JOOP VAN EGMOND: PIONIER VAN HET LEIDSE VOLLEYBAL, spoptief Dat was géén volleybal m Sporthal moet uitkomst brengen in liet heersende zalenprobleem poRtpet Dokter Hrouda hielp P.W. in de begintijd Actie tegen „filibuster" in de Senaat der Verenigde Staten Yolleybalcoach van nationale ploeg legt zijn functie neer DENTOFIX. DINSDAG 10 JANUARI 1961 Afdeling Leiden NeVoBo bestaat tien jaar (Van een onzer verslaggevers) De afdeling Leiden van de NeVoBo bestaat binnenkort tien jaar De aanleg van een „proefveldje" door de firma Wernink op het terrein van het „Profje", de toevallige passage van een Tsjechische student in de medicijnen, de heer J. Hrouda en het daaropvolgende pionieren van Joop van Egmond werd in de zomer van 1948 de basis waarop de volleybalsport in de Sleutelstad kwam te rusten. Van dit tijdstip af begon de opmars van deze in onze stad nieuwe sport. Al héél spoedig na de eerste lessen van de crack Hrouda staken de buurtbewo ners, die enthousiast bleken voor het „volleybal" de hoofden bij elkaar: de vereniging Prof. Wijk werd nog hetzelfde jaar opgericht. In het bestuur van deze nieuwe loot op sportgebied hadden o.a. zitting de dames Bonnet en Kikkert en de heren W. Eduard, Chr. Rameau en Joop van Egmond. Van nu af aan stond het leven van Joop van Egmond, die in 1949 voorzitter werd van Prof. Wijk, in het teken van het magische woord „volleybal". Joop zocht contact met „Den Haag". Daar nl. was reeds eni ge tijd een competitie gaande en na gesprekken met de toenmalige se cretaris aldaar, de heer P. van Iter- son - thans bondsadministrateur van de NeVoBo - werd de vereniging Prof. Wijk na het spelen van een paar oefenwedstrijden in Den Haag geplaatst in de tweedeklasse. Te zelfdertijd trad ook het studenten- teem van LUW tot de Haagse af deling toe. Reeds in het eerste sei zoen: „telde" Prof. Wijk mee en in het seizoen 1949-1950 werd de club van Joop kampioen van de 2e-klasse. Er volgde automatische promotie naar de eersteklasse, waarin toen óók RVC en Celebes als topclubs uit kwamen, De bewoners van de Prof. Wijk speelden óók in de hoogste klasse een woordje mee en finishten achter RVC op de tweede plaats. Niet slecht voor „beginners". In die tijd speelde Joop zelf mee samen met o.m. Hrouda, P. de Wolf, C. Bekke ring, B. de Hollander en broer S. van Egmond. Oprichting van ofd. Leiden De „thuiswedstrijden" speelde PW in het niet al te beste zaaltje aan de Oos terstraat. Voor de rest moest men al tijd op stap naar Den Haag. Een en an der bracht voor de jonge club, afgezien van de reisuren, enorme Icosten met zich mee. Zo zocht men onder leiding van de heer Van Egmond naar een betere op lossing. Een oplossing; die dankzij het vele werk van de pionier van de Leidse volleybalsport gevonden werd. Inmiddels waren nl. in onze stad nieuwe vereni gingen „geboren", zoals „Stadhuis", NRM, HVL, Sleutelring (thans VVS), LUW en Nieuw Brunhilde. In Joops achterhoofd zat het woord „Afdeling Leiden" toen voortdurend te hameren. Na een proef competitie in het voorjaar van 1951 - gespeeld op het proefveldje van PW ir de buitenlucht! - werd Joops ideaal kort hierna verwezenlijkt. De Af deling Leiden kreeg op een vergadering in de kantine van de Roto, waarbij ook de heer Van Iterson uit Den Haag aan wezig was, toen gestalte. Wie werd voor zitter?: Joop van Egmond! Vele moeilijkheden Maar wat toen? Toen begonnen de moeilijkheden voor organisator Van Eg mond, die reeds 3 jaar zitting had in het bestuur van de Afdeling Den Haag - dit kon omdat de twee hoogste teams van PW en ook LUW wegens het krachts verschil nog in Den Haag bleven spe len! - aan de lopende band zich aan te dienen. Zalen?: „Alléén in de Oosterstraat kon de eerste competitie, waaraan ongeveer 20 teams deelnamen, worden gespeeld!" Scheidsrechters?: „Waren er niet, dus floten in het eerste seizoen zij die het meest op de hoogte waren van het spel". De eerste scheidsrechterscursus werd uit de grond gestampt, samen met C. Bek kering. Nimmer deed men toen een vergeefs beroep op de geslaagde kandidaat van het „Stadhuis", de heer P. Noest, die samen met zijn vrouw - ook zij floot na melijk! in deze beginfase vele malen „op de bok" stond. Later vertrok dit echtpaar naar Assen en daar ijverde op zijn beurt onze oud-stadgenoot voor de totstandkoming van de afdeling Assen. Momenteel heeft de heer Noest zitting in het hoofdbestuur van de NeVoBo. Gelukkig telde de jonge Leidse Afde ling vele enthousiaste en hardwerkende leden en zonder ook maar iemand te kort te willen doen, dient gezegd, dat vooral de vereniging Sleutelring (VVS) zich var haar beste zijde liet zien en vele officials leverde, zowel voor het af delingsbestuur als de verschillende com missies. Uiteraard was de vereniging PW in de afdeling superieur en in het eerste sei zoen (1951) werd het derde team - PW 1 en 2 speelden in de Haagse competi tie - kampioen van Leiden! De grootste belager bleek het team van Sleutelring, terwijl later óók HVL van zich deed spreken. Talrijke functies Het vele tijdrovende werk ten spijt, dat Joop ',n Leiden bezig hield, werd hü, na het benoemen van de heren Spruit en Van Iterson, in het hoofdbestuur van de NetVoBo, óók nog voorzitter van het District West. En of dit nog niet ge noeg was: gekozen in de Districts Tech nische Commissie en voorzitter van de Nationale Straf- en Protestcommissie. (Als bijzonderheid kan hieraan nog wor den toegevoegd, dat hij samen met de heer G. Philipse, chef Huisvestingsbu reau van de gemeente Leiden, het regle ment van deze commissie heeft opgezet en dat dit ook nu nog als „fundament" gebruikt wordt!). De opsomming is echter nog niet vol ledig, want toen in Leiden de Sportraad (voorloper van de huidige Sportstich ting) werd opgericht, telde het dage lijks bestuur óók de heer Van Egmond tot zjjn leden. De vleugels uit Inmiddels sloeg de Leidse afdeling de vleugels steeds verder uit. De groei van de eerste jaren zette zich voort. Geluk kig kreeg men de beschikking over en kele andere zalen (o.a. Gymnasium) en er kwamen bekwame krachten, die de zo noodzakelijke training ter hand na men, o.w. Zimmerman (DES), Van Hal (Libanon) en niet te vergeten Han v. d. bolwerken! Dit feestjaar van de Leid se afdeling ging omhoog en zelfs speel den HVL en Prof. Wijk enige tijd in de landelijke hoofdklasse. Konden zich daar helaas niet handhaven en vielen in de Overgangsklasse terug. Vorig jaar nog stond PW weer op de drempel van de hoogste klasse maar kon het behaalde kampioenschap van de overgangsklasse niet bekronen met herovering van het hoofdklasseschap. De club van Joop faalde in de promotiestrijd. Dit jubi leumjaar van de Leidse Afdeling spreken HVL en Prof. Wijk een duchtig woordje mee en prijken momenteel samen aan de top van de Overgangsklasse West III. JOOP VAN EGMOND Het zou voor de afdeling juist nu een pracht cadeau vormen als één van beide de reis zou halen en Leiden opnieuw in de hoofdklasse vertegenwoordigd zou zijn. De kans daarop bij de dames is eveneens aanwezig, want Kangeroes-da- mes debuteren in de Overgangsklasse zó uitstekend, dat het kampioenschap heus niet onmogelijk is. We verwachten o.i. niet anders. Twee factoren die, als het een beetje meezit, van enorm belang kunnen zjjn voor de volleybalsport in Leiden en omgeving. Bovendien zijn er dan óók nog VVS en Kangeroes, die de Leidse kleuren in de overgangsklasse hooghouden, terwijl dat bij de dames gebeurt door Prof. Wijk en Argos. Helaas zal laatstgenoemde club het dit seizoen vermoedelijk niet kunnen bolwerken! In dit feestjaar van de Leid se afdeling wordt gedeeld door de ver enigingen VVS en HVL, die beide even eens het 10-jarig bestaan herdenken. De vereniging Prof Wijk herdacht dit feit reeds twee jaar geleden in het kader waarvan toen in de Stadsgehoorzaal het grote, interlandtoernooi met Italië, Bel gië, Frankrijk en Nederland werd gehou den. Overigens zat het bestuur van ue Afdeling óók niet stil, want buiten de twee interlands (tegen België), die in Leiden werden gespeeld, organiseerde men tal var wedstrijden. We denken hier bijv. aan de bekende stedenontmoe- tingen met Delft en Amersfoort. (Vorig jaar won het Leidse team nog de door ons Blad beschikbaar gestelde wisselbo kaal Niet één avcssd Niet één avond was Joop van Egmond, gezien zijn vele functies en het feit dat hij zelf actief meedeed (ook als arbiter) thuis. Was altijd op stap voor „zijn" 99 Sportief portretmet portret. „Wie was de Tsjechische student, die in de zomer van 1948, terwijl een aan tal bewoners van de Pro- fessorenwijk op het „Prof- je" tegen een bal sloeg om die over een net te krijgen, zich mengde in deze bezigheid?" Hij moet op een of andere manier, als volslagen vreemdeling zijnde, hiertoe zijn reden gehad hebben. Het had ons nieuwsgierig gemaakt en zo zochten en vonden wij contact met deze „in dringer". Afgelopen vrij dag - 's avonds om half elf - wisten we het hoe en waarom. De man in kwes tie draagt de naam van J. Hrouda, woont aan de Hoflaan 275 en is als me dicus verbonden aan het Academisch Ziekenhuis. Vandaar dat wij eerst 's avonds laat - telefo nisch - een babbeltje met deze sportieve arts kon den hebben. De woorden „volleybal" en „Joop van Egmond" uit onze mond werden de basis van een bijzonder geanimeerd ge sprek. Dokter Hrouda deed ons uit de doeken waarom hU destijds „in greep" in het enthousiaste spelletje van de bewoners van de Prof. Wijk. Hij was toen 25 jaar en pas kort in ons land om zijn studie, begonnen aan de universiteit van Praag, DOKTER J. HROUDA toevallig aan de Leidse academie af te maken. „Ik woonde op kamers in de buurt en op één van mijn wande lingen zag ik - heel toe vallig - een aantal men sen bezig met volleybal len. Dit was de eerste maal, dat ik dit spel hier zag beoefenen. Nu moet U weten, dat in mijn land de volleybalsport een bij zonder belangrijke plaats Inneemt en vooral op de scholen een enorm aan tal beoefenaren telt. Zelf was ik óók een enthousiast speler geweest in het team van het gym nasium. Het spelletje wat ik op mijn wandeling zag leek nu niet bepaald op wat wij in Tsjecho-Slo- wakije volleybal noemen en zó nam ik de beslis sende stap: maakte ken nis met het Leidse volley bal", aldus dokter Hrouda. Op onze vraag hoe het verder ging, vertelde de sympathieke en beschei den dokter, dat hij met bijzonder veel genoegen aan de tijd, dat hij als trainer-speler van Prof. Wijk optrad, terugdenkt. „En had niet een ernstige ziekte een spaak in het wiel gestoken, zeer zeker had ik, voorzover de drukke werkzaamheden 't hadden toegelaten, blijven spelen. Nu moest er een punt achter worden ge zet. Maar", zo zei hij nog „ik heb er ontzettend véél plezier aan beleefd en momenteel geniet „volley bal" nog altijd mijn volle belangstelling". Andere sporten? „Ik heb óók nog enkele jaren ge voetbald en was als kee per overigens niet erg succesvol". Basketball ge niet ook dokter Hrouda's belangstelling. Was zélf eens óók beoefenaar van deze sport en het speet hem, dat hier in Leiden basketball niet gespeeld werd in de tijd, toen hij zich in onze stad vestigde. „Nu mag ik graag nog eens zeilen op de plassen, dat kon ik in mijn ge boortestreek Blasko in de bergen bij gebrek aan water nimmer doen". Bij het afscheid zei dok ter Hrouda nog dit: „Joop van Egmond? Voor die man heb ik groot res pect Herrie om Hary (Van onze correspondent in Bonn) De zaterdag, voornamelijk wegens een valse declaratie ter hoogte van goed f. 200 voor een jaar geschor ste atleet Armin Hary, is niet van plan zijn twee gouden Olympische medailles terug te geven. „Al moet ik ze met een heel regiment verde digen", zo heeft hij na de rechts zitting van de Hessische Atletiek- bond te Frankfort aan de Main verklaard. Hary's declaratie betrof reizen naai de sportfeesten, welke op 30 april en 1 mei 1960 te Hannover en Wolfsburg zijn gehouden. Indien de Duitse atletiek- bond het hoger beroep van Hary tegen het vonnis van de Hessische atletiek- bond, die hem zaterdag jl. voor een jaar schorste, volledig accepteert, wordt de situatie voor het gehele Westduitse sportleven uiterst moeilijk. Immers, volgens het vonnis van za terdag was Armin Hary op 1 mei jl. al geen amateur meer! Dat wil zeggen dat hij als niet-amateur, dus als een soort professional, heeft deelgenomen aan de een paar maanden later te Rome gehouden Olympische Spelen. Te Rome won Hary een gouden medaille voor zijn eerste plaats op de honderd meter en een tweede gouden medaille als lid van de Westduitse estafetteploeg op de vier maal honderd meter wegens dis kwalificatie van de Amerikaanse esta fetteploeg. Zou Hary nu als een soort professional beschouwd worden per 1 mei jl. dan moet zijn deelneming aan de Olympische Spelen achteraf nog als ongeldig worden verklaard. Dat zou er op neer komen dat Hary zijn beide gouden medailles moet teruggeven en dat ook de andere leden van de West duitse estafetteploeg, Lauer, Malendorff en Germar hun gouden medailles moe ten inleveren. Het laatste woord heeft hier het I.O.C., het Internationaal Olympisch Comité. En dat nauwelijks een half jaar na dat half Duitsland in een sportroes ver keerde door Hary's zege te Rome Nog vele wensen! Bijzonder tevreden is voorzitter Van Egmond over de hulp-in-elke- vorm, die de volleybalsport in Lei den steeds heeft genoten van het bestuur van de Sportstichting. Daar over is hij dan ook vol lof! Toch zijn er nog vele wensen zegt hij en daar zaten we midden in het probleem, dat elke zaalsport kent: het zalen tekort! Groot zijn de moei lijkheden, die er thans weer gerezen zijn, want in verband met verbou wingen aan de zalen in de Ooster straat en Pasteurstraat kunnen deze lokalen voorlopig niet worden ge bruikt. Gevolg: een vlot afwerken van de lopende competitie komt in het gevaar! De ontwikkeling van de volleybalsport wordt wegens het ontbreken van accommodatie ge remd en de vurige wens van de heer Van Egmond is dan ook, dat er spoedig een zgn. „sporthal" gaat verrijzen. Eerst dan kunnen de zaalsporten volledig tot ontplooi ing komen. Als tweede punt op het verlanglijstje staat het streven naar een betere samenwerking tussen de verenigingen - is hier een belan- gencommissie zoals de voetbalver enigingen kennen geen oplossing? Sportredactie LD - en dan volgt nog een goed scheidsrechtcrskorps! En met de verzuchting „dat er véél jongeren zich mogen aandienen met capaciteiten en bezield om zich in te zetten v-or de mooie volleybal sport", zetten wij een streep onder dit „sportief portret". sport en kreeg toen de Afdeling steden- wedstrijden etc. ging organiseren boven dien nog de taak van coach. En dit laatste was bij hem al in héél goede han den. Vorig jaar nog deed de vereniging VVS, welke in degradatiegevaar verkeer de, een beroep op Joop. Niet vergeefs en VVS kwam in veilige haven! Zo langzamerhand heeft voorzitter v. Egmond vele functies moeten laten schieten en is buiten Afdelingsleider en voorzitter van Prof. Wijk momenteel nog voorzitter van de T.C. afd. Leiden. Bo vendien heeft hij nog zitting in de Sportstichting waarvan hü aanvankelijk deel heeft uitgemaakt van het dagelijks bestuur. Zyn hobby?: Bridgen en óók rond deze tafel speelde hü, uitkomend voor de ver eniging Sleutels, samen met de heer N. v. d. Star een eerste viool. Werd nl. één maal kampioen van Leiden Wegens „tüdnood" speelt Joop, die in het zaken leven werkzaam is, nu alleen nog maar voor zün genoegen! Rest nog te vertellen, dat de 20 teams sinds de oprichting van de Afdeling, zijn uitgegroeid tot een totaal van 72, ver deeld over 27 verenigingen. Ook in het Huis zijn Liberalenactief n.l. tegen conservatieve regelingscommissie Wordt Colmer gewipt uit straf voor verzet tegen Kennedy? (Van onze Amerikaanse correspondent) Als het nieuwe jaar begint speelt men in Amsterdam de Gysbrecht en als het nieuwe congres begint voert men te Washington een actie voor een meer liberale volksvertegenwoordiging. In principe beslist nauurlük de meerder heid in Senaat en Huis, maar de min derheid ziet daarom toch in bepaalde gevallen kans de wetgeving tegen te houden, die de meerderheid wenst. Op diei manier heeft 't conservatieve Zuid oosten beslissingen over burgerrechten en onderwüszaken nogal eens kunnen blokkeren. De liberale elementen wensen die rem mende macht van een minderheid zo- Oefenwedstrijd voor amateurs De opstellingen van de bonds-ama- teurteams die morgen in Utrecht in een oefenwedstrijd tegen elkaar uitkomen, luiden Team A: doel: Hooymans (Blauw Zwart); achter: Potter (PSV) en Wer- dens (Sittardia)midden: Mul (NAC), Molenaar ,(KFC) en Kuypers (Veloci- tas)voor: Kuipers (Unitas), Bart Hain- je (Heerenveen), Bouwman (KHFC), Li- bregts (Excelsior) en Hersche (ONA). Team B: doel: Van Zanten (ZAC); achter: Metus (Oosterparkers) en Zin nemers (Rheden)midden: Barelds (CEC), De Jong (Rood Geel) en Treu ren (CVV); voor: Roseboom (Ede), Smeltekop (Velocitas), Roovers (TSC), Geraats (Spel. Irene) en Lukken (De Spechten) Badmsntcncompetitie Veglo 1 speelde zondag uit tegen „de Kortenaer 2" (Den Haag). Evenmin als in de eerste wedstrijd konden de Leide- naren tot winst komen: 17. Thuisspe- lend won Veglo 2 van het Haagse Ex celsior 1 (53). De eerste wedstrijd tus sen de twee teams eindigde onbeslist. Zondag a.s. staat de competitie in verband met het toernooi van „Duin- wyck" in Haarlem, stil. Bridgeclub Sons Atout De uitslag van de 7e ronde van de parencompetitie, tussen haakjes de to taalstand, luidt: Zwart: 1/2. Hr Van RynBrakel 130 punten (5) en Hr VissersGoutier 130 (2); 3. Hr Hissink—Mekel 124 (3); 4. Hr Eling—v. d. Star 123 (1); 5. Hr. Crama- v. d. Mark 108 (10); 6. mej. v. d. Zeeuw Hr. v. d. Zeeuw 101 (6); 7/8. echtpaar Bernard 95 (9) en dames Tielkemeyer Brakel 95 (4)9. echtpaar Aenmey 94 (8); 10. Hr ^KinsBonnet 80 (7). Zwart-wit: 1. Hr. Abspoel—Ooiendük 56 (1); 2. dames StikvoortDe Haas 52 (8); 3. Hr. WinterkampNieuwen- huizen 49 (6)4. dames v. d. Zeeuw 46 (3)5. Hr. De HaasStikvoort 45 (5) 6. Dames WinterkampNieuwenhuizen 40 (7). Rood: 1. Hr. RijnsburgerDen Oever 59 (2); 2. dames CramaBaarda 48 (3); 3. mevr. Lourens—Verbiest 47 (1); 4/5. Hr. Scheffers—Ooiendijk 46 (4) en Hr. Hasselbach—Dubbelaar 46 (6)6. Hr. De JongLalau 42 (5). Groen: 1. Echtpaar Mollema 64 (1); 2. Dames Niehot—Postma 58 (3)3/4. me vrouw Paes—Hr. Altink 47 (2) en Hr. De Graaf—Seypesteyn 47 (4); 5. mej. Heeman—Hr. Bötger 39 (5)6. Dames Van Egmond—Groenenwegen 33 (6). SPORTSPLINTERS Gisteravond zün enkele wedstrij den gespeeld voor de FA-cup. De resul taten waren: Aston VillaBristol Ro vers 40 (Aston Villa komt in de vierde ronde uit tegen Peterborough United) Accrington Stanley—Preston North End 04 (Preston North End speelt in de vierde ronde tegen Swansea Town). De wereldkampioen schaken Mi chael Tal (Rusland) heeft het inter nationale schaaktoernooi van Stockholm gewonnen. Hij verzamelde 9V2 punt. De Oostduitse kampioen, Wolfgang Uhl- mann, werd met een halve punt achter stand tweede. „Men heeft gezegd dat ik te ouderwets hen'' Een zeer teleurgestelde Kees van Zweeden, coach en trainer van de nationale volleybalploeg heeft aan de voorzitter van de Nederlandse Volleybal Bond, de heer F. van den Heuvel Rijnders, medegedeeld geen prijs meer te stellen op zijn functie. Dit naar aanleiding van menings verschillen tussen hem en een aantal Reva-spelers. „Men heeft gezegd dat ik ouderwets ben, maar dat is de werkelyke reden niet waarom ik moet verdwijnen", zei Kees van Zweeden naar aanleiding van onze vraag waarom hy tot dit besluit was gekomen. „Allang zyn er enkele Reva-spelers, zoals M.O. leraar Hans Maas en Hidde van der Ploeg, die mij als een sta-in-de-weg beschouwen, omdat ik hen zou tegenhouden om in de natio nale ploeg verkozen te worden. Niets is echter minder waar. Ik ga van het standpunt uit de beste ploeg voor de landenwedstrüden samen te stellen en dan kyk ik niet naar de vereniging waaruit deze spelers voort komen. Sinds de Reva-spelers gekozen zijn, en daai zitten goede krachten bij, proberen deze knapen een blok te vormen met de op zet alle vyf voor iedere wedstryd geko zen te worden. Dit is enige malen niet gebeurd en dat heeft kwaad bloed ge zet". Het standpunt uit het oogpunt bezien van de Reva-spelers werd maandagmid dag belicht door de heer Janowits, be stuurslid van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Volleybalbond, toen hij vernam dat coach Kees van Zweeden zich niet meer beschikbaar had gesteld. „Het is jammer dat het zover is geko men. Ik ben slechts bemiddelaar in het geschil tussen de Reva-spelers en Van Zweeden en ik probeer het zo objectief mogelijk te bekijken. Dat iemand rede nen heeft om niet tevreden te zijn over iemands leiding is normaal. De Reva- spelers vinden de training zoals deze nu wordt geleid niet goed. Als wij blijven trainen by Van Zweeden dan gaat ons clubspel achteruit en dat willen wü niet". De Zweedse grootmeester Stahlberg is wegens ziekte verhinderd om deel te nemen aan het 23ste Hoogoven-schaak toernooi dat 12 januari a.s. in Beverwijk begint. Zijn plaats zal worden ingeno men door de Oostenrijkse grootmeester Gruenfeld, voor wie dit een come-back betekent in het wedstrydschaak. veel mogelijk te breken. Vandaar hun pogingen telkens wanneer er een nieuw congres byeenkomt om de or ganisatie en de spelregels te wüzigen. Enig succes kunnen ze dit jaar wel hebben. Hoeveel dat is nog niet te voor spellen. Senatoren -hebben in principe onbe perkte spreektijd. De minderheid kan, door van die vrijheid gebruik te maken, een wetgevende actie doodpraten. Men spreekt dan van een „filibuster". Het is heel moeilijk om aan zulk een paskwil- lig debat een eind te maken. Zoals de zaken thans staan is een meerderheid van tweederde der aanwezige en stem mende senatoren vereist om sluiting van het debat af te dwingen. De liberale elementen in de senaat zouden liefst aan een simpele meerderheid dat recht geven, maar als zij succes hebben, dan zullen zij toch op zijn hoogst gedaan krijgen, dat de 'breuk tweederden ver anderd wordt in drievijfden. Wie het goochelen met breuken nog niet heeft verleerd, zal weten dat drievijfden min der is dan tweederden. Het zou dusge- makkelijker worden de filibuster om hals te brengen. Maar zelfs dit beschei den succes is nog niet verzekerd. Mans- field, die de leider van de Democratische meerderheid is geworden, wil liever be langrijke wetgeving bespoedigen dan veel tijd verdoen met een debat over de filibuster. In het Huis is iets dergelijks aan de orde. Het Huis heeft een regelings-fcom- missie, die men om een modern beeld te gebruiken vergelijken kan met de controle-toren op een vliegveld. Als die regelingscommissie niet wenst dat een wetsvoorstel in de algemene vergadering belandt, dan blijft de zaak hangende tot St.-Juttemis. In het vorige Huis bestond de commissie uit twaalf leden, vier wa ren republikein en tezamen met twee conservatieve democraten konden zij allerlei liberale voorstellen in de doofpot stoppen. De liberale figuren in het Huls wensen thans de samenstelling der com missie zo te wijzigen, dat de conserva tieve elementen niet langer zes van de twaalf stemmen bezitten. Men denkt er. over de conservatieve Senator Colmer, 'n Democraat uit Missisippi, zijn plaats in de commissie te ontnemen. Colmer heeft zich verzet tegen de kandidatuur van het tweetal Kennedy-Johnson en voor straf zóu men hem kunnen wippen. Maar Senatoren behandelen elkaar met grote omzichtigheid. Speaker Rayburn zou waarschijnlijk liever zien, dat de commissie werd uitgebreid tot vijftien leden. Als dan slechts één van de drie nieuwelingen conservatief was. zou de remmende kracht toch gebroken zijn. Ook ingewijden in huiselijke zaken wa gen zich nog niet aan een voorspelling. Gevoelt U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kunt U weer alles kauwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! Meer dqn 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun patiënten aan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in alle apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflacon. Haagse burgemeester: „De orde handhaven, maar onevenredig risico uitschakelén" Naar aanleiding van het optreden van de politie bij de ongeregeldheden rond om de verbranding van kerstbomen in Den Haag, heeft burgemeester Kolfscho ten gisteren in de vergadering van de gemeenteraad verklaard: „Het is mij gebleken, dat wat niet te verwonderen was ook in uw kring ongerustheid is ontstaan over het droevig gebeuren op 2 januari, Waar- bi) het a-treden der politie tot een nood lottig incident heeft geleid, en dat u gaarne in staat zoudt worden gesteld daarover naar alle zyden rechtvaardig te oordelen. Hierover sprekende, wil ik vooraf mijn oprecht leedwezen betuigen over het on herstelbare feit, dat een jeugdig leven aan de actie der politie ten slachtoffer is gevallen. Zo zeer is dit feit van menselyke droefheid vervuld, dat ik vanaf deze plaats de ongelukkige ouders niet in twyfel wil laten omtrent mijn persoonlyk medeleven en medelyden". De burgemeester zei verder: „Het zal de raad duidelijk zyn, dat het sta dium van onderzoek, waarin deze be treurenswaardige zaak zich thans be vindt, zich niet leent tot het trekken van conclusies met betrekking tot het optreden der politie onder dergelijke uiterst moeilyke omstandigheden. In een verder stadium zal, naar ik vertrouw, het feitelijk beeld van het voorgevallene tot voldoende klaarheid komen om de vraag te kunnen beant woorden, of onder omstandigheden als deze de orde kan worden gehandhaafd met uitschakeling van het onevenredige risico, dat wy thans betreuren. Uit de aard der zaak verklaar ik my gaarne bereid te züner tijd de raad omtrent de uitkomst van dit beraad in te lichten, zo goed als ik my verzekerd houd van het vertrouwen van de raad in myn gewetensvol streven om derge- lüke tragische consequenties van een politie-actie, waarvan op zich zelf geen uwer de noodzaak in twyfel zal trek ken, tot het uiterste te voorkomen. Ik meen het thans hierby te moeten la ten".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4