badhanddoek Nederlandse reders zien liet jaar L961 met enig optimisme tegemoet Heftige strijd om villa te Huis ter Heide koopvaardij handhaafde zich mdanks een moeilijke periode Ontploffing in Dortmund: zeker twaalf doden en elf gewonden Twee kopers vechten om „Nieuiv Zandbergen "van de erven Blooker Verpleger-ver dacht van diefstal etsen van Rembrandt-aangehouden pgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 januari 1961 Vierde blad no. 30246 revallen van vlagdiscreminatie namen toe (Speciale berichtgeving) Het afgelopen jaar kan men karakteriseren als het derde crisis- ir in de zeescheepvaart sinds Suez, aldus de Kon. Ned. Reeders- reniging. Teleurstellender echter dan 1959 was 1960 zeker niet. jewel grote spanningen op politiek terrein niet uitbleven en bijzon- re ontwikkelingen, zoals die in Kongo en Cuba sterk de aandacht jkken, heeft het reeds eerder aangevangen proces van verbetering de verhouding tussen de vraag naar en het aanbod van scheeps- imte zich in een rustige atmosfeer verder kunnen voltrekken. Ener- ds nam de vraag naar scheepsruimte toe door een stijging van het erzees vervoer, anderzijds kon een teruggang in de netto-aanwas n de wereldvloot worden geconstateerd als gevolg van afneming r nieuwbouwopdrachten en toenemende sloop. buiklading tegen zeer lage vrachten moes ten accepteren. Dit optreden van tankers in de graan- vaart (ongeveer 1% min t.d.w.) dat een jaar geleden nog slechts op een beperkt aantal routes plaats vond, doch nu in bijna alle belangrijke laadgebieden, vond in eerste instantie uiteraard zijn weer slag in een druk op het vrachtenniveau in de trampvaart. Hoewel dit vrachtenpeil steeds enigs zins boven het niveau van de eerste maanden van 1959 bleef, is na een top in december 1959, met ingang van ja nuari geleidelijk een daling ingetreden. De druk op het vrachtniveau werd mede veroorzaakt door een toenemende marktvernauwing in deze sector door het steeds in omvang stijgende eigen vervoer van grondstofproducerende en -verbruikende maatschappijen (erts, ko len e.d.). Een substantieel herstel van het vrachtenniveau kan niet verwacht worden, zolang er nog opgelegde tonnage in deze sector bestaat, en zich een aan zienlijke stijging in de vraag naar ver voer zou voordoen. Overigens is de op gelegde tonnage in de droge-ladingsector in de eerste 11 maanden van 1960 van 3.1 min b.r.t. tot 1,3 min b.r.t. afge nomen. De situatie in de tankvaart was in 1960 het ongunstigst. De vrachtnotering voor het vervoer van ongeraffineerde olie van de Per zische Golf naar West-Europa bedroeg in januari scale-42%%, liep daarna terug Vraag naar scheepsruimte [oewel nog geen volledige gegevens r het verloop van de wereldhandel jhikbaar zijn, kan worden vastge- d, dat deze zich door de heersende gconjunctuur gunstig bleef ontwik- in en de omvang van deze handel eveer 10 boven die van 1959 ligt. eziet men tegen deze achtergrond overzees vervoer, dan blijkt dit voor ^goederen het niveau van 1959 te rtreffen. Deze toeneming komt voor- roor rekening van het graanvervoer, |e door de kwalitatief slechte Euro- graanoogst. ok het vervoer van minerale olie is Ier gestegen, doch hiertegenover ld een zodanige groei van de tanker- )t, dat in deze sector van een ver dring in de verhouding van vraag g en aanbod van scheepsruimte niet worden gesproken. De hoeveelhe- aan- en afgevoerde stukgoederen pen in de meeste gevallen eveneens en vertoonden voor verschillende Cpese havens stijgingspercentages I 10—20 t.o.v. 1959. B het kader van de vraag naar pepsruimte moet met bezorgdheid ge dateerd worden, dat de gevallen van rdiscriminatie in het verslagjaar in |tal verder zyn toegenomen. (verleg op dit terrein van de O.E.E.S.- den met de Amerikaanse regering fd ook dit jaar voortgezet. Voorts (dt het van steeds meer belang, of Eag naar vervoer, voortvloeiend uit •ogramma's voor ontwikkelingsge- zich zonder discriminatie op de prnationale vloot zal richten, dan wel de vloot van de verschepende of ont- Èende landen alleen. de overgang van O.E.E.S. naar S.O.als gevolg waarvan de Euro- se landen tezamen met de V.S. en nada meer bij de hulpverlening zul- worden ingeschakeld, ware te ver den, dat de hulpdadingen bij voor- t worden gereserveerd voor bepaalde [gen. Aanbod van scheepsruimte eziet men de groei van de wereld- it over de laatste jaren, dan is in groei een zekei'e degressie te con- eren, zowel by de tankervloot, als le droge-ladingsector. iVERELDVLOOT IN MLN B.R.T. nel. Amerikaanse reservevloot en gr. lake carriers) p totaal tanker overige schepen ia 118,0 33,6 84,4 •9 124,9 37,9 87,0 10 129,8 41,5 88,3 cestand op 30 juni van elk jaar. n: Lloyd's register of shipping, peciale aandacht vereist de toene- van de vloten der communistische en. Met name de Russische vloot medio 1960 gegroeid tot 3.4 min L terwijl een verdere uitbreiding tot min b.r.t in 1965 op het programma ,t. oewel deze vloot in verhouding tot Wereldvloot van nog betrekkelijk ge le omvang is, dient men toch te be ten, dat de stijging sinds 1939 160 roeg, terwijl de vloot van de niet- piunistische Europese landen toe- i van 43 min b.r.t. tot 66 min b.r.t. met plusminus 50 I hetzelfde tijdvak nam de vloot de ontwikkelingsgebieden in Afrika (et Midden- en Verre-Oosten toe van Bin b.r.t. tot 4 min b.r.t. de derde plaats dient de vloot goedkope-vlaglanden vermeld te wor- Kon reeds in het vorig jaarverslag een vertraging in de groei van deze t worden gesproken, in de periode Io 1959- medio 1960 is deze groei eslagen in een bescheiden daling 16,5 min tot 15,5 min b.r.t. Het is al de Griekse vlag, die dit in de i heeft gewerkt. (erigens kan hierbij nog worden op- erkt, dat de aantrekkingskracht van goedkope vlaggen is afgenomen in and met de lagere rendementen in eescheepvaart, waardoor de vrijdom winstbelasting in deze landen ty- k van minder betekenis is gewor- In het kader van het aanbod van jepsruimte dienen de orders voor wbouw en de sloopactiviteit in aan ging worden genomen. st Is begrijpelijk, dat de orders voor wbouw in totaal verder zijn terug pen, n.I. van 24,9 min b.r.t. medio tot 20.8 min b.r.t. medio 1960. Van 20,8 min b.r.t. is 12,0 min b.r.t. in )ouw of bestelling in de tankersec- wat neerkomt op plusminus 30 de huidige wereldtankervloot. Jlgens de thans beschikbare gegevens e sloopactiviteit in 1960 t.o.v. 1959 enomen. In de eerste 10 maanden 1960 is n.I. 3,5 min b.r.t. gesloopt, al meer is dan in geheel 1959, toen min b.r.t. gesloopt werd. Consequenties van vraag en aanbod Et betrekking tot de lijnvaart kan len opgemerkt, dat de conferences in 1960 onder grote druk stonden, door concurrentie van outsiders, die tend „in de opper" van de confe- etarieven, dankzij de reeds 3 jaar mde crisis in de scheepvaart hun Juncturele" lijndiensten met goed- time-charterschepen konden hand- in. Voorts had de penetratie van Iers in het graanvervoer tengevolge, verscheidene lijndiensten partijen en bereikte een laagtepunt in april van- 77% vervolgens trad een herstel in en in augustus werd weer een peil van- 42% bereikt. De opgelegde tankertonnage, die in 1960 aanvankelijk nog toenam is na augustus gaan afnemen. Deze surplus- tonnage bedroeg begin 1960 3.2 min b.r.t. per 1 december 2.3 min b.r.t. Het is begrijpelijk, dat tankers, ge zien het lage vrachtenpeil in de oliesec tor, voorlopig in de graanvaart emplooi trachten te vinden, waar zy in het alge meen tot een iets beter exploitatieresul taat kunnen komen. De Nederlandse koopvaardij De Nederlandse vloot is, wat haar tonnage betreft, iets toegenomen, nl. van 4.494.629 b.r.t. op 1 januari tot 4.670.213 b.r.t. op 1 november 1960. Voor Nederland was de sloopactiviteit geringer dan in 1959. In 1959 werd 158.695 b.r.t. gesloopt, in de eerste tien maanden van 1960: 91.352 b.r.t. De in aanbouw of bestelling zynde tonnage daalde van 874.600 b.r.t. op 1 januari tot 684. 900 b.r.t. op 1 October. Per 1 december was bijna 2,% van de Nederlandse vloot opgelegd tegenover 3 van de wereldvloot. Deze opgelegde tonnage betreft uitsluitend de tanker sector, aangezien in de Nederlandse dro- geladingsector de opgelegde tonnage tot nihil gedaald is. Deze percentages bieden echter voor de situatie in de Nederlandse koopvaar dij een minder goede maatstaf, aange zien, zoals bekend, het grootste deel van de Nederlandse vloot in de lijnvaart wordt geëxploiteerd. Periode van heroriëntatie Voor verschillende rederijen is het verslagjaar tengevolge van het wegval len van de vaart op Indonesië een perio de van soms zeer ingrijpende heroriën tatie geweest. In het algemeen kan wor den gesteld, dat de Nederlandse koop vaardijvloot zich heeft weten te hand haven, zij het dat in vele vaargebieden door vlagdiscriminatie en concurrentie een moeilijke periode werd doorgemaakt. Iri verschillende gevallen was echter de beladingsgraad gunstiger dan in 1959. Onder het voorbehoud dat het aan passingsproces van de wereldvloot aan de behoeften van de overzeese wereld handel niet door evenementen van poli tieke of militaire aard, zoals in het ver leden de Korea- en Suezcrises, wordt gestoord en het tonnagesurplus in de tankvaart verdwijnt, treedt de Neder landse redersgemeenschap het thans aangevangen jaar met enig optimisme tegemoet. Oude woningresten vertragen de aanleg Rotterdamse metro Rotterdam bouwt aan zijn metro. Op alle vitale punten van het iracee het Weena, de Coolsingel en langs de Leuvehaven heerst al vele weken een grote activiteit en voor de bevol king komt er langzamerhand enige te kening in het uitgebreide project van werkzaamheden, dat voor de toekomst het probleem van de oeververbindingen moet oplossen. Het aanvangstempo was overigens iets minder hoog dan men bij de Dienst Metrowerkzaamheden had gehoopt. Bij de aanleg van het Weena-dok (bij het Centraal Station) stuitte men name lijk op onvoorziene moeilijkheden, om dat zich in de grond nog vele houten palen en betonskeletten bevinden, de niet opgeruimde restanten van de in de meidagen van 1940 weggebombardeerde huizen. Mogelijk zijn er op de' Cool singel en de Schiedamse Dijk ook nog oude fundamenten, daar wordt op het ogenblik een onderzoek naar ingesteld. Ir. G. Plantema, hoofd van de Dienst Metrowerkzaamheden, verwacht overi gens niet, dat de huidig stagnatie van enige invloed zal zijn op het tempo van het gehele project. In Havanna werd ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de revolutie een militaire parade ge houden. Het ..hoogtepunt" van de stoet vormde het stuk van de Ame rikaanse raket, welke onlangs op Cubaans gebied neerstortte. Enorme ravage bemoeilijkte reddingswerk Geen verouderde installaties (Van onze correspondent in Bonn) Binnen een week nadat een explosie in een chemische fabriek te Leverkusen aan drie arbeiders het leven heeft gekost, werden gisteren zoals in een deel van onze oplage van gisteren gemeld in Dortmund tenminste twaalf arbeiders tegelijk getroffen. Zij waren met 28 collega's in de hal van het hoogovenbedrijf West- falen-Hütte aan het werk bij een zuurstofinstallatie van een Keulse firma. Toen de zuurstof werd overgeheveld, deed zich een zware explosie voor waardoor 12 arbei ders gedood en 11 gewond werden, van wie 2 levensgevaarlijk. Vier arbeiders werden gisteravond nog vermist. De zuurstofinstallatie voorzag de hoog- ovenbedrijven Westfalen-Hütte en Dort- mund-Hörder-Hütten-Union, waarin de Koninklijke Hoogovens te IJmuiden de meerderheid van het aandelenkapitaal hebben, van onder hoge druk geprodu ceerde zuurstof. De explosie scheurde het gebouw, waarin de arbeiders werk zaam waren, letterlijk uit elkaar waar na verscheidene arbeiders door de enor me druk tot 25 meter ver werden weg geslingerd. Daken van vlakbij gelegen huizen werden afgerukt, de ruiten van alle gebouwen van het bedrijf sprongen OP VERZOEK VAN DUIZENDEN NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN (Van onze correspondent te Utrecht) De fraaie villa Nieuw Zandbergen aan de Amersfoortse weg te Huis ter Heide, die behoort tot de bezittingen van de erven van de cacaofabrikant Blooker, staat evenals de bewoners van het kapitale pand, dat aan het begin van deze eeuw werd opgetrokken sinds nieuwjaarsdag in het middelpunt van de belangstelling van de bewoners van deze Zeister buurtschap. Twee kopers die zich echter nog geen van beide eigenaar van het landgoed met de gebouwen kunnen noemen, leveren sinds enkele maanden een heftige strijd om het bezit ervan. Deze strijd is zo hoog gelopen, dat advokaten en particuliere detectives in de arm zijn geno men, toegangshekken en deuren werden gebarricadeerd en telefoon verbindingen zouden zijn afgesneden. Ruim twee Jaar geleden aphtten de erven van de cacaofabrikant die o.m. in Vught en in Londen en Rhodesia vertoeven, de tijd rijp om de familiebe- zittingen in Huis ter Heide te verkopen. De 28-jarige heer A. J. van Oosten- brugge, eigenaar van het landhuis Hachforts Veenhuis te Twello bij De venter, die zich uitgeeft voor architect had belangstelling voor Nieuw-Zand- bergen en slaagde erin een voorlopig koopcontract ervan te verkrijgen, uit sluitend met de bemerking dat de transactie voor de koop plaats zou heb ben vóór of uiterlijk op 31 december 1960. De kapitale villa, die meer dan 20 kamers bevat, werd betrokken door de ouders van de heer Van Oostenbrugge. De laatste zag in de zomer van het vorig jaar zyn kans schoon een nieuwe koper te vinden voor de villa en een klein deel van de omringende grond. Er werd contact opgenomen met de heer H. van Heusden, eigenaar van een technisch adviesbureau, die zyn kan toren in verband met de even kleine als slechte huisvesting in de Meern by Utrecht in dit ruime pand te Huis ter Heide wilde onderbrengen. Opnieuw kwam een voorlopig koopcontract tot stand. De koopsom bedroeg f. 155.000, hetgeen voor de heer Van Oostenbrug ge een niet onaardig winstje betekende, daar hy voor de koop van het gehele landgoed, bestaande uit een groot stuk grond, twee huizen, een garage en nog enige optrekjes by de erven van Bloo ker nog geen ton had weten te bedin gen. De heer Van Oostenbruge deed aan de nieuwe adspirantkoper de belofte voor een hypothecaire lening van f. 100.000 te zullen zorgen. Doch tot he den is hiervan niets gekomen. De heer Van Heusden werd argwanend en bij navraag bleek dat de betrouwbaarheid van de heer Van Oostenbrugge wel het een en ander te wensen overliet. Aan het licht kwamen alle mogelijke faillis sementsaanvragen' en vele verhalen over buitenlandse bezittingen, die alle louter op fantasie berusten. Voor de heer Van Heusden waren toen voldoen de redenen aanwezig om zelf contact met de familie Lungen uit Vught op te nemen in verband met een eventuele rechtstreekse koop van het pand. In de nieuwjaarsnacht kreeg de heer Van Heusden, die reeds sinds septem ber van de bovenverdieping van het pand gebruik maakte, de aanzegging het pan 1 ogenblikkelijk te verlaten. Toen hy hier geen gevolg aan gaf bar ricadeerde de heer Van Oostenbrugge de ingangen van het pand, met het ge volg dat het personeel van het tech nisch adviesbureau zich maandagmor gen genoodzaakt zag via een ladder, die in de haast was gecharterd, naar de bo venverdieping te begeven. EXPORT ZEUGEN STOPGEZET Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft op zijn openbare vergadering in Utrecht besloten, de ex port van zeugen tijdelijk stop te zetten. De heffing op de export van varkenson derdelen naar Frankryk wordt verhoogd van 30 tot 45 cent per kilogram, de heffing op de export van varkens blyft f 15.- per dier (dit geldt zowel voor Frankrijk als voor Duitsland). Deze nieuwe maatregelen worden maandag van kracht. De zeugenexport wordt stopgezet tot dat de dekkingscijfers weer een normaal peil hebben bereikt. Het aantal dekkin gen lag in november lager dan in 1958, toen een dieptepunt werd bereikt. In het eerste halfjaar van 1960 zijn te wei nig fokzeugen aangehouden, om. omdat men niet rekende op de grote vlucht di e de uitvoer naar Frankrijk in de loop van het jaar zou nemen. De voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, zei dat er, vooral nu er een ver snelling van de EEG op komst is, in de toekomst een grotere varkensstapel moet komen en dat het dus zaak is, de fok ker y in stand te houden. Export pluimveehouderij meer dan 600 miljoen De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, heeft op een gistermiddag in Utrecht gehouden vergadering van dit produktschap het afgelopen jaar voor de pluimveehoudery niet onbevredigend genoemd. Het totale exportbedrag van de pluim veehouderij zal rond 605 miljoen gul den bedragen. De totale produktie van kippeëieren wordt thans slechts een der tig miljoen stuks lager geschat dan het vorige jaar. In 1960 waren de finan ciële uitkomsten iets beter dan in 1959 en kon een gemiddelde producenten prijs van f 1.94 per kg tegenover f 1.85 per kg over 1959 worden genoteerd. De heer Garrelds zei goede verwachtingen te hebben voor de eierprijs in de eerste maanden van 1961. De heer Van Oostenbrugge is dins dag naar het buitenland vertrokken. Wanneer hij in Huis ter Heide terug keert is nog onbekend. Volgens zijn rentmeester de heer Bragman stelt hij thans pogingen in het werk in het bui tenland middelen te vinden om aan zijn verplichtingen jegens de familie Lun gen, die ook nog op een koopsom wacht, te voldoen. De heer Van Heusden is al lerminst voornemens het pand te ver laten. Jeugdbende molesteerde kruidenier op Oudejaar De rijkspolitie te Groot-Ammers heeft gistermiddag drie jongemannen, hoofd figuren van een jeugdbende, gearres teerd, die het tijdens de jaarwisseling de plaatselijke kruidenier zeer lastig hebben gemaakt. De vete tussen de jon gelui en de kruidenier dateert reeds van augustus, maar op oudejaarsavond togen zy in gezelschap van tientallen jongeren naar de winkel en verschaf ten zich wederrechtelijk toegang. Deuren en raamkozijnen werden ge forceerd en toen de enige agent van politie uit deze gemeente op de plaats des onheils kwam, vond hij één grote vechtende menigte. De jongens zullen vandaag voor de officier van justitie te Dordrecht worden voorgeleid. TREIN GREEP AUTO EN SLEURDE DEZE MEE Bestuurder gedood Gisteravond omstreeks half elf is op de onbeveiligde overweg in de Molen straat tussen Vught en Esch een per sonenauto door een trein gegrepen. De bestuurder, de 25-jarige ongehuwde heer M. de Bruin uit Wychen was op slag dood. De locomotief van de trein, een post trein die niet in Vught stopt en met volle snelheid de overweg passeerde, schepte de auto van de heer de Bruin op de bumpers en sleurde de wagen 210 meter mee. De auto werd totaal ver nield. Het treinverkeer had' driekwartier vertraging. evenals vele ruiten van huizen in de naaste omgeving. Geparkeerde auto's werden zwaar beschadigd. Er ontstond een enorme chaos, die het reddingswerk zeer bemoeilijkte. Wonder boven wonder ontstond er aan de hoogovenafdelingen van de Westfalen-Hütte zelf geen en kele schade. Ware dit wel gebeurd dan zouden de afmetingen van de ramp nog verschrikkelijker zijn geweest. De oorzaak van het ongeluk was gis teravond niet bekend: men meent dat de explosie is ontstaan toen de zuurstof werd overgeheveld. De Justitie heeft later een acetyleenfles, behorende bij een lasapparaat in beslag genomen. Of hier de oorzaak van de ramp ligt weet men nog niet. Met grote beslistheid heeft men te Dortmund verklaard dat het hier niet ging om verouderde installaties en dat men evenmin kan spreken van een ge val van ergerlyk gebrek aan controle. De zeer moderne zuurstofinstallaties worden namelijk geregeld nagekeken en de veiligheidsmaatregelen zouden be paald zeer goed zijn geweest. De Dogt- munder Justitie doet er nog het stilzwij gen toe: zij is direct na de ramp aan het werk gegaan. President Lübke en de Bonner politie ke partijen vonden het ongeluk zo ern stig, dat zij direct gistermiddag tele grammen stuurden waarin medeleven met de slachtoffers werd uitgesproken. Men vraagt zich thans af welke achter grond er gezocht moet worden achter de reeks rampen die de laatste weken vooral Duitsland heeft getroffen, zowel in chemische fabrieken als in het ver keer. In het Dortm under geval heeft volgens deskundigen waarschijnlijk op nieuw een menselijke en niet een tech nische factor een rol van betekenis ge speeld. hoewel bekend is dat juist de arbeiders in de grote chemische en staalbedrijven in het Rijn-Roergebied door een jarenlange ploegensamenwer king de grootst mogelijke voorzichtig heid in aoht plegen te nemen en zeef op elkaar zijn ingewerkt. te. i Binnen 24 uur van uw griep afl Uit Teylerstichting te Haarlem De kunststukken blijven (nog) onvindbaar (Van onze Haarlemse correspondent) Vier dagen, nadat vermoedelijk op vrjjdag 9 december van het vorig jaar uit één der museumzalen van de Teylerstichting te Haarlem twee et sen van Rembrandt waren verdwenen, heeft de Haarlemse politie een 28-jarige vroegere verpleger uit Haarlem aange houden, verdacht van diefslaL _De politie heeft de aanhouding stil willen houden, in de hoop in het be zit te zullen komen van de etsen. Deze zijn echter tot op heden nog niet opgespoord. Het was de politie bij het onderzoek gebleken, dat ten tijde van de diefstal één bezoeker in het museum was ge weest. In het gastenboek stond de naam van een verpleger van het ziekenhuis St.-Johannes Deo. Bij een bezoek aan deze verpleger vond de politie zelfs op zijn bureau een boek staan over de etsen van Rem brandt. Het bleek spoedig, dat deze man niets met de diefstal te maken had. Hij gaf de politie namen op van kennissen, en daarbij was ook die van verdachte, die vroeger verpleger is geweest in hetzelfde ziekenhuis. De poli tie hield deze ex-verpleger aan en vond in zijn zak een toegangskaartje voor het museum, gedateerd op 9 december. Aanvankelijk ontkende de aangehoudene in het museum te zijn geweest, maar later gaf hij toe het museum wel bezocht te hebben. Hij hield echter vol, zich niet aan diefstal van de etsen te hebben schuldig ge maakt. De verdachte, die vroeger we gens diefstal ter beschikking van de regering is gesteld, en na verpleegd te zijn in de psychiatrische inrichting te Utrecht, met proef-ver lof in Haarlem was, bleef echter in arrest omdat de politie meende voldoende aanwijzingen tegen hem te hebben. Hij werd naar het huis van bewaring te Haarlem over gebracht, en in de raadkamer besliste de Haarlemse rechtbank tot gevangen houding gedurende 30 dagen. Tegen dit vonnis is verdachte ln beroep gegaan bij het gerechtshof te Amsterdam. Wy herinneren er aan, dat de gestolen etsen van Rembrandt een cataloguswaarde hadden van 25.000 en 6000 gulden, en in 1641 en 1650 gemaakt znn. zy stel den landschappen voor met boerderij en en hutten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7