B.S.P. HEEFT LUIKSE VLEUGEL' NU NIET LANGER IN BEDWANG Amsterdam-Rotterdam: burgerkrijg? PRINSES ASTRID SPREEKT VANAVOND „JAWOORD" UIT i 1 11 dal as 1 I I WEERBERICHT Eyskens verwacht inlossing van socialistische beloften en een spoedig einde van de stakingen BURGEMEESTER VAN HALL SPUWDE GAL UIT Rotterdammers op vingers getikt mi enegouwen 8 (Sue/ Qlu teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 JANUARI 1961 No. 30252 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A, E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Achter de schennen in Brussel wordt hard gewerkt om tot een volledig einde van de Belgische stakingen te komen. Overigens zijn de regering-Eyskens en de beide partijen waarop zij steunt, de katho lieken en de liberalen, niet van plan veel water in hun wijn te doen. De socialisten hebben gisteren het door Van Acker gevraagde amen dement op een eenheidswet van de Kamer gekregen. Eyskens is thans van oordeel, dat de socialistische voorman nu eerst maar gevolg moet geven aan zijn toezegging, dat het hem thans mogelijk zou zijn een einde aan de stakingsbeweging te maken. In ieder geval verlangt de regering, dat de eenheidswet nog deze week in haar geheel door de Kamer zal worden aangenomen. Eerst daarna wil ze eventueel met de socialisten besprekingen openen over de onderwerpen die urgenter zijn geworden dan ooit, zoals het eventueel opnemen van socialisten in de regering, het houden van verkiezingen en wijzigen van structuur van de staat enz. enz. Lege *er zal voor het onderhoud zorgen Eens te meer is gisteren gebleken, dat de socialistische party haar „linkse vleu gel" niet meer in bedwang heeft en dat André Renard, de Waalse vakbondslei der, van plan schijnt zyn eigen weg te blijven volgen. Hij heeft tijdens een be toging te Bergen in Henegouwen opnieuw geëist, dat de eenheidswet zal worden ingetrokken. Hü liet zich ironisch uit over „de tussenpersonen, die op het ogenblik hun goede diensten willen aan bieden", kennelijk doelende op Van Acker. Naderhand heeft de afdeling Luik van het Algemeen Belgisch Vakverbond, welke onder zijn voorzitterschap bijeenkwam, besloten dat de onderhoudswerken van industriële ondernemingen en de mijnen zullen worden stilgelegd. Dit besluit heeft heeft alleen maar propagandistische be tekenis, want reeds overal zijn eenheden van het leger gestationeerd, die thans voor het onderhoud zorgen. De betoging verliep zonder ernstige incidenten, hoewel de betogers erin slaagden een aantal ruiten van het ge bouw van een plaatselijk dagblad in te gooien. Er was in en rondom Bergen een grote politiemacht op de been. Sabotagedaden Ook betogingen in andere plaatsen, waaraan het aantal deelnemers volgens een officiële mededeling in Brussel vari eerde van enige honderden tot enkele duizenden, hadden geen ongeregeldheden tot gevolg. In de loop van de dag werd wel weer een aantal sabotagedaden ge meld. Bij Doornik liep gisterochtend een trein uit de rails, waarbij de bewakende militair licht werd gewond. Op enkele plaatsen, o.m. bij Gent, werden spijkers op de wegen gestrooid. Ook zijn scher mutselingen gemeld tussen stakingspos- ten en werkwilligen. Het stakingsbeeld van gisteren was ge- Vijftien jaar voor lieroiiie-smokkeleiitle ambassadeur Mauricio Rosal, de voormalige ambas sadeur van Guatemala in Nederland en België, is gisteren in New York tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij had verklaard schuldig te zijn aan het binnensmokkelen van ongeveer 52 kg zuivere heroïne in de V.S. In ok tober j.l. werd hij aangehouden, toen hij deze hoeveelheid verdovende middelen, die op de vrije markt een waarde van ruim 20 miljoen dollar vertegenwoordi gen, in zijn bezit had. De openbare aanklager verklaarde dat diplomaten van andere landen zich met dezelfde praktijken bezig houden. Daar om achtte hij een streng vonnis nodig als afschrikwekkend voorbeeld. Toen Rosal gevraagd werd of hij nog iets te zeggen had, zei hij van oordeel te zijn, dat hij niet een zo streng vonnis verdiende, omdat hij een bejaarde moe der had die in Guatemala op hem wacht te. De rechter had hem verweten, dat hij „zijn gezin, zijn regering en zijn gods dienst had verraden" Een Newyorkse havenarbeider kreeg ook vijftien jaar. Een Franse zakenman en een Amerikaanse voormalige steward bij een luchtvaartmaatschappij kregen elk negen jaar. Volgens de openbare aanklager hadden zij de autoriteiten bij het onderzoek geholpen, waarom hun strai lager was dan van de anderen. MINDER KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt en op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 januari Zon op: 8.44 uur; onder: 16.54 uur. Maan op: 4.32 uur; onder: 14.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.00 uur, laagwater te 7.30 en 20.01 uur. lijk aan dat van de vorige dagen: verder verloop van de actie in Vlaanderen en hier en daar een werkhervatting op be scheiden schaal in Wallonië, waar de zware industrie nog steeds stil ligt. In Luik reden gisteren vier door politie beschermde trams. Bioscopen en warenhuizen waren weer geopend. Ook in Charleroi reed een enkele tram, begeleid door rijkswachters. I Opnieuw is een aantal stakers aange houden, dat zich schuldig maakte aan poging tot sabotage of het molesteren van werkwilligen. CDU hekelt lening Na de (liberale) Vrije Democraten heb ben thans ook de Westduitse Christen- Democraten kritiek geoefend op het be sluit van de DGB (Deutsche Gewerk- schaftsbund) het Belgisch socialistische vakverbond een half miljoen mark te lenen. „Hoe men de financiële steun aan een politieke staking die is gericht tegen de democratische instellingen van de Bel gische staat ook wil noemen, het blijft openlijke inmenging op grote schaal in de interne politieke verhoudingen van een ander land", aldus een bericht van de Christendemocratische persdienst. Werk hervat in Antwerpen Nadat een van de socialistische vak bondsleiders dinsdag in Antwerpen had verklaard, dat de stakingskassen vrijwel leeg waren, zijn gisteren ongeveer dui zend havenarbeiders weer aan het werk gegaan. Thans zijn er in totaal ongeveer 2500 aan de arbeid. Ook in andere sec toren van de haven was die neiging tot hervatten van het werk te onderkennen. Zo is, voor het eerst sedert vier weken, de stedelijke baggerdienst weer gaan wer ken. Woensdag was een recorddag voor de haven: 63 walkranen waren in ge bruik, 14 graanelevators en 1 drijvende kraan. In de sluizen liepen voor vier uur gistermiddag 17 zeeschepen binnen, ter wijl 19 de haven verlieten. Er kwamen 111 binnenschepen aan en 109 voeren er uit. Deze cijfers tonen aan, dat het beeld van de haven voor deze tijd van het jaar bijna weer normaal is geworden. Prinses Astrid van Noorwegen en de heer Johan Martin Ferner, die vanavond in de dorpskerk van 4s- ker bij Oslo in het huwelijk zullen treden. Maatschappijen ten ongunste beinvloed? (Van onze Amsterdamse correspondent) Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam heeft zijn hart ge lucht! Tijdens de gemeenteraadsvergadering van gisteren heeft hij o.a. ten overstaan van een groot aantal vertegenwoordigers van pers en radio op niet mis te verstane wijze een aantal Rotterdammers, die zich in Amsterdamse aangelegenheden zouden hebben gemengd, op de vingers getikt. Als de burgemeester van de hoofdstad in het openbaar vooraan staande ingezetenen van de tweede stad des lands beschuldigt van stelselmatig de ontwikkelingen in Amsterdam verdacht te maken, te hekelen en tegen te werken, is dat een ernstige zaak. Mr. Van Hall heeft in het verleden steeds geweigerd commentaar te geven op Rotterdamse uitlatingen, die de hoofdstad niet prettig in de oren klonken. Geheel onverwachts heeft hij gisteren zijn gal uitgespuwd. Zijn we wel ingelicht, dan zou hij de bedoeling hebben gehad, na dit stoom afblazen niet meer op de zaak terug te komen. Voorheen heeft Amsterdam steeds ge tracht te voorkomen, de controverse tussen beide steden op de spits te drij ven -in de toekomst zou men een zelf de politiek willen volgen. Wij vragen ons af of het mogelijk is, na wat gisteren is gezegd. Daar voor zijn de beschuldigingen te erg en het gevaar dreigt, dat na het nu on vermijdelijk geworden wederwoord van de Maasstad de controverse werkelijk op de spits zal worden gedreven. Van de zijde van het gemeentebe stuur van Amsterdam is voorheen het bestaan van zo'n controverse steeds ont kend. Het is echter duidelijk, dat de verhouding tussen beide steden niet zo minzaam was als men wilde doen schij nen. In de hoofdstad wordt het be grijpelijk geacht, dat mr. Van Hall zijn hart heeft gelucht, omdat ieder bekend is, dat van Amsterdam uit meermalen is getracht, de lucht tussen beide ste den te zuiveren zij het zonder resul taat. Men zal zich afvragen of het nodig is geweest, dat Amsterdams eerste bur ger zich in zulke scherpe bewoordin gen uitlaat. Het ware wellicht beter ge weest als mr. Van Hall met feiten was gekomen en man en paard had genoemd. Hij zou dan en wü geven hier de feiten bezien uit Amsterdams stand punt hebben kunnen herinneren aan de discriminerende wyze waarop het Rotterdamse raadslid Heymans vragen heeft gesteld over de vestiging van het graanoverslagbedrijf in Amsterdam, waarby hy de hoofdstedeiyke overheid verweet, zakelyk bij deze voor de Maas stad concurrerende onderneming be trokken te zijn. Burgemeester Van Walsum gaf daar op ten antwoord, dat dit inderdaad een hoogst onplezierige affaire was. Zowel het raadlid als de Rotterdamse burgemeester bleken niet op de hoogte te zün van de juiste feiten, de gemeente Amsterdam is namelijk geenszins bij deze particuliere onderneming betrok ken en is met het verlenen van facili teiten niet verder gegaan dan iedere gemeente ook Rotterdam bij de vestiging van bedrijven gaat. Het is ons bekend, dat burgemeester Van Hall bij burgemeester Van Walsum schrifte lijk heeft aangedrongen om de in de raad geuite beschuldigingen recht te zetten. Hieraan is geen gevolg gegeven. Mr. Van Hall schreef daarop een twee de brief, hierop is nimmer antwoord ontvangen. Slot pag. 2 Jaclit vergaan hij Marokkaanse kust 43 slachtoffers Bij de Noordmarokkaanse kust s gisterochtend vroeg een jacht Gisteren zijn in de haven van Rotterdam twee binnenvaartsche pen, de ,,Alvracht 9" van 211 ton en de Deldenvan 288 ton, aan dek van het schip „Lokoja Palm" geladen om naar Lissabon te wor den vervoerd. De foto toont het ophijsen door een drijvende bok van de „Alvracht 9"> nadat de Delden" reeds aan dek was gezet. Koning Olaf V van Noorwegen begeleidt vanavond na het invallen van de duisternis zijn dochterPrinses Astrid, naar een landelijk, rood bakstenen kerkje in het besneeuwde Asker, waar de Prinses in het huwelijk zal treden met de Noorse zakenman Johan Martin Ferner. Na de huwelijksplechtigheid gaat de huwelijks stoet van tweehonderd personen naar het buiten van de Koning te Skaugum voor het traditionele huwelijksdiner Vorstelijke gasten Werklieden hebben de laatste hand gelegd aan de inrichting van het kerkje en de bouw van een hemelsblauw portaal voor de in gang. Verder zijn fakkels en lam pen aangebracht om de weg te ver lichten die de 28-jarige Prinses naar de kerk gaat. Het bruidspaar begeeft zich vanuit het landgoed van de Koninklijke familie buiten Oslo naar de kerk. In het kerkje zullen slechts een kleine groep hoog waardigheidsbekleders, vorstelijke gasten en goede vrienden de huwelyksinzege- ning bijwonen. De meeste koninklyke gasten kwamen gisteren in de Noorse hoofdstad aan, waar talryke Noren op de been waren om hen te begroeten. Onder de gasten zyn Prinses Josephine Charlotte, een nicht van de bruid, met haar man Kroonprins Jan van Luxem burg, Scandinavische familieleden van de Noorse Koninklyke familie, onder wie Kroonprinses Margrethe van Denemar ken, Prinses Margarethe van Zweden en Prins Bertil van Zweden en Prinses Margaret van Engeland met haar gemaal Anthony Armstrong Jones. Prinses Astrid verspeelt door haar huwelijk het recht op een Koninklijke titel voor haar kinderen. Zelf zal zy de titel Prinses behouden, maar zy zal niet langer „Hare Koninklijke Hoogheid" ge noemd worden. Haar naam zal voortaan zyn „Prinses Astrid, fr. (mevrouw) Fer ner". vergaan waardoor 43 mensen om het leven zijn gekomen. Slechts drie Spaanse bemanningsleden de gezagvoerder, de machinist en een matroos werden gered. De drie geredden, die te Alhucemas aan land werden gebracht, zijn na een ondervraging van enkele uren door de Marokkaanse autoriteiten in hechtenis genomen op beschuldi ging van het vervoeren van clan destiene emigranten. Volgens de overlevenden, die in uit geputte toestand door een Spaanse treiler werden opgepikt, was het 27 ton metende jacht „Pisces", dat eigendom was van een inwoner van Gibraltar maar geregistreerd was in Honduras, dinsdag uit de Noordmarokkaanse stad Melilla naar Gibraltar vertrokken. De bemanning bestond uit zes Spanjaarden en de passagiers waren een veertigtal Marokkaanse joden, voor het merendeel vrouwen en kinderen, die van Gibraltar zouden doorreizen naar Israël. De gezagvoerder verklaarde, dat het jacht een voormalige motorboot van de Britse Marine omstreeks vier uur in de ochtend in enkele minuten vol water was gelopen, kennelijk doordat een deel van de romp het begeven had. De drie mensen die later werden gered, konden zich met een kleine reddingboot in veiligheid brengen. In de loop van woensdag werden 22 lichamen van opvarenden van de „Pisces" geborgen. Het reddingswerk moest worden gestaakt wegens de hoge zeeën. Advertentie 1 R PROFITEERT U Al. VAN DE TWEE NIEUWE RADIOZENDERS IN NEDERLAND Lact I Aalmarkt 12 - Teler. 21782 u hierover volledig inlichten. 3 8 Dit nummer bestaat nit 14 pagina's Erlinger joeg 2.300 joden de dood in Een openbare aanklager te Karlsruhe heeft de 54-jarige vroegere SS-kolonel Erlinger beschuldigd van moord op 2300 joden in Rusland van 1941 tot 1943. Er linger zou als commandant van een SS- eenheid bevel hebben gegeven tot het doodschieten of vergassen van deze 2300 personen Volgens deze openbare aanklager, dr. Eglin, zullen met Erlinger zeven van diens minderen eveneens terechtstaan wegens deelneming aan deze moorden. De openbare behandeling van deze zaak zal, naar wordt verwacht, begin juli be ginnen. De politie arresteerde Erlinger in 1958, Dagblad van Uit Het Leidsch 14 Januari 1861: Officieel nieuws. De Burge- meester der Gemeente Leyden; t - in aanmerking nemende, dat f door de aanhoudende strenge koude meer dan gewoon wordt gestookt; Noodigt bij deze de ingezete nen uit, voor de behoorlijke rei niging var schoorsteenen en stookplaatsen in dit wintersei zoen de noodige zorg te dragen ten einde daardoor mogelijk ge vaar van brand te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1