Voor één Gulden „CORNELIA B 2" veilig binnen dankzij de moed en koppigheid kapitein Drink Met een enkel woord Nauwelijks onder indruk PICTOGRAM Agenda ZATERDAG 7 JANUARI 1961 OGENSCHIJNLIJK is het vraag- stuk-Laos, dat nu al weer enige weken de aandacht heeft getrok ken. er een van de tweede rang, temeer omdat het nieuws de laatste dagen wat schaarser is geworden. Zo eenvoudig is het echter niet, want niet vergeten mag worden, dat alle grote mogendheden er hevig in geïnteresseerd zijn: Amerika, de Sovjet-Unie, Rood - China, Engeland, Frankrijk en nog meer landen, vooral in de naaste omgeving. Op zichzelf is dit een merkwaardig feit, want Laos is qua inwonertal (ongeveer twee miljoen) noch economisch van veel betekenis. Het land bestaat grotendeels uit oerwoud, de rijstlanden in de valleien zijn slechts van geringe omvang en de industrialisering is nog niet eens begonnen, op een ar melijke d'iizend ton tinerts per jaar na. Ook de handel mag geen naam hebben, want wat is er eigenlijk te verhande len? Wat koffie, huiden en timmerhout, maar daar houdt het dan wel mee op. Toch zijn de gevechten in de „vlakte van de Kruiken" wereldnieuws, al is die vlakte op het eerste gezicht niet anders dan een onafzienbaar alang-alangveld. Maarin die vlakte liggen ook vitale vliegvelden en de Amerikanen hebben nadrukkelijk vastgesteld (met toestel en tijdstip erbij), dat de Russen een groot aantal bevoorradingsvluchten voor de communistische rebellen hebben uitge voerd, waardoor het begrijpelijk is ge worden, dat die in de laatste tijd belang rijke successen konden boeken. AL liggen er dan vliegvelden in het olifantsgras, is dat dan voor de „big shots" reden om ruzie te gaan maken over een door oerwoud overwoe kerd en dun bevolkt land? Wie evenwel de kaart bekijkt, komt al spoedig tot ander inzicht: Laos is een staat, die grenzen van ongeveer duizend kilometer lengte met de aangrenzende communis tische landen heeft en dus zonder al te veel moeite opgeslokt zou kunnen wor den. Wie dan ook nog op de vorm van Laos let, ziet, dat het op een dolk lijkt. De mogelijkheid van een rode dolk tegen het Westersgezinde Siam en het dito Zuid-Vietnam alsmede tegen het neutrale Cambodja is dus aller minst uitgesloten. Ziehier de reden waarom de grote mogendheden met Ar gusogen de ontwikkeling in dit schijn baar onbetekenend gebied in de gaten houden! Amerika is zelfs zover gegaan, dat het kortgeleden niet eens geprotes teerd heeft toen een Amerikaans vlieg tuig beschoten werd boven de plaats, waar een Russisch toestel wapens af wierp. Of de kogels van de Rus af komstig waren dan wel van een mitrail leur, die in het oerwoud was opgesteld, kon niet vastgesteld worden. Maar niet alleen daarom liet Washington geen pro test horen tegen de beschieting van een Amerikaanse verkenner. Dat was veel meer om de toch al explosieve toestand niet te verscherpen en de toekomstige president Kennedy niet met een tweede Korea op te schepen NU zou het niet objectief zyn de si tuatie in Laos alleen van Wester se zijde te bekijken. Want zomin als Amerika en een ZOAVO-land als Siam erg gebrand zijn op een rode dolk in Achter-Indië, evenmin gevoelen bijv. een communistische staat als Noord- Vietnam en Rood-China's leider Mao Tse-toeng zich gelukkig als Laos een ba sis voor het „Westerse imperialisme" zou worden. Niet ten onrechte schreef het gezaghebbende Franse blad „Le Monde" dezer dagen in een hoofdartikel, dat Washington nooit een communis tisch bewind in Panama zou dulden, dat daar gesteund zou worden door troepen uit Cuba en bewapend door de Sovjet- Unie. De gevolgtrekking ligt voor de hand: als beide partyen zóveel gevaar duchten van een Laos, dat door de te genstander beheerst zou worden, dan kan men niet beter doen dan het neu traliseren. Welnu, deze logische conclu sie werd dan ook zeven jaar geleden vastgelegd 'n de besluiten van de con ferentie in Genève. Men herinnert zich, dat Frankrijk bij dat overleg in 1954 af stand deed van zyn bezittingen op het Indochinese schiereiland: Vietnam werd verdeeld in communistisch Noord-Viet- nam en Westersgezind Zuid-Vietnam (naar het voorbeeld van Korea) en de koninkrijken Laos en Cambodja werden neutraal verklaard, hetgeen betekende, dat zy werden uitgesloten van deelne ming aan militaire verdragen en dat het vestigen van bases door buitenlandse mogendheden werd verboden. DAT was dus prachtig geregeld, zal men zeggen. Bovendien werd er een soort „waakhond-commissie" ingesteld, bestaande uit Canada, Polen en India, om toezicht op de neutraliteit te houden. Helaas, de theorie was mooi, de praktijk liet wat anders zien. Binnen een jaar na „Genève" braken er ernstige gevechten uit tussen het leger van de regering en rode troepen in het noorden. Laatstgenoemde hadden nl. in 1954 de noordelijke provincies in hun macht, maar er werd overeengekomen dat zij zich uit die streken moesten terugtrek ken. Wel werd him een stem in de cen trale regering gegeven. Van dat com promis nu is weinig terechtgekomen. De noordelijke communisten (de Pathet Lao> hebben, daarbij gesteund door rode nabuurlanden, geen gelegenheid voorbij laten gaan om hun macht te bevestigen en zelfs uit te breiden. En de waakhond commissie kon er weinig aan doen: de Canadese afgevaardigde steunde de re gering, de Pool stelde zich achter de Pathet Lao en de Indiase afgevaardigde gaf weliswaar toe, dat de beschuldigin gen tegen de roden juist waren, maar was zó „neutraal", dat hij geen veroor deling uitsprakHet gevolg was, dat de commissie in juli 1958 haar werk zaamheden staakte en de regering van Laos in februari 1959 het akkoord van Genève opzegdeSindsdien is het met de zozeer gewenste neutraliteit van het „dolk-land" steeds verder bergafwaarts gegaan. DE ontwikkeling van de laatste tijd is bekend. Een coalitieregering onder Prins Soevanna Phoema deed een poging om de neutraliteit zoveel moge lijk te bewaren. Maar de Amerikanen, die als reactie op de rode infiltratie hun militaire en economische steun in de loop van de jaren tot 300 miljoen dollar hadden laten ophopen, hadden weinig vertrouwen in die middenfiguur Soevan na Phoema. Hoe zwak de positie van de vrije wereld was geworden, bleek uit de verovering door ce links-georiënteerde kapitein Kong Lae van de hoofdstad Vientiane, waarop de premier het land ontvluchtte en zich in Cambodja vestig de. waar hij zich als neutralist wel thuis zal gevoelen. De anti-communisten lie ten Kong Lae niet lang aan de macht. Er volgde een nieuwe omwenteling, dit maal van de rechtse Prins Boen Oem, gesteund door de legercommandant Phoemi Nosavan. En zo zitten de anti communisten thans in de steden, de communisten in het oerwoud en op de vlakte der Kruiken, waar zij op grote schaal door Russische vliegtuigen be voorraad wordenEen uiterst gevaar lijke toestand, waarbij de relletjes in België en zelfs De Gaulle's zoeken naar een oplossing in Algerije sterk verble ken, al heeft de gemiddelde couranten lezer de neiging om te zeggen, dat Laos De onverzettelijkheid en moed van kapitein J. W. Ludwig uit Ede hebben zelfs de redders en deskun digen op de waldie via de nood- golf van Scheveningen-Radio het angstige avontuur van de kustvaar der ..Cornelia B2" meebeleefden, geimponeerd. Het was een heroisch gevecht, dat de gezagvoerder' van de Cornelia B2" tien mijl buiten de kust in de zwiepende storm streed om het behoud van zijn schip. Een schip dat met een slagzijde van 40 45 graden (de golven beukten op het dek), een op halve kracht werkende motor en een onderbezette bemanning een prooi van het tomeloze water leek te worden. De situatie was op enkele momenten nauwelijks meer houdbaar, maar kapitein Ludwig verdedigde zijn zeemanseer met een ongekende koppig heid en bekwaamheid. Even in de put Eenmaal slechts leek ook hij niet meer in de zeewaardigheid van het schip te geloven. Dat was het moment waarop hij de Scheveningse reddingsboot Do- rus Rijkers" verzocht toch maar in de buurt te blijven. „Want als het straks mis gaat, springen we over boord Daarna werd zijn stem weer kalm en kwamen de boodschappen voor de red ders weer zonder merkbare aarzeling door de ether. Hij had tenslotte het ge luk dat de wind in kracht afnam en de regensluiers wegtrokken. Ook tegen sleepboot Kapitein Ludwig en zijn drie assisten ten „vochten" overigens, aldus hun ver klaringen niet alleen tegen de woeden de elementen, maar ook en vooral tegen de steeds dringender wordende aanbiedingen van de ter assistentie uit gevaren „Humber" van L Smit en Co's internationale sleepdienst. Voortdurend zat de „Humber" met raadgevingen in de ether, met waarschuwingen voor slecht tij, duisternis en nieuwe depres sies. De trossen lagen klaar. Maar steeds weer reageerde de „Cornelia B 2" laco niek met de mededeling, dat men het nog „even" wilde aanzien. Dat duurde tot de schepen vlak voor de pieren van Hoek van Holland lagen. Toen was het ook op de „Humber" duidelijk, dat de premie was verspeeld de stem was ongeduldig geworden. En mat. Om kwart over zeven tenslotte draai de de .Cornelia B 2" moeizaam de nieu we Europoorthaven binnen, met in het kielzog de „Humber" en de nog steeds attente reddingsboot „President Jan Leis". BINNENLAND De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, zal vrijdag morgen 20 januari om 11 uur de officiële opening verrichten van de 65ste interna tionale tentoonstelling van de Koninklij ke Nederlandse Vereniging „Avicultura", die 20, 21 en 22 Januari in de Haagse Houtrusthallen wordt gehouden. Morgen stapt te Schiphol een aan tal passagiers van bijzonder muzikaal ge halte in de speciaal gecharterde KLM Douglas DC-8, die onder vluchtnummer KL 286 te 15.15 uur naar New York zal vertrekken Dit, uit 110 personen be staand gezelschap, is niets minder dan het befaamde Warschau Symphonie Or kest, dat in de komende week een aan tal gastconcerten zal geven in New York en Boston. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort is gisteravond overleden de 43-Jarlge heer M Pattipellohy uit het Ambonezen-woonoord „De Biezen" in Barneveld. Het slachtoffer werd gister middag zwaar gewond bij het oversteken van de Stationsweg in Barneveld. Het slachtoffer, dat op een bromfiets reed, werd aangereden door een personenauto. zo ver weg ligt. Ver weg, jawel, maar met de grote mogendheden als recht streekse deelnemers en in elk geval sterk-geïnteresseerde belangstellenden AMERIKA heeft zich, zoals gezegd, niet onbetuigd gelaten. Bovendien heeft het de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (de ZOAVO, zusje van de NAVO) gealarmeerd en eei deel van de Zevende Vloot naar de omgeving van Laos gezonden. In Londen en Pa- rys vindt men dat wel heel erg overdre ven. In de eerste plaats heeft men daar weinig sympathie voor Prins Boen Oem en zijn aanhang, die er alleen maar op uit is de oude feodale toestand te be stendigen en elke vernieuwing, zoals ver deling van het grootgrondbezit en krachtige ontwikkeling van de laag-ont- wikkelde bevolking, tegenwerkt. Ook aan het gerucht, dat Noord-Vietnam tot een invasie van Laos zou zijn overgegaan, hechten Britten en Fransen weinig ge loof. Zy staan niet ver af van de opinie in Moskou en Peking, dat dit verhaal alleen maar bedoeld is om de Amerika nen een voorwendsel te geven hun steun aan Boen Oem te vergroten. Washington van zijn kant wil weinig weten van een regering op brede basis (dus mèt een vertegenwoordiger van de Pathet Lao), omdat dan de weg komt open te liggen voor versterking van de rode ïnvloeci. En van wederinstelling van de „waakhond commissie" verwacht het evenmin veel, omdat die in het verleden eerder de communistische doeleinden heeft ge diend dan het herstel van de wezenlijke neutraliteit des lands. ZO moet de toestand in Laos dus zo wel pijnlijk als hachelijk genoemd worden. Het is begrijpelijk, dat ijonden en Parijs pogen te remmen: de Britten denken aan de veiligheid van hun vrienden in Z.O. Azië, die een moei lijk evenwichtsspel met het dreigende Rood-China opvoeren en de Fransen hebben in Laos economische vestigingen en technische instructeurs, die niet slechts voor henzelf, maar zeker ook voor de toekomst van Laos van veel be lang zyn. De Amerikanen hebben zeker gelijk als zij pogen de rode vloed te ke ren, maar hun methoden zijn niet erg gelukkig: Boen Oem en zijn aanhang vertegenwoordigen nu juist ae groep, die voor een moderne ontwikkeling van Laos bijzonder weinig perspectief biedt. Wie op dit punt (de vaak ongelukkige aan pak van de Amerikanen bij het zoeken naar medewerkers in Aziatische landen) een interessant boek wil lezen, neme Le- derer en Burdick's pocket „The ugly American" ter hand! Het gaat er nu maar om, wat Kroesjtsjef van plan is. Hij heeft gezegd, dat hy goede betrek kingen met de regering-Kennedy wenst, maar op deze manièr komt hy niet ver De echte pessimisten in Washington zeggen, dat het allemaal de schuld van Peking is: de rode Chinezen willen ru zie om Laos om daarmee Kroesjtsjefs glazen in te gooien en de verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West by voorbaat te torpederen. Hoe dan ook, zeker is. dat veel zal afhangen van de militaire gebeurtenissen van de komen de dagen l Op een bijeenkomst van de raad van gouverneurs van de Europese Culturele Stichting Fondatlon Europeënne de la Culture) onder voorzitterschap van Prins Bernhard ten palelze Soestdijk, waar ver tegenwoordigers aanwezig waren van de 18 bij de stichting aangesloten landen, is een aantal besluiten betreffende re organisatie van deze instelling bekrach tigd. De Maastrichtse politie heeft giste ren een 19-Jarige fabrieksarbeider aan gehouden. die zich gedurende byna een maand in Maastricht op diverse adressen heeft weten schuil te houden, maar ten slotte toch door de voortdurend speu rende recherche Werd ontdekt. HIJ was de vijfde en laatste man van een bende Jongelui, die in november en december een aantal brutale diefstallen van auto's en brandkastroverijen heben gepleegd. In de Parallelstraat in Overschie te Rotterdam is gistermorgen de 89-Jarige A. J. Loymans, die in de straat woonde, door een achteruit rijdende vrachtauto overreden en op slag gedood. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Schiedam het schetsplan aangeno men voor het nieuwe stadhuis, dat al daar gebouwd zal worden als kernpunt van de nieuwe binnenstad, die in aanleg is. De kosten daarvan zullen met de in richting ongeveer f. 14.000.000 bedragen. Architecten zijn ir. E. Kraayvanger en H. M. Kraayvanger. BUITENLAND De een Jaar geleden door een Ham- burgse stichting ingestelde Joost van den Vondel-prys ter onderscheiding van su perieure culturele prestaties in het ge zamenlljke Vlaamse. Nederlandse en Ne derdultse taalgebied wordt voor de eer ste maal op 8 februari a.s. door de rec tor van de Universiteit te Minister aan de prijswinnaars overgedragen. De prijs van 10.000 marken werd toegekend aan de Nederlandse schrijver Anton Coolen en de Vlaamse cultuur-filosoof prof. dr. Max Lamberty. Een federale rechter in Macon, in de Amerikaanse staat Georgia, heeft de universiteit van Georgia gelast twee ne ger-Jeerlingen tot de colleges toe te laten De betrokken leerlingen, een Jongen en een meisje, hadden reeds in juli 1959 om toelating op de universiteit verzocht. De Nieuwzeelander Godfrey Bowen heeft een nieuw wereldrecord voor scha penscheren gevestigd, nl. 463 in negen uur tijd. Het vorig record, ook van Bo wen. was 456 schapen. Soms schoor hij èèn schaap per minuut. Prins Rainier van Monaco heeft gis teren de twaalf leden van de nieuwe Na tionale Vergadering van Monaco be noemd. Het vorige parlement werd in januari 1959 door de Prins ontbonden, nadat het had getracht hem te dwingen aan de volksvertegenwoordiging meer macht te geven. Volgens Jean-Paul Fournier, hoofd van een missie van de Internationale or ganisatie voor burgerluchtvaart in Kon go, is tweederde van de aanvankelijk 150 goede vliegvelden en 200 banen voor noodlandingen thans onbruikbaar of on gebruikt. Het vliegveldstelsel in Kongo was het beste in Afrika. De premier van Katanga, Moise Tsjombe en zijn minister van Buiten landse Zaken Kimba komen dinsdag avond voor een bezoek aan Canada in Montreal aan. Zij zijn de gast van een speciaal ontvangstcomité, de universiteit van Montreal en het genootschap voor Franse cultuur .Zij vertrekken donderdag naar Washington, waar zij voor het „World Free Forum" zullen spreken. Koning Olaf van Noorwegen heeft als huwelijksgeschenk voor zijn dochter Astrid, die donderdag in het huwelijk treedt met Johan Martin Ferner, een wo ning in Oslo gekocht. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger is in de nacht van don derdag op vrijdag bij een treffen tussen een Israëlische patrouille en enige infil tranten in opper-Galllea en een infil- gedood en een ander gewond. De 21-Jarige mevr. Montet uit Sa- voje heeft gisteren het leven geschonken aan haar achtste kind. Zij huwde in 1954 - met dispensatie van het Franse staats hoofd toen zij veertien en een half Jaar was. Sindsdien heeft zij acht kin deren. onder wie een tweeling, gekregen. Twee kinderen zijn overleden. Hilger van Scherpenberg, die ruim drie Jaar staatssecretaris bij het minis terie van Buitenlandse Zaken in Bonn is geweest, zal deze functie per 1 mei a.s. neerleggen om We6tduits ambassadeur bli het Vatlcaan te worden. De 62-Jarlge Van Scherpenberg. een protestant, wordt .pvolger van Rudolf von Strachwitz. een rooms-kathollek die vier Jaar lang de Bondsrepubliek bij het Vatlcaan heeft vertegenwoordigd. (Van een onzer redacteuren) Het was gistermiddag een drukte van jewelste in de ziekenbarak van het Marinevliegkamp Valkenburg. De acht opvarenden, die door twee helikopters van de Marine Lucht- I vaart Dienst van de in nood ver kerende „Cornelia B2" waren ge haald trokken er zich weinig van i aan en lieten zich gestoken in ma- i, rinepyjama's de in allerijl aange- voerde croquetten en koffie goed smaken. Ze schenen het best naar hun zin te hebben. De ramp had kenne lijk niet veel indruk op hen ge- 1 maakt. Dat sommigen toch wel een 1 beetje in de piepzak hadden gezeten 1 bleek uit het commentaar van de 20-jarige tweede machinist P. E. i v. d. Brink uit Dlemen. „De derde zat 'm wel een beetje te knijpen en toen hebben we maar liedjes gezongen tot de vliegtuigen kwamen". Hij vond, dat de redding niet lang op zich had laten wach ten, had het niet leuk gevonden, dat de ene reddingsloep stuk was geslagen en de andere niet gebruikt i kon worden en was blij, dat hij in i de ziekenbarak wat kon uitblazen en een sigaretje kon roken. Voor zeven van de acht was het de eerste scheepsramp, die zij mee maakten. Een van hen, de 17-jarige 1 matroos T. H. J. v. d. Braak uit 1 Den Haag had in 1958 met de SCH i 87 ondervonden wat het betekent i als je schip in moeilijkheden ge- i raakt. De 30-jarige Spanjaard Jesus Sande Bastinerra vertelde, dat hy het roer aan de tweede stuurman had overgegeven om de jongens te waarschuwen, dat het mis was. Hoewel ze raar stonden te kijken, nadat ze naar boven geroepen wa- r ren, ontstond er geen paniek. Kapi- i tein Ludwig had al S.O.S.-seinen uitgezonden en na korte tijd zag men vliegtuigen verschijnen „Trou wens we konden de kust nog zien", zei een van hen. Alles was volgens hem aan boord ordelijk verlopen. Iedereen was het erover eens, dat de moeilijkheden aan de aard van de lading te wij ten waren. Dat zand is het gemeenste spul, dat je maar kunt hebben, meende de tweede machinist. :3utssoido BH 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezenl Idee; F- J- v. d. Meijden ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst 8 uur nam. Clubhuls Oosterkwartier (Borneostr.) Postdulvententoonstelllng „de Rijnklle- vers". 7-9 uur nam. Restaurant v. d. Heijden: Nieuwjaars visite Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Het meisje van het schil derij". 8 uur nam. Wassenaar. Clubgebouw S.V. Was senaar: Nieuwjaarsbal buurtvereniging Kerkehout en omgeving. 9 uur nam. ZONDAG Clubhuis Oosterkwartier (Borneostr.) Postdulvententoonstelllng „de Rijnklie- vers". 10 uur voorm.5 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG De DoelenLeidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Regionale Werkplaats (Rooseveltstraat) Openbare les met bezichtiging werk plaats 9 uur voorm.4 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Uitvoe ring R.-K. Alma Materkoor. 8 uur nam. Regionale Werkplaats (Rooseveltstraat) Openbare les met bezichtiging werk plaats 9 uur voorm.4 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Ambachtsschool: K. en O.-werkcursus „Kleine reparaties ln huis" o.l.v. D. Scheer. 7.30 uur nam. Arent Bruunstraat (5 Melbuurt)Ope ning geref. Bevrijdingskerk 8 uur nam. Regionale Werkplaats (Rooseveltstraat) Openbare les met bezichtiging werk plaats 9 uur voorm.4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. G. D. van Wengen over muziek van het Caraïblsch gebied. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Solisten Herman Krebbers en Da- nièle Dechenne. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Mevrouw Harriet Freeser be spreekt hartige hapjes ln de litteratuur. 2.30 uur nam. De Kleine Burcht (Nieuwe Rijn)Jaar vergadering Selskip Frysl&n. 8 uur nam. Regionale Werkplaats (Rooseveltstraat) Openbare les met bezichtiging werk plaats 9 uur voorm.4 uur nam. Schouwburg: K. en O.: Haags Studen tencabaret „Met huid en Hagenaar". 8 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W)Met K. en O. naar Snip en Snaprevue. (7 uur van Stationsplein). VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazz- muz. 18.35 Zigeunerork. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout by gaslicht, praatje. 19.40 Evangelisten ver tellen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Scaramouche, hoorsp. (dl. 12). 22.30 Nws. 22.40 Cabaret. 23.05 Popul. muz. v. vroe ger. 23.25 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Momojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Omr. ork. en so liste. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbe- spr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lulden de zon dag in. 23.00 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.50 TV-Toto. VOOR ZONDAG 8 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Pianorec. 10.30 Gev. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspie- gel. .12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Med. en gram. 13.25 Knipperlicht. 14,00 Boek- bespr. 14.20 Omr. ork. en sol. 15.25 Film- praatje. 15.40 Koorzang. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gev. progr. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en sol. 20.50 De kuil, hoorsp. 21.25 Lichte muz. 21.55 Het referendum in Frankrijk over Alge rije, rep. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en med. 22.45 Act. 23.00 Zang en piano. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Gewijde muz. 10.15 Ned. Herv. Kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Bultenl. com. 12.25 Lichte muz. 12.55 Voettocht Den Bosch 1961, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 15.10 Kamerkoor. 15.25 Gram. 15.30 Mu zikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Godsd. uitz. Convent van Kerken: 17.00 Geref. kerkd. NCRV: 18.30 Kamermuz. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang. 19.30 Weg en werk der kerkhervormers, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Lichte muz. 20.30 Act. 20.35 Lichte muz. 21.10 Gram. 21.30 Het glazen dorp. hoorsp. 22.15 Gr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondcollege. 23.00 Avondgebed. 23.15 Metropole ork. en solist. 23.5524.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. A. Vos van Wassenaar; 11 uur ds. G. Toron- vliet - uitzending van dienst voor be langstellenden op 1.1.1961; 2.45 kinder- dienst; 3.30 uur ds. A. Vos. kunt U deze machine één uur gebruiken, in onze showroom, waar voor U een rustig plaatsje is gereserveerd. Het benodigde papier en carbon wordt U gratis ter beschikking gesteld. KANTOORMACHINEBEDRIJF HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN. Den Haag (Gebouw K. en W.)Met K. en O. naar Snip en Snap-revue (7 uur van Stationsplein). TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 Januari) Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leidse tekenaars. (Werkd.: 104 uur; 's zondags 1—4 uur. (Tot 23 Januari). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie" Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam (tot 15 lanuarl) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 eD 2—4. Zon- en feestdagen 24 uur BIOSCOPEN Trianon „Nooit op zondag!" (18 Jaar). Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Dreigende heuvels" (14 Jaar). Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Babette op het oorlogspad". Casino „Wir Wunderkinder" (alle lft.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Hier is Lemmy Caution" (18 Jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Rear window" (18 Jr). Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Iwan de verschrikkelijke" (14 Jaar). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 445, 7 en 9.15 uur. Astra-theater (Wassenaar) Van vry- dag te.m. woensd. 8 uur; zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Makkers staakt uw wild geraas" (14 Jaar). Donderdag 8 uur „Come prima" (a.l.). Zond. en woensd. 2.30 uur „SJors van de rebel lenclub" (alle leeft.). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek van Driesum Mare 110, tel. 10406. Bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlna- park 8. tel 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: H. Jasperse, tel. 24961; Van Leeuwen, telef. 20412; Hartman tel. 26371; Pleiter telef. 31337 en Cotlnho tel. 30363. Te Oegstgeest de doktoren Meissner, tel. 24865 en Reterlnk, tel. 20394. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Voor spoedgevallen neemt waar dok ter E. J. van der PlasMoes, tel. 26675. TELEVISIEPROGRAMMA Convent van Kerken: 17.00 Ger. kerk dienst. KRO: 20.00 School voor volwas senen, t.v.-spel. 20.40 t.v.-fllm. 21.05 Ope- retteconc. 21.40 Filmmeditatie. 22.00 Gez. progr. AVRO. KRO. VARA en VPRO: Sport in beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.35 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Vragenbeantw. 15.00 Wenken v. d. tuin; 15.30 Ork.conc. (om 16.30 lezing). 17.15 Quizprogr. 18.00 V. d. kind. 18.50 Praatje 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz 20.30 Brief uit Amerika .20.45 Gram. 23.00 Nws. 23.10 Pianorecital. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr. overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. pr. 14.45 Hoorsp. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Hoorsp. 16.15 Filmprogr. 17.00 Gev. muz. 18.00 Vakantieherinneringen. 19.00 Oude liedjes .19.30 Gevar .progr. 20.00 Nws. 20.05 Hoorsp. 20.35 Popul. muz. 21.30 Sa menzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Zang- recital. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.50 Medi tatie. 0.55—1.00 Nws. Nordivestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Opera- fragm. 14.30 Volksmuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Dansmuz. 18.20 Kamermuz. 19.00 Nws. 21.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Idem. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.40 Hoorsp. 15.50 Philippine, operette. 17.45 Ork.conc. 19,35 Lichte muz. 22.35 Gram. 23.5224.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Verz. progr. 12.15 Amu8.ork. (om 12.30 Weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.15 Voetbalrep. 17.00 Sport en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18 00 Planorecital 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muz. 23.55 —24.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.45 Ork.conc. 19.30 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 9 JANUARI Hilversum 1, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en Hammondorgel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35- 9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Morgenwydlng. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Tenor en piano. 12.00 Politiekapel. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Lichte muz. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Kamer muz. 14.35 Vergroting van een trouwfoto, hoorsp. 15.50 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.50 Volksliedjes. 17.05 Plano duo en zang. 17.30 Orgelspel. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dans muz. 18.50 Act. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsultz.De Zilvervloot, met het Leedy-trio en „Meneer Jakob". 19.30 Ge var. "progr. 21.30 Lichte muz. 21.55 Act. progr. 22.30 Nws. 22.40 Jazzconc. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theolo gische etherleergang. 11.00 Sopr. en plano. 11.30 Wedstrydprogr. 12.05 Gram. 12.25 V. boer en tuinder .12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en sol. en koor. 13.55 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Ge var. progr. 15.35 Gram. 16.00 Bybelover- denking. 16.30 Sopr., bas en plano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Op zoek naar Nieuw-Guinea's mineralen, door dr. H. Th. Verstappen. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Verz. pro gr. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Volks muz. 20.15 De koperen helm, hoorsp. 21.15 Gram. 21.25 Vocaal ens. en solist. 22.00 Parlement, comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale lezing. 23.35 Gram. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) I: Peter Tsjalkowsky: 1. Fantasie Ouver ture Romeo en Julia. Philharmonisch Or kest van Berlyn olv. Lorln Maazel; 2. Symphonie nr. 5 in e kl. t. op. 64; Andan te. Allegro con anima. Andante cantabile, con alcuna licenza. Valse. Allegro mode rato. Andante maestoso. Allegro vivace. Philharmonisch Orkest van Leningrad olv. Jewgeny Mrawlnsky. II: Sergei Rachmanlnov. Concert voor plano en orkest nr. 2 in c kl. t. op. 18. Moderato. Adagio sostenuto. Allegro scher zando. Andor Foldes. plano. Philharmo nisch Orkest van Beriyn olv. Leopold Lud wig. III: Nicolal Rimsky Korsakov. Capriccio Espagnol op. 34. Londens Symphonie Or kest olv. Ataulfo Argenta. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 2Q.20 Act. 20.30 Cabaretprogr. 20.50 Fllm- pfogr. 21.15 Int. Journalisten Forum. 22.00 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Vragenbeantw. v. teenagers. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 14.40 Piano recital. 15.10 Marsmuz. en walsen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Volksliederen. 17.45 Indian Summer. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Gevar progr. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Zangrecital 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Gram. 13.15 Voet- balwedstr. 13.31 Dansmuz. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Gevar. muz. 16.45 Lichte muz. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races en gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportber. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws en journ. 20.35 Sport. 20.31 Vragenbeant. v. teen agers. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Lichte muz. 22.00 Gevar. progr. 22.31 Ork., koor en sol. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Gevar. muz. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Amus muz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewyde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 16.0. Orgelspel. 16.15 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 23.10 Sollstenconc. 23.35 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.50 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.05 Lichte muz. 17.35 Boekbespr. 17.45 Franse les. 18.00 Zangrecital. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Ork. conc. 22.10 Nws. 22.15 Amus. ork. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.20 Kamer muz. 15.05 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Omr. ork. 17.20 Hedendaagse Belg. muz 18.45 Gram. 19.30 Nws 20.00 Klass. gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz muz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2