VLOEDGOLF VAN „RODE' 'OLIE OVER DE WESTELIJKE LANDEN Kennedy moet zicli over twee weken tal van beperkingen gaan opleggen en zo handig Duikeronderzoek naar wrak van de „Faustus" HEINZ? IVrije wereld moet de handen snel ineenslaan om gevaarlijk offensief een halt toe te roepen Moskou kan olietoevoer op elk willekeurig ogenblik eindigen Liefhebberij van te laat komen moet hij achterwege laten.... Amerikanen met ontslag bedreigd na aankoop buitenlandse auto's Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 januari 1961 Derde blad no. 30245 (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek nemen de waarschuwingen toe, dat de Sovjet- Unie zal pogen haar olie-export naar de Westelijke landen snel te verhogen tot 13 a 14 pet van de totale wereldproduktie. Deze waar schuwingen zijn o.m. een gevolg van het feit, dat in het zaterdag in Bonn ondertekende nieuwe Westduits-Russische handelsverdrag de Bondsrepubliek zich bereid verklaart haar import van Russische ruwe olie, dieselolie en stookolie te verhogen tot boven de tot dusver afge sproken invoer van 1 miljoen ton ruwe olie en een ]/2 miljoen ton olie- produkten. De Sovjet-Unie zou op het ogenblik ongeveer 145 a 150 miljoen ton ruwe olie produceren, tegenover een totale wereldproduktie van rond 1 miljard ton. Het zou er de Russen thans om te doen zijn een groter stuk van de wereldmarkt te veroveren dan overeenkomt met hun produktie-aandeel. Daartoe hanteren zij een uiterst soepele, in wezen politieke prijs, welke het hun wel eens mogelijk zou kunnen maken zo zeggen Westduitse olie-experts om een kwart of zelfs 30 pet van het Westeuropese olieverbruik (1959: 176 miljoen ton) te gaan leveren. bruik, ten opzichte van hun olieproduk- tie niet zo groot is. Zij zijn bezig met het, bouwen van een groot oliecentrum is het Wolga-Oeralgebied. Zij bezitten voorts enorme reserves in Siberië. Zij beschikken niet over een benzine- en olieverslindend autopark gelijk de Wes telijke landen, omdat de motorisering van het Russische leven nog in de kin derschoenen staat. Zij hebben tenslotte grote aardgasvoorraden waarmee zij hun industrie ook kunnen laten draaien. Te genover de stijgende olieproduktie staat Regering in Rome is afneemster van veel Russische olie Algemeen wordt dit uiterst gevaarlijk geacht omdat Moskou willekeurig in staat is de oliekraam voor zijn afnemers dicht te draaien. Oliekringen in de Bondsrepubliek bevelen dan ook drin gend aan dat de Westelijke regeringen gemeenschappelijk gaan handelen ten einde de Russische olie-export naar de Westelijke landen onder controle te krij gen. Tot dusver is het in feite by wat zwakke oproepen gebleven, waarin de afzonderlijke Westelijke staten aanbe volen werd by hun tweezijdige verdra gen met Moskou olie of uit te sluiten of tot een kleine hoeveelheid te beper ken. Italië wil zich daaraan blijkbaar niet houden: de regering in Rome zou bereid zijn een zeer grote hoeveelheid ruwe olie van de Sovjet-Unie af te ne men. Deze olie zou dan in Italiaanse raffinaderijen verwerkt worden en naar diverse Westeuropese landen, o.m. de Bondsrepubliek, ge-re-exporteerd worden Waarbij niemand tenslotte meer zal we ten dat het in dat geval om Russische olie gaat! Politieke prijzen De Russen zyn tot dergelijke mani pulaties in staat omdat hun eigen ver- Twee jonge meisjes in Engeland vermoord Het werk van nog onbekende moordenaar van Mary Kriek? In een greppel in een afgelegen streek in de omgeving van Ridge- well, in het Engelse graafschap Essex, is het lichaam gevonden van een tot dusverre nog niet geïdentificeerd Engels meisje van omstreeks twintig jaar. De plaats, waar het vermoorde meisje werd gevonden, ligt ongeveer dertig kilometer van Boxted, waar ongeveer twee jaar geleden het stoffelyk over schot werd gevonden van het negen tienjarige Nederlandse meisje Mary Kriek, dat door slagen met een hard voorwerp om het leven was gebracht. De moordenaar van Mary Kriek is nooit gevonden. De twee rechercheurs die indertijd het onderzoek in de moord op Mary Kriek hebben geleid, zijn ook belast met de nasporingen naar de dader van deze nieuwe moord in dit gebied. Het mooie meisje van Sapcote Verder naar het noorden, in Lei cestershire, stelt de politie een onder zoek in naar de moord op de zestien jarige Sandra Pickering, „het mooie meisje van Sapcote", een dorp in de omgeving van de stad Hinckley. Sandra werd levensloos aangetroffen in een laantje, dat in hoog aanzien staat bij verliefde paartjes. De lijkschouwing heeft aangetoond, dat zy, evenals Mary Kriek, om het leven is gekomen door met een hard en stomp voorwerp toe gebrachte slagen. Trento-Bolzano koos nieuwe regering Het 48 leden tellende parlement van het semi-autonome gebied van Trento- Bolzano in Noord-Italië heeft gisteren een nieuwe regionale regering gekozen, maar de vijftien leden van de Zuid- tiroolse Volkspartij, die de Duitsspre kende bevolking van de provincie Bol zano vertegenwoordigen, namen niet aan de stemming deel. Vier volgens het statuut van het ge bied gekozen vertegenwoordigers van de Duitssprekende bevolking in de re gering weigerden de verkiezing te aan vaarden. Zij verklaarden dat de rede nen waarom zy twee jaar geleden uit de regering waren getreden alsnog van gelding waren. Dr. Luigi Dalvit werd tot regionaal premier gekozen als opvolger van dr. Tullio Odorizzi. Beiden zijn christen democraat Er werden zes regionale mi nisters gekozen, nameiyk drie christen democraten, een liberaal, een sociaal democraat en eeq Trentotiroler, een relatief geringe raffineringscapaci- teit, waardoor Moskou wel gedwongen is zijn olie te exporteren. Dat geschiedt dan tegen uitgesproken politieke pry- zen: naar Finland en de satellietstaten in Oost Europa voor een prijs die gelijk is aan de prys van olie uit het Midden oosten plus de vracht! Naar Zweden en de Bondsrepubliek voor een prys die daar 30 pet. onder ligt! Duel op Duits gebied De Russen zyn reeds bezig enorme oliebuisleidingen van hun oliegebieden naar de Westelyke havens te bouwen, daarnaast bouwen zij in hoog tempo eigen tankers. Op deze wijze èn door druk by tweezijdige onderhandelingen op Westelyke staten (Duitsland, Italië!) hopen zy olie aan het Westen te kunnen verkopen. En dat op een ogenblik dat ook de Westelyke oliemaatschappijen aan olie geen gebrek hebben en dit ook voorlopig niet zullen krijgen van wege hun overeenkomsten met staten- leveranciers in het midden-Oosten en Zuid-Amerika, welke een olieprijsdaling zouden verhinderen. De Westelyke wereld, zo zeggen de pessimisten in de Bondsrepubliek, staat nu voor het feit, dat op haar eigen grondgebied een duel tussen haar eigen oliemaatschappyen en de Russische re gering (zynde) de Sovjet-olieprodukten èn handelaar!) aan de gang is. Van enigerlei olie-overeenkomst inzake pry- zen en marktverdeling tussen de Wes telyke oliemaatschappijen en Moskou kan geen sprake zyn, en wel voorname- lyk uit politieke overwegingen. Het enige dat volgens de oliemaatschappijen kan worden gedaan is een sluitende overeen komst tussen de Westelyke landen no pens hun olie-invoer, ter stuiting van de rode olievloedgolf. Ligt het schip ongunstig in verhand met veranderingen in Nieuw Waterwegmonding? (Van onze Rotterdamse correspondent) De „Faustus" is weer eens in het nieuws. Op 16 januari a.s. zal weer be gonnen worden met een onderzoek naar de huidige ligging van het wrak onder de rivieroppervlakte. Dit in verband met het voornemen de ingang van de Water weg op grotere diepte te brengen (van 13Vz op 15 meter) en de veranderingen, Geheime dienst zal woordje meespreken Over enkele dagen wordt John F. Ken nedy president der Verenigde Staten. Maar soms moet men constateren dat Kennedy en zyn staf zich nog niet schijnen te realiseren welke beperkin gen, formaliteiten en drukke werkzaam heden hun te wachten staan. De aan staande president is zeer gevoelig op dit punt, maar zelf is hij, zoals elk lid van zyn staf kan getuigen, niet altijd even punctueel. Zondags komt hij altijd vijf tot tien minuten te laat voor de mis. Hy was twintig minuten te laat voor een pers conferentie met Senator J. William Full- bright. Tijdens de campagne raakte hy twee tot drie uur achter by de dagelijkse afwerking van zijn programma. De president der Verenigde Staten is uiteraard een machtig man en als hij te laat wenst te komen, is dat zyn zaak. Maar hij komt erdoor in moeilijkheden. Wanneer hy byv. na zijn inauguratie begint met enkele minuten te laat zyn voor elke afspraak in zijn bureau in het Witte Huis, zal hy aan het einde van de dag ontdekken dat er nog veel niet gedaan is. Kennedy houdt ervan aan impulsen toe te geven. Op een avond, toen hij van de golfbaan terugkeerde, besloot hij te winkelen. Hij liet de mannen van de geheime dienst bij een fruitkraam stil houden en ging de winkel binnen, kocht sinaasappelsap en wandelde naar de hoek van de straat om de laatste kranten edities te kopen. Onderweg hield hij zo nu en dan stil en sprak met verrukte voorbijgangers. Dat was erg aardig van hem, maar hij zal zo iets niet meer kunnen doen als hij president is! Onmogelijk Kennedy koestert ook nog steeds de gedachte dat hij, na zijn intrek in het Witte Huis te hebben genomen, in staat zal zyn de zondagen door te brengen ten huize van zijn broer Robert in Vien na Virginia, of in zijn eigen buiten huis in Virginia wanneer dat voltooid zal zijn zonder aandacht van het publiek te trekken. Per auto? Door het drukke verkeer? Op zondagmiddagen? Hij zal ontdekken, dat dat niet gaat en waar schijnlijk, evenals Eisenhower, helikop ters gebruiken. De leden van zijn staf beginnen juist te ontdekken wat een gruwel het is een telefoon te hebben waarvan het nummer bekend is. Zij hebben een ondraaglijke tijd in Palm Beach gehad toen zij op alle uren van de nacht door mensen uit alle streken ter wereld werden op gebeld. Maar wanneer Kennedy eenmaal in het Witte Huis woont, zal het niet ge makkelijk zijn hem aan de telefoon te krijgen, ook als is het nummer na tional 8-1414 bekend. Het is een betrekkelijk eenvoudige zaak het Witte Huis op te bellen, maar om het staats hoofd zelf te spreken te krygen, is iets heel anders!!! welke in de Waterwegmond zullen wor den aangebracht in verband met de definitieve ingang van Europoort. Dit onderzoek brengt weer eens in herinnering de spannende dagen welke Hoek van Holland in november 1952 meemaakte, toen het Panamese s.s. „Faustus" even ten noorden van de Noorderpier strandde en een dag later, bij noordwester stormweer, op drift raakte, door de Noorderpier brak en nog binnen de pieren van de Waterweg zonk, naar men aanvankelijk aannam gedeel telijk in het vaarwater. Stilgelegd Op die beruchte zaterdagmorgen werd het scheepvaartverkeer volkomen stilge legd. De „Nieuw Amsterdam" welke op het punt stond binnen te komen, moest naar Amsterdam worden gedirigeerd. Pas tegen de avond, toen voorlopige on derzoekingen hadden aangetoond dat met de nodige omzichtigheid het wrak, dat aan de rand van de vaargeul lag, kon worden gepasseerd, voer als eerste de Zeeland-boot voor Harwich uit. In de volgende dagen kon de scheepvaart tot een beperkte tonnage, welke regel matig kon worden opgevoerd, doorgang vinden. Het opruimen van het wrak van dit gewezen Liberty-schip, dat op één zijde lag, kostte heel wat hoofd brekens. Ten slotte werd besloten de „Faustus" in de Waterwegmonding te „begraven". De grote zandzuiger „Ahoy" heeft en kele weken gewerkt voor het gelukte de „Faustus" in de naast het wrak gezogen kuil te doen tuimelen. Pas toen kon Rotterdam er weer gerust op zijn, dat zijn zo belangrijke levensader volledig intact was. Geruchten Enkele maanden geleden deden ge ruchten de ronde, dat het wrak omhoog zou komen en weer last zou kunnen gaan veroorzaken. Deze geruchten heeft Rijkswaterstaat toen naar het rijk der fabelen verwezen. De mogelijkheid, dat het wrak zich omhoog zou werken en boven de bodem van de monding zou De slachtoffers van het ongeval met de Dakota bij Biak. Van links naar rechts luitenant ter zee der tweedeklas oudste categorie B. Smit sergeant-vlieger R. Mulderser geant-vliegtuigmaker G. H. Bon- tiuskorporaal-vliegtuigmaker con- stabel M. H. van de Wiel en kor poraal-vliegtuigmaker G. F. G. Im- Elders plakkaten op hun wagens omdat zij Amerikaanse arbeiders brodeloos maakten! De auto-industrieën in Amerika, die evenals an dere grote commerciële instituten, reeds enige tijd in de weer zijn met een campagne, die de Amerikaanse bevolking ertoe moet brengen Ame rikaanse goederen te ko pen, hebben onverwacht „steun" gekregen van muurkladderaars en an dere agitatoren, die in 't politieke vlak reeds enige twyfelachtige faam ge nieten. Op een muur in Cleve land staat met grote let ters gekladderd „Volks wagen, go home". In an dere streken in het mid denwesten van Amerika kwamen dergelijke teks ten voor, die volgens au tohandelaren doen den ken aan de muurschilde ringen, die de Europese communisten plegen te scheppen, zoals „Ami go home" in steden waar Amerikaanse soldaten ge legerd zijn. Eigenaars van buiten landse auto's moeten er varen. dat er plakkaten op hun wagens waren ge plakt met de beschuldi ging dat zij Amerikaanse arbeiders brodeloos maak ten! Suikerklontjes zyn aan getroffen in de benzine tanks van Renault Dau- phines, aldus een verslag van een handelaar. Ook andere buitenlandse au to's werden beschadigd door suikerklontjes. In Pennsylvania maakte de handelaar van de Brit. se Standard Triumph mee, dat mensen die bij hem een auto hadden ge kocht de wagen spoedig terugbrachten omdat zij ontslagen zouden worden als ze niet in een Ameri kaanse wagen kwamen. Het is niet na te gaan hoeveel van deze cam pagnes invloed hebben gehad op de teruggang van de verkoop van bui tenlandse wagena ia de V.S. In de eerste tien maanden van 1960 liep de verkoop van buitenlandse wagens terug van 511.000 tot 434.000. Een uitzondering hierop vormt de Volkswagen, die een toeneming van de verkoop met 23% kon boeken. Ofschoon men in Ame rika wenst, dat de Ameri- rikanen Amerikaanse goederen kopen, dit geldt - over 't algemeen gespro ken en dus behoudens bovengenoemde uitzonde ringen - zeker niet voor auto's omdat juist dit ar tikel een exportrecord heeft bereikt zoals nog nimmer tevoren. Vooral Britten zijn grote afne mers van Amerikaanse automobielprodukten als bandenmachines. koud gerolde roestvrije staal platen, kogel- en rolla gers,. bougies ontstekings installaties, schroeven en dergelijke. Kerk in Dordrecht wordt gesloopt Een van de oudste, zo niet de oud ste kerk van Dordrecht, de Nieuwkerk, is door de Ned. Hervormde gemeente buiten gebruik gesteld. Het gebouw is dermate vervallen, dat het onderhoud per jaar een bedrag vergt, dat niet meer opgebracht kan worden. Eigenlijk zou de kerk moeten worden gerestau reerd, maar daar is helemaal geen geld voor. De Hervormde gemeente heeft het historische gebouw aan het gemeente bestuur ter overname aangeboden, maar men kon het niet eens worden over de voorwaarden. Nu heeft men een sloopvergunning aangevraagd. Hoe oud de Nieuwkerk precies is weet men niet, maar vast staat dat zij in 1064 al bestond. De kerk is oorspron kelijk in Gothische stijl gebouwd. In 1568 werd het gebouw door brand bij na geheel verwoest en het is nooit ge heel hersteld. In 1572 werd de Sint Nicolaaskerk, zoals zij voor de hervor ming heette, weer in gebruik genomen. De Nieuwkerk is vooral in de vijftien de eeuw een centrum van religieus le ven geweest. Na 1421 veranderde dit toen door de Sint Elisabethsvloed tal van dorpen en gehuchten, die in het gebied van de kerk lagen, waren ver dwenen. De waarnemend hoofdinspecteur van politie te Soest heeftverzocht te wor den bekendgemaakt met de verblijfplaats van Bastlaantje Elisabeth Hordijk, oud 29 Jaar, wonende te Soest. Zij verliet op 1 januari 1961 's middags om twee uur haar woning en keerde daarin niet terug, zy ls geestelijk gestoord. Een ongeluk wordt gevreesd. VROUWEN STALEN IN HET GROOT De politie te Dordrecht heeft twee Inwoonsters van Breda gearresteerd, die in het afgelopen jaar op grote schaal winkeldiefstallen hebben gepleegd in warenhuizen in Dordrecht, Rotterdam, Den Haag en Tilburg. Zij hadden een Volkswagenbusje tot hun beschikking, waarin de gestolen goederen waaronder zelfs bontjassen tijdens haar rooftochten werden op getast. Zij werkten met groot raffine ment en daarom heeft het vrij lang ge duurd voor men het tweetal kon snap pen. De vrouwen traden niet op als „kruimeldievegges", maar hadden een systeem ontwikkeld, dat een hoge „pro- duktie" opleverde. De gestolen goederen verkochten zij aan particulieren. Zy werden gearresteerd toen zij op het punt stonden in een Dordts warenhuis haar slag te slaan. IN I960 BIJ R.P.S. 203 MILJOEN GESPAARD By de Rijkspostspaarbank is in de cember 1960 ingelegd f. 81.3 miljoen en terugbetaald f. 62.2 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f. 19.1 miljoen (vorige maand f. 8.2 mil joen en in december vorig jaar f. 10.9 miljoen). In 1960 is by de R.P.S. gespaard f. 203.6 miljoen tegen f. 161.5 miljoen in 1959. Het saldo-tegoed per ultimo de cember 1960 bedroeg f. 2.573,4 miljoen (vorige maand f. 2554.3 miljoen en ulto december vorig jaar f.2369.2 miljoen). Als een gesloten front reed de bereden politie in op een groep betogers in Brussel. Het enige ant woord kon zijnmaken dat je weg komt. SMULMENU HEINZ Smulmenu's zijn Snelmenu's WITTE BONEN fn verrukkelijke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI in KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS i 1.10 SPAGHETTI in kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA In MAYONAISE 1.15 en 0.69 Vele suggesties op het blik uitkomen, bleef echter bestaan. Grillig en onberekenbaar zijn nu eenmaal de stromingen en uitschuringen langs onze kust en in de zeegaten en riviermon dingen. Het onderzoek, dat thans gaat beginnen, staat zoals hiervoor gezegd in verband met het dieper maken van de vaargeul en de werken voor de Nieu we Waterwegmonding in verband met Europoort, waarvan de definitieve vorm nog niet vaststaat. De mogelijkheid bestaat natuurlijk dat de duikers tot de ontdekking komen, dat delen van de „Faustus" boven de bodem uitsteken. Als dit het geval is, zullen deze delen van het wrak worden „geschoten" dat wil zeggen door middel van springstoffen worden verwijderd. Van de resultaten van het duikeron derzoek zal afhangen of er nog andere maatregelen moeten worden genomen en zo dit het geval zou zijn, op welke wijze. Dit is een zaak van Rijkswater staat. Werkloosheid gestegen De geregistreerde arbeidsreserve is in december met ruim 16.000 personen toe genomen. Blykens mededelingen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is zy tussen 1 en 31 december gestegen van 32.968 tot 49.042. Over de provincies verdeeld zagen de cijfers er als volgt uit: Groningen 5.852 (eind november: 3.221), Friesland 5.512 (3.305); Drenthe 5.855 (3.183); Over ijssel 4.414 (2.837), Gelderland 3.763 (2.797), Utrecht 1.403 (1.223), Noord- Holland 5.061 (4.119), Zuid-Holland 6.412 (5.394), Zeeland 2.071 (1.054), Noord-Brabant 6.444 (4.023) en Limburg 2.255 (1.812). Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind december 4.365 tegen 4.256 eind no vember. Het aantal openstaande aanvragen daalde voor mannen van 59.338 tot 55.394 en dat voor vrouwen van 36.056 tot 35.537. K.N.Z.H.R.M. kwam in 1960 103 maal in actie Gedurende het afgelopen jaar zyn de reddingsstations van de .Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij" 103 maal in actie geko men om diensten te verlenen aan in nood geraakte schepen. Daaronder be vonden zich oorlogsschepen, koopvaar- dyschepen, vissersvaartuigen en zeil jachten, varende onder Argentijnse, Amerikaanse. Belgische, Duitse, Engelse, Griekse, Liberiaanse, Nederlandse, Pa namese, Poolse, Turkse en Zweedse vlaggen. Ook verleende de KNZHRM hulp aan in nood geraakte vliegtuigen en waren de reddingsboten behulpzaam bij het vervoer van zieken en gewonden. In totaal werden 117 mensen behouden aan wal gebracht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5