LEIDSE POSTDUIVEN- EN KONIJNENSPORTVERENIGING HARDE WOORDEN VERWACHT OVER DE LANDBOUWPOLITIEK Gemeenschappelijk avondmaal hervormden en luthersen pocrcievSees Ned. Studenten. Orkest volgende week op tournee door ons land K e r k eI ij k Leven Vier Utrechters wegens ernstige mishandeling in arrest gesteld Juridische strijd om de naam van liet tijdschrift „Twen*' Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 11 januari 1961 Tweede blad no. 30251 Fraaie successen De Leidse Postduiven- en Konijnen- sportvereniging (LPKV) hield in de „Kleine Burcht" haar jaarvergadering, met daaraan verbonden uitreiking van de onlangs op een gehouden tentoon stelling behaalde hoofdprijzen. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer C. J. van Rooden gaf de secretaris, de heer W. Blij leven, een overzicht van de verenigingsactiviteiten in het afgelopen jaar. Bijzondere waar dering had de secretaris voor het op de laatst gehouden expositie ingezonden materiaal, waarvoor niet minder dan 40x ZZG, 90x ZG, 23x GG en lOx G werden toegekend. Hoogtepunt vormde deze avond de uitreiking van de hoofdprijzen, welke ten deel vielen aan de heren A. West dorp (mooiste konijn), J. de Mey (mooi ste sierduif) en W. Blijleven (mooiste hoender). Fraaie successen voor de LPKV wer den ook behaald op de nationale ten toonstelling in Den Haag. Hier waren de voornaamste bekroningen als volgt: W. Blijleven, Brabander Kriel, ZG, Wijandotte, 5x ZG, tevens mooiste haan en hen in de krielrassen; M. J. Kouwenberg, leghorn 2x ZZG en 1 ZG; S. G. Zirkzee, Reds Kriel, 2x ZZG; J. de Mey, sierduiven, 2x ZZG en ZG; N. Mank, jeugdlid, sierduiven, 3x ZZG; P. v. d. Leek, Vlaamse Reus 2x ZZG en 3x ZG; J. Laman Vlaamse Reus 2x ZZG; E. Mekel Vlaamse Reus ZG; S. de Jong, Franse Hangoor ZG; G. Th. de Jong, Franse Hangoor, ZZG; J. W. Ro- zendaal, Wener Wit 3x ZZG en ZG; P. Zwanenburg, Wener blauw, 2x ZZG; A. Augustinus, Havana, ZG; Ant. Duiven voorden, Papilion, lx ZZG, 2x ZG; S. G. Zirkzee, Rex, lx ZZG; B. Th. Rut gers, Keine Chinchilla, 2x ZZG; A. Westdorp, Tan en Rex 2x ZZG; J. Rol, Tan 3x ZZG en ZG; S. Boonstra, Kleurdwerg 2x ZG. Met dit konijn - het mooiste van de tentoonstelling - legde de heer A. Westdorp te Hazerswoude be slag op een hoofdbekroning. (Foto L.D./Holvast) Uitslag te Boskoop: Ant. Duivenvoor den, Papilion 3x ZG; A. Augustinus, Havana 3x ZG; J. de Mey, sierduiven 3x ZZG; W. Blijleven, Wijandotte en Brabander Kriel, 4x ZZG teven mooiste haan en hen in de krielrassen. Dat gaat zo maar niet. Géén protectionisme In ons Blad van zaterdag j.l. publi ceerden wij een artikel inzake een Ame rikaans protest tegen verondersteld Ne derlands protectionisme, welk artikel wij ontleenden aan het Mededelingenblad van de Bond van Bloembollenhandela ren, welk blad het op zijn beurt had overgenomen uit een Amerikaans mole naarsblad. Naar aanleiding daarvan wordt ons bericht, dat de voorzitter van de Ned. Vereniging van Meelfabrikanten tegen dit artikel stelling heeft genomen en in een ingezonden stuk in dit Amerikaanse blad heeft uiteengezet, dat de heffing van f. 5 per 100 kg. tarwebloem en tar- wegriesmeel generlei protectionisme in houdt. Immers, waar de Nederlandse meelfabrikanten verplicht zijn, 30 tot 38 inlandse tarwe te vermalen tegen een prijs, welke ver boven de wereld markt ligt, zijn de Amerikaanse meel fabrikanten daarin geheel vrij. Door deze heffing, aldus onze landgenoot, worden de Amerikaanse fabrikanten, al thans wat de prijs betreft, in dezelfde positie gebracht als de inlandse produk- tie. Zijn conclusie luidt dan ook, dat er geen sprake is van protectionisme of af- Vergadering Centraal Comité te Moskou Het centrale comité van de commu nistische party is gisteren in Moskou büeengekomen om een probleem te be spreken, dat vele topleiders in de afge> lopen maanden hoofdbrekens heeft ge> kost en dat de voornaamste zorg uit maakt van premier Kroesjtsjef persoon ïyk, nl. de landbouw en de teleurstel lende oogst van vorig jaar. De vergadering zou oorspronkelyk op 13 december gehouden worden, maar zy moest worden uitgesteld in verband met een griepaanval van de Sovjetrussische premier. Er zijn al verschillende hoofden ge vallen van lieden, die de schuld voor de ten dele mislukte oogst op elkaar wil den afschuiven. Kroesjtsjef zelf noemde onlangs nog de bergikte resultaten „be neden ons vermogen De minister van Landbouw, Wladi- breuk aan internationale samenwerking, mir Matsekwitsj, werd op 30 december Chr. sociaal-pedagogische nazorg in Rijnstreek Met ingang van 1 januari is de heer A. A. J. Mulder te Haarlem benoemd tot sociaal-pedagoog van de Stichting voor Chr. Sociaal-pedagogische Nazorg aan Geestelijk Mindervaliden in de Rijn streek. Deze stichting is kortgeleden in het leven geroepen door de nazorgver enigingen van de L>1\ De Wolffschool te Leiden, de Koningin Emmaschool te Alphen aan den Rijn, de Zonnebloem- school te Alphen aan den Rijn, de Pr Beatrixschool te Woerden en de Chr. School voor B.L.O. te Katwijk aan Zee. Het bestuur wordt o.m. gevormd door vertegenwoordigers van deze verenigin gen en door afgevaardigden van de Stichting voor Diaconaal Maatschappe lijk Werk vanwege de Ned. Herv. Kerk in de provincie Zuid-Holland en van de Stichting voor Gereformeerd Maatschap pelijk Werk in Zuid-Holland. Tot het werkgebied van de Stichting behoren 48 burgerlijke gemeenten. Het doel van de Stichting is de be langen van de oud-leerlingen van genoemde scholen en van andere personen, die zich ten gevolge van een minder gunstige geestelijke ontwikkeling niet of moeilijk zonder hulp in de maatschappy staande kunnen houden te behartigen. „Een hoogst onbeschoft gedrag. Dit is een van de vele mensen die niet in auto's thuishoren". Zo oordeelde de Haagse politierechter over het optreden van een niet ter zitting verschenen Leid se automobilist. Bij het achteruitrijden met zijn wagen is verdachte op de Vis markt tegen een andere auto gereden. Hij heeft toen niet de moeite genomen uit zijn auto te stappen en zijn naam op te geven, ook niet toen een oude dame zei: „Meneer wat doet -u nou? Dat gaat zomaar niet". „Neem mijn nummer maar op, mijn verzekering zal wel betalen", heeft ver dachte gezegd. De autobestuurder is daarna weggereden, volgens getuigen zonder zijn naam op te geven. De officier van justitie eiste een boete van f 75,subsidiair 15 dagen hechtenis en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor zeven maanden. „De onbeschoftheid viert hoogtij in de wereld", zei de politierechter bitter. Hij veroordeelde verdachte bij verstek con form de eis. Zondag 22 januari in Marekerk Voor het eerst in de geschiedenis van het hervormd en luthers kerkelijk leven zal zondag 22 januari in de Marekerk een gemeenschappelyke avondmaalvie ring plaats vinden. Deze gemeenschappelijke viering i: een uitvloeisel van de tussen de Ned. Hervormde Synode en Evang. Lutherse Synode in 1956 gesloten consensus. Hoe wel er tussen beide kerken nog wel een verschil van opvatting bestaat t.a.v. de avondmaalsviering, ziet men in een ge meenschappelijke viering de weg ge opend om tot grotere eenheid te komen. In Leiden is het initiatief tot het hou den van deze avondmaalsviering uitge gaan van de Evang. Lutherse Gemeente. In november j.l. is hiertoe een verzoek tot de centrale kerkeraad der Leidse her vormde gemeente uitgegaan. Een com missie, waarin van hervormde zijde zit ting hadden prof. dr. G. Sevenster (in een later stadium vervangen door ds. J N. de Ruiter) en ds. J. Groot en voor de lutherse gemeente ds. H. J. A. Haan en ouderling W. M. Heyl, heeft toen een concept voor de orde van dienst ontwor pen. Een concept, waarbij men uit is ge gaan van de in het ontwerp Dienstboek der Ned. Herv. Kerk voorkomende Orde III voor de viering van het Heilig Avondmaal. De datum van 22 januari is gekozen omdat deze zondag valt in de week voor het gebed om de eenheid der christenen (18-25 januari). De schriftlezingen voor deze dienst zijn gekozen uit gedeelten van Efeze 4 en Johannes 17. Verzorgt ds. Groot de liturgie van deze dienst, ds. Haan houdt de predikatie. Beide predi kanten zullen echter de Avondmaals- bediening verzorgen. Bovendien verlenen de hervormde en lutherse kerkkoren hun medewerking aan deze dienst. Het orgel zal worden bespeeld door mevr. A. Blan- Advertentle VOOR PRIMA vakkundige bediening. Nieuwe Leidse Paardenslagerij HOGEWOERD 135 GESLIPT: BEEN GEBROKEN De 14-jarige wielrijder Petrus IJssel- muiden uit Sassenheim is vanmorgen omstreeks tien voor half negen op de hoek Anthonie DuycklaanAdriaan Pauwstraat geslipt. De jongen brak zijn rechterbeen. Hij werd naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. CORRESPONDENTIE Echtpaar B. te L. Deze discussie lijkt ons volmaakt nutteloos. HEROPENING CHR. KLEUTERSCHOOL Maandagavond a.s. vindt de herope ning plaats van de geheel gerestaureer de christelijke kleuterschool aan de Middelstegracht 5. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Gijsbertus, zn. van F. P. Mie- remet en J. Biesbroek; Richard Jozef Maria, zn. van A. M. Stolwijk en M. H. Boere; Jozef Antonius Maria, zn. van A. M. Stolwijk en M. H. Boere; Michel, zn. van W. v. d. Plas en A. J. Willebrand; Jan Willem, zn. van W. v. d. Plas en A. J. Willebrand; Arie, zn. van W. K. Slera en L. Lunenburg; Johannes Jacobus, zn. van J. Jonker en J. Flaman; Maureen Audry Guste, dr. van O. H. van Walstljn en M. Aartsen; Maria Elisabeth, dr. van C. A. H. Nozeman en M. E. van Dorp; Cornells Petrus Hendrikus Gijsbertus, zn. van C. Warmerdam en W. M. Geerlings; Maria Magdalena Francina, dr. van A. van Dijk en M. F. Wortman; Stephanus, zn, van J. Verboom en C. Relnhardt; Bert Jan, zn. van J. A. Scheerder en A. C. Pot; Maria Magdalena Qulrina, dr. van N. M. v. d. Voort en Q. A. Duivenvoorde; Pieter Gerhard Norbert. zn. van G. M. Kuyck en S. H. E. Wève; Paulus Petrus Theodorus. zn. van P. J. Tijssen en C. G. M. de Groot; Astrid Maria, dr. van G. J. B. v. Helden en P. J. van Hoeven. OVERLEDEN P. van der Holst, 74 Jaar, man; E. H. Meiikamp, 66 jaar, echtgen. van C. J. Oudshoorn; M. van Vliet, 86 Jaar, vrouw; M. van Welzen, 65 Jaar, man; H. C. Bek- ker, 67 Jaar, wed. van J. E. Teske; F. Slngerling, 65 Jaar, man; G. van Eijgen, 92 Jaar, man. Orkest met jazz-combo uitgebreid Ook concerten in Kopenhagen en Antwerpen Het is zo langzamerhand traditie geworden: in de gerestaureerde ruïnekerk te Bergen (N.-H.) oefent thans het Nederlands Studenten Orkest onder leiding van Jan Brussen die voor de achtste maal zal dirigeren 12 dagen achtereen negen uur per dag om volgende week de jaarlykse tournee deze maal 12 concerten te beginnen. De belangstelling van de musici onder de studenten om deel te hebben aan het N.S.O. was bij de in november j.l. gehouden audities zó overweldigend, dat een strenge selectie kon worden toegepast. En dat niettemin het orkest op een maximale sterkte van 81 musici plus een jazz-combo van drie man kon worden gebracht! kenstein-Offenberg, cantor - organiste der lutherse kerk. Het ligt in de bedoeling om de volgen de gemeenschappelijke avondmaalsvie ring in de lutherse kerk te houden. In deze dienst zal dan de lutherse Avond- maalsliturgie worden gevolgd. Kapitein van (le Looiersgracht gedood Door een bemanningslid De gezagvoerder van het Nederlandse schip „Looiersgracht", de heer W. F. J. Verplak, is gisteravond door een lid van de bemanning om het leven gebracht. Terwijl het schip in de haven van Hel sinki voor anker lag deelde de kapitein aan het 18-jarige bemanningslid P. van Bekkum mee, dat deze wegens wange drag was ontslagen. De ontslagen jonge man rende naar de kombuis, greep een mes, ging naar de gezagvoerder terug en stak hem in de rug. De heer Verplak overleed aan zyn verwondingen. De da der trachtte te ontkomen doch werd, na dat de kok de politie op de hoogte had gesteld, aan de wal gegrepen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De „Looiersgracht", een kustvaarder van 309 netto register ton met een be manning van tien koppen, is eigendom van Spliethoffs bevrachtingskant-oor in Amsterdam. Het schip was gistermorgen uit Turku in Helsinki aangekomen en zou gisteravond via Hamina in zuidoost Finland naar Nederland vertrekken. j.l. ontslagen en overgeplaatst naar de Sovjet-republiek Kazakstan. Hij kreeg de opdracht mee om een op lossing te vinden voor de landbouw problemen in deze staat, die in hoofd zaak de oorzaak zouden zijn van het droeve figuur dat de Sovjet-Unie in het afgelopen jaar op landbouwgebied heeft geslagen. In de pers was de minister reeds maanden verantwoordelijk gesteld voor de tekortkomingen. Kroesjtsjef had reeds verschillende malen uitgelegd, dat het systeem van de produktie en de oogstwinning zou worden herzien, en hij had zelfs al de vice-president van de Academie voor Landbouwwetenschap pen aangesteld als hoofd van het nieu we programma. De Russische pers berichtte voorts, dat de premier van Kazakstan, Zhoemabek Tashene, op 6 januari van zijn functie was ontheven „in verband met benoe ming op een andere post". Het was niet bekend of hier meer achter gezocht moest worden dan een overplaatsing zonder meer, of een degradatie. In de persberichten werden de vol gende mistoestanden gesignaleerd: In het gebied van Altai werd 100.000 ton melk minder aan de staat afgedragen dan was voorzien. Veertien miljoen roebel, die waren toegewezen voor woningbouwprojecten in Altai, waren daarvoor niet aange wend. De Russische landbouwtractoren zijn nog steeds te zwaar van constructie en hebben een slechte kwaliteit banden. Er zijn boerenbedrijven, die met ge brek aan landbouwmachines te kam pen hebben in gebieden waar 100.000 mensen op het land werkzaam zijn, maar gebrek bestaat aan laders. Zestigduizend ton kunstmeststoffen lagen in 1960 in Rusland onder de sneeuw, te bederven, en een-derde tot de helft van de beschikbare kunstmest gaat verloren door slechte opslag tijdens vervoer per schip. De produktie op boerderijen in het ge- bied van Moskou is laag, omdat de af levering van kunstmest niet volgens plan verloopt en de leiding dikwijls van kortzichtigheid blijk geeft. Chinezen doodden 4.000 Tibetaanse vluchtelingen Chinese soldaten hebben meer dan vierduizend Tibetanen die naar India wilden vluchten gedood, aldus luiden berichten die gisteren te Djammoe in Kasjmier uit Leh bij de Tibetaanse grens zyn ontvangen. Volgens de „Press Trust of India" ver lieten de Tibetanen in het voorjaar Lhasa om naar India te gaan. Onge veer duizend van de groep hebben de ontvluchtingspoging overleefd, van wie er weer driehonderd Labach in Kasj mier hebben weten te bereiken. Chirurgen durven slachtoffer niet opereren In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht vechten chirurgen voor het leven van de 50-jarige wasmeester K. Boonstra, die op nieuwjaars nacht zo zwaar mishandeld is, dat zelfs nu de directeur van de heel kundige pliniek, prof. dr. J. F. Nuboer, de man niet durft opereren. Tijdens de zware mishandeling, waarvoor gisteren vier Utrechters zijn gearresteerd, werd de man zo getrapt en geslagen, dat enkele ribben zijn longen zijn ingedrongen. Een ander slachtoffer van deze mishandeling is de 29-jarige vlechter G. Renes, die een 12 cm. brede hoofdwond en verwondingen aan armen en benen opliep. Ook hij moest enkele dagen in het ziekenhuis worden verpleegd. De Nederlandse tournee omvat de volgende plaatsen: Bergen 16 januari, Groningen 17 januari, Eindhoven 18 ja. nuari, Rotterdam 19 januari, Zwolle 20 januari, Haarlem 23 j'anuari, Arnhem 24 januari, Utrecht 25 januari, Den Haag 26 januari en Amsterdam 27 janu ari. In het buitenland worden twee concerten gegeven, namelijk in het Oddfellow Palae in Kopenhagen op 21 januari en in Antwerpen ter gelegen heid van het zevende Grootnederlandse Eendrachts-studentencongres op 1 fe bruari. Het programma omvat de symfonie in c. kleine terts (geschreven te Wenen in 1783) van J. M. Kraus, een tijdge noot van Mozart en hofcomponist in Zweden, welk werk onbekend is en zijn Nederlandse première zal beleven, het eerste pianoconcert van Beethoven met Hans Dercksen als solist, een in op dracht van het NSO door Otto Ketting geschreven drie-delig concertino voor orkest, waarin de combo meespeelt en dat een synthese wil zijn tussen symfo nische muziek en jazz en tenslotte de Symfonie 102 van Haydn. De jazz-com- bo is samengesteld uit Ruud Kuyper, pianist, Jim van de Valk Bouman, bas en Wim van Doorn, drums. Ook deze maal zal de recette (f. 15.000 in 1960) van de concerten geheel ten goede komen aan de stichting „Het Uni versitair Asylfonds" (twee derde) en de Stichting „Het Nederlandse Studenten Sanatorium" (een derde). Het Asyl fonds heeft sinds zijn oprichting in 1948 in totaal 275 uit het buitenland ge vluchte studenten gesteund. Thans wordt de studie bekostigd van 139 vrij wel alle uit de landen achter het IJze ren Gordijn afkomstige studenten. Het Asylfonds is een voor Europa unieke instelling en derhalve kunnen alle vluchtelingen worden geholpen. Men heeft bij een fonds van 2 ton reeds voor 2 miljoen gulden verplich tingen op zich genomen en de bijdrage van het Studenten Orkest wordt dan ook dankbaar aanvaard. Door de afneming van het aantal ge vallen van tuberculose onder de stu denten telt het Ned. Studenten Sana torium onder zijn 86 patiënten slechts 10 studenten en 9 afgestudeerden. Ook hier blijft financiële steun echter nood zakelijk, want het sanatorium heeft sinds kort een „buitendienst" in het leven geroepen, die studiehulp ver strekt aan blinde of anderszins lichame lijk gehandicapte universitaire studen ten en afgestudeerden in geheel Neder land. De toegangsprijs tot de concerten komt geheel ten goede aan de beide stichtingen. De onkosten van het NSO worden op andere wijze gedekt. Zo heeft de KLM een Super-Constellation be schikbaar gesteld om het gezelschap naar Kopenhagen te vliegen en zullen andere bedrijven het verblijf aldaar be talen. Van een Amerikaanse tournee van het NSO waarover wel eens is gesproken zal niets komen, ook in de toekomst niet. Men is tot de conclusie gekomen dat men niet zal kunnen concurreren met het hoge peil van de Amerikaanse stu denten orkesten waarvan de musici in feite semi-beroeps zyn. Bovendien mag men aannemen dat het charitatieve doel, waarvoor het NSO werkt in Ame- j rika geen weerklank val vinden. Op nieuwjaarsdag 's avonds tegen sluitingstijd kregen beide slachtoffers van een caféhouder in de Lange Nieuw- straat te horen, dat zij het café moesten verlaten. Toen zij hieraan direct geen gevolg gaven, werden zij door de 50- jarige caféhouder naar buiten geduwd. Kort daarop werd een ruit van het café ingeslagen, zoals in het afgelopen half jaar reeds meer dan 100 maal is gebeurd. De caféhouder begaf zich hierop naar buiten met een stoel en tuigde daarmee het slachtoffer Renes af. Zyn schoon zoon een 32-jarige sloper, nam samen met twee stamgasten, een 37-jarige sjouwerman en diens broer een 34-jari- ge machinesteller, het slachtoffer Boon stra voor hun rekening. De man lag toen al op de grond en werd geschopt en geslagen, totdat hy volkomen versuft bleef liggen. Des nachts vond de politie de twee mannen van wie er een bewusteloos aan de Nieuwe Gracht en de ander in de Lange Nieuwstraat lag. Het bleken de beide slachtoffers te zijn, die toen zij naar het politiebureau waren overge bracht direct werden doorgezonden naar het Academisch Ziekenhuis. Hier heeft het slachtoffer Boonstra vier dagen tus sen dood en leven gezweefd. De politie had aanvankelijk geen enkele aanwij zing maar werd door een verpleegster van de naast het café gelegen „Van der Hoeven"-kliniek attent gemaakt op de scène die zich op nieuwjaarsavond daar had afgespeeld. Een intensief verhoor Dr. Kr. Strijd 25 jaar hervormd predikant Donderdag is het 25 jaar geleden, dat dr. Kr. Strijd uit 's-Hertogenbosch werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Dr. Strijd werd 18 september 1909 te Rotterdam geboren en studeerde eerst aan de Leidse Universiteit te Leiden en daarna nog aan die te Utrecht, waar hij op 26 juni 1958 bij prof. dr. M. van Rhijn op een proefschrift „Structuur en in houd van Anselmus' „Cur deus homo'" cum laude promoveerde tot doctor in de faculteit der godgeleerdheid. Dr. Strijd stond eerst drie jaar te Blija, daarna bijna drie jaar te Oisterwijk in de clas sis 's-Hertogenbosch en vervolgens nog zes jaar te Hengelo in Overijssel. Sinds 16 november 1947 dient hij de hervormde gemeente van 's-Hertogenbosch. Dr. Stryd is lid van het hoofdbestuur van .Kerk en Vrede" en was mede één van le oprichters van de Pacifistisch So- I cialistische Party. van personen die zich in het café had den bevonden leverde aanvankelijk niets op. Het slachtoffer Boonstra kon niet gehoord worden, terwijl de vlechter Re nes aan geheugenverlies leed. Daar kwam bij, dat tal van personen die ge hoord werden kennelijk bevreesd waren om tegen de beide broers te getuigen, die bekend staan als lieden die revan che nemen. Het bewijsmateriaal stapelde zich ech ter zo tegen de beide broers, de café houder en diens schoonzoon op, dat de politie het viertal gisteren arresteerde. Zij legden een volledige bekentenis af en zullen voor de officier van justitie worden geleid. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rhon H. C. van It- terzon te Anjum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kootwijkerbroek T. Lopers te Nieuw-Amsterdam. Beroepen te Cobourg, Ontario. Canada (Chr. Ref. Church) G. J. Heerslnk te Hasselt. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle P. N. Ribers te Noordsche Schut. Zilveren ambtsjubileum dr. R. Boeke Donderdag is het 25 jaar geleden, dat dr. R. Boeke, thans predikant voor ganger van de afdeling Rotterdam van de Ned. Protestanten Bond. werd beves tigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd in 1906 in de hervormde pas torie te Noordwijkerheid geboren en studeerde aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam en aan de Leidse Universiteit, waar hij op 27 maart 1957 bij prof. dr. L. J. van Holk op een proefschrift „Divinatie met name bij Rudolf Otto" promoveerde tot doctor in de faculteit der godsgeleerdheid. Dr. Boeke was eerst enige tijd hulpprediker te Culemborg en te Zwolle en werd op 12 januari 1936 door zijn vader, de stichter van de Alle-dag-kerk en toen nog predikant te Schoorl, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Knollendam en Marken-Binnen. Op 27 augustus 1944 verwisselde de ju bilaris deze gemeente met die van Hoge- beintum in de classis Dokkum en sinds 16 november 1958 is hij werkzaam als predikant-voorganger van de afdeling Rotterdam van de Ned. Protestanten Bond. Contact tussen hervormden en Anglicanen In Londen is aen conferentie gehou den tussen een aantal Nederlands her vormde en Anglicaanse theologen. De besprekingen, die een voortzetting waren van een ontmoeting, die in januari 1958 in Nederland plaats vond, werden op uitnodiging van de aartsbisschop van Canterbury in Londen gehouden. De deelnemers van Nederlandse zyde waren: prof. dr. W. F. Dankbaar, dr. E. Emmen, prof. dr. W. C. van Unnik, ds. J. M. Gerritsen, mevr. dr. E. Flesseman- Van Leer en prof. dr. M. A. Beek. De Engelse groep bestond uit: de bis schop van Chelmsford, dr. F. W. Dil- listone, prof. A. Richardson en prof. E. Kemp, Oxford. De onderwerpen waren: „Het volk Gods in het Oude en Nieuwe Testa ment", „De betekenis van de gemeente als priesterschap der gelovigen", „De Kerk en Israël", de vraag „Hoe de con- tinuiteit van de kerk moet worden ver staan" en „De betekenis van ambt en sacramenten". Inleiders waren prof. A. Richardson, dr. F. W. Dillistone, prof. dr. W. C. van Unnik, mevr. dr. E. Flesseman-Van Leer en prof. dr. M. A. Beek. Door beide groepen werd de wens ge uit de besprekingen in de toekomst voort te zetten. De conferentie stond onder leiding van de bisschop van Chelmsford en dr. E. Emmen. Menno Simonsherdenking ZONDAG IN DOOPSGEZINDE GEMEENTEN De Doopsgezinde gemeenten zullen zondag 29 januari, evenals mennonieten uit alle delen van de wereld, het feit herdenken dat Menno Simons 400 jaar geleden stierf. Alle doopsgezinde kerken in Neder land is verzocht aandacht aan deze her denking te schenken. In de Singelkerk in Amsterdam zal zondagmiddag een landelijke Menno Si- mons-herdenking worden gehouden. In Witmarsum zal de zondag voor de her denking, 22 januari, de „Menno Simons- kerk" worden geopend. Menno Simons, leider der Nederland se doopsgezinden, werd in 1496 te Wit marsum geboren. Hij stierf 31 januari 1561 in Wustenfelde bij Lubeck. Sinds 1524 was hij pastoor te Witmarsum. Door zelfstandigde uitleg van de bijbel en lezing van Luthers geschriften twy- felde hij aan de transsubstantialeer. In 1536 brak hij met de R.-K. Kerk. Na in Oost-Friesland tot oudste (bisschop) te zijn gewijd, leidde hij een zwervend be staan. Vooral reisde hij veel door Noord- Nederland, tot Keulen toe. Zijn opvat tingen zijn vervat in het in 1539 ver schenen Fundamentboek. Vijfdaagse werkweek De Industrie De motorenfabriek „De Industrie" in Alpjhen aan den Rijn heeft ook een vrije zaterdag voor het nersoneel inge voerd. Vorige week zaterdag is dit be drijf er voor het eerst mee begonnen. Duitse uitgever eist verschijningsverbod De naam van „Twen", het in november j.l. verschenen nieuwe tijdschrift voor jongeren, was de inzet van een kort geding, dat voor de president van de Amster damse rechtbank diende. De uitgever van het Duitse tijdschrift onder dezelfde titel heeft de rechtbankpresident gevraagd de uitgifte van het Nederlandse „Twen" te verbieden (dwangsom f. 1000 voor elk nummer) en voorts een algemeen verbod tot gebruik van naam en merk (dwangsom f, 50.000). Bovendien heeft de Duitse uitgever geëist dat de naam „Twen" uit het Nederlandse handelsregister wordt geschrapt (dwangsom f. 5000), omdat de Duitse uitgever (Th. Martens GMBH uit München) van mening is, dat hij recht heeft op het merk „Twen" wegens export van het Duitse blad naar Nederland. De raadsman van de eisende partij, mr. R. van der Veen, betoogde in dit langste korte geding van de laatste ja ren (het nam ruim drie uur in beslag), dat van Nederlandse zijde wel onder handelingen zijn gevoerd met de oor spronkelijke uitgevers van het Duitse ,Twen" (twee studenten), doch dat geen overeenkomst over een vorm van be langengemeenschap tot stand is geko men. De tegenpartij beriep zich daaren tegen bij monde van mr. L. D. Pels Rjjcken op een mondelinge en schrifte lijk bevestigde overeenkomst. „Die stu denten hebben ons zelfs clichés afge staan voor de propaganda", zei hij. Hy betwistte tevens het standpunt van de Duitse uitgever, die volgens de merken- en handelsnaamwet het alleen recht meent te hebben op de naam „Twen". Dit woord is volgens hem het eerst gelanceerd in het blad „Sir" en namens de uitgevers van dit blad kon mr. Pels Rycken thans mededelen, dat de Nederlandse uitgevers een overeen komst hebben aangegaan met deze tyd- schriftuitgever, die van mening is dat de Duitsers de naam „Twen" niet mogen voeren. Verschil van mening bestond ook over de vraag of de overdracht van de stu- dentenuitgevery naar de uitgever in München wel rechtsgeldig is (er kon geen geschrift worden geproduceerd waaruit zulks blijkt) en of het Duitse „Twen" in Nederland recht heeft op deze naam als handelsnaam. „Dit sticht verwarring" meende mr. Van der Veen, doch zijn tegenpleiter was van mening dat zijn cliënt in Neder land het eerst „Twen" als handelsnaam heeft gebruikt. De president van de rechtbank, die het enigszins wonderlijk vond dat beide partijen na de wisseling van uitgever geen oplossing hebben gevonden, moet de juridische puzzel nu oplossen. Vol gende week dinsdag doet hy uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3