Christian Churches; en in de laatste tyd worden voorzichtige pogingen ge daan om weer contacten te krijgen tus sen kerken, die reeds eeuwen gescheiden en zonder enig contact met elkaar ge leefd hebben. In dit geheel van het zoeken naar elkaar en het elkaar probe ren te vinden, is ook enige jaren ge leden van particuliere zyde de oproep uitgegaan voor een week van gebed om eenheid van de christenen over de ge hele wereld. Vrijwel alle christelijke ker ken hebben deze oproep gehoord en elk jaar weer wordt over de gehele wereld door mensen van verschillende kerke lijke richting in de week van 18-25 ja nuari gebeden om de eenheid van de christenen, lp dit wereldwijde verband kan slechts wereldwijd gedacht worden en daarom wordt in deze week in eerste instantie gedacht aan de vier grote groeperingen van christelijke kerken: de Oosters-Orthodoxe Kerken (Russisch- Orthodox en Grieks - Orthod oxde Rooms-Katholieke Kerk, de Reformato rische Kerken, en de Anglicaanse en Oud-Katholieke Kerken. Vanuit iedere kerk wordt gebeden om deze eenheid der christenen en wordt getracht in deze week tot ontmoetingen met elkaar te komen. Ook voor Lelden en omstreken geldt dit. Woensdag 18 januari 's avonds om 7.45 uur vindt in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudsesingel een korte gebedsdienst plaats. Donderdag 19 Januari *s avonds om 9.00 uur wordt in de Lodewijkskerk, Steenschuur de mis om eenheid gevierd (de z.g. mis Salvos nos fac; red ons, Heer) Zondag 22 januari vindt als reële daad van de consensus tussen de her vormde en evangelisch-lutherse kerken in de Marekerk een gemeenschappelijke Avondmaalsviering plaats; In de zondagdiensten van alle kerken zal een gebed om eenheid gebeden wor den en verschillende mensen hebben zich bereid verklaard dagelijks te bidden volgens de roosters voor deze week van de Wereldraad van Kerken en die welke in rooms-katholieke kring gebruikt wor den. Niet meer in de week, maar daaraan aansluitend vindt op vrijdag 27 januari, 's avonds om 8.00 uur in de consistorie kamer van de remonstrantse kerk een gespreksavond plaats. De regering van Prins Boen Oem heeft Frankrijk verzocht om teruggave van de luchtbasis Seno in het zuiden van Laos. de laatste nog door Franse troepen bezette basis in het land. Naar aanlei ding van dit verzoek, zegt het Franse persbureau AFP, dat Boen Oem Frank rijk ervan heeft beschuldigd de neutra- listische regering van Soevanna Phoema te hebben gesteund in de strijd tegen het rechts-revolutionaire comité in Sa vannakhet. Premier Nehroe van India heeft Prins Norodom Sihaniek van Cambodja ge antwoord, dat hij geen bezwaar heeft tegen diens voorstel een conferentie van veertien landen over Laos te beleggen, maar dat gezien de huidige omstandig heden „sneller optreden" gewenst en dat dit slechts kan bestaan uit het bij eenroepen van de internationale com missie. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken zou eveneens in deze zin op het Cambodjaanse voorstel heb ben gereageerd. Soevanna Phoema antwoord niet De minister van Voorlichting van de regering Boen Oem, Boavan Norasingh, heeft meegedeeld dat Prins Soevanna Phoema geen gehoor heeft willen geven aan het verzoek van Prins Boen Oem naar Vientiane terug te keren. Boen Oem had een missie gezonden naar Pnom Penh, de hoofdstad van Cambod ja waar Prins Soevanna Phoema sinds de bezetting van Vientiane door de troe pen van generaal Phoemi Nosavan en Prins Boen Oem verblijft. Boen Oem zou Soevanna Phoema heb. ben voorgesteld zijn functie van voor zitter van de Nationale Vergadering weer op zich te nemen, op voorwaarde dat hij formeel het ontslag van zijn re gering indient en in Pnom Penh geen „Laotische regering in ballingschap" vormt. Minister Norasingh verklaarde dat Prins Boen Oem „er absoluut geen be zwaar tegen heeft dat Prins Soevanna Phoema een ontmoeting met de koning heeft". Kong Lae dreigt De linkse Laotiaanse opstandelingen leider kapitein Kong Lae heeft er vol gens een Noord Vietnamese radiozender mee gedreigd bij „broederlanden en -volken" om vliegtuigen en kanonnen te verzoeken indien de Verenigde Staten niet al het materiaal dat zij ter beschik king van de regering van Boen Oem hebben gesteld, terugtrekken. Toestand Vlaanderen weer normaal Nadat hedenochtend de laatste be langrijke groepen stakers in Antwerpen en Gent het werk hadden hervat, kon de toestand in het Vlaamse deel van België weer normaal worden genoemd. Ook uit Wallonië wordt vandaag, de 28ste dag van de stakingen, werkhervat ting in bepaalde sectoren gemeld. In de metaal, en machineindustrie in de industriegebieden in het zuiden duurt de staking nog onverminderd voort, maar elders is de toestand verbeterd en zelfs op bepaalde terreinen normaal ge worden. Het laatste is het geval in de textielindustrie en bij het stedelijk ver voer in Verviers. Een belangrijke werkhervatting is ook gemeld uit Doornik waar het stations- personeel, na een mars met trommel slagers aan het hoofd van de stoet rond om het station, het werk heeft hervat. Bij de goederenstations van Luik en Bergen meldden zich vanoohtend weer meer arbeiders. WASSENAAR Bestuur Exelsior hield receptie Het zestigjarige bestaan van de Mu ziekvereniging Excelsior, dat over enkele maanden nog gevierd zal worden met een concours, werd zaterdag herdacht met een receptie van het bestuur in Huize Den Deyl. Dat Excelsior in de plaatse lijke gemeenschap een bijzondere plaats inneemt is op de durkbezochte receptie wel gebleken. Voorzitter J. R. A. Boer- mans en zijn mede-bestuursleden, maar ook enkele oud-bestuursleden die jaren lang hun beste krachten aan het korps gaven, kregen tal van gelukwensen aan geboden en geschenken in de vorm van bijdragen voor het instrumentenfonds of prijzen voor het komende concours. Onder de talrijke aanwezigen waren de waarnemend burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg en de wethouders mevrouw mr. C. M. 's Jacob-de Bouvrie en dr. J. J. M. Veraart, bestuursleden van de Kop. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan- faregezelsohappen, deputaties van zus tervereniging uit de omgeving en van tal van Wassenaarse verenigingen. Aan het eind van de receptie kwam de drumband „Wassenaar" het bestuur van Excelsior en muzikale hulde brengen. Ernstig ongeluk Met een enorme klap reed zaterdag omstreeks het middaguur op de Rljks- stratweg tegenover het Dierenpark een particuliere autobus tegen een plotselin- stoppende Duitse personenauto. Het ge volg was dat de echtgenote van de Doiltse bestuurder, die achterin de wagen zat. met een ernstige herenschudding naar de St.-Ursulaklinlek moest worden over gebracht. De personenauto werd vrijwel vernield. Het ongeluk gebeurde, toen de Duitse automobilist, een 50-jarige bonthande laar uit Hlldesheim, langs de weg een Wegenwacht zag staan en plotseling stapte, om hem iets te vragen. Achter hem reed een particuliere autobus, be stuurd door een 56-Jarlge Haarlemmer, die een aanrijding niet meer kon voor komen. De verkeerspolitie maakte tegen beide bestuurders procesverbaal op; tegen de Duitse automobilist wegens het plotse ling stoppen en tegen de autobuschauf feur voor het niet voldoende afstand be waren. Geesteszieke patiënten uit Heiloo ontvlucht In gevecht gewikkeld Twee patiënten, die ontvlucht waren uit een psychiatrische inrichting in Hei loo (N.-H.) hebben zaterdagavond in de trein tussen Groningen en Hoogezand een gevecht geleverd. Dit liet zich ern stig aanzien, zodat men zonder de be trokkenen erin te kennen, de politie in Hoogezand om assistentie vroeg. De ge beurtenissen speelden zich af in de laat ste trein, die van Groningen naar Nieu we Schans vertrekt. De patiënten waren zaterdagmiddag uit de inrichting te Heiloo ontvlucht. In de trein, onderweg van Groningen naar Hoogezand, had één van beiden het een andere passagier lastig gemaakt. Toen de ander zich ermee bemoeide, ontstond een fikse ruzie, gevolgd door vermelde vechtpartij. De politie van Hoogezand - Sappemeer werd gewaarschuwd, en deze stond, toen de trein aankwam, al met een auto klaar. In deze auto werden bei de vechtersbazen meegenomen en in het bureau bleek toen him identiteit. Nog dezelfde nacht zyn de patiënten naar de inrichting teruggebracht. JONGEMAN BEKENT 20 aanrandingen De politie in Rotterdam heeft een jongeman aangehouden, die in Rotter dam en Schiedam in totaal 20 vrouwen en meisjes zou hebben aangerand. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. In de meeste gevallen hebben de aan- geranden geen aangiften durven doen. DE TESTMATCH AUSTRALIë WEST-INDIë Aan het einde van de derde dag van de testmach tussen Australië en West- Indië, hebben de Westindiërs een voor sprong van 316 runs genomen. De score was heden: West-Indië 339 en 179 voor zeven, Australië 202 runs. INDONESISCHE PERS AAN BANDEN GELEGD Indonesië zal een „geleide pers" kry- gen, zo heeft de vicevoorzitter van de presidentiele Hoge Adviesraad, Roeslan Abdoelgani, op een bijeenkomst van jour nalisten in Djakarta meegedeeld. De Indonesische regering heeft be kendgemaakt, dat zij van plan is binnen kort nieuwe perswetten in te dienen. Volgens Abdoelgani zal in het vervolg de pers niet meer door „enkelingen" maar door de „politieke filosofie" van de regering geleid worden. „De Indo nesische pers blyft het werktuig van de revolutie. De regering zal alle bladen verbieden die party kiezen voor het ko lonialisme, het imperialisme of buiten landse interventie. Oppositie zal beperkt worden tot en kele terreinen, zoals kritiek op de wyze van uitvoering van regeringsmaatrege len", aldus Abdoelgani, die er aan toe voegde: „Het is de taak van de Indo nesische pers, de regering te helpen by het tot stand brengen van het Indo nesische socialisme". BEURSOVERZICHT Verdeelde stemming Amsterdam, 16 Januari De stemming voor de internationale waarden was vanmiddag op het Damrak verdeeld. Aandelen Kon. Olie lagen ge- vragd, daarentegen werden de Philips- aandelen afgegeven. Unilevers hielden zich zeer goed. Aku en Hoogovens by opening een kleinigheid lager. Aandelen Philips noteerden 1107 by opening, doch liepen gedurende de verdere beursduur verder terug tot U01, tegen 1127% als voorgaande slotkoers. De elektrowaarden werden vrydag jl. in Wall Street aange boden, waardoor de koers in Amsterdam vrijdag nabeurs daalde tot 1094. Ook vandaag verkocht Amerika en yonden nog steeds ruilingen plaats van Philips in aandelen Kon. Olie. Hiervan profi teerden de Olie-aandelen. Deze stukken lagen vrydag ln New York zeer goed in de markt. Vanmiddag had Zwitserland, het publiek en de beroepshandel belang stelling voor de olie-aandelen. De prys steeg van f. 137,20 tot f. 138,30, tegen een vorig eslotprys van f. 134,80. De aandelen noteerden ruim boven pariteit New York. Ulinevers gingen min of meer met de stemming van de olie-aandelen mee. De margarinewaarden verbeterden op 834 circa 3 punten. Aku min 2 punten op 5Q0. Hoogovens fractioneel lager met weinig zaken. De haussestemming van verleden week voor aandelen Amsterdam Rubber zette zich vanmiddag niet verder voort. De aandelen noteerden fractioneel be neden de vorige Slotkoers. HVA's eerder gevraagd en een punt hoger op 141. Cer tificaten Deli werden hoger geadviseerd. De omzetten in de leidende cultures wa ren minimaal. De Scheepvaartaandelen zetten de nieuwe beursweek in met een vaste stemming de koerswinsten be liepen 2 tot 4 punten. De invloed van de aanstaande staatslening groot f. 350 mil joen, die vrydag j.l. bekend werd ge maakt. had niet langer een ongunstige invloed op de koersen van de staats fondsen. Deze bleven vandaag vrijwel onveranderd vergeleken by de voor gaande slotkoersen. Aandelen Wernink's beton werden op 185 (178) geadviseerd als nawerking op de a.s. claimemissie en de verdere uit breiding van het bedryf. Mulders' rol lend materiaal kreeg een advies op 150 (146). De maatschappy stelt een divi dend voor van 6% (nihil). WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 januari Londen 10.57%-10 58%Montreal 3.79% 3.79%; Brussel 7.56%-7.57%; Stockholm 72.89%-72.94%; Milaan 60.68%-60.73%; Oslo 52.77%-52.82%; Lissabon 13.18— 13.19%; New York 3.77—3.77%; Parijs 76.94-76.99; Frankfort 90.39-90.44; Zürich 87.58-87.63; Kopenhagen 54.65%-54.70%; Wenen 14.48%-14.49%. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 16 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned *8 4% 101% 101 AGL Ned *59 4% 101% 101 AOL Ned. '60-1 4% 101% 101 AGL Ned. '60 H 4% 101% 101 AGL Ned. *59 4% 100A 100% Ned. '53 3% 95^ 95ÜGB Grootboek obl. 3% 81% B Ned. '47 3% (3) 94% 94A Ned. '51 3% 97% B 97% B Ned. *53 (3%) 94% 94% Ned. "56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 90 90 A Ned. bel. cert. 3% 89% Ned SO 3% 90 90A Ned -54 3% 90% B 90A Ned •bb I 3% 90A 90% Ned. -55-n 3% 92 92 Ned "37 3 91% 91% Ned grtbk obl. '46-3 92% 92% Ned. doll. ln. '47 3 88M 88% Ned Inv. cert. 3 99y4GL 99% Ned. 62-64 3 99% 99% Indië *37 3 98% 13 Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won bJ *57 6.. 109% 109% Ned. won.bJ *58 4% 100% 100D ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 36% 38% GB Nat. Handelsbank 234 Ned. HandelmU320 GB 324 Amst. Rubber 124% 123% H.VA140 141% Senembah525 530 B AX.U501% 502% Berkel's Patent (v.) 365 GB 367 GB Calvé Delft cert. 793 GB 805 GL Deli My.en (Ver.) 173.20 173.40 Kon. Pap. v. Gelder 338 335 Hoogovens cert812% 812 Müller en Co. N.B 459 GB 463% Ned. Kabelfabr675 GB 673 Philips 1121% 1102 Philips pref317% 313% Unilever 830 835% Wilton Feyenoord 225 %GB 230% Biliton 2de r434% 439% Dordtse Olie gew. 624% 630% Kon Olie (f.20.—) 134.50 139.10 'dem (50 f.20.—) 134.80 137.90 Holl Amer iyn 155% 157% Java China Paket 161GB 165GB KLM 100.10 101.40 Kon Ned Stmv My 208% 211% Kon Paket My152% 154% Stoomvaart My Ned 184 186 Nlevelt Goudr eert 157% 159% v Ommeren eert 324% 330 Kot Rott Lloyd 173 174 Ned Scheepv Unie 162% 164% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen '47 (3%) 3 95% idem 48 (3%) 95% R'dam "52-1 (4%) 99% 100B ld. ld "37 I-n (3%) 95% 95% Z.-Holland *6 (4%) 99% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. *58 (5%) 105% 10514 ld. N W.B -52 (414 9914 9914 BVG rspbr f.500 170% 17014 BVG rspbr 52 131% 131% Indnstr. Obligatie* Philips DoUarlng 51 90H 9014 Premleleningen A'dam 53 3 104 A'dam 51 1 214 8414 85 A'da m56 I 214 8374 83U A'dam '56 n 214 90 91% A'dam 56 m 214 90% 91% Eindhoven 54 214 8174 81% Enschede 54 214 8274 82% Den Haag 52 I 214 9214 9214 Idem H 214 90% R'dam 52 I 214 92 9214 Idem n 214 94 93% Idem 57 214 101 102% Utrecht 52 214 95 Z.-Holl 1957 214 97 97% Zuid-Holland 59 2% 101% 10154 NI ET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 241242 Amst Bank 393 394 216 216% Rott. Bank 334% 335,- Twentsche Bank 326 330 Industrie Ondernemingen Albert Heyn413 420 Borsumy 45% 46% Electrolasmy330 Kon Ned. Grofsm 183 183 Holl. Constructie 500 501 Ing. bur. v. Bouwny v. 330 B Internatte 156 160 Int. Kunststoff. Ind. 64 63% v. Kempen en Begeer 120 120 Leidse Wolspinnery 633 535 Rott Droogdok My 508 Sikkens Oroep 825 825 Ver. Touwfabrieken 325 350 Walvisvaart 110 112 Wernink's Betonmy 178 356 Van wyk en Heringa 135% 135% Zaalberg 127% 125 L Spoorwegen Dell Spoorweg My 3% Amerik fondsen Canadian Pacific R 23 23 Intern Nickei 59% 60 Anaconda 47% 48% «m Steel 44% 43% Cities Service 61% 51% General Motors 41% 42% Kennecott 79% 80% Republic Steel 60% 60 A Shell Oil 78 79 Union Pacific 29 A 29% Un. States Steel 80% 81

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11