GRATIS HONIG GELDPRIJZEN HONIG EENRICHTINGVERKEER OP BREESTRAAT EN MARKT NAAR JAN VAN HOUTKADE Dit zijn de 50 Maatregelen kunnen dit jaar gekoppeld worden aan het opruimen van de laatste tramrails MARKTENROUTE Serie HH No. 69456 ƒ2500 SerieHHNo. 39031 1000 SerieHHNo.44533 500 „100 UITBETALING PRIJZEN: soepenTO Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 januari 1961 Tweede blad no. 30246 Verkeerssituatie noopt tot impopulaire voorzieningen: (Van een onzer redacteuren) De onheilspellende stijging van het aantal ver keersongevallen die zoals wij dezer dagen schreven in vijftien jaar in ons land meer dan 20.000 doden en 550.000 gewonden hebben geëist roept om snelle maatregelen. Een grootscheepse verbetering van het wegennet, in het bijzonder in en direct om de grote steden, is naast een inten sievere en vruchtbaarder verkeersopvoeding de meest doeltreffende remedie voor een van de bedenkelijkste maatschappelijke kankerverschijn selen van onze tijd. Maar de verwachting is ge rechtvaardigd (op grond van de ervaring) dat deze meest aanbevelingswaardige oplossing niet op korte termijn te verwezenlijken is, zodat naar minder ideale noodmaatregelen moet worden ge zocht, aangepast aan de plaatselijke situatie. Voor Leiden, waar de stijging van het aantal verkeersongevallen zoals dezer dagen gemeld overeenkomt met het landelijk beeld, dringt de noodzaak van snelle maatregelen evenzeer. De uitvoering van het op zichzelf bijzonder geslaagde wegenschema gaat in een hopeloos traag tempo. Het is duidelijk, dat op het tot stand komen van behoorlijke omleidingswegen en ruime verkeers- traversen door het stadscentrum niet kan worden gewacht. Noodmaatregelen in Leiden komen neer op het invoeren van eenrichtingverkeer in het centrum, met alle onaangename consequenties van dien. De huidige situatie kan echter niet langer gehand haafd blijven, niet alleen uit het oogpunt van de verkeersveiligheid maar tevens gezien de nood zaak van een vlotter verkeer in het centrum van de Sleutelstad. Een van de ingrijpendste conse quenties van een dergelijke maatregel is het ver plaatsen van de markt, voor welk probleem een zeer aanvaardbare oplossing mogelijk is. Slechts aanvaardbaar als best bereikbare Een pleidooi voor eenrichtingverkeer betekent niet, dat wy hiervan in principe voofstander zijn, het tegendeel is het geval. Het verkeer moet zo min mogelijk in de weg worden gelegd, en het invoeren van eenrichtingverkeer is op zichzelf een zeer ingrijpende beperking die uit dien hoofde zoveel mogelijk vermeden dient te worden. Wanneer het echter in de praktijk niet mogelijk blijkt, veiligheid en vlotheid van het verkeer op de principieel juiste wijze te bevorderen, moet een dergelijke maatregel als best bereikbare oplossing aanvaard worden. enige mogelijkheid om uit een onrustba rend probleem te komen. Het is naar onze mening beslist no dig, dat op korte termyn de Breestraat alleen voor het verkeer in de richting van Kort Rapenburg naar Korevaar- straat beschikbaar wordt gesteld, terwül het verkeer in de andere richting geleid wordt via Gangetje, Botermarkt, Vis markt, Aalmarkt, Bloemmarkt en Boom- markt. Nadat reeds jaren gespeeld is met de gedachte, eenrichtingsverkeer in te voe ren in het stadscentrum, is onlangs bij de behandeling van de begroting in de Leidse gemeenteraad dit vraagstuk offi cieel aangesneden. Hoe onaangenaam en in principe on juist deze oplossing van het verkeerspro bleem in de Sleutelstad ook is, het lykt onder de huidige omstandigheden de De uitgang van de Boommarkt op het Kort Rapenburghet smalste deel van de marktenroute. welke uitgang voorzien zal moeten wor den van verkeerslichten, die gekop peld zijn aan de lichten bij de Gijse- laarsbank. Een van de moeilijke punten in de ..marktenrouteHier zal het dwars- verkeer mogelijk gemaakt moeten worden door het instellen van ver keerslichten. Verkeerstechnisch is een dergelijk re geling zeer wel mogelijk. De „markten route" heeft een voldoende wegbreedte voor intensief verkeer, hoewel er enkele moeilijke punten zijn zoals de hoge weg- ligging bij de Vismarktbrug en de smal le uitgang van deze route bij Boommarkt en Kort Rapenburg. Het invoeren van een dergelijke ver keersgeleiding wordt nog meer dan thans reeds het geval is noodzakelijk, wanneer in dit jaar het verkeer door het cen trum ook nog belast zal worden met de bussen naar Den Haag, die de laatste Leidse tram gaan vervangen. Toen vorig jaar twee dagen deze bussen reeds reden in verband met het omhoog brengen van de treinbaan LeidenUtrecht waardoor de tram niet de kruising in de Lam- menschansweg kon passeren, heeft men reeds een voorproefje gehad van deze extra verkeersbelasting. Daarby is zon neklaar gebleken, dat de huidige ver keerssituatie in de Breestraat niet is te handhaven. Bussen verhoogden de onveiligheid De omschakeling van tram op bus heeft in Leiden tot dusver niet de ver- keersverbetering tot gevolg gehad, wel ke men er van heeft verwacht. Wel is de vlotheid van het verkeer bevorderd, maar de onveiligheid is sterk toegeno men, in het bijzonder voor de meest ver drukte maar ook de minst gediscipli neerde groep van weggebruikers, de wiel rijders. De volledige omschakeling van tram naar bus zèl dit jaar een extra aanslag op de verkeersveiligheid doen, wanneer niet tijdig maatregelen worden getroffen. Verkeerslichten Invoering van eenrichtingsverkeer, waarmee de verkeersveiligheid in Lei den zeer zou zijn gediend, vereist echter enkele ingrijpende maatregelen. Zo zou er een systeem "an gekoppelde verkeerslichten in het leven moeten wor den geroepen bij Gijselaarsbank en Bos telbrug, zodat de samenvloeiing van het verkeer op het Kort Rapenburg zonder te veel moeilijkheden verloopt. Verder wordt het belang van de dwarsverbindin gen tussen Breestraat en marktenroute groter doordat beide routes slechts in één richting bereden kunnen worden. Dit betekent ongetwijfeld toeneming van het verkeer door de Koornbrugsteeg en de Vrouwensteeg. Het lijkt onvermij delijk, dit dwarsverkeer door de Koorn brugsteeg mogelijk te maken door het aanbrengen van verkeerslichten op de kruising bij het Stadhuisplein. Het is niet aanbevelenswaardig, derge lijke lichten ook aan te brengen bij de Vrouwensteeg, omdat dan de markten- zou worden. Dit heeft tot gevolg, dat hier een moeilijke en ook gevaarlijke verkeerssituatie ontstaat. Deze situatie zou alleen verbeterd kunnen worden door het overzichtelijk maken van het verkeer door het aanbrengen van brede re trottoirs bij de uitgang van de Vrou wensteeg, desnoods ten koste van de ry- b reed te van de weg. Parkeerruimten Bij een stringente parkeerregeling zou het aantal parkeerplaatsen langs de marktenroute bovendien (wanneer hier eenrichtingverkeer wordt ingevoerd) aanzienlijk kunnen worden verhoogd, naar schatting tot ruim 90 auto's. Thans is dit aantal veel geringer, doordat de weg voor verkeer in twee richtingen moet worden vrijgehouden. Bovendien kan eventueel de parkeergelegenheid op de Breestraat worden uitgebreid, wan neer hier eenrichtingverkeer wordt inge voerd. Overigens moet met de parkeerfacili- teiten niet te ver worden gegaan, want de verkeersveiligheid is niet gediend met het parkeren van auto's langs de hoofd- verkeersroutes. Er zijn in het centrum van de stad parkeergelegenheden genoeg, die nog niet voldoende worden uitge buit. Wij denken bijv. aan het Pieters kerkplein, nog geen vyf minuten lopen van de overbelaste hoofdwegen, welk plein vrijwel voortdurend verlaten ligt. Verplaatsing markt Een belangrijke consequentie van de invoering van eenrichtingverkeer is de noodzaak tot verplaatsing van de markt, die vanzelfsprekend op de „marktenrou te" niet te handhaven zou zijn. Het ligt in de bedoeling, het markt terrein te verplaatsen naar de Garen- markt, het gedempte Levendaal en na- bijliggende terreinen. Dit kan thans ech ter nog niet geschieden. Om voldoende ruimte voor deze markt te krijgen, moet een groot gedeelte van de bebouwing tus sen Garenmarkt, Levendaal en Raam- steeg worden verwijderd, en daarop is gezien de bouwsituatie voorlopig nog geen kans. In de onmiddellijke omgeving van dit toekomstige marktterrein is echter wel degelijk een thans reeds beschikbare ruimte te vinden, namelyk op de Jan van Houtkade en de Jacobsgracht. Het zou aanbeveling verdienen, de markt daarheen tijdelijk te verhuizen, tot het terrein op en om Garenmarkt ter be schikking kan komen. Noodmaatregelen Zowel de verhuizing van de markt naar de Jan van Houtkade als de invoe ring van eenrichtingsverkeer moeten echter als noodmaatregelen worden ge zien, die opgeheven moeten worden wan neer de uitvoering van het wegensche ma enigszins is gevorderd. Enerzijds is eenrichtingverkeer in principe onjuist (en dus alleen als noodmaatregel aan vaardbaar), anderzijds is de Jan van Houtkade een belangrijke schakel in het toekomstige wegennet. De Jan van Houtkade maakt namelijk deel uit van een van de ringwegen, die het centrum van Leiden mettertijd moeten ontlasten van onnodig verkeer. Adviezen Het gemeentebestuur heeft de laatste maanden adviezen ingewonnen van vele instanties, die met de invoering van der gelijke ingrijpende maatregelen hebben te maken. Aangenomen mag worden, dat de adviezen van de verkeerspolitie in de richting gaan van de denkbeelden, die wij ontvouwden. Anders liggen de za ken echter voor hen, die zich in het bij zonder met het marktprobleem bezig houden. Waarschynlyk is men in deze kringen niet erg enthousiast, hetgeen ook wel tot uiting zal zijn gekomen in adviezen aan het gemeentebestuur. Het merkwaardige is overigens, dat middenstandszaken altijd tegen vesti ging van een markt blijken te zijn, maar evenzeer tegen verplaatsing van een een maal aanwezige markt. Men vreest bij vestiging een concurrentie, die later niet blijkt te bestaan, integendeel. Men vreest - na de ervaring van dit tegendeel - ver lies van nering. In bescheiden mate zijn deze bedenkingen gerechtvaardigd, maar de voordelen van een verplaatsing, ook voor de bedrijven in de onmiddellijke omgeving van de huidige markt, mogen niet uit het oog worden verloren. Deze voordelen vloeien voort uit het tot stand Bekijk uw waardebon goed! Hebt u nr 69456 of 39031 of 44533 dan behoort u tot de gelukkigen. Alle waardebonnen met deze nummers krijgen een prijs. Want dit zijn de winnende nummers, getrokken door Notaris Mr. C. Walig te Zaandijk. De serie-letters vóór de nummers bepalen het gewonnen bedrag! Serie GG No. 69456 Serie NN No. 69456 Serie GG No. 39031 Serie NN No. 39031 5 /"OCn Alle overige ]J lJU series No. 69456j tü Alle overige series No. 39031 Serie GG No. 44533 Serie NN No. 44533 Alle overige R series No. 44533 j) J Uitsluitend bet met BEWAKEN bedrukte deel van de folder is prijsbepalend! Prijzen beneden f 50.-. Prijsbepalend deel van de folder aangetekend zenden aan HONIG, Postbus 45, Koog aan de Zaan. Gratis Geldprijs wordt per postwissel overgemaakt. Overige prijzen: HONIG bericht zenden welke serieletters en num mer u bezit, waarna controle en uitbetaling volgt. royale ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs komen van een belangrijke verkeersrou- te en het verruimen van de parkeerge legenheid, terwijl verbetering van de ge hele verkeerssituatie ongetwijfeld ten voordele van het bedrijfsleven komt. Nog dit jaar Overigens achten wij het van groot belang, zowel economisch gezien als uit het oogpunt van de verkeersveiligheid, dat op korte termijn een aanzienlijk be ter openbaar vervoer in Leiden wordt georganiseerd, hetgeen veel particulier verkeer uit het stadscentrum zou hou den. Vorig jaar werd een begin gemaakt met de reorganisatie van het openbaar vervoer door de vervanging yan enkele tramdiensten door busdiensten. Dit jaar verdwijnt de laatste tram uit Leiden. Dan worden - tot grote opluch ting vooral van de wielrijders - de laat ste tramrails uit de Leidse straten ge haald. Deze rails-operatie maakt het nodig, dat de Breestraat geruime tijd voor het verkeer gesloten wordt. Er zit dan niets anders op, dan het verkeer leiden langs de „marktenroute", zodat noodgedwon gen de markt dit jaar reeds moet verhui zen. Het lijkt aan te bevelen, deze ver huizing niet een tydelyk karakter te geven. Het opruimen van de tramrails in de Breestraat is een gbede aanleiding, om de markt althans voorlopig naar de Jan van Houtkade te dirigeren en na het weer vrijgeven van de Breestraat het eenrichtingverkeer in het centrum van de Sleutelstad in te voeren. Wanneer dit gecombineerd zou kun nen worden met een verbeterd openbaar vervoer (waartoe de nieuwe verkeerssi tuatie vele mogelijkheden biedt), kan Leiden binnen afzienbare tyd een veili ger stad worden dan thans het geval is, en bovendien een stad die aantrekkelijk is ook voor de weggebruiker, die er thans alleen geirriteerd noodgedwongen door heen worstelt. Advertentie Hebt U ook al reumatiek Wie de kwellingen van reumatiek kent. weet hoe een groot deel van zUn leven ver gald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra U Uw kwaal bestrijdt met Kloosterbalsem (Akker-Balsem) waarvan de geneeskrach tige bestanddelen diep in de weefsels door dringen. voelt U. hoe een heerlijk verwar mende balsem Uw pijn lenigt. Niet voor niets zegt men: ..Kloosterbalsem - geen goud zo goed." De Jan van Houtkade. mettertijd een belangrijk onderdeel van een van de ringwegen van het wegen plan. thans een welkom (tijdelijk) terrein voor de markt, die uit het centrum moet verdwijnen om het verkeer ruimer baan te geven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3