GISTEREN IN LUIK: WAALSE OPSTAND TEGEN DE REGERING Nederland zal N-Guinea gauw moeten los laten WEERBERICHT Marinehelikopter haalt 8 zeelieden van boord GEPEUPEL BEHEERSTE DE STAD Als een vloedgolf raasde de rebellie over de stadalles op zijn weg tot een ruine makend Onbegrijpelijke lankmoedigheid van de rijkswacht en politie Ernstige nood in vele huisgezinnen van Luikse stakers Kroesjtsjef verklaart Russisch-Indonesisch verdrag over wapenleveranties gesloten KUSTVAARDER IN MOEILIJKHEDEN Negentien doden bij hotelbrand FLIM (Dnd ^ïlte teutvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 7 JANUARI 1961 No. 30248 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Terwijl de geruchten over een spoedige beëindiging van de stakingen aanhielden, werd België gisteren opgeschrikt door ernstige ongeregeld heden in Luik, die het karakter aannamen van een ware opstand tegen de regering. Een groep van enige duizenden stakers was op een ge geven ogenblik heer en meester van de Luikse binnenstad, waar zij de politie had overweldigd. Met traangasbommen, waterkanonnen en charges wist de zeer lankmoedige Rijkswacht tegen half vijf de orde te herstellen. De burgemeester kondigde een verbod van samenscholing af. Volgens een officieel communiqué van de Belgische regering zijn in totaal 36 personen gewond, onder wie 17 leden van Rijkswacht en politie. Drie van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van een is ernstig. De stoet omvatte een twee- tot drieduizend man, die als een vloedgolf het centrum overspoelde. Het gepeupel vernielde alles was op zijn weg kwam. Het prachtige ultra-moderne station van Guillemins werd een ruïne. Er werden 28 oproerkraaiers gearresteerd. Het eerste en voornaamste gevolg is, dat de regering in Brussel thans meer dan ooit vastbesloten is niet toe te geven aan de Waals-socialisti sche chantage. Intussen is de toestand in de huisge zinnen van vele stakers ernstig. Reeds zijn in andere plaatsen van België, die niet te lijden hebben van stakingen, zoals bijv. te Hasselt in Limburg, vrou wen en kinderen van stakers uit Luik aangekomen om bij familie te logeren! Zij kwamen te voet of zij hadden gelift en zij verklaarden, dat het thuis niet meer was uit te houden. In dat verband kan er nog op worden gewezen, dat de bedragen waarmee de buitenlandse socialistische vakbonden de Belgische stakers steunen zoals het halve miljoen gulden uit Nederland weinig te beteke nen hebben. Men schat het totale aan tal van de stakers op 250.000. Dat half miljoen betekent dus voor ieder van hen nauwelijks twee tientjes.... Het incident in Luik begon, toen de vakbondsleider Renard, aanhanger van het Waalse separatisme en ongehoor zaam aan de leiding van het Belgische Verbond van Vakcentrales, een menigte van enige duizenden stakers had toege sproken en opgehitst. Om half een gistermiddag hadden zijn aanhangers Vandaag voor het eerst en voort- aan (als regel) iedere zaterdag ne- men wij in ons Blad een pagina op, waarvan de inhoud en opmaak, naar wij veronderstellen en hopen, in het bijzonder in de smaak zal l vallen van diegenen onder onze le- i zers en lezeressen, wier leeftijd zo ongeveer rondom de 20 schommelt. V'aarbij wij evenwel noch naar be- neden noch naar boven een grens willen trekken, omdat stellig ook ouderen belangstelling zullen koes- teren voor de dingen, waarvoor een jeugdiger generatie interesse toont. Door de keuze van onderwerpen, door een licht-aansprekende schrijftrant en ook door de jeugd bij tijd en wijle zelf in interviews, e.d. aan het woord te laten, hopen en vertrou wen wij evenwel, dat deze pagina in het bijzonder de aandacht zal heb- 1 ben van degenen, die in de daarop 1 voorkomende artikelen zelf de voor- naamste rol zullen spelen, te weten i onze jongens en meisjes in de leef tijdsgroep van zo om en nabij de j twintig jaar. Maar nogmaals: de lectuur van deze pagina is voor andere catego rieën van lezers en lezeressen 1 geenszins een verboden vrucht; 1 noch voor de zeer jeugdigen, die pas kunnen lezen, nóch voor de hoogbe jaarden, die al-dan-niet met bril, i het nog nèt kunnen! NIEUWE DEPRESSIE Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I te De Bilt om 10 uur verstrekte, zal een rug van hoge luchtdruk ons land in de nacht met opklaringen en weinig wind passeren. De temperaturen zullen daarbij plaatselijk tot even onder het vriespunt dalen. Morgen nadert dan het frontensysteem van de volgende depressie, hetgeen met toenemende wind en regen gepaard zal gaan, hier en daar mogelijk voorafgegaan door natte sneeuw. Bij de frontpassage stijgt de temperatuur weer. 8 januari Zon op: 8.46 uur: onder: 16.47 uur. Maan op: 23.48 uur; onder: 11.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.06 en 19.25 uur. Laagwater te 2.44 en 15.06 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel. zich verenigd op de Place St. Paul. Juist toen hij wilde beginnen, kwam een auto van de Franse televisie het plein op rijden. De menigte van een paar duizend mannen en vrouwen begon toen plotse ling te applaudiseren en te roepen: „Vive la France". Renard liet zich de gelegenheid niet ontnemen direct daar op aan een venster te verschijnen en te spreken. Hij verklaarde o.a., dat hy er niet aan dacht ooit minister, afgevaardigde in de Kamer of Senator te worden. Natuurlijk oefende hij scherpe kritiek op de een- heidswet en hij wekte de stakers op de staking voort te zetten, eventueel als een staking telkens van een paar dagen gedurende maanden en als het moest jaren. Hij dreigde ook weer met het verlaten van de fabrieken en installa ties; de order tot het beëindigen van het onderhoud zou over een paar uur of binnen enige dagen kunnen afkomen. Hij vroeg ook aan de winkeliers krediet te verlenen aan de stakers. Hoge lonen hebben U, riep hij uit, in staat gesteld grote winst te maken. Laat hen dan thans niet verkommeren Verder sprak Renard over de „Vlaam se kameraden", in het bijzonder over die van Antwerpen en hij verklaarde, dat men nooit een breuk met hen heeft ge wild, maar dat men zeker ook niets voelde voor een „Vlaamse meerderheid die haar leiding aan de V/alen zou op dringen". Tot slot riep hij: „Ik ben Waal, ik ben federalist en ik zal het blijven. Wij zullen niet meer willen lijden onder de invloed van de Vlaamse clericalen". Nadat hij was verdwenen en een andere socialist de menigte tot kalmte had gemaand, trok een stoet van dui zenden betogers door Luik. Ruiten van banken en dagbladen werden ingegooid door het gepeupel, het moderne station van Guillemins geplunderd, stenen, caféstoelen en stukken ijzer werden door de ruiten geworpen. Van het station trok de menigte de stad in, alles wat op haar weg kwam aan breekbare dingen vernielend, lantarens stuk geslagen, uit hangborden afgerukt. Tenslotte wisten Rijksveldwacht, leger en politie de over hand te krijgen nadat zij met traangas granaten hadden geworpen en op enige plaatsen in de lucht hadden geschoten. Ook deze keer heeft de overheid zich lankmoediger gedragen dan men mense lijkerwijs mocht verwachten en het mag een geluk worden genoemd dat niet één man van de ordediensten zijn hoofd is kwijtgeraakt en anders dan in de lucht heeft geschoten. Incident in Gent Ook in andere plaatsen zijn gisteren betogingen gehouden. Alleen in Gent kwam het tot een incident, toen beto gers een aanslag deden op een brug. Vijf van hen werden door de Rijkswacht gearresteerd. Gisteravond werd in Brussel verno men, dat de afgelopen dagen vijf „jour nalisten" van Oostduitse bladen in Brussel en Antwerpen zijn gearresteerd en uit het land gezet: zij onderhielden contacten met communistische voor mannen Op eeu. persconferentie heeft minister Harmei medegedeeld, dat thans twintig procent van het Antwerpse havenper soneel, dat bijna 2700 arbeiders omvat, weer aan het werk is. Gisteren zijn elf zeeschepen en 80 binnenvaartschepen de haven binnengevaren. Acht zeeschepen en 75 aken verlieten de haven „Premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie heeft gisteravond verklaard, dat Nederland gauw de controle over Ned. Nieuw-Guinea zal moeten loslaten", aldus meldt het Russische persbureau Tass. Kroesjtsjef zei dit in een interruptie tijdens een rede, die de eerste vice-premier Mikojan hield ter gelegenheid van een receptie. Welke de Sovjet-regering aan een Indonesische regeringsdelegatie aanbood. Volgens Tass zei Mikojan in zijn rede, dat in 1952 „tegen de wil van het volk in", Nederland West-Irian (Ned. Niéuw-Guinea) in het Koninkrijk der Nederlanden had opgenomen. Kroesjtsjef interrumpeerde hierop met de woorden: „Zij zullen het er spoedig buiten moeten laten". Mikojan vervolgde na de interruptie van Kroesjtsjef: „de kolonialisten geloven nog eeuwen lang hun greep te kunnen houden op dit deel van het oorspronke lijke Indonesische grondgebied en dit trachten zij in het Westen, in de z.g. „vrije wereld", als rechtvaardig voor te stellen". „Gewone mensen noemen dit eenvou dig diefstal", aldus Mikojan, die vervol gens verklaarde, dat Nederlandse troe pen, met medeplichtigheid van de Navo, de bevolking van West-Iran onderdruk ken. Hoewel in naam een Europees- Amerikaans blok, breidt de Navo haar voelhorens uit naar de gebieden van Zuid-Oost Azië en overal waar de kolo niale mogendheden die tot de Navo be horen, belangen hebben". Vervolgens zei hij nog, dat de econo mische betrekkingen tussen landen on derling moeten bijdragen tot de ontwik keling van een onafhankelijke nationale economie van elk land en dat de Sovjet- Indonesische betrekkingen dit streven bevorderen en voor beide partijen gun stig zijn. Tass meldde gisteravond, dat in Mos kou een overeenkomst tussen de Sovjet- Unie en Indonesië is gesloten. Volgens DPA heeft deze overeenkomst betrekking op Russische wapenleveran ties aan Indonesië. Zij werd namens In donesië getekend door de minister van Defensie Nasoetion, en namens de Sov jet-Unie door eerste vice-premier Miko jan, in tegenwoordigheid van Kroesjtsjef politieke waarnemears verwachten niet, dat bijzonderheden over de overeen komst bekend gemaakt zullen worden. Tjjdens de receptie verklaarde zowel Mikojan als Nasoetion, dat Indonesië in het geschil met Nederland over wes telijk Nieuw-Guinea op de politieke en militaire steun van de Sovjet-Unie in de vorm van wapenleveranties kan rekenen. Een deel van de Indonesische delegatie is gisteravond laat weer uit Moskou ver trokken, uitgeleide gedaan door de Sov jet-minister van Defensie Malinofski. President Soekarno heeft gisteren op nieuw verklaard dat Indonesië vastbe sloten is zijn strijd voor de bevrijding van West-Iran van het Nederlandse ko loniale bewind, voort te zetten. Volgens Antara zei de president in een toespraak in Soerabaja ter gelegenheid van de vlootdag: „Wij zullen tot 't einde strijden voor een zo spoedig mogelijke hereniging met West-Iran". In antwoord op degenen die kritiek leveren op het Indonesische plan om wa pens in socialistische landen te kopen, zei president Soekarno dat het „deze kritiek" is die het „Nederland mogelijk maakt bewapende Navo-troepen te ge bruiken in het belang van de imperia listen in West-Iran". Invasie voor de deur? De Indonesische militaire attaché in Bonn, kol. D. J. Pandjaitan, heeft vol gens U.P.I. gisteravond in Bonn ver klaard, dat een invasie in Nieuw-Guinea of een militair conflict om Nederlands- Nieuw-Guinea, „elk moment kan ont staan'. „Dit is geheel afhankelijk van de hou ding van Nederland", aldus de kolonel. Pandjaitan zei, dat de ontwikkelingen in Nieuw-Guinea elke dag meer ver slechteren „door daden van terreur te gen de Papoea's die door Nederlandse militairen bedreven worden". „Op schepen slecht^ reddingsniateriaal" „Door dat slechte reddings materiaal op de schepen tegen woordig kunnen wij de bakboord reddingboot niet buitenboord krij- De inzendingstermijn voor de kerstprijsvraag spoedt zich ten einde: tot 16 januari hebt U nog de tijd, d.w.z. nog een goede week. Laat U de kans op een van de 74 prijzen niet ontgaan. Wij verzoe ken U nogmaals dringend, aan ALLE voorwaarden te voldoen, zoals wij die in de leiding van de prijsvraag omschreven. Negentien mensen kwamen om het leven en dertig werden ge wond bij een brand, die gisteren kort voor het aanbreken van de dag uitbrak in een bijna geheel bezet hotel van 160 kamers in San Francisco, Slechts veertien kamers waren niet bezet in het goedkope hotel Thomas, waar veel oude mensen leefden van de steun of van een klein pensioen. In nachtkleding en op blote voeten renden sommige gasten de straat op. Het vroor ruim twee graden. Iemand probeerde zijn kamer op de vierde ver dieping te verlaten door middel van aan elkaar geknoopte lakens Hij viel gewond op straat. De brand is ontstaan, doordat iemand in bed rookte en in slaap viel. Volgens de politie hadden vele gasten donder dagavond zwaar gedronken: zü hadden die dag hun pensioen ontvangen. Er hing in vele kamers een sterke alcohol en tabakslucht. Via de liftkoker heeft het vuur zich snel van de eerste verdieping naar de drie verdiepingen daarboven verspreid. De brand begon in kamer 41. De be woner van 42 rook brandlucht en bluste de smeulende matras dat dacht hij tenminste zonder zyn buurman die rustig sliep, te wekken. Een uur later stond 41 in vuur en vlam. De huurder en ook zijn buurman konden zich in veiligheid stellen. De huurder in wiens kamer de brand uitbrak, is gearresteerd en beschuldigd van doodslag. Hy sprak tegenover de politie tegen, dat hy in bed had gerookt. gen. De stuurboordboot zijn we ook kwijt. Er moeten reddings vlotten komen". In deze trant liet gistermiddag de kapitein van de „Cornelia B 2" een kustvaarder, die op zeven mijl ten noorden van Hoek van Holland in moeilijkhe den verkeerde zich uit in een gesprek met Scheveningen-Radio. Kapitein J. W. Ludwig uit Ede was met zijn 488 ton metende kustvaarder, geladen met zilverzand, en eigendom van de rederij Bosma in Groningen, gister middag uit Rotterdam naar Varberg in Zweden vertrokken. Door het ruwe weer ging de lading zand echter spoedig schui ven, waardoor 't schip zwaar ging over hellen en 'n slagzij van bijna 45 graden kreeg. Kapitein Ludwig zond een „May day" uit met verzoek om assistentie, waarop de sleepboot „Humber" en de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland uitvoeren. Even over half drie, toen de toestand van de kust vaarder zeer précair was geworden, is de reddingboot „Dorus Rijkers" van Scheveningen eveneens uitgevaren. Ook andere schepen in de omgeving zetten toen koers naar het in nood verkerende schip. Hulp geweigerd Aanvankelijk had de kapitein hulp van een helikopter geweigerd. De Ma- rinevliegdienst schakelde een onderzee- bootbestrydingsvliegtuig in en hield een helikopter „standbij", terwijl aan boord van de „Cornelia B2" alles in het werk gesteld werd om het schip te behouden, door het water uit de ruimen zoveel mogelijk we~ te pompen. Even na drie uur echter heeft een helikopter van de Marinevliegdienst twee bemanningsleden van de kustvaarder ge haald. Het lag in de bedoeling hen op de „Humber" af te zetten, maar dit was niet mogelijk, zodat de helikopter door vloog naar Valkenburg. Hierna haalde deze helikopter nog een man van boord, waarna een tweede helikopter nog vijf man naar Valkenburg overbracht. Het waren de 30-jarige matroos Jesus Sande Bastinerra en de 22-jarige matroos on der de gage Elias Garcia Sago, beide Spanjaarden en afkomstig uit Muros de San Pedro, de 22-jarige matroos L. F. B. H. van Buuren uit IJmuiden, de 20- jarige tweede machinist P. E. van den Brink uit Diemen, de 22-jarige kok W. Mulder uit Zeist, de 17-jarige matroos T. H. J. van den Braak, de 22-jarige lichtmatroos H. J. C. Dijkland uit Til burg en de derde machinist L. E. Jan sen uit Ede. Zij werden per taxi in de avonduren naar huize „Stella Maris" in Rotterdam vervoerd en zullen morgen naar huis reizen. Binnen gebracht Intussen stelde kapitein Ludwig, die met eerste stuurman P. J. Quite uit Den Haag. eerste machinist J. Hoofd uit Noord wijk en tweede stuurman G. D. F Goubet uit Groningen aan boord was gebleven, alle pogingen in het werk om het schip behouden in Hoek van Hol land binnen te krijgen. Met de redders werd afgesproken, dat zy overboord zou den springen als het schip zou kapsei zen. Het lukte, en de kapitein verzocht om sleepboothulp om naar Rotterdam ge sleept te worden. Rijkswaterstaat moest echter antwoorden, dat het schip onder deze omstandigheden onder geen beding de Nieuwe Waterweg mocht opstomen en voor onderzoek eerst naar Europoort moest opstomen. Om zeven uui passeerde het schip de pieren van Hoek van Hol land. nog steeds met zware slagzy, waar door de machine erg geleden had. Om kwart over zeven koos het ligplaats in de nieuwe haven van Europoort. (Men zie ook elders) Gistermiddag hebben de relletjes in de binnenstad van Luik de om vang van een opstand aangenomen. Tijdens de felle schermutselingen vielen vele gewonden zowel aan de kant van de gendarmerie als aan de zijde van de stakers. In een straat in het centrum gooit hier een staker een traangasgranaat terug naar een rij gendarmes. Twee ex-SS'ers aan (lood 30.000 joden schuldig geacht De Westberlijnse politie heeft gisteren de arrestatie bekend ge maakt van twee voormalige hoofd officieren van de SS, namelijk de 52-jarige Oswald Schafer en de 54-jarige Wilhelm Wiebens, die tezamen verantwoordelijk worden geacht voor het, tussen juli 1941 en april 1942, ter dood brengen van ongeveer dertigduizend Rus sische joden. Aan Schafer is ten laste gelegd, dat hy van oktober 1941 tot januari 1942 commandant is geweest van het destijds in Rusland gelegerde politiebataljon nummer negen, dat de terechtstellingen uitvoerde. Wiebens zou hem in deze functie hébben opgevolgd. Dr. Albert Filbert, die voordien het bevel over dit politiebataljon voerde, is enige tijd ge leden gearresteerd. Advertentie l BREESTRAAT 173 Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 695.—. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Uit Het Leidsch Dagblad van 9 Januari 1861: (Advertentie) De Puik Puike Nieuwe Labberdaan Zout- wisch is op heden aangekomen: 12Vz en 15 cents de 5 ons; wij ders ruim gesorteerd in Echte Vlaardingsche fijne zoute Win- ter-Haring ook in de Mariona- de; verder Haring- en Anchovis- sla, beste gebeukte Leng- en Rondvisch, en differente soorten Stokvisch. Engelsche bokking en Sprot, fijne Winter-Zalm enz, enz, enz. bij J. Busé.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1