J. BARON VAN KNOBELSDORFF IN SASSENHEIM AANGEKOMEN MECHANISATIESHOW IN LISSE GROTER DAN OOIT TEVOREN AMERIKAANSE ALMANAKKEN VOORSPELLEN „SNEEUW" VOOR KENNEDY'S INAUGURATIE Hartelijke begroeting ging aan de installatie vooraf Weinig groot nieuwsmaar wel vele kleine verbeteringen Hillegomse bloembollenbeurs ondanks Floriade in trek WOENSDAG 4 JANUARI 1961 De nieuwe burgemeester hoeft verlopig niet om werk verlegen te zitten.... Troosteloos hingen vanmorgen de vlaggen langs de masten, doch de gestaag vallende regen kon de vreugde om de komst van de nieuwe burgemeester bij de Sassenheimse bevolking niet temperen. Vanmorgen om half tien arriveerde het burgemeestersechtpaar uit Stellendam-Goedereede aan de zuidgrens van Sassenheim, waar ter hoogte van Sikkens Lakfabrieken de wethouders Vogelaar en Schrama en de gemeentesecretaris, de heer Stolwijk, ter begroeting aanwezig waren. Voorafgegaan door de Rijkspolitie begaf het gezelschap zich in een aantal auto's naar het gemeentehuis, doch bij de Wasbekerlaan wachtte de nieuwe burgemeester de eerste verrassing, want hier stond de drumband van Adest Musica opgesteld. Met de luid roffelende trommelaars voorop trok men langzaam door de Hoofdstraat naar het raadhuis. Langs deze korte route gaven talrijke Sassenheimers blijk van hun belangstelling. Jeugd ook present Voor het gemeentehuis stonden verkeersbrigadiertjes en leden van de groe-p Sassenheim van de Rijks politie opgesteld. In de hal van het gemeentehuis bood een dochtertje van de heer Stolwijk mevrouw Van Knobelsdorff een fraaie ruiker bloe men aan. Inmiddels hadden zich in de met bloemen versierde raadzaal de leden van de gemeenteraad en een groot aantal genodigden zich verzameld. Onder deze genodigden bevonden zich de vertegenwoordiger van de Commissaris van de Ko ningin, mr. Winger, en verschillende burgemeesters uit de omgeving van de vorige gemeenten van burgemees ter Van Knobelsdorff. Nadat wet houder Vogelaar, nog steeds funge rend als loco-burgemeester, het Ko ninklijk besluit van de benoeming had voorgelezen, werd het burge meestersechtpaar door het raadslid mevrouw De Meyer en de gemeente secretaris de raadzaal binnengeleid. Vreugde De heer Vogelaar sprak vervolgens de Installatierede uit, waarin hij de vreug de over de komst van burgemeester en mevrouw Van Knobelsdorff tot uiting bracht. De heer Vogelaar memoreerde, dat 5 juli j.l. door het overlijden van jhr. mr. R. Sandberg van Boelens Sassen heim zonder burgemeester raakte. In zijn rede gaf de heer Vogelaar een opsom ming van de werkzaamheden welke voor de toekomst op het programma staan, waarbij de bestrijding van de woning nood een belangrijk onderdeel vormt. Met vertrouwen zien wij Uw beleid tege moet en gaarne zullen wij U al onze me dewerking verlenen, aldus de heer Vo gelaar. Na alle medewerkers in het ge meentehuis dank te hebben gebracht voor de ondervonden medewerking tij dens zijn waarnemersschap, ging de heer Vogelaar over tot de installatie van ba ron Van Knobelsdorff door hem de ambtsketen om te hangen en de voor zittershamer te overhandigen. Baron van Knobelsdorff en zijn echtgenote passeren de door ver keersbrigadiertjes gevormde ere wacht. (Foto L.D./Holvast) WIM KAN huilt vanavond weer uit Op veler verzoek heeft de VARA be sloten de herhaling van de oudejaars conference van Wim Kan niet vanmor gen om elf uur, maar vanavond om 20.38 uur uit te zenden. Het eveneens zeer geslaagde oudejaars avondprogramma van de KRO met An- dré Meurs en Herbert Joeks „Klaar over - Jaar over" zal ook herhaald wor den. Zij, die dit gemist hebben, kunnen het horen in het KRO-programma van vrijdagmiddag a.s. tussen 2 en 3 uur. Nederland protesteert (Van onze correspondent in Bonn) De Nederlandse regering heeft te Bonn geprotesteerd tegen de regering Ade nauer terzake van de wapen-leveringen door Westduitse bedrijven aan Indone sië. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde hierover heden morgen mee dat West-Duitsland slechts apparaten heeft geleverd, die niets te maken hebben met wapen-leveringen. Alleen is een kleine hoeveelheid machi negeweren en gewone geweren in 1958/ '59 aan Djakarta verkocht. Volgens de Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetlon kochti Dja karta de afgelopen vier jaar voor een waarde van rond 120 miljoen mark wa pens ln de Bondsrepubliek. De Indone sische militaire attaché te Bonn, Pan- djaitan, heeft verklaard, dat de West duitse regering voor de Indonesische wa penaankopen bij particuliere Westduitse ondernemingen aparte kredieten heeft verstrekt. President William Harrison hield in 1841 lange rede, kreeg longontsteking en stierf (Van onze Amerikaanse correspondent) de Hagerstown-alamanak voorspelde re- Voor het eerst sedert 1945 heeft Wash ington een witte Kerstmisgehad dit jaar. Wat zelden voorkomt: de rivier de Potomac was zo stevig bevroren, dat men op de schaats kon oversteken naar Virginia! Maar Washington blijkt een bij uitstek politieke stad, ondanks ijs vermaak en sneeuw-hindernissen. Van daar dan ook, dat gedurende de kerst dagen herhaaldelijk de gedachten uit gingen naar Kennedy's inauguratie op 20 januari. Als het dan óók zo koud zou zijn Men sloeg er de provinciale almanakken op na en die gaven weinig troost. De oude boerenalmanak waar schuwde: „Kijk uit voor deze storm" en Toespraken Namens de raadsleden voerden me vrouw De Meyer (PvdA) en de heren Kortekaas (KVP), Verschoor (Prot. Chr.) en Platje (WD) het woord. VEERPONT SLOEG LOS Te zware belasting Vannacht om drie uur is de veerpont bij Wessem, die de verbinding onder houdt tussen de oevers van de Maas van Maasbracht naar Wessem en waarvan door reizigers naar het zuiden een zeer druk gebruik wordt gemaakt, door het breken van een der kabels gekapseisd. De pont dreef een eind de rivier af en bleef een twintigtal meters uit de oever aan de ankerkettingen hangenl Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan een eenzijdige en te grote belasting. Eerst reed een grote tankwagen uit Maastricht het veer op met een last van 15.000 liter stookolie. Deze posteerde zich pal aan de linkerzijde van het veer. Daarop volgde een vrachtauto van een veehandelaar uit Schinnen. Vermoede lijk is door deze te zware belasting op het veer een der kabels gebroken, waar door het veer afdreef, maar niet helemaal omsloeg. Op het ogenblik is een bok van de Rijkswaterstaat bezig de vrachtwagens van het veer te verwijde ren en te proberen de pont in pijn goede posltiq te brengga», - Belangstelling was bijzonder groot De mechanisatieshow in Lisse, die gisteren in de HBG-hallen werd geopend is groter dan ooit. Een voor de bloembollenkwekers buitengewoon interessante show, die uitgezonderd de nieuwe bollen- pel- en teltafel en de bedden- opmaakmachine, waarover wij reeds uitvoerig schreven weinig grote nieuwigheden te bieden heeft. Wel allerlei kleine verbeteringen, die grote aandacht van de vele be zoekers trokken. Zijn beide ge noemde nieuwigheden een gevolg van de steeds meer voortschrijden de werkmethodeverbetering ook aan het verpakkingsmateriaal is, zoals uit enkele interessante stands blijkt, veel ten goede veranderd. De tendens om van hout op karton oven te etappeq heeft haar stempel pp deze stands gedrukt. De plastic verpak king, die zich thans nog in het experi mentele stadium bevindt, treft men ,op de show nog niet aan. De standhouders van verpakkingsmateriaal staan boven dien nogal sceptisch tegenover dit aller nieuwste verpakkingssnufje. Ritszakken Een grappige stand is die van een Lissese firma (Europak), die leuk ge kleurde plastic (netlon) zakjes toont. Deze verpakking zal de verkoop van de bollen zeker bevorderen. De netzakken kan men op rollen kopen. Een machine maakt de bodem van de zak en „smelt" tegelijkertijd de voorgaande zak dicht. Een groot voordeel van deze zakken is voorts, dat hierdoor een maximale ven tilatie van de bollen wordt verkregen. De tendens om de administratie van de bollenbedryven te verbeteren is aan leiding voor enkele standhouders ge weest om vele nieuwe snufjes op dit ge bied op de tentoonstelling onder te bren gen. Zo treft men er een primeur voor Nederland aan: een tuimelladenkast, een verbetering van het exemplaar, dat men op de efficiencybeurs kon aantreffen. Voor het opbergen van facturen en als archiefruimte een uitkomst. Deze kas ten nemen weinig ruimte in en kunnen een maximale hoeveelheid materiaal be- yatten, Door, pen eenvoudige indicatie* Uit hetgeen deze stand te bieden heeft zou men kunnen afleiden, dat de hyacintenglazen nu tot het ver- de hyacinteglazen nu tot het ver leden behoren. Men koopt vijf tulpe- of hyacintebollen in een plastic korfjehaalt er thuis een kartonnetje af en zet het hele geval in een bak water. De wortels groeien door het plastic maaswerk heen en Uw bollen komen mooier uit dan ooit tevoren. (Foto L.D./Holvast) systeem wordt het werken met deze kas ten vereenvoudigd en versneld. Bijzonder attractief is voorts de bloembollendroogvloer, die men bij het betreden van de expositieruimte direct rechts aantreft en een geventileerde bloembollenstelling. Loco-burgemeester Vogelaar legt de ambtsketen om de schouders van baron Van Knobelsdorff. (Foto L.D./Holvast) Derde maal Het is voor de derde maal, dat een dergelijke show in de HBG-hallen wordt gehouden. Vroeger vormde de mechani satieshow een onderdeel van een grote bloemenexpositie. Op 4000 m2 zijn 56 stands ondergebracht, die overwegend door firma's uit de bollenstreek worden Ingenomen. Men heeft een week aan de opbouw gewerkt. De belangstelling voor de show is zo groot, dat men 12 tot 14 firma's geen plaatsje heeft kunnen ver schaffen. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 3 januari C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snijbloemen per stuk: Gerbera 75110; Bouvardia 2545; Euphorbia 85140; Calla 70105; For sythia 4075; Prunus Triloba 50100; Amaryllis per kelk 40—63. Seringen: per stuk: Stepman 4 kop 85150; 2 kop 5580; Legray 4 kop 4570; 2 kop 25 40; per bos: Fresia 100170; Cyclamen 75125; Per stuk: Anjers rood 4074; roze 3062; wit 2549; Orchid. Beauty 3554. Rozen per stuk: Better Times 50 85; Parel van Aalsmeer 90140; Geh. Duisberg 100155; Towny Gold 75125; Mad. Ofman 3065; Baccarat 140185; Montezuma 2043; Stokman 60100; Pink Sensation 75120. POTPLANTEN: Grote pot Kleine pot Adianthum 100125, 6090; Anthurlum 300—800 Azalea 100—125, 25—35; Asplenium 3550; Azalea 350900, 125—220; Beg. Eges. 180—250, Blad begonia 3550; Cactussen 150250, 1540; Cissus 180280, 4060; Cycla men 350700, 100250; Euphorbia Spl. 100125, 4050; Ficus 250350, Ge mengde planten 85120; Hedera bont 125185, 5075; groen 100150, 3045; Kalanchoë 100—140, 80—125; Marantha 4050; Nephrolepis 250400, Pri mula Obconica 100175, 80130; Prim. Malacaïdes 80120; Prim. Sinensis 5065; Prim. Acaulis 4045; Philo- dendron 280450, Phil. Sandens 3550; Platycerium 250850, 80135; Sansevieria 300-450, 80150; Scindap- sus groen 6585; idem bont 85 90; Tradescantia 5060, 1220; Varens gemengd 3555. KATWIJK AAN DEN RIJN, 3 Januari Groenteveiling: Waspeen Al (p. kist) 5.50—8.20; A2 2.50—6.80; BI 6.60—7.60; B2 1.601.80; Cl 2.40; C2 1.502.—; breekpeen (per kist) 1.20; rodekool 611; boerenkool 2833; uien (per kist) 2.90 3.10; knolselderij (per 100 st.) 1126. Aanvoer waspeen 74.000 kg, waarvan 43.000 kg voor export werd verkocht. gen of sneeuw voor 20 januari. De president en de toeschouwers moe ten heel wat tijd buiten doorbrengen op de grote dag. De eedsaflegging vindt plaats op de trappen van het Kapitool. Daar heeft men kolossale stellages ge bouwd, niet alleen voor de president en zijn voornaamste medewerkers, maar ook voor de pex*s en de televisie. Robert Frost, een oud en beroemd Amerikaans dichter, zal daar een van zijn vader landslievende verzen voorlezen. Na de plechtigheid voor het Kapitool rijdt de president aan het hoofd van een grote parade naar het Witte Huis. Langs de weg heeft men vele tribunes gebouwd, waarvoor het publiek plaatsen kan kopen. Men kan zitten op die tri bunes, maar overdekt zijn ze niet. Ach ter de auto's van de president en zijn ministers volgt een grote optocht van militaire en andere marsvaardigen. Iedere keer belooft men die optocht niet te lang te maken, maar ook dit jaar zal het voorbijtrekken wel enige uren duren! De president kan geen rust ne men wanneer hij bij het Witte Huis is aangekomen. Van hem wordt verwacht, dat hij de hele stoet, die hem volgde, zal gadeslaan van de tribune, die bij het Witte Huis is opgericht. Eén Amerikaanse president is aan de gevolgen van zijn eigen inauguratiedag overleden. Dat was generaal William H. Harrison, die in 1841, ondanks een felle kou, te paard naar het Kapitool reed en daar een rede afstak van één uur en vijfenveertig minuten. Hij liep een long ontsteking op en stierf daaraan In 1873, bij de tweede inauguratie van president Ulysses S. Grant, was het zo koud. dat op het inauguratie-bal de champagne bevroren bleek Om zelf niet te bevriezen dansten de aanwezigen met hun jassen aan. De of ficiële weersvoorspellers wagen zich niet aan profetieën voor de 20ste januari, die nu in Washington met spanning wordt afgewacht. „Wij zullen een voorspelling geven op 19 januari", hebben zij bekend gemaakt. En waarom zouden zij het vroeger doen? De inauguratie gaat door, weer of geen weer. Twee explosies veertien doden Gisteravond zün drie mensen gedood door een ontploffing in het nationale reactorbeproevingscentrum van de Ame rikaanse Commissie voor Kernenergie in de nabijheid van Idaho Falls (Idaho), aldus is door de Amerikaanse Commissie voor Kernenergie bekendgemaakt. In de zuurstoffabriek van de staal fabriek „Westfalenhütte" in Dordmund heeft zich vanochtend by het aftappen van vloeibare zuurstof een zware ont ploffing voorgedaan, die aan negen mensen het leven heeft gekost. Zes mensen liepen ernstige verwondingen op en twee worden er vermist. Gestegen vee-export in het jaar 1960 In 1960 is voor circa 750 miljoen gul den aan vee en vleeswaren uitgevoerd tegen 590 miljoen in 1959. De waarde van de invoer was circa 95 miljoen gul den tegen circa 125 miljoen in het vorige jaar. Het uitvoer-overschot steeg daar mee van 465 miljoen gulden in 1959 tot 655 miljoen in 1960. Dit deelde de voorzitter van het Fro- duktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, vanmorgen in zijn nieuw jaarsrede op de openbare vergadering van het Froduktschap in Utrecht mede. RIJNSBURG, 3 januari Bloemen veiling Flora: Tulpen: Copland 160190; Krelage 130—145; White Sail 125—135; Superba 160165; Lustige Witwe 165 190; Overdale 150155; Victorine Man 150155; Early Queen 125130; Prelu dium 140145; Sulpher Triumph 155 165 per bos. Narcissen: Helios 7580; Californië 9095; Early Glory 9095; Carlton 100110; Scarlet Elegance 85 90 per bos. Hyacinten I Bismarck 2830; Ostara 2831; Delfts Blauw 2732; Jan Bos 2530; l'lnnocence 3031 per stuk. WOERDEN, 4 januari Kaasmarkt: Aanvoer 5 partijen. Noteringen: 2.10 2.22. Handel kalm. Gisteravond vergaderde in Treslong de Stichting Hillegomse Bloembollen- beurs, waarbij de leden van de Keu- ringscommissihe eveneens aanwezig wa ren. Hoewel op de grote internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade'' te Rotterdam tienduizenden bolgewassen werden geëxporteerd, heeft men op de wekelijkse keuringen tijdens de donder dagse beursuren in Hillegom niet kun nen bemerken dat er minder tulpen, narcissen en hyacinten werden inge zonden. De tafels in Treslong's keuringszaal waren regelmatig goed bezet en de kwa liteit was van goed tot zeer best. De bloembollen broeiden vrij goed. Als de voortekenen niet bedriegen, zal ook het lopende seizoen hierbij weinig moeilijk heden opleveren. De leden van de keu ringscommissie werden dinsdagavond door de heer Scholten verzocht regelma tig aanwezig te zijn, opdat een vlot ver loop van keuringen verzekerd zou zijn. Veertien aanwinsten op bollengebied werden ingezonden om in aanmerking te komen voor het zogenaamde Certifi caat van Verdienste. Zes variëteiten haalden de eindstreep; zes werden in 1960 afgewezen en 2 teruggevraagd voor een nieuwe beoordeling. Dat waren de purperen Triumph-tulp Prince Charles van P. Hopmans en Zonen te Hillegom de dubbele vroege tulp Yellow Spe cial van L. van Berkel, Vogelenzang. De volgende aanwinsten werden het. Certificaat van de Hillegomse Beurs waardig gekeurd: Triumph-tulp Golden Top van G. A. Verdegaal, Noordwijkerhout; Mendel- tulp Marg. Milton, een Van der Eerden- sport van M. Beelen, Lisse; de grootkro- nige narcis Better Times van Warnaar en Co., Sassenheim; de grootkronig-e narcis Sun Chariot van Warnaar en Co., Sassenheim; de gele trompet narcis Do- minator van Warnaar en Co., Sassen heim; de gele trompet Rambler van Rijnveld en Zoon, Hillegom. Verder verrichtte ook de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in Hille gom keuringen. Er werden 8 getuig schriften van verdienste en twee getuig schriften eersteklasse verleend. Als eer ste klassers werden gekwalificeerd de gele trompet-narcis Profilic van C. A. van Paridon te Noordwijkerhout en de grootkronige Summit van de firma Oudshoorn te> Sassenheim. Het Getuigschrift van Verdienste kre gen de narcis zaailing nr. I van G. B. de Vroomen en Zn. te Sasfeenheim; de cot tage-tulpen Mariot, Galay en Rebecca van Rijnveld en Zoon te Hillegom; de cottage-tulp Groenland van J. F. v d. Berg en Zonen te Anna Paulowna; de cottage tulp Ail een van Gebrs. De Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co. te Noordwijk; de Darwin-hybride Big Chief van A. Frijlink en Zonen te Sassenheim; de Darwin-hybride Pil grim van Rijnveld en Zoon te Hillegom en de Triumph-tulp Dreamland van H. J. Hnyg en G G. Kol. Twee variëteiten werden afgewezen. Ter opluistering wer den 78 variëteiten ingezonden; ter op naam stelling 28 en ter goedkeuring van de naam 24.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6