Amerikaanse strijdkrachten paraat met het oog op de toestand in Laos Waals-Vlaamse twisten overheersend probleem! WEERBERICHT Raad van ZO AVO komt morgen in de Siamese hoofdstad hijeen België is een beslissende iveek ingegaan: alleen het paleis kan nog brug tussen partijen slaan Vader omgekomen bij een poging baby uit de vlammen te redden (Put/ Qhe leuivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 JANUARI 1961 No. 30243 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In officiële Amerikaanse kringen wordt de toestand in Laos ernstig genoemd. Amerikaanse oorlogsschepen en transportvliegtuigen zouden gereed staan om zo nodig in te grijpen. Eenheden van de Amerikaanse Zevende Vloot, waaronder de vliegdekschepen „Lexington" en „Ben nington" en tien torpedobootjagers kruisen „voor oefeningen" in de Zuidchinese Zee. Een woordvoerder van de ZO AVO (de Zuidoost - aziatische Verdragsorganisatie, de Aziatische tegenhanger van de NAVO) heeft medegedeeld, dat de Raad van deze organisatie dins dagmiddag in Bangkok zal bijeenkomen om de toestand in Laos te bespreken. President Eisenhower heeft zaterdag met hoge ambtenaren van Buitenlandse Zaken en Defensie overleg gepleegd. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, heeft zijn vakantie in Schotland onderbroken en is naar Londen teruggekeerd. De transport afdelingen van verscheidene Amerikaanse bases zijn in staat van alarm gebracht, gereed om eventueel troepen naar Laos te vervoeren. Overi gens deelde een woordvoerder van de tactische luchtmacht in Virginia mede, dat het alarm slechts een routinemaatregel is. „Voorwendsels", zegt N oord-V ietnam In een verklaring van de Noordvietna- mese regering is gisteren gezegd, dat de bewering als zouden Noord Vietnamese strijdkrachten Laos zijn binnengevallen, door de regering van Prins Boen Oem als voorwendsel wordt gebruikt om de Ver. Staten en de landen van de ZOAVO te vragen troepen naar Laos te zenden. Op haar beurt beschuldigt de Noordviet- namese regering de Ver. Staten van „bruut ingrijpen" in de binnenlandse aangelegenheden van Laos. Hoewel de Amerikaanse regering de ontwikkeling in Laos als ernstig be schouwt, zou zij zich, naar gisteren werd vernomen, voorlopig willen beperken tot een waarschuwing aan communistisch - China en Noord-Vietnam om niet te trachten zich in de burgeroorlog in Laos te mengen. Er waren geen aanwijzingen, dat de Ver. Staten op het ogenblik mi i- taire stappen zouden willen nemen om wat men noemt de gestadig slechter wordende situatie het hoofd te bieden. Tegenstrijdige berichten Noordvietnamese troepen en strijd krachten van de pro-communistische Pathet Lao hebben de stad Phongsalay in Noord-Laos veroverd, zo deelde de Laotiaanse minister van Voorlichting, Boeavan Norasingh vandaag in de hoofdstad Vientiane mee. De regering van Prins Boen Oem heeft 3.000 man in de provincie, waarin Phongsalay ligt. Het lot van deze troe pen is nog niet bekend. Gisteren werd medegedeeld, dat de regeringstroepen in Noord-Laos „dapper hebben gevochten, maar moesten wijken voor een over macht". Tntussen is dit bericht over de val van de stad tegengesproken. Deskundigen hebben verklaard, dat een overwinning van de troepen van de communistische Pathet Lao in de pro vincie Phonsalay de communisten otk het beheer zal geven over de twee an dere grensprovincies in het noorden, Sam Neoea en Xieng Khoeang. In laatstgenoemde provincie hebben de regeringstroepen zich in oostelijke rich ting teruggetrokken. De stad Xieng Khoeang zou echter nog niet gevallen zijn. Minister Boeavan gaf toe, dat de „vlakte van de kruiken", die van grote strategische betekenis is, door de com munisten is veroverd. Hij zei voorts, dat zijn regering bevriende landen om mili- Politie te Drachten gebruikte vuurwapen Jongeman in arm geschoten De viering van de jaarwisseling is ook in Friesland over het algemeen rustig verlopen. Slechts op enkele plaatsen ont stonden incidenten. In Drachten zag de politie zich ge noodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. Een 24-jarige jongeman werd daarbij door een revolverschot in de bo venarm getroffen. Hij'moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Al voor het middernachtelijk uur had de politie in Drachten met behulp van gummiknuppels enkele charges moeten uitvoeren, maar na één uur begonnen de moeilijkheden eerst goed. Een groep jongeren raakte slaags met drie agenten, twee werden neergeslagen. De derde agent loste enkele waarschuwingsscho ten. toen dit geen effect sorteerde, schoot hij een der aanvallers in de arm. Eerst toen keerde de rust in Drachten weer WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Wisselend bewolkt met enkele buien Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige, later krachtige en langs de kust harde wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 januari Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 18.34 uur; onder: 9.20 uur. Hoogwater te 4.13 en 16.23 uur, laag- water te 0.01 en 12.19 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina taire hulp zal vragen, zo er nog meer troepen uit Noord-Vietnam Laos moch ten binnentrekken. Maar wy doen alles wat wjj kunnen om te voorkomen dat het geschil in Laos tot een interna tionaal conflict uitgroeit, zei hy. Premier Boen Oem bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid van een algemene mobili satie. Protest bij de V.N. De regering van Laos heeft besloten bij de Ver. Naties te protesteren tegen de inmenging door communistische landen, en in het bijzonder door de Sovjet-Unie in de binnenlandse aangelegenheden van Laos. Dit protest zal zijn gebaseerd op het uitwerpen van wapens en munitie door Russische Iljoesjin-vliegtuigen ten behoeve van de strijdkrachten der Pathet Lao-beweging en de troepen van kapitein Kong Lao in het gebied van Vangieng, ten noorden van Vientiane. Het protest zal bij secretaris-generaal Hammarskjöld worden ingediend door de vertegenwoordiger van Laos bij de Verenigde Naties, Sisoekna Champassak. Bij de Russische ambassade in Londen d een gelijkluidend protest worden in gediend, evenals bij de V.N.-vertegen woordiger in Laos. De radiozender van Moskou meldde gisteren, dat de Russische minister-pre sident, Kroesjtsjef, een boodschap heeft gezonden aan Prins Soevanna Phoema, de neutralistische oud-premier van Laos, waarin wordt gezegd, dat „de rechtvaar dige stryd van het Laotiaanse volk de sympathie en steun heeft van alle vre delievende landen" (Prins Soevanna Phoema vormde een neutralistische re gering na de eerste staatsgreep van Kong Lae. Hy week naar het buitenland uit toen rechtse strijdkrachten de hoofd stad innamen en een nieuwe regering vormden). MOEDER VAN ELF KINDEREN GEDOOD In de omgeving van Mönchen-Glad- bach is de 44-jarige mevrouw van Hal uit Grave, moeder van elf kinderen, bij een frontale botsing van twee personen auto's om het leven gekomen. Zij reed tezamen met haar man, die onder aannemer is en per auto op weg was naar zijn werk in Duitsland. Mevrouw van Hal was op slag dood. Haar man werd niet gewond. (Van onze Brusselse correspondent) België begon vandaag een week, die van allesoverheersend belang is voor land en volk. Tijdens nieuwjaarsdag heeft er een soort bestand geheerst en schaars zijn de berichten, welke regering, vakbonden en werkgevers deze keer over staking of werkhervatting hebben gegeven. Achter de schermen zijn de besprekingen echter voortgezet, men kan zelfs zeggen: in koortsachtig tempo voortgezet. De regering begrijpt zeer wel, dat zij er niet komt met het vertoon van flinkheid, het be schermen van werkwilligen en haar weigering de Kamer vervroegd bijeen te roepen alleen. Er moet een oplossing worden gevonden om tegemoet te komen aan de socialistische bezwaren tegen de eenheidswet. Vlaanderen kijkt naar Nederland De links-georiënteerde partijen hebben nog altyd bjjna 90 van 212 zetels in de Kamer, de Katholieke Volkspartij heeft er 104, de liberalen 20. Het is een ver houding, die tot gevolg heeft dat de regeringspartij zich niet kan permitte ren te regeren tegen de wil van de socialisten in. Men zou trouwens premier Eyskens kunnen herinneren aan zjjn regeringsverklaring van elf jaar geleden toen hU, sprekend over de koningskwes tie, beloofde daarvoor een oplossing te zoeken „in een geest van ruime ver standhouding". Die ruime verstandhou ding is toen door Spaak, de tegenwoor dige secretaris-generaal van de NAVO, gesaboteerd. Het is niet toevallig, dat aan die regeringsverklaring van '49 is gedacht. Ook toen stonden Walen en Vlamingen tegenover elkander en ook toen vierde het Waalse separatisme hoogtij. In de dagelijkse berichtgeving over de Belgi sche stakingen is reeds verscheidene keren gemeld, dat de gebieden van sta kers en niet-stakers vrijwel worden gescheiden door de taalgrens. Ook dat Renard, de Waalse socialistische vak bondsleider eigenlijk verder gaat en onverzoenlijker is dan de 'voormannen van de Belgische socialistische partij. Er zijn trouwens vele symptomen: de sta kers in de Borinage zingen by betogin gen de Marseillaise en roepen (in het Frans) „Leve de republiek" Radiowa gens van de Franse televisie worden toegejuicht. Toen Waalse stakers vrijdag naar Brussel kwamen om te betogen werden portretten van Koning Boude- wijn en Koningin Fabiola, die bij bioscopen tegen de gevel hingen, be schadigd! In Wallonië ook bestaan de grootste bezwaren tegen de omstandig heid, dat de Koning zijn huwelijksreis maakte naar het land van zijn vrouw, dat echter ook het land van Franco is en Franco is nu eenmaal geen symbool voor democratie en vrijheid van denken. Waalse afgunst Er ls daarbij ook afgunst van de Walen wanneer men dat dan mag generaliseren tegen de Vlamingen. Zoals het Vlaamse dagblad De Stan daard dezer dagen schreef: de Vlamin gen laten zich liever door het voorbeeld van de Nederlandse Party van de Arbeid Terwijl Koningin Juliana door de onverwachte kabinetscrisis aan het kille natte Holland gekluisterd is, genieten Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Marijke van de wintersport. De Prins en Prinses Irene maken zich op voor een ski tocht. inspireren, want de gehele Nederlandse economie is het tongoede gekomen, dat de P. v. d. A. zich van agitaties en stakingen heeft onthouden. Daarbij komt. dat het Wallonië niet goed gaat. Mynen moeten er worden gesloten, omdat ze zijn uitgeput of niet modern genoeg geëxploiteerd (Marci- nelle). De woningbouw is er miniem. In zijn wanhoop wil het Walenland parasiteren op de Vlaamse werkkracht, het Vlaamse spaarwezen, de Vlaamse havens, de Vlaamse mijnen en het zoekt de investeringen en de fiscale opbreng sten van Vlaanderen om te leiden naar Wallonië. Dat is zó misschien niet helemaal objectief van De Standaard gezien, maar de tendens van die bewe ring is juist. O Slot pag. 2 Ethiopische troepen slaags met nomaden In Hargeisa, de hoofdstad van de republiek Somali, zijn drieën twintig mensen met schotwonden in een ziekenhuis opgenomen na botsingen tussen Somali-nomaden en Ethiopische troepen in de onder Ethiopisch bestuur staande weide gebieden in het district Danot ongeveer 140 km ten zuiden van de grens. Volgens een der slachtoffers zouden de botsingen vorige week maandag zijn begonnen, nadat de Ethiopische autori teiten het geweer van een der nomaden in beslag hadden doen nemen. Na een gevecht, waarbij een Ethiopische soldaat werd gedood, namen de Ethiopiërs kamelen en vee van de nomaden in be slag, terwijl de nomaden de toegang tot de enige waterbronnen in het gebied van Danot werd ontzegd. Woensdag zouden Ethiopische versterkingen zijn aangekomen, waarna een actie op grote schaal werd ondernomen, waarbij ruim veertig Somali's werden gedood en vele anderen gewond. De regering van Somali heeft een krachtig protest ingediend by de Ethio pische ambassadeur. Volgens een in Aden opgevangen be richt van Radio-Mogadishu in de repu bliek Somalia (niet te verwarren met de eerder genoemde republiek Somali), werden by de botsingen minstens 100 Somali-nomaden gedood. De meeste slachtoffers zouden vrouwen en kinde ren zyn geweest Voorts werden er zestig gewond. Ook zouden twintig Somali- meisjes zijn gearresteerd, terwyl een vrachtwagen met veertien passagiers werd aangehouden. Er zouden Ethiopische troepen ter versterking naar de grensposten zijn gezonden. Twee doden bij brand te Maastricht Een triest begin van het nieuwe jaar in Maastricht. Op de avond van de eerste dag vielen er twee doden te betreuren bij een felle uitslaande brand in de woning boven een winkel voor gedistilleerd aan de Alexander Battalaan: de 42-jarige bewoners N. Stollen- werek en zijn bijna éénjarige zoontje Tommy. Door totnutoe onopgehelderde oorzaak is gisteravond omstreeks tien uur brand ontstaan in de voorkamer boven de winkel De heer en mevrouw Stollen- werek vluchtten met vijf van de zes kinderen de straat op Later kwam de man tot de verbijsterende ontdekking, dat, het jongste kind zich nog in het brandende huis bevond. Hy rende onmiddellijk terug om zijn zoontje te redden, dat op de zolderverdieping sliep. De vader is in deze poging niet ge slaagd Met het kind, dat hy bescher mend tegen zich had aangedrukt, is de heer Stollenwerck, toen de brandweer na anderhalf uur het vuur grotendeels had bedwongen, levenloos op de zolder verdieping aangetroffen. Hij werd met het kind gevonden door de politie en brandweer. Blijkbaar zijn vader en kind door rook en vlammen gestikt De am bulance van de GGD heeft de stoffelijke overschotten naar het ziekenhuis ver voerd. De Maastrichtse brandweer was zeer Wim Kan kon zaterdag niet ..uit tuilen en opnieuw beginnen zon der een aantal formidabele ..spiek briefjes", die hem op het toneel be hulpzaam waren om hem aan de volgorde van zijn te elfder ure ge wijzigde tekst te herinneren. spoedig met groot materiaal aanwezig. Met vier hoge en zes lage drukstralen werd het vuur snel bedwongen. Het doeltreffend optreden van de brandweer kon echter de tragische dood van de bewoner en het kind niet verhinderen. Het is sinds mensenheugenis het eerste ongeval van deze aard in Maastricht. Advertentie GELUKKIG NIEUWJAAR wenst liet Iloutpalois Herenstr. 20-31, Leiden, tel. 32648 Dagblad van j Uit Het Leidsch 3 Januari 1861 Op den eersten Kerstdag is 4 eene dienstbode te Veendam 4 door het ijs gezukt en zov zeker 4 verdronken zijn, daar zij reeds 4 tot den hals in het water was 4 maar hare crinoline bleej bo- 4 ven het ijsNa vele pogingen 4 werd zij behoud°n aan wal ge- 4 bragt, dank zij de veeren der 4 crinoline. 4 Lord Casthness stoomt 4 thans met zijn stoomrijtuig 4 door de drukste straten van 4 Londen. Het is inderdaad op- 4 merkenswo zrdig met welk een f vlugheid en gemakkelijkheid hij 4 dat rijtuig bestuurt en de dui- 4 zende karren en rijtuigen, die 4 de City doorkruisen, weet te l ontwijken, terwijl het geen ge- 4 raas maakt en dit de passerende 4 paarden geen schrik veroor- 4 zaakt. 4

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1