Praeventieve Geneeskunde kreeg eindelijk een nieuwe directeur Duizend Somali's gedood aan grens met Ethiopië? L.C.K.V. -ers vierden achtste jubileum LIJMEN? Met VELPON zie je er geen barst van Addis Abeba meldt aanval van zevend u izend z i va a rbe i va pen den paardevlees Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 januari 1961 Tweede blad no. 30245 AMSTERDAM i Rijksweg 4a Andere rijks wegen^^ Schiphol Aansluihi A'dam-Der Aquaduct in 1 Ringvaar)- a Leidschendam DELFT ROTTERDAM. De heer P. C. Broekhof f tverd geiustalleerd in tegenwoordigheid van minister Van Rooy In tegenwoordigheid van minister mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd gistermiddag in het Neder lands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde aan de Wassenaarse- weg te Leiden het directoraat van dit instituut aanvaard door de heer P. C. Broekhoff, vice-admiraal-arts titulair b.d., die tezamen met de heer S. Spijer, oud-directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst te Rotterdam enige jaren is opgetreden als bewind voerder en waarnemend directeur. Evenals de heer Broekhoff nam ook de heer Spijer in verband met dit thans tot stand gekomen directoraat afscheid van de tot dusver beklede functie, doch de heer Spijer blijft vooralsnog als hoofd van de afdeling voorlichting aan het Instituut verbonden. Indertijd ressorteerde het instituut onder het Praeventie Fonds, doch na interne moeilijkheden van enige jaren geleden is een nieuwe organi satorische vorm in het leven geroepen, waardoor het thans ressorteert onder de Gezondheidsorganisatie van T.N.O. heeft in de voorkoming van ziekten die het gevolg zijn van de tegenwoordige maatschappelijke ontwikkeling. Dank zij de heren Spijer en Broek hoff is het mogelijk geweest, het insti tuut in de goede koers terug te brengen nadat enkele jaren geleden na het heen gaan om gezondheidsredenen van de directeur prof. Remmelts ernstige con flicten waren gerezen. De voorzitter van de Raad van Beheer van 't instituut, prof. J. de Groot achtte het in een korte toespraak bewonderens waardig, hoe de twee bewindvoerders- waarnemend directeuren in zo korte tijd de moeilijkheden bij het instituut heb ben weten op te lossen en een nieuwe toekomst voor 't instituut mogelijk heb ben gemaakt. Prof. dr. J. Koekebakker, hoofd van de afdeling geestelijke gezondheid van het instituut, meende dat de doorge maakte orisis wellicht niet te vermijden is geweest, en dat thans de lucht is op gehelderd ten bate van het preventieve gezondheidswerk, waarvoor zulk een be langrijke taak is weggelegd. De scheidende waarnemend-direoteur de heer Spijer verheugde zich in het woord van dank voor de hem gebrachte lof over het reeds spoedig in het in stituut gevonden vertrouwen, dat hem zijn werk mogelijk heeft gemaakt. De heer Broekhoff tenslotte sprak er zijn vertrouwen in uit, dat het instituut thans vruchtbaar opnieuw aan de slag kan gaan. Hij dankte voor de tot dusver ondervonden medewerking, om de situa tie weer in het reine te brengen. Crisis overwonnen Bij de installatie van de heer Broek hoff als directeur waren voorts aanwe zig vertegenwoordigers van de Gezond heidsorganisatie TNO en van het Prae- ventiefonds, curatoren van de Leidse Universiteit waarmee het instituut nauw samenwerkt, de eerste directeur en me de-grondlegger van het instituut, prof. J. P. Bijl en de echtgenote van de tweede directeur, prof. dr. R. Remmelts, vele hoogleraren en de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam. De voorzitter van de Gezondheidsor ganisatie TNO, prof. dr. J. W. Tesch bracht in zijn installatierede de grote verdiensten naar voren van de eerste twee directeuren, prof. Bijl en prof. Remmelts, die respectievelijk de oprich ting en de grote uitbreiding van dit in stituut hebben mogelijk gemaakt. Hij wees voorts op het belang van dit in stituut, dat vooral ook een grote rol Archaeologische vondsten van Leidse expeditie Een Nederlandse archaeologische ex peditie, onder leiding van dr. H. J. Franken, docent aan de Leidse Univer siteit, heeft bij Deir Allah in Jordanië oudheidkundige vondsten gedaan. De expeditie, die gesubsidieerd is door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver- Wetenschappelijk Onderzoek, heeft overblijfselen van woningen, aardewerk en een oven van metaal opgegraven. Het doel van de expeditie is om, aan de hand van opgravingen, de juiste chro nologie van de late bronstijd en de ijzer tijd te kunnen vaststellen. Ook zal ge zocht worden naar graven uit die pe riode. Zoals bekend, heeft dr. Franken met zijn medewerkers ook het vorige jaar opgravingen in Deir Allah verricht, welke expeditie eveneens door ZWO werd gesubsidieerd. Aanvoercijfers van Leidse veemarkt De volgende cijfers hebben betrekking op de aanvoer van dieren op de Leidse veemarkt in de jaren 1960 en 1959. Zoals bekend werd vrijdag j.l. het 200.000ste dier aangevoerd. Stieren in 1959, 407, 1960 546; melk koeien 3722, 4155; slachtrunderen 13755, 15712; vare koeien 5075, 5386; graskal veren 223, 228; vette kalveren 3673, 3899; nuchtere kalveren 6633, 6667; schapen 98379, 96164; varkens 9087, 10657; lichte varkens en biggen 47576, 55952; paarden 74. 80; geiten 657, 595. Het totaal in 1959 bedroeg 189.261 en in het afgelopen jaar 200.041. De sty ging van de aanvoer bedraagt in procenten uitgedrukt 5.7%. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna Wilhelmina, dr. v. P. Harte- velt en J. W. Moenen; John Gerrit, zn v. J. Terpstra en T. Boonstra; Ingrld, dr .v. J van Haastrecht en A. C. M. Oomen; Irene Louise Anna. dr. v. W. L. Baars en H. C. Foppele; Martlne Hugoline, dr. v. H. van Duyn en M. Zuijderduin; Wilhel mus Ludovicus, zn v. C. J. Koppers en L. Etman; Eduardus Gerardus Marinus, zn. v. W. P. van Aken en J. W. Harte- veld; Eva Magdalena, dr. v. B. A. Verhey en E. H. Ulrich. OVERLEDEN: A. Spek, 66 Jaa, wed. van W. Sloos; H. E. Christiaanse, 56 Jaar, man; M. Heems- bergen, 67 Jaar, man; T. Visser, 50 Jaar, echtgen v. A. P. Bavelaar; W. Kleyn, 44 Jaar, man; W. F. de Wolf. 64 Jaar, man; H. Holverda, 70 Jaar, echtgen, v, G, Baart De nieuwe directeur, de heer Broek hoff (links) en de afgetreden wnd. directeur, de heer Spijker. (Foto L.D./Holvast) Wet Nieuw-Guinearaad In Staatsblad 582 is afgekondigd de wet, houdende partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea. In art. 76 is bepaald, dat het aantal leden van de in te stellen Nieuw-Guinea-raad ten minste 24 en ten hoogste 48 zal be dragen. In verband hiermede is een K.b. verschenen, waarbij wordt bepaald, dat voor de eerste zittingsperiode van de Nieuw-Guinearaad het aantal te kiezen leden wordt bepaald op 16 en het aantal te benoemen leden op 12, met dien ver stande, dat, voor zover geen 16 leden blijken te zijn gekozen, het ontbrekende aantal door de gouverneur wordit be noemd. Kritiek te Tilburg Chaotische toestand bij sociale dienst Wethouder verantwoordelijk Chaotische toestanden by de Gemeen telijke Sociale Dienst in Tilburg, die inmiddels hebben geleid tot het heen gaan van de betrokken wethouder, de heer F. Hoogers, hebben gisteravond in een speciale zitting van de raad van Tilburg veel kritiek ontmoet. Er was kritiek op het college van B. en W„ op de wethouder individueel, op de directie van de dienst en haar amb tenaren en op het Centraal Bureau voor verificatie der Vereniging van Neder landse gemeenten. Deze laatste instel ling werd verweten dat zy tegenstrij dige rapporten heeft uitgebracht. Eerst publiceerde zij een vernietigend oordeel, enkele maanden later liet zy weten, dat het toch allemaal niet zo erg was, aldus de kritiek uit de raad. Tydens deze raadsvergadering werd gezegd, dat de Gemeentelijke Sociale Dienst, tengevolge van een zwakke in terne bezetting en een onvoldoende toe zicht van de wethouder, gebrekkig functioneerde en dat er dingen zyn ge beurd, die niet verantwoord waren. Men uitte o.m. kritiek op uitkeringen aan een vermogend man in de verpleeg- kosten van een krankzinnig kind. De wethouder merkte op, dat krankzinni- genzorg een overheidstaak is, die niet mag worden afgewenteld ten nadele van andere kinderen in het gezin. Na een vier uur durende discussie werd een motie ingediend, waarin afkeuring werd uitgesproken over het beleid van het gehele college van B. en W. De meerderheid van de raad wenste echter alleen de betrokken wethouder indivi dueel verantwoordelijk te stellen. De mo tie werd met ruime meerderheid van stemmen verworpen. DUUSKER DIKA WORDT HONDERD JAAR (Van onze correspondent) De weduwe H. EgbertsenVan de Riet, Bleekstraat 1 te Rysscn, wordt vrijdag 100 jaar. Zij heeft een heel rustig en te vreden leventje achter de rug. Reeds vele jaren woont ze samen met haar enige dochter. De 100-jarige is geboortig uit de buurtschap Zuna, onder de gemeente Wierden. Ze trouwde op 2 mei 1885 in Wierden met G. J. Egbertsen, wiens fa milie de bijnaam Duusker droeg. Dat leidde ertoe dat de Ryssenaars het hoog bejaarde vrouwtje algemeen kennen als „Duuskers Dika". Hoewel de oudste in woonster van Rijssen slecht ziet. is haar geheugen uitstekend. Haar negen klein kinderen en vele achterkleinkinderen babbelen dan ook graag met groot- en overgrootmoeder over gebeurtenissen van jaren geleden, die de oude vrouw zich nog scherp herinnert. Volgens Radio-Mogadisco in Somaliland zouden er bij de incidenten in het grensgebied met Ethiopië duizend Somaliërs gedood zijn en honderd Ethiopiërs, onder wie twintig militairen. Zoals gemeld heeft er zich dezer dagen een bloedig incident voorgedaan op weidegbied, waarop zowel van Somalische als van Ethiopische zijde aanspraak gemaakt wordt. Dit weidegebied ligt aan beide zijden van de grens. Toen Engeland het bestuur over Somaliland voerde, werden de rechten der Somalische stammen geëerbiedigd. Somaliland is, als bekend, in juli 1960 een onafhankelijke republiek geworden. De Ethiopiërs hebben, in tegenstelling tot hetgeen de Somalische nomaden hadden verwacht, zeer fel gereageerd, toen deze hun kudden op de omstreden weiden lieten grazen en drenkten. Ethiopische vliegtuigen zouden twee dorpen in Somaliland hebben aangevallen. Daarbij vielen slachtoffers onder de burgerbevolking. Beide partijen hebben versterkingen naar het grens gebied gezonden. Oude grenskwestie op de achtergrond De regering van Somaliland maakt van de incidenten gebruik om kracht bij te zetten aan haar aanspraken op door Somaliërs bewoonde Ethiopische gebieden. Alleen reeds in de Ethiopi sche provincie Ogaden woont een half miljoen Somaliërs. De Ethiopische regering daarente gen stelt alles in het werk om het VOOR PRIMA vakkundige bediening. NIEUWE LEIDSE PAARDENSLAGERIJ HOGEWOERD 135 BEERTJES ZOEKEN VOEDSTER In het Noorderdierenpark te Emmen zijn twee bruine beertjes geboren. Moe der beer is echter niet in staat de diertjes zelf te voeden. Daarom heeft de directeur van het dierenpark hon denbezitters gevraagd om een zogende hond met pasgeboren jongen die de taak van de moeder kan overnemen. CORRESPONDENTIE Mej. G. J. H. B. te Leiden. Het secre tariaat van de afd. Leiden van de Chr. Bond voor Handels- en Kantoorbedien den (thans Chr. Beambtenbond) is ge vestigd Titus Brandsmalaan 62. Een 22-jarige laborante uit Noord- wijk stak gisteravond omstreeks half zeven de Rijnsburgerweg ter hoogte van het Academisch Ziekenhuis over zonder voldoende op het verkeer te letten. Zij werd aangereden door een personenauto. Tengevolge van de aanrijding kreeg de voetgangster een linkerbeenfractuur. Verder liep zij een hoofdwond en een gekneusde hand op. De auto werd be schadigd. Op de Geregracht heeft gister avond een aanrijding plaats gehad tus sen een auto en een bromfiets. De brom fietser moest met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis wor den vervoerd. Ds. W. H. Kelder te Amsterdam, die van 19441949 de Leidse hervormde gemeente als predikant diende en in 1958 zyn ambt neerlegde, stelt zich thans weer beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Warnsveld (2de pred. pi.) (toez.) P. H. Borgers te Blrdaard, die bedankte voor Sint-Pancras naar Hoogvliet J. C. Bregman te Bergenthelm. Bedankt voor Deventer (toez.) (vac. J. W. Schipper) H. C. Kranendonk te Em- GEREF. KERKEN Beroepen te IJsselstein,Benschop A. I. Koffeman te Nijkerk - te Onnen (Gron.) en te Woudsend H. Steendam. kand. te Groningen Bedankt voor Leiderdorp (3de pred. pl.) B. C. de Valk te Heerenveen. GEREF. KERKEN (VRI.JGEM.) Aangenomen naar Urk TJ. Boersma te Drogeham. VRIJE EVANG. GEM. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Sloux Center (Iowa, USA) C. Hegeman te Genemuiden. (voor heen te Cloux Center), die bedankte voor Schevenlngen en voor Werkendam. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Leidse Chr. Kampeer vereniging werd gisteravond in restaurant Van der Heyden een zeer geanimeerde receptie gehouden. Onder de velen, die het bestuur geluk wensen aanboden, waren o.m. ds. H. J. van Achterberg en ds. J. Groot. resp. praeses en scriba van de Centrale Ker- keraad der Leidse Hervormde Gemeente, ds. D. H. Gijsbers jeugdpredikant. de heer C. Vermeer, voorzitter van de CJC „De Eendracht", de dames Mieremet en v. d. Berg namens de meisjesclub „Wees een zegen". Cees v. d. Horst en Wim Bleijie, die de felicitaties van de CJV Prediker 12 la aanboden, de heer A. J. van der Pompe, die ruim 25 jaar aan deze jubilerende vereniging leiding gaf, dr. P. L. Schoonheim, voorzitter van de Leidse Jeugd Actie, een afvaardiging yan de CJMV „De Ontmoeting" en van de CJV „Irene", de dames E. Paats en M. E. Du Pon namens het Geref. Jeugd verband en voorts tal van oud-kampeer ders en -kampcommandanten. Na deze receptie volgde een geani meerde bijeenkomst, welke werd afge wisseld met muziek en het optreden van Mabesta (goochelaar) en de muzikale clown Medrano. Enkele films riepen het vrolijke kampleven van de LCKV-ers in de herinnering terug. Tydens deze sa menkomst heeft de heer P. P. de Koning namens de leden een enveloppe met in houd aangeboden, waarvan de inhoud zal worden bestemd voor het aanschaf fen van kampmateriaal. Een vriende- De heer A. J. v. d. Pompe. oud- L.C.K.V.-er. biedt gelukwensen aan. V.l.n.r. de secretaressemej. 1Alting. de voorzitter, de heer W. Lagendijk, de penningmeester, de heer P. de Goeijer. de heer v. d. Pompe. ds. Groot en ds. H. van Achterberg. (Foto LD./Holvast) lijke geste, waarvoor de voorzitter, de heer W. Lagendijk, hartelijk dankte. Voor dit jaar staan er weer diverse kampen op de Veluwe en o.a. twee kam pen in La Roche en de Ardennen op het programma. voorgevallene te bagatelliseren. Zij wil vooral niet, dat het netelig vraagstuk van de grens tussen Ethopië en Soma liland in het omstreden gebied weer aan de orde wordt gesteld. Deze nog han gende grenskwestie maakt het nog moeilijker een oplossing te vinden voor het vraagstuk der weidegronden, waar op beide landen aanspraken doen gel den. In een door de Ethiopische regering in Addis Abeba uitgegeven verklaring werd gezegd, dat op 23 december 7.000 Somaliërs een Ethiopisch politiegarni- zoen nabij Danot hadden omsingeld en aangevallen: 3.000 van hen waren zwaar bewapend, velen met nieuwe wa pens en handgranaten. Hun kleding was anders dan de Nomaden gewoonlijk dragen, aldus de verklaring. De inci denten werden uitgelokt door de So maliërs, die in het begin van de vorige maand een systematische campagne wa ren begonnen tegen het Ethiopische provinciale bestuur en politie en de Ethiopische bevolking in de betrokken streek, waarby verscheidene Ethiopiërs werden gedood en gewond. Lezers schrijven JEHOVA'S GETUIGEN Met verbazing lazen wij in Uw blad van maandagavond 2 januari jJ. onder „Stadsnieuws" dat de heer J. Spaans, opziener van de plaatselijke gemeente van Jehova's getuigen, voor het volgen van een speciale cursus in de Christe lijke bediening naar Amsterdam is ver trokken. Het doel van deze cursus is, zo schrijft men, personen die grote verantwoorde- lykheid in de gemeenten dragen, beter voor hun taak toe te rusten. Dat een leider nog iets moet leren, is niet vreemd. Volgens de bijbel dienen gemeente opzieners echter personen te zyn, die de Christelijke bediening volkomen onder de knie hebben. Wij citeren uit de eerste brief van de Apostel Paulus aan Timotheus, hoofd stuk 3, de verzen 1 en 2: ,>Dit is een be trouwbaar woord: indien iemand staat naar het opzienersambt, dan begeert hy een voortreffelijke taak. Een opziener dan moet zyn onbesproken, de man van een vrouw, nuchter, bezadigd, beschaafd, gastvrij, bekwaam om te onderwijzen". Onze vraag is nu: is de heer J. Spaans reeds opziener, of moet hy dat nog wor den? Overigens verwacht men blykbaar van de speciale cursus geen blyvende resul taten, daar het bericht vermeldt dat, na de terugkeer van de heer Spaans, een bloeiperiode (dus tydelyke bloei) van de gemeente verwacht wordt. Leiden, Gerard Brandtstraat 27. G. J. BEK M. W. BEK—MULDER. Als abonnee van uw veelgelezen Blad, verzoek ik U een klein plaatsje voor een ingezonden stuk. Ie. Zou 't mogelijk zijn, dat de chauf feurs des vrydags tussen 5 en 7 uur 's morgens de lichten van hun wagens dempen voor het vee op de Haarlem mervaart? De drijvers zouden daar zeer dankbaar voor zijn. De dieren hebben veel last van het volle licht, doordat zy verblind worden. 2e. By de Gemeente Reinigingsdienst komen vele klachten binnen over ratten. Kan de beplanting aan de Huigstraat niet verwyderd worden? Dit zou m.i. een grote verbetering zyn, daar zy zich daar niet meer kunnen nestelen. Hoogachtend, J. SLAGER, Janvossensteeg 8, Leiden. Minister Saleh: Aardoliemaatschappijen zijn voor het volk" „De Indonesische regering houdt de deur open voor een vruchtbare samen werking met de buitenlandse aardolie- maatschappyen, die hun werkterrein in Indonesië hebben, op voorwaarde dat zy zich onderwerpen aan de wetten, welke in het land van kracht zyn", zo heeft Sjaroel Saleh, minister voor de aardolie industrie verklaard in een communiqué, gepubliceerd by gelegenheid van het on derbrengen van de Indonesische natio nale oliemaatschappij „Permindo" bij het ministerie voor basisindustrieën en mijnen. Minister Saleh wyst erop dat de exploitatie van aardolie niet meer met een commercieel doel dient te geschie den, maar in het voordeel van de bevol king. Dit moeten de buitenlandse olie ondernemingen, zo vervolgde de minis ter. die in Indonesië werkzaam zyn, goed begrypen. Antara wyst erop dat de maatscnappij „Permindo" op 1 januari 1961 is opge heven en dat alle activa van de onder neming zyn overgedragen aan de Staat. Kennedy voorstander van ruimere immigratie De gekozen president John Kennedy heeft zyn steun gegeven aan een plan voor ruimere immigratiequota voor de V.S. een daartoe strekkend wetsont werp wordt deze week door Alfred San- tangelo, een Democraat, by het Huis van afgevaardigden ingediend. Volgens dit ontwerp zouden jaarlyks zestigdui zend vluchtelingen in de V.S. kunnen worden toegelaten en zouden voor de verschillende landen nieuwe nationale quota, op basis van de nieuwere gege vens worden vastgesteld. De huidige quota evenredig aan de percentages Amerikanen van de betrokken nationa le afkomst zyn nog gebasseerd op de uitkomsten van de volkstelling van 1920. Kennedy, hierin verder gaande dan Santangelo, zou het huidige quota-sy steem vervangen willen zien door een beter aangepaste methode. Aalsmeer •Burgerveen R. Arendsveen ^Hoogmode Als de Rijksweg 4A, deze maand in gebruik genomen wordis daarmee tevens een van de duurste wegen in ons land voor het verkeer openge steld. Bovendien maakt Nederland door deze nieuwe weg kennis met een uniek bouwwerk, namelijk het aquaduct bij Oude Wetering, waar van de bouwkosten alleen al 3.5 mil joen gulden hebben bedragen. De to tale kosten van de gehele Rijksweg 4 A vanaf Ypenburg tot Burgerveen bedroegen 60 miljoen gulden. In februari 1958 werd het gedeeltr YpenburgHoogmade al in gebruil genomen. Nauwelijks twee jaar late zal dus de hele weg worden open gt steld, waarmee Nederland zij nieuwste en modernste Rijksweg bc zit.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3