Recoiiiructie Melchior Treublaan HALVE EEUW „LEIDSE" N.R.V. Verbeteng van verlichting De Sittdaan kost f 20.000 Van elf naar ruim 3200 leden Opgericht 1 m* 1860 Dinsdag 10 januari 1961 Derde blad no. 30250 Stationsplein Lammenschansweg Zoals bekend heeft Leidse raad in 1956 besloten om ten behoeve van de bouw van eenderdoorgang in de spoorweg LeidenUtrecht (Lammenschansweg) de uitvoering van de daarmede verband houdende werken eendrag van f. 1.135.000 beschikbaar te stellen. Sindsdien is door dev. Neder- landsche Spoorwegen bten nabij de onderdoorgang op r kosten een spoorweghalte te bten met daarbij behorende halUouw, rij wielstalling, taludtrap.irron en verdere inrichtingen. Disten van aanleg, onderhoud en rlichting van het voor de halte itworpen plein, alsmede die van riing, ivel- ke worden geraamd op f.,000, zul len voor rekening der gente die nen te komen. Daar de sting van deze halte in het belangi de in gezetenen der stad is, bes1, er, vol gens B. en W. alle aanleic voor de gemeente laatstgenoemdtsten op zich te nemen. Een en ar zal bij een met de naamloze veotschap te sluiten overeenkomst den ge regeld. Aangezien het voonen be staat de halte bij de aanv van de zomerdienst 1961 in gebr te ne men, is het nodig, dat spoedig mogelijk tot de uitvoerivan de straatwerken c.a. wordt ojegaan. In verband hiermede verditiet vol. igens B. en W. aanbeveling, de raad de vaststelling van de aan overeen komst te verbinden voorwaarcaan het College overlaat. Uit verkeerspunt en ter verbetering van de afwateivan de Melchior Treublaan dient tvorden overgegaan tot reconstructie deze laan. Daarbij zijn aan de ziyan de huizen parkeervakken ontwoi, ter wijl aan beide zijden van de listraat. kolken zullen worden gepit. De Commissie voor Openbare W;n zou de gelegenheid tot het parke willen scheppen aan de zijde van spoor baan; de VerkeerscommissL-eft er eohter de voorkeur aan, dat barke ren geschiedt aan beide zijder. waar dit niet mogelijk is, aan de hnkant. Een en ander zullen B. en nader overwegen. De kosten van de reconstrudan de Melchior Treublaan worden gend op f 90.000,—. In verband met het doortrei van de Lammenschansweg door 't nn van de onderdoorgang zal de De Srlaan een veel belangrijker verkeanctie dan tot dusverre (ringweg) vijgen. Als gevolg hiervan zal het PH van deze laan te zijner tijd moeteorden aangepast aan dat van de Bruiven- laan. Met het oog op de veirkeeilig- heid achten B. en W. het gew, om, vooruitlopende op deze reconstle, de verlichting in de De Sitterlareeds thans te verbeteren overeenko g de toekomstige functie van de laac ge wijzigde verlichting zal dan ijner tijd zonder meer kunnen woi ge handhaafd. De kosten daarvanrden begroot op f 20.000, Jongen schoot vrieit in het oog (Van onze correspondent De Leeuwarder gemeentepolitstelt een onderzoek in naar een ong< dat zich in de oudejaarsnacht heeft rge- daan en waarbij een jongen zodaaan een oog werd getroffen, dat hij Hcht hieruit heeft verloren. Het is dt-ja rige Gerrit van der Veen te Leeuden. Hij had zich na de klokslag i 12 uur met enkele huisgenoten evei de drukte op straat begeven en weiaar door een 15-jarig buurjongetje reen knalkurkpistool in het rechter «ge schoten. Het jongetje werd diretaar het Diaconessenhuis overgebrachaar het nog steeds verpleegd wordt, loog is zodanig beschadigd, dat het ver loren beschouwd moet worden. De politie werd gisteren pas dcoui- tenstaanders van het gebeurde ien- nis gesteld. De vader van Gerrit 'der Veen had geen aangifte gedaan dat de vader van de andere jongercelf een oud-politieman) had geadvis» de politie er buiten te houden. De zs;ou onderling wel geregeld worden. BORING TE GROTEGT STELDE TELEUR De N.V. Nederlandse Aardoliat- schappij heeft medegedeeld, c de exploratieboring naar het evieel voorkomen van olie of gas te öte- gast op de Gronings-Friese grensla gen, teleurstellend is beëindigd. De boring produceerde zoutwatoch tevens bleek het reservoirgesteei in West-Groningen slechter ontwikl te zijn dan men zich aanvankelijhad voorgesteld. Er zullen nog enkellei- nere mogelijkheden worden ondeht. Brandende kwesè (Van onze Limburgse correspont) Toen een echtpaar te HLen zondagavond van een paar yen vakantie terug kwam, vonden het maar koud in hun woning. Delve besloten zij maar gauw nog evhet fornuis aan te steken. Toen for nuis echter lekker snorde en zich stonden te warmen, schoot dian plotseling te binnen, dat hij -or- dat ze met vakantie gingen een bedrag van 700 gulden aan bcpa- pier in de aslade had geborgernt- steld staarde het echtpaar in as- lade en vonden daar de restvan het geld, dat in een paar boekyoas verstopt, verkoold liggen. Dxan besloot de politie te bellen teen technisch ambtenaar van dge- meentepolitie kwam en stelhet verbrande geld zo voorzichtig ^ge lijk veilig. De resten zijn opgiurd naar het gerechtelijk laboraum, waar men zal onderzoeken hoe verre men nog de soort enz. t het bankpapier kan vaststellen, irna zal de Nederlandsche Bank l be drag kunnen bepalen van deen- tuele schadevergoeding. Voor.g is het voor het echtpaar, waan de man gepensioneerd mijnbeare is, nog een inderdaad brandendives- tic. Verbetering verlichting Witte- en Zoeterwoudsesingel De openbare verlichting van de Witte- singel en van de Zoeterwoudsesingel vol. doet naar de mening van B. en W. niet aan dei eisen, welke het huidige wegver keer stelt. In verband hiermede hebben B. en W. een plan tot verbetering van die verlichting doen ontwerpen. Het plan zouden zij voorhands slechts wil len doen uitvoeren, vooraoveel betreft de verlichting van do Zoeterwoudsesin gel en van het gedeelte van de Wittesin- gel, gelegen tussen de Herenstraat en de Jan van Goyenkade. Ten aanzien van de verlichting van het overige ge deelte van de Wittesingei wordt nog overleg gepleegd met de hoogleraar-di recteur van de Sterrewacht. Een veel sterkere verlichting van de Wittesingei dan thans het gevail is, zou, volgens genoemde hoogleraar, ni. ernsti ge moeilijkheden kunnen veroorzaken voor een groot deel van het observatie- werk op de Sterrewacht. In verband daarmede zijn enkele proeven genomen door het plaatsen van lichtmasten van verschillende lengten, niet lampensterk* ten. Deze hebben nog niet tot een aan vaardbaar resultaat kunnen leiden. Aangezien met betrekking tot de ver lichting de belangen van het verkeer tegenovergesteld zijn aan die van het observatiewerk op de Sterrewacht. is het vraagstuk niet eenvoudig. Ter verkrij ging van de juiste vorm van verlichting hebben B. en W. dan ook bij de proef neming de K.E.MA. (N.V. Keuring Elektrotechnische Materialen Arnhem) ingeschakeld. Zodra ter zake een oplos sing is gevonden, zal ook de verbetering van de verlichting van het onderhavige gedeelte van de Wittesingei ter hand worden genomen. Het komt B. en W. gewenst voor. dat de raad thans een krediet beschikbaar stelt voor de uitvoe ring van het gehele verlichtingsplan. De kosten daarvan worden begroot op f 65.000. Gem. Badinrichting Uit ter inzage gelegde rapporten van de dienst Gemeentewerken blijkt, dat de plafonds in de dames, en herenafdelin gen van de gemeentelijke badinrichting aan de Van der Werf straat zodanige ge breken vertonen, dat vernieuwing van deze plafonds noodzakelijk is. Aangezien het nog wel enige tijd zal duren, voordat de plannen met betrek king tot de bouw van een nieuw wijk- badhuis zullen zijn gerealiseerd en het sluiten vóórdien van de bestaande ge meentelijke badinrichting uit een oog punt van volksgezondheid B. en W. niet verantwoord voorkomt, behoort h.i. tot herstel van de plafonds te worden over gegaan. De kosten, welke aan een en ander zijn verbonden, bedragen naar raming f 12.320, Instandhouding openbare Kleuterschool Gortestraat Wegens de omstandigheid, dat het gemiddelde aantal kleuters van de openbare kleuterschool aan de Gorte- I straat gedurende drie jaren minder heeft bedragen dan de voor deze ge- i meente, in artikel 9, lid 2 der Kleuter- i onderwijswet, gestelde limiet van 60 en deze school op grond daarvan, ingevolge art. 11, lid 1, dier wet, voor opheffing i in aanmerking kwam, besloot de raad 1 op 18 januari 1960 de minister van On derwijs, K. en W. te verzoeken tot we deropzegging te bepalen, dat deze kleu- I terschool in stand wordt gehouden. De j minister heeft daarop besloten te be- palen, dat deze kleuterschool gedurende het jaar 1960 in stand kan worden ge houden, mits het aantal kleuters niet i daalt beneden de 20. De motieven, welke B. en W. inder tijd in hun preadvies aanvoerden om die instandhouding te verkrijgen, zijn thans nog onverminderd van kracht. Weliswaar daalde het gemiddelde aan tal kleuters dezer school van 37,8 in 1959 tot 32.2 in 1960 .en wordt de school thans bezocht door 24 kleuters, doch deze daling is voor een belangrijk deel te wijten aan de omstandigheid, dat de school, wegens brand, tijdelijk is ge huisvest in het gebouw aan de Rooden- burgerstraat 1. B. en W. zijn dan ook van mening, dat de school nog steeds in een dringende behoefte voorziet en dat het nodig is de minister wederom te ver zoeken de school in stand te mogen houden, waartoe zij de raad thans een voorstel doen. Beplanting en parkeerhaven Ir. Driessenstraat In de memorie van antwoord op het algemeen verslag van de Commissie van Onderzoek van de begroting voor het jaar 1961 hebben B. en W. met betrek king tot de omgeving van de Ir. Dries senstraat meegedeeld te zullen overwe gen om, in afwachting van de bij de raad voor dit stadsdeel aanhangig te maken stedebouwkundige plannen, ter plaatse voorshands een parkeergelegen heid en enige beplanting te doen aan brengen. De aldaar gelegen, in eigendom aan de gemeente toebehorende, bebouwing is grotendeels gesloopt. Ter afscheiding van de openbare weg is een muur aan de noordzijde van de Ir. Driessenstraat gehandhaafd. B. en W. hebben een plan doen ont werpen. ingevolge hetwelk een opgaande beplanting zal worden aangebracht vóór de bedoelde muur en een parkeerhaven zal worden aangelegd aan de noord zijde van de Ir. Driessenstraat. Nadat dit plan is gerealiseerd, zal naar de me ning van B. en W. een bevredigende op lossing zijn verkregen. De kosten van uitvoering van het plan worden begroot op f. 8.500. Inrichting Vliet 43 t.b.v. Gemeente-archief Het aan de gemeente toebehorende pand Vliet 43 wordt sinds enige tijd niet meer bewoond. Het komt B. en W. ge wenst voor enige vertrekken op de bo- venverdieping van dit wegens zijn ver- Vallen toestand niet meer voor bewoning geschikte perceel in te richten als kan toorruimte ten behoeve van het Ge meente-archief. Met name kan deze kantoorruimte worden benut voor het verrichten van klapperwerkzaamheden. Deze werkzaamheden kunnen wegens het gebrek aan voldoende ruimte niet in het Archiefgebouw zelf worden uitge voerd, zodat hierin een grote achter stand is ontstaan. De aan de inrichting verbonden kosten worden geraamd op f. 5.400. Verkoop en aankoop In de a.s. maandagmiddag te houden zitting van de raad komen ook voor stellen tot aankoop van percelen en verkoop van bouwterreinen aan de orde. Zo stellen B. en W. voor om tot aan koop van de percelen Zuidsingel 56 en 58, 3e Binnenvestgracht 14, 15, 16, 17, 19, 20 en 21 en 4e Binnenvestgracht 8 over te gaan; idem tot aankoop van een per ceel weiland t.w.v. de Storm Buysing- straat. In tegenstelling met deze aan koop stellen B. en W. de raad voor tot verkoop van bouwterrein nabij de Roomburgerweg, de Uhlenbeckkade, nabij de Hoge Rijndijk, de Burggraven- laan, de Mozartstraat en de Churchill- laan. Vakschool voor meisjes In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een tweede vakschool voor meisjes, heeft de Vereniging Vak school voor Meisjes voor Leiden en Om streken, gevestigd alhier, het college verzocht van de gemeente te mogen ko pen het perceel bouwterrein, groot on geveer 5400 m2, gelegen in het uitbrei dingsplan „Leiden-Noord", aan de Su- matrastraat, tussen de Timorstraat en de Surinamestraat. Met voornoemde vereniging is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f. 32.50 per m2 (bouwrijp opgehoogd tot n.a.p.), terwijl de verkoop voorts zal geschieden onder de nader door het College te stel len voorwaarden. Bovendien is er een voorstel tot ver koop van industrieterrein, gelegen aan de Trekvliet (aan Sassenheimse Metaal- warenfabriek Paul Kuppel) en aan de Rooseveltstraat (Rijmefa te Den Haag). Onder de voorstellen welke bij de onder- wijsparagraaf in behandeling komen, be vond zich om. een voorstel om het voor de bouw en inrichting van een openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Du Rieustraat beschikbaar ge- beschikbaar te stellen voor het doen van stelde krediet te verhogen met f. 56.500; idem om aan het bestuur van de Ver- eeniging voor Christelijk Onderwijs, al hier, medewerking te verlenen voor de aanvulling van de inventaris van de kleuterscholen aan de Middelstegracht 7—9 en de Morsweg 114 (derde gedeelte) idem om een bedrag van f. 6.700.be schikbaar te stellen voor het aanbrengen van een elektrische openbare verlichting, in de Pesthuislaan; idem om aan het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen medewerking te verlenen voor het ver beteren van de verlichting in één lokaal van de school voor g.l.o. aan de Haar lemmerstraat 32 en in vier lokalen van de school voor u.l.o. aan de Haarlem merstraat 34. Tenslotte zijn er voorstellen tot: goed keuring van de jaarrekening 1957/58 en 1958/59 van de Vereniging tot bevorde ring bouw werkmanswoningen, tot deel neming in de kapitaaluitbreiding van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, het goedkeuren van de rekening van de Ar menraad over het jaar 1959 met een totaal in ontvangst en uitgaaf f. 67.011.47 en een gemeentelijke bijdrage van f. 64.132.12, het aangaan van de ver verlenging van verpachtingen van wei en teelland c.a. voor 1961 en 1960 en het voorstel om een bedrag van f. 75.600. kapitaalsuitgaven ten behoeve van de dienst van gemeentewerken. BENOEMINGEN EN ONTSLAGEN De vertegenwoordiger van de Kring Leiden van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond in de Raad van Be heer van de Sportstichting heeft ver zocht hem van zijn functie als lid van deze Raad te ontheffen. Over de vervul ling van de vacature, die hierdoor is ont staan, is overleg gepleegd met genoemde Kring, Naar aanleiding hiervan bieden B. en W. de raad de volgende aanbeve ling aan: 1. J. C. Mulder, Oegstgeest; 2. A. M. P. van Aelst, Leiden. Ingevolge het bepaalde bij artikel 16, 2e lid, van de Spaarverordening 1960, dient één lid, alsmede een plaatsvervan gend lid van de commissie, bedoeld in dat artikel, door de raad te worden aan gewezen. In dit verband delen B. en W. mede, dat het College inmiddels, op de voet van vorenbedoelde bepaling, de Wethouder van Sociale Zaken als lid, tevens voor zitter, en de Wethouder van Openbare Werken als zijn plaatsvervanger heeft aangewezen, terwijl aan de in de Com missie voor het Georganiseerd Overleg vertegenwoordigde organisaties is ver zocht eveneens een lid en een plaatsver- De Sitterlaan, welke in de toe komst een belangrijke verkeersfunc tie te vervullen krijgt. Met het oog op de verkeersveiligheid zal een nieuwe verlichting worden aange bracht. (Foto L.D./Holvast) vangend lid aan te wijzen. In de zitting van maandag a.s. zal dit geschieden. In de vacature van hoofd van de Albert Schweitzerschool zouden B. en W. wil len voorzien door benoeming van de heer C. J. de Graaf, hoofd van de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs te Wormerveer. Eervol ontslag wensen B. en W. te ver lenen aan mevr. A. W. de GraafVan Katwijk uit haar betrekking van hoofd leidster van de openbare kleuterschool De Zonnebloem; idem aan mej. J. M. Hilarius, uit haar betrekking van onder wijzeres aan de Lorentzschoolaan mej. E. H. A. van der Heyden, uit haar be trekking van onderwijzeres aan de Da Costaschool en aan mej. S. Kruijt uit haar betrekking van lerares in de mu ziek aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool. Naar Romantische Verten Het is vandaag precies een halve eeuw geleden, dat een aantal stad genoten, dafwel eens verder wilde kijken „dan zijn neus lang was", 's avonds in café-restaurant „In den Vergulden Turk" bijeenkwam en de mogelijkheden overzag om ook in Leiden te komen tot de oprichting van een afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging, die toen landelijk reeds vijf jaar bestond. Uit Amsterdam en enkele andere plaatsen van ons land waren berichten binnengekomen, dat en dit vertelde men in 1911 voor de N.R.V. een gouden toekomst was weggelegd. Men heeft gelijk gekregen. De Leidse afdeling, voor vijftig jaar met elf leden opgericht, telt er thans ruim 3200. Indien men aan de initialen van de jubilerende vereniging een andere betekenis geeft en hiervoor leest: Naar Romantische Verten, dan be nadert men dicht het doel, waar voor opeenvolgende besturen zich in de loop van deze halve eeuw - en met succes - hebben ingespannen. De schoonheid van het eigen land en wellicht nog meer daar buiten iverd ontdekt en vormde een steeds iveerkerende bron. waaruit de leden in hun vakantietijd lafenis put ten Keren wij terug naar de tijd en plaats van oprichting. Het initiatief tot deze Maakte men voor vijftig jaar in een automobiel op massieve ban den een rondrit door één van de buitenlandse steden, thans reist men in een comfortabele autocar alle werelddelen door. vergadering was uitgegaan van de heer A- Pieters, indertijd algemeen voorzitter van de N.R.V. Nadat hij de aantrekke lijkheid en de mogelijkheden van het reizen in groepsverband uiteen had gezet was, na een korte discussie, de oprich ting van de afdeling Leiden een feit. Het was de heer C. v. d. Klauw, die in deze samenkomst het presidium van de afdeling aanvaardde. Al spoedig had men de wind in de zeilen, want reeds na zes jaar telde de afdeling bijna 400 leden. Richtte de aandacht zich aanvankelijk nog op het in groepsverband verkennen van eigen land. al spoedig werden de grenzen breder getrokken en werden er ai „Rundfahrten" in Aken. Keulen en zelfs Berlijn gemaakt. Doch ook België en Luxemburg stonden op het program- ma. Na vijftig jaar twee wereldoorlo gen brachten daarin een beperking staan regelmatig ook Spanje, Italië. Joe. go-Slavië. Engeland en de States op het programma. Thans zwerft men naar alle windstreken uit... Moest men zich voor vijftig jaar nog tevreden stellen met een in hedendaagse ogen antieke bus op massieve banden, thans trejkt men de grenzen over in de meest comfortabele autocars, met een haast ongekende verzorging en service. Mag er evenwel in materieel opzicht veel veranderd zijn, hetgeen in deze vijftig jaar hetzelfde is gebleven, dat is de echte, gemoedelijke NR.V.-sfeer. Vriendschapsbanden soms voor het le ven. zijn via deze vereniging gelegd. Nu thans de gouden horizon zich af tekent over vijftig jaar Leids afdelings leven. kan deze afdeling met trots in *t verleden terugzien. Wat een hoogtepun- ten. waarvan wij de viering van het 25 i en 40-jarig bestaan rekenen, heeft zij niet gekend. Daarnaast waren er de vele j geslaagde excursies en lezingen, waar- door de verenigingsband in belangrijke mate werd versterkt. Vele bestuurders sinds 1936 leidt de heer J. A. A. van der Horst op enthousiaste wijze het i Leidse afdelingsleven hebben in ver- i enigingsverband een prachtige staat van j dienst. Zo maakt de heer H. van der I Starre, met de voorzitter, reeds 33 jaar deel van het bestuur uit. Hoe heeft hun voorbeeld velen gestimuleerd. Helaas zal de heer Van der Horst hij verblijft momenteel in het Diaconessenhuis op het gouden jubileum van „zijn" vereni- 1 ging moeten ontbreken. Zijn taak I laten wij hopen voor korte tijd is al- thans voor de komende jubileumviering in jongere handen gelegd. En wel in die van de vice-voorzitter, de heer Van Rooy. GOUD EN ZILVER Bij dit gouden jubileum straalt het zil ver op twee bestuursleden af. Het zijn de heren L. A. Mennes en M. Blitz, die in 1936 tot bestuurslid van de afdeling werden gekozen en daarin steeds een vooraanstaande plaats hebben ingeno men en dit nog doen. Tenslotte heeft ook de heer A. Val- kenburgh reeds 14 jaar zitting in 't be stuur, terwijl de heer H de Koning zich nu al weer vele jaden over de financiën ontfermt. Gezamenlijk hebben zij de „Leidse" N.R.V. groot gemaakt en het Is aan hun stimulerend werk te danken, dat de geest in de afdeling zo goed is. Daar naast beschikken enkele van hen over uitstekende leiderscapaciteiten, hetgeen de landelijke vereniging ten goede is ge_ komen. VIERING GOUDEN JUBILEUM De viering van dit gouden jubilieum waaraan reeds een opvoering van „Wie ner Blut" Is voorafgegaan vindt zater dagmiddag 21 januari met een cocktail party in café-restaurant „In den Ver gulden Turk" plaats. Voor leden en ge nodigden besloten met een intiem diner. Op 27 januari volgt dan nog in de foyer van de Stadsgehoorzaal een Italiaanse avond met modeshow.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5