IN ITALIË: NU VEEL MINDER WERKLOZEN DAN VOOR KORT DE GROTE DIRIGENT Sporttoto Laatste Berichten Er voltrok zich een soort Wirtschaftswunder dat accent verlegt van landbouw naar industrie Verschillen tussen heel rijk en heel arm helaas nog groter De opvolging van Karei Prior Het Leidsch Dagblad BEURS VAN AMSTERDAM DINSDAG 10 JANUARI 1961 (Van onze Romeinse correspondent) De Italianen hebben in het algemeen met vreugde het jaar 1960 zien eindigen, want het bijgeloof en wie is hier niet bijgelovig? wil, dat schrikkeljaren op elk gebied onheil brengen. Nu zijn er natuur lijk rampen genoeg geweest, maar alles bij elkaar toch waarschijnlijk niet meer dan in andere jaren. En wat de welstand betreft, kan Italië waarlijk niet klagen. We zijn hier natuurlijk nog wel achterop wanneer we gaan vergelijken met Duitsland, Frankrijk en Engeland om van Amerika niet eens te praten, maar het moet toch worden gezegd, dat ook Italië zijn .Wirtschaftswunder" heeft en dat van alle na-oorlogse jaren 1960 verreweg het beste is geweest. Maarniet over de hele linie. Maar nijverheid en handel hebben een zó uitstekend jaar gehad, (ruim 16 pet. produktietoeneming)dat men ver wacht (de cijfers over de laatste drie maanden zijn nog niet bekend), dat het nationale inkomen dit jaar met meer dan 7% pet. is toegenomen. Dit is bij zonder veel, hoewel Italië in twaalf jaar tijd zijn nationale inkomen met 62 pet. heeft zien vermeerderen. Dit is geen verkapte inflatie, want die cijfers zijn opgesteld, rekening houdend met de in middels toegenomen prijzen der eerste levensbehoeften. Maar natuurlijk wil dit ook niet zeggen, dat elk Italiaans bur ger zijn inkomen in twaalf jaar tijds met 62 pet. zag toenemen. De grote massa der loontrekkenden en gesalarieerden heeft misschien twaalf of vijftien percent meer dan twaalf jaar geleden en kunnen zich dus enkele din gen veroorloven, die vroeger boven hun middelen gingen. Daarentegen hebben degenen, die aan het hoofd staan van de grote ondernemingen hun inkomen in die tijd vervijf- of zesvoudigd. De verschillen worden eer groter dan klei ner, verschillen tussen heel rijk en heel arm, verschillen ook tussen het welva rende noorden en het onderontwikkelde zuiden met inbegrip van dat andere onderontwikkelde gebied, de delta van de Po en de omgeving van Venetië. Uitstekend jaar voor nijverheid en handel Voor de landbouw was het zelfs een uitgesproken slecht jaar. De tarweoogst, die weliswaar niet meer zo doorslagge vend is voor de gehele economische structuur van het land als twintig jaar geleden nog het geval was, was uiterst schaars. In plaats van de 85 tot 90 mil joen quintalen (een quintaal is honderd kilo) van de laatste jaren, was de op brengst slechts 67 miljoen. Men moet tot 1928 teruggaan om een zo laag cijfer, dat toen normaal was, te vinden! De oorzaak is, dat bet buitengewoon slechte weer (er zijn nagenoeg geen lente en geen zomer geneest en het heeft op vele plaatsen driemaal zo veel geregend als in „normale" jaren) een zo groot deel van de op het land staande oogst heeft vernield, dat alle snufjes van de moder ne agrarische wetenschap het verlies niet konden goedmaken. Bijzonder slecht is ook het tweede hoofdprodukt, de wijn. Niet alleen zyn er weinig druiven geoogst maar die wei nigen zijn nog veel te waterig en geven een wijn van slechte kwaliteit. Voor goede wijn heeft men droog, zonnig weer nodig. Vreemd genoeg hebben de olijven, die nu eenmaal erg onberekenbaar zijn, een goede oogst gegeven en dat terwijl olijf bomen toch ook beslist niet van natte voeten houden. In het algemeen echter is het jaar voor de boeren slecht ge weest en dit is te erger, daar de hele boerenstand in Italië min of meer in een crisis verkeert, vooral de kleine bergboeren, die meer ep meer hun arme lijke stukjes grond gaan verlaten, omdat de jongelui nu eenmaal liever In de stad gaan werken. OEGSTGEEST Seooterberijder viel Gisteravond omstreeks kwart over 6 is een scooterberijder op de Haarlemmer trekvaart ter hoogte van het oude woon wagenkamp in Oegstgeest ten val geko men, doordat hij twee voetgangers aan reed. De scooterberijder werd licht ge wond; zijn voertuig werd licht bescha digd. De voetgangers liepen geen letsel op. Zowel de voetgangers als de scooter berijder kwamen uit de richting Rijks weg en begaven zich in de richting van het tolhek. VOORSCHOTEN HET GAAT GOED MET PONYCLUB „NEW FOREST" De nog zeer jonge jeugdrijschool en ponyclub „New Forest" opgericht in juli 1960 blijkt aan een grote behoefte te voldoen, gezien het feit, dat het nieuwe jaar werd ingegaan met een kern van ruim zestig jeugdruiters, af komstig uit Voorschoten, Leiden, Oegst geest, Leiderdorp, Voorburg, Den Haag en Wassenaar. De centrale ligging van Voorschoten zal daar zeker niet vreemd aan zijn geweest. Mede om minder afhankelijk te zijn van ons grillige klimaat, hoopt „New Forest" binnenkort te kunnen beginnen met de bouw van een ruime binnen- manege, die hoogstwaarschijnlijk in fe bruari reeds gereed zal zijn. Voorts zullen aan. deze manege nog enkele boxen worden toegevoegd, welke 6talruimte zullen bieden aan een paar nieuwe paardjes, welke intussen in be drijf zijn genomen. Door een en ander is het mogelijk om binnenkort het le dental nog met een 25 30 meisjes en jongens uit te breiden. WASSENAAR Voor het tijdvak van 1 januari 1961 tot en met 31 december 1963 is opnieuw benoemd tot lid van de voor lopige natuurbeschermingsraadjhr. mr. M. van der Goes van Naters, alhier. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Maria E. H., dr v. J. Ham stra en M. E. Hellen; Enne, dr v. E. van Ham en C. H. Moonen. Overleden: C. J. P. van der Voort, 56 jaar; H. M. O. F. M. Leys, wed. Reiche, 86 Jaarj Th. H. A, Wanders, 41 jaar. ZOETERWOUDE Burgerlijke Stand Geboren: Cornells B., zn v. J. M. van der Sterre en C. van de Velde; Jeroen E. Joh., zn v. Joh. H. de Koning en C. M. van Rooden; Maria, dr v. W. de Vogel en W. van Clere; Derk, zn v. R. van Assen en C. N. Tieleman; Christina G. M., dr v. Bos en I. M. Kooter; Johanna M. B., dr v. Joh. H. Segers en C. Th. v. d. Meer; Catharina P. M., dr v. G. P. Koek en P. van der Lubbe. Ondertrouwd: C. A. Onderwater, 31 jr en M. O. van der Poel, 29 Jr; G. C. P. Sabel. 32 Jaar en Th. M. A. van Veen, 28 jr en Y. Jac. Rademaker, 20 Jr en A. H. Joh. Langezaal, 20 Jaar; N. Olie, 26 Jr en M, c. van Kempen, 23 Jaar; A J. Ouwer- kerk, 25 jaar en M. A. van Mil, 20 Jaar. Getrouwd: B. M. Vlekke, 22 Jaar en Joh. W. Ammerlaan, 21 Jaar; B. Boer, 26 jaar en H. W. van Kempen, 18 Jaar; C. P. van Vliet, 29 Jaar en C. Joh. West- "eest, 25 Jaar; C. A. Onderwater, 31 Jaar en M. O. van der Poel. 29 jaar; B. W v. d. Bosch, 26 Jr en A. A. M. van Leeuwen, 25 Jaar; G. C. P. Sabel, 32 Jaar en Th. M. A. van Veen, 28 jaar. Overleden: A. Berrevoets, 78 Jaar. Onderwijs onvoldoende Verheugend is het feit, dat de werk loosheid voor het eerst werkelijk sterk schijnt te zijn afgenomen. Hoewel de cijfers, die men te lezen krijgt, nogal uiteen lopen, is het toch verantwoord te zeggen, dat het aantal werklozen, dat twee jaar geleden nog ruim twee mil joen man bedroeg, thans beneden één miljoen ligt. Dat zijn dan voor het over grote deel volkomen ongeschoolde werk krachten en helaas wordt er nog veel te weinig gedaan om te voorkomen, dat er van elke generatie opnieuw vele hon derdduizenden als ongeschoolde arbei ders het leven in moeten gaan. De scholen zijn, vooral buiten de grote centra, beslist onvoldoende. Bovendien is de schoolplicht nog steeds niet meer dan drie jaren en op het platteland gaan maar al te veel kinderen of in het geheel niet of slechts drie jaar naar school. Wil Italië in het Europese ver band behoorlijk meekomen, dan zal in de allereerste plaats het onderwijs een grote hervorming moeten ondergaan! Sterk toegenomen is de uitvoer, maar ook en in nog hoger mate de invoer. Italië wordt dus minder geisoleerd, min der een verbruiker uitsluitend van eigen produkten. De handelsbalans blijft bij sen uitvoer en invoer ruimschoots wordt gedekt door „diensten": scheepsvrach- ten, geldovermakingen van emigranten (150 miljard lire per jaar) en vooral de uitgaven der toeristen. Het toerisme is en blijft Italië's belangrijkste „indus trie". Het land werd in dit jaar door negentien miljoen vreemdelingen be zocht, maar helaas duurt hun verblijf doorgaans veel te kort (gemiddeld: drie dagen!). Grote verandering Wij houden er niet van ons proza te doorspekken met cijfers, maar we willen er toch nog enkele geven, die duidelijk maken welk een grote verandering zich in dit land voltrekt. Er zijn op dit ogen blik 456.000 personen meer in het ar beidsproces ingeschakeld dan een jaar geleden. Maar hoe zijn ze verdeeld? Van dat aantal zijn er 383.000 bij een of andere industrie werkzaam en 159.000 hebben werk gevonden bij de „diensten" (handel, bankwezen, verzekeringen, enz.) Daar staat tegenover, dat dit een jaar is waarin dat alles scherper uitkomt dan in voorafgaande jaren, maar diezelfde tendens is in de Italiaanse economie reeds sedert tal van jaren merkbaar. In een steeds sneller tempo wordt Ita lië van een voornamelijk door landbou wers bewoond land, een staat waar nij verheid en dienstverlening het grootste deel der bevolking bezighouden. Zoals men weet heeft ditzelfde proces zich in West-Europa in het begin van onze eeuw voltrokken. Meer en meer worden geschoolde arbeiders en ambachtslieden, die een vak verstaan, tot een bevoor rechte klasse, beter betaald vaak dan de kleine ambtenaartjes in staatsdienst of het kantoorpersoneel. Voor de landen van noordwest-Europa die een tekort hebben aan geschoolde werkkrachten, heeft het weinig zin meer ze in Italië te gaan zoeken. Als het zo doorgaat, zal Italië over weinige jaren met hetzelfde tekort zitten. Er zijn nog altijd en daaraan heb ben de slechte scholen schuld onge schoolde arbeiders en dat zijn vrywel de enige die werkloos zyn en dus wel emigreren willen. Mode toonaangevend De Italiaanse uitvoer bedroeg per maand 180 miljard, de invoer 200 mil jard. Maar het is van belang te zien, wat Italië uitvoert en dan komt men tot de ontdekking, dat dit in de eerste plaats „inventieve geest" is. In de eerste zes maanden van het jaar werd bijv. voor 24 miljard lire aan mode-artikelen uitgevoerd (tegen 16 miljard een jaar geleden) en dat zijn dan artikelen van de allereerste rang, niet alleen wat de damesmode, maar vooral ook wat de herenmode betreft. Een klein aantal werkelijk geniale STADSNIEUWS Expeditie Sterrengebergte BIJEENKOMST .HET OUDE VIERDE" Gisteravond hield de reüniecommissie van „Het Oude Vierde" haar jaarlijkse bijeenkomst, ditmaal in hotel „Centraal". Nadat de voorzitter, de heer C. Aartzen, de avond geopend had en secretaris L. Favier met enkele woorden de grote reünie toelichtte, die in 1963 gehouden zal worden, was het woord aan de heer J. J. Staats. De heer Staats, die deelgenomen heeft aan de Nederlandse expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw- Guinea, vertelde aan de hand van kleu rendia's over het wonen en werken van de papoea's uit het centrale bergland. Van het begin tot het einde maakten de aanwezigen de tocht mee naar het Antaresgebergte, een schier ontoeganke lijk gebied. In de ruim zes maanden, dat de expeditie in de Sibil-vallei ver toefde heeft men veel kennis kunnen vergaren over de taal, zeden en gewoon ten van deze bevolking. De expeditie, die vele takken van wetenschap vertegen woordigde, mag, ondanks de vele tegen slagen die ze ontmoette, zeker geslaagd genoemd worden. Na afloop dankte de voorzitter de spreker voor deze leerzame avond. AANRIJDING RIJNSBURGERWEG Op de Rijnsburgerweg heeft zich gis teravond omstreeks kwart over zeven een aanrijding voorgedaan tussen twee per sonenauto's. Beide wagens reden in de richting Oegstgeest. De bestuurder van de voorste auto remde ter hoogte van de voetgang er soversteekplaats voor het Ac. Ziekenhuis af om een voetganger te laten passeren. De bestuurder v. de ach terste wagen bemerkte dit te laat. Hij reed tegen de achterzijde van de voor hem rijdende auto op met het gevolg, dat hij een hersenschudding kreeg, ter wijl zijn echtgenote haar rechterboven- arm brak. gebied gemaakt. En dan de vermaarde Italiaanse schoenen! In 1951 stuurde Italië 300.000 paar schoenen naar het buitenland, dit jaar zijn het er 32 mil joen! En ze gaan naar landen, waar men hoge eisen stelt: Duitsland, Verenigde Staten, Engeland, Zweden, Zwitserland België, in deze volgorde de grootste af nemers. De grote internationale mode shows in Italië (Turijn voor kleding, Vigevano voor schoenwerk) hebben een wereldnaam. Vijftig, neen vijf jaar geleden zou geen mens hebben durven dromen, dat Italië naar Amerika evenveel zou uit voeren als het uit de Verenigde Staten invoert! Thans is dat verwezenlijkt, in 1959. En wat meer zegt: voor de oorlog bestond de Italiaanse uitvoer voor 45 pet. uit levensmiddelen en voor 0.8 pet. uit machines. Tegenwoordig is 35 pet. van de Italiaanse uitvoer naar Amerika een uitvoer van waardevolle machines en de wijn, kaas en andere levensmidde len vormen slechts 14 pet. Wat de ame- rikanen vooral in Italië kopen zijn auto mobielen, schoenwerk, wollen sloffen, herenmode-artikelen, schrijf- en reken machines. Daarna komt pas de wijn. modeontwerpers heeft Italië in weinige Men ziet, ook dit land heeft zijn econo- jaren tot een der leidende landen op dit misch wonder. Reeds duizend sabotagedaden De Belgische vice-premier en minis ter van Binnenlandse Zaken, Lefebvre, heeft vandaag in de Kamer van volks vertegenwoordigers medegedeeld, dat sinds het begin van de stakingen in dit alles positief, daar het verschil tus-België 1037 sabotagedaden zijn gepleegd. Ons kort verhaal door Philip Whitaker De Grote Dirigent wrong zich in bochten en siste luid tussen de tanden. Met dirigeerstokje, armen en wenk brauwen gaf hij een volkomen over bodig teken aan de eerst fluit. Zacht, fluisterend als 't ware, zette de fluit de zangerige melodie in. „Nee, nee, nee!", brulde de Grote Dü-igent. Hy wist dat hij Groot was. Was hij niet reeds toegejuicht in de concertzalen van een twaalftal landen? Was hij niet door Hollywood uitgeno digd om te spelen in de film „Melodie der passie" de levensgeschiedenis van Bach? Hij wist dat hij Groot was, maar de tachtig repeterende mannen voor hem wisten, dat hij 't bij 't ver keerde einde had. De eerste fluit keek hem boos aan. Het was een kleme, dikke man met rode wangen en sneeuwwit haar. „Ik heb onder Richter gespeeld", zei hij protesterend. „Zoals ik 't speel, heeft Richter 't aangegeven". „Richter! Bah!", zei de Grote Di rigent. De eerste fluit bracht zijn reserves in stelling. „Ik heb ook onder Nikisch gespeeld", zei hij. „Nikisch zei dat ik 't precies zo speelde als Beethoven 't heeft ge wild". De dirigent ging op zijn tenen staan: hij was een toonbeeld van veront waardiging, en hij staarde naar de fluitist met de speciale blik, die hij nu al twintig jaar lang steeds weer voor de spiegel oefende en die hij speciaal reserveerde voor rebellerende orkestleden. „U speelt het op mijn manier", zei hij. „Niet op Richter's manier of vol gens Nikisch' interpretatie van Beet hoven, maar volgens mijn opvattin gen". Er heerste stilte. De man voor op het podium voelde aan, dat de tientallen blikken, die op hem gericht waren, niet het respect in hielden, dat een Groot Dirigent toe komt. Achtenzeventig paar ogen staar den hem aan met uitdrukkingen, die varieerden van geamuseerde min achting tot milde verontwaardiging. De ogen van de eerste fluitist brandden van woede, terwijl musicus nummer tachtig, de slagwerker, zich nergens iets van aantrok. Hij had veertig ma ten rust en was druk bezig met een kruiswoordraadsel De dirigent gooide het toen over een andere boeg. Hy richtte zich tot het meest deemoedig uitziende orkestlid, de tweede violist. „U daar! U speelde drie verkeerde noten! Drie!" Niet dat hij één viool kon onder scheiden tussen al die strijkers, maar het trucje werkte bij repetities wel eens. Dit keer echter niet. De Grote Dirigent ging tenslotte met de repetitie verder. De eerste fluit ging met de bus naar huis. Op de schoorsteenmantel van zyn kleine zitkamer stond een portret van Richter. Daarnaast prijkte een ver geeld kiekje van de eerste fluit zélf, veertig jaar geleden genomen. Hij had op die foto 't strakke uniform van een lid van een militair-orkest aan. Daarnaast stonden de gips bustes van Haydn en Wagner, die door de klein kinderen van de eerste fluitist Japie en Kees werden genoemd. De weemoedige herinneringen, die bij hem opwelden, kalmeerden hem ditmaal niet. Noch deed dit het pul letje bier bij de lunch, noch de toost bij de thee, die zijn oude huishoudster binnen bracht. De gehele middag zoi*.hy op wraak. Toen het tijd was om op te stappen, had hij een besluit genomen. Hij zou vanavond bij het concert de Grote Dirigent niet volgen en spelen, zoals Beethoven het zélf had gewild. Hij zou een gebaar maken voor de muziek! Voor het geval de Grote Dirigent in woede zou uitbarsten als hij zich ver slagen zou weten hij had de repu tatie dat hij furieus kon uitvallen stak de eerste fluit een scherp pad vindersmes bij zich om zich te kunnen verdedigen. De symfonie zette in. Hét moment kwam. De eerste fluit zette in zoals Beethoven het had gewild, maar twee keer zo luid als de partituur aangaf, daar hij genoeg adem had verzameld om zelfs een stoomfluit te laten wer ken. De tweede fluit sloeg zijn handen voor de mond om een kreet van ge noegdoening te kunnen onderdrukken. Gedurende enkele maten golfde er een zenuwachtige stemming door het or kest, alsof een trein op 't punt stond te ontsporen. De eerste fluit legde zijn instrument neer en greep het mes om zyn leven te kunnen verdedigen. En de Grote Dirigent? Die zwaaide rustig verder met zijn armen. Hij keek in de partituur. Hij had het niet op gemerkt. (Van onze Groningse correspondent) In verband met de overgang van Karei Prior naar de televisie, en de daardoor ontstane vacature van hoofd der afdeling gevarieerde programma's bij de A.V.R.O., heeft de directeur van genoemde omroepvereniging, de heer D. Repko, een oriënterende bespreking ge voerd met de pianist-componist-arran geur Henk van Dijk. Tot welke resultaten deze besprekin gen zal leiden is nog niet bekend, maar wel staat vast dat tijdens het huidige seizoen Flip van der Schalie en Henk de Wolf de werkzaamheden van de heer Prior zullen waarnemen. Aan de hand van de hiermede te vergaren ervaring, hoopt men te zijner tyd een defini tieve beslissing te nemen over de aan stelling van een nieuw hoofd van deze afdeling. Zo men ertoe overgaat weer tot een éénhoofdige leiding te komen, hetgeen nog zeer dubieus is. Henk van Dyk, die de laatste jaren de vaste begeleider van cabaretier Wim Sonneveld was en die in talrijke VA..R.A. radio-programma's een leidende rol ver vulde, begon zijn muzikale carrière bij de „Thrianta's" te Groningen, waar hij aan de Rijksuniversiteit rechten stu deerde. Voorts vernemen wij, dat zaterdag a.s. in Utrecht de eerste besprekingen zullen worden gehouden tussen de door de A.V.R.O. ingestelde commissie van onderzoek en de door het comité van A.V.R.O.-vrienden in het leven geroe pen gesprekscommissie, waarvan dr. W. L. Groeneveld Meyer, jhr. mr. W. W. Feith, mr. S. Willinge Gratama en dr. mr. A. A. M. Enserinck deel uitma ken. Zoals bekend zullen deze twee com missies, die niet eerder konden bijeen komen in verband met een oogoperatie, welke de voorzitter van de commissie van onderzoek, mr. De Jager, onlangs heeft moeten ondergaan, trachten op heldering te brengen in het A.VR.O.- conflict. Oprichting Scheepvaart Mij. „Trans-Oceaan" Vandaag is de oprichtingsactie gepas seerd van de N.V. Scheepvaart Maat schappij „Trans-Oceaan" in Den Haag. Deze maatschappij zal de exploitatie voorzetten van de passagiersschepen „Groote Beer", „Waterman" en „Zuider kruis", welke schepen de maatschappij van de staat in huurkoop heeft gekregen. De schepen zijn in eerste instantie be stemd voor het vervoer van emigranten, repatriërenden (o.w. spijtoptanten) en studenten. Ook zullen dezelfde Neder landse passagiersrederijen, als tot dus verre. de schepen in beheer houden. De exploitatie wordt geconcentreerd in één hand, en wel bij „Trans-Oceaan", die in dit opzicht als opvolgster van het di rectoraat-generaal van scheepvaart kan worden beschouwd. Tot directeur van de N.V. Scheep vaart Maatschappij „Trans-Oceaan" is benoemd de heer H. Otto, voorheen hoofd van de afdeling exploitatie van het directoraat-generaal van scheep vaart. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Januari Vette varkens- markt. Aanvoer 113 varkens. Noteringen per kg levend gewicht. Zware varkens geen; lichte varkens 1.841.88; slagers- varkens 1.891.92; zeugen 1.601.68. Handel willig. LEIDEN, 10 Januari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: Andijvie 7095; kroten, gekookt 15—25; boerenkool 2432; rodekool 712; groe- nekool 19; prei 1627; spinazie 6168; stoofsla 3045; spruiten A en B 3757; uien 612; waspeen 3135; winterpeen 6—8; witlof 70—119. Per 100 st.: Knol selderij 1230 ;sla A en B 14.4020.20; selderij 27. AALSMEER, 9 Januari C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloemen per stuk: Gerbera 3558; Bouvardia 25—49; Euphorbia 90—135; Calla 75110; For sythia 65105; Primus Triloba 70126; Amaryllis per kelk 4065; Seringen per stuk: Stepman 4 kop 75145; 2 kop 50 77; Legray 4 kop 5075; 2 kop 3045; per bos: Fresia 200295; Cyclamen 100 155; Iris 200—285. Anjers per stuk: 30— 49; roze 3042; wit 20—35; Archld. Beauty 3051. Rozen: Better Times 40 62; Parel van Aalsmeer 7090; Geh. Duisberg 100135; Towny Gold 90125; Baccarat 95120; Pink Sensation 5086. BODEGRAVEN. 10 Januari Kaas markt. Aanvoer 22 partijen. Noteringen: le kwal. 2.17—2.22; 2e kwal. 2.062.16; extra kwal. 2.35. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 Januari Groenteveiling: Waspeen (per kist) Al 8.80—7.50; A2 3.20—7.30; BI 5.40— 6.60; B2 1.40—2.60; Cl 2.20; C2 1.10— 1.40; breekpeen (per kist) 1.401.50; gelekool 713; groenekool 823; rode kool 712; boerenkool 2127; spruiten 1647; uien (per kist) 1.403.70; sel derij (per 100 bos) 19; knolselderij (per 100 stuks) f.5.—. Aanvoer waspeen 50.000 kg. waarvan 33.000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM, 10 jan. - Veemarkt - Aanvoer in totaal 2603. Weektotaal 4683. Vette koeien en ossen 310; gebruiksvee 650; vette kalveren 320; graskalveren 176; nuchtere kalveren 677; varkens 16; biggen 26; paarden 61; veulens 7; scha pen of lammeren 251; weide/zuigelam- meren 8; bokken of geiten 37. Prijs in cents per kg.: vette koeien le kw. 290—320, 2e kw. 265—290, 3e kw. 245 —265; vette kalveren 280—300, 260—280, 240260; slachtpaarden 245, 220, 200; Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kw. 420, 2e kw. 320, 3e kw. 220; nuch tere kalveren 72, 68, 50; exportvarkens 105, 85, 65; biggen 55, 45, 40; schapen 140, 100, 85; lammeren 120, 90, 80; kalf- koeien 1270, 1100, 900; vare koeien 820, 700, 600; vaarzen 900, 700, 600; pinken 550, 450, 400. RIJNSBURG. 9 Januari Groentevei ling per 100 kg: Waspeen 13.5040 00; uien 514; rodekool 613.20: gelekool 6.70—7.80; boerenkool 21—29; prei 14-22. RIJNSBURG. 9 Januari Bloemen veiling Flora: Tulpen: V. d. Eerde 165 175; Lustige Witwe 160—165; Copland 140160; Preludium 130140; Vlctorlne Man 155160; Pan 150155; Golden Harvest 150—155; White Sail 190—200; Hillegarda 135140; Olaf 160—165; Kre- lage 130140 per bos; Elorlador (bol) 1500 per 100; Narcissen: Helios 100105; Californlë 105—110; Carlton 115125; Fortuna 1.25 per bos; Hyacinten I Pink Pearl 3034; Anne Marie 3033; Ostara 28—33; Bismarck 27—32; Delfts Blauw 2530 per stuk. Am. Anjers: Majestic 30 39; roze 2832; Arthur 3034 per 100. (Van onze Haagse correspondent) De eerste- en tweede prijswinnaars van de laatste sporttoto kunnen rekenen op een stevige prijs. Tot vanmiddag (dinsdag) 12 uur waren er bij de KNVB twee meldingen van 14 en 6 van 13 pun ten geregistreerd. De eerste en tweede prijs zijn even groot: f. 116.890. meest gelezen courant van Leiden en Omstreken. BEURSOVERZICHT Kon. Olie favoriet Amsterdam, 10 Januari. Aandelen Kon. Olie waren vanmiddag favoriet. Na een opening op f. 131 steeg de prijs tot f. 131,50 al6 gevolg van bui tenlandse vraag. Deze bleef iets bene den de pariteit New York. Het aandeel boekte een koerswinst van f. 3,40 of cir ca 17 punten, vergeleken met de slot- koers van gisteren. Ook de overige in ternationale waarden vertoonden hoge re koersen. Wall Street sloot gisteren aan de vaste kant. Nu uit alles blijkt dat de winstcijfers van de Amerikaanse oliemaatschappijen over 1960 zullen meevallen, liggen de aandelen van deze groep in New York gevraagd. Het Ne derlandse aandeel Kon. Olie noteerde in Wall Street een dollar hoger. Dit had tot gevolg dat er vandaag in Amster dam wederom belangstelling voor deze aandelen aanwezig was. De arbitrage kocht voor Amerikaanse rekening terwijl het publiek aandelen Philips ruilde in die van Kon. Olie. De laatste maanden bleven hierdoor aandelen Kon. Olie in koersstijging bij de overige internatio nals ver ten achter. De grote verkopers in dit fonds van de laatste tijd hebben zich de voorgaande beursdagen niet meer in de markt laten zien. Dit was voor de speculatie het teken om tot aankopen over te gaan. Ook aandelen Aku vroegen de aandacht. Deze stukken noteerden op 496 ruim 8 punten boven maandag. Er was in deze hoek ruime handel. Phi lips verging het minder goed. Het fonds herstelde zich weliswaar van 1161 tot 1166%, maar bleef op deze prijs onveranderd bij het voorgaande slot. Unilevers kwamen als gevolg van Ame rikaanse vraag iets boven de acht maal parikoers na een opening op 795 en een vorige slotkoers van 788%. Hoogovens verbeterde 6 punten op 790%. Na aanvankelijk iets boven de vorige slotkoersen te zijn geopend liepen de scheepvaartwaarden gedurende de ver dere beursduur terug als gevolg van de Iets lagere vraohtenmarktVan de lei dende cultures opende Amsterdam Rub ber onveranderd op 116%, doch steeg daarna tot 118%. Staatsfondsen door el kaar hoger. Aandelen Borsumij. en die van Geo Wehry werden op circa 51 geadvi seerd. tegen een voorgaande notering van resp. 53% en 51Aandelen Nijver- dal-Ten Cate kregen een adviesprijs op 403, tegen gisteren 410 bieden en een laatst gedane notering op 403. Span jaard werd geadviseerd op 159 tegen maandag 165 bieden en een laatst ge dane notering op 142%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10 Januari. Londen 10.58%—10.59: New York 3.77 —3.77%; Montreal 3.78%3.79; Parijs 76.94%76.99% Brussel 7.57%7.58: Frankfort 90.3990.44; Stockholm 72.92 —72.97; Zürich 87.57—87.62; Milaan 60.75%—60.80%; Kopenhagen 54.70%— 54.75%; Oslo 52.981—52.86; Wenen 14.49% —14.50%; Lissabon 13.18%—13.19%, Dinsdag 10 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 101ft 101% 101ft 101ft 101ft 101ft Ned. '60 n 4% 101ft 101ft 100% 100ft 95 ft 95ft Grootboek obl. 3% 81% B Ned '47 3% (3) 94ft 9418 97% 97% Ned. '53 (3%) 94% 94% 94ft 94% 90% 90% Ned. bel. cert. 3% 91 89% 90% 90% 9018 90% Ned. '55 I 3% 90% Ned. '55-11 3% 92% 92% Ned. *37 3 91% 91% Ned. grtbk obl. '46-3 92% 92% Ned. doU. In. '47 3 89% 89 Ned. Inv. cert. 3 99 ft 99% 99% 99% Indië ^7 3 98ft 94 ft 94% Ned won b.l *57 6 109% 109% Ned. won.bJ. '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank Nat. Handelsbank Ned. HandelmJj Amst. Rubber H.VA Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Deli Mij .en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. NH Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f.20.—) 'Hf>m (50 f 20. Holl Amer. lijn Java China Paket KLM Kon Ned. Stmv. Mij Kon. Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kot Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 96% idem '48 (3%) 96% 96% R'dam '52-1 (4%) 99% id. ld "37 I-U (3%) 95% Z.-Holland '56 (4%) 99% 99% 30% 30GB 233% 235 316% 316GB 116% 118% 133 130% 540 535 487ft 497% 343GB 356GB 754% 780GB 175.— 177.— 336GB 340GB 784% 793% 450GB 457GB 655GB 665GB 1165% 1167% 328 328% 788% 801 213GB 216GB 423% 423% 598% 608% 128.10 131.— 128.20 131.30 154% 153% 160 159% 99 100 207GB 206% 145 146 177% 179% 157% 156% 320 320 168% 170 158% 158% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N.G. "58 (5%) 105 105 id. N.WH. 7)2 (4%) 99ft 9918 BVG rspbr f.500 173 BVG rspbr. *52 131% 131% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95% 90% Premieleningen A'dam '53 8 83% A'dam '51 I 2% 83% 83% A'da m'56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2% 8911 90 A'dam '56 m 2% 89% 90 Eindhoven *54 2% 81% 81% Enschede *54 2% 81 81% Den Haag '52 I 2% 90% Idem H 2% 90% R'dam '52 I 2% 92% Idem n 2% 94 93% Idem '57 2%102 102 B Utrecht '52 2% 95 L 95 Z.-Holl 1957 2% 96% 9618 Zuid-Holland *59 2% 1011* 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 238.50 240 Amst. Bank 393 394 HJB.U. eert 218% 217% Rott. Bank 336% 336 Twentsche Bank 319 322 Industrie Ondernemingen Albert Heyn405 406 Borsumij. 53% 50 Electrolasmij330 Kon. Ned. Grofsm. 186 184 Holl. Constructie 506 500 Ing. bur. v. Bouwnyv 323 B Internatlo 154 155 Int. Kunststoff. Ind. 65 63% v. Kempen en Begeer 122 120 Leidse Wolspinnerij 530 529 Rott. Droogdok Mij 495% 500 Sikkens Groep 820 825 Ver. Touwfabrleken 320L 320 Walvisvaart 110 no Wernlnk'8 Betonmy 170 170 Van Wijk en Heringa 129%i 131 Zaalberg 116 118 B Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) S% Amerik fondsen Canadian Pacific R 22 2218 Intern Nlcke) 5814 59% Anaconda 48% 48% m Steel.... 43H 44% Cities Service 49% 50 Genera) Motors 41% 41% Kennecott79% 80 Republic Steel 67%e.d. 60 Shell OiJ 74% 74% Union Pacific 28% 29 Un. States Steel 78% 80

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11