NOORD-ZUID-VERKEER KRIJGT OVER EEN NOG GEHEIM TRACE ENIG PERSPECTIEF Bredase taiidtecliiiicus ging ook kiezen trekken Pilmanschool Belangrijk detail wegenschema „VREUGDE" gevallen van Twee navrante opzettelijk schoolverzu im Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 10 januari 1961 Tweede blad no. 30250 In een uitvoerig preadvies aan de gemeenteraad hebben B. en W. van Leiden een voorstel tot definitieve vaststelling van het tracé van de noord-zuidverbinding voor het verkeer door de Sleutelstad toege licht. In de dertiger jaren werd reeds over een dergelijke verbinding gesproken. In oktober van 1958 kreeg het wegenschema zijn definitieve vorm, doch eerst thans moet het tracé van een van deze belangrijkste verbindingen in dit schema vastgesteld worden. Het preadvies verwijst telkenmale naar een „bijgevoegde kaart", die echter alleen ter beschikking van de raadsleden staat, en die niet aan de pers ter beschikking is gesteld. Noch de gemeente-secretaris, noch de betrokken wethouder waren gisteravond bereid, ons inzage van deze kaart te verstrekken, terwijl in het preadvies een nauwkeurige om schrijving van het tracé ontbreekt. Hetzelfde geldt met betrekking tot het voorstel, waarin ten behoeve van deze verbinding de onteigening van een aantal panden ter sprake komt. Van de zijde van het gemeentebestuur werd alleen medegedeeld, dat het tracé (via Hooigracht) „weinig afwijkt" van het tracé, zoals dat in het wegenschema was geschetst. Bij de toelichting van het wegen schema deelde wethouder Jongeleen indertijd evenwel mede, dat de daarop geschetste tracé's slechts aangegeven waren ter bepaling van de gedachte, doch dat zij geen definitief karakter hadden. Integendeel, zo deelde de wethouder toen mede, zoals deze trac's ép het schema voor komen, worden zij zeker niet. Wij moeten derhalve noodgedwongen bij de verduidelijking van onderstaand preadvies onze toevlucht nemen tot het geven van een gedeelte van de kaart, zoals wij die indertijd bij de bespreking van het wegenschema publiceerden. In de Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslag betreffende de begro ting voor het jaar 1961 hebben wij, aldus B. en W. in hun preadvies aan de raad, onder no. 110/111 uw vergadering mede deling gedaan van ons voornemen U spoedig het plan voor de „noord-zuid verbinding" via de Hooigracht te zullen aanbieden. Het stemt ons tot vreugde, dat wij thans een voorstel tot vaststel ling van het tracé van deze verbinding aanhangig kunnen maken. De gedachte om het doorgaande ver keer door middel van een ruime ver keersweg tussen het noorden en het zuiden van de stad buiten de eigenlijke stadskern de Breestraat en omgeving om te leiden is niet nieuw Het be palen van het meest gewenste 'tracé, af hankelijk van vele factoren, en de tijds omstandigheden maakten het aanvan kelijk onmogelijk deze gedachte te concretiseren en vooral haar tot uitvoering te brengen. De nog steeds toenemende verkeersintensiteit deed de noodzaak van een dergelijke verbinding echter steeds duidelijker gevoelen. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat wij in het ontwerp-besluit, afgedrukt achter ons voorstel betreffen de het wegenschema Leiden, de verwe zenlijking van de noord-zuidverbinding via de Hooigracht hebben opgenomen onder de objecten van de hoogste I urgentie. Uiteraard was het voor ons I College een voldoening, dat uw Vergade- jring op 16 februari 1959 dit punt zonder Ihoofdelijke stemming heeft aangenomen. Bezwaren Het tot stand komen van de noord- j zuidverbinding is in de eerste plaats van belang voor het opvangen van het iinterlokale verkeer; zowel het verkeer uit de richting Alphen aan den Rijn (Rijksweg nr. 11), als dat uit de rich- jtingen 's-Gravenhage/Rotterdam (Rijks weg nr. 4a) en Voorschoten (Provinciale weg nr. 16) moet zich, om Katwijk, Noordwijk, Valkenburg, Warmond of de bollenstreek te kunnen bereiken, door het centrum van de stad begeven, en wel via de route Levendaal, Breestraat, Kort-Rapenburg, Prinsessekade, Sta tionsweg en Rijnsburgerweg. De verkeersintensiteit op deze route, gerekend tussen 7 en 19 uur, bedraagt dan ook ongeveer 7.000 tot 10.000 motor rijtuigen per dag. De smalle straten maken het onmogelijk dit omvangrijke verkeer vlot af te wikkelen. De onvermijdelijke regeling met ver keerslichten op de belangrijkste kruis punten werkt eveneens een belangrijke vertraging in de afvloeiing van het ver keer in de hand. Aan de huidige route kleeft nog een ander principieel bezwaar: zij leidt tot de zeer ongewenste combi natie van verkeersweg en winkelstraat, hetgeen niet alleen een belemmering betekent voor het rijdende verkeer, maar tevens een gevaar en vele moeilijkheden voor de voetgangers inhoudt. Voorts moet nog rekening worden gehouden met het feit, dat het verkeer over deze route in de nabije toekomst niet alleen door de toename van het verkeer zelf nog groter zal worden, maar mede door het gereedkomen van het spoorwegviaduct over de Lammen- schansweg, waardoor het verkeer, af komstig van de Rijksweg nr. 4a en de Provinciale weg nr. 16, de bedoelde route eveneens geheel zal gaan volgen. Het is duidelijk, dat er in de huidige situatie binnen afzienbare tijd een onhoudbare toestand moet ontstaan. De vorenbedoelde route is voorts be last met een uiterst intensief lokaal ver keer, te meer door het ontbreken van een goede rechtstreekse verbinding tussen de noordelijke en zuidelijke stadsgedeelten. Gezien de omvangrijke uitbreidingen der stedelijke bebouwingen aldaar doet zich dit als een ernstig ge- jmis voelen. De verwezenlijking van de I noord-zuidverbinding via de Hooigracht zal mede tot gevolg hebben, dat ook dit verkeer uit de eigenlijke binnenstad kan •worden geweerd. De grote betekenis van de onderhavige verbinding blijkt wel zeer duidelijk uit de bij de stukken gevoegde topografische tekening (schaal 1:25.000), (ons niet bekend. Red. L.D.), waarop niet alleen de verbinding zelf, maar ook alle be langrijke in- en uitvalswegen, in ruim verband bezien, staan aangegeven. Vage route Het tracé van de noord-zuidverbin ding zoals wij U dit thans ter vaststel ling aanbieden, is aangegeven op de bij de stukken gevoegd,e tekening, kenmerk F 189—2245 (blad 1) (ons niet bekend, Red. L.D.); de voornaamste dwarspro fielen, zijn aangeduid op de mede bijge voegde tekening, kenmerk F 1892295 (blad 2) (ons niet bekend, Red. L.D.). Het strekt zich uit van de Jan van Houtbrug in het zuiden tot de Maresin gel in het noorden. Het vindt zijn voortzetting in het zuiden in de Lam- menschansweg, waarvoor een recon structie in voorbereiding is. Te zijner tijd zullen wij U hieromtrent een voor stel doen. Gescheiden rijbanen Wel kunnen wij U nu reeds mededelen, dat het in het voornemen ligt deze weg, van het ontworpen verkeersplein bij de nieuwe Lammebrug af tot aan de Lorentzkade, twee gescheiden rijbanen van elk 7 m. breedte uitsluitend be stemd voor snelverkeer te geven, alsmede aan beide zijden een parallelweg voor het langzame verkeer. Tussen de Lorentzkade en de Jan van Houtbrug zal de weg echter slechts drie rijbanen kunnen omvatten. Op verzoek van de Commissie voor de Openbare Werken zullen wij doen nagaan, of het mogelijk is in dat gedeelte nog een rijwielpad aan de oostzijde van de weg te projec teren. Ook de verbinding tussen de Mare- singel en de Willem de Zwijgerlaan is thans niet in het tracé opgenomen. Dit gedeelte zal pas van belang worden, als de Willem de Zwijgerlaan volledig is aangelegd en doorgetrokken naar het Schuttersveld. Hiertoe zal o.m. een brug over de Haarlemmertrekvaart moeten worden gebouwd. Een van de belangrijkste punten van de noord-zuidverbinding wordt gevormd door de kruising met het Levendaal. Het verkeer uit en in de richting Alphen aan den Rijn moet zich hier voegen in c.q. scheiden van het verkeer van, respectievelijk naar de Lammenschans- weg en verder. Om ter plaatse een dui delijk en overzichtelijk kruispunt te verkrijgen, is het van groot belang, dat de gescheiden rijbanen van de Lammen- schansweg tot aan dit punt worden voortgezet. De consequentie hiervan is de bouw van een tweede brug over de Zoeterwoudsesingel, naast de Jan van Houtbrug. Het verkeer in de richting van de Lammenschansweg zal over de bestaande brug worden geleid; het ver keer in de andere richting zal de nieuwe brug passeren en vervolgens via de te verbreden Oranjeboomstraat het bedoel de kruispunt bereiken. Van het Levendaal af zal de weg een breedte van tenminste 9 m. verkrijgen. Hiertoe zal de bebouwing tussen de Sint Jorissteeg en de Krauwelsteeg geheel moeten worden geamoveerd. Aldaar zul len bovendien aan beide zijden van de weg parkeerhavens van 2.50 m. breedte en ruime voetpaden worden aangelegd. Van de Hogewoerd tot de Hooigracht zullen slechts aan één zijde parkeervak ken komen. De Gansoordbrug en de Hooigracht zijn inmiddels reeds in over eenstemming gebracht met hun nieuwe functie. Ook de Gepektebrug voldoet aan de daaraan te stellen eisen voor op neming in het tracé. Grote veranderingen Van de laatstgenoemde brug af zul len echter weer ingrijpende veranderin gen in het huidige stadsbeeld moeten worden aangebracht. De Pelikaanstraat zal belangrijk moeten worden verbreed, hetgeen uitsluitend aan de oostzijde van die straat zal geschieden. De be staande bebouwing aldaar is over het algemeen van slechte kwaliteit, zodat de aanleg van de noord-zuidverbinding te vens sanering omvat. Een tweede zeer belangrijk kruispunt zal worden gevormd met de te dempen Langegracht. Deze weg zal immers een van de voornaamste oost-west ver bin dingen worden. De op de tekening aan gegeven oplossing moet dan ook zeker noodzakelijk worden geacht. Ten noorden van dit kruispunt door snijdt de verbinding de terreinen van de stedelijke fabrieken van gas- en elektriciteit. Hiezeer zulks met het oog op de belangen van het bedrijf ook is te betreuren, de noodzaak dwingt tot deze maatregel. De aansluiting aan de Maresingel is haaks ontworpen in verband met het feit, dat in een verdere toekomst, na doortrekking van de noord-zuidverbin ding naar de Willem de Zwijgerlaan, ter plaatse eveneens een belangrijk kruis punt zal ontstaan. Een dergelijke aan sluiting is bovendien ook thans reeds van belang voor een vlotte verwerking van het verkeer tussen de noord-zuid- verbinding en de Maresingel. Varen in de mis» Voorts menen wij nog de aandacht te moeten vestigen op de door het gekozen ging van het vaarwater aldaar. Een voordeel hiervan is nog, dat de sche pen van en naar de Lichtfabrieken ge makkelijker hun bestemmingen zullen kunnen bereiken en beter zullen kun nen manoevreren. De handhaving van het voormalige bastion biedt de moge- lijkhed om ter plaatse een aantrekke lijke entree van de binnenstad te schep pen. Voor de uitvoering van het plan is thans een eerste vereiste, dat de ge meente de eigendom verwerft van de daarvoor nodige percelen. Onteigening Aan dit boven vermeld preadvies is min of meer het volgende gekoppeld: In ons voorstel van heden tot vast stelling van het tracé van de noord- zuidverbinding via de Hooigracht, heb ben wij, aldus B. en W. in een ander preadvies erop gewezen, dat het voor de verdere realisering van dit plan in de eerste plaats nodig is, dat de ge meente de eigendom verwerft van de daarbij betrokken percelen. Uit de bij stukken gevoegde tekening, kenmerkt F 1892299 (blad 3) (Bij ons niet be kend Red. L.D.) blijkt,welke percelen zullen moeten worden afgebroken en welke daarvan reeds aan de gemeente toebehoren. Hoewel verwacht mag wor den, dat nog een aantal percelen langs minnelijke weg verkregen zal kunnen worden, is het toch aan te nemen, dat niet alle eigenaren bereid zullen zijn hun eigendom (men) vrijwillig af te staan. Derhalve zal tot onteigening, en wel op grond van artikel 72a der Ont eigeningswet, moeten worden overgei- gaan. Daartoe ware de totstandkoming van een Koninklijk Besluit als bedoeld in dat artikel te bevorderen. De te onteigenen percelen zijn met een rode kleur aangeduid op de grond- tekening, kenmerkt K42407A. (Bij ons niet bekend Red. L.D.) en nader aan gegeven in de „lijst van te onteigenen treffende bepalingen van de Onteige ningswet zijn bovendien opgemaakt een zakelijke beschrijving van het plan, alsmede tekeningen, waaruit het belang van de noord-zuidverbinding zowel voor het interlokale als voor het lokale ver keer blijkt (topografische kaart, teke ning structuurplan, kenmerk K551, en tekening wegenschema en hoofdbestem- mingen, kenmerk K4—1924) (Beide te keningen by ons niet bekend Red. L.D.)) Een overzicht van de te ont eigenen percelen is nog aangegeven op de tekening, kenmerk F 189—2299A (By ons niet bekend Red. LX>.) Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen DUITS ENGELS FRANS SPAANS INSCHRIJVING DAGELIJKS. Officiële publikaties KENNISGEVING INGEVOLGE ARTIKEL 5, LID 2, DEK WEDEROPBOUWWET De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bij besluit van 2 december 1960, no. 1206786, gedeeltelijk heeft goedgekeurd het b(j raadsbesluit van 9 februari 1960, no. 49 vastgestelde plan tot herziening van het wederopbouwplan gemeente „Lelden- Statlonspleln en omgeving", herziening 1960, omvattende het gebied, gelegen ten zuidoosten van de spoorbaan Amster dam-Rotterdam. ten zuidwesten van de lijn viaduct Rljnsburgerweg-hoek Ryns- burgerslngel, ten noordwesten van de RiJnsburger singel en van de Morse ln- Roggebrood is lekker Breng eens v/at afwisseling in de broodmaaltijden. Zei zo nu en don Ten Hoeve's ROGGEBROOD op tafel. Gezond er> voedzaam voor jong en oud. Trage eters worden grage eters. Rog gebrood is stevige kost en toch uiterst licht verteerbaar. Goed voor de spijs vertering. LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een holve eeuw roggebroodbakkers. Neem morgen een pakje. UW BAKKER HEEFT HET. VRAAG HET UW BAKKER Voor de Leidse kantonrechter Het aantal ernstige verkeersovertredingen, dat gisteren berecht werd bleef tot een minimum beperkt. De niet bepaald milde vonnissen waren ditmaal bestemd voor enige verdachten, die op andere wijze de wets artikelen in ernstige mate hadden overtreden. Zo stond o.m. terecht een 42-jarige tandtechnicus uit Breda, die tanden en kiezen had getrok ken, complete protheses had geleverd en zijn cliënten verdovings injecties had toegediend zonder daartoe bevoegd te zijn. Verdachte gaf het feit zonder meer toe, maar voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat hij werkte onder toezicht van een bevoegd tandarts. „U verrichtte de handelingen en de door U bedoelde tandarts heeft nu niet bepaald een onbevlekte reputatie", aldus de kantonrechter, mr. W. de Koning. De officier, mr. J. A. L. Brada, hield een zeer scherp gesteld requisitoir, waarin hij o.m. van leer trok tegen de genen, die door het uitoefenen van de geneeskunde zonder enige bevoegdheid, de volksgezondheid in ernstig gevaar brengen. Hij eiste twee geldboeten van f. 300 subs, tweemaal 30 dagen, de maxi male straf, die kan worden opgelegd. Dat verdachte onder toezicht van een tandarts had gewerkt, wilde de kan tonrechter ditmaal als een verzachten de omstandigheid aanmerken, dus von niste hy met twee geldboeten van f. 250 subs, tweemaal een maand hechtenis. Hoge boete en een voorw. hechtenisstraf Een tweetal navrante gevallen van opzettelijk schoolverzuim trad wel bij zonder op de voorgrond. De beide va ders, die hiervoor terecht stonden, hoorden een byzonder zwaar vonnis te gen zich uitspreken. De eerste van het tweetal was een 52-jarige slager uit Noordwyk, die zyn leerplichtige zoon thuis hield en in zijn slagerij liet wer ken, ondanks herhaalde waarschuwingen van de overheid. Vooral het feit, dat verdachte de overtreding tot driemaal toe had begaan wekte het misnoegen van de magistraten op. „Myn knecht was ziek en mijn andere zoon is in mi litaire dienst, dus moest ik wel", klonk verdachtes verweer op weinig overtui gende toon. „U hield geen rekening met het belang van het kind en dacht slechts aan geldelyk gewin", aldus de officier tijdens zijn requisitoir, dat drie geld boeten van f. 100 subs, driemaal 20 da gen inhield. Het vonnis beperkte zich nog tot driemaal f. 50 subs. 10 dagen. De tweede verdachte had ondanks het feit, dat hy reeds een vonnis inzake op- zettelyk schoolverzuim achter de rug had, daarna zeven keer in deze gereci diveerd. „De kinderen waren ziek en konden dus niet naar school", aldus verdachte. Toen de kantonrechter op merkte, dat ingevolge een ingesteld on derzoek uit niets was gebleken, dat de kinderen inderdaad ziek waren geweest, merkte verdachte op, dat hy dit het beste kon beoordelen en niet voor zyn acht kinderen ieder ogenblik de dokter kon roepen. De opmerking van de offi cier, dat de kinderen destyds rustig bui ten speelden, negeerde verdachte. De of ficier vond het nu wel hoog tyd om ver dachte ernstig terecht te wyzen en eiste naast een geldboete van f. 40 subs- 8 dagen een voorwaardelijke hechtenis straf van 3 dagen, proeftijd 2 jaar. Hoe wel de kantonrechter de geldboete te rugbracht tot f. 25 subs. 5 dagen, achtte hy het feit toch dermate ernstig, dat de bijkomende straf werd gesteld op een week voorwaardelyke hechtenis met een proeftyd van een jaar. Vrijspraak Een 38-jarige vertegenwoordiger uit Leiden was ten laste gelegd, dat hij op 4 oktober j.l. op de hoek Papengracht Langebrug met zyn auto geen voorrang had verleend aan een politieauto, on danks het feit, dat de twee-tonige sirene de nadering van deze wagen aankon digde. Verdachte werd ter zitting ver tegenwoordigd door zijn raadsman, die van een drietal getuigen décharge ver gezeld was. De gevolgen van de botsing leverden een vry aanzienlyke schade op. daar verdachtes auto omsloeg en totaal moest worden afgeschreven. Ver dachte zelf kwam er wonderlijk goed af en liep slechts lichte verwondingen op. De enige getuige charge, een 74- Jarige bewoonster aan de Papengracht, verklaarde, dat zy wel degelyk had ge hoord dat de autosirene voortdurend in werking was voor zy de klap van de botsing hoorde. De drie getuigen k dé charge waren echter unaniem van oor deel, dat bedoelde sirene slechts twee tot driemaal ging vóór de klap viel, dus van een lang voorafgaande aankondiging van de politie-auto geen sprake kon zyn. De verbalisant-chauffeur achtte het niet onmogelijk, dat de sirene vóór het naderen van de hoek even was weg gevallen, omdat hy de bedieningsknop gel, zulks met Intrekking van de wederopbouwplan „Lelden-Statlonspleln en omgeving", vastgesteld door het Col lege van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw by besluit van 23 ok tober 1947, no. 43. Het gedeeltelijk goedgekeurde plan ligt met uitvoerige kaarten c.a. voor 'n leder ter Inzage ter gemeente-secretarie, afde ling Openbare Werken, kamer 111. Lelden, 10 Januari 1961. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. moest loslaten teneinde vóór de hoek te kunnen overschakelen naar een lagere versnelling, omdat hy alleen in de auto zat. Verdachtes raadsman achtte het hierna voldoende bewezen, dat zyn cliënt de nadering van de politie-auto niet tijdig heeft kunnen horen, omdat de sirene te laat in werking werd ge steld. De officier was echter van oor deel, dat het niet verlenen van voor rang wel degelyk was bewezen, maar dat verdachtes schuld vanwege een enigszins laat sirenesignaal dermate ge ring was, dat hy slechts f. 5 boete subs. 1 dag eiste. In een kort maar krachtig pleidooi wees de raadsman op de ver klaringen van de drie getuigen dé charge en het feit, dat verbalisant ac.n deze verklaringen in ruime mate was 'te gemoetgekomen. Van het niet verlenen van voorrang was derhalve geen spr ake, dus vroeg pleiter vryspraak. Na ré- en dupliek, bleek de kantonrechter tot de conclusie te komen, dat verdachtes schuld inderdaad niet bewezen was, omdat het tydig geven van het nade ringssignaal door de politie-auto te zeer in twijfel moest worden getrokken. Zyn vonnis luidde derhalve: vryspraak. Zelfs daar niet veilig Een 18-jarige bromfietser uit Leiden ondervond by de magistraten weinig waardering voor het feit, dat hy op de Stationsweg een auto, die voor de voet gangersoversteekplaats stopte, rechts had ingehaald, de oversteekplaats was opgereden en een voetgang ster had aangereden. „Als zij niet ach teruit was gestapt, zou er niets zyn ge beurd", merkte verdachte lakoniek op. „U had moeten wachten, zoals ook de auto mobilist deed, terwyl U bovendien de auto rechts voorby reed". „Een veel voorkomende en zeer laakbare overtre ding van bromfietsers, voor wie zelfs voetgangers op een beschermde over steekplaats niet veilig zyn," aldus de officier, Hy achtte een zware straf op zyn plaats. Hy eiste dan ook naast de geldboeten van f. 25 subs. 5 dagen en f. 50 subs. 10 dagen, de onvoorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. Hoewel ver dachte de geldboeten wel wat hoog vond de ontzegging kwam er minder op aan vond de kantonrechter, dat beide boeten verdachte volkomen toe kwamen De intrekking van de rybe- voegdheid bleef ditmaal nog achter wege. Amateur-fotografen kregen Boiulstrofee O De eerste byeenkomst in het jaar 1961 van de Leidse Amateur-Fotografen Ver eniging in de bovenzaal van restaurant „De Doelen" mocht zich verheugen in een zeer grote belangstelling. Ongetwy- feld droeg hier niet alleen de kleuren dia-projectie door de heer P. de Jong, maar ook de bekeruitreiking door de bondsvoorzitter, de heer G. A. W. Wage naar veel toe by. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer G. Gompel- man, volgde een kort huishoudelyk ge deelte. De voorzitter kan tot zyn genoe gen o.m. een aantal nieuwe leden in stalleren. Alvorens de wisselbeker aan de de LAFV-voorzitter to overhandigen, ac centueerde de heer Wagenaar nog eens de grote prestatie, die de Leidse afde ling leverde met het winnen van de eer ste prys in de kleurendiawedstryd waar voor 57 verenigingen hadden ingeschre ven. „Nu de kleurenfotografie steeds meer terrein wint en het zwart-wit aan attractie gaat inboeten, zullen in de kleurendiawedstryd-1961 nog hogere eisen worden gesteld ojn. door het in stellen van een hoofdklasse, waarin de LAFV ook zal moeten uitkomen", aldus de heer Wagenaar. Na de uitreiking van de beker gaf spreker nog enkele waardevolle kleuren foto-tips en liet de LAFV-voorzitter ln zyn hierna volgend dankwoord duide lijk uitkomen, dat de LAFV ook in de Bondswedstryd-1961 goed voor de dag zal komen teneinde de trofee in Leiden te houden. Na dit officiële gedeelte, pro jecteerde de heer De Jong een aantal kleurendia's. Vooral zyn met oneindig veel geduld verkregen opnamen uit de vogel- en insectenwereld oogstten veel bijval. CORRESPONDENTIE I. B., te L. Per trein naar Woer den en vandaar per bus naar Oudewa ter. Vertrektyd bus 10.04 uur en vervol gens om de 2 uur t.ejn. 16.04 en dan 17.47 en 20.04 uur.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3