filmavonc ANWB Het Alma Materkoor verraste met Dido and Aeneas van Henry Purcell ROTGANS Engelse spionnenbende in de kraag gegrepen Russen stakei hulp aan linkse rebelln in Laos Woonscheepje te koop gevraagd SEKSE AUTOMOBIELBEDRIJF ROTGANS HET AUTOMOBIELBEDRIJF UW VERTROUWEN WAARDIG. FA. B. DE KONING MAGAZIJNCHEF EN 2 MAGAZIJNBEDIENDEN (VftL. CHAUFFEU bij MATZE In zorgvuldige afwerking onder vakbekwame leiding van Jan Smit FORD MERCEDES Filiaal: Herenstraat 6 - Leiden - Telefoon 34380 POSTZEGELS ALGOGHIN LEIDSCH DAGBLAD GEM. BENEDENHUIS goedkoop DINSDAG 10 JANUARI 1961 Werken van Telemann, Gabrieli en Vivaldi als waardevolle programma-aanvulling Het Alma Materkoor heeft gisteravond in de Stadsgehoorzaal voor een ware verrassing gezorgd: een voorbeeldige uitvoering, onder lei ding van de Utrechtse dirigent Jan Smit van de „tragic opera" van Henry Purcell (1659—1695) „Dido and Aneas". Purcell, het grootste genie, dat Engeland ooit voortbracht, bij wie Handel zijn persoonlijkheid reeds vooruitwerpt! Hij schiep met deze betrekkelijk kleine opera op een zwak libretto van Nahum Tate en geïnspireerd door Vergilius' Aeneas", zijn enige voldragen muziekdrama, naast zijn buitengewoon omvangrijke toneel muziek (voor niet minder dan 54 werken), op welk gebied zijn talent zich, naast zijn kerkmuziek, het weelderigst ontplooide. In deze opera liet Purcell zich weliswaar door de Italianen in het recitatief als door de Fransen in het koor beïnvloeden. Doch hoe uiterst persoonlijk verwerkte hij deze invloeden! Geschreven voor de school voor adel lijke meisjes van Josias Priest te Chelsea is in deze opera van beperkte afmetin gen, de sobere, gespannen kracht der koren en orkestpassages evident, waarbij voor de nodige levendige contrastwer kingen (heksen- en zeeliederenkoren) en de vele dansen bij voortduring is zorg gedragen. Alle uitdrukkingsmogelijkheden, spe ciaal van het dramatisch effect, beheerst Purcell op mèesteriyke wijze. In Italië had hij voorts de waarde der bloeiende melodie leren kennen en gaf daaraan een uitgesproken lyrisch karakter, met het voor hem typisch geworden sylla bische tekstgebruik, daarmee aan het Engels een volstrekt eigen idioom gevend. Purcell paste bovendien o.a. de zogenaamde ostinato-aria veelvuldig toe. Dido's aria „Ah my Belinda" is geba seerd op de strenge, niet minder dan zevenmaal, terugkeer van het motief. En ook de beroemde, indringende klacht van Dido, tot „de droevigste muzieken van alle tyden" gerekend en geheel in de Lamento-trant der Italiaanse opera gehouden, berust op het ostinato-motief der dalende, chromatische kwart, typisch voor de 17e eeuwse opera. Ook in deze beide aria's toont Purcell zijn onweerlegbaar meesterschap. Dat hij voorts alle geheimen van de „ground- bass" beheerste en daarmee tot contra- puntische wonderen kwam, verhoogt in niet geringe mate de waardevolle bete kenis van zijn muziek Het is te betreuren,dat Engeland na de bloeitijd van Purcell, op dit gebied snel afzakte en sindsdien in het alge meen slechts tweede rangsfiguren, bi] Purcell in het niet zinkend, heeft kun nen opleveren.... Welnu: van deze opera heeft het Alma Materkoor, in samenwerking met het alleszins kundige en gedegen Residentie-Kamerorkest (leden van het Residentie-Orkest), alsmede Hans Phi lips aan 't klavecimbel, in een welhaast superieure weergave alle facetten van zijn gedisciplineerde zang gedemon streerd. Jan Smit bleek met welover wogen stylistisch inzicht koor zowel als orkest uitstekend te beheersen, waarbij de harmonische gaafheid opvallend was. Ook de orkestrale tussenspelen getuig den van een hoog niveau. Dat hoge niveau konden helaas niet alle solisten bereiken. Boven allen uitgaand stond de sopraan Henriëtte Sengers, wier dramatische, ontroerende zeggingskracht, ondersteund door een voortreffelijke zangtechniek, een diepe indruk maakte. Het beklem mend schone, expressievolle en wonder baarlijke „When I am laid in earth" gaf è.lles, wat men er kon van verwachten. Naast haar handhaafde de sopraan Leny StevensRidderhof, ofschoon g&ns an ders geaard, zich bewonderenswaardig. Toch was het merkwaardig te constate ren, dat deze beide stemmen zich in de duetten uitstekend wisten aan te passen. Deze twee zangeressen trokken dan ook het leeuwendeel van de aandacht! Diet Kloos beschikt over een weinig voorkomende uiterst geprononceerde volumineuze altstem, welke echter in de lagere regionen aan een benauwende druk onderhevig is, met alle noodlottige gevolgen van dien. Het zal voor haar zaak zijn, zich aan een technische her scholing te onderwerpen: haar materiaal op zichzelf is dat tenvolle waard. De tenor Cees van Weelden kon on mogelijk de Aeneasfiguur waar maken: daartoe was zijn stem te zeer onder de middelmaat. In de plaats van David Hollestelle, die verhinderd was, zong de door Hollestelle als plaatsvervanger ge zonden Fred Bongers zijn enige korte aria „Come away, fellow sailors", tevre denstellend. De koorleden Corrie van Heeteren (sopraan) en Jo Schoenmaker- Van Helden (alt) hebben zich van haar kleine solopartijen bijzonder verdienste lijk gekweten. De wederkennismaking met Purcell's werkje heeft opnieuw overduidelijk be vestigd, welk een genie indertijd op te jeugdige leeftijd voor Engeland verloren is gegaan! Aan Purcell's opera gingen Telemanns „Laudate" (Psalm 117), Gabrieli's Ka mercantate voor sopraansolo (Henriëtte Sengers) en orkest, alsmede het „Gloria" (voor koor, soli en orkest) van Vivaldi vooraf. Ook daarin kon men ervaren, dat het Alma Materkoor technisch zowel muzikaal die kwaliteiten handhaaft, welke indertijd door Mizée zo lofwaardig ontwikkeld zijn. Men zou echter de tenorengroep eenzelfde glansrijke reso nans toewensen, als waardoor de bassen zich onderscheiden. In dat opzicht is nog veel voor verbetering vatbaar, doch dit is en blijft helaas voor menig koor een zwak punt. In het „Gloria" vibreerde Henriëtte Sengers aanvankelijk te sterk, gelukkig wist zij zich later volledig te herstellen. De zorgvuldige programmakeuze en de al even zorgvuldige technische afwer king, die de vakbekwame Jan Smit weet te realiseren, waarbij hij met steeds ver antwoord grebaar ook de vereiste bezie lende overgave weet op te roepen, doen ons met vol vertrouwen naar de komen - ae uitvoeringen onder zijn directie uit zien. Het Alma Materkoor bezit in hem een leider, die wéét wat hij wil, de grenzen van het betrekkelijk kleine ensemble niet tracht te forceren en in alle opzich ten serieus het stemmateriaal van de aan hem toevertrouwde zangers en zangeres- sensen behandelt. Wij konden ons dan ook van harte aansluiten bij het dankbare applaus, dat speciaal na Purcell een ovationele vorm aannam. De damessolisten zijn welverdiend bloemen of geschenken aangeboden. H. T eraardebestelling mej. F. A. Ie Poole Op de begraafplaats aan de Groene- steeg vond gistermiddag onder grote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mej. F. A. Le Poole, in leven een zeer bekende figuur in de Sleutelstad, met een groot gevoel voor de historie van haar geboortestad. Onder de velen, die de bijzetting van het stoffelijk overschot in het familie graf bijwoonden, waren o.m. deburge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, het bestuur van de vereniging „Oud- Leiden" en de leden van de commissie voor de redactie van het Leidse Jaar boekje, de directeur van ,De Laken hal", drs. J. N. van Wessem, drs. E. Pe- linck namens het College van Kerkvoog den der Leidse hervormde gemeente, het bestuur en vele leden van de Leidse Soroptimistenclub, prof. dr. A. J. Steen- hauer en de heer H. Filippa W. Fzn na mens de afdeling Leiden van het Groe ne Kruis, de heer D. G. W. Muller Mas- sis, voorzitter van het college van Re genten van het St.-Annahofje, de heer W. B. van Doorn en mej. F. Kuenen, resp. regent en regentes van dit hofje, terwijl zich in de stoet o.a. mej. mr. A. J. Versprille, gemeente-archivaris, be vond. Dr. W. C. Braat voorzitter van de Ver. „Oud-Leiden", die als eerste spre ker het woord voerde, herinnerde aan de vooraanstaande plaats, welke mej. Le Poole in deze vereniging heeft inge nomen. Voortgekomen uit een oud doopsgezind Leids geslacht, is zij een zeer groot gedeelte van haar leven met het verleden bezig geweest. Haar hart, aldus dr. Braat, hing aan de historie. Vanaf 1937 was zij penningmeesteresse van „Oud-Leiden" en vele jaren lid van de redactiecommissie van het Jaar boekje. Naast haar werkzaamheden, in deze kring, waarvoor haar indertijd het ere-lidmaatschap werd verleend, heeft zij haar leven met vele en velerlei acti viteiten gevuld. Zij ruste in vrede De presidente van de Leidse Soropti mistenclub, mej. mr. M. E. Blok, die een groot aantal namen noemde van personen, met wie mej. Le Poole zulke hartelijke betrekkingen onderhield, wees er o.m. op, dat de thans, overle dene vanaf de oprichting in 1932 lid van de club was. Tot het laatste toe was zij «een trouw lid van deze club, waarin zij vele vriendinnen had. Haar leven, aldus spreekster, stond in het te ken van dienen en liefde voor de me demens. De heer Muller Massis, voorzitter van het College van regenten van het St.- Annahofje, schonk aandacht aan de plaats, welke mej. Le Poole in deze kring heeft ingenomen. Bijna 40 jaar heeft zij ons College en de bewoonsters van het Hofje op voorbeeldige wijze ge diend, aldus spreker, die verder even eens wees op de grote historische ken nis van mej. Le Poole. Mr. J. Le Poole, een neef van de over ledene, die namens de familie dankte voor het grote medeleven in deze dagen van zo vele zijden ontvangen, zeide o.m. „dat de eenzaamheid niet het kenmerk van het leven en de persoon van Fran- goise Antoinette Le Poole is geweest." Na dit dankwoord besloot dr. S. L. Verheus, doopsgezind predikant, deze plechtigheid met het bidden van het „Onze Vader". GOUDEN DOCTORAAT Vrijdag is het vijftig jaar geleden, dat mr. J. A. van Tienhoven, geboren te Werkendam en thans wenende te Bilt- 1 hoven, aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot dootor in de rechtsweten schap. In India drievoudig spionagecomplot aan liet licht gekomen De politie van Nieuw Deh-li heeft twee jongemannen gearresteerd, zonen van resp. een leger- en een luchtmachtoffi cier. die ervan worden verdacht betrok ken te zijn bij een spionagekomplot dat kortgeleden in Nieuw Delhi is ontdekt. Het totale aantal arrestaties in verband hiermee bedraagt thans tien. De eerder gearresteerden waren drie ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Za ken. twee burgerambtenaren van het ministerie van Defensie, een ambtenaar van de planraad, een gepensioneerde ka pitein en een burger. De politie betracht de grootste geheim houding over het onderzoek, doch vol- §ens berichten in de Indiase pers zou- en er drie spionagekomplotten zijn ge weest, waarbij resp. de Sovjet-Unie, een Westeuropees land en „een van India's naaste buurlanden" waren betrokken. TAUNUS 17 M 1959 met radio, in staat van nieuw. Volledige garantie. Aantrekkelijke prijs. Inl. AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V., Papengracht 5a - Leiden Tel. 01710—20306, na 18 uur 31853. waarin kamer, 2 slaapkamers en keuken. Brieven met afmetingen, beschrijving, ligplaats en prijs aan het bureau van dit blad onder no. 36978. 180 DIESEL 1957. Als nieuw. Voll. garantie. Inlichtingen bij: AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V., Papengracht 5a - Leiden Tel. 0 1710—20306, na 18 uur 31853. AUTOMOBIELBEDRIJF Met ingang van 1 januari 1961 hebben wij het oificiële agentschap van VOLVO voor LEIDEN en LEIDERDORP op ons genomen. NIEUWSTE DEMONSTRATIEWAGENS steeds aanwezig. VOLVO Zweeds staal VOLVO Vakmanschap VOLVO Veilig Hoofdagent voor Den Haag (O.) - Rijswijk - Voorburg en Wassenaar Hoofdkantoor en administratie: Rijksstraatweg 447—449 - WASSENAAR - Tel. 01751 5171 en 2820 Filiaal Den Haag: Schedeldoekshaven 51 - Tel. 0 70113488 Hoofdagent: A. MULDER. RIJNSBURG Groninger verongelukte met zijn auto (Varn onze Groningse correspondent) Omstreeks een uur vannacht is in het politiebureau te Hoogezand een melding binnengekomen, dat te Foxhol in de buurt van de scheepswerf gebrs. Suur- meijer een auto te water zou zijn ge raakt. Er werd onmiddellijk een onder zoek inegsteld. Inderdaad trof men spo ren aan van een te water geraakte auto. Toen men de juiste plaats waar de wagen moest liggen had vastgesteld!, werd deze met behulp van een takel gelicht. In de auto bevond zich een man, die werd geïdentificeerd als de heer H. J. ten Borgh, eigenaar van een ma chinefabriek te Groningen. Hij vertoon de geen levenstekenen meer. Vermoe delijk is de heer Ten Borgh, die in de richting Groningen moet hebben gere den, door de gladheid van de weg ge slipt en daarna in het Wlnschoterdiep gereden. In Amerika wordt overwogen deze revolutionaire ijsbreker te bou wen. Onder het voorschip bevindt zich een batterij cirkelzagendie het ijs in repen snijdenwelke achter de zagen worden versnipperd. Deze ijsbrokjes worden later in het schip gezogen en verder verpulverd, waarna dit ijspoeder onder hoge druk wordt weggespoten. Daardoor ontstaat achter het schip een geheel ijsvrijeargeul. Bij de convent nele ijlkers blijven de schot de dotart in de vaargeul ste. belemtn. (Van onze Londense correspondent) Gisteren zijn in Engeland zoals reeds gemeld vijf van spionage beschuldigde mannen en vrouwen voor een week in voorlopige bewa ring gesteld, nadat hun zaak formeel door de politie-autoriteiten bij de Londense magistraat aanhangig was gemaakt en borgtocht was geweigerd. Drie der gearresteerden bezitten de Canadese nationaliteit. Het is mogelijk dat deze spionagezaak binnen veertien dagen in open bare behandeling komt. De arrestatie geschiedde na een onderzoek en naspeuringen door de recherche, welke acht maanden in beslag hebben genomen. De spionage was verricht in de Britse onderzeebootbasis Portland, waar veel geheim onderzoek wordt verricht, speciaal op het gebied van aanval en ver dediging onder water. Er werden daar belangrijke uitvindingen gedaan voor wat betreft de uitrusting van anti-onderzeebootfregatten, welke in staat zijn om doelen te lokaliseren en automatisch onschadelijk te maken. Boodschappenmand met twee pakketjes In samenwerking met Canada werd een nieuwe asdic ontwikkeld welke vij andelijke onderzeeëers tot op een af stand van 80 kilometer kan opsporen. De wetenschappelijke staf van de ma rinebasis omvat ongeveer 3000 personen. De gearresteerden zijn de 37-jarige za kenman Gordon Arnold Lonsdale, de 55-jarige ambtenaar Henry Frederick Houghton, de 50-jarige Peter John Kro ger, een boekhandelaar en zijn 47-jarige echtgenote Helen Joyce en de 46-jarige ambtenares Ethel Elizabeth Gee. Houghton en miss Gee werkten in het betaalkantoor van de vlootbasis. Re chercheurs hadden zaterdagmiddag Hougton en miss Gee geschaduwd toen zij een perron van het Waterloo Station verlieten. Kort daarna zagen zij, dat Lonsdale bij de Old Vlc schouwburg schuin tegenover het station gele gen uit een taxi stapte. Hij ging op de hoek staan. Houghton en miss Gee staken de straat over en voegden zich bij hem, waarna zij samen de Waterloo Road afwandelden. Lonsdale sloeg de ar men op een bepaald moment om hun schouders en ging even later tussen hen in lopen. Miss Gee gaf hem toen een boodschappenmand je waarin twee pak ketjes zaten. Een rechercheur haalde hen onmiddellijk in, ging voor hen staan en zei: „U bent onder arrest.'Ik ben po litieman." De vrouw zei: „Oh!", Hougton riep. „Wat?" en Lonsdale zei niets De aangehoudenen werden met afzon derlijke auto's naar Scotland Yard over gebracht. Geen antwoord. Kortvrna begaven andere politie ambten zich naar de woning van de boeidelaar Kroger in de West- londen:Oorstad Ruislip. Zij vroegen hem ejn vrouw het adres van de man, élk weekeinde bij hen op be zoek ki, speciaal op de eerst zater dag vdke maand „Hij arriveert om- streeks'art over zeven," zei de re- cherch Mevr. Kroger keek haar man aan eien van beiden gaf antwoord. De urcheur drong aan: Wilt u mij alstub: vertellen wat ik u gevraagd heb." beer Kroger zei toen: „Ja, we hebbeiel vrienden". Beiden noemden toen eantal namen, maar repten niet van Llale. Daarop werden beide ge- arrest waarna de woning en de ga rage idig werden doorzocht. Krcen zijn vrouw maakten maan dag b' magistraat bezwaar tegen het verlai van de politie om hun vinger afdruk te nemen. „Wij zijn geen misdors," zei Kroger. De magistraat gaf «op de politie toestemming om vingerukken te maken, maar zei te gen drdachten, dat indien bleek dat zij gènisdadigers \laren hun vinger- afdnn zullen worden vernietigd. Kr is een bekende figuur op de Lond antiquarische boekenveilingen. De Iers zijn erg populair in hun buurt staan bekend om hun grote gastteid. Naar'alle schijn is de Russische hulp aan de troepen van Pathet Lao in Laos volledig gestaakt, zo is van diplomatieke zijde in Bangkok vernomen. Reeds vanaf het tijdstip waarop men er bij de Verenigde Staten op ging aan dringen in te stemmen met het op nieuw bijeenkomen van de internatio nale controlecommissie voor Laos, werd dè aanvoer door de lucht voor de para chutisten van kapitein Kong Lae en de eenheden van de Pathet Lao minder. Vrijdag, toen Washington officieel liet weten dat het met „reactivering" van de commissie akkoord ging, werd de hulpverlening geheel gestaakt. Het hangt thans van de regering van Prins Boen Oem af of de commissie inderdaad zal bijeen komen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft het bericht van Tass als zou den Amerikaanse militairen in Laos zijn gevangen genomen „volkomen vals" ge noemd. Het bericht was oorspronkelijk afkomstig van het Noordvietnamese sta tion Radio-Hanoi. Direnigde Staten hebben geen mi- litaiirsoneel in Laos en hebben niet deelMïien aan welke militaire actie dant, aldus de woordvoerder. Residentie bedreigt! Dimsingeling van de residentie Loe Prabang door de parachutisten vanpitein Kong Lae en de eenhe- denn de Pathet Lao wordt nauwer, aldseeft het radiostation „De stem van Pathet Lao" volgens Radio-Ha noi egedeeld. „iPathet Lao is bijzonder actief in den- en beneden-Laos, en heeft de nd zware verliezen toegebracht". premier van China en Birma, TsjSn-lai en Oe Noe, hebben in een geziyk communiqué uiting gegeven aann „grote bezorgdheid" over „de erne toestand in Laos". legering van Zuid-Vietnam heeft bij internationale controlecommissie voc/ietnam geprotesteerd tegen de aan: door Russische vliegtuigen van waf voor Laos, aldus meldt het of- ficiVietnamese persbureau. Haarlemmerstraat/hoek Donkersteeg - Len vraagt voor haar centraal magazijn te Rijnsburg Sollicitaties schrift, of pers. woensdag a.s. tussen 5 en 7r. verzameling, Interess. partij te koop gevraagd. Ook grote objecten. Cont. betaling. Br. bur. v. d. blad no. 36984. hoort teen flacon speciaal vloeibaar voedsel voor Uw haar ADVERTEER regelmatig in het De MEEST gelezen krant van Lelden en Omstreken In april te huur voor 1 jaar, rrpVippl 2 gr. kamers, 2 slaapk., keu ken, douche, tuin. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 9646. gevraagd. Aanmelde. Wasserij „RHIJNSTRO", Hoge Rijndijk 166 - len Telefoon 21783 DONDERDAG 12 JANUARI a.i in Café „De Bonte Koe", Herenstraat 3 - Voorhou Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Inleiding met kleurendia's en films over doel en werk van de ANWB Vertoning van Interessante reis- en verkeersfilms Personen tot 18 jaar uitsluitend onder geleide. Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond een Geld. rookworst Hunink voor 75 et., of een pot aardbeienjam voor 45 ct., of 100 gram chocolaadjes voor 39 ct., by aankoop van f 2.50 aan kruidenierswaren. GRIESMEEL, per Vz kg. 0.25 KAPUCIJNERS, per 3 pond 1. TUTTI FRUTTI, per V> pond 1.— ABRIKOZEN, per Vz pond 0.50 APPELMOES, 2 grote potten 0.75 LEVERPASTEI, 2 blikken 0.75 GEDR. PEERTJES. per V pond 0.50 Diverse KOEKJES, per Vz pond 0.49 SANTOS KOFFIE, per Vz pond 0.98 GUATEMALA KOFFIE, per Vz pond 1.25 OPLOSKOFFIE, per pot 1.39 HUISHOUDKOFFIE, per Vz pond 0.75 CHOCOLADE HAGEL. per V pond 0.55, 0.60 Pracht BONBONS, per 2 ons 1. PILS BIER, p. 4 fl. 1.— HOESTMELANGE, per Vz p. 0.50 VRUCHTENHARTJES. per V p. 0.50 HOESTTABLETTEN, per Vz p. 0.50 DRUPS, per Vs p. 0.35 Hogewoerd 115 Morsstraat 50

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6