Binnenkort nota over uitbreiding lioger onderwijs en reclametelevisie heü ,t is 't Is soep saus 't Is HEIN2? saus-soep Hoger salaris kleuterleidsters Minister Cals geheimzinnig hoge beloning voor tips in morfinezaak In oostelijk Kongo (Kivoe) gaat toestand zienderogen achteruit Medisch analiste vervalste blanco doktersrecepten Lange nasleep Trekair-affaire Eerste parkeermeters in gebruik Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 11 januari 1961 Derde blad no. 30251 Minister Cals deelt Tweede Kamer mede: (Van onze parlementaire redacteur) Tegen het eind van deze maand zal de dikke nota verschijnen (113 kolom druks) over de uitbreiding van het hoger onderwijs. Daarna komt de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag over de mammoetwet en vervolgens de nota over de reclametelevisie. Vóór september volgt de indiening van een wettelijke regeling van het leerlingenstelsel. Nog deze maand wordt aan het georganiseerd overleg een verhoging van de salarissen van de kleuterleidsters voorgelegd. Een pensioenregeling voor de oudere kleuterleidsters is reeds aan de vertegenwoordigers van het A.N.O.F. meegedeeld, die er hun tevredenheid over hebben uitgesproken. Deze mededelingen heeft minister Cals gisteravond in de Tweede Kamer gedaan bij de behandeling van de begroting van Onderwijs. Kleqwegt. Minister Cals sprak de hoop uit, dat het in overleg met België moge lijk zal blijken tot een vast voorgeschre ven spelling te komen. Het is nog niet mogelijk gebleken een verantwoorde methode te vinden voor een taakanalyse van de onderwijzers. Daarom zit er geen voortgang in. Er is geen sprake van onwil bij de regering, want de onderwijzersorganisaties weten ook geen verantwoorde methode. Leerlingen pakhuizen Vain verschillende kanten is erover ge klaagd dat de middelbare scholen met duizend en zelfs meer leerlingen .te groot De minister was ervan overtuigd, dat de verhoging van het salaris van de kleuterleidsters door de organisaties met voldoening zal worden ontvangen. De pensioenregeling voor de oudere kleuter leidsters houdt in, dat degenen, die op 1 januari 1956 in dienst waren met minder dan 15 jaar voor pensioen geldende dienstjaren een tegemoetkoming krijgen in de vorm van een jaarlijkse uitkering na hun pensionering. Het gaat om een miljoen gulden over een aantal jaren. Natuurlijk is bij de behandeling van de begroting van Onderwijs ook gesproken overd de mammoetwet, die (na het lager onderwijs) het gehele voortgezet onder wijs regelt. Dr. Tilanus gaf weer uiting aan zijn bezwaar, dat de mammoetwet geen objectieve waarborgen bevat voor het bijzonder onderwijs en veel teveel overlaat aan beslissingen van de minis ter. Met een blik in het verleden noemde hij daarentegen de thans veertigjarige lager onderwijswet een monument van geestelijke vrijheid en recht. Minister Cals, die naar de toekomst kijkt, inter rumpeerde, dat het niet mogelijk is alle rechten voor het middelbaar onderwijs vast te leggen in de wet op het voortge zet onderwijs. Dat erkende dr. Tilanus, maar hij handhaafde toch zijn bezwaren. Geen moeilijkheden Daarom begreep de socialist Kleqwegt niet .dat de minister-president in het debat over de regeringsverklaring heeft kunnen zeggen, dat hij binnen afzien bare tijd geen moeilijkheden verwacht over de mammoetwet. Is daarmede ge zinspeeld op uitstel van de behandeling? „De ijskast is geen hak, waarin een mammoet thuishoort. Hij behoort te worden vrijgelaten of doodgeschoten." Overigens zei de heer Kleqwegt het niet te betreuren, dat minister Cals weer ach ter de regeringstafel zit, omdat hij daar door de gelegenheid krijgt het sluitstuk voor de vernieuwing van het onderwijs te voltooien. Om die reden ook hoopte de Anti-Re volutionair mr. Roosjen, dat de binnen kort te verwachten Memorie van Ant woord het mogelijk zal maken verder met de minister te kunnen samenwer ken. De liberale mevrouw Van Someren- Downer sprak de hoop uit, dat de minis ter aan het eind van het jaar „Cals de grote'' zou kunnen worden genoemd als de mammoetwet is aangenomen. Zij wist echter niets van afspraken tijdens de ka binetscrisis over de mammoetwet, die de minister-president tot zijn optimistische verklaring aanleiding zouden hebben kunnen geven. Geheimzinnig „Inderdaad is er geen overleg gepleegd met partijen over de mammoetwet," ver klaarde minister Cals, maar hij onder schreef het optimisme van prof. De Quay. „Als er geen afspraken zijn gemaakt, dan betekent die verklaring van de mi nister-president niets," interrumpeerde de leider van de socialistische oppositie, mr. Burger: „Dan is er in de onzekerheid geen verandering gekomen." „Toch moet u aannemen, dat de ver klaring wel iets betekent,' 'antwoordde minister Cals geheimzinnig, maar op verdere interruptie verschafte hij geen nadere opheldering. „Ik kan niet de no tulen van het kabinetsberaad voorlezen," zei hij. „Maar er kunnen toch redenen zijn waarom het kabinet tot een bepaal de conclusie is gekomen.'' „Dan kan men alleen concluderen," merkte mr. Roosjen op, „dat het kabinet de zaak niet op scherp zal stellen en zich niet zo weerbarstig tegenover bezwaren zal bonen." „In de afgelopen weken is niets ge beurd, dat mij opvattingen heeft gewij zigd," verzekerde minister Cals, „maar ik had mij reeds voorgenomen als gewoon lijk soepel te zqn." Studentenmaaltijden Een belangrijk punt van discussie is geweest de vermindering van het subsi die voor de maaltijden van studenten met ingang van 1 september aanstaande met een dubbeltje. Geleidelijk wil de re gering het subsidie, dat thans nog 40 cent per maaltijd bedraagt, in de loop van enkele jaren geheel afschaffen. Van alle kanten werd tegen de vermindering van het subsidie geprotesteerd. Alleen de liberale mevr. ir. Kuiper-Struijk kon er zich mee verenigen, maar zij voegde er aan toe, dat de VVD-fractie op dit punt verdeeld was, want een deel wil evenals de overgrote meerderheid van de Kamer het subsidie handhaven en zelfs uitbrei den. Minister Cals merkte op, dat de ver mindering van het subsidie neerkomt op 20 gulden per jaar voor een student. Men voert als bezwaar aan, dat de studenten dan ten nadele van hun gezondheid op hun maaltijden zullen bezuinigen. Het is niet logisch, dat dan dus de overheid de verantwoordelijkheid moet overnemen. Er wordt thans nagegaan of een oplos sing kan worden gevonden door verho ging van het inschrijfgeld. Wanneer de minister daaromtrent van de universitei ten advies heeft ontvangen, zal hij defi nitief zijn standpunten bepalen over de afschaffing van het subsidie voor de stu dentenmaaltijden. Ook de willekeur in de spellingis ter sprake gekomen. „Het laatste beetje eer bied voor de spelling slaat men morsdood door de huidjgq M socialist worden. Het worden leerlingenpakhuizen, fabrieken, waarin van opvoeding niets terecht komt. Men verweet minister Cals, dat hij van het tijdelijk docenten tekort gebruik maakt om de middelbare scholen definitief een grotere omvang te geven. Een middelbare school moet volgens de Anti-revolutionaire mr. Roosjen niet meer dan 500 k 600 leerlingen tellen. In het noorden van het land minder. Daar om begreep hq niet waarom bijvoorbeeld het Chr. Lyceum in Vlaardingen met 850 leerlingen en het Ghr. Lyceum in Delft met 750 leerlingen geen nieuwe school mogen bouwen, maar moeten uitbreiden. Op de grote scholen zijn de leerlingen niet meer dan een nummer en de leraren moeten elkaar althans toch van gezicht kennen. Als er alleen nog maar monster scholen voor het middelbaar onderwijs kunnen verrijzen, merkte mr. Roosjen op, dan werkt dat het openbaar onder wijs in de hand. Een school met meer dan 600 leerlin gen is geen gemeenschap meer, betoogde de pacifistische dominee Van der Veen. De KVPer, pater Stokman, had begrip voor de moeilijkheden van de regering als per jaar de subsidie-aanvragen voor 120 a 130 nieuwe scholen moeten worden beoordeeld, maar hij hoopte dat in de volgende begroting toch een ruimer standpunt zal worden ingenomen tegen over de aanvragen van nieuwe scholen. De toenemende omvang van middelba re scholen vond ook de liberale mevr. Van Someren-Down er verontrustend. Ook zij constateerde een voorkeur voor zeer grote scholen. Het aantal scholen met een leerlingental van 600 tot 1000 is de laatste jaren toegenomen tot 55. Zijn antwoord op deze algemene klach ten heeft staatssecretaris Stubenrouch uitgesteld' tot vandaag. Dr. G. de Haas, de eigenaar van de apotheek in de van Baerlestraat in Am sterdam, waaruit tijdens het weekeinde een grote hoeveelheid verdovende mid delen en morfinehoudende preparaten werd gestolen, heeft een hoge beloning beschikbaar gesteld voor degene (en) die aanwijzingen kunnen geven die leiden tot de opsporing van het gestolene. Het dactylocopische onderzoek is nog niet voltooid. Nasoetion in India De Indonesische minister van natio nale veiligheid en chef-staf van het- leger, generaal A. H. Nasoetion, heeft in India een bezoek gebracht aan een fa briek voor militair materiaal. Hij leg de ook bezoeken af bij premier Nehroe en de Indiase vice-president Radha- krishnan. MINAS GERAIS VERTREKT VRIJDAG Het 18.040 ton metende Braziliaanse vliegdekschip „Minas Gerais" zal vrq- dag naar Brazilië vertrekken. Dit heeft kapitein-luitenant ter zee Danton Oli- viera van de Braziliaanse vlootcommissie in Rotterdam meegedeeld. Het bevel om uit te varen is thans uit Brazilië ont vangen en men verwacht niet, dat het vertrek nog verder zal worden uitge steld. Het vliegkampschip, dat op de werf van Verolme op Rozenburg geheel is verbouwd en gemoderniseerd, waarmee een bedrag van 18 miljoen dollar was gemoeid, zou aanvankelijk op 9 decem ber naar Brazilië zijn vertrokken. Het vertrek werd echter telkens uitgesteld. De Minas Gerais is het enige vlieg dekschip dat in het bezit is van een Zuidamerikaans land. Het schip was vroeger Engels bezit en heette toen „Vengeance". 'sNachts ronken de motorbarkassen met vluchtende Europeanen over het meer. In oostelijk Kongo en vooral in het gebiedsdeel Kivoe (met de hoofdstad Boekavoe, is de toestand zienderogen achteruit gegaan. De eens zo drukbeklante winkels zijn thans met schermen afgesloten. Hui zen, die enige maanden geleden nog vol leven waren, liggen nu ver laten. Overal heerst de dreiging van partijdige arrestaties en afranse ling. De rust van de warme nachten wordt verbroken door motorgeronk. Het is afkomstig van motorbarkassen, die Europeanen over het meer naar het veilige Roeanda-Oeroendi brengen. Een korte reis, maar gevaarlijk. De Kongolezen hebben bruggen en wegen, die naar dit mandaatgebied leiden, afgesloten en gedreigd met het neerschieten van iéder, die zij op het meer onder schot krijgen. Alleen het vaartuig van de Ver. Naties is hiervan uitgezonderd, maar dit vervoert geen vluch telingen naar Roeanda-Ooeroendi of voedsel uit het mandaatgebied naar Kivoe! Blanken verdwijnen, leven staat stil Met het verdwijnen van de blanken is het leven in de stad tot stilstand geko men. Er heerst voedseltekort. De werke loosheid neemt toe en daardoor de onte vredenheid en de vrees op nog meer an- ti-Europese vergeldingsmaatregelen! Wanneer een Belg vandaag de dag verdwijnt, dam neemt men als vanzelf aan dat hij is gearresteerd door de Kon golezen. Deze arrestaties, onder de door zichtigste voorwendsels, betekenen af ranseling voor de slachtoffers. Olement Four nier, directeur van het „Comité Nationale du Kivu", was een van die gearresteerden. Hij vertelde na zijn vrijlating dat hij nooit in staat van beschuldiging was gesteld. De Kongole zen die hem hadden opgepakt, hadden hem met mishandeling gedreigd .indien hij hen niet kon voorzien van bier of whisky. Toen hij hiertoe niet in staat bleek hadden zij hem zo geslagen, dat zijn gezicht tot een bloedige massa ver vormd was. Tenslotte had men hem la ten lopen, waarna hij een toevlucht had gezocht op terrein waarover de Verenig de Naties de scepter zwaaiden. Boekavoe, de stad die eens het fraaiste stukje Afrika werd genoemd, gaat snel ten gronde. De Loemoemba-getrouwe soldaten uit'Stamleystad hebben een uit gaansverbod voor tussen zonsondergang en zonsopgang ingesteld. Maar het zijn maar weinig Europeanen die zich over dag buitenshuis wagen! In vele straten van de stad is de ver lichting gedoofd. Er is gebrek aan ben zine. De Verenigde Naties zijn er totnu- toe in geslaagd de drinkwatervoorziening gaande te houden. Maar niemand weet voor hoelang nog. Slechts één op de vijf huizen, die aan blanken toebehoorden, wordt nog door Europeanen bewoond. De rest staat leeg of is betrokken door Kongolezen, die de kans schoon zagen. Van de boten, die aan en af varen, hebben sommige koopwaar voor de win kels bij zich. Maar zelfs als deze maar voor een uur per dag zouden opengaan, zouden zq de kans lopen leeggestolen te worden door Kongolezen! Kent U hem nog? Dit is Juan Peron, de vroegere dictator van Argentinië, die teruggetrokken in Spanje woont. Dezer dagen werd hij gefotografeerd bij het verlaten van een bioscoop. PLAN VOOR MILITAIR VLIEGVELD OP LOMBOK De Indonesische regering is van plan om op het eiland Lombok een militair vliegveld, dat echter ook voor de bur gerluchtvaart dienst kan doen, aan te leggen, zo heeft de Indonesische radio dinsdag bekendgemaakt. Het vliegveld moet door straalvliegtuigen gebruikt kunnen worden. Lombok ligt op circa 2.000 km van Ned. Nieuw-Guinea. Bevolkingscijfers Ned. Antillen Op oudejaarsavond klokslag twaalf uur had het eiland Curagao een inwo nertal van 123.086. Dit voorlopige cijfer is een van de resultaten van de volks telling, die de afgelopen dagen in de Ned. Antillen met uitzondering van het eiland Aruba is gehouden. Het voorlopige inwonertal van Bonaire is 5592. Op Sint-Maarten, aldus de voor lopige cijfers, wonen duizend mensen meer dan altijd was aangenomen. Het inwonertal van dit eiland is 2644. Van Saba en St.-Eustatius had men nog geen gegevens ontvangen. Pijnlijke kwaal tvas geen verontschuldiging (Van onze Haagse correspondent) Honderd gulden boete, te vervangen door 20 dagen hechtenis, voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar, alsmede reclasseringstoezicht voor de tijd van een jaar, eiste de officier bij de Haagse Rechtbank tegen een 33-jarige medische analiste uit Den Haag. Op 23 januari en 11 maart verleden jaar had zij van de arts, waar zij in dienst was, een blanco recept weggenomen. Zij schreef daarop voor zich zelf een recept voor 12 ampullen pethidine van 100 milligram uit en zette zelf de handtekening van de dokter. In een apotheek verkreeg zij op deze recepten het zozeer begeerde verdovende, pijnstillende middel. Toen de analiste voor de tweede maal bij dezelfde apotheek kwam en zij ver telde, dat zij pethidine moest hebben voor haar zuster, die verpleegster was en die injecties moest geven, kreeg men in de apotheek achterdocht. Ter zitting bleek, dat verdachte al jarenlang aan zeer pijnlijke ingewands stoornissen lijdt en daarom, het kostte wat het wil, aan het pijnstillende middel wilde komen. Zij spoot zich zelf met net pethidine in, omdat zij al te zeer aan pijn verdoven de middelen gewend was geraakt. In de tenlastelegging werd o.a. gewag gemaakt van overtreding van de opium wet, maar verdachte voerde voor de rechtbank aan, dat zq, toen zij het door haar vervalste recept in de apotheek aanbood, niet wist dat pethidine onder de opiumwet viel. Pethidine is een pre paraat, dat geen 'opium bevat, maar wel onder deze wet valt, omdat het bij gro tere dosis tot verslaving kan leiden. Het over haar uitgebrachte rapport sprak van een zekere verslaving, hetgeen enigermate begrijpelijk was door haar kwaal, maar wat toch niet te excuseren Aanklachten wegens meineed, belediging over en weer (Van onze Limburgse correspondent) Naar de Maastrichtse officier van Jus titie mr. A. W. Rosingh ons meedeelt, zal er geen strafvervolging worden in gesteld tegen de 35-jarige vlieger C. Heokman uit Kerkrade, tegen wie door de directeur van het Limburgse lucht- reclamebedrijf Trekair, de heer Mar cel Smeets, een aanklacht ter zake meineed was ingediend. Heckman zou zich volgens deze klacht schuldig ge maakt hebben aan het afleggen van valse verklaringen tegen Marcel Smeets toen hij in juni van het vorige jaar als getuige werd gehoord in de zaak van •het verongelukken van de Trekair-pi- loot Ben Kleijn met een Fokker-vlieg tuig boven de Noordzee. De aanklacht was gegrond op het feit, dat genoemde Heokman tijdehs het proces had ver klaard van zijn directeur Marcel Smeets een aanbod te hebben gekregen om voor 10.000 gulden een van de Trekair- vliegtuigen boven zee te laten veronge lukken. Lang voor dit proces had Heck man reeds in Kerkrade in een café te genover de caféhouder M. H. Rocks op diens vraag verzekerd, dat Smeets hem nooit een voorstel had gedaan of geld had geboden voor het doen verongeluk ken van een Trekair-toestel. Afgezien van een opheldering over de vraag, welke redenen de heer Heckman heeft gehad om tegenover de caféhouder de betreffende vraag met een ontkenning te beantwoorden is bij een door de Rijksrecherche uit 's-Hertogenbosch in. gesteld onderzoek uit niets gebleken, dat de betreffende Heckman. toen hij in de strafzaak tegen Smeets als ge tuige onder ede werd gehoord een on ware verklaring heeft afgelegd, aldus de officier van Justitie. Mr. Rosingh heeft voorts nog steeds in behandeling de klacht van de dirigerend officier van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart te Amsterdam, jhr. B. W. F. de Beaufort, gericht tegen de echtgenote van Mar cel Smeets. Hij had deze aanklacht in gediend naar aanleiding van verklarin gen van mevrouw Smeets in de Trek- airzaak. dat de politie-officier tijdens een telefoongesprek ten onrechte zou hebben gezegd, dat haar man die zich toen in voorarrest bevond had bekend. Het onderzoek in deze laatste zaak is door mr. Rosingh nog niet afgesloten. Evenmin heeft de substituut officier van Justitie, mr. W. Moors, beslist of hij beroep zal aantekenen bij het Bossche Hof tegen het vrijsprekend vonnis door de Maastrichtse politierechter, mr. W. Penning op 21 december j 1. waarbij de Kerkraadse caféhouder M. H. Rocks werd vrijgesproken. Deze had terecht gestaan wegens belediging van vlieger Heckman, toen de oaféhouder naar aan. leiding van verklaringen de zaak door Heckman als leugenaar was gebrand merkt. De heer Moors had ter zake be lediging tegen de caféhouder wei een geldboete geëist. Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 ct Familieblik 165 ct Verkiezingen in Perzië Op het platteland van Perzië zijn gisteren de verkiezingen voor een nieuwe Majlis (het parlement) begonnen. Zij zullen ongeveer drie weken duren: over veertien dagen worden in Teheran de eerste stemlokalen geopend. De uitslag van de verkiezingen die vorige zomer werden gehouden is, zoals bekend, wegens onregelmatigheden ongeldig ver klaard. Deze maal hebben de politieke partijen hoegenaamd geen propaganda gemaakt en de belangstelling van de be volking is gering. Drie partijen nemen aan de verkie zingen deel: de conservatieve Meihoen, de in de oppositie zijnde Mardon en de onafhankelijken Algemeen wordt aan genomen, dat geen der partijen een meerderheid zal behalen in het 200 zetels tellende parlement. Cuba profiteert van de communistische landen (Van onze Weense correspondent) Niet alleen Moskou verzorgt Cuba met kredieten en wapens, maar ook de satel lieten moeten inspringen met economi sche steun. Op de laatste dag van het af« gelopen jaar werd er in Boedapest eet overeenkomst met Cuba ondertekend. c| girond waarvan Hongarije zich verplicht tot het verlenen van een krediet op lange termijn ter waarde van 15 miljoen dollar. Ofschoon deze actie op Moskou terug gaat en tegen de Verenigde Staten is ge richt, is de verrekeningsbasis niet de nieuwe roebel, maar blijft dollar. In het kader van deze overeenkomst zaJI Honga rije telefooncentrales en andere grote in dustriecomplexen leveren alsmede spoor wegmateriaal, tractors en geneeskundige artikelen. Tegelijkertijd zal het urt Cuba koperconcentraat, nikkel, hulden, kunst vezels, suiker en koffie importeren. Bo vendien verplicht zich Hongarije tot het opleiden van ingenieurs, technici en vak arbeiders uit Cuba, terwijl Hongaarse specialisten naar Cuba zullen gaan om leiding te geven op het gebied van indus trie en landbouw. Na de ondertekening van de handelsovereenkomst vertrok de Cubaanse staatssecretaris van Buiten landse Zaken Llompart dadelijk met zijn delegatie naar Boekarest, waar dus de Roemenen hun bijdrage moeten leveren, of zij het willen of niet. Want Moskou heeft Castro alle mogelijke hulp en steun beloofd onder de gunstigste voorwaarden En wanneer hij niet tevreden is, heeft hq altqd de mogelijkheid om zijn bezwaren over de satellieten bij Rusland in te die nen. Guatemala bereidt geen aanval op Cuba voor De ambassadeur van Guatemala ln Washington, Carlos Alejos, heeft giste ren ontkend dat in zijn land strijd krachten zouden worden opgeleid voor een aanval op Cuba. Volgens een be richt van de oppositie in Guatemala werden deze troepen door Amerikanen opgeleid. Wel zei Alejos, dat er een Amerikaanse militaire missie in zijn land is, die ge waardeerde adviezen verstrekt, en ook, dat er Guatemalteekse militairen wor den geoefend in guerrilla-oorlogvoering. Dat was echter een zuiver defensieve maatregel. Schiphol heeft de primeur! Kosten bedragen een dubbeltje per half uur (Van onze Amsterdamse correspondent) De eerste parkeermeters van Nederland zqn gisteren in gebruik genomen. Zij staan op Schiphol, waar de eerste 36 van de in totaal 70 parkeermeters op de parkeerplaats voor het stationsgebouw zqn aangebracht. En voor het eerst vonden wq dan ook een plaatsje op dat doorgaans overbezette terreintje voor de Europa- hal, al kostte dat deze maal twee dubbeltjes voor twee halve uren. „Wq zqn er helemaal niet trots op, want die parkeermeters bewijzen dat wij niet in staat zijn voor voldoende parkeergelegenheid te zorgen", vond Schiphols directeur ,de heer S. de Mul. In feite heeft Schiphol echter op dit ogenblik nog voldoende parkeerruimte: er zijn 1200 plaatsen, waarvan er door gaans slechts een duizendtal zijn bezet. Een bezwaar is echter dat vele van deze plaatsen te ver van het drukbezochte stationsgebouw liggen. Ervaringen in het buitenland hebben geleerd dat de parkeermeter de parkeermogelijkheid verviervoudigt, omdat slechts de z.g. „kortparkeerders" van deze plaatsen ge bruik maken. De huidige wetgeving staat de invoe ring van de parkeermeter in Nederland vooralsnog in de weg. Maar Schiphol bevindt zich in een uitzonderingspositie omdat het hier „eigen terrein" en dus geen openbare weg betreft. De parkeer meters die per stuk f 400,kosten vragen hier een dubbeltje per half uur parkeren met een maximum van vier was. Het in de dagvaarding ten laste- gelegde moest haar in verminderde mate aangerekend worden. De verdedigster ontkende, dat haar cliënte verslaafd zou zijn geweest aan verdovende middelen. Er is veel aan deze verdachte gedokterd, maar nu haar gezondheidstoestand verbeterd is, was de kans op recidive gering. Zij vroeg voor verdachte een voorwaardelijke ge vangenisstraf en geen ter beschikking stelling. Uitspraak: 24 Januari a^. dubbeltjes oftewel twee uur. Na twee uur springt op het apparaat een rode knop omhoog en de surveillerende Schipholpolitie wordt hierdoor op over treders geattendeerd. Het is juridisch een beetje moeilijk om tegen die overtreders op te treden. De heer De Mul heeft er echter toch iets op gevonden. Bij de hoofdingang van de luchthaven staat namelijk een opschrift volgens hetwelk ieder, die zich niet gedraagt volgens de aanwijzingen van de luchthaven-directie, de toegang tot het terrein wordt geweigerd. Dit maakt het mogelijk om overtreders vol gens art. 461 Wetboek van Strafrecht te verbaliseren. Een aantal leden van de Schipholpolitie heeft als onbezoldigd Rijksveldwachter bevoegdheid tot het opmaken van een proces-verbaal. Een apart probleem voor de directie van Schiphol is het parkeren van auto's van het personeel waarvoor speciale terrei nen zqn aangelegd. Van de 11.500 per soneelsleden, die dagelijks de hoofdin gang passeren hebben er niet minder dan 4500 een doorlaatbewijs voor een auto aangevraagd. Het 1700 man tellen de vliegend personeel beschikt vrijwel zonder uitzondering over een auto. Parkeergarages? De heer De Mul zegt: „Over vqf jaar hopen we in ons nieuwe verkeers-areaal te zitten aan de Rijks weg naar Den Haag. Danr zullen we bi' ieder dienstgebouw parkeerruimte krij gen en alleen voor het stationsgebouw al komt er plaats voor 5.000 auto's. Als dat nog onvoldoende blqkt bouwen we parkeergarages. Zolang we hier zitten, hopen we voor de vluchtige bezoekers aan het stationsgebouw via de parkeer meters enig soelaas te bieden".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5