Laatste nieuws Tiveede Kamer begon debat over afgelegde regeringsverklaring Bezoek van Nasoetion aan Moskou onderdeel van intimidatie? BEURS VAN AMSTERDAM Mr. Burger: „Een onsociaal woningbeleid" DONDERDAG 5 JANUARI 1961 Minister-president, prof. dr. J. E. de Quay en de ministers Korthals, Van Aar (sen, Beerman en Cals zaten van middag om één uur achter de regerings tafel, toen de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst het woord gaf aan dr. Bruins Slot (A.R.) om als eerste zijn mening te geven over de gistermid dag afgelegde regeringsverklaring. De informateur, prof mr. W. F. de Gaay Fortman hoorde 'in een der loges, hoe de leider van zijn geestverwanten in de Kamer er nog eens op wees, dat het de A.R. alleen te doen is geweest om versnelde opheffing van de woningnood en hoe het heengaan van het Kabinet werd betreurd. Van belang achtte dr. Bruins Slot het, dat er een nota zal komen en dat medegedeeld is, dat bij zondere aandacht zal worden geschon ken aan hen, die lage inkomens hebben. Onder deze omstandigheden wilde zijn fractie haar stem geven aan het Kabinet. Dr. Tilanus wees er als woordvoerder van de C.H.-fractie op, dat minister Van Aartsen de aangenomen motie-Van Eibergen had gezien als een motie van wantrouwen, terwijl de motie slechts uitdrukking gaf aan een wens. De ver klaring van de minister achtte hy dan ook staatkundig volkomen onjuist, te meer omdat er geen bindingen bestaan tussen fracties en Kabinet. Zyn fractie wilde het Kabinet niet tot heengaan dwingen, de kwestie van de woningnood zat hoog en dat is uitgedrukt in de motie. Als deze ongelukkige crisis enig nut heeft gehad dan is het, dat de grote betekenis van de bouwnyverheid in het volle licht is gesteld De regeringsver klaring bevredigde hem niet geheel Volgens hem was 5000 meer niet teveel gevraagd. Maar als de toegezegde nota komt, zal zijn fractie haar standpunt verder bepalen. Voorlopig vertrouwt hy erop, dat een voortvarend woningbouw beleid zal worden gevoerd. „Rare crisis" Mr. Burger begint als leider van de oppositie zyn rede met de leden van het Kabinet een gelukkig 1961 toe te wensen. „Alleen zoekt dit geluk, niet achter de groene tafel". De crisis is volgens hem „efficient" verlopen. De Koningin kon naar haar gezin en de Kamer kon op tyd aan het werk. Maar met dr. Drees vond hij het toch „een rare crisis". Hy gunt de KVP best haar succes met de motie-Andriessen, waarvan de aanvaard baarheid reeds voor de kritieke vergade ring vaststond. Alleen zou de regering met bekendmaking wachten tot na het indienen van de motie. Mr. Burger vroeg zich af wat het Kabinet heeft bewogen „zo zonderling te sxcerceren om af te treden, toen minis- OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Petrus R., zn v. J. S. Hoger- vorst, en C. M. Hoogervorst; Sara I., dr. v. D. Joh. Stöver en E. H. Veen; Henk M. Joh., zn v. J. Joh. Post en J. M. de Wit; Elzelina V. A., dr. v. C. van der Hoek en W. G. Spierdijk; Jacob, zn v. C. W. A. van der Hoek en W. G. Spierdijk. Ondertrouwd: P. van Veen, 28 Jr; B. H. tfoh van Seventer, 23 Jaar. Getrouwd: A. N. M. Turnhout, 25 Jaar en Q. Th. M. van Rijn, 21 Jr; D. Rom- bout, 21 jaar en C. van Tol, 18 jaar; Schouten, 29 Jaar en G. van Houwelin- gen, 23 Jaar. Overleden: W. F. E. Smelik, e.v. E. H. Snijder; Jac. van Leeuwen, e.v. B. du Pree; L. Kort, wed. v. Joh. A. Veryke; J, W. van der Post, e.v. H. M. Kathmann; L. van Grol. wed .v. M. Peet; H. Grif fioen, e. v. A de Weerd. VOORSCHOTEN Rectificatie Ten onrechte vermeldden wy giste ren, dat de heer Wesdyk ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum als tuinman op „De Horsten" werd onder scheiden met de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dit moet zijn de zilveren medaille be horende by de Huisorde van Oranje Nassau. ter Van Aartsen wilde heengaan". Hy behoefde geen antwoord, aldus spreker, want het Kabinet treedt altyd zonder ling op. Mr. Burger meent, dat het „liberale inzicht normatief is voor het Kabinet". Het gaat volgens hem om een onsociaal, liberaal beleid. Hij begrijpt ook niet, waarom betoogd moest worden, dat de heren Bruins Slot en Tilanus de ver liezers waren. Hy is van mening, dat onomstotelyker dan voorheen vaststaat, dat dit Kabinet een onsociaal woning bouwbeleid voert. Mr. Burger betobgt, dat de KVP in het verleden veel hogere eisen heeft ge steld ten aanzien van de woningbouw. Onder dit Kabinet ziet men het aantal woningen voor minder-draagkrachtigen „groeien als een koeiestaart" van 37.500 naar 33.750. Het gaat'spreker te ver, dat de infor mateur een opdracht heeft geaccepteerd een Kabinet samen te stellen uit be paalde aangewezen partyen. Ook gaat het hem te ver, dat hy dat op korte termyn kreeg te beproeven. Vreemd vond hy ook de aanwezigheid van de informateur bij fractieberaad. Hy merkt op, dat hier geen sprake is geweest van een formateur. Het Kabinet is eigenlyk niet weg geweest. (Vergadering duurt voort) MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Januari Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: Andijvie 6583; kroten 1225; boeren kool 25—r38; rodekool 712; groenekool 1825; prei 2035; spinazie 5560; stoofsla 3550; spruiten A en B 3249; uien drielingen 15.20; middelfijn 16.20— 16.40; middelgrof 16.70; grof 17.30; was- peen 24—29; witlof 40—118. Per 100 st.: knolselderij 16—30; sla A en B 8.40—19. Per 100 bos: selderij 2130. AALSMEER, 4 Januari C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling GA.: Snijbloemen p. stuk: Gerbera 5090; Euphorbia 100 160; Calla 65—110; Forsythia 75115; Prunus Triloba 80125; Amaryllis per kelk 4573. Seringen: Stepman 4 kop p. stuk 65135; 2 kop 4566; Legray 4 kop 3555; 2 kop 2035; Fresia per bos 100 190; cyclamen 140200; tulpen 175 250; narcissen 85125; Anjers rood per stuk 3557; roze 2546; wit 3048; Orchid. Beauty 35—46; Rozen: Better Ti mes 4075; Parel van Aalsmeer 80135; Geh. Duisberg 100—165; Towny Gold 80— 135; Baccarat 120165; Carol 4062; Pink Sensation 100155. BARNEVELD, 5 Januari Coöp. Ve- luwsa Eierveiling: Weekaanvoer 100.000, waarvan er thans 328640 in veiling wer den gebracht. Handel kalm. Pryzen 100 stuks: eieren van 48 tot 50 gram 10.60 11.11; 50-55 gr. 10.3011.60; 5560 gr. 11-6412.18; 60 tot 65 gr. 12.3013.12. Eierveiling SBE; Aanvoer 234.266. Han del kalm. Prijzen per 100 stuks; Eieren van 56 tot 60 gram 11.6012.15; van 60 65 gr. 12,2113.03; eendeëieren 6470 gr. 8.309.60. Eiermarkt: Aanvoer 1.750.000* Handel kalm. Eieren van 54 tot 65 gr. 11.50 13.50 per stuk. Alg. prfjs 12.30. Kiloprijs Pluimveemarkt Aanvoer 48.000. Handel kippen kalm. kuikens traag. Slachtklppen 1.70 tot 1.80 per kg; slachtkulkens 1.40 tot 1.70 per kg GOUDA, 5 januari Op de kaasmarkt te Gouda werden heden 24 partijen kaas aangevoerd. Eerste kwaliteit noteerde 2.16 tot 2.23, tweede kwaliteit 2.10 tot 2.15 alles per kg. De handel was kalm. Dit jaar Surinaamse dochter van K.N.S.M. (Van onze Haagse correspondent) De op 1 januari ingegane bevordering van het agentschap van de Koninklijke Nederlandse Stoombootmaatschappy te Paramaribo tot hoofdagentschap kan als eerste stap worden beschouwd tot de oprichting van een Surinaamse doch teronderneming van de K.N.S.M. de plannen daartoe zijn reeds een jaar in de pen en men verwacht, dat ze in de loop van dit jaar werkelijkheid kunnen worden. De oprichting van deze dochtermaat- schappy, die waarschynlijk de naam K.N.S.M. Suriname zal krijgen, moet be schouwd worden als een bydrage van de K.N.S.M. tot de economische ontwik keling van Suriname, waarmee men im mers reeds vele jaren nauwe en vriend- schappelyke banden onderhoudt. De op richting van een onder Surinaamse vlag werkend bedrijf moet niet gezien wor den als een „vlucht naar de goedkope vlaggen", zomin als fiscale overwegingen in het geding zyn. Het Surinaamse bedrijf zal trouwens voorlopig van beperkte omvang blyven: men denkt aan twee schepen, welke niet tot de vlaggeschepen van de K.N.S.M./ vloot behoren. WEER OORDEEL OVER BASSPEL GEWEIGERD Opnieuw heeft een musicus gewei gerd als getuigedeskundige voor de rechtbank te Amsterdam te verschynen en de muzikale capacteiten te beoor delen van de uit Suriname- afkomstige bassist Jules Zegelaar, Deze werd twee jaar geleden ontslagen als bassist van een kwartet in een Amsterdamse bar omdat toen zyn prestaties beneden de maat zouden zijn geweest. De heer Zege laar meende dat zyn ontslag onrecht matig was en vroeg in een civiele proce dure het oordeel van de rechtbank. Deze wees drie musici aan om als ge- tuigen-deskundige de spelcapaciteiten van de bassist te beoordelen. Twee wei gerden, namelyk de bassist Ger Daal huizen en de gitarist Wim Sanders. Al leen de organist Bernard Drukker werd als deskundige beëdigd. De rechtbank wees daarop de heren Gysbert Nieuw- land, hoofd van de afdeling „lichte mu ziek" van de AVRO, en de producer Tonny Schifferstein van de KRO aan als deskundigen. De laatste deelde de rechtbank schriftelyk mee dat het hem onmogelyk was als getuige-deskundige op te treden. De rechtbank heeft giste ren de heer Nieuwland de eed afgeno men en hem verzocht in overleg met de heer Drukker een derde getuige aan te wijzen. Dit laatste zal op korte termijn moeten geschieden, aangezien de bassist Zegelaar, die geruime tyd heeft gespeeld in Zweden, dezer dagen voor een kort verblyf naar Nederland komt. De getui- gen-deskundige krijgen dan de gelegen heid het spel van de bassist op vakbe kwaamheid te beoordelen. Zij zullen hun bevindingen neerleggen in een schrifte lyk rapport. Het Nederlands Studentenorkest heeft aan de gemeente Bergen, waar jaarlijks het programma ingestu deerd wordt, een windwijzer voor het gemeentehuis aangeboden. Burgemeester De Ruiter was wel dankbaar voor het geschenk, maar hij moest heel veel moeite doen om het te onthullen. Dreigende boycot tegen Nederland en Italië bij vervoer kolen en staal Nederland en Italië lopen het gevaar om in de toekomst bij het vervoer van kolen en staal binnen de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS) te worden geboycot. De twee landen hebben zich tot nu toe verzet tegen de publikatie van hun ver- voerstarieven. Naar uit welingelichte kringen in Frankfort wordt vernomen, hebben de ah'dère landen van de ge meenschap - Frankryk, België, Luxem burg en West-Duitsland - het voorne men de plicht tot publikatie van de ta rieven voor het goederenverkeer via de waterwegen en over de weg binnen de EGKS in te voeren. Om een boycot te vermijden, zo wordt in deze kringen gezegd, zouden Neder land en Italië zich ook bij deze ontwik keling moeten aansluiten. Gebeurt dit niet, dan zou in het bijzonder Nederland worden getroffen, omdat het een belang rijke rol speelt by de binnenscheepvaart en by het vervoer over de weg in de ge meenschappelijke mark4. RECHTZAKEN Goedgeefse ambtenaar uit Bantumadeel veroordeeld De rechtbank in Leeuwarden heeft een 36-jarige adjunctcommies der ge meente Bantumadeel conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelyk, met aftrek van voorarrest en een proef tijd van drie jaar. De verdachte heeft de gemeente Ban tumadeel een schadepost van een half miljoen gulden berokkend door zyn ver gaande goedgeefsheid ten opzichte van werkloze ingezetenen en door falsifica ties. RECHTBANKPRESIDENT BEKENT „KLEUR" De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanochtend kleur bekend in het door de Amsterdamse psycho-curiente mevrouw C. C. Rijk aangespannen korte geding tegen de modeontwerper Dick Holthaus, waarbij de „gruwelyke bloed rode kleur" op de muren van Holthaus' woning aan de Amsterdamse Vondel straat de inzet was. Mr. Stheeman wees de vordering van mevrouw Ryk, die een gedeelte van de woning bewoont, af, zo dat Dick Holthaus de hal, het voorpor taal en de benedengang van zyn woning, niet weer opnieuw wit hoeft te laten schilderen. Mr. Stheeman, die alvorens hy uit spraak deed, zich verontschuldigde voor het rode tapyt in zyn kamer („Ik heb het niet expres gedaan"), veroordeelde mevrouw Ryk in de kosten van het ge ding, zynde f.250. „ZWIJNDRECHTS HEERTJE" IS WEER VERDWENEN Een inwoner van Zwyndrecht, bijge naamd „Het Zwyndrechtse heertje", wordt weer gezocht. Hy werd twee jaar geleden gearresteerd omdat hy met val se opdrachten geld leende van particu lieren en instellingen en zich daarmee voor ongeveer een miljoen in de schuld werkte. In mei verleden jaar werd hy voorwaardelyk in vryheid gesteld. Dins dagmiddag bleek, dat hy spoorloos is. De officier van justitie te Dordrecht heeft zyn aanhouding verzocht. De man is na zyn voorwaardehjke invryheidstelling zaken gaan doen als vertegenwoordiger in muziekautomaten by een zaak aan de Mariniersweg te Rotterdam. Hy huurde enige dagen ge leden een auto by een garagebedryf in Zwyndrecht. Dinsdagmiddag kwam hy de eigenaar ervan zeggen, dat hy over een uurtje terug zou zyn. Omstreeks drie uur heeft hy nog gesproken met een Zwyndrechtenaar. De man maakte een zenuwachtige indruk en wilde geld lenen om zelf in muziekautomaten te gaan handelen. Hy vertelde dat hij bor gen genoeg had, maar niemand wilde hem geld lenen. Toen hy ook bij de Zwyndrechtenaar bot ving, schynt hij naar Ridderkerk en Rotterdam te zyn gereden. Naar verluidt, zou hij ook bij zijn baas in de schuld staan. Maar er is van die zyde geen aanklacht ingediend. De garagehouder heeft omstreeks 5 uur de plaatselyke politie van de verdwij ning van zijn auto op de hoogte gesteld, waarna onmiddellyk een verzoek tot aanhouding van de man uitging. TYFOON TROF TANIMBAR DUIZENDEN SLACHTOFFERS Volgens vertraagde berichten die Dja karta thans bereikt hebben zyn half december drie mensen omgekomen bij een tyfoon die de Tanimbar-eilanden trof. Er zyn duizenden daklozen; de schadê wordt geschat op acht miljoen gulden. De Indonesische Marine heeft een oor logsschip met hulpmiddelen en voorts twee amfibievliegtuigen naar het getrof fen gebied gezonden. STADSNIEUWS BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT By beschikking van de Staatssecreta ris van O., K. en W., drs. G. C. Stuben- rouch, is benoemd aan de Leidse Uni versiteit voor het tijdvak van 1 januari tot en met 31 december 1961 tot weten- schappelyk hoofdambtenaar voor de heelkunde, mej. E. Frederiks, thans we tenschappelijk ambtenaar 1ste klasse: voor het tydvak van 16 januari 1961 tot en met 31 januari 1962 tot wetenschap- pelyk ambtenaar 1ste klasse voor de in wendige geneeskunde mevr. H. H. Swan- son-Eartly. In het gisteren geplaatste ingezon den stuk van de heer J. Slager, werd niet geklaagd over overlast van ratten, doch van katten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN Maria Helena Alelda, dr. v. C. J. v. d. Zwet en A. Meeuwlssen; Christina, dr. v. J. Bekooij en A. Smit; Bernardus Herma- OU8, zn v. F. Walraven en H. C. Haver kamp; Antje Elizabeth Catharlna, dr. v. P. Bekooij en C. Heruer; Goedele Marie, dr v. M. W. L. Kuljpers en C. M. van Reijen. OVERLEDEN K. A. M. Rulgrok, 79 Jaar, wed. van J. J. van Noort; T. Donath, 90 Jaar, man. Den Haag in het onzekere over bedoelingen (Van onze Haagse correspondent) Is een rechtstreekse aanval van Indonesië op Ned. Nieuw-Guinea inderdaad over afzienbare tijd te verwachten of is er nog steeds slechts sprake van het op temperatuur houden van een latent conflict? Die vraag kan men op de betrokken Haagse departementen moeilijk be antwoorden, maar zoveel is wel zeker, dat men de jongste uitlatingen en handelingen van de Indonesische regering, met de brief van de permanente vertegenwoordiger van Indonesië aan de secretaris-gene raal van de V.N. als hoogtepunt verontrustend vindt. Het bezoek van een Indonesische dele gatie aan Moskou, waaraan door beide partyen zoveel waarde wordt gehecht dat zeer vooraanstaande figuren daarbü betrokken zyn, wordt in Den Haag even eens niet licht opgevat en op z'n minst als een onderdeel van de voortdurende pogingen van Indonesië tot intimidatie van Nederland beschouwd. Ook de voortdurende infiltraties van Indone siërs in Nleuw-Guinea waarvan een niet genoemd aantal insluipers nog steeds niet is opgespoord ziet men als een teken aan de wand. De Neder landse strydkrachten in Nieuw-Guinea zyn bescheiden en. zoals minister Visser ook in het Parlement heeft verklaard, zeker niet voldoende voor een oorlog in volle omvang. De Nederlandse defensie in Nieuw-Guinea moet gezien worden als een complex van maatregelen tot eerste bescherming van degenen waar voor het de verantwoordeiykheid draagt „zoals een goed huisvader betaamt". Voor Nederland ligt de nadruk dan ook op het positieve programma om de zyn. inheemse bevolking van het eiland zo snel mogelyk tot zelfbeschikking te brengen dan op een militair optreden in geval van een gewapend conflict. Wat dat betreft toont men zich voldaan, dat de Nederlandse politiek in dat opzicht tenminste duidelyk is. Men put daarbij enig vertrouwen uit de omstandigheid, dat er in de wereld ook by landen van het Afro-Aziatische blok wel de- g-elyk waardering voor het Nederlandse beleid ten opzichte van Nieuw-Guinea is gebleken. Voorts wyst men erop. dat de VS Indonesië meer dan eens hebben gewaarschuwd niet tot onherroepeiyke daden over te gaan. Het hangt er nu voor een belangryk deel van af welke adviezen Nasoetion In Moskou ontvangt. Het is zeer goed mo gelyk, dat de Russen geen behoefte hebben aan nog meer wrijvingsgebieden met de VS, het is ook denkbaar dat Moskou ook Nieuw-Guinea wil gebrui ken om Washington onaangenaam te Jeugdbende aangehouden „Stelen als de raven De kinderpolitie in Rotterdam heeft de afgelopen dagen niet minder dan 18 jongens van 16 tot 21 jaar gearres teerd, die de stad sinds de zomer van vorig jaar onveilig hebben gemaakt met inbraken en diefstallen. Tot dusver zyn er 30 bekend; de totale waarde van het gestolene bedraagt ongeveer f 4.000. De meeste jongens zijn afkomstig uit behoorlyke gezinnen. Er is ook een mi litair by. De bende had als motto „stelen als de raven en zwijgen als goud". De kern werd gevormd door acht jon gens, die altyd in een bepaalde yssa- lon samen kwamen. Daar werd opge schept over hun „heldendaden". Kran ten. waarin over hun inbraken were geschreven, toonde men vol trots aar soms Jaloerse andere jongens. Op den duur raakten er steeds meer by be trokken. Tydens de verhoren verklaar den allen, dat in de ijssalon over by na niets anders werd gesproken dai over inbraken. De zaak is aan het rollen gekomen toen een hoofdagent van politie zon dagavond j.l. twee jongens met een gestolen motor aanhield. Het onderzoek werd voortgezet en steeds meer kna pen werden gepakt. Het operatieterrein van de jongelui strekte zich uit over flatwoningen, win kels, kantoren en kantines. Tot de buit behoorden sieraden, radio's, fototoestel len, eet- en drinkwaren. Soms gooide men de spullen dezelfde avond nog in een of andere singel Optocht in Brussel naar Grote Markt Rykswacht en politie zyn hedenoch tend in actie gekomen tegen een vier duizend stakers, die in groepen naar de eeuwenoude Grote Markt van Brussel trokken. Het plein werd afgezet en in de straten er omheen deden zich ver scheidene schermutselingen voor. Onder dte betogers bevonden zich wederom vele studenten en jongeren. Terwijl op de Grote Markt de water kanonnen in gereedheid werden ge bracht en in de straten er omheen zo als gebruikelyk vuurwerk ontplofte, ga ven de betogers hun pogingen om tot het plein door te dringen op. De politie hield enkele jongens en meisjes aan. De grote meerderheid van de stakers, on der wie veel postbestellers waren, ging zonder verdere incidenten uiteen. Een groep studenten begaf zich naar de Beurs, waar zy het verkeer korte tyd blokkeerden. De politie greep ook hier in en tegen half een was de orde her steld. In Antwerpen hebben vandaag naar schatting 15.000 stakers betoogd. Zy wa ren aangespoord tot kalmte en de stoet werd na twee-en-half uur zonder inci denten ontbonden. Gisteravond laat is op de Canisius- singel te Nymegen de 78-jarige me vrouw Berends-Lamers door een auto gegrepen toen zy de singel overstak, zy overleed ter plaatse. Op de Merwede naby Hardinx- veld- Giessendam is gistermorgen om streeks 10 uur een felle brand uitge broken op het 1074 ton metende Zwit serse M. S. Bellalp van de Bazel Ryn Scheepvaartmy. Het vooronder brand de geheel uit; de schade bedraagt f 15.000 WAT EEN BOER IN INDONESIË MAG BEZITTEN De Indonesische regering heeft van daag wetten gepubliceerd, volgens welke de omvang van het land dat een boer mag bezitten, wordt beperkt. In gebieden die niet dichtbevolkt zijn. mag een boer of boerengezin niet meer dan 15 ha rijstveld of 20 ha droog land hebben. In dichtbevolkte gebieden wor den deze cyfers beperkt tot resp 5 en 6 ha. Boeren die meer gebied hebben dan de nieuwe maxima, moeten binnen drie maanden de regering daarvan op de hoogte brengen. Wanneer een gezin meer dan zeven leden heeft, kan het gebied met 10% voor ieder lid worden uitgebreid mits de uibreiding de 50% niet te boven gaat. Ieder die deze bepalingen overtreedt, kan drie maanden gevangenisstraf of een boete krijgen. De regeling heeft geen betrekking op plantagegebied. De regering zal beslissen wat er zal gebeuren met het landoverschot „of schoon de wensen van de daarbij betrok ken personen in overweging zullen wor den genomen". Boeren die landbouwgebied zeven Jaar in pacht hebben gehad, moeten dit ge bied aan de eigenaar teruggeven zodra zy de staande oogst hebben binnenge haald. Als het land minder dan zeven jaar in pacht was, mag de eigenaar het land terugvragen maar dan moet hy vergoe ding betalen op een schaal die door de regering is vastgesteld. De regering zal er naar streven dat elk boerengezin een minimum van twee ha land heeft. Verdeling van land in gebieden van minder dan twee ha is verboden, uitge zonderd bij een erfenis. „Johan Bodegraven - laan" te Paramaribo De 'Surinaamse ministerraad heeft be sloten de straat te Paramaribo, waar aan het nieuwe diakonessen ziekenhuis komt te liggen, de ..Johan Bodegraven- laan" te noemen. Met deze geste wil men dank betuigen voor hetgeen de heer Bodegraven heeft gedaan ten be hoeve van de geld-inzamelingsactie „viermaal Z.-N.aé voor de bouw van het diakonessen-ziekenhuis. Mooi resultaat voor busjesactie „Hemava" De combinatie van de protestantse kinderbeschermings-inrichtingen „He mava", Amersfoort, ontving in het af gelopen jaar ruim f 233.000.Dit be drag is door middel van een eenvoudige busjesactie, door kinderen verspreid over het gehele land. bijeengebracht en be stemd voor verzorging van meer dan duizend kinderen, opgenomen in de Hel dring Stichtingen te Zetten, Martha Stichting te Alphen aan den Ryn en Stichting Valkenheide te Maarsbergen. Een mooi resultaat en een bewys van „de macht van het kleine". WERNINK'S BEDRIJVEN De directie van Wemink's Bedryven hield gisteren met gedecoreerde gepen sioneerden en het leidinggevend perso neel een geslaagd Jaardiner, waarby de directeur, ir. A. Sitsen, wees op het nut van een goede samenwerking tussen de afdelingen onderling en een exposé gaf over de gang van zaken in het afgelopen jaar. AANRIJDING OP LEVENDAAL Ter hoogte van de RUnstraat heeft gistermorgen omstreeks half elf op het Levendaal een aanryding plaats gehad tussen een personenauto en een brom fiets. Beide voertuigen reden op het Le vendaal in de richting Plantage. De bromfietser, een 54-jarige Leidenaar. ging by de Rynstraat linksaf en werd aangereden door de auto. De EHD ver voerde hem met een neusbeenfractuur en vermoedelijk een llnkerbeenfractuur naar het Academisch Ziekenhuis. BEURSOVERZICHT Zeer vaste markt Amsterdam, 5 Januari De stemming was vanmiddag op het Damrak voor de internationale waarden vast tot „willig". De handel was rui mer dan die van de voorgaande beurs- dagen. Het publiek ging tot aankopen over, terwyl daarnaast de arbitrage ac tief was, vooral in de oliehoek. Deze vaste tendentie had niemand ter beurze gisteren durven voorspellen. Hierdoor is nog eens te meer aangetoond, dat de beurs onberekenbaar is. Het was Wall Street dat de stoot gaf tot de zeer gun stige stemming voor de Amsterdamse beurs. De Newyorkse beurs sloot giste ren „willig". Deze willige stemming al daar ging gepaard met zeer grote om zetten. Dit laatste is voor de „kenners" wel het belangrijkste. Het toont name lyk aan dat er weer flinke belangstel ling voor de aandelenmarkt is gekomen. Het Dow Jones-gemiddelde voor de in dustrie-aandelen steeg in Wall Street met niet minder dan elf punten. De Westduitse beurzen gaven vandaag koersverbeteringen te zien van 5 tot 15 punten. Parys en Londen waren vrien delijker. Door een en ander keerde in Amsterdam het vertrouwen terug. De Nederlandse hoofdfondsen ont moetten gisteren In Amerika een flinke belangstelling. Dit ging vandaag in Am sterdam verder door. Philips steeg van 1172 tot 1174% en boekte op deze prys een koerswinst van circa 17 punten, waarmede het gehele koersverlies van de vorige dag werd ingehaald. AKU's „wil lig" plus 15 punten op 490%. Unilevers werden door een bekend commissiehuis uit de markt genomen op 789, plus 19 punten. Hoogovens monteerde circa 16 punten by een notering op 793. Aande len Kon. Olie die in Wall Street een dollar hoger sloten, werden door het publiek en Parijs uit de markt genomen op f. 127.50. Hierdoor boekten de olie aandelen een winst van ruim f.4, ofwel ruim 20 punten op de oude omrekenings basis. De olie-aandelen noteerden pari teit New York. De scheepvaartaandelen lagen zeer foed in de markt met koerswinsten van tot 3 punten op de uitlatingen van de heer W. Rehbock, voorzitter van de Kon. Ned. Reedersvereeniging over de toe komst van de Nederlandse scheepvaart. De Nederlandse reders gaan, aldus spre ker, 1961 met enig optimisme tegemoet. Van de leidende cultures noteerde Am sterdam Rubber hoger. Staatsfondsen praktisch onveranderd met een iets ge makkelijkere ondertoon. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 jan. Londen 10.58% 10.58%New York 3.77A—3.77A; Mon treal 3.79%—3.79%': Parys 76.90%— 76.95%; Brussel 7-58—7.58%; Frankfort 90.37%—90.42%; Stockholm 72.88% 72.93%; Zurich 87.57%—87.62%Milaan 60.75%—€0.80%; Kopenhagen 54.69%— 54.74%; Oslo 52.79%—52.84%; Wenen 14.50—14.51; Lissabon 13.18—13.19%. Donderdag 5 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 101A 101% 101 ft 101% 101A 101% Ned. '60 II 4% 101A 101% 100% 100% 95A 95A Grootboek obl. 3% 81% B Ned. '47 3% (3) 881» 94% Ned. '51 3% 97 97% 94% 94% 94% 94% 90 GB 90% Ned. bel. cert. 3% 89 B 90% 90% Ned. "54 3% 90% 90H Ned. *55 I 3% 90% GB 90 A Ned. '55-11 3% 92 A 92% 91 91 Ned. grtbk obl. '46-3 92 92 88% Ned. doll. In. '47 3 8811 Ned Inv. cert. 3 99% 99AGB Ned. 62-64 3 99% GB 99A Indië -37 3 98 A Indië *37 A 3 94% 94 A Ned. won. bJ. '57 6 110% 110% Ned. won.bJ '58 4% 100H 100% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30 GB 29 Nat. Handelsbank 233% Ned. Handelmy 311 314 117% 118% HV-A 134% 134% 540 540 A.K.U 475% 489 Berkel's Patent (v.) 344 GB 350 GL Calvé Delft cert. 752 758 GB Deli My .en (Ver.) 173 173 Kon. Pap v Gelder 328 330 GB Hoogovens cert 777% 792 %GB MüUer en Co. NJ 435% 442 GB Ned Kabelfabr 635 645 GB 1158 1171GB 321 323% 770% 788 WUton Feyenoord 208 34 211GB 420% 423 GL Dordtse Olie gew. 577 596 Kon. Olie (f.20.— 125.60 128 €0 ^ern (50 f.20.—) 123 40 127 60 Holl. Amer. iyn 148% 152% Java China Paket 157% 158 K.LJV1 99 70 99.50 Kon Ned Stmv Mij 200% 203% Kon. Paket My 141% 144 Stoomvaart My Ned 177 178 Nievelt Goudr eert 154 156%GL v Ommeren eert 310 GB 314 Kot Rott Lloyd 168 168 GB Ned Scheepv Unie 155% 157% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 96% b. idem '48 (3%) 96 R'dam '52-1 (4%) 100 99% ld ld -37 I-n (3%) 95% 95% Z.-Hoüand *56 (4%) 99% Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N.G. *58 (5%) 105% 105% ld. N.WH. '52 (4%) 99 A 99A BVG rspbr f.500 99 A 172 BVG rspbr. *52 131% 132 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 90% 90H Premieleningen A'dam *53 3 106 105% A'dam *51 I 2% 83% 83% A'da m'56 12% 83% 83% A'dam '56 II 2% 89% 90 L. A'dam '56 m 2% 89% 90 Eindhoven '54 2% 80% 81% Enschede "54 2% 81 Den Haag *52 I 2% 89% 92 Idem II 2% 90 R'dam -52 I 2% 93% 93 94 93 100% 101% Utrecht *52 2% 95 L Z.-Holl. 1957 2% 95% 96 Zuid-HoUand *59 2% 101% ïoitf NTET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 236.50 238 Amst. Bank 387 391 HR.U. eert, 218 218% Rott. Bank 328 333 Twentsche Bank 311% 315 Industrie Ondernemingen 405 410 54 53% 330 186 502 506 319% 320 B 154 154 61 61 122 120 544 530 492 790 322 321 110 110 168 169 125 128% 115 113% Electrolasmy Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Intematlo Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leldse Wolspinnerij Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wemlnk'B BetonmU Van wyk en Heringa Zaalberg Spoorwegen Dell Spoorweg My 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 21% Intern Nickel 57% exd. Anaconda 45^4 i'em Steel.... 42% Cities Service 50 exd General Motors 40% Kennecott76 exd Republic Steel 56% Shell OU 75% exd Union Pacific 27% Un. States Steel 75% 22 58% 47J» 43% 50% 42% 78% 58% 75% 28 78%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11