Dè lieer Roemers: „De regering tast grondslagen sociale beleid aan" Bonn: „slechts kleine wapenleveraiities" Flinke kracht PLANTENMARGARINE Hoofdbes torenvergadering N. V. V. De politieke staking is een bijzonder gevaarlijk wapen Djakarta heeft overdreven Maar er is geen controle mogelijk Amerika wil op de kwestie-Laos een soepeler houding aannemen BONTMANTELS V oor dij k's houthandel gezin! enige plantenmargarine met het 11 natuur-zuivere anti-spatmiddel Gewaarborgd door het Leeuwenzegel F DONDERDAG 5 JANUARI 1961 Samenwerking vakcentralen noodzakelijk ..Het ontbreekt deze regering aan wijsheid. Zij is te veel gevangen in de pessimistische prognoses, die voor het Centraal Planbureau ge bruikelijk zijn in een oplopende conjunctuur en waardoor het aandeel van de werknemers in het nationale inkomen verminderd en het aan deel van de ondernemerswinst vergroot wordt Dit betoogde de voorzitter van het N.V.V.. de heer D. Roemers, in een vanochtend in Utrecht gehouden vergadering van de hoofdbestu ren van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. De heer Roemers, die nogmaals de verantwoordelijkheid voor arbeidsonrust afwees omdat de regering door haar beleid de grondsla gen van het sociale beleid aantast, achtte deze ontwikkeling niet zonder gevaar voor de conjunctuur. „Onevenwichtigheid" ..Wat in het Kabinet ontbreekt is een stevige minister van Sociale Zaken, die er voor kan zorgen, dat in spannende momenten het sociale element in het beleid tot zijn recht komt", aldus spr., die van mening was dat de minister van Economische Zaken materieel de ver antwoordelijkheid draagt voor de loon politiek. Hoewel de heer Roemers nog niet aan de sociale gezindheid van deze bewindsman wilde twijfelen, deed hü dat met aan de evenwichtigheid van het beleid. „In de loonpolitiek van van daag spelen de macro-economische ge gevens een beslissende rol". De heer Roemers wilde de betekenis van deze gegevens niet ontkennen, maar wel vond hij het wat vreemd dat zij haast bij uitsluiting beslissend zyn in de loonpo litiek. waarbij de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij het bedrijfsleven zou liggen. Daarom handhaafde de heer Roemers zijn bezwaren tegen de rege ringsbeslissing over de CLA.O. voor de metaalindustrie. Situatie metaalindustrie „Het N.V.V. heeft er niet aan ge dacht en kon er niet aan denken tegen deze regeringsbeslissing, die niet door de Tweede Kamer is afgewezen, een politieke staking te organiseren", zo ver volgde de heer Roemers, die daarmee niet wilde zeggen dat een politieke sta king nooit geoorloofd is. „De politieke staking is een bijzonder gevaarlijk wa pen", zo meende hij. „Gevaarlijk voor de vakbeweging zelve, maar ook voor de democra tie, die de grondslag van onze samenleving behoort te zijn". Vandaar dat in de onderhavige aangelegenheid een politieke staking, georganiseerd door UITREIKING DER EERSTE „ZILVERVLOOr'-PREMIE De Staatssecretaris voor Algemene Za ken. de heer Schmelzer, heeft gistermid dag in het gebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank in Zwolle de „Zilver- vloot-premie" uitgereikt aan het eerste Nederlandse echtpaar, dat door zijn hu welijk hiervoor in aanmerking kwam, de 25-jarige melkslyter Th. M. Zuidberg en zijn 21-jarige vrouw M. G. Tijhaar, bei den uit Zwolle. Ze kregen ieder f. 60.- premie. alsmede f. 21.- rente over het door ben gespaarde geld. Het echtpaar, dat op 29 december trouwde, heeft drie jaar lang gespaard en beiden legden jaarlijks f. 200 in, het maximaal toegestane bedrag, zodat zij samen in die tijd f. 1200 spaarden. De Staatssecretaris, die mevrouw Zuidberg bloemen overhandigde, zei dat er on danks de spanningen vertrouwen in de toekomst bestaat. Dat bewijzen de 350.000 deelnemers, deelnemers aan het jeugdspaarsysteem „Zilvervloot". Samen hebben zij tot nu toe acht miljoen gul den ingelegd. Van de Boerenleenbank kreeg het paar een staande lamp. Op een desbe treffende vraag antwoordde het echt paar. dat het 't geld wil gebruiken voor het inrichten van een eigen woning en het voegde er enigszins pessimistisch aan toe. „als we die tenminste ooit krij gen" De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. Rid der de van der Schueren en de burge meester van Zwolle, de heer J. F. Roe ien. Twintig guerillastrijders in centraal-Vietnam gedood Bij een aanval van regeringstroepen op twee schuilplaatsen van de commu nisten in Centraal-Vietnam, zyn 20 communistische guerillastrijders gedood, zo is gisteren van de zijde van de Zuid- vietnamese regering in Saigon verno men. een van de bjj het N.V.V. aangesloten organisaties, niet aan de orde kon ko men", aldus de N.V.V.-voorzitter, die daaraan toevoegde dat „een regering een zodanige beslissing kan nemen dat men in geweten verplicht is alle middelen aan te wenden om die geregingsbeslis- sing gewijzigd te krijgen". „De vaas is gelijmd' Sprekende over de regeringscrisis („de vaas is weer gelijmd, krakende wagens gaan vaak het langst mee"), merkte de heer Roemers op dat ook het N.V.V. van mening is, dat het woningbouwbe leid een van de zwakste punten van het regeringsbeleid is. „De minister heeft zijn beleid t.a.v. de woningwetbouw voor al verdedigd op grond van conjuncturele overweging, maar ik heb er bezwaar te gen indien deze conjunctuurpolitiek uitsluitend gevoerd wordt ten koste van de minder draagkrachtigen". Over de samenwerking van de drie vakcentralen en meer in het bijzonder over de verwijdering met de K.A.B., zei de heer Roemers het te betreuren, dat nu en dan persoonlijke elementen de zakelijkheid van de kritiek hebben ver drongen. In dit verband bestreed hij de mening van K.A.B.-voorzitter Middel huis, dat politieke elementen een te sterke rol hebben gespeeld bij de be handeling van de C.A.O. in de groot metaalindustrie. Spr. vond het vanzelf sprekend dat loonpolitieke kwesties in de beide Kamers aan de orde komen. Toen de regering vaststelde dat het overleg was afgesloten, was het woord aan het parlement. Geen monopolie voor bepaalde groep Evenmin deelde de heer Roemers de mening van zijn collega van de K.A.B. dat hij een geisoleerde beslissing voor de groot-metaalindustrie zou hebben wil len nastreven. „Wij voelden er als N.V.V. niets voor dat aan de metaalindustrie iets zou worden toegestaan, dat aan anderen zou worden onthouden", zo zei hij. „Ons streven was en Is er niet op gericht in korte termijn een golf van loonsverhogingen de Nederlandse econo mie te laten overspoelen. Wü waren be reid te overleggen over een spreiding van deze loonsverhogingen, maar wij waren niet bereid een bepaalde groep werknemers een monopoliepositie te la ten innemen" aldus de heer Roemers, die nog eens de aandacht vestigde op de noodzaak van samenwerking tussen de drie vakcentralen. Op 1 januari 1961 had het N.V.V. een ledental van 506.400 bereikt. Dit heeft de algemeen secretaris, de heer C. W. van Wingerden, vanochtend me degedeeld, op bovengenoemde vergade ring. Als tiende lid van het dagelijks be stuur van het Verbond is gekozen de heer L. P. G. Nelemans. Deze werd op 14 mei 1907 te Leiden geboren. In 1924 sloot hij zich aan bij de vakvereniging. In januari 1940 trad hij in bondsdienst als adjunct be stuurder van de A.N.MB. (Alg. Ned. Bedrijfsbond voor de metaalnijverheid) in Amsterdam. Tijdens de bezetting nam hij ontslag. Terstond na de bevrijding werd hij secretaris-penningmeester van de afdeling Den I-Iaag, kort daarna van de afdeling Utrecht en tevens dis trictsbestuurder van de A.N.M.B. In 1950 werd de heer Nelemans gekozen tot twee voorzitter van het Bondsbestuur, later werd hij algemeen secretaris en redacteur van de „Metaalkoerier." 9? (Van onze correspondent in Bonn) Westduitse fabrieken hebben sedert 1956 aan Indonesië alleen z.g. stormgeweren, gewone geweren en een zeer kleine hoeveelheid machi negeweren verkocht: van een totale leverantie aan wapens ter waarde van 120 miljoen mark is geen sprake. Aldus verklaarde gistermiddag een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken op een persconferentie in Bonn. De woordvoerder liet daarbij aan de beantwoording van twee vragen geen twijfel: 1.de Nederlandse regering is, gelijk de andere Navopartners van de Bonds republiek, ingelicht over de leverantie van de volgens hem kleine hoeveel heden wapens aan Djakarta, over de levering van civiele goederen en over het verlenen door de Westduitse rege ring van z.g. Hermes-kredieten aan de Indonesische regering voor de aan koop van Westduitse civiele goederen. Ten deze, aldus de Duitse woordvoer der, heeft de Nederlandse regering geen protest te Bonn ingediend. 2. de beweringen van de Indonesische minister van Defensie, generaal Na- soetion, dezer dagen op doorreis naar Moskou gedaan op het Dusseldorfer vliegveld, en die van overste Pandjai- ton, de Indonesische militaire attaché te Bonn, zijn onjuist. Nasoetion en de militaire attaché hadden gezegd dat Westduitse wapenfabrieken in verloop van vier jaar wapens ter waarde van 120 miljoen Mark aan Djakarta heb ben verkocht. Volgens Bonn betreft dit bedrag van 120 miljoen Mark zowel de geleverde militaire als de civiele goederen. Problematisch staartje Het staartje dat het Westduitse ant woord inhoudt, is dat van Westduitse zijde kleine schepen en machines zijn geleverd en met Westduitse regerings kredieten zijn betaald, welke niet voor civiel gebruik bestemd zouden zijn ge bleken. In beide gevallen schepen en machines is het mogelijk dat de In donesische autoriteiten de geleverde goe deren eenvoudigweg voor militair ge bruik hebben bestemd: voor het leger en de militaire politie als torpedo- of pa trouilleboten en de machines voor in stallaties in wapenfabrieken in Indone sië. Het is voor de leverancier van derge lijke schepen en machines wel uiterst moeilijk om controle uit te oefenen. Bonn kan aan Djakarta wel de eis stel len dat de door de Westduitse regering verleende kredieten alleen voor de aan koop van civiele goederen worden ge bruikt, maar kan hier niet van Djakarta eisen dat op het uiteindelijke gebruik van die z.g. civiele /controle wordt uitge oefend. Dat zou Djakarta, zo zegt men hier. ongetwijfeld gaan opvatten een vorm van zogenaamd neo-kolonialisme en dat zou de Indonesiërs wellicht afkerig maken van Westduitse leveran ties. Het is hierom dat de Westduitse offi ciële commentaren van gisteren onge twijfeld wel de juridische kant van de zaak raakten, maar niet het tactische gebruik dat Djakarta maakt van Duitse schepen en machines. De Nederlandse regering neemt met dergelijke verkla ringen blijkbaar genoegen, omdat het hier tenslotte om geringe hoeveelheden wapenmateriaal zou gaan. „Topconferentie" in Casablanca(Marokko) Aan een Afrikaans-Aziatische confe rentie in Casablanca (Marokko), die gisteren door Koning Mohammed V is geopend, wordt deelgenomen door ver tegenwoordigers van de voorlopige Al gerijnse regering, van Ceylon, Ghana, Guinee, Libië, Mali, de Verenigde Ara bische Republiek Egypte-Syrië) en vanzelfsprekend Marokko. President Se- kou Touré van Guinee, premier Nkroe- mah van Ghana en premier Keita van Mali arriveerden met hun gevolg aan boord van twee Iljoesjin-toestellen, ge schenken van premier Kroesjtsjef aan Touré en Nkroemah en bestuurd door Russische piloten. Koning Mohammed V deed een be roep op de aanwezigen maatregelen te treffen ter uitvoering van een plan voor de bevrijding van Afrika en de ver sterking van de eenheid der Afrikaanse landen. Hij wil de liquidatie van het koloniale bewind door de gekoloniseerde gebieden vrijheid te geven, de opheffing van de rassenscheiding, versterking van de verdediging van de nieuwe Afrikaan se landen, eenheid van geheel Afrika, strikte neutraliteit van de Afrikaanse landen, de evacuatie uit Afrika van alle „bezettingstroepen", een verbod om kernproeven in Afrika te doen, geen buitenlandse inmenging in Afrikaanse aangelegenheden, en een actie om de vrede in de wereld te versterken. Hij zei voorts dat de conferentie het recht van Algerije op volledige onaf hankelijkheid erkent. Norstad ook onder Kennedy NAVO-opperbevelhebber Het wordt in Atlantische dringen te Parijs nu wel als zeker aangenomen, dat de presidentswisseling deze maand in Washington niet gepaard zal gaan met of gevolgd zal worden door een aflossing van de wacht op het Atlan tische hoofdkwartier in Europa, dat on der het commando staat van de Ame rikaanse generaal Lauris Norstad. Sinds geruime tijd, al voor de presidentsver- keizingen, circuleerden geruchten over een spoedig aftreden van de generaal in verband met zijn gezondheidstoe stand, en er werden zelfs al verschil lende namen van kandidaat-opvolgers genoemd. Ook die geruchten zijn in het Atlantische hoofdkwartier in Louvecie- nes nu nogmaals ten stelligste tegen gesproken. Men mag uit deze berichten over een bevestiging van de NAVO-opperbevel hebber op zijn post door het nieuwe regime afleiden dat president Kennedy ook Norstads plan heeft overgenomen, dat zich ten doel stelt van de NAVO een enigszins autonome atoommacht te maken. Men herinnert zich dat de hui dige minister voor Buitenlandse Za ken Herter tijdens de jongste minis tersconferentie in Parijs deze denk beelden van Norstad, zij het met de nodige slagen om de arm, al voor zijn rekening had genomen. De aankondi ging van Norstads aanblijven in Lou- vecienes bewijst dus indirect dat Her ter vorige maand in Parijs officieus al het woord voor de toekomstige regering- Kennedy heeft gevoerd. MAN IN HET HOLLANDS DIEP VERDRONKEN Vader van acht kinderen (Van onze correspondent) Tijdens een hevige regen- en sneeuw bui is gistermiddag op het Hollands Diep een ernstig ongeluk gebeurd, waar bij de 44-jarige Evert Maaskant uit Zwjjndrecht, vader van acht kinderen, om het leven is gekomen. Dank zij kor daat optreden van leden van de com mando-troepen konden twee andere mensen worden gered. De sleepboot Leal uit St.-Annaland voer omstreeks half twee het Hollands Diep op. De Leal sleepte het bagger molentje Annie, waarop zich de heer Maaskant bevond, vergezeld van de heer J. K. de Vries. De sleep kwam in moeilijkheden en de Annie sloeg om. Aanvankelijk wist de heer Maaskant zich te redden door op de omgeslagen Annie te klimmen, doch toen men hem uit een roeiboot wilde redden, zonk de baggermolen en sleepte de heer Maas kant mee naar de diepte. Leden van de commando-troepen, die het ongeluk hadden zien gebeuren, snel den te hulp met hun snelle bootjes en wisten de mannen, die met de roeiboot hadden getracht het slachtoffer te red den, in veiligheid te brengen. Zij waren namelijk door het zinken van de Annie eveneens in een gevaarlijke situatie ge raakt. Ook brachten de militairen een Raatl van ZO AO (moren bijeen) is vastbesloten vreedzame regeling te vinden De Amerikaanse regering heeft besloten een soepeler houding aan te nemen in de kwestie-Laos en de mogelijkheid te bestuderen om de internationale commissie van toezicht nieuw leven in te blazen, zo is gisteren in welingelichte Amerikaanse kringen in Washington ver nomen. De regering-Eisenhower zou, onder druk van haar bondgenoten, bereid zijn om een deel van haar bezwaren tegen bijeenroeping van deze commissie te laten vallen. De Raad van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) heeft gisteren in Bangkok de toestand in Laos besproken. Men was het er over eens, dat een voortzetting van de Russische inmenging de veiligheid van omliggende landen in gevaar zal brengen. De secretaris-generaal van de ZOAVO, Pote Sarasin, verklaarde dat men nog geen tijd had gehad om te bespreken over de vraag, welke regering de wet tige is, het rechtse bewind van Prins Boen Oem dat nu in Vientiane aan de macht is, of het „neutralistische" ka binet van Prins Soevanna Phoema dat door de linkse opstandelingen wordt ge steund. De secretaris-generaal zei dat de ZOAVO vastbesloten is een vreedzame regeling voor de kwestie-Laos te vinden. De organisatie is echter ook bereid aan haar verplichting om Laos tegen agres sie te beschermen, te voldoen. Morgen zal de Raad opnieuw bijeenkomen. Strijd om de Kruikenvlakte Het Laotische leger meldt vandaag, dat de stryd om de Kruikenvlakte dins- INDONESISCHE KRANTEN MOETEN REVOLUTIE DIENEN De militaire commandant in Djakar ta heeft een beroep gedaan om een ra dicale wijziging aan te brengen in de in houd en houding van de kranten in de Indonesische hoofdstad. Zij moeten „de ware zaak" van de revolutie van Indo nesië dienen, zei hij. In een boodschap, die werd voorgele zen op de nieuwjaarsbijeenkomst van de persclub van Djakarta, zei de comman dant, kolonel Oemar Wirahadikoesoema, dat de republiek gereorganiseerd werd en dat ook de pers als instrument van de revolutie niet aan reorganisatie kon ontkomen. De militaire autoriteiten van Noord- Sumatra hebben drie dagbladen - Tjer- das, Warta en Melmaga - in Medan ver boden te verschijnen. Er is in Djakarta geen reden voor dit verbod bekendgemaakt. Aan de negen overige kranten in Medan is meegedeeld dat zij op tijdelijke basis mogen blijven verschijnen, maar dat zij twee keer per week een hoofdartikel moeten bevatten en dat zy geen aanval op elkaar mogen doen en geen „sensationele berichten" mogen bevatten. Fotogrammetrische kaart en een nieuwe atlas Op de gisteren in Amsterdam gehou den bijeenkomst van de Geografische Vereniging in Nederland heeft kolonel W. F. den Hengst medegedeeld, dat in 1961 een fotogrammetrische kaart van het gehele Nederlandse grondgebied ge reed komt. De werkzaamheden aan deze kaart zijn reeds in 1932 bij de invoering van de luchtfotogrammatrie begonnen. Prof. dr. A. J. Pannekoek deelde voorts mede, dat in 1961 de eerste bladen zul len verschijnen van een nationale atlas, waarin alle geografische aspecten van het Nederlandse grondgebied cartogra fisch worden weergegeven, speciaal in de vorm van thematische kaarten. De uitvoering van deze atlas berust bij de „Stichting wetenschappelijke atlas van Nederland", die met steun van de rege ring dit werk op zich heeft genomen. Tenslotte hield dr. ir. A. P. A. Vink, lector in de bodomkunde aan het inter nationaal opleidingscentrum voor lucht- kartering te Delft, een inleiding over „De luchtfoto in verband met de land bouwkundige ontwikkeling van tropische en subtropische gebieden". hoeveelheid materiaal, dat te water was geraakt, in veiligheid. De heer De Vries had zich by het omslaan van de Annie zelf weten te redden. dag is begonnen met de verovering van het vliegveld door de regeringstroepen, die 's avonds echter het vliegveld weer moesten afstaan aan de pro-communis tische troepen. (De berichten uit het gebied zijn echter zeer tegenstrijdig). Zowel de regeringstroepen als de strijd krachten van de Pathet Lao zeggen de plaats Xieng Choeang in handen te hebben. Volgens berichten van Franse hoogleraren in Xieng Choeang is de stad nog steeds in handen van de pa rachutisten van kapitein Kortg Lae. De Laotiaanse regering van Prins Boen Oem heeft gisteren de investituur gekregen van de Nationale Vergadering in Vientiane. Felle brand teisterde magazijn te Aalten Schade een a twee ton (Van onze correspondent) Een felle brand heeft gisteravond het technisch magazijn van de N.V. van Katwijk papier- en kartonver- werkende industrieën te Aalten (Gel.) in vlammen doen opgaan. De directie van het bedrijf schat de schade op 1)^ a 2 ton. De brand is omstreeks negen uur uit gebroken. Het vuur vond in het technisch magazijn bij de daar op geslagen voorraad produkten, lijm e.d. gretig voedsel. Al gauw liet de situatie zich dan ook zo dreigend aanzien, dat na de brandweren van Aalten en Bredevoort ook die van Winterswijk te hulp werd geroe pen. Bij het licht van schijnwerpers be streden deze met ongeveer 12 stralen de vuurhaard. Gevaar voor uitbreiding naar andere delen van het bedrijf was zeker niet denkbeeldig, maar dankzij de aanwezigheid van brandmuren kon het vuur tenslotte na enkele uren intensief spuiten worden gelocaliseerd. De oor zaak van de brand- moet vermoedelijk worden gezocht in kortsluiting Het be drijf was verzekerd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld (vac. R. de Bruin), P. J. Monster te Gouda. Bedankt voor Groot-Ammers H N. van Rensbergen te Renkum. Aangenomen naar Hardegaryp K M. Witteveen te Noordbroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Paramaribo L. Bech te Leerdam. Benoemd tot hulpprediker te Nlgtevecht J. Dijkstra, emeritus predi kant te Hoorn. HULP VOOR SLACHTOFFERS VAN HONGERSNOOD IN KONGO Op gironummer 5261 van de Stich ting „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Utrecht is naar aanleiding van de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de honger in Kongo tot nog toe een bedrag van f. 45.000 bin nengekomen. De oproep werd gedaan op verzoek van de Wereldraad van Kerken, die van de hulpverleningsorganisatie van de protestantse kerken in Kongo berich ten had ontvangen, dat dagelijks meer dan 200 van de ruim 300.000 uit de pro vincie Kasai gevluchte Baloeba's de hongerdood sterven. De verstrekking van voedsel - per dag is ongeveer 120 ton nodig - geschiedt in nauw contact met de Ver. Naties en het Rode Kruis. (ook naar maat). Ie klas bontzaak levert op gemakkelijke betalingsvoorwaarden (mnd. giro stortingen). Beter genre bontmantels en stola's. Alle bont soorten, zowel luxueuze als eenvoudige. Vraagt vrijblijvend bezoek van coupeur met uitgebreide collectie. Br. onder no. 36617 aan het bureau van dit blad. vraagt zo spoedig mogelyk FLINKE BEDIENDE, voor het bezorgen van goederen (met motorcarrier) en voor winkelverkoop en magazijnwerk. Voor een goede kracht met interesse voor zijn werk een goed loon. Persoonlijke sollicitaties aan de zaak voor 6 uur n.m. LANGE MARE 106, LEIDEN. WAJANG BRINKERS' MARGARINEFABRIEKEN - ZOETERMEER

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4