Opnieuw beginnen en meesmuilen Tweede Kamer iveer bijeen Doen alsof er niets gebeurde" Dwang om goedkoper te houwen is oorzaak van slechtere huizen Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 4 JANUARI 1961 (Van onze parlementaire redacteur) In overgroot aantal waren vanmiddag de leden der Tweede Kamer gekomen om getuige te zijn van het her-optreden van het kabinet-De Quay. Met enige fantasie kon men van de gezichten in de vergaderzaal aflezen, dat de vele ministers en staatssecretarissen achter de te kleine regeringstafel met drukke gesprekken en een glimlach hun verlegenheid trachtten te verbergen over de overbodige kabinetscrisis! dat de Anti- Revolutionairen met een zeker vertoon van stoerheid hun nederlaag wilden camoufleren; dat de Christelijk Historischen nog boos en onverschillig probeerden te kijken; dat de KVP'ers en VVD'ers een beetje triomfantelijk keken; dat de socialisten beurtelings smalend en grimmig kekenmaar in werkelijkheid keek iedereen net als altijd, misschien alleen iets drukker met gebaren en in gesprekken door de algemene drukte. Niet huilen. Het begon opnieuw, maar zonder te huilen. Het devies was: meesmuilen, doen of er niets is gebeurd. Onder het overdadige licht van de lampen voor de televisie kreeg de plechtigheid van het afleggen van de regeringsverklaring zelfs iets feestelijks. Alleen de bloemen ontbraken. Na het voorlezen van de regeringsver klaring werd de vergadering geschorst tot donderdagmiddag om vooral de so cialistische oppositie de gelegenheid te geven zich te beraden over de gang van zaken die tot het heroptreden van het kabinet heeft geleid. Geen afspraken De informateur, prof. De Gaay Fort man, heeft in de afgelopen dagen nie mand van de PvdA op de hoogte gesteld van zyn pogingen om het kabinet te lij men. Het is dus niet meer dan billijk, dat de oppositie de tijd krijgt zich over de regeringsverklaring te beraden. Maar men weet toch al van tevoren wat de fractievoorzitter van de PvdA, mr. Bur ger, zal zeggen. Hy zal informeren of de schijnverto ning, dat het kabinet-De Quay een ex tra-parlementair kabinet is, zonder eni ge binding met de partijen, moet worden voortgezet. Waarom heeft de voor het O Vervolg van pag. 1 Incidenten bij ouze zuiderburen Niet alleen te Brussel, maar ook in andere Belgische steden hebben gister ochtend betogingen plaats gehad tegen de eenheidswet. Zo o.a. in Mechelen, Luik, Gent, Doornik en Antwerpen. Deze laatste, die eigenlijk de gehele ochtend van 7 tot 12 uur heeft geduurd, is ontaard in een aantal relletjes. Daarbij zijn twintig personen, onder wie drie politiemannen, gewond. Twintig betogers zijn gearresteerd, waarvan er zes in de gevangenis zijn opgesloten, vóór welke ze enige uren tevoren hadden geprotes teerd tegen het niet vrijlaten van meer dan honderd saboteurs en oproerkraaiers die daar sedert het begin van de staking verzameld zijn. Van drie plaatsen in de stad waren er 's ochtends optochten van betogers naar de Frankrijklei getrokken. Hoewel de leiders van de socialisten duidelijk hadden doen weten, dat er geen gewelddaden mochten worden ge pleegd, liepen hun volgelingen hen reeds spoedig uit de hand Zij gooiden het overal langs de straat liggende huis vuil in geparkeerd staande auto's of staken het in brand. De ruiten van rijdende trams en bussen werden met stokken ingeslagen. Een autobuschauf feur „nam" dat blijkbaar niet. Nauwe lijks was de eerste steen tegen zijn voor ruit gekomen, of hij zette zijn bus stil, nam een ijzeren haak die naast hem stond, sprong uit de wagen en rende op de belhamers in. Die stoven binnen een paar seconden naar alle richtingen en de bus kon door de politie worden ontzet. De stoet trok voort en af en toe werd een raam van een groot warenhuis of van een kantoor, waar het personeel niet staakte, aan diggelen gesmeten. Ook de ramen van de „Gazette van Antwerpen", die bepaald niet socialis tisch gezind is, moesten het ontgelden. De krant is echter normaal verschenen. Havenpersoneel gevorderd Tenslotte hebben de betogers nog een aanval op de fabrieken en kantoren van de Bell-Telephone, waar normaal werd gewerkt, gedaan. Politie heeft echter de ingang van het gebouw beschermd. Op een gegeven ogenblik, waarop de beto gers nogal opdrongen en met stenen begonnen te werpen, kwam juist ver sterking van de Rijkswacht, die de straat schoonveegde. Een deel van de betogers, die 's ochtends een aanmeldingslokaal voor havenarbeiders passeerde van de katholieke vakbond, die niet staakten, had gehoopt er te kunnen binnendrin gen. De potige katholieken gebruikten echter als argument hun harde knuisten en in een minimum van tijd trokken de betogers luid scheldend verder Het havenpersoneel van Antwerpen is gisteren gevorderd. Onder het besluit vallen ongeveer 100 personen en tezamen met het personeel dat aan het werk bleef, is dat genoeg om alle kunstwerken van de haven normaal te bedienen. De drie grote sluizen, de Boudewünsluis, de Royerssluis en de Kattedijksluis, hebben gisteren dan ook de gehele dag normaal gefunctioneerd. De katholieke haven arbeiders werken. Men verwachtte van ochtend dat langzamerhand ook de anderen wel, zij het schoorvoetend, het werk zouden hervatten. Drie rederijen die hun zetel of een agentschap in Antwerpen hebben, heb ben bij het Antwerpse gemeentebestuur, dat zij grove nalatigheid verwijten, eisen tot schadevergoeding ingediend ten be drage van vele miljoenen Belgische franken. Zy zijn van plan eventueel processen te gaan voeren. kabinet zo lastige fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, het beraad bijgewoond van de Tweede Kamerfrac tie van de VVD? Alleen voor dat wo- nlngbouw-compromis, waarmee hij niets te maken had? Waarom is dr. Bruins Slot, de voorzit ter van de AR-fractie, nog speciaal met de minister-president gaan praten? Er zyn natuurlijk afspraken gemaakt, zal mr. Burger zeggen, maar waarom wil men daar niet eerlijk voor uitkomen? Naar eer en geweten zal de minister president, prof. De Quay, dan antwoor den, dat er geen afspraken zijn gemaakt en dat er geen bindingen bestaan tussen het kabinet en bepaalde politieke par tijen, bindingen op basis van een rege ringsprogram, die de PvdA als voor waarde had gesteld voor deelneming aan een kabinet en waarvan prof. De Quay niet wilde weten. Om die reden bleef de PvdA buiten het kabinet. Daarom blijft mr. Burger erop hameren dat het een schijnvertoning is, dat er geen afspraken zijn gemaakt. Daarom dringt hij erop aan toe te geven dat het kabinet-De Quay alleen maar een anti socialistisch verbond is. Meer zekerheid Natuurlijk heeft prof. De Quay zich wel op de hoogte gesteld of hij met enige zekerheid voor de toekomst van zijn kabinet aan een tweede periode kan beginnen. Na de opgedane ervaring zou het overmoedig zijn geweest als hij met hetzelfde kabinet weer in zee was ge gaan zonder te informeren naar de weersvooruitzichten op de verdere route. Maar bindende afspraken zijn ook nu niet gemaakt. Dat willen de partijen niet. Men moet dus opnieuw beginnen en meesmuilen, doen alsof er niets ge beurd is, met de wetenschap echter dat de vooruitzichten niet slechter zijn ge worden. Integendeel. MAN DODELIJK DOOR BALKEN GETROFFEN De 57-jarige Ph. Klop uit Dordrecht heeft gistermiddag het leven verloren, doordat hy op het fabrieksterrein van het constructiebedrijf „Montan" op de staart te Dordrecht twee zware ijzeren balken op het lichaam kreeg. Men was op het fabrieksterrein bezig ijzeren balken te transporteren met be hulp van een loopkraan. Op een ogenblik gleden enkele balken van de stapel af. De heer Klop, die in nabijheid stond, kreeg ze over zich heen. Hij bezweek aan zijn verwondingen, toen hij naar het ziekenhuis werd gebracht. 9 Vervolg van pag. 1 Regeringsverklaring „Deze ontslagaanvragen in beraad houdende, heeft H.M. de Koningin op 27 december 1960 aan prof. mr. W. F. de Gaay Fortman verzocht als informa teur op te treden en haar rapport uit te brengen over de mogelijkheden om tot een spoedige oplossing van de kabi netscrisis te geraken met handhaving van dezelfde politieke samenstelling als die van het huidige kabinet. H.M. de Koningin heeft de resultaten van het door de informateur ingestelde onderzoek, zoals ik u reeds in mijn brief d.d. 3 januari 1961 mededeelde, ter ken nis gebracht van het Kabinet. Deze re sultaten hebben ook het Kabinet de overtuiging gegeven, dat de gronden, die geleid hebben tot de zojuist vermel de ontslagaanvragen, zijn vervallen .en dat met name voor het Kabinetsbeleid inzake de woningbouw voldoende in stemming In deze Kamer zal worden verkregen. Deze overtuiging heeft het gehele Kabinet ertoe geleld op zijn ont slagaanvrage terug te komen. Het Ka binet heeft daardoor willen tonen, dat het bereid is zijnerzijds een constructie ve bijdrage tot oplossing van de Kabi netscrisis te geven. Geen bezwaar tegen motie Andriessen „Ik zou thans, mijnheer de voorzitter, willen overgaan tot een uiteenzetting van het woningbouwbeleid dat aanlei ding was tot het ontstaan van de kabi netscrisis. Ik herinner eraan, dat de mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in het debat in deze Kamer op 22 december 1960 heeft medegedeeld, geen bezwaar te maken tegen de motie Andriessen c.s. met andere woorden: de regering was bereid de wensen, in deze motie neergelegd, te verwezenlijken. Deze bereidheid heeft de regering nog steeds. He', is haar echter ook na nadere overweging van hetgeen in de Kamer debatten te dezer zake is naar voren ge bracht, niet mogelijk verder te gaan. Door de gang der gebeurtenissen heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid niet meer de gelegenheid gehad concreet aan te geven, wat zijn aan het einde van het debat van 22 de cember 1960 afgelegde bereidverklaring het woningbeleid te baseren op de in de motie-Andriessen c.s. neergelegde wen sen, inhield. Hierop gaf prof. De Quay de in de aan hef weergegeven concretisering van het in de toekomst terzake van de woning bouw te voeren beleid. Woningnood: „schrijnend leed" „Mijnheer de voorzitter", zo vervolgde prof. De Quay, „de regering blijft zich ten volle bewust dat de woningnood nog steeds voor vele landgenoten een schrij nend leed betekent. Zij weet zich in dit gevoelen één met de gehele Kamer. Het spreekt vanzelf, dat zft bij de uitvoering van haar beleid op het gebied van de woningbouw in het bijzonder aandacht zal blijven schenken aan de belangen van hen, die tot de lagere inkomens groepen behoren. Dit alles betekent ook het is haast overbodig het te zeggen dat de regering niet zal aarzelen in te grijpen, wanneer in enige sector van de bouwnijverheid ontsporingen zouden dreigen. Het Kabinet ls ervan overtuigd, dat ook een voortvarend woningbouwbeleid gediend is door een spoedige oplossing van de Kabinetscrisis. De ministers en staatssecretarissen vonden temeer aan leiding tot het intrekken van hun ont slagaanvrage, nu de uitspraak van de Kamer zich niet richtte tegen het Kabinetsbeleid in het algemeen. Mede in verband met verschillende belangrijke en dringende wetsontwerpen, die aan hangig of in voorbereiding zijn, achtten zij het landsbelang er niet mede gediend, indien een langdurige onderbreking in het regeringsbeleid zou intreden". Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter heeft de Kamer besloten na het debat over de regeringsverklaring de afdoening van de begroting van het de partement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan de orde te stellen. Vervolgens zal aan de orde komen de be groting va nhet Departement van O., K. en W. Voorts is besloten bij de aanvang van de vergadering van woensdag 11 ja nuari aan de orde te stellen het opma ken van een voordracht ter vervulling van een vacature in de Hoge Raad. Binnen 20 minuten na de opening werd de vergadering hierna gesloten. Voorzitter van het Bouirbedrijf Er is teveel bezuiniging op materialen „De klachten, die wij de laatste maanden herhaaldelijk hebben kunnen beluiste ren over de technische kwaliteit van woningen en andere gebouwen, zyn voor velen van ons niet onverwacht gekomen", zo heeft de voorzitter van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. P. A. Nelissen, vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede gezegd. „De voornaamste oorzaak voor de slechtere kwaliteit", aldus zeide de voorzitter, afgezien van ook wel voorkomende fouten bij de bouw, is de voortdurende dwang om goedkoper te bouwen. Hierdoor wordt de laatste jaren teveel op de materialen bezuinigd, waardoor gebreken niet kunnen uitblijven. In kringen van de particu liere bouwondernemers gaan de gedachten al uit naar een bijzondere vorm van garantieverlening ten aanzien van de kwaliteit van de door hen gebouwde woningen. Over het bouwconflict in maart vorig jaar deelde de voorzitter mede, dat bin nenkort een proces zal worden begonnen om in hoogste instantie uitspraak te krijgen over de vraag, of de bekende prijzenbeschikking voor het bouwbedrijf al of niet rechtmatig is. De heer Nelissen waarschuwde er voor, dat wanneer tengevolge van een eventuele bestedingsbeperking de bouioactiviteit wordt beperkt, de produktiekosten in deze bedrijfstak hoger zullen worden, terwijl tevens het arbeidsbestand zal worden aan getast. Hij verwacht, dat de bouw- produktie wegens de enorme bouw- behoefte een stijgende lijn zal gaan vertonen. Ook bij het bouwbedrijf zal op betrek kelijk korte termijn aanpassing aan het streven naar werktijdverkorting worden verlangd, waarbij ook de secundaire ar beidsvoorwaarden niet achter kunnen blijven by andere vergelijkbare bedrijfs takken. Wat de vrijere loonsvorming betreft is de voorzitter van mening, dat gebleken is dat koppeling van loonhoogte aan pro- duktiviteit niet alleen-zaligmakend is. Voor veel werken zal het ernstige te kort aan metselbaksteen een kostenver hogend element gaan vormen, juist in een periode dat het bouwbedrijf onder de druk van prijsstabilisatie staat. Omschakeling naar andere materialen dan metselbakstenen acht de voorzitter op korte termijn niet mogelijk. De heer Nelissen merkte tenslotte nog op, dat voor de sector wegenbouw nog steeds geen vestigingsbesluit is afgekon digd, waardoor z.i. de natuurlijk ge groeide orde dreigt te worden verstoord. BINNENLAND Gistermiddag vond een Inwoner van Boekelo (gem. Enschede), toen hij van zijn werk naar huls ging. In een sloot bij zijn woning het stoffelijk overschot van de 71-Jarlge G. J. Wevers uit Boekelo. Het rijwiel van de heer Wevers lag ln de berm. Omtrent de oorzaak van het over lijden ls niets bekend. Op een particulier overpad bij Leeu warden ls gistermiddag de 71-Jarlge heer M. Hamstra uit Oenkerk door de trein Leeuwarden-Sneek aangereden. Hij werd ernstig gewond naar het Dlaconessenzle- kenhuls in Leeuwarden gebracht, waar hy later ls overleden. Van 23 tot 27 Januari a.s. zal ln Amsterdam voor de tiende maal de door de Federatie van Textiel Grossiers bon den georganiseerde FTG-beurs worden gehouden. Burgemeester Van Hall zal de ze manifestatie ln het RAI-gebouw offi cieel openen. De 13-jarlge Jongen H. M. Verhagen uit de Italiaansestraat ln Rotterdam is gistermorgen op het Marconiplein aan gereden door een vrachtauto. Hij was op slag dood. De Jongen reed op zijn fiets naast een file auto's en ls toen vermoe delijk geraakt door de vrachtwagen. HIJ viel en kwam er onder. Pater J. P. Dlrkse SCJ, directeur van de Katholieke Film Actie in Den Haag, heeft glsternyddag als pasbenoemde lec tor ln de filmkunde aan de Jan van Eyck Academie en als nieuw docent aan de Limburgse Academie voor Cultureel Es thetische Vorming in de hal van het Bonnefanten Museum te Maastricht met een openbare les over filmkunde dit ambt aanvaard. Hiermede werden tevens de drie kunstenaarsdagen van het om zijn 40-Jarig bestaan feestvierend Alge meen Katholiek Kunstenaarsverbond ge opend. Gistermiddag is op de Oude Kle- verskerkseweg. Juist op de grens tussen Middelburg en Veere. een tienjarige jon gen om het leven gekomen. Deze Jongen. E. C. Eckhart, zat met enkele vriendjes op een landbouwwagen. Hij wilde van de bok springen, maar bleef met zijn Jas achter een haak hangen. Hij viel Juist voor de wielen van de wagen en werd op slag gedood. Toen een Leersumse Jongeman gis teravond op de Maarsbergseweg te Leer- sum twee jongens, die per fiets van de ambachtsschool Valkenheid kwamen, wil de passeren, heeft hy vermoedeiyk een hem tegemoetkomende bromfietser niet tydlg opgemerkt. Deze bromfietser, de heer van der Linden uit Maarn, viel en liep daarby zeer ernstige verwondingen op. Hij werd naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht, waar hy ln de loop van de nacht ls overleden. Gisteravond ls de 54-jarlge J. P. Tellier uit de Hobbemastraat te Den Haag met zijn bromfiets op onverklaar bare wyze ln het water langs het Groe- newegje gereden. Hij werd uit het water gehaald door een 34-jarige man en naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd, waar hij by aankomst bleek te zyn over leden. BUITENLAND Men heeft het zoeken naar dertien bemanningsleden van het Indiase vracht schip „Indian Success", die aan boord van het brandende zusterschip „Indian Navigator" waren gegaan om te zien wat er nog te redden viel, opgegeven. Men neemt aan dat zij zijn verdronken. Op de „Indian Navigator" brak zaterdag brand uit toen het schip zich tussen de Scilly-eilanden en het eiland Ouessant bevond. De 67 bemanningsleden werden op één na gered. Het schip is later ge zonken. Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren officieel bij de Franse regering geprotesteerd tegen het aanhouden en onderzoeken in open zee van drie Zweedse schepen ln de Mid dellandse Zee ter hoogte van de Noord- afrikaanse kU6t door schepen van de Franse Marine. De Zweedse schepen wa ren kort voor Kerstmis door de Franse marineschepen opgebracht en op wapens voor de Algerynse opstandelingen door zocht. Zij werden weer vrygegeven, nadat geen wapens waren gevonden. Als gevolg van een 24-uursstaklng van de piloten en andere bemannings leden van de Franse luchtvaartmaat schappijen, zyn alle diensten van deze maatschappyen gistermiddag nagenoeg tot stilstand gekomen, met uitzondering van die welke door de Boelngs-707 van de „Air France" op het buitenland wor den onderhouden. Volgens de „Air Fran ce" is de staking vrijwel volledig, uitge zonderd de diensten op Algerye, die nor maal werden onderhouden. President Kennedy heeft Charles Hitch, een zakenman en econoom die ge durende de oorlog lid van de Amerikaan se economische ml6sie in Londen was. be noemd tot plaatsvervangend minister van Defensie. Hy krijgt tot taak de defensie begroting voor te bereiden. Hltch ls mo menteel voorzitter van de dienst voor mi litair onderzoek van de „Rand Corp". Het zoeken naar de schat, die uit Hongarije vluchtende nazi's in 1945 in de Doriau zouden hebben geworpen ls opgegeven. Gedurende twee seizoenen, ln 1959 en 1960 heeft men gedregd en ge doken op de plek waar volgens een vroe gere Duitse soldaat SS-lleden de kisten ln het water zouden hebben geworpen. By een botsing tussen 4000 negers en een zestigtal politiemannen zijn zon dag ln de Noordrhodeslsche mynstad Roan-Antelope twee negers om het leven gekomen. Het gevecht ontstond toen een Europese politieman bij een twist tussen twee negers ln een café tussenbeide kwam. De regeringen van Hamburg en Sleeswyk-Holstein onderzoeken de moge lijkheid om dertien artsen die zich heb ben schuldig gemaakt aan euthanasie, i.e. het liquideren van geesteszieken, erfeiyk belaste personen en ongeneesiyk zieken tydens Hitier, de bevoegdheid te ontzeg gen als arts werkzaam te zijn. De dertien artsen stonden ln 1949 terecht wegens moord op 56 kinderen ln een kliniek ln Hamburg ,maar werden wegens gebrek aan bewys vrijgesproken. Enkelen van hen bekleden thans hoge posten of heb ben een uitgebreide praktyk! - Volgens de voorlopige uitslag van de vorige maand ln Zwitserland gehouden tienjaariykse volkstelling heeft dit land thans 5.411.000 Inwoners, een toeneming met ongeveer vijftien procent vergeleken met tien jaar geleden. Het kanton Zürlch is, met 941.800 zielen, het dichtstbevolkte en heeft Bern van de eerste plaats ver drongen. De Itallaans-Oostenrykse besprekin gen over de kwestie Zuid-Tlrol zullen af wisselend ln Rome en Wenen gehouden worden. Oostenryk heeft voorgesteld ln de tweede helft van Januari te beginnen. Afgevaardigden van het Oostenrykse par lement zullen als raadgevers aan de Oostenrykse delegatie worden toegevoegd. De Newyorkse politie trof maandag ln de woning van een 33-Jarlge weduwe de bewoonster dood aan onder de kerst boom en by haar, uitgeput van honger en angst, haar driejarig dochtertje, dat naar het ziekenhuis ls overgebracht. De weduwe scheen vyf zes dagen geleden aan een hartaanval te zyn gestorven. Haar zuster, wier telefonische oproep niet werd beantwoord, had de politie gewaar schuwd. Volgens „Paris-Jour" heeft de Fran se minister van Defensie Messmer be volen de ordonnans-officieren, die maar schalk Juin totnogtoe als enige Franse maarschalk ten dienste stonden, terug te trekken en niet te doen vervangen. Zoals gemeld ls Juin, die zich tegen De Gaulles politiek heeft uitgesproken, Ingevolge een decreet van de afgelopen dagen ook zyn laatste officiële functie in de opper ste Verdedlgingsraad kwytgeraakt. Uit een kunstzaal ln Dtlsseldorf ls een lino van Picasso, ter waarde van 7500 mark en getiteld „Bacchanale du Taureau", gestolen. De lino maakte deel uit van een tentoonstelling van grafisch werk van Picasso. Een postbeambte ln het Engelse dorp Dartford had een ..onfeilbaar' sys teem ontdekt om pryzen ln de voetbal toto te winnen, doch niettemin moet hy vijftien maanden „zitten* wegens fraude. De man wachtte rustig de voetbaluitsla gen af en stempelde vervolgens zyn for mulier met het poststempel op een eer dere datum af. Die leverde hem twee pryzen van resp. ongeveer 750 en 200 gulden op en nieuwsgierigheid by de toto-agenten die een onderzoek instel den. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 m.). VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Radlovolksuniverstteit: Techniek ln de samenleving: geesteiyk leven in een technische wereld, II. d. prof. dr. P. A. v. Stempvoart. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Vrouwen van Israël, klankb. VPRO.: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Caba ret 20.35 Gram. 20.45 Maarten moet han gen, hoorsp. 21.45 Muzlk. lezing. 22.20 Zes tig jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.16 Muzlk. dlsoussle. 28.55—24.00 Nws. Hilversum II (298 m.). NCRV: 18.00 Muzikale lezing. 18.20 Het Spectrum. 18.35 Gram. 10.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Lichte muz 19.30 Radiokrant. 19 50 Ritmisch koperork. 20.10 Concertgeb.ork. en solist. 21.00 Sociale zekerheid en christelijke barmhartigheid, gespr. 21.20 Knapenkoor, strijkork. en orgel. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking 22.65 Platennieuws. 23.5524.00 Nws. jaTIBUi-ua-^sunx :Suissoido PICTOGRAM 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof t seconde om de oplossing te lezenl WILHELM BACKHAUS ZWAAR ZIEK De 76-jarige beroemde pianist Wil helm Backhaus heeft gisterochtend een hartinfarct gekregen. De dokter heeft hem verboden op te treden. Maandag had Backhaus in Keulen nog Brahms gespeeld op de eerste van een serie van drie concertavonden onder leiding van Gunter Wandt. DONDERDAG Lakenhal: Nieuwjaarsbyeenkomst Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ryn- land. 3.30 uur nam. Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Ka mer van Koophandel. 2 uur nam. St.-Antonlusclubhuis: Ver. voor Peda gogiek: Cobl Schreyer en Poppentheater Merlljn. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O.-filmvoor- stellingen voor de Jeugd „De Sneeuw koningin". 2 en 4 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: C.H.U. Spr. dhr. D. van der Kwaak over kabinets formatie. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk. 10-10.30 u. voorm., bybelstudie; 10.30-12 uur (predi king en Avondmaal), ds. K. C. van Oos- sanen. Restaurant v. d. Heyden: Nieuwjaars- visite Ver. „Ons Grunnegerlaand". a uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Het meisje van het schil derij". 8 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van dè heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Uitvoe ring R.-K. Alma Materkoor. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling "The new vision centregroup" (t/m 10 Januari) Lakenhal: Tentoonstelling van 9 Leidse tekenaars. (Werkd.: 104 uur; 's zondags 14 uur. (Tot 23 Januari). Ryksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 104 uur; 's zondags 14 uur nam, (tot 16 lanuarl) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen vnn 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Trianon: „Nooit op zondagI" (18 Ir). Werkd.: 2.30, 7 en 9.16 uur; Oudejaars avond geen voorstellingen. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Alles de lucht lnl" (A.l.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur; Oudejaarsavond geen voorstellingen. Donderdagcyclus: „Jall House Rock", 14 Jaar). Casino: Hotel „De Vrij gezel". (14 Jr). Werkd.: 7 en 9.15 uur; Oudejaar 7 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. Dageiyks: te 2.30 uur „Donald Duck en zyn vriendjes". Donderdagcyclus: 2.30, 7 en 9.15 uur: „Tosca" .(Alle leeftyden) Lldo: „Zo zal Je er een hebben". (A.l.). Werkd.: 2 30, 7 en 9.15 uur; Oudejaars avond geen voorstellingen; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.axor: „Schlager-raketen". (A.l.). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Oudejaars avond geen voorstellingen; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Belgisch vorsten- huweiyk. Dageiyks te 11, 12 en 1 uur; zondag: 10. 11. 12 en 1 uur. (A.l.). Studio: „Langzaam maar zeker". (A.l.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; Oudejaars avond geen voorstellingen; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 uur (zaterdag gesloten); zondag 7 en 9.15 uur „Het wrak van de Mary Dear". (14 Ir). Maand.- dlnsd.- woensd. 8 uur „Pa krijgt de klappen". (A.l.) Zond. t/m. woensdag 2.30 uur „Sissl, keizerin en moeder". (A.l.). Donderdag 2.30 uur - 4.15 uur - 7 uur - 8 uur - 9 uur „Het huwelijk van Koning Boudewyn en Do- na Fablola". AVOND- EN NACHTDIENSTEN DER APOTHEKEN ls geopei i, tel. 20: Steenstraat 35, Bh geen gehoor by Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10 17.40 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Oude Journaals. 20.45 Televitrine. 21.10 Gevar. progr. 21.50 Avondcollege Nederlands. 22.10 Epiloog. VOOR DONDERDAG 5 JANUARI Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11 PO Huishoudeiyke zaken, praatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamer- muz. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 De zwarte Raaf. hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Llohte muz. AVRO: 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 Dans- muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.04 I Puritanl, opera. 22.30 Nws., beursber. v. New York en me ded. 22.45 Journ. 23.00 Sportaot. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Rep. Kunste naarsdagen te Maastricht. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 In- str. kwint. NCRV: 14.00 Gevar. progr. 14.30 Omr. ork. en solist. 15.30 Am Sonn- tag nach Neujahr, cantate. 16.00 Bllbel- overdenklng. 16.20 Sopr. en plano. 16.50 Gram. 17.00 V. v. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken Parade. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.25 Volksmuz. 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Joum. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Documentaire film. 21.00-22.20 Een Inspecteur voor U, TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Populaire liedjes v. vroeger. 12.30 Interview. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Recital. 15.30 Muzikale vragen. 16.00 Lich te muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Latyns- Amerikaanse muz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.30 Ope- ramuz. 21.45 Gesprekken. 22.30 Gram. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Planorecital. 23.45 Voordr. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Popul. muz. 13.31 V. d. arb. 14.00 Amus. muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races en gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Wedstr. tussen scholen. 21.00 Samenzang. 21.31 Vragenbeantw. 22.00 Ge var. progr. 22.31 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Amus. muz. 16.00 Fllmmuz. 16.45 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.36 Ork. cono. 19.00 Nws. 19.15 Operettemuz. 21.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 23.35 Ork. cono. 24.00 Nws. 0.10 Dans- en amus.muz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.05 Solis- tenconc. 16.40 Kamermuz. 17.i5 Orgelre cital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 en 14.00 Gram. 16.00 Koersen. 16 06 Franse les. 16.21 Grain. 17.00 Nws. 17.15 V. d, kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19 00 Hws. 19.40 Gram. 19.50 tol. tezlnc. 20 00 11 matrl- monlo segreto, opera buffa. (Om 22.00 Nws.). 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.30 Ham mondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 en 14.13 Gram. fö.lS Koorzang. 15-3° Zang. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws 17.30 Viooï en plano. 17.50 Gram. 18.30 Ork. conc. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 22.00 We- reldnws. 22.10 Gram. 22.20 Hoorsp. (verv.). 22.55 Nws. Hoeveel sneeuw ligt er? Duitsland cm. 6neeuw in skigebied Feldberg Oberstdorf Garmlsch P. Braunlage Zwitserland Adelboden Arosa Davos Engelberg Gstaad Grindelwald Mürren St.-Morltz m.d. 1 m. Zermatt 100 Oostenryk cm. sneeuw ln sklgbled Berwang 45 Kitzbühel 40 Seefeld 55 Igls 43 Lech 55 Saalbach 30 Mallnitz 180 Frankryk (Nog geen opgave) WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) !li 1 I t I II Amsterdam regen z -8 6 4 Den Helder regenbui Ypenburg sneeuw Vlissingen regenbui Eelde regenbui De Bilt regenbul Twente regen Eindhoven regen Z.-Limburg regen Helsinki sneeuw Stockholm licht bew. Oslo geh. bew. Kopenhagerhalf bew. Aberdeen hagelbui Londen geh. bew. Brussel regenbui Luxemburg regen Parhs onbew. Bordeaux zwaar bew, *»s OJÖ -8 6 3 4 -12 6 4 3 -6713 -6 6 4 1 -5 7 5 7 -9 7 4 3 -8 7 4 3 Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. onbew. geh. bew. zwaar bew. sneeuw licht bew. geh. bew. nalf bew. regen onhew. zwaar bew. regen half bew. onbew. licht bew. licht bew. zzw -9 wzw -7 wzw -4 5 2 6 6 4 zzw -2 windst. zzo -10 nno -2 zo -7 windst. zzw -15 o -2 w -8 w -3 12 -1 13 4 6 2 I 8 -2 5 -0 5 0 0 9 9 9 7 7 3 10 8 7 7

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2