VERDEELDHEID IN BELGIE BIJ DE VERLIEZENDE SOCIALISTEN Er wordt gewerkt aan vrijlating Loemoemba WEERBERICHT Eenheidswet gistermiddag in de Kamer aanvaard Waalse socialisten met adres naar de Koning Achiel van Acker zinspeelde op aftreden van regering in 1856 Fa. D. KRET Zn. Regering in Vientiane verwacht veldslag in Vlakte der Kruiken Aanhangers van plan dit weekeinde in Leopoldstad te demonstreren CockjalZ T.V. vanaf f. 275.- EDLY RADIO SERVICE leinvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 JANUARI 1961 No. 30254 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsüoecü Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische Kamer heeft gistermiddag om kwart voor vijf de eenheidswet met 115 tegen 90 stemmen en 1 onthouding aangenomen. In Saint Servais, een voorstad van Namen, vergaderden 400 Waalse socialistische parlementsleden, burgemeesters en senatoren en namen een resolutie aan, waarin zij ahun mandaten ter beschikking stelden van de Belgische socialisti sche partij; b. voor Wallonië recht vragen over zichzelf te beslissen en zelf de wegen van zijn economische en sociale expansie te kiezen; c. besloten een adres aan de Koning te overhandigen. Later op de dag besloot het bureau van de B.S.P. aan al zijn federa ties advies te vragen of zij van oordeel zijn, dat alle leden of alleen de Waalse uit Kamer en parlement zullen treden. Dit antwoord moet vóór morgen binnen zijn. Lefebvre, de minister van Binnenlandse Zaken, sprekend namens premier Eyskens, die thuis ziek lag, verklaarde voor de regering, dat eerst de eenheidswet door de Senaat moet worden behandeld en dat de regering er niet aan denkt over de onderwerpen op welke zij be trekking heeft opnieuw met de oppositie te spreken. Eyskens wil zeker ivel praten maar pas na herstel van rust Lefebvre heeft hem direct geantwoord In weinige woorden heeft hij het ont werp van de eenheidswet nog eens ver dedigd en gewezen op de jongste eco nomische en financiële maatregelen van de regering. En voor de zoveelste keer verklaarde hij dat de regering alleen wil spreken met de oppositie, wanneer de stakingen voorbij zijn. Van Acker was eigenlijk zielig om te zien. Hij voelde zich, zo zei hy, be drogen omdat hü van premier Eyskens de verzekering had gekregen, dat na het aannemen van zijn amendement j.l. woensdag een stap naar overleg tussen premier en partijen zou worden gedaan. Dat was van de grijze parlementariër, die in Brugge woont en die maar heel moeilijk Frans spreekt, een omkering van bewijslast. Want het is in feite zo geweest dat hij heeft beloofd dat de socialisten na het aannemen van dat amendement zouden kunnen zorgen, dat de sociale onrust zou verdwijnen. Daar over nu ontstond nogal geharrewar en ook Collard nam weer aan het debat deel. Aan het slot werd het Van Acker te machtig en hij wist, de tribune aflo pend, met rood hoofd niet anders te doen dan machteloos het hoofd te schudden, met de vinger te dreigen en „gaat heen" te roepen. Natuurlijk werd er af en toe nogal geïnterrumpeerd, vooral toen Lefebvre weer namens de re gering sprekend zei: „De regering heeft er niets mee te maken wanneer de drie partijleiders met elkaar willen spreken. En wanneer u, en daarbij keek hij naar de socialisten, de heer Eyskens wil be zoeken, dan hebt u maar belet te vra gen. hij zal u dan zeker gaarne ont vangen". De socialisten hebben ingezien, dat de staking nu toch wel eindelijk aan het verlopen geraakt. In het Vlaamse deel van het land is hij vrijwel geëindigd. Ook socialistische vakbonden als die van het Antwerpse tram- en buspersoneel hebben besloten het werk te hervatten. In Wallonië worden, ondanks het feit dat er nog duizenden stakers zijn, toch ook werkhervattingen gemeld. Tekenend is in ieder geval dat het A.B.V.V.het Algemeen Belgisch Verbond van Vak verenigingen, gisteren niet eens meer het dagelijks overzicht van stakingen heeft gegeven, wellicht niet heeft dur ven geven. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 DROOG WEER De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Er zal vannacht weinig bewolking zijn; de temperatuur zal in een groot deel van het land tot iets beneden het vriespunt dalen Waarschijnlijk ontstaat daarbij plaatselijk mist, die echter in de loop van de ochtend weer verdwijnt. De zone met bewolking zal zich mor gen weer langzaam naar het noorden gaan bewegen. Het wordt daarom niet meer zo zonnig als vandaag, maar het blijft droog. (Opgemaakt te 10 uur). 15 januari Zon op: 8.42 uur; onder: 16.58 uur. Maan op: 6.53 uur; onder: 15.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.34 en 13.53 uur; laagwater te 9.45 en 22.08 uur. (16/1 hoogwater te 2.27 en 14.46 uur, laagwater te 10.41 en 23.01 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel. De poging tot afscheiding van de Waalse socialisten, blijkend uit de hier boven vermelde bijeenkomst van Saint Servais en uit het daar opgestelde ma nifest moet de B.S.P. waarschijnlijk niet onverwacht zijn gekomen, maar haar toch zeker wel meer te denken hebben gegeven dan ooit. Zij doet nu wel een poging die beweging van Saint Servais meer of minder tot zich te trekken door het advies aan haar federaties te vra gen over al of niet aftredert» van de par lementsleden, maar het blijkt dat het initiatief hun uit handen is genomen c.q. zonder haar is genomen. Eerst rust! Theo Lefebvre, de voorzitter van de Christelijke (-katolieke) Volkspartij, een soort bebrilde Savonarola-in-het-mollige met een stem die klinkt als een klok, verklaarde in de Kamer, dat zijn par tij zich reeds twee jaar geleden bereid heeft verklaard, met de oppositie over de financiële en economische problemen te spreken, doch dat het voorstel toen door de socialisten is afgewezen. Ook thans willen de C.V.P. en de li beralen een dergelijk gesprek nog wel, maar eerst zal er in het land weer rust moeten heersen. Ik hoop, zo besloot hij zijn rede, die zelfs door de socialisten zonder één interruptie werd aangehoord, dat er weldra besprekingen met de oppo sitie kunnen plaatsvinden. Het gaat om de eenheid van België. Het beeld, dat de socialisten in de Kamer gaven, was niet al te fraai: dat van een innerlijk gescheurde partij, die zijn beste en wijste mannen naar het spreekgestoelte had gezonden, in casu Collard, de voorzitter en de oude Archiel van Acker. Beurtelings bezwerend en dreigend, waarschuwend en zichzelf rechtvaardigend, vroegen zij de regering om zodra de eenheidswet zou zijn aangenomen zich met de vertegen woordigers van de drie grote partijen aan één tafel te zetten en besprekingen te openen om uit het slop te geraken. Collard haalde een precedent aan uit de Belgische geschiedenis, toen in 1856 het ministerie-De Becker zyn ontslag nam, hoewel een wet van de premier door de meerderheid van de Kamer was aangenomen. De Koning schreef hem toen een brief, waarin hjj zei niet de wet te beoordelen, maar de gevolgen, en die vreesde de vorst. De aangenomen wet bleef toen een dode letter. Ik heb, zo zei De Becker, wel een meerderheid in de Kamer, maar ik geloof dat ik geen meerderheid onder de bevolking heb. En hij trad af. De vin gerwijzing was onverbloemd. Maar of de socialisten na hun stap van hedenoch tend ook hopen op een brief van Koning Boudewijn aan de premier blijft voor ons nog èen open vraag. De socialist Collard ging nogal ver in zijn waar schuwingen. want hij citeerde zelfs een brief van de bisschop van Angers, die tijdens Franse stakingen in 1953 die zou hebben goedgepraat. Dat beweerde althans Collard. maar wij menen, dat de bisschop indertijd alleen maar heeft willen bemiddelen om de stakers weer aan het werk te krijgen. Kapitein Kong Lae pas onderhandelen na het aftreden van de regering-Boen Oein Russen gaan voort met bevoorrading De regering In Vientiane heeft giste ren bekend gemaakt dat een deel van haar troepen tot op circa 5 km van Xieng Kboeang, dat in handen van de linkse strijdkrachten is, is genaderd. Een andere colonne regeringstroepen, die vanuit het zuiden van de provincie Xieng Khoeang naar de provinciale hoofdstad oprukt, bevindt zich op 20 kilometer van de stad. De kans op een veldslag om de strategisch zo belang rijke „Vlakte van de kruiken" is daar door groter geworden. De Laotiaanse minister van voorlich ting Boeavan Norasing zei op een pers conferentie in Vientiane, dat een Rus sisch transportvliegtuig dinsdag de pro- RUIMTEPROEF VAN RUSSEN? Op het scherm van een Ameri kaans radarstation in Alaska is hedenochtend vroeg een object waargenomen, dat zich, komende van de Sovjet-Unie, in zuidooste lijke richting bewoog. Het was niet duidelijk of dit object een ruimtevaartuig was of een raket die in de Stille Zuidzee moest neerkomen, aldus een woord voerder van de Amerikaanse lucht macht. Donderdag werden in de Stille Zuidzee drie Russische schepen waargenomen die kennelijk op weg waren naar een doelgebied op circa 1600 km ten zuid westen van Hawaii. Gezien de snelheid waarmee zij voeren, konden zij vanoch tend in het doelgebied zijn aangekomen. De laatste Russische raketschoten naar dit gebied dateren van juli vorig jaar, toen twee raketten een afstand van 12.800 km aflegden. communistische troepen in het gebied van Vangvieng op ruim 100 kilometer ten noorden van Vientiane vanuit de lucht heeft bevoorraad. Kapitein Kong Lae, de bevelhebber van de parachutisten, die met de troepen van de pro-communistische Pathet Lao tegen de strijdkrachten van de regering in Vientiane vechten, verklaarde giste ren dat hij bereid is met de regering van Vientiane over vredesvoorwaarden te praten mits Prins Boen Oem, die premier van deze regering is, eerst af treedt. De regering van Prins Soevanna Phoema is de wettige regering van Laos, zei hij. Soevanna Phoema is zoals be kend naar Cambodja gevlucht. De ver klaring van kapitein Kong Lae was een antwoord op vragen, hem gesteld door een Franse fotograaf, die met een Frans vliegtuig naar de Vlakte van de kruiken was gevlogen. Volgens deze fotograaf komen er op de vlakte voortdurend Russische vlieg tuigen aan. Hij zei ook, dat de Pathet Lao steeds meer macht krijgt. Wegpiraat raasde in de nacht Een onbekend gebleven automo bilist heeft 's nachts met een snel heid van ongeveer 120 km per uur over de linkerrijbaan van Rijksweg 13 van Rotterdam in de richting Den Haag gereden. De wegenwacht van het station Pauwmolen" onder Delft ontdek te hem en trachtte hem tot staan te brengen. De man negeerde ech ter het rode stoplicht en reed met onverminderde snelheid voort. De wegenwacht alarmeerde de Delftse politie en zette een achtervolging in. Na enige honderden meters veroorzaakte de onbekende automobilist een aanrijding. Hij raakte de linkerzijkant van de hem tegemoet komende auto van de heer Van Sint Truyen uit Rotterdam. Beide auto's werden beschadigd, doch de onbekende raasde door, achtervolgd door de wegenwacht en later ook door de Delftse politie. Bij de rotonde Ypenburg echter raakten de achtervolgens het spoor bijster. De verkeerspolitie in vele gemeenten zoekt nu naar een crème kleurige auto (vermoedelijk een „Simca") die beschadigd moet zijn. in Nieuw-Guinea koos de bevol king kiesmannen, die op hun beurt de leden van de Nieuw-Guinearaad zullen aanwijzen. In hel kustdorp Kaju Pulau worden de aangewezen kiesmannen gelukgewenst door de bevolking. Terwijl de aanhangers van Loemoemba in de Oostprovincie en Kivoe steeds vaster in het zadel komen te zitten en hun troepen aan de ene kant steeds verder in Noord-Katanga doordringen en aan de andere zijde zich gereed houden voor een invasie in de Evenaar-provincie, heerst momenteel onzekerheid over het lot van de ex-premier zelf. Bevindt Loemoemba zich op vrije voeten, zit hij nog gevangen of komt hij vrij? Tass heeft gisteravond, op gezag van het Joegoslavische persbureau Tan joeg, meegedeeld, dat Loemoemba bevrijd zou zijn door Kongolese soldaten die in het kamp van Thysstad aan het muiten waren geslagen. Daar staat het bericht tegenover, dat kolonel Moboetoe en president Kasavoeboe gisteren naar Thysstad waren gevlogen en de opstand van het garnizoen hadden bezworen; Loemoemba zou nog altijd in een zwaarbewaakte gevangeniscel in kamp Hardy zitten. Desnoods geweld Aanhangers van Loemoemba zijn van plan om dit weekeinde in Leopoldstad grote demonstraties te houden voor zijn vrijlating .aldus is in de Kongolese hoofdstad vernomen. Officieren en sol daten uit Stanleystad, het bolwerk van de aanhangers van de ex-premier, zou den de afgelopen dagen in Leopold stad zijn geïnfiltreerd, en uniformen en wapens hebben meegenomen. Van de zijde van de volgelingen van Loemoemba in Leopoldstad werd ge zegd. dat de „onverzoenlijken" uit Stanleystad niet terugschrikken voor geweld wanneer „psychologische actie" om Loemoemba's vrijlating te bewerk stelligen geen resutaat heeft. Een deel van het garnizoen van Leopoldstad zou eveneens op de hand van Loemoemba zijn. Strijd in Katanga Kolonel John H. Glenn, een van de zeven Amerikanen die opgeleid worden voor de eerste menselijke ruimtetochten, tijdens een van zijn trainingsproeven. Waarschijnlijk zal in april de eer ste Amerikaan naar de ruimte even buiten de dampkring worden ge schoten. Te Manono in Noord-Katanga is het to gevechten gekomen tussen troepen van de V.N. en strijdkrachten die voor Loemoemba zijn, zo is gisteravond in Eiisabethstad meegedeeld. De gevech ten braken uit. toen een Convair met Marokkaanse troepen die het Nigeriaan- se V.N.-garnizoen van Manono zouden versterken landde en beschoten werd. De inzittenden van het beschoten vliegtuig moesten onder bescherming van Nigeriaanse V.N.-militairen uit stappen. De Nigerianen zouden pogen te bïlttten dat het vliegveld in handen valt van de Kongolese soldaten die het omsingelen. Na de aanval op het eer ste toestel keerden vier andere vlieg tuigen van de V.N. naar Kamina te rug. net betrokken vliegtuig keerde la ter met gewonden naar Kanüna terug. Volgens een woordvoerder van de V.N. duurde gisteravond de strijd om het vliegveld nog voort. Functionarissen van de V.N. pogen de vrijlating te verkrijgen van twee Belgische rooms-katholieke religieuzen, die door Loemoemba-gezinde militairen zijn gearresteerd De zusters zouden ge'.den ..misbruikt' hebben voor reli gieuze doelen in plaats van ze voor so ciale doelen te gebruiken. De zusfers waren in het Rode-Kruisziekenhuis te Boekavoe. in de provincie Kivoe. gear resteerd. (Voor meer nieuws over Kongo zie elders in di* blad). Voor het laatst willen wij U waarschuwen, dat de termijn voor het inzenden van oplossingen van de kerstprijsvraag ten einde loopt. Maandag a.s. te 13 uur moet uw oplossing ontvangen zijn, om nog in aanmerking te kunnen komen voor een van de 74 prijzen. Denkt U er om, buiten op de enveloppe uw naam en het aantal ingesloten puzzeloplossingen te vermelden? Toch toelating van twee negers aan de universiteit Georgia Een federaal gerechtshof heeft giste ren bepaald, dat de twee negers, die als student van de universiteit van Georgia zyn geschorst wegens de onrust, die er na hun toelating was ontstaan, voor maandagochtend weer moeten worden toegelaten. Oudste inwoonster -107-overleden Na een korte ziekte is mevrouw H. SmitMeyering in haar woning in Ter Apel overleden. Mevrouw Smit was de oudste inwoonster van Nederland. Zij bereikte de leeftijd van 107 jaar. Advertentie Prins bezoekt Gelderland Bernhard zal op vrijdag 20 a.s. een bezoek aan Gelderland Prins januari brengen Des ochtends wordt de N.V. Gazelle rijwielfabriek te Dieren bezichtigd. Na een bespreking met een aantal voor aanstaande figuren uit het Gelderse be drijfsleven in het Huis der Provincie te Arnhem, zal de Prins 's middags de autotechnische school en de school voor scheepswerktuigkunde te Apeldoorn be zichtigen. PROEF MET ALIBIFONEN Vanwege het ministerie van Justitie wordt te Schoonhoven een proef geno men met een zgn. alibifoon, waarmee de Schori."_ vense politie een landelijke primeur heeft. Het is een band. die In gevallen dat het politiebureau niet is be zet, automatisch inlichtingen verschaft door de telefoon over huisaansluitingen van de politie, enz. MORSSTRAAT 20 TELEFOON 33975 - LEIDEN (Sue/ Qti e Uit Het Leidsch Dagblad van m 16 Januari 1861: Als een bewijs hoe sterk het i in den nacht van Dingsdag op i Woensdag gevroren heeft, kan strekken, dat in een hut in de duinen, bewoond door twee arme gehuwde lieden, in het woonver trek de kat en de jonge kippen 1 zijn doodgevroren. De centrale commissie tot bevordering van het oprigten eener nieuwe en voldoende ster- rewacht te Leiden heeft in de i maand December des vorigen jaars hare laatste bijeenkomst gehouden in het onlangs vol tooide gebouw, om hare reke ning en veranticoording vast te i stellen, waaruit bleek, dat door f hare bemoeijingen de som van t f. 25.708,80 in 's Rijks Schatkist is gestort.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1